Announcement

Collapse
No announcement yet.

Για όσους είναι Αυστραλοί υπήκοοι (9)

Collapse
This topic is closed.
X
X
 
  • Filter
  • Time
  • Show
Clear All
new posts

    Για όσους είναι Αυστραλοί υπήκοοι (9)

    keep posting 73747_3909966242382_1983235830_n.jpg

    #2
    Παιδια να ρωτησω κατι,
    θελω να δωσω την Αυστραλιανη υπηκοοτητα στη μικρη μου (40 ημερών). Στη ληξιαρχικη πραξη γεννησης δεν αναγραφεται ονομα (αλλωστε δεν χρειαζεται).τωρα που θελω να στειλω τη ληξιαρχικη πραξη στο Λονδινο τι κανω.γραφω το ονομα που θα της δωσω στην αιτηση μονο ή χρειαζεται κατι αλλο?

    Comment


      #3
      Originally posted by Spiros32 View Post
      Παιδια να ρωτησω κατι,
      θελω να δωσω την Αυστραλιανη υπηκοοτητα στη μικρη μου (40 ημερών). Στη ληξιαρχικη πραξη γεννησης δεν αναγραφεται ονομα (αλλωστε δεν χρειαζεται).τωρα που θελω να στειλω τη ληξιαρχικη πραξη στο Λονδινο τι κανω.γραφω το ονομα που θα της δωσω στην αιτηση μονο ή χρειαζεται κατι αλλο?
      Θα πρέπει να πας στο ληξιαρχείο με τη σύζηγο σου και να δώσετε από κοινού ένα όνομα στο παιδί. Δεν χρειάζεται πλέον ούτε στην Ελλάδα να βαφτιστεί το παιδί για να έχει όνομα. Μετά πάρε την ληξιαρχική πράξη που θα έχει και το ονομά, μετέφρασέ την και στείλε την με τα υπόλοιπα χαρτιά. Πιστεύω δύσκολα θα δεχτούν αίτηση μόνο με επίθετο, χωρίς όνομα.
      Ο τελευταίος να κλείσει την πόρτα.

      Comment


        #4
        Originally posted by efrosini View Post
        Θα πρέπει να πας στο ληξιαρχείο με τη σύζηγο σου και να δώσετε από κοινού ένα όνομα στο παιδί. Δεν χρειάζεται πλέον ούτε στην Ελλάδα να βαφτιστεί το παιδί για να έχει όνομα. Μετά πάρε την ληξιαρχική πράξη που θα έχει και το ονομά, μετέφρασέ την και στείλε την με τα υπόλοιπα χαρτιά. Πιστεύω δύσκολα θα δεχτούν αίτηση μόνο με επίθετο, χωρίς όνομα.
        πολυ σωστα απαντησες. Αλλα αυτο ισχυει εδω και πολλα χρονια ,η πραξη ονοματοδοσιας δηλαδη.Αν δεν δοθει ονομα στο παιδι ,η υπηκοοτητα δεν θα δοθει.Το εχω κανει κι εγω πριν χρονια,το 1987,οταν ηταν 6 μηνων. Πραξη ονοματοδοσιας στο ληξιαρχειο και οταν μετα απο 1 χρονο εγινε η βαπτιση ,του δοθηκε το ιδιο ονομα που ειχε δηλωθει στο ληξιαρχειο.Αν δεν τον καναμε ,ουτε υπηκοοτητα θα μπορουσε να παρει ,ουτε και διαβατηριο να βγαλει ,που το ηθελα για να παμε Μελβουρνη να δουν οι γονεις μου το μωρο.Οποτε πρεπει να κανουν την πραξη ονοματοδοσιας και να βγει νεα ληξιαρχικη πραξη γεννησης ,που θα εχει πλεον και το ονομα του παιδιου,εκτος απο το επιθετο,οπως σωστα εγραψες.


        ''Πράξη Ονοματοδοσίας
        Η ονοματοδοσία γίνεται στο Ληξιαρχείο του τόπου όπου έχει δηλωθεί η γέννηση ή στον τόπο μονίμου κατοικίας των γονέων, με Ληξιαρχική πράξη έκθεσης ονοματοδοσίας από το Ληξιαρχείο του τόπου κατοικίας.
        Η διαδικασία γίνεται με την παρουσία και των δύο γονέων με τις ταυτότητές τους ενώπιον του Ληξίαρχου. Αν προσέλθει ο ένας γονέας, χρειάζεται να φέρει θεωρημένη εξουσιοδότηση του άλλου, όπου θα αναγράφεται απαραίτητα το όνομα που θα δοθεί.
        Στην περίπτωση που έρθει κάποιος τρίτος, απαιτείται ειδικό πληρεξούσιο. Στην περίπτωση που η βάπτιση ακολουθήσει της ονοματοδοσίας και δοθεί διαφορετικό όνομα ,το δόγμα θα ισχύει, αλλά το όνομα δεν θα αλλάξει με τη βάπτιση.

        Εάν όμως επιθυμούν οι γονείς να ισχύει και το όνομα που δόθηκε στη βάπτιση (βαπτιστικό), θα ακολουθήσουν τη δικαστική οδό, όπου με κοινή δήλωση τους στο Πρωτοδικείο θα κάνουν την προσθήκη.''
        ''Minds are like parachutes... they only function when open.''

        Comment


          #5
          Καλησπέρα και από εμένα πατριώτες,παρακολουθώ εδώ και λίγο καιρό το forum δυστυχώς η μαμά πατρίδα θα μας διώξει όλους τελικά έτσι και εγώ ξεκίνησα σιγά σιγά να ετοιμάζω τα χαρτιά.Υπηκοότητα και διαβατήριο τα έχω βγάλει.Τώρα θέλω να δώσω την υπηκοότητα στα δύο μου παιδιά by descent στην applicantion 118 γράφει για όσους έχουν γεννηθεί εκτός Αυστραλία και θέλουν να χορηγήσουν την υπηκοότητα στα παιδιά τους by descent πρέπει να έχουν μείνει τουλάχιστον δύο χρόνια στην Αυστραλία,θα το αποδείξω αυτό με κάποιο παλιό διαβατήριο,θα το επικυρώσω στο immigration πρεσβεία ή σε δικηγόρο?Θέλω τη βοήθεια σας.

          Comment


            #6
            Originally posted by australian View Post
            keep posting [ATTACH=CONFIG]8626[/ATTACH]
            Καλησπέρα σε όλους τους φίλους από Ελλάδα και καλημέρα σε όλους τους φίλους στην Αυστραλία.Προσπαθώ να ετοιμάσω τα έγγραφα για sponsor visa (40sp & 47sp) και έχω κάποια ερωτήματα.Να θυμήσω οτι η γυναίκα μου γεννήθηκε εκεί,έχει υπηκοότητα και Αυστραλέζικο διαβατήριο.Σε πρώτη φαση θα παώ πρώτος εγώ εκεί ενώ εκείνη μαζί με τα παιδιά θα ακολουθήσει μάλλον μετά από κανένα χρόνο.Στη φόρμα 40sp ζητάει περιγραφή σπιτιού στην Αυστραλία.Εγώ μάλλον θα φιλοξενηθώ από συγγενείς της ή στη χειρότερη περίπτωση θα μείνω κάπου φτηνά αλλά χωρίς να ξέρω ακόμη που.Επομένως τι θα πρέπει να γράψω;Μήπως να μη το συμπληρώσω καθόλου;(part e form 40sp).
            Επίσης ζητάει δύο φίλοι που γνωρίζουν και τους δυο μας και είναι Αυστραλοί πολίτες να γράψουν για μας οτι η σχέση μας είναι αληθινή και συνεχίζεται.Δεν έχουμε φίλους όμως που να είναι Αυστραλοί.Τι γίνεται σε αυτή την περιπτωση;
            Περιμένω εναγωνίως τις απαντήσεις σας γιατί δυστυχώς δεν υπαρχει κανείς άλλος να απευθυνθείς και να σε βοηθήσει.Προφανώς δε θέλουν και πολλα-πολλά οι Αυστραλοί σε θέματα μετανάστευσης αν κρίνω και απο τις αυξήσεις στο κόστος της visa (30%;).

            Comment


              #7
              Επίσης ζητάει δύο φίλοι που γνωρίζουν και τους δυο μας και είναι Αυστραλοί πολίτες να γράψουν για μας οτι η σχέση μας είναι αληθινή και συνεχίζεται.Δεν έχουμε φίλους όμως που να είναι Αυστραλοί.Τι γίνεται σε αυτή την περιπτωση;

              δεν χρειαζόσαστε αυστραλους υποικοοι και απο αυστραλια.....Εξάλλου θα ήταν χαζό κάποιος που ζει στην Αυστραλία να βεβαιώσει ότι η δικιά σας σχέση στην Ελλάδα είναι αληθινή
              Αυτό θα το κάνεις με δύο φίλους σας από Ελλάδα που σας γνωριζουν και θα συμπληρώσουν μια ειδική φόρμα είναι η 888

              Home Affairs brings together Australia's federal law enforcement, national and transport security, criminal justice, emergency management, multicultural affairs, settlement services and immigration and border-related functions, working together to keep Australia safe.
              ΤΗΙΝΚ....It's not illegal ....YET!!!

              Comment


                #8
                Originally posted by kikirikoy View Post
                Επίσης ζητάει δύο φίλοι που γνωρίζουν και τους δυο μας και είναι Αυστραλοί πολίτες να γράψουν για μας οτι η σχέση μας είναι αληθινή και συνεχίζεται.Δεν έχουμε φίλους όμως που να είναι Αυστραλοί.Τι γίνεται σε αυτή την περιπτωση;

                δεν χρειαζόσαστε αυστραλους υποικοοι και απο αυστραλια.....Εξάλλου θα ήταν χαζό κάποιος που ζει στην Αυστραλία να βεβαιώσει ότι η δικιά σας σχέση στην Ελλάδα είναι αληθινή
                Αυτό θα το κάνεις με δύο φίλους σας από Ελλάδα που σας γνωριζουν και θα συμπληρώσουν μια ειδική φόρμα είναι η 888

                http://www.immi.gov.au/allforms/pdf/888.pdf
                Ευχαριστώ για την απάντηση.Το διάβασα κάποια στιγμή αλλά δεν ήμουν σίγουρος.Μήπως γνωρίζεις κάτι εσύ ή κάποιος άλλος σχετικά με την ερώτηση για το σπίτι;

                Comment


                  #9
                  Originally posted by John Pap View Post
                  Καλησπέρα και από εμένα πατριώτες,παρακολουθώ εδώ και λίγο καιρό το forum δυστυχώς η μαμά πατρίδα θα μας διώξει όλους τελικά έτσι και εγώ ξεκίνησα σιγά σιγά να ετοιμάζω τα χαρτιά.Υπηκοότητα και διαβατήριο τα έχω βγάλει.Τώρα θέλω να δώσω την υπηκοότητα στα δύο μου παιδιά by descent στην applicantion 118 γράφει για όσους έχουν γεννηθεί εκτός Αυστραλία και θέλουν να χορηγήσουν την υπηκοότητα στα παιδιά τους by descent πρέπει να έχουν μείνει τουλάχιστον δύο χρόνια στην Αυστραλία,θα το αποδείξω αυτό με κάποιο παλιό διαβατήριο,θα το επικυρώσω στο immigration πρεσβεία ή σε δικηγόρο?Θέλω τη βοήθεια σας.
                  Εσύ είσαι υπήκοος by descent?

                  Comment


                    #10
                    Έχω γεννηθεί στην Ελλάδα και την πήρα την υπηκοότητα από τους γονείς μου το 1978 αυτομάτος διότι ήμουν ανήλικος τότε.Δεν ξέρω αν είμαι descent ή grant / conferral το χαρτί γράφει σκέτο Austalian citizenship Act 2007 και citizenship was acquired on 25th January 1978.

                    Comment


                      #11
                      Originally posted by John Pap View Post
                      Έχω γεννηθεί στην Ελλάδα και την πήρα την υπηκοότητα από τους γονείς μου το 1978 αυτομάτος διότι ήμουν ανήλικος τότε.Δεν ξέρω αν είμαι descent ή grant / conferral το χαρτί γράφει σκέτο Austalian citizenship Act 2007 και citizenship was acquired on 25th January 1978.
                      Αφού είσαι by descent δεν μπορείς να δώσεις την υπηκοότητα στα παιδια σου
                      αν δεν έχεις μείνει 2 χρονια στην Αυστραλία .

                      Comment


                        #12
                        Γειά χαρά και απο μένα, είναι η πρώτη φορά που γράφω εδώ και θα ήθελα να έκφράσω κάποιες απορίες σε όσους έχουν την γνώση να με βοηθήσουν.
                        Ψάχνωντας ανάμεσα στα θέματα που κυκλοφορούν εδώ δεν βρήκα κάτι που να με βοηθάει σε αυτά που ψάχνω και παίρνω το θάρρος να σας ρωτήσω.

                        Είμαι γεννημένος στην Αυστραλία το 1970 απο έλληνες μετανάστες γονείς και διέμενα και μεγάλωσα εκεί μέχρι περίπου το 1978. Πήγα και σε ελληνικό σχολείο και Αυστραλιανό μέχρι που οι γονείς μου αποφάσισαν να επιστρέψουν στην Ελλάδα. Στην Ελλάδα πήγα σχολείο, φαντάρος και δουλευω εδώ μέχρι και σήμερα. Παντρεύτηκα ελληνίδα και αποκτήσαμε 2 αγοράκια (δίδυμα) πρίν από 2 χρόνια.
                        Σε πρόσφατη συζήτηση που είχα με μια κυρία που είχε γεννηθεί και εκείνη εκεί μου είπε ότι καθόλη τη διάρκεια που ήμουνα ανήλικος θα πρέπει να λάμβανα κάποιο επιδομα μέχρι τα 16 μου χρόνια. Ρώτησα τους γονείς μου αν θυμούνται κάτι σχετικό και μου είπαν ότι αν θυμούνται καλά είχαν αφήσει κάποιο τραπεζικό λογαριασμό ανοιχτό να πηγαίνουν τα χρήματα και είχαν αφήσει δικαιούχο κάποιον θείο μου που ζει Αυτραλία να διαχειρίζετε τον λογαριασμό. Κάποια στιγμή μετα απο αρκετά χρόνια όταν αναζήτησαν τον λογαριασμό η τράπεζα ενημέρωσε ότι έχει κλείσει αρκετό καιρό και δεν υπάρχουν τα αρχεία του λογαριασμού για να δούν τι έχει γίνει. Πιθανόν το αυτονόητο αλλά άντε να βγάλεις άκρη.
                        Η ίδια κυρία όμως μου είπε ότι πιθανόν και τα παιδιά μου μπορώ να τα εγγράψω σαν Αυστραλιανούς υπηκόους. Ισχύει κάτι τέτοιο? Και ότι εγώ σαν Αυστραλιανός υπήκοος πιθανών να δικαιούμαι και επίδοματα για τα παιδιά αλλά και για μένα.

                        Όλα αυτά μου ακούγονται λίγο δύσκολο να γίνονται αλλά έτσι όπως έχουν γίνει τα πράγματα εδώ στην Ελλάδα πήρα το θάρρος να ρωτήσω.

                        Ευχαριστώ εκ το προτέρων για την βοήθειά σας

                        Comment


                          #13
                          Originally posted by argy-k View Post
                          Γειά χαρά και απο μένα, είναι η πρώτη φορά που γράφω εδώ και θα ήθελα να έκφράσω κάποιες απορίες σε όσους έχουν την γνώση να με βοηθήσουν.
                          Ψάχνωντας ανάμεσα στα θέματα που κυκλοφορούν εδώ δεν βρήκα κάτι που να με βοηθάει σε αυτά που ψάχνω και παίρνω το θάρρος να σας ρωτήσω.

                          Είμαι γεννημένος στην Αυστραλία το 1970 απο έλληνες μετανάστες γονείς και διέμενα και μεγάλωσα εκεί μέχρι περίπου το 1978. Πήγα και σε ελληνικό σχολείο και Αυστραλιανό μέχρι που οι γονείς μου αποφάσισαν να επιστρέψουν στην Ελλάδα. Στην Ελλάδα πήγα σχολείο, φαντάρος και δουλευω εδώ μέχρι και σήμερα. Παντρεύτηκα ελληνίδα και αποκτήσαμε 2 αγοράκια (δίδυμα) πρίν από 2 χρόνια.
                          Σε πρόσφατη συζήτηση που είχα με μια κυρία που είχε γεννηθεί και εκείνη εκεί μου είπε ότι καθόλη τη διάρκεια που ήμουνα ανήλικος θα πρέπει να λάμβανα κάποιο επιδομα μέχρι τα 16 μου χρόνια. Ρώτησα τους γονείς μου αν θυμούνται κάτι σχετικό και μου είπαν ότι αν θυμούνται καλά είχαν αφήσει κάποιο τραπεζικό λογαριασμό ανοιχτό να πηγαίνουν τα χρήματα και είχαν αφήσει δικαιούχο κάποιον θείο μου που ζει Αυτραλία να διαχειρίζετε τον λογαριασμό. Κάποια στιγμή μετα απο αρκετά χρόνια όταν αναζήτησαν τον λογαριασμό η τράπεζα ενημέρωσε ότι έχει κλείσει αρκετό καιρό και δεν υπάρχουν τα αρχεία του λογαριασμού για να δούν τι έχει γίνει. Πιθανόν το αυτονόητο αλλά άντε να βγάλεις άκρη.
                          Η ίδια κυρία όμως μου είπε ότι πιθανόν και τα παιδιά μου μπορώ να τα εγγράψω σαν Αυστραλιανούς υπηκόους. Ισχύει κάτι τέτοιο? Και ότι εγώ σαν Αυστραλιανός υπήκοος πιθανών να δικαιούμαι και επίδοματα για τα παιδιά αλλά και για μένα.

                          Όλα αυτά μου ακούγονται λίγο δύσκολο να γίνονται αλλά έτσι όπως έχουν γίνει τα πράγματα εδώ στην Ελλάδα πήρα το θάρρος να ρωτήσω.

                          Ευχαριστώ εκ το προτέρων για την βοήθειά σας
                          Ναι μπορείς να δώσεις την υπηκοότητα στα παιδιά σου by descent. Επίσης δικαιούσαι επιδόματα (ανεργίας) για εσένα και (παιδιών) τα παιδιά σου από τη στιγμή που θα επιστρέψεις μόνιμα στην Αυστραλία.

                          Comment


                            #14
                            Originally posted by John Pap View Post
                            Έχω γεννηθεί στην Ελλάδα και την πήρα την υπηκοότητα από τους γονείς μου το 1978 αυτομάτος διότι ήμουν ανήλικος τότε.Δεν ξέρω αν είμαι descent ή grant / conferral το χαρτί γράφει σκέτο Austalian citizenship Act 2007 και citizenship was acquired on 25th January 1978.
                            You may be eligible to apply to become an Australian citizen by descent if:
                            • you were born outside Australia
                              and
                            • one of your parents was an Australian citizen at the time of your birth.

                            If your Australian citizen parent was a citizen by descent then that parent must have spent at least two years in Australia.

                            Comment


                              #15
                              Originally posted by argy-k View Post
                              Γειά χαρά και απο μένα, είναι η πρώτη φορά που γράφω εδώ και θα ήθελα να έκφράσω κάποιες απορίες σε όσους έχουν την γνώση να με βοηθήσουν.
                              Ψάχνωντας ανάμεσα στα θέματα που κυκλοφορούν εδώ δεν βρήκα κάτι που να με βοηθάει σε αυτά που ψάχνω και παίρνω το θάρρος να σας ρωτήσω.

                              Είμαι γεννημένος στην Αυστραλία το 1970 απο έλληνες μετανάστες γονείς και διέμενα και μεγάλωσα εκεί μέχρι περίπου το 1978. Πήγα και σε ελληνικό σχολείο και Αυστραλιανό μέχρι που οι γονείς μου αποφάσισαν να επιστρέψουν στην Ελλάδα. Στην Ελλάδα πήγα σχολείο, φαντάρος και δουλευω εδώ μέχρι και σήμερα. Παντρεύτηκα ελληνίδα και αποκτήσαμε 2 αγοράκια (δίδυμα) πρίν από 2 χρόνια.
                              Σε πρόσφατη συζήτηση που είχα με μια κυρία που είχε γεννηθεί και εκείνη εκεί μου είπε ότι καθόλη τη διάρκεια που ήμουνα ανήλικος θα πρέπει να λάμβανα κάποιο επιδομα μέχρι τα 16 μου χρόνια. Ρώτησα τους γονείς μου αν θυμούνται κάτι σχετικό και μου είπαν ότι αν θυμούνται καλά είχαν αφήσει κάποιο τραπεζικό λογαριασμό ανοιχτό να πηγαίνουν τα χρήματα και είχαν αφήσει δικαιούχο κάποιον θείο μου που ζει Αυτραλία να διαχειρίζετε τον λογαριασμό. Κάποια στιγμή μετα απο αρκετά χρόνια όταν αναζήτησαν τον λογαριασμό η τράπεζα ενημέρωσε ότι έχει κλείσει αρκετό καιρό και δεν υπάρχουν τα αρχεία του λογαριασμού για να δούν τι έχει γίνει. Πιθανόν το αυτονόητο αλλά άντε να βγάλεις άκρη.
                              Η ίδια κυρία όμως μου είπε ότι πιθανόν και τα παιδιά μου μπορώ να τα εγγράψω σαν Αυστραλιανούς υπηκόους. Ισχύει κάτι τέτοιο? Και ότι εγώ σαν Αυστραλιανός υπήκοος πιθανών να δικαιούμαι και επίδοματα για τα παιδιά αλλά και για μένα.

                              Όλα αυτά μου ακούγονται λίγο δύσκολο να γίνονται αλλά έτσι όπως έχουν γίνει τα πράγματα εδώ στην Ελλάδα πήρα το θάρρος να ρωτήσω.

                              Ευχαριστώ εκ το προτέρων για την βοήθειά σας
                              Start Reading Για όσους είναι Αυστραλοί υπήκοοι

                              Comment

                              Working...
                              X