Announcement

Collapse
No announcement yet.

Μαθήματα Σουηδικής ή Νορβηγικής γλώσσας

Collapse
X
 
  • Filter
  • Time
  • Show
Clear All
new posts

    Μαθήματα Σουηδικής ή Νορβηγικής γλώσσας

    Είμαι και εγώ ένας από τους χιλιάδες άνεργους νέους που βρίσκομαι χωρίς δουλειά, εδώ και ένα περίπου χρόνο. Έχω ανώτερη εκπαίδευση ΤΕΙ και εργαζόμουν σε μια εταιρεία η οποία έκλεισε. Από τότε ψάχνω απεγνωσμένα να βρω μια ανάλογη δουλειά αλλά δυστυχώς δεν βρίσκω τίποτε και επειδή τα περιθώρια όλα έχουν εξαντληθεί σκέφτομαι να φύγω στο εξωτερικό.

    Έχω ακούσει ότι στις σκανδιναβικές χώρες, Σουηδία και κυρίως Νορβηγία υπάρχουν αρκετές δουλειές τόσο για εξειδικευμένους εργάτες όσο και επαγγελματίες και επιστήμονες πολλών κλάδων.

    Το θέμα για μένα είναι η Γλώσσα. Μιλάω βέβαια Αγγλικά αλλά δεν γνωρίζω ούτε μια λέξη Σουηδικά ή Νορβηγικά. Ζητώ να μάθω που μπορώ να κάνω αυτή τη γλώσσα εδώ στην Ελλάδα ώστε να προετοιμαστώ στοιχειωδώς πριν φύγω γιατί θα είναι δύσκολο για μένα ακόμα και να με δεχτούν χωρίς να γνωρίζω καθόλου τη γλώσσα.

    #2
    Εγώ και η φίλη μου εργαζόμασταν στο Attiko Metro και μας απέλυσαν πέρσι. Το ίδιο σκηνικό. Από τότε ψάχνουμε για δουλειά και δουλειά δυστυχώς δεν βρίσκετε πουθενά. Ρωτήσαμε και εμείς να μάθουμε που μπορούμε να βρούμε δουλειά στο εξωτερικό και μας είπαν στην Ευρώπη μόνον Γερμανία και Σκανδιναβικές χώρες ακόμα καλύτερα Σουηδία και κυρίως Νορβηγία. Έτυχε να έχουμε και ένα γνωστό στη Νορβηγία που μας το επιβεβαίωσε και ετσι και εμείς απορίσαμε πως και που θα μάθουμε Νορβηγικά. Μας είπαν να ρωτήσουμε στην πρεσβεία και εκείνοι μας έδωσαν έναν εκπαιδευτικό οργανισμό στην Κηφισιά (Cararigas Euronet) όπου και βρήκαμε ακριβώς αυτό που θέλαμε. Είναι πολύ καλά οργανωμένοι και παρέχουν ταχύρυθμα τμήματα εκμάθησης Νορβηγικών αλλά και Σουηδικών ειδικά για ανθρώπους σαν και εμάς που θέλουν να βρουν δουλειά στο εξωτερικό.

    Από τα πρώτα κιόλας μαθήματα αρχίσαμε να μιλάμε τα Νορβηγικά και στους 6 μήνες συμπληρώσαμε τα 2 βασικά επίπεδα όπου πήραμε και πιστοποίηση και είμαστε έτοιμοι να φύγουμε. Για περισσότερες πληροφορίες μπες στο www.cararigas.gr η επικοινώνησε μαζί τους στο 210-8019427. Κάνουν και μαθήματα online.

    Comment


      #3
      Nαι νομιζω δινουν εκπτώσεις στους άνεργους με κάρτα ανεργίας!

      Comment


        #4
        Για να μην σας κοροιδεύουν, η πιστοποίηση στην Ελλάδα δεν ισχύει στην Σκανδιναβία. Είναι άλλο θέμα αν ξέρεις να μιλάς. Αν έρθεις εδώ θα δώσεις εξετάσεις για να δουν σε ποιό επίπεδο θα σε κατατάξουν.
        Τώρα τι μαθαίνετε κάτω δεν μπορώ να ξέρω.

        Originally posted by pan.makris7 View Post
        Εγώ και η φίλη μου εργαζόμασταν στο Attiko Metro και μας απέλυσαν πέρσι. Το ίδιο σκηνικό. Από τότε ψάχνουμε για δουλειά και δουλειά δυστυχώς δεν βρίσκετε πουθενά. Ρωτήσαμε και εμείς να μάθουμε που μπορούμε να βρούμε δουλειά στο εξωτερικό και μας είπαν στην Ευρώπη μόνον Γερμανία και Σκανδιναβικές χώρες ακόμα καλύτερα Σουηδία και κυρίως Νορβηγία. Έτυχε να έχουμε και ένα γνωστό στη Νορβηγία που μας το επιβεβαίωσε και ετσι και εμείς απορίσαμε πως και που θα μάθουμε Νορβηγικά. Μας είπαν να ρωτήσουμε στην πρεσβεία και εκείνοι μας έδωσαν έναν εκπαιδευτικό οργανισμό στην Κηφισιά (Cararigas Euronet) όπου και βρήκαμε ακριβώς αυτό που θέλαμε. Είναι πολύ καλά οργανωμένοι και παρέχουν ταχύρυθμα τμήματα εκμάθησης Νορβηγικών αλλά και Σουηδικών ειδικά για ανθρώπους σαν και εμάς που θέλουν να βρουν δουλειά στο εξωτερικό.

        Από τα πρώτα κιόλας μαθήματα αρχίσαμε να μιλάμε τα Νορβηγικά και στους 6 μήνες συμπληρώσαμε τα 2 βασικά επίπεδα όπου πήραμε και πιστοποίηση και είμαστε έτοιμοι να φύγουμε. Για περισσότερες πληροφορίες μπες στο www.cararigas.gr η επικοινώνησε μαζί τους στο 210-8019427. Κάνουν και μαθήματα online.

        Comment


          #5
          Στις συνεντεύξεις, λίγο τους ενδιαφέρει αν εχεις χαρτί ή όχι. Τους ενδιφέρει αν μιλάς και αν τους καταλαβαίνεις. Αυτοί θα κρίνουν. Το λέω αυτό γιατί το έχω ρωτήσει σε συνέντευξη.

          Comment


            #6
            καλησπέρα και απο μένα. φιλε gpap και εγώ στην ίδια μοίρα είμαι και ψάχνομαι να φύγω. απο το ψαξιμο που εχω κανει εχω καταληξει σε μερικα συμπερασματα. αν εχεις τελειωσει σχολη τεχνικης φυσεως, (ηλεκτρονικος,ηλεκτρολογος,πληροφορικαριος,τεχνικο ς ιατρικων οργανων), πρωτογενη τομεα παραγωγης, νοσηλευτικη μαιευτικη φυσικοθεραπεια εχεις ενα καλο ποσοστο να βρεις αξιοπρεπη δουλεια σε βορειες χωρες (γερμανια,σουηδια,ολλανδια κλπ) με την προυποθεση οτι μιλας τη γλωσσα (οχι απολυτο αλλα 90%). οκ υπαρχουν και δουλειες που η γνωση της γλωσσας δεν παιζει καποιο ιδιαιτερο ρολο. οι οικονομολογικες λογιστικες κλπ θεσεις δεν ξερω κατα ποσο εχουν απορροφηση αλλα σιγουρα οι προηγουμενες εχουν αρκετη.

            Comment


              #7
              Καλημερα και απο μενα,

              Γενικα το να τελειωσεις το πρωτο σταδιο Σουηδικων ,γνωστο και ως sfi, σε αλλες πολης εκτος Στοκχολμης δεν ειναι υποχρεωτικο.... στην Στοκχολμη ομως πλεον το θεωρουνε υποχρεωτικο!

              Εαν παλι εχεις την οικονομικη δυνατοτητα μπορεις να επιλεξεις αλλους πιο συντομους δρομους που κατα την γνωμη μου ειναι πιο αποτελεσματικοι π.χ. folksuniversitet αλλα το τονιζω μπορει εκει να γινεται πολυ καλη δουλεια και συντομα αλλα... τα χρηματα ειναι αρκετα...

              Για να φτασει καποιος να μιλαει σουηδικα για να συννενοειται με Σουηδους και οχι με μεταναστες, θελει δουλεια και χρονο αρκετο... η δικη μου εκτιμηση ειναι πανω απο ενα χρονο...
              Οι μεταναστες θα κανουν και εκεινοι λαθη.. πανω κατω τα ιδια με σενα ...δεν θα εχουν την προφορα των Σουηδων οποτε διευκολυνεσαι στο να τους καταλαβεις , ισως και να προσπαθησουν να μιλησουν παραπανω μαζι σου γιατι καποτε ηταν στην θεση σου...
              Γενικα με τους μεταναστες θα νιωσεις οτι συννενοεισαι πιο γρηγορα... με τους σουηδους θα αργησεις λιγο...

              Επενδυστε στην γλωσσα οσο μπορειτε παραπανω οσο βρισκεστε Ελλαδα πριν ξεκινησετε να ανεβειτε!

              Σκεφτειτε ποσο χρονο σας πηρε παραδειγμα να μαθετε αγγλικα για να μπορεσετε να φανταστειτε εστω και λιγο ποσο θα χρειαστει για τα σουηδικα... σαφως θα ειναι λιγοτερο γιατι τωρα ειστε πιο εστιασμενοι σε αυτο που κανετε ..

              Αν εξαιρεσεις ισως τους ΙΤ-τεχνικους νομιζω οτι σε ολα τα υπολοιπα επαγγελματα ζητουνε σουηδικα σε απλο τουλαχιστον επιπεδο....
              Αν καταφερεις να πας για καποια συνεντευξη για δουλεια πανω στο επαγγελμα σου θα πρεπει:
              1. Να τους καταλαβεις
              2. Να κανεις διαλογο μαζι τους και να αναπτυξεις και τις θεσεις σου , να μιλησεις για την εμπειρια σου και για εσενα γενικοτερα...
              Για το παραπανω επιπεδο θεωρω οτι χρειαζονται καλυτερα σουηδικα...
              Σκεφτειτε το εαυτο σας σε μια συνεντευξη να μιλατε σουηδικα ή να πρεπει να τους παρετε τηλεφωνο για να ρωτησετε ποια ειναι η πορεια των συνεντευξεων....

              Επενδυστε στην εκμαθηση γλωσσας και βελτιωστε το επιπεδο γνωσεων σας πανω σε υπολογιστες!!
              Παντοτε θα υπαρχει κατι περισσοτερο και πιο χρησιμο να μαθετε!!!

              Ελενη

              Comment


                #8
                Ρε παιδια έλεος..
                Τι κακο ειναι αυτο με τα Σουηδικα στην Ελλαδα? Δεν υπαρχει ουτε ενα φροντηστηριο που να διδασκει τη γλωσσα σε λογικη τιμη..
                Οι περισσοτεροι κανουν ιδιαιτερα μαθηματα με 20-50 Ευρω την ωρα και ειναι κατι μεταναστες που γεννηθηκαν Σουηδια ή εζησαν εκει για ενα διαστημα και δεν τα μιλανε και καλα..
                Πηγα σε ενα Διδασκαλειο ξενων γλωσσων στην Ιπποκρατους στην Αθηνα που ειναι για φοιτητες και κανουν τα ιδια βιβλια με το FSI και το επιπεδο ηταν δραματικο..
                Τωρα αναγκαστηκα λογω ανεργιας να εγκατασταθω στο Ηρακλειο και ψαχνω και εδω κατι με Σουηδικα και δεν υπάρχει απολυτως τιποτε.. Ολοι ασχολουνται με Ρωσικα λογω τουρισμου..
                Ασχολουμαι με τη γλωσσα μονος μου αλλα φοβαμαι οτι δεν κανω τιποτε ετσι..
                Ξερει κανεις κανα φροντηστηριο Αθηνα ή Ηρακλειο που να κανει μαθηματα Σουηδικων σε γκρουπακι και να εχει και λογικες τιμες?

                Comment


                  #9
                  το FSI ειναι συστημα ψεκασμου αυτοκινητου βλεπε Golf FSI,GTI ,κ.τ.λ
                  αυτο ομως που δεν ειναι συστημα ψεκασμου αλλα μαθηματα ονομαζεται (SFI).
                  ψαξε στο ιντερνετ υπαρχουν αρκετα που θα σε βοηθησουν,ιδιως αν ξερεις και αγγλικα ακομα καλυτερα,μεχρι και στο you tube εχει καποια μαθηματακια.

                  Comment


                    #10
                    Απο την αλλη παλι πως γινεται να σε δεχθει ενα ιδρυμα εκπαιδευσεως αν δεν ξερεις την γλωσσα της χωρας τουλαχιστον σε επιπεδο C ??
                    Τουλαχιστον αυτο συμβαινει στην Νορβηγια και πρεπει να εχεις και αρκετο αποθεματικο κεφαλαιο στην τραπεζα!!

                    υ.γ αν εχετε αγγλοφωνα ιδρυματα στην σουηδια παω πασο αλλα και παλι θες αποθεματικο κεφαλαιο
                    Βγες απο την μυθοπλασια και μπες στην πραγματικοτητα!!

                    Comment


                      #11
                      Originally posted by crimson View Post
                      Απο την αλλη παλι πως γινεται να σε δεχθει ενα ιδρυμα εκπαιδευσεως αν δεν ξερεις την γλωσσα της χωρας τουλαχιστον σε επιπεδο C ??
                      Τουλαχιστον αυτο συμβαινει στην Νορβηγια και πρεπει να εχεις και αρκετο αποθεματικο κεφαλαιο στην τραπεζα!!
                      Εχει ενα σωρο προπτυχιακα και μεταπτυχιακα προγραμματα στα αγγλικα.. σε ολα τα μεγαλα πανεπιστημια της Ευρωπης εχει.. Σιγουρα θα εχει και στη Νορβηγια..

                      Find programs – Study in Sweden – SWEDEN.SE

                      Το μονο που μου ζητησαν απο την Εφορια ηταν μια βεβαιωση των γονιων μου οτι θα με υποστηριζουν για οσο θα σπουδαζω με ενα μηνιαιο ποσο 800 Ευρω.. και καλα.. τιποτε αλλο.. και η πλακα ειναι οτι σου βγαζει το πανεπιστημιο το περσον-νουμερ.. σου βγαζουν φωτο στο πανεπιστημιο.. δεν πληρωνεις τιποτε.. δεν χρειαζεται να πας σε υπηρεσιες ουτε να περιμενεις σε ουρες.. Μας ειχαν δωσει και καρτα για το κινητο δωρεαν μεσα σε ενα φακελο.. και πιστοποιητικο για μειωμενη καρτα SL.. και ειχα μπει και σε αναμονη για φοιτητικη εστια με δικο μου συμβολαιο.. ολα τα καλα..

                      Comment


                        #12
                        Δεν υπάρχει τίποτε αδύνατο γι’ αυτόν που θα προσπαθήσει !!!
                        Μέγας Αλέξανδρος, 356-323 π.Χ.,

                        Comment


                          #13
                          Ακρως διασκεδαστικο το βιντεακι!

                          Comment


                            #14
                            Σουηδικη Γραμματικη στα ΕΛΛΗΝΙΚΑ!!!

                            Ναι καλα ακουσατε!

                            Μετα απο τοσο καιρο που εψαχνα ενα βιβλιο απο Ελλαδα για να μαθω σουηδικη γραμματικη αλλα γραμμενο στα ελληνικα και να αποκτησω απο την αρχη σωστες βασεις στην γλωσσα, το ανακαλυψα τωρα εδω στην Σουηδια....

                            Λεγεται "Σουηδικη Γραμματικη", ο σουηδικος τιτλος ειναι "Svensk Grammatik pa Grekiska" ειναι των εκδoσεων "Natur & Κultur" σε συνεργασια με τα διδακτικα βιβλια "Mal" και εχει ροζ εξωφυλλο.

                            Θεωρειται οτι ειναι για αρχαριους αλλα ο τροπος γραφης του, προσωπικη μου αποψη, δεν ειναι σε πολλα σημεια ευκολονοητος ή εαν θελετε απλα διατυπωμενος.
                            Ωστοσο θεωρω οτι μπορει να προσφερει γνωσεις και πληροφοριες για καποιον που θελει να ξεκαθαρισει λιγο εννοιες στο μυαλο του... και ασφαλως ειναι γραμμενο στα ελληνικα!

                            Δεν ειναι επισης απαραιτητο να το αγορασετε ... μπορειτε να τσεκαρετε ποια βιβλιοθηκη το εχει για να πατε να το δειτε, να το ξεφυλλισετε απλα ή ακομα και να το νοικιασετε...

                            Βιβλιοθηκη...
                            Το να βγαλετε μια καρτα στην βιβλιοθηκη , ουτως η αλλως, δεν σας κοστιζει τιποτα και γινεται πολυ ευκολα με το που πατε την πρωτη φορα να δανειστειτε κατι...
                            Οσον αφορα στην Στοκχολμη τουλαχιστον να πω οτι η καρτα αυτη θα ισχυει για ολες τις βιβλιοθηκες της, που ναι καμια 40ρια διασπαρμενες σε ολη την πολη...
                            Μπορειτε επισης να μπειτε στο επισημο σαιτ της βιβλιοθηκης και να δειτε ποια απο ολες το εχει, εαν ειναι διαθεσιμο..
                            Λιγο προσοχη μονο στο να ειστε τυπικοι στην επιστροφη του καθε βιβλιου που θα δανειστειτε γιατι μετα την ληξη της διοριας που σας δινουν εχετε χρεωσεις... και inkasso εαν δεν το επιστρεψετε ποτε,εαν δεν κανω λαθος....

                            Comment


                              #15
                              Πολύ καλό αυτό το βιβλίο γραμματικής !!! Το βρήκα στην βιβλιοθήκη , αλλά προσπάθησα να το βρώ στο ιντερνετ για να το αγοράσω , και δυστυχώς έχει τελειώσει , και έτσι το έβγαλα όλο φωτοτυπίες !!!!!!
                              Δεν υπάρχει τίποτε αδύνατο γι’ αυτόν που θα προσπαθήσει !!!
                              Μέγας Αλέξανδρος, 356-323 π.Χ.,

                              Comment

                              Working...
                              X