Announcement

Collapse
No announcement yet.

Γιατί τόση αποθάρρυνση από τους άλλους Έλληνες;

Collapse
X
 
  • Filter
  • Time
  • Show
Clear All
new posts

    Originally posted by vertigo View Post
    Επανεφερα τα σβησμενα μηνυματα...
    Μπράβο. Τα υπόλοιπα που έγραψες είναι κατά τη γνώμη μου περιττά. Δεν έχω δυστυχώς κι εγώ το χρόνο να αναλύσω περισσότερο, είναι και αργά..

    Comment


      Αυτό που με λυπεί είναι ότι δεν έχεις καταλάβει ακόμα ότι αυτά συμβαίνουν και στο εξωτερικό. Ίσως είσαι σε άλλη χώρα, ή δεν έχεις μείνει αρκετά.
      Το ξέρω ότι συμβαίνουν στο εξωτερικό, γιατί τα βλέπω καθημερινά, αλλά η συζήτηση αφορά την Ελλάδα.

      Κι εγώ μαζί σου : φύγαμε για να βρούμε κάτι καλύτερο, ένα πιο οργανωμένο κράτος, έναν (υποτίθεται) πιο δίκαιο λαό. Και τι είδα(με); Χώρες που συντηρούσαν τα ελληνικά κόμματα και τα κομματόσκυλά τους τόσα χρόνια, να παραπονιούνται για τη διαφθορά στην Ελλάδα! Δεν τα ξέρανε αυτα; Πως να εκθειάσω την οργάνωση μιας χώρας όταν ξέρω ότι η ευημερία της εξαρτάται από τα όπλα που πουλάει; Όταν ξέρω πόσα "μεγάλα" ονόματα πανεπιστημιακών, δικηγόρων και γιατρών έχουν χτιστεί πάνω σε περιουσίες Εβραίων που εκδιώχθηκαν, θανατώθηκαν ή πρόσφεραν αμισθί εργασία κατά τον Β' παγκόσμιο πόλεμο; Όταν ξέρω πόσες κολωνίες είχε, σε πόσες περιπτώσεις σαν την Κύπρο έχωνε τη μύτη της; Πόσο πλούτο και χρυσό έχουν κλέψει από τις χώρες που κατέκτησαν, από τις κολωνίες τους, τα όπλα και τον οικονομικό πόλεμο που ασκούν μέχρι και σήμερα; Πού θα ήταν οι τραπεζές τους αν δεν είχαν επιβάλλει τα μνημόνια παντού; Ξέρουμε να κατηγορούμε την Ελλάδα αμέσως, γιατί ότι είμαστε μέσα μας, είμαστε και έξω μας. Δεν το παίζουμε ευγενείς και αδιάφθοροι, αλλά από πίσω να κρύβουμε Χριστοφοράκους. ΄Η να βάζουμε λογισμικό, όπως η Volkswagen, και να παριστάνουμε ότι δεν ρυπαίνουμε το περιβάλλον, να τα κρύβουμε κάτω από το χαλί.
      Ο πλούτος και η ισχύς των εθνών στηρίζεται στην εκμετάλλευση, την αδικία και τον ιμπεριαλισμό. Η επιτυχία του ενός, είναι η αποτυχία του άλλου κλπ κλπ κλπ. Στο τέλος της ημέρας όμως, αυτό που μένει είναι ένα γενικό επίπεδο/τρόπος ζωής που είτε σου δίνει κάποιες ευκαιρίες, είτε όχι. Κάθε χώρα και κάθε λαός στη φάση της ανάπτυξης/επέκτασης/ευημερίας έχουν κάνει τα ίδια, η ιστορία επαναλαμβάνεται. Το ότι αναγκάζεσαι να φύγεις και να πας να μείνεις σε μια ξένη χώρα, είναι εξορισμού η κατάληξη μιας αποτυχημένης διαδρομής σε μια σχέση συνύπαρξης με το ζωτικό σου χώρο στην πατρίδα σου. Είτε η χώρα σου σε αποβάλλει είτε εσύ την αποβάλλεις το τέλος είναι ίδιο, δε μπορείς πλέον να έχεις ισορροπία και πρέπει να ενεργήσεις. Η Ελλάδα είναι failed state. Δε μπορεί πλέον να προσφέρει στους πολίτες της τα όσα το Σύνταγμα ορίζει. Το θέμα ήταν να μη φτάσουμε εκεί. Από τη στιγμή που φτάσαμε τα υπόλοιπα είναι για τα ιστορικά βιβλία..

      Είναι εύκολο να κατηγορείς την Ελλάδα και τους Έλληνες. Όταν θα μάθεις όμως ότι και οι άλλοι (πλην εξαιρέσεων) είναι το ίδιο, θα προτιμήσεις την Ελλάδα μόνο και μόνο γιατί έχει τουλάχιστον 1 πράγμα : την έλλειψη υποκρισίας, αυτό που λέμε ντομπροσύνη. Ναι, έχουμε και θα έχουμε τα μαύρα μας τα χάλια στα περισσότερα θέματα. Δεν το παίζουμε όμως ούτε άγιοι, ούτε πολιτισμένοι, ούτε τίποτα - έχουμε το κουράγιο να το παραδεχτούμε.
      Το μόνο που μου λείπει από την Ελλάδα είναι η οικογένεια μου και τα πεθερικά μου. Και ελάχιστοι φίλοι. Το ότι γεννήθηκα Έλληνας, Αλβανός, Πακιστανός, Ιταλός, οτιδήποτε τέλοσπάντων ήταν καθαρά θέμα τύχης. Λυπάμαι και θλίβομαι και στεναχωριέμαι για όσα διαβάζω καθημερινά για την Ελλάδα, όμως απ όσα θυμάμαι τον εαυτό μου τίποτα δεν έχει αλλάξει. Διάβασα και λίγο ιστορία και κατάλαβα ότι ανέκαθεν τα ίδια συνέβαιναν. Δυστυχώς δεν είμαι πλούσιος για να μπορώ να ζώ όπου θέλω και να μην έχω ανάγκη. Πρέπει να εργαστώ. Σέβομαι και εκτιμώ όποιον μου δίνει την ευκαιρία να είμαι ελεύθερος, δηλαδή να στηρίζομαι στον καρπό της εργασίας μου, να μπορώ να έχω τροφή, στέγη και ασφάλεια και να μπορώ να προσφέρω ένα μέλλον στο παιδί μου. Αυτά με ενδιαφέρουν.

      Comment


        Originally posted by capobomba View Post
        Μπράβο. Τα υπόλοιπα που έγραψες είναι κατά τη γνώμη μου περιττά. Δεν έχω δυστυχώς κι εγώ το χρόνο να αναλύσω περισσότερο, είναι και αργά..
        Μόνο που δεν παρεθεσες και τον λογο που τα επανεφερα...Και δεν ηταν βεβαια ,το οτι με εγκαλεσες για λογοκρισια και ειδικη μεταχειριση του Vlad...
        Το οτι εσυ κρινεις περιττα τα οσα εγραψα ,κατα την γνωμη σου,ειναι γνωμη σου .
        Οσο για μενα ,εγω θα κρινω κι οχι μόνο κατα την γνωμη μου ,αλλά βασιζομενη σε γεγονοτα ,το πώς θα ενεργω και τί θα γραφω ,προκειμενου να μενει το site καθαρο απο εντασεις και καυγαδες.
        ''Minds are like parachutes... they only function when open.''

        Comment


          Ε οχι και ντομπροσυνη στην Ελλαδα.... που γλειφουν και ρουφιανευουν για μια θεσουλα στο δημοσιο για να ζουν απλα εις βαρος των αλλων !

          Comment


            Εγώ είμαι της άποψης ότι σε όλες τις χώρες υπάρχουν και νομοταγείς και λαμόγια. Το θέμα είναι σε ποια χώρα υπάρχουν έλεγχοι και εφαρμόζονται οι νόμοι.

            Comment


              Originally posted by Natalia_ View Post
              Εγώ είμαι της άποψης ότι σε όλες τις χώρες υπάρχουν και νομοταγείς και λαμόγια. Το θέμα είναι σε ποια χώρα υπάρχουν έλεγχοι και εφαρμόζονται οι νόμοι.
              ''Minds are like parachutes... they only function when open.''

              Comment


                Originally posted by Natalia_ View Post
                Εγώ είμαι της άποψης ότι σε όλες τις χώρες υπάρχουν και νομοταγείς και λαμόγια. Το θέμα είναι σε ποια χώρα υπάρχουν έλεγχοι και εφαρμόζονται οι νόμοι.

                Η φυλή του Έλληνα δεν θέλει να μπει σε περιορισμούς από κανέναν και για κανέναν νόμο...!!!
                Εδώ στην Αυστραλία όμως είναι όλοι "Κότες" μπροστά στους νόμους και ας τους βρίζουν όλη μέρα.
                Με λίγα λόγια εδώ όπως και σε όλες τις "προοδευτικες χώρες" το σύστημα τους είναι πραγματική "Χούντα" γιατί "εφαρμόζονται οι νόμοι υπό τον φόβο της δικαιοσύνης ανεξαρτήτως για όλους" και δεν μιλάει κανείς....!!!
                Αν στην Ελλάδα που έχουμε τους καλύτερους νόμους στον πλανήτη βγει κάποιος και τους εφαρμόσει κατά γράμμα ανεξαρτήτως για όλους τότε θα γίνει εμφύλιος πόλεμος γιατί πολύ απλά όλοι είναι παρτακηδες μέχρι το μεδουλι και κάνεις δεν θέλει να του βάλουν τα δύο πόδια σε ένα παπούτσι. ..!!!

                υ.γ. Δυστυχώς η Ελλάδα δεν υπάρχει περίπτωση να αλλάξει σε τίποτα ούτε σε 10.000.000 χρόνια...!!!
                Παρα μόνο στο χρώμα των πολιτών της........ από άσπρο σε μαύρο. ..!!!
                Όταν η αδικία γίνεται νόμος, τότε η αντίσταση είναι καθήκον!!!

                Comment


                  Originally posted by Natalia_ View Post
                  Εγώ είμαι της άποψης ότι σε όλες τις χώρες υπάρχουν και νομοταγείς και λαμόγια. Το θέμα είναι σε ποια χώρα υπάρχουν έλεγχοι και εφαρμόζονται οι νόμοι.

                  Comment


                    Ο καθένας μας έχει διαφορετικές εμπειρίες γιατί ζει σε διαφορετικό κράτος. Εγώ μπορώ να μιλάω μόνο για το κράτος στο οποίο ζω πάνω από δεκαετίας και του οποίου είμαι πλέον και πολίτης. Αν κάποιος έχει δει πραγματική εφαρμογή νόμων, είναι πολύ τυχερός. Εγώ εδώ έχω δει με τα ίδια μου τα μάτια πολλή παρανομία και μη ανεξάρτητη δικαιοσύνη. Υπάρχουν κι εδώ οι προνομιούχοι που δεν τους αγγίζει κανείς. Υπάρχουν οι πολύ πλούσιοι που τρέχουν με 200 στις εθνικές οδούς. Ναι, θα πληρώσουν το πρόστιμο, αλλά σε σύγκριση με αυτά που έχουν δεν είναι τίποτα. Και ξέρω και άλλους που απλώς πάρκαραν παράνομα και τους γδέρνουν το ποινικό μητρώο. Υπάρχουν άνθρωποι σαν εμένα που πέρασαν δεκάδες εξετάσεις, προσκόμισαν χαρτομάνια, περίμεναν σε τεράστιες ουρές και χρόνια ολόκληρα για να πάρουν την υπηκοότητα και άλλοι που απλώς έκαναν ένα γάμο ή έσκσαν φράγκα χωρίς να ξέρουν καν τη γλώσσα (ούτε τον όρκο και τον εθνικό ύμνο δεν ξέρουν) και την πήραν μέσα σε δυό μήνες. Και τα ΜΜΕ μούγγα. Και ξέρω ακόμη περισσότερους που προσπαθούν να είναι όσο πιο νομοταγείς μπορούν και το κράτος τους χάνει τα χαρτιά για να μην πάρουν υποτροφίες, δουλειές, επιδόματα, τους βάζει πρόστιμα για πράγματα που δεν έχουν κάνει, τους στήνουν προβλήματα με τράπεζες και κάθε λογής δημόσιες υπηρεσίες, ώστε να τρέχουν συνεχώς ή να απελπιστούν και να τα παρατήσουν. Και μιλάω και για Αυστριακούς με καταγωγή αυστριακή που έχουν αρκετό αυτοσεβασμό (όπως και κάποιοι Έλληνες) να μην γλείφουν, όπως η πλειοψηφία των συμπολιτών τους. Εδώ έχουμε (και καλά) υπέροχους νόμους για τα πορνεία και τα καζίνα, τους βλέπεις και λές μα τι σεβασμός, τι πολιτισμός! Πέρνα το σύνορο με την Τσεχία και θα δεις τον πολιτισμό : από κει που έβλεπες χωριουδάκια και εκκλησίτσες, 5 μέτρα από την παλιά μπάρα φίσκα στα μπου***λα και στα καζίνα. Στο σπίτι μας το παίζουμε οικογενειάρχες και την τουαλέτα μας την έχουμε απ'έξω. Αλλά ξέρουνε να κάνουνε κριτική για τη θέση των γυναικών και των παιδιών στο Ισλάμ, τη στιγμή που η παιδεραστία έχει φτάσει στα ύψη και οι υποθέσεις του Fritzl και Kampusch έγιναν στη χώρα τους. Το ρουσφέτι το έχω δει και εδώ, σε πολύ μεγάλο βαθμό, αλλά δεν έχω δει κανέναν να το παραδέχεται. Αυτά τα μαθαίνεις μόνο όταν είσαι μέσα στα πράγματα. Στην Ελλάδα τους γλείφτες τους ξέρει όλος ο περίγυρός τους και ξέρω και πολλούς που το παραδέχονται. Εδώ όλοι αυτοί σφυρίζουν κλέφτικα και σου λένε την τυπική φράση : Τη θέση δεν την παίρνει ο καλύτερος, αλλά ο καταλληλότερος. Κόβουν και ράβουν τη θέση στα προσόντα των "δικών" τους κομματικών παιδιών και αυτός που έχει περισσότερα κόβεται λόγω υπερβολικών γνώσεων ή γιατί λόγω χαρακτήρα δεν θα ταιριάζει με την ομάδα. Έτσι κατασκευάζεται ένα κράτος που φαίνεται δίκαιο.

                    Comment


                      Όπως τα βλέπει ο καθένας , εγώ στην δουλειά μου που έχει 160 άτομα βλέπω καμια 10ρια μ@...ες , ένας άλλος Έλληνας μου έλεγε σχεδόν όλοι μ@...ες είναι , λίγοι είναι οι καλοί . 'Αλλος βλέπει το ποτηρι μισογεμάτο άλλος μισοάδειο .

                      Comment


                        B]Καταρχήν ΝΑΙ είμαστε κωλόφαρα.[/B] Η χειρότερη φάρα στην Ευρώπη τουλάχιστον και με διαφορά. Άρα μην απορείς. Φυσικά και το χειρότερο θα το δείς και θα το πάθεις από Έλληνα. Παντού. Είτε στην Ελλάδα είτε στο εξωτερικό. Πρέπει κάποιος να είναι πάρα πολύ ανοιχτόμυαλος και φιλότιμος για να αποβάλλει την κακή νοοτροπία της κωλόφαρας και να σταθεί ως αξιοπρεπής πολίτης σε κοινωνίες που τα βασικά τα παρέχουν στους υπηκόους τους. Ο Έλληνας είναι ότι χειρότερο. Δε χρειάζεται να αναλύσω εγώ την κατάσταση στην Ελλάδα. Τα ξέρετε όλοι. Το βασίλειο της παράνοιας, της λαμογιάς, της μαύρης οικονομίας, του ωχαδερφισμού και της ωθωμανικής σουλτανικής κουλτούρας με τους κοτσαμπάσηδες, τους κλέφτες και τους αρματωλούς να παριστάνουν ότι φορώντας Αρμάνι έγιναν..κάτι άλλο από αυτό που πραγματικά είναι....αλλά όταν οι Άγγλοι έφτιαχναν μετρό το 1860τόσο (κι εγώ δεν ξέρω πότε άκριβως) εμείς ρίχναμε πέτρες στους στρατιώτες του Όθωνα έξω από τα ανάκτορα (τη σημερινή Βουλή)
                        Ο πρώτος και πιο φανερός η ζήλεια και ο φθόνος. Γιατί να έρθει ο πατριώτης από την Ελλάδα να επιτύχει, όπως πέτυχα εγώ? Γιατί να μάθουν και άλλοι Έλληνες το "μυστικό" και να κονομήσουν και να γίνουν "Ευρωπαίοι"...ή αλλιώς "δεν είναι αυτά για σένα καθυστερημένε Ελληνάρα"...και το λένε ποιοί? οι.....προοδεύμενοι βλαχοέλληνες που δεν ξέρουν να μιλήσουν Αγγλικά, απλά στάθηκαν τυχεροί και πιάστηκαν απο κάπου....Γιατί οι πραγματικά μορφωμένοι και ισορροπημένοι μετανάστες, θα κοιτάξουν όσο μπορούν να βοηθήσουν πρακτικά...


                        Λοιπόν... όταν εκφράζονται έτσι σε Ελληνικό φόρουμ τσουβαλιάζοντας όλων τον Ελληνικό λαό μην περιμένετε να σας πούμε και ευχαριστώ ! Φαντάσου να έγραφα εγώ σε Αγγλικό φόρουμ για την Αγγλία αυτά τα λόγια τι θα γινόταν. Ή να τα έλεγα προφορικώς σε κάποιον Βρετανό για το λαό του. Προφανώς δεν θα μου έδινε τριαντάφυλλα. Πόσο μάλλον να τα ακούς από Έλληνες. Φυσικά και επιτέθηκα και σε προσωπικό επίπεδο καθώς διαπίστωσα πως ξεπεράστηκαν τα όρια. Το να με αποκαλούν με έμμεσο τρόπο όλα τα παραπάνω εμένα, την οικογένεια μου στην Ελλάδα, τον γείτονα μου και όλους τους συμπατριώτες μου εντός και εκτός συνόρων με τέτοιους χαρακτηρισμούς.....Ε εντάξει. Πάει πολύ νομίζω. Αυτός ο ολοκληρωτισμός....και ο μηδενισμός των πάντων. Αυτό που καταλαβαίνω είναι ότι πολλοί από αυτούς που ξενιτεύτηκαν είναι πραγματικά οργισμένοι. Αλλά όταν η οργή γίνεται σύμβουλος τότε το αποτέλεσμα συνήθως δεν είναι καλό. Με τέτοιες εκφράσεις και χαρακτηρισμούς και δίκιο να έχεις σε μερικά πράγματα το χάνεις.
                        Με αυτά που έγραψε ο Capobomba συμφωνώ στα περισσότερα. Όχι όμως με τους χαρακτηρισμούς αυτούς. Όλοι μας λίγο πολύ τα έχουμε ζήσει αυτά. Η μεγάλη μου διαφορά είναι ότι δεν πιστεύω ότι αυτά αποτελούν πλειοψηφία αλλά το αντίθετο.
                        Τι να πω. 40 χρόνια κλέφτες και ψεύτες κυρβερνάνε αυτό το τόπο. Βρίσκουν πάντα τον τρόπο να είναι εκεί. Στο κοινοβούλιο. Και οι 300. Ένα συνοθύλευμα ψευτών, κλεφτών, βολεψάκηδων, καριεριστών, προδοτών, ηλιθίων, περιέργων και πάει λέγοντας...
                        40 χρόνια ράντσα στα νοσοκομεία....Τους ψηφίζουμε για να εφαρμόζουν τους νόμους, να λύνουν προβλήματα και αντ' αυτού κάναν και κάνουν όλα τα αντίθετα σύν οτι μας φόρτωσαν 400 δίς χρέως στους Έλληνες. Κανονική σπύρα. Αυτοί και οι παρέες τους.
                        Σε όλων τον κόσμο υπάρχουν παλιάνθρωποι. Αλλά για αυτό υποτίθεται ψηφίζονται για να επιβάλλουν την τάξη και των νόμο. Και τους βλέπεις στην βουλή κοιμούνται. Ή παίζουν με το Iphone. Ποιός εργαζόμενος στον ιδιωτικό τομέα μπορεί να το κάνει αυτό. Η τέλεια δουλειά. Παίρνω 7000-8000 Ευρώ και δεν κάνω τίποτα. Και άμα κλέψω...έλα μωρέ ..θα παραγραφεί το αδίκημα. Και αμα χρεωκοπήσει η χώρα ? Ε και τι έγινε..Εγώ θα τι βγάλω λάδι. Έχω και το κομπόδεμα τις μίζας στη μπάντα. Αυτοί είναι το καρκίνωμα της πατρίδας, και όχι α απλός κόσμος.

                        Δεν είναι η πρώτη φορά που έρχομαι σε αντιπαράθεση. Έχω διαβάσει εδώ μέσα, καλά να πάθουμε, και χειρότερα, να καταστραφούμε δεν με νοιάζει. Ε...τι να πώ. Εμένα με νοιάζει όμως ! Αυτός ο λαός δεν έχει τίποτα καλό ? Μα τίποτα καλό ? Δηλαδή αν δούμε τον τόπο μας, την πατρίδα μας κατεστραμμένη θα μας αρέσει ? Μερικοί δεν έχουν καταλάβει ότι και 50 χρόνια να μείνουν σε μια χώρα...ΞΕΝΟ θα σε αποκαλούνε. Μόνον εκεί....σε μια γωνιά του πλανήτη που λέγεται Ελλαδίτσα θα είσαι καλοδεχούμενος. Με τα καλά, τα κακά, με το χαβαλέ, το ελά μωρέ κτλ κτλ. Όσο και αν τώρα μπορεί να το αρνείσαι εκεί ανήκεις.

                        Οι γονείς μου ? Μετανάστες και αυτοί στην Γερμανία. Γιατί ""καλούς"" πολιτικούς ? είχαμε πάντα σε αυτόν τον τόπο. Και έλαχε και σε εμάς το ίδιο. Κάτι σαν κληρονομιά δηλαδή. Από πατέρα σε γιο, από μάνα σε κόρη και πάει λέγοντας....

                        Λοιπόν, εν κατακλείδι....Το φόρουμ αυτό έχει πέρα από την ψυχαγωγία, τον πρωταρχικό σκοπό της ενημέρωσης και της αλληλοβοήθειας όσον αφορά την μετανάστευση. Ας επικεντρωθούμε σε αυτό.

                        Comment



                          "Η αρχή είναι το ήμισυ του παντός."

                          Comment


                            Η φυλή του Έλληνα δεν θέλει να μπει σε περιορισμούς από κανέναν και για κανέναν νόμο...!!!
                            Εδώ στην Αυστραλία όμως είναι όλοι "Κότες" μπροστά στους νόμους και ας τους βρίζουν όλη μέρα.
                            Με λίγα λόγια εδώ όπως και σε όλες τις "προοδευτικες χώρες" το σύστημα τους είναι πραγματική "Χούντα" γιατί "εφαρμόζονται οι νόμοι υπό τον φόβο της δικαιοσύνης ανεξαρτήτως για όλους" και δεν μιλάει κανείς....!!!
                            Αν στην Ελλάδα που έχουμε τους καλύτερους νόμους στον πλανήτη βγει κάποιος και τους εφαρμόσει κατά γράμμα ανεξαρτήτως για όλους τότε θα γίνει εμφύλιος πόλεμος γιατί πολύ απλά όλοι είναι παρτακηδες μέχρι το μεδουλι και κάνεις δεν θέλει να του βάλουν τα δύο πόδια σε ένα παπούτσι. ..!!!

                            υ.γ. Δυστυχώς η Ελλάδα δεν υπάρχει περίπτωση να αλλάξει σε τίποτα ούτε σε 10.000.000 χρόνια...!!!
                            Παρα μόνο στο χρώμα των πολιτών της........ από άσπρο σε μαύρο. ..!!!
                            Όταν η αδικία γίνεται νόμος, τότε η αντίσταση είναι καθήκον!!!

                            Comment


                              Originally posted by A_Qnn View Post
                              Ο καθένας μας έχει διαφορετικές εμπειρίες γιατί ζει σε διαφορετικό κράτος. Εγώ μπορώ να μιλάω μόνο για το κράτος στο οποίο ζω πάνω από δεκαετίας και του οποίου είμαι πλέον και πολίτης. Αν κάποιος έχει δει πραγματική εφαρμογή νόμων, είναι πολύ τυχερός. Εγώ εδώ έχω δει με τα ίδια μου τα μάτια πολλή παρανομία και μη ανεξάρτητη δικαιοσύνη. Υπάρχουν κι εδώ οι προνομιούχοι που δεν τους αγγίζει κανείς. Υπάρχουν οι πολύ πλούσιοι που τρέχουν με 200 στις εθνικές οδούς. Ναι, θα πληρώσουν το πρόστιμο, αλλά σε σύγκριση με αυτά που έχουν δεν είναι τίποτα. Και ξέρω και άλλους που απλώς πάρκαραν παράνομα και τους γδέρνουν το ποινικό μητρώο. Υπάρχουν άνθρωποι σαν εμένα που πέρασαν δεκάδες εξετάσεις, προσκόμισαν χαρτομάνια, περίμεναν σε τεράστιες ουρές και χρόνια ολόκληρα για να πάρουν την υπηκοότητα και άλλοι που απλώς έκαναν ένα γάμο ή έσκσαν φράγκα χωρίς να ξέρουν καν τη γλώσσα (ούτε τον όρκο και τον εθνικό ύμνο δεν ξέρουν) και την πήραν μέσα σε δυό μήνες. Και τα ΜΜΕ μούγγα. Και ξέρω ακόμη περισσότερους που προσπαθούν να είναι όσο πιο νομοταγείς μπορούν και το κράτος τους χάνει τα χαρτιά για να μην πάρουν υποτροφίες, δουλειές, επιδόματα, τους βάζει πρόστιμα για πράγματα που δεν έχουν κάνει, τους στήνουν προβλήματα με τράπεζες και κάθε λογής δημόσιες υπηρεσίες, ώστε να τρέχουν συνεχώς ή να απελπιστούν και να τα παρατήσουν. Και μιλάω και για Αυστριακούς με καταγωγή αυστριακή που έχουν αρκετό αυτοσεβασμό (όπως και κάποιοι Έλληνες) να μην γλείφουν, όπως η πλειοψηφία των συμπολιτών τους. Εδώ έχουμε (και καλά) υπέροχους νόμους για τα πορνεία και τα καζίνα, τους βλέπεις και λές μα τι σεβασμός, τι πολιτισμός! Πέρνα το σύνορο με την Τσεχία και θα δεις τον πολιτισμό : από κει που έβλεπες χωριουδάκια και εκκλησίτσες, 5 μέτρα από την παλιά μπάρα φίσκα στα μπου***λα και στα καζίνα. Στο σπίτι μας το παίζουμε οικογενειάρχες και την τουαλέτα μας την έχουμε απ'έξω. Αλλά ξέρουνε να κάνουνε κριτική για τη θέση των γυναικών και των παιδιών στο Ισλάμ, τη στιγμή που η παιδεραστία έχει φτάσει στα ύψη και οι υποθέσεις του Fritzl και Kampusch έγιναν στη χώρα τους. Το ρουσφέτι το έχω δει και εδώ, σε πολύ μεγάλο βαθμό, αλλά δεν έχω δει κανέναν να το παραδέχεται. Αυτά τα μαθαίνεις μόνο όταν είσαι μέσα στα πράγματα. Στην Ελλάδα τους γλείφτες τους ξέρει όλος ο περίγυρός τους και ξέρω και πολλούς που το παραδέχονται. Εδώ όλοι αυτοί σφυρίζουν κλέφτικα και σου λένε την τυπική φράση : Τη θέση δεν την παίρνει ο καλύτερος, αλλά ο καταλληλότερος. Κόβουν και ράβουν τη θέση στα προσόντα των "δικών" τους κομματικών παιδιών και αυτός που έχει περισσότερα κόβεται λόγω υπερβολικών γνώσεων ή γιατί λόγω χαρακτήρα δεν θα ταιριάζει με την ομάδα. Έτσι κατασκευάζεται ένα κράτος που φαίνεται δίκαιο.
                              Να σου κάνω μια ερώτηση? Αφού είναι τόσο χάλια και τόση αδικία και παλιόφαρα οι Αυστριακοί και παλιολαός και ασύδοτοι κλπ κλπ εσύ γιατί ως άνθρωπος και ως πολίτης δέχεσαι όλα αυτά και κάθεσαι εκεί τόσα χρόνια και μάλιστα έγινες και πολίτης μιας χώρας που δεν την σέβεσαι και δεν την αγαπάς?

                              Σε ρωτάω καλοπροαίρετα και με κάθε καλή πρόθεση να καταλάβω το σκεπτικό σου.

                              Επίσης αναρωτιέμαι, με όσα γράφεις παραπάνω πως και η Αυστρία δεν έχει ακόμα χρεοκοπήσει. Δηλαδή να μοιάζει σε όλα με την Ελλάδα (πλην ντομπροσύνης φυσικά) και να μην έχει ακόμα διαλυθεί ως κράτος και κοινωνία, αντιθέτως τόσος κόσμος (καλή ώρα εσύ) να θέλει να μεταναστεύσει μόνιμα και να γίνει και υπήκοος?

                              Πως το εξηγείς αυτό...

                              Comment


                                Η άσκηση κριτικής δεν δείχνει έλλειψη σεβασμού. Δεν είμαι ο πολίτης που αδιαφορεί. Σε μία συζήτηση για τα αρνητικά της, θα σου τα παραθέσω. Εάν μιλάγαμε για τα θετικά, θα σου μιλούσα για αυτά. Έγινα πολίτης της χώρας γιατί έφαγα το ρατσισμό στη μάπα μετά το 2010 ως Ελληνίδα. Με κορόiδευαν παντού, στο πανεπιστήμιο, στη δουλειά και στις υπηρεσίες. Για το ποσοστό ακροδεξιάς στην Αυστρία μιλάνε τα νούμερα από μόνα τους. Εφ'όσον είχα ήδη ζήσει κάποια χρόνια εδώ και υπήρχε ο καθημερινός φόβος της εξόδου της Ελλάδας από την Ευρωζώνη η αίτηση για την υπηκοότητα ήταν μονόδρομος. Χωρίς κονέ ή σύζυγο είναι μια τρομερά χρονοβόρα και ψυχοφθόρα διαδικασία, αν δεν υπήρχε η ανάγκη δεν θα ξεκινούσα καν, γιατί κόστισε πάρα πολύ χρόνο και κόπο. Για να σου δώσω μέτρο σύγκρισης, ενώ η υπέροχη νομοθεσία τους λέει ότι θα έπρεπε να αποφανθούν μέσα σε 6 μήνες, έκαναν πάνω από 2 χρόνια για να μου τη δώσουν. Έχω 2 προσωπικούς γνωστούς, μία από Τουρκία και έναν από το Ιράν. Τους απάντησαν σε περίπου 2 μήνες. Το τι χαρτιά ζητήσανε δεν τολμώ καν να γράψω στο Ιντερνετ. Κι εσύ ρωτάς "γιατί κάθεσαι τόσα χρόνια" : Γιατί δεν ήξερα από την αρχή ότι θα είναι τόσο παράνομοι! Όταν κάνεις την αίτηση, δεν υπάρχει πισωγύρισμα. Πρέπει να μείνεις μέχρι την απάντηση, να διατηρήσεις το εισόδημά σου (ουαί και αλλίμονο δηλαδή και χάσεις τη δουλειά σου), να μην αλλάξει το ποινικό σου μητρώο - κάτι που είναι αδύνατον πρακτικά με αυτά που σου κάνουν : Πιστωτικές και κάρτες τραπέζης και PIN στέλνονται σε άγνωστη διεύθυνση, η τράπεζα σου ζητάει να φύγεις από πελάτης, η ασφάλιση που πληρώνεται αυτόματα ξαφνικά δεν πήρε τα χρήματα και σου ζητάει πρόστιμο, ο έλεγχος του γκαζιού δεν έφτασε στα κεντρικά και σε κατηγορούν ότι θα τινάξεις την πολυκατοικία στον αέρα, το πανεπιστήμιο λέει ότι δεν πληρώθηκε τράβα απόδειξέ το, περνάνε μήνες και η φορολογική σου δήλωση δεν γίνεται αποδεκτή ενώ το όριο είναι 2 βδομάδες. Επειδή είδα ότι δεν είμαι η μόνη το έψαξα και δικαστικά το θέμα και έτσι ξέρω ότι κάποιοι είναι οι προνομιούχοι και κάποιοι χάνουν την υπηκοότητα από στραβοπαρκάρισμα. Ή μένουν άνεργοι την περίοδο που περιμένουν την απάντηση, η υπόθεσή τους παγώνει και δεν μπορούν να γυρίσουν πίσω στις χώρες τους γιατί έχουν αποποιηθεί την παλιά τους υπηκοότητα. Μετά δεν μπορούν να βρούν δουλειά γιατί δεν έχουν υπηκοότητα, αλλά ούτε και μπορούν να ταξιδέψουν! Ζήσε με αυτή την αγωνία πάνω από 2 χρόνια ... και να ακούς και τον καθένα στη δουλειά να σου τη λέει για την Ελλάδα λες και φταις. Το τι αγώνα έχω κάνει σε αυτή τη χώρα δε λέγεται.
                                Και εσύ λες τώρα : Γιατί κάθεσαι. Γιατί δε γουστάρω να πάω στην επόμενη χώρα και να τα περάσω από την αρχή. Να ακούσω πάλι ότι είμαι ξένη, να έχουν πάλι άλλοι προτεραιότητα, οι λεπτομέρειες των σπουδών και της προυπηρεσίας στην Αυστρία να μην είναι ξεκάθαρη (όπως δεν ήταν για την Αυστρία οι σπουδές στην Ελλάδα). Δεν θέλω να ξαναπεράσω αυτό το πράγμα.
                                Γιατί δεν έχει χρεοκοπήσει η Αυστρία ρωτάς; Το κρατίδιο της Καρινθίας έχει χρεοκοπήσει. Άκουσες τίποτα γι'αυτό; Φυσικά και όχι. Να στο θέσω αλλιώς : Ξέρεις πόσα χρωστάει η Αμερική; Πώς θα στέκονταν σήμερα οι τράπεζές τους αν δεν υπήρχαν τα μνημόνια; Σημερινό άρθρο Schon drittgrößter Waffenexporteur - news.ORF.at γράφει για τις εξαγωγές όπλων. Δεν αγοράζουν υποβρύχια που γέρνουν, είναι αυτοί που τα πουλάνε. Δεν είναι αυτοί που παίρνουν μίζες από τη Siemens, είναι η ίδια η Siemens. Ένας από τους τρόπους που στέκονται, είναι και αυτός. Ο άλλος είναι αυτός στον οποίο πραγματικά διαφέρουν από την Ελλάδα : η βιομηχανία. Η Ελλάδα απλά δεν παράγει ούτε ηλεκτρικές συσκευές, ούτε αυτοκίνητα κτλ. Αυτοί οι λαοί απλά δεν έχασαν λόγω Τουρκοκρατίας την Αναγέννηση, έχουν πρακτικές γνώσεις στα φυσικομαθηματικά και τα έθεσαν σε εφαρμογή (τρένα κτλ.). Οι πόλεμοι που έκαναν με αυτά που κατασκεύσαν τους έδωσαν ακόμα περισσότερο πλούτο και επιρροή στις χώρες που κατέκτησαν. Και το ίδιο συνεχίζεται μέχρι σήμερα. Το χρέος της Αυστρίας θα ήταν πολύ μεγαλύτερο αν δεν ξεσκεπαζόντουσαν κάποια από αυτά που έγραψα, που αφορούν στο μεγαλύτερο βαθμό το δημόσιο τομέα (όπως και στην Ελλάδα δηλαδή).

                                Comment

                                Working...
                                X