Announcement

Collapse
No announcement yet.

Γιατί τόση αποθάρρυνση από τους άλλους Έλληνες;

Collapse
X
 
  • Filter
  • Time
  • Show
Clear All
new posts

    #16
    Originally posted by miss espresso View Post
    Δεν εννοω αυτούς που είναι στο forum. Να σας εξηγήσω: Το τελευταίο διάστημα μελετώ οτιδήποτε βρίσκω στο ίντερνετ σχετικά με τη μετανάστευση. Έχω κάποια εμπειρία από τους γονείς μου που είχαν φύγει το '60 για το πώς είναι η ψυχολογία του μετανάστη. Έχω και την δική μου εμπειρία από τότε που είχα φύγει φοιτήτρια. Κι έχω την τύχη να μιλάω γαλλικά και αγγλικά. Αυτό σημαίνει ότι μπαίνω σε ελληνικές πηγές, αγγλόφωνες και γαλλόφωνες.

    Μου κάνει τρομακτική αντύπωση το πώς σε πάρα πολλά ελληνικά sites και forums δεν υπάρχει πνεύμα υποστήριξης. Φωτεινή εξαίρεση το patriotaki. Βλέπεις κάποιους Έλληνες που έφυγαν παλιότερα ή πρόσφατα και πέτυχαν να κάνουν νέο ξεκίνημα σε μια άλλη χώρα. Κι εκεί που λες "μπράβο, χαίρομαι για σένα, δώσε μου μια συμβουλή", η μόνη συμβουλή που βλέπω είναι του τύπου "ναι αλλά εγώ ήμουν η εξαίρεση", ή "φύγε αλλά να έχεις καμιά 20σαριά χιλιάρικα καβάτζα", "έλα, αλλά πολύ δύσκολα θα βρεις δουλειά εδώ εγώ ήμουν τυχερός", "μη νομίζεις κι εδώ σιγά-σιγά σαν την Ελλάδα γινόμαστε". Άλλες φορές πάλι βλέπω ότι δίνουν πρακτικές πληροφορίες που τόσο υπερβολικές, όπως για παράδειγμα όταν διαβάζω για τη ζωή στην Αγγλία σημεία και τέρατα, φέρνω ένα παράδειγμα τώρα, σχετικά με την αγοραστική δύναμη του καταναλωτή.

    Κάτι τέτοιες στιγμές αναρωτιέμαι αν τελικά είμαστε κωλοφάρα ή όχι. Δεν πιστεύω ότι είμαστε αλλά γιατί να είναι τόσοι πολλοί που μας αποθαρρύνουν; Δεν λέω ότι στα ξενόγλωσσα sites τα παρουσιάζουν όλα ρόδινα, αλλά δεν σου σπάνε και το ηθικό ότι απαραίτητα θα αποτύχεις το τόλμημα. Σου παρουσιάζουν τα γεγονότα, σου λένε κι ένα "καλή τύχη". Στο κάτω-κάτω, για να σκεφτόμαστε να φύγουμε από την Ελλάδα αυτή τη στιγμή, σημαίνει ότι έχουμε προβλήματα εδώ, ή δεν βρίσκουμε δουλειά ή δεν έχουμε λεφτά.

    Είναι κάτι που με εκνευρίζει αφόρητα. Κάποιες φορές λυγίζω και λέω ότι έχουν δίκιο. Μετά θυμάμαι ότι οι γονείς μου ήταν άνθρωποι του δημοτικού από χωριό κι όμως τα κατάφεραν και παίρνω δύναμη. Αυτό το "γιατί" όμως μένει ρε γαμώτο. Κι όχι τίποτε άλλο αλλά εγώ είμαι πεισματάρα κι αντιδρώ αλλά δυστυχώ γνωρίζω ανθρώπους που απογοητεύονται πάρα πολύ και τους πιάνει κατάθλιψη.

    Συμφωνώ μαζί σου απόλυτα και το παλεύω κι εγώ αν και με αποθαρρύνουν! στείλε μου μήνυμα, τα λέμε!!

    Comment


      #17
      Καταλαβαίνω αυτό που λες σχετικά με την κακία. Σαν λαός πιστεύω ότι πάντα είχαμε το φθόνο μέσα μας, πιο εύκολα θα συμπαρασταθούμε στον πόνο κάποιου παρά θα χαρούμε πραγματικά στην επιτυχία του. Πέρα από το τι θα ακούσεις γενικά (και ανάλογα με τα κόμπλεξ του καθενός), το να φύγεις και να ζήσεις έξω μπορεί να είναι από πολύ απλό και εύκολο μέχρι πάρα πολύ δύσκολο.

      Η γνώμη μου είναι ότι πρέπει να έχεις πάντα στο μυαλό σου αν έχεις να προσφέρεις κάτι εκεί που πας. Το να πας σε μια ξένη κοινωνία και να πεις "γεια σας ήρθα, θέλω δουλειά για να ζήσω καλύτερα" και να σε πάρουν, προϋποθέτει ότι έχεις τα ανάλογα προσόντα. Αν δηλαδή έχεις πολύ καλές γνώσεις πάνω σε υπολογιστές/ΙΤ, αν έχεις καλές γνώσεις μηχανικού ή/και προϋπηρεσία ή/και πολύ καλό μεταπτυχιακό κλπ τότε ναι έχεις καλές ελπίδες. Αλλά να πάει κάποιος λίγο πολύ ανειδίκευτος (πιθανόν και χωρίς να ξέρει καλά τη γλώσσα) και να βρει δουλειά δεν ξέρω πόσο εύκολο είναι. Το λέω αυτό γιατί πολλοί σκέφτονται πλέον το εξωτερικό ως σωτηρία, χωρίς πρώτα να δουν ψυχρά και αντικειμενικά την κατάσταση. Μια ισχυρή χώρα με καλή οικονομία, που προφανώς τραβάει το ενδιαφέρον πάρα πολλών ανθρώπων, ίσως να μην έχει και τόσο ανάγκη αυτόν που έβγαλε ένα ΤΕΙ διοίκησης επιχειρήσεων, έχει δουλέψει σε τίποτα μικρομεσαίες ελληνικές επιχειρήσεις και κουτσοξέρει αγγλικά. Και δεν το λέω υποτιμητικά γιατί κάποιος που ξέρει πχ γερμανικά και πολύ καλά προγραμματισμό (χωρίς "σοβαρές" σπουδές) μπορεί να έχει πολύ καλύτερες προοπτικές από έναν απόφοιτο πολυτεχνείου. Σε αυτό το πνεύμα μιλάω.

      Comment


        #18
        Δουλειές υπάρχουν ακόμα και για τους ανειδικευτους. Εξαρτάται τι χρήματα περιμένεις να βγάζεις.

        Comment


          #19
          θεωρειτε τυχαιο οτι οσοι ελληνες πηγανε να δουλεψουν σε ελληνικα εστιατορια στο εξωτερικο μονο ασχημα λογια λενε;
          μονο ενας εδω μεσα ειχε πει οτι ειναι οκ, γιατι επεσε σε καλους ανθρωπους
          εδω μεσα διαβασα και την ατακα που ειπε ενας ελληνας εργοδοτης (εστιατορας) , του στυλ: αντε και οχι πολλα πολλα, μην σε στειλω πακετο πισω....

          Comment


            #20
            Μην ξεχναμε την δυναμη της εικονας ( διαφημισης )
            η προβολη που ειχε η χωρα μας προς τα εξω απο τον καιρο που αρχισε η κριση
            δεν ηταν και οτι το καλυτερο
            (επιτιδευμενα η οχι δεν το κρινω)
            αλλα οταν ο Ελληνας προβαλετε διεθνως
            ως τεμπελης , φοροφυγας , φοροαποφευγων , αντιδραστικος , αναρχικος
            ( και οτι αλλο απο αν..... ) δεν ξερω ,
            οταν για την λειτουργεια ενος κρατους θελει πεντε η εξι φορες περισσοτερους υπαλληλους
            οταν μαζι με τα ξενα κεφαλαια που μεταναστευαν ,
            δραπετευσαν και των Ελληνων καταθετων σε πιο σιγουρες αγορες (βλεπε Κυπρο χαχαχαχαχχχχ)
            αντι να μεινουν εδω να στηριξουν
            τοτε ενδεχωμενως δικαιως ο εν Καναδα ,εν Γερμανια η εν Αυστραλια ,
            Ελληνας συγγενεις να μην θελει να αναπνευσουμε ουτε καν τον ιδιο αερα
            Αυτοματα του περναει απο το μυαλο του οτι ενα ματσο νεων μεταναστων θα
            αρχισουν να λειτουργουν κατα παρομοιο τροπο και να λεηλατουν τον εκει τοπο
            και τα οσα δημιουργησε αυτος μαζι με τον υπολοιπο λαο τοσα χρονια

            Υ.Σ. για να μην ξεχναμε ποιοι ειναι τελικα αυτοι που ομαδοποιουν .........................
            γιατι ως γνωστο σε ολους μας ειναι οτι σαν λαος εχουμε κοντη μνημη
            ΜΕΤΑΝΑΣΤΕΥΣΗ COPY-PASTE............. "ΔΕΝ ΥΠΑΡΧΕΙ....... !!!!!!!"

            Comment


              #21
              Originally posted by W.AUSTRALIAN View Post
              τοτε ενδεχωμενως δικαιως ο εν Καναδα ,εν Γερμανια η εν Αυστραλια ,
              Ελληνας συγγενεις να μην θελει να αναπνευσουμε ουτε καν τον ιδιο αερα
              Αυτοματα του περναει απο το μυαλο του οτι ενα ματσο νεων μεταναστων θα
              αρχισουν να λειτουργουν κατα παρομοιο τροπο και να λεηλατουν τον εκει τοπο
              και τα οσα δημιουργησε αυτος μαζι με τον υπολοιπο λαο τοσα χρονια
              Καλησπέρα West.
              Έτσι είναι μόνο στο μυαλό τους... για μένα απ'ότι έχω διαπιστώσει στην πραγματικότητα μόνο το 20% έχει δουλέψει σκληρά* κ μόνο για τα πρώτα 5 χρόνια μέχρι να καταλάβουν πως δουλεύει το σύστημα κ εκτός από τις υποχρεώσεις ποια είναι κ τα δικαιώματα που έχουν σαν πολίτες αυτών των χωρών
              μετά άρχισε όπως λέει και το τραγούδι: χαλαρά η ζωή είναι ωραία χαλαρά

              Το θέμα είναι ότι μας έχει φάει αυτή η αρρωστημένη Μ@λ@κί@ του εγωισμού, της εγωπάθειας, της μικροπρέπειας, της αδιαφορίας, της ζήλιας, του ξερ'όλα, τα θέλω όλα..., τα θέλω όλα στο πιάτο... κ ότι άλλο μπορείς να φανταστείς

              Συμβουλή για όλους-ες που δεν έχουν βγει ποτέ εκτός Ελλάδας:
              Όσα κ να γνωρίζετε από ότι ακούτε ή διαβάζετε μην είστε ποτέ σίγουροι ότι είναι κ η πραγματικότητα αν δεν τα δείτε κ τα ζήσετε οι ίδιοι...!!!

              υ.γ West μη με παρεξηγήσεις αλλά έτσι είναι κ θα τα δεις όταν έρθεις...

              "Ο ΚΑΛΟΣ ΑΝΘΡΩΠΟΣ ΑΓΑΠΑΕΙ ΤΑ ΠΑΝΤΑ Κ ΚΑΝΕΙ ΤΑ ΠΑΝΤΑ ΓΙΑ ΝΑ ΒΟΗΘΑΕΙ ΟΛΟΥΣ ΤΟΥΣ ΑΝΘΡΩΠΟΥΣ"
              *αυτοί που έχουν δουλέψει σκληρά είναι κ αυτοί που βοηθάνε κ πιο πολύ σε γενικές γραμμές.

              (όχι όπως μια κοπέλα εδώ που φιλοξένησε ένα φιλικό ζευγάρι με 2 παιδιά από την Αθήνα στο σπίτι της για 4 μήνες κ από τις ζημιές που έκαναν κ οι 4 μαζί η κοπέλα στο τέλος έχασε 1.200 $ την εγγύηση που έχει δώσει στον ιδιοκτήτη του σπιτιού)

              ΑΥΤΌ ΤΑ ΛΈΕΙ ΌΛΑ....!!! Η ΑΧΑΡΗΣΤΙΑ....!!!!!!!!!!
              Όταν η αδικία γίνεται νόμος, τότε η αντίσταση είναι καθήκον!!!

              Comment


                #22
                ''αυτή η αρρωστημένη Μ@λ@κί@ του εγωισμού, της εγωπάθειας, της μικροπρέπειας, της αδιαφορίας, της ζήλιας, του ξερ'όλα, τα θέλω όλα..., τα θέλω όλα στο πιάτο... κ ότι άλλο μπορείς να φανταστείς''

                Αυτή είναι η απάντηση δυστηχώς.

                Comment


                  #23
                  βασικα...θα πω και γω την γνωμη μου ..εγραψα περιπου 2 σελιδες κατακρινοντας και λεγοντας τις δικες μου ιστοριες απο Αυστραλια και Γερμανια..πως την πατησα κτλ...και τα εσβησα πριν τα ποσταρω...γιατι ?Γιατι μονο ενα να εχετε στο μυαλο σας..
                  ΜΑΚΡΙΑ ΑΠΟ ΕΛΛΗΝΑ...μακρια...ξερω οτι πανω στα δυσκολα θελουμε να στηριχτουμε πανω σε ενα πατριωτακι πανω σε εναν συγχωριανο μας που βρηκαμε η επειδη ειμαστε ομοεθνεις.. αλλα παιδες...αυτη ειναι η δικη μου πρωτη συμβουλη πανω στην λίστα σαν συμβουλη σε ΟΛΟΥΣ ΤΟΥΣ ΝΟΜΙΜΟΥΣ ΜΕΤΑΝΑΣΤΕΣ σε αλλες χωρες..μακρια απο Ελληνα...το χει η φυλη μας να αλληλογαμ..στε ....γιαυτο φτασαμε ως εδω...
                  αυτα...
                  Never interrupt your enemy when he is making a mistake.

                  Comment


                    #24
                    Originally posted by jimathens View Post
                    (όχι όπως μια κοπέλα εδώ που φιλοξένησε ένα φιλικό ζευγάρι με 2 παιδιά από την Αθήνα στο σπίτι της για 4 μήνες κ από τις ζημιές που έκαναν κ οι 4 μαζί η κοπέλα στο τέλος έχασε 1.200 $ την εγγύηση που έχει δώσει στον ιδιοκτήτη του σπιτιού)
                    σε ποια κατηγορία είναι γραμμένη η ιστορία;

                    Comment


                      #25
                      Chrisgr σε καταλαβαίνω απόλυτα. Συνολικά έχω πάει στις ΗΠΑ 5 φορές και πάντα γυρνούσα πίσω. Λίγο οι νόμοι τους , λίγο οι συγγενείς που την μια έτσι και την άλλη αλλιώς…. Για αυτό άλλωστε και έχω λυσσάξει για να βρω ότι πληροφορίες χρειάζομαι χωρίς να εξαρτώμαι από άλλους . Έλληνες και συγγενείς . (Δεν λέω ότι είναι όλοι ίδιοι , αλλά οι πλειοψηφία είναι για τα μπάζα).

                      Comment


                        #26
                        Originally posted by jimathens View Post
                        Καλησπέρα West.
                        Έτσι είναι μόνο στο μυαλό τους... για μένα απ'ότι έχω διαπιστώσει στην πραγματικότητα μόνο το 20% έχει δουλέψει σκληρά* κ μόνο για τα πρώτα 5 χρόνια μέχρι να καταλάβουν πως δουλεύει το σύστημα κ εκτός από τις υποχρεώσεις ποια είναι κ τα δικαιώματα που έχουν σαν πολίτες αυτών των χωρών
                        μετά άρχισε όπως λέει και το τραγούδι: χαλαρά η ζωή είναι ωραία χαλαρά

                        Το θέμα είναι ότι μας έχει φάει αυτή η αρρωστημένη Μ@λ@κί@ του εγωισμού, της εγωπάθειας, της μικροπρέπειας, της αδιαφορίας, της ζήλιας, του ξερ'όλα, τα θέλω όλα..., τα θέλω όλα στο πιάτο... κ ότι άλλο μπορείς να φανταστείς

                        Συμβουλή για όλους-ες που δεν έχουν βγει ποτέ εκτός Ελλάδας:
                        Όσα κ να γνωρίζετε από ότι ακούτε ή διαβάζετε μην είστε ποτέ σίγουροι ότι είναι κ η πραγματικότητα αν δεν τα δείτε κ τα ζήσετε οι ίδιοι...!!!

                        υ.γ West μη με παρεξηγήσεις αλλά έτσι είναι κ θα τα δεις όταν έρθεις...

                        "Ο ΚΑΛΟΣ ΑΝΘΡΩΠΟΣ ΑΓΑΠΑΕΙ ΤΑ ΠΑΝΤΑ Κ ΚΑΝΕΙ ΤΑ ΠΑΝΤΑ ΓΙΑ ΝΑ ΒΟΗΘΑΕΙ ΟΛΟΥΣ ΤΟΥΣ ΑΝΘΡΩΠΟΥΣ"
                        *αυτοί που έχουν δουλέψει σκληρά είναι κ αυτοί που βοηθάνε κ πιο πολύ σε γενικές γραμμές.

                        (όχι όπως μια κοπέλα εδώ που φιλοξένησε ένα φιλικό ζευγάρι με 2 παιδιά από την Αθήνα στο σπίτι της για 4 μήνες κ από τις ζημιές που έκαναν κ οι 4 μαζί η κοπέλα στο τέλος έχασε 1.200 $ την εγγύηση που έχει δώσει στον ιδιοκτήτη του σπιτιού)

                        ΑΥΤΌ ΤΑ ΛΈΕΙ ΌΛΑ....!!! Η ΑΧΑΡΗΣΤΙΑ....!!!!!!!!!!
                        Δεν υπαρχει ΚΑΝΕΝΑ θεμα παρεξηγησης
                        ουτε μπορω να διαφωνισω σε αυτα που λες , απλα ηθελα να δωσω και την αλλη διασταση του θεματος (του ρολου που επαιξαν τα ΜΜΜ )
                        ΜΕΤΑΝΑΣΤΕΥΣΗ COPY-PASTE............. "ΔΕΝ ΥΠΑΡΧΕΙ....... !!!!!!!"

                        Comment


                          #27
                          Originally posted by W.AUSTRALIAN View Post
                          Δεν υπαρχει ΚΑΝΕΝΑ θεμα παρεξηγησης
                          ουτε μπορω να διαφωνισω σε αυτα που λες , απλα ηθελα να δωσω και την αλλη διασταση του θεματος (του ρολου που επαιξαν τα ΜΜΜ )
                          Αυτό είναι που λέω ότι με τον γραπτό λόγο γίνεται 99 % παρεξήγηση. (Δεν το λέω για σένα West).
                          Επειδή δεν είμαστε σε φόρουμ για φιλοσοφίες κ αναλύσεις θεμάτων ή πάρα ψυχολογίας,
                          γιατί ανοίγουμε τέτοια θέματα ? Για να περνάει η ώρα μας ή για να γίνονται παρεξηγήσεις ?
                          Όταν λέμε σε ποστ ότι αρκετοί "συγγενείς" ή "έλληνες" δεν βοηθάνε γιατί πρέπει να το αναλύσουμε κιόλας ???
                          Αυτό κανονικά θα έπρεπε να το ρωτάνε οι Έλληνες που ζουν στο εξωτερικό πάνω από 20 χρόνια κ θέλουν να γυρίσουν ξανά στην Ελλάδα.
                          Όχι εσείς που είσαστε εκεί κ τα ξέρετε από 1 χέρι με τους συγγενείς, φίλους γνωστούς κ γείτονές σας...!!!
                          Νομίζω ότι δεν υπάρχει νοημοσύνη τελικά.... αν δεν ξέρουμε ότι είναι όλα @@@@@@@ στο DNA μας...!!!
                          Τώρα τα ΜΜΕ παίζουν εδώ κ 40 χρόνια το δικό τους παιχνίδι για να μην πω τίποτα άλλο κ έχω άλλα.

                          Γνώμη μου: πρέπει να γράφουμε για πιο ουσιώδη θέματα κ όχι κατινίστικα που θέλουν ώρες ανάλυσης ενώ όλοι τα ξέρουμε. ..!!!
                          Όταν η αδικία γίνεται νόμος, τότε η αντίσταση είναι καθήκον!!!

                          Comment


                            #28
                            Τώρα τα ΜΜΕ παίζουν εδώ κ 40 χρόνια το δικό τους παιχνίδι για να μην πω τίποτα άλλο κ έχω άλλα.
                            οσα και πεις λιγα θα ειναι νμζ
                            ΜΕΤΑΝΑΣΤΕΥΣΗ COPY-PASTE............. "ΔΕΝ ΥΠΑΡΧΕΙ....... !!!!!!!"

                            Comment


                              #29
                              Originally posted by miss espresso View Post
                              Γενικά απογοητεύομαι γιατί βλέπω ότι σαν λαός δεν είμαστε ενωμένοι και αλληλλέγγυοι. Και άντε στις καλές εποχές να το δεχθείς. Αλλά τώρα; Δεν έχω πρόβλημα με το να γράφονται αρνητικές ιστορίες. Ίσα-ίσα αυτές είναι πιο χρήσιμες. Έχω πρόβλημα με το να δημιουργεί κάποιος τέτοια εντύπωση που να αποτρέπει τον άλλον που θέλει να μεταναστεύσει, χωρίς να εκθέτει το γιατί. Μου κάνει κάτι σαν επίδειξη όλο αυτό, ή σαν φόβος ότι θα ποιραστούν την πίτα, είναι σαν μετάλλαξη του νεόπλουτου που κυριάρχησε τις τελευταίες δεκαετίες. Και μου κάνει εντύπωση ότι αυτό δεν το βλέπω σε αγγλόφωνα forums για παράδειγμα. Οι αμερικάνοι π.χ. μεταξύ τους ανταλλάσσουν πληροφορίες χωρίς να αποθαρρύνουν.
                              Nαι, αυτό δυστυχώς είναι μια αλήθεια. Δεν είμαστε ενωμένοι σα λαός, και μας τρώνε οι ζήλιες και οι διχόνοιες και ο παρτακισμός..... Αυτό είχε φανεί ακόμα (αν το σκεφτεί κανείς) και στους πολέμους και τη δουλεία που είχαμε, ακόμα κι εκεί υπήρχαν προδότες, δοσίλογοι, παρτάκιδες, διαμάχες γενικά.. Που υποτίθετε σε μια δύσκολη κατάσταση γίνεσαι ένα με τον άλλο για να πολεμήσεις τον κοινό εχθρό...
                              To accomplish great things, you must not only act, but also dream, not only plan, but also believe. ANATOLE FRANCE.

                              Comment


                                #30
                                Είμασταν και θα ειμασται παρτακιδες, γι αυτο έχουμε φτάσει σε αυτο το σημείο την χώρα μας, εγω να ειμαι καλα και η οικογένεια μου και όλοι οι άλλοι να πανε να πνίγουν ξέρετε απο πόσους το εχω ακούσει αυτο ακομα και τωρα που όλοι λιγο πολυ βράζουμε στο ίδιο καζάνι.

                                Comment

                                Working...
                                X