Announcement

Collapse
No announcement yet.

Για όσους είναι Αυστραλοί υπήκοοι (9)

Collapse
This topic is closed.
X
X
 
  • Filter
  • Time
  • Show
Clear All
new posts

    #31
    Καλησπέρα σε όλους!!! Πλεόν είμαστε στο Σύδνευ! Το πρόβλημα είναι από εδώ και πέρα τι κάνουμε... Πήγα σήμερα στο centrelink με την αδερφή μου και παρόλο που έχουμε και οι δύο την υπηκοότητα (by descent) μας ενημέρωσαν ότι δεν δικαιούμαστε τίποτα από επιδόματα καθώς πρέπει να κλείσουμε 104 εβδομάδες παραμονής στην Αυστραλία. Επίσης ρωτήσαμε για το αν μπορούν να μας βοηθήσουν να βρούμε δουλειά και απάντησαν ότι δεν μπορούν επειδή προτιμώνται αυτοί που παίρνουν επίδομα ανεργίας καθώς ο εργοδότης επιδοτείται από το κράτος αν προσλάβει άνεργο. Και ρωτάω εγώ ποιο είναι το νόημα των επιδομάτων ως νεοαφιχθής όταν κλείσω πάνω από 2 χρόνια παραμονής. Τα επιδόματα τα χρειάζομαι τώρα ώστε να κάνω ένα ξεκίνημα. Γνώρίζει κανείς κάτι σχετικό??? Ομολογώ ότι δεν γνώριζα ότι πρέπει να κλείσεις 2 χρόνια παραμονής στη χώρα και μου ήρθε λίγο ξαφνικό σήμερα!

    Comment


      #32
      γεια σας από την Αθήνα, παρακαλώ πολύ αν ξέρει κάποιος να μου πει σε πόσο χρόνο μπορώ να πάρω την permanent visa; Ο άντρας μου και τα παιδιά μου είναι Αυστραλοί και ξεκινάει δουλειά ο άντρας μου στη Μελβούρνη τον Απρίλιο του ΄13. Αν ξέρει κάποιος ας με διαφωτίσει, ευχαριστώ. Ακόμα, δικαιούμαι Medicare με την temporary partner visa ή πρέπει να πληρώσω για την ιατρική περίθαλψη;

      Comment


        #33
        Originally posted by GeKo View Post
        Καλησπέρα σε όλους!!! Πλεόν είμαστε στο Σύδνευ! Το πρόβλημα είναι από εδώ και πέρα τι κάνουμε... Πήγα σήμερα στο centrelink με την αδερφή μου και παρόλο που έχουμε και οι δύο την υπηκοότητα (by descent) μας ενημέρωσαν ότι δεν δικαιούμαστε τίποτα από επιδόματα καθώς πρέπει να κλείσουμε 104 εβδομάδες παραμονής στην Αυστραλία. Επίσης ρωτήσαμε για το αν μπορούν να μας βοηθήσουν να βρούμε δουλειά και απάντησαν ότι δεν μπορούν επειδή προτιμώνται αυτοί που παίρνουν επίδομα ανεργίας καθώς ο εργοδότης επιδοτείται από το κράτος αν προσλάβει άνεργο. Και ρωτάω εγώ ποιο είναι το νόημα των επιδομάτων ως νεοαφιχθής όταν κλείσω πάνω από 2 χρόνια παραμονής. Τα επιδόματα τα χρειάζομαι τώρα ώστε να κάνω ένα ξεκίνημα. Γνώρίζει κανείς κάτι σχετικό??? Ομολογώ ότι δεν γνώριζα ότι πρέπει να κλείσεις 2 χρόνια παραμονής στη χώρα και μου ήρθε λίγο ξαφνικό σήμερα!


        καινουργια ειναι αυτα τα κολπα?

        Comment


          #34
          Originally posted by GeKo View Post
          Καλησπέρα σε όλους!!! Πλεόν είμαστε στο Σύδνευ! Το πρόβλημα είναι από εδώ και πέρα τι κάνουμε... Πήγα σήμερα στο centrelink με την αδερφή μου και παρόλο που έχουμε και οι δύο την υπηκοότητα (by descent) μας ενημέρωσαν ότι δεν δικαιούμαστε τίποτα από επιδόματα καθώς πρέπει να κλείσουμε 104 εβδομάδες παραμονής στην Αυστραλία. Επίσης ρωτήσαμε για το αν μπορούν να μας βοηθήσουν να βρούμε δουλειά και απάντησαν ότι δεν μπορούν επειδή προτιμώνται αυτοί που παίρνουν επίδομα ανεργίας καθώς ο εργοδότης επιδοτείται από το κράτος αν προσλάβει άνεργο. Και ρωτάω εγώ ποιο είναι το νόημα των επιδομάτων ως νεοαφιχθής όταν κλείσω πάνω από 2 χρόνια παραμονής. Τα επιδόματα τα χρειάζομαι τώρα ώστε να κάνω ένα ξεκίνημα. Γνώρίζει κανείς κάτι σχετικό???

          Ομολογώ ότι δεν γνώριζα ότι πρέπει να κλείσεις 2 χρόνια παραμονής στη χώρα και μου ήρθε λίγο ξαφνικό σήμερα!
          πραγματικά δεν καταλαβαίνω τι γίνετε
          κατεβήκατε με αυστραλέζικο διαβατήριο;;
          είσαι πάνω από 22 ;
          μήπως δηλώσατε λεφτά πολλά;;;
          Eligibility for Newstart Allowance
          Income and assets test for Newstart Allowance

          εάν έχεις πρόβλημα με τα αγγλικά πάρε στο τηλ 131202
          ΤΗΙΝΚ....It's not illegal ....YET!!!

          Comment


            #35
            Φυσικά και ήρθαμε με αυστραλιανό διαβατήριο. Είμαι 30 και η αδερφή μου 26 και δεν δηλώσαμε πολλά λεφτά. Ούτε και μας ρώτησε για λεφτά.

            Comment


              #36
              Originally posted by kikirikoy View Post
              πραγματικά δεν καταλαβαίνω τι γίνετε
              κατεβήκατε με αυστραλέζικο διαβατήριο;;
              είσαι πάνω από 22 ;
              μήπως δηλώσατε λεφτά πολλά;;;
              Eligibility for Newstart Allowance
              Income and assets test for Newstart Allowance

              εάν έχεις πρόβλημα με τα αγγλικά πάρε στο τηλ 131202
              σωστα αυτα που εγραψες,ομως δεν της ειπαν οτι δεν πληροι(σωστα το εγραψα με ''οι''! ) τις προϋποθεσεις ,λογω του οτι δεν ειναι μεσα στα ορια του asset test ή της ηλικιας ,παρα της ειπαν οτι πρεπει να περασουν 104 βδομαδες-δηλαδη 2 χρονια!- παραμονης στην Αυστραλια- ,για να δικαιουται το new start allowance!.

              Με λιγα λογια της εθεσαν θεμα σχετικα με το residency requirements. Στο site του humanservices,που πολυ καλα εκανες και παρεθεσες ,δεν λεει πουθενα για 104 βομαδες παραμονης στην χωρα,για αυστραλους υπηκοους..ωστε να υποθεσουμε οτι κατι αλλαξε τωρα που μιλαμε...

              και επισης ,ο γιος μου ,αυστραλος υπηκοος by descent ,που κατεβηκε προσφατα και εκανε τον Δεκεμβρη του 2012 αιτηση για το επιδομα ,στην Μελβουρνη ,το πηρε...Δεν ειχε ξαναπαει Αυστραλια ,εκτος απ ενα ταξιδι λιγων ημερων ,οταν ηταν 8 χρονων.Δεν του ειπε κανεις για 104 βδομαδες παραμονη σαν μονιμος κατοικος.

              πιστευω οτι καποια παρανοηση εγινε....μαλλον απ την πλευρα του centerlink....πηγαν με τα αυστραλεζικα διαβατηρια και τους ειπαν για 104 βδομαδες; Οταν πηγαν εκει; γιατι πηγαν...

              δεν πηραν τηλεφωνο,ωστε να υποθεσουμε οτι στην τηλεφωνικη συνομιλια ,η φιλη μας δεν τους εδωσε να καταλαβουν οτι εχει υπηκοοτητα by descent (που ετσι κι αλλιως ,ειτε by descent την ειχε,ειτε by birth ,δεν αλλαζει κατι ,ως προς τα δικαιωματα της...)....

              πολυ περιεργο...γιατι οι 104 βδομαδες-2 χρονια δηλαδη-αφοραν αυτους που τονισα με κοκκινο ,πιο κατω...οχι την φιλη μας και την αδελφη της..που εχουν την υπηκοοτητα.. δεν ανηκουν σ αυτους που τονισα με κοκκινο...για να τους λενε για 2 χρονια...ή 104 βδομαδες...ΝΑ ΕΚΤΥΠΩΣΕΙ ΤΗΝ ΠΙΟ ΚΑΤΩ ΣΕΛΙΔΑ απο το site τους ..και να τους την δειξει η φιλη μας.

              αυτη την στιγμη στο σάιτ,στην ενοτητα ''residency requirements for new start allowance'' λεει τα παρακατω


              ''
              Residency requirements for Newstart Allowance

              To qualify as an Australian resident, you must be living in Australia as:

              an Australian citizen or

              the holder of a permanent-resident visa or

              a New Zealand citizen who was in Australia on 26 February 2001 or for 12 months in the two years immediately before that date or who was assessed before 26 February 2004as 'protected'.

              Holders of a permanent-resident visa need to meet a two-year newly arrived resident’s waiting period or to be exempt from this requirement—for example, by being a refugee or the partner of an Australian citizen.

              Note: If you arrived in Australia on a New Zealand passport after 26 February 2001 and have lived here continuously for at least 10 years since 26 February 2001, you may qualify for payment of Newstart Allowance for up to six months. If you qualify for payment under this exemption, you will not need to serve the two-year newly arrived resident’s waiting period.
              [B]

              υ.γ δεν πηγε στο medicare να γραφτει ,σαν αυστραλη υπηκοος που ζουσε πανω απο 5 χρονια εκτος χωρας ,ωστε να υποθεσουμε οτι δεν ειχε supporting documents που αποδεικνυουν οτι ηρθε για μονιμα....ουτε και της ζητησαν απο το centerlink να αποδειξει οτι ηρθε για μονιμα...104 βδομαδες παραμονη της εθεσαν σαν ορο...πολυ περιεργα ολα αυτα...
              ''Minds are like parachutes... they only function when open.''

              Comment


                #37
                Ευχαριστούμε AGORIANH το ευχόμαστε και εμείς!! Και σε σένα ότι καλύτερο!!

                Comment


                  #38
                  Originally posted by australian View Post
                  Να είσαι καλά George,καλή συνέχεια!
                  Thanks a lot Australian! Σίγουρα θα τα πούμε και από ΑΝΤΑΠΟΚΡΙΣΗ να είστε καλά..!!!

                  Comment


                    #39
                    Originally posted by GeKo View Post
                    Φυσικά και ήρθαμε με αυστραλιανό διαβατήριο. Είμαι 30 και η αδερφή μου 26 και δεν δηλώσαμε πολλά λεφτά. Ούτε και μας ρώτησε για λεφτά.
                    συμφωνώ απόλυτα με τον vertigo... (πιστευω οτι καποια παρανοηση εγινε....μαλλον απ την πλευρα του centerlink....)
                    σε κάθε περίπτωση μην το αφήσεις έτσι .....και σε παρακαλώ πολύ ενημέρωσε μας , μήπως μας διαφεύγει κατι
                    ΤΗΙΝΚ....It's not illegal ....YET!!!

                    Comment


                      #40
                      Originally posted by GeKo View Post
                      Καλησπέρα σε όλους!!! Πλεόν είμαστε στο Σύδνευ! Το πρόβλημα είναι από εδώ και πέρα τι κάνουμε... Πήγα σήμερα στο centrelink με την αδερφή μου και παρόλο που έχουμε και οι δύο την υπηκοότητα (by descent) μας ενημέρωσαν ότι δεν δικαιούμαστε τίποτα από επιδόματα καθώς πρέπει να κλείσουμε 104 εβδομάδες παραμονής στην Αυστραλία. Επίσης ρωτήσαμε για το αν μπορούν να μας βοηθήσουν να βρούμε δουλειά και απάντησαν ότι δεν μπορούν επειδή προτιμώνται αυτοί που παίρνουν επίδομα ανεργίας καθώς ο εργοδότης επιδοτείται από το κράτος αν προσλάβει άνεργο. Και ρωτάω εγώ ποιο είναι το νόημα των επιδομάτων ως νεοαφιχθής όταν κλείσω πάνω από 2 χρόνια παραμονής. Τα επιδόματα τα χρειάζομαι τώρα ώστε να κάνω ένα ξεκίνημα. Γνώρίζει κανείς κάτι σχετικό??? Ομολογώ ότι δεν γνώριζα ότι πρέπει να κλείσεις 2 χρόνια παραμονής στη χώρα και μου ήρθε λίγο ξαφνικό σήμερα!
                      Εγώ όταν είχα κατέβει Αυστραλία είχα πάρει κανονικά newstart επίδομα χωρίς να περιμένω 2 χρόνια και μάλιστα το πήρα από την 2 μέρα της παραμονής μου εκεί. και όταν έφυγα το διέκοψα, είμαι Australian citizen by descent.Βέβαια αυτό ήταν πρίν 13 χρόνια σχεδόν, το 1999 και δεν γνωρίζω αν έχει αλλάξει κάτι από τότε

                      Comment


                        #41
                        Originally posted by GeKo View Post
                        Φυσικά και ήρθαμε με αυστραλιανό διαβατήριο. Είμαι 30 και η αδερφή μου 26 και δεν δηλώσαμε πολλά λεφτά. Ούτε και μας ρώτησε για λεφτά.
                        φιλε για ξανά προσπάθησε κάποιο λάθος έχει γίνει δεν στέκι αυτό που σου είπανε πήγαινε πάλι.

                        Comment


                          #42
                          Originally posted by Stella Mario View Post
                          γεια σας από την Αθήνα, παρακαλώ πολύ αν ξέρει κάποιος να μου πει σε πόσο χρόνο μπορώ να πάρω την permanent visa; Ο άντρας μου και τα παιδιά μου είναι Αυστραλοί και ξεκινάει δουλειά ο άντρας μου στη Μελβούρνη τον Απρίλιο του ΄13. Αν ξέρει κάποιος ας με διαφωτίσει, ευχαριστώ. Ακόμα, δικαιούμαι Medicare με την temporary partner visa ή πρέπει να πληρώσω για την ιατρική περίθαλψη;
                          εξαρταται...δεν υπαρχει καθορισμενος χρονος.Αν ρωτας πότε θα εγκριθει η βιζα.Δες εδω για να παρεις μια ιδεα.

                          Λεω ,αν ρωτας αυτο...γιατι πιο κατω μιλας για temporary partner visa. Αν ομως ρωτας ,σε ποσο χρονο θα σου δοθει η permanent ,μετα την temporary ,ο χρονος ειναι 2 χρονια απ την αιτηση(μια φορα γινεται )

                          Ομως εσυ ,αφου γραφεις για παιδια ( κι οχι για ενα παιδι) ,λογικα εισαι παντρεμενη με παιδια ,πανω απο 2 χρονια ,οποτε την permanent θα παρεις , λογικα ,απ την αρχη. Αλλα και την temporary να παρει καποιος ,παλι δικαιουται medicare (αν δε ,καταθεσει την αιτηση για βιζα στην Αυστραλια ,εγγραφεται στο medicare μολις καταθεσει την αιτηση για βιζα και του ρθει το απαντητικο μειλ ,οπου μεσα σε ολα ,λεει οτι μπορει πλεον να εγγραφει στο medicare/δεν χρειαζεται δηλ ,να περιμενει να εγκριθει η βιζα ,για να εγγραφει)
                          ''Minds are like parachutes... they only function when open.''

                          Comment


                            #43
                            vertigo ευχαριστώ για την απάντηση, ναι είμαι παντρεμένη 13 χρόνια, με παιδιά 11 και 8 ετών, ο άντρας μου γεννήθηκε στην Αυστραλία, ζούμε στην Ελλάδα αλλά τον Απρίλη θα φύγει για μόνιμη εγκατάσταση και δουλειά κάτω. Εμείς θα κατέβουμε λίγο αργότερα. Εγώ τι πρέπει να κάνω; απ΄ότι κατάλαβα μου λες ότι δικαιούμαι να ζητήσω απ΄την αρχή permanent visa, και μόλις κάνω τα χαρτιά μου θα έχω και medicare; Πρέπει να ξεκινήσω τη διαδικασία από Ελλάδα ή όταν φτάσω εκεί; Ευχαριστώ

                            Comment


                              #44
                              Originally posted by kikirikoy View Post
                              συμφωνώ απόλυτα με τον vertigo... (πιστευω οτι καποια παρανοηση εγινε....μαλλον απ την πλευρα του centerlink....)
                              σε κάθε περίπτωση μην το αφήσεις έτσι .....και σε παρακαλώ πολύ ενημέρωσε μας , μήπως μας διαφεύγει κατι
                              συμφωνουμε! δεν μπορω να καταλαβω....ουτε ο γιος μου ειχε 104 βδομαδες συνολικα παραμονη...δεν ειχε ξαναπαει ,παρα μονο οταν ηταν 8 χρονων ,για λιγες μερες ,ταξιδι...

                              τί να πω;... αλλο επιδομα του δωσαν; δεν βγαζω ακρη.

                              εκτος απ το εκτυπωσει την σελιδα που παρεθεσα στο προηγουμενο μηνυμα ,θα της ελεγα αμεσα να προσφυγει,εδω , στο National Welfare Rights Network (NWRN) .Ειναι δωρεαν.

                              Και αφου ειναι στο Συδνευ, να μπει εδω να δει πώς θα επικοινωνησει.
                              ''Services Provided:
                              We provide advice and representation on all Social Security matters. We can help people by advising them of their rights and entitlements and assisting them to appeal against Centrelink decisions which they disagree with.
                              ''Minds are like parachutes... they only function when open.''

                              Comment


                                #45
                                Originally posted by GeKo View Post
                                Καλησπέρα σε όλους!!! Πλεόν είμαστε στο Σύδνευ! Το πρόβλημα είναι από εδώ και πέρα τι κάνουμε... Πήγα σήμερα στο centrelink με την αδερφή μου και παρόλο που έχουμε και οι δύο την υπηκοότητα (by descent) μας ενημέρωσαν ότι δεν δικαιούμαστε τίποτα από επιδόματα καθώς πρέπει να κλείσουμε 104 εβδομάδες παραμονής στην Αυστραλία. Επίσης ρωτήσαμε για το αν μπορούν να μας βοηθήσουν να βρούμε δουλειά και απάντησαν ότι δεν μπορούν επειδή προτιμώνται αυτοί που παίρνουν επίδομα ανεργίας καθώς ο εργοδότης επιδοτείται από το κράτος αν προσλάβει άνεργο. Και ρωτάω εγώ ποιο είναι το νόημα των επιδομάτων ως νεοαφιχθής όταν κλείσω πάνω από 2 χρόνια παραμονής. Τα επιδόματα τα χρειάζομαι τώρα ώστε να κάνω ένα ξεκίνημα. Γνώρίζει κανείς κάτι σχετικό??? Ομολογώ ότι δεν γνώριζα ότι πρέπει να κλείσεις 2 χρόνια παραμονής στη χώρα και μου ήρθε λίγο ξαφνικό σήμερα!
                                Πάρτε τηλέφωνο στο Centrelink και κάντε τηλεφωνικά την αίτηση. Μπορείτε και στα Ελληνικά για να μην υπάρχει η παραμικρή πιθανότητα παρανόησης.
                                Όπως λέει και εδω :
                                Διαστήματα Αναμονής
                                Οι οικογενειακές πληρωμές όπως οι Family Tax Benefit, Child Care Benefit, Maternity Immunisation Allowance, Baby Bonus, Parental Leave Pay και Double Orphan Pension δεν έχουν Διαστήματα Αναμονής και μπορεί να τις ζητήσετε αμέσως.

                                Μάλον έπεσες σε άσχετο υπάλληλο. Τα ίδια ισχύουν και για το επίδομα ανεργίας - εύρεσης εργασίας.
                                Και κάτι άλλο. Δεν έχει καμία σημασία οτι είσαι by decent. Εχεις υπηκοότητα ή δεν την έχεις. Αν την έχεις δεν εχει καμία σημασία απο που και πως την πήρες.

                                Πάρε τηλέφωνο και κάνε την αίτηση τηλεφωνικά, ζητώντας να κάνεις αίτηση για το newstart allowance. Δεν θα σε ρωτήσουν τίποτα παραπάνω απο τα στοιχεία σου. Και θα πέφτει το επίδομα απο την μέρα που πήρες τηλέφωνο.

                                Διάβασε και λίγο το patriotaki γιατι τα έχουμε πει πολλές φορές και οι διαβασμένοι πήγαν έτοιμοι στο Centrelink. Μάλιστα κάποιος έβγαλε τον υπάλληλο αδιάβαστο και τον έβαλαν εκπαίδευση ξανά. Τον υπάλληλο.
                                Υπομονή και επιμονή patriotes.

                                Comment

                                Working...
                                X