Announcement

Collapse
No announcement yet.

Γιατί τόση αποθάρρυνση από τους άλλους Έλληνες;

Collapse
X
 
  • Filter
  • Time
  • Show
Clear All
new posts

    #61
    [QUOTE=billsims;71188]η αποθαρρυνση που θα παρεις απο ελληνες του εξωτερικου ειναι απλα γιατι ζηλευουν,ναι ζηλευουν και επειδη αυτοι πετυχαν οσο παραλογο και αν ακουγεται δεν θελουν να πετυχεις και εσυ!Γιατι ετσι ειναι ο Ελληνας,και εγω που εχω συγγενεις εξω κατι τετοια ακουω ωρες ωρες.Εδω πας σε αλλη χωρα για δουλεια γιατι εχεις μια οικογενεια να ζησεις η θελεις ενα καλυτερο μελλον για σενα και δε συγκινουνται ουτε οι ελληνικες κοινοτητες,οι ορθοδοξες εκκλησιες,σε βλεπουν οι ομογενεις ελληνες της γερμανιας να πεφτεις στα ποδια τους για ενα κομματι ψωμι και σου λενε αφου ηξερες οτι η ξενιτια ποναει γιατι τη δοκιμασες?Ξεχασαν βλεπεις οτι και αυτοι καποτε ηταν οι αλοδαποι![/QUOTE

    ολα τα δαχτυλα του χεριου δεν ειναι ιδια και υπαρχουν μεταναστες και μεταναστες!!! μεταναστες απο τους παλιους που εχουν σκληρυνει και εχεις δικιο δεν θυμουνται τα δικα τους και μεταταναστες που εφυγαν απο την ελλαδα της κρισης και ειπαν θα βοηθησουμε και αλλους συμπατριωτες να σταθουν στα ποδια τους... και υπαρχουν και ελληνες που θελουν να μεταναστεψουν ομως που θα τα ηθελαν ολα ετοιμα ολα στο χερι, να μην κουραστουν να υπαρχει ηδη το σπιτι να τους φιλοξενησει, να υπαρχει ηδη η δουλεια να τους περιμενει και να μην χρειαστει να κουραστουν να μαθουν και την γλωσσα γιατι ειναι δυσκολη, και που εχουν μαθει οτι σε αυτη την ζωη ολοι τους χρωστανε και επιβαλλεται να τους βοηθησουν, και υπαρχουν και ελληνες που ρισκαρουν τα παντα στην ζωη τους και παλευουν για να επιβιωσουν αυτοι και η οικογενεια τους και σεβονται και το ποτηρι το νερο που θα πιουν... τελικα νομιζω πως σε αυτη την ζωη οτι ειμαστε το εισπρατουμε!!!

    Comment


      #62
      σορρυ η φατσουλα πηγαινε στο τελος!!!

      Comment


        #63
        Originally posted by Blacktulip View Post

        υπαρχουν και ελληνες που θελουν να μεταναστεψουν ομως που θα τα ηθελαν ολα ετοιμα ολα στο χερι, να μην κουραστουν να υπαρχει ηδη το σπιτι να τους φιλοξενησει, να υπαρχει ηδη η δουλεια να τους περιμενει και να μην χρειαστει να κουραστουν να μαθουν και την γλωσσα γιατι ειναι δυσκολη, και που εχουν μαθει οτι σε αυτη την ζωη ολοι τους χρωστανε και επιβαλλεται να τους βοηθησουν, και υπαρχουν και ελληνες που ρισκαρουν τα παντα στην ζωη τους και παλευουν για να επιβιωσουν αυτοι και η οικογενεια τους και σεβονται και το ποτηρι το νερο που θα πιουν... τελικα νομιζω πως σε αυτη την ζωη οτι ειμαστε το εισπρατουμε!!!
        Έτσι ακριβώς είναι

        Το ίδιο ισχύει και μέσα στις ίδιες τις δουλειές

        Συνήθως αυτοί που δε βοηθάνε είναι μικρόψυχοι και "λίγοι" ως άνθρωποι

        Φοβούνται ότι δείχνοντας ή δίνοντας κάτι στον άλλον, αυτός θα τους προσπεράσει και θα μείνουν πίσω

        Είναι ένας λόγος που έμεινε πίσω όλη η Ελλάδα σε θέματα οργάνωσης. Τα στεγανά που υψόνωνταν-νται ανάμεσα στους υπαλλήλους είναι μεγαλύτερα κι απ το Σινικό Τείχος κι αντί να βλέπεις συνεργασία, βλέπεις κανιβαλισμό και παρτάκηδες

        Comment


          #64
          Το λέω συνέχεια κ θα το ξαναπώ:
          Όποιος ξεκινήσει να πάει μετανάστης κ έχει στο μυαλό του μόνο το ότι θα τον βοηθήσουν οι συγγενείς του, οι φίλοι του, οι γνωστοί του ή ποντάρει μόνο στην τύχη χωρίς να έχει τα ανάλογα προσόντα δυστυχώς τα Αγγούρια που θα φάει θα είναι σε μέγεθος ανάλογα με το πόσο μακριά θα είναι κ η χώρα που θα πάει....!!!

          Δείτε κ τις κατηγορίες στο ποστ Νο 262 κ ρίξτε κ μία ματιά κ στο Νο 266 στο παρακάτω λινκ: http://www.patriotaki.net/%CE%B1%CE%...html#post71201


          Ρε παιδιά δεν χρειάζεται κ μυαλό πανεπιστημίου για να καταλάβεις το λογικό κ το αυτονόητο...!!!









          Προσοχή...!!!

          Το έχουμε πει πολλές φορές ότι το 99,9 % από τα γραφεία ευρέσεως εργασίας στο εξωτερικό κ πολλοί δικηγόροι που τάζουν λαγούς με πετραχίλια (βίζες για Αμερική - Καναδά - Αυστραλία κ άλλες χώρες) είναι "Απατεώνες"...!!!


          Εξαθρώθηκε σπείρα από την αστυνομία οι οποίοι έταζαν δουλειά στο εξωτερικό και εξαπατούσαν τα θύματά τους παίρνοντας χρηματικά ποσά από 100 - 150 - 300 €.
          Όταν η αδικία γίνεται νόμος, τότε η αντίσταση είναι καθήκον!!!

          Comment


            #65
            Originally posted by archer100 View Post
            Έτσι ακριβώς είναι

            Το ίδιο ισχύει και μέσα στις ίδιες τις δουλειές

            Συνήθως αυτοί που δε βοηθάνε είναι μικρόψυχοι και "λίγοι" ως άνθρωποι

            Φοβούνται ότι δείχνοντας ή δίνοντας κάτι στον άλλον, αυτός θα τους προσπεράσει και θα μείνουν πίσω

            Είναι ένας λόγος που έμεινε πίσω όλη η Ελλάδα σε θέματα οργάνωσης. Τα στεγανά που υψόνωνταν-νται ανάμεσα στους υπαλλήλους είναι μεγαλύτερα κι απ το Σινικό Τείχος κι αντί να βλέπεις συνεργασία, βλέπεις κανιβαλισμό και παρτάκηδες
            Αυτην την νοοτροπια βλεπω να επικρατει ακομα....αλλα κ για πολυ ακομα,και θελω να φυγω το συντομοτερο!!Ζηλια,φθονος, χαιρεκακοι ανθρωποι....μιζεροι!!
            “Nothing is forever”

            Comment


              #66
              Μα γιατί πάμε μακριά; Ας κοιτάξουμε ποιοί ήσαν οι κανόνες εύρεσης εργασίας τα τελευταία 60-70 χρόνια και θα καταλάβουμε πολλά! Στην Ελλάδα (και γενικώς σε όλη την Ανατολή) είχαμε τον Μπάρμπα απ την Κορώνη ενώ η Δύση είχε επινοήσει τα γραφεία ευρέσεως εργασίας για να πάει ο σωστός άνθρωπος στη σωστή θέση, όπως ο παρακάτω Διοικούσε επί 8 χρόνια την Ελληνική Αμυντική Βιομηχανία με πτυχίο «μαϊμού». Τώρα για να μπούμε και στο κεντρικό θέμα του θρεντ. Προσωπικά έπεσα ''θύμα'' αυτής της ''αποθάρυνσης'' το 2002 όταν επιχείρησα να ζητήσω πληροφορίες από συγγενή μου στη Σουηδία! ''Μη νομίζεις, σκάλες και τα σκατά των Σουηδών καθαρίζουμε εδώ'' η εισαγωγή της απάντησης. Και η εικόνα που μου μεταφέρθηκε ήταν αυτή της ζωής στο Αφγανιστάν! Σημειώστε ότι ο εν λόγω συγγενής μου βρέθηκε εκεί 3 χρόνια πριν την συνομιλία μας αυτή με βοήθεια από συγγενή του! Εντάξει όμως, αυτός για τον Α ή Β λόγο με ''αποθάρυνε'', εγώ όμως τι έκανα;;;; Θέλω να πω ότι έχω ευθύνη και γω για το πως θα διαχειριστώ τις όποιες πληροφορίες λάβω! Ενιγουέϊ που λέμε και μεις οι "Αγγλοι'', ήρθε οι ώρα που βρίσκομαι στη θέση του! Τι κάνω; Πως λειτουργώ απέναντι στον αιτούντα την βοήθειά μου; Να πω αυτά που έζησα και ζω καθημερινά εδώ στν ξένο τόπο, ή να ''λειάνω'' γωνίες; Είναι σίγουρα ένα σοβαρό θέμα μιας και απο μια πληροφορία, ακόμα ακόμα και από μια λέξη για κάποιους ίσως κρίθουν πολλά! Πρέπει όμως και οι δύο πλευρές, και ο ερωτών και ο ερωτόμενος να προσέχουμε κατιτίς παραπάνω
              Μέτρα τρεις και κόψε μια.......

              Comment


                #67
                Originally posted by αντρικος View Post
                Μα γιατί πάμε μακριά; Ας κοιτάξουμε ποιοί ήσαν οι κανόνες εύρεσης εργασίας τα τελευταία 60-70 χρόνια και θα καταλάβουμε πολλά! Στην Ελλάδα (και γενικώς σε όλη την Ανατολή) είχαμε τον Μπάρμπα απ την Κορώνη ενώ η Δύση είχε επινοήσει τα γραφεία ευρέσεως εργασίας για να πάει ο σωστός άνθρωπος στη σωστή θέση, όπως ο παρακάτω Διοικούσε επί 8 χρόνια την Ελληνική Αμυντική Βιομηχανία με πτυχίο «μαϊμού». Τώρα για να μπούμε και στο κεντρικό θέμα του θρεντ. Προσωπικά έπεσα ''θύμα'' αυτής της ''αποθάρυνσης'' το 2002 όταν επιχείρησα να ζητήσω πληροφορίες από συγγενή μου στη Σουηδία! ''Μη νομίζεις, σκάλες και τα σκατά των Σουηδών καθαρίζουμε εδώ'' η εισαγωγή της απάντησης. Και η εικόνα που μου μεταφέρθηκε ήταν αυτή της ζωής στο Αφγανιστάν! Σημειώστε ότι ο εν λόγω συγγενής μου βρέθηκε εκεί 3 χρόνια πριν την συνομιλία μας αυτή με βοήθεια από συγγενή του! Εντάξει όμως, αυτός για τον Α ή Β λόγο με ''αποθάρυνε'', εγώ όμως τι έκανα;;;; Θέλω να πω ότι έχω ευθύνη και γω για το πως θα διαχειριστώ τις όποιες πληροφορίες λάβω! Ενιγουέϊ που λέμε και μεις οι "Αγγλοι'', ήρθε οι ώρα που βρίσκομαι στη θέση του! Τι κάνω; Πως λειτουργώ απέναντι στον αιτούντα την βοήθειά μου; Να πω αυτά που έζησα και ζω καθημερινά εδώ στν ξένο τόπο, ή να ''λειάνω'' γωνίες; Είναι σίγουρα ένα σοβαρό θέμα μιας και απο μια πληροφορία, ακόμα ακόμα και από μια λέξη για κάποιους ίσως κρίθουν πολλά! Πρέπει όμως και οι δύο πλευρές, και ο ερωτών και ο ερωτόμενος να προσέχουμε κατιτίς παραπάνω
                Το καλύτερο, όπως και σε πολλά άλλα θέματα στη ζωή, είναι να λες αλήθειες

                Και πιο συγκεκριμένα, πράματα που είτε ευσταθούν, είτε δεν ευσταθούν, μετρώνται, επαληθεύονται, ζυγίζονται.

                Πχ από απόψεις του στυλ:

                1. Χάλια μαύρα
                2. Πολύ ρατσισμός για τους Έλληνες
                3. Αν δεν ξέρεις γλώσσα δεν πας πουθενά,
                4. Χωρίς δεύτερη δουλειά δε βγαίνει
                5. Δεν είναι όπως παλιά
                6. Και η Γερμανία έχει κρίση

                και τέτοιες μπούρδες, εμένα δε μου λένε τίποτα

                Αντίθετα θα προτιμούσα πληροφορίες του στυλ:

                1. Από 5 γνωστούς με 8ωρη δουλειά που γνωρίζω τι μισθό παίρνουν, θα σού λεγα ένα μέσο ετήσιο εισόδημα της τάξης των 20.000 ευρώ μείον 4.000 για φόρο

                2. Από όσους Έλληνες ξέρω, κανένας δεν έχει δικό του σπίτι. Όλοι μένουν στο ενοίκιο.

                3. Ο μέσος όρος εκμάθησης γλώσσας από το μηδέν σε επίπεδο Β2 είναι περίπου 2-3 χρόνια

                4. Στην ειδικότητα που ψάχνεις ξέρω 2 άτομα που δουλεύουν εκεί και εκεί, παίρνουν περίπου τόσα και είχαν αυτά τα προσόντα όταν μπήκαν
                5. Το μέσο κόστος ζωής χωρίς το ενοίκιο με 2 ανήλικα παιδιά, είναι τόσο και αποτελείται από σούπερ μάρκετ τόσο, πάγια-κοινόχρηστα τόσο, ασφάλεια υγείας τόσο, κλπ


                Για μένα αυτές είναι πληροφορίες που μπορούν να μου φανούν χρήσιμες και που θα ήθελα να ακούσω,
                Όλα τ άλλα είναι μπούρδες για χαλαρές συζητήσεις μεταξύ παλιών στα ελληνικά καφενεία του Μονάχου

                Οτιδήποτε δεν περιέχει μέσα αριθμό ή κάποιο συγκεκριμένο χαρτί-τίτλο-δικαιολογητικό, για μένα πετιέται αδιάβαστο στον κάδο των αχρήστων

                Comment


                  #68
                  Originally posted by jimathens View Post

                  Το λέω συνέχεια κ θα το ξαναπώ:
                  Όποιος ξεκινήσει να πάει μετανάστης κ έχει στο μυαλό του μόνο το ότι θα τον βοηθήσουν οι συγγενείς του, οι φίλοι του, οι γνωστοί του ή ποντάρει μόνο στην τύχη χωρίς να έχει τα ανάλογα προσόντα δυστυχώς τα Αγγούρια που θα φάει θα είναι σε μέγεθος ανάλογα με το πόσο μακριά θα είναι κ η χώρα που θα πάει....!!!

                  Έτσι ακριβώς

                  Ο καθένας πρέπει να ξέρει ότι έξω θα συμβούν 2 πράγματα:

                  1. Θα διευρυνθεί η βάση των εργασιών που θα μπορεί να απασχοληθεί κάποιος χωρίς χρήση γλώσσας σε σχέση με την Ελλάδα (εργοστάσια, οδηγοί, κουζίνα ελληνικού εστιατορίου, κλπ)

                  και

                  2. Θα βρουν ερμητικά κλειστές όποιες πόρτες χρειάζονται άψογη και μακροχρόνια χρήση της γλώσσας, και που στην Ελλάδα ίσως είχαν κάποια πιθανότητα να απασχοληθούν

                  για όσο διάστημα χρειαστεί για να μάθουν τη γλώσσα άψογα

                  Και όλα αυτά με αυξημένο το κόστος διαβίωσης κατά 10-15.000 ευρώ ετησίως

                  Comment


                    #69
                    σε ολα πραπανω που εγραψες συμφωνω archer100...με την διαφορα οτι εδω ο καθε ενας αν δουλεψει εστω σε καποια φιρμα θα βγαλει μεσω ορο γυρω στα 12000 ευρω το χρονο ενα ζευγαρι γυρω στα 24000 ευρω, λεφτα που στην ελλαδα πλεον λιγοι τα βλεπουν και θα αρχιζει η ζωη τους να παιρνει εικονα...την γλωσσα αν υπαρχει θεληση θα την μαθουν μα σε ενα χρονο μα σε δυο χρονια θα τη μαθουν!!!

                    Comment


                      #70
                      Originally posted by Blacktulip View Post
                      σε ολα πραπανω που εγραψες συμφωνω archer100...με την διαφορα οτι εδω ο καθε ενας αν δουλεψει εστω σε καποια φιρμα θα βγαλει μεσω ορο γυρω στα 12000 ευρω το χρονο ενα ζευγαρι γυρω στα 24000 ευρω, λεφτα που στην ελλαδα πλεον λιγοι τα βλεπουν και θα αρχιζει η ζωη τους να παιρνει εικονα...την γλωσσα αν υπαρχει θεληση θα την μαθουν μα σε ενα χρονο μα σε δυο χρονια θα τη μαθουν!!!
                      τι εννοείς 12.000 το χρόνο σε φίρμα;
                      εννοείς εργοστάσιο; μόνο 12.000 το χρόνο;

                      Comment


                        #71
                        Για ποια χωρα ακριβως μιλατε? Οσο για τα λεφτα 1000ε το μηνα ειναι δουλειες χωρις συμβολαιο κατι σαν εξτρα αυτες δεν αξηζουν γιατι δεν προκειτε να μαζεψετε λεφτα. Η συμβουλη μου ειναι αν ειναι καποιος ανηδηκευτος καλυτερα να κατσει σπιτι του να μην μπει καν στον κοπο να μεταναστευση εκτος βεβαια αν εχει κανενα κονε για δουλεια και σπιτι.

                        Comment


                          #72
                          Originally posted by KostasDeb View Post
                          ... δεν προκειτε να μαζεψετε λεφτα....
                          Εγώ θα το ξαναπώ για ακόμη μια φορά και ας γίνω κουραστηκός. Όποιος μεταναστεύσει (ανιδίκευτος) με σκοπό και μόνο να μαζέψει ή να κάνει λεφτά ας το σκεφτεί διπλά. Παγκοσμίος (πόσο μάλλον στην Ευρώπη) - ναι θα το ξαναπώ και ας είναι "καφενείου" - οι εποχές αυτές τελείωσαν. Τα πάντα (σχεδόν) θέλουν εκπαίδευση (τουλάχιστον στην Γερμανία που το βλέπω και το ξέρω). π.χ ο φούρναρης κάνει σπουδές (Ausbildung) 3 χρόνια. Όσο για τους μισθούς (που κάνετε θέμα) ναι αυτοί είναι για ανιδίκευτο προσωπικό που θα δουλέψει γραμμή παραγωγής σε εργοστάσιο απο zeitfirma. Περίπου €8,5/ώρα (Δυτική Γερμανία) και €7,2/ώρα (Ανατολική) για 150 ώρες/μήνα ΜΕΙΚΤΑ. Υπάρχουν βέβαια και απο €5-6 σε fastfood κ.α. http://www.zeitarbeit-am-bodensee.de...uktionshelfer/

                          Να κάνω όμως και μια νύξη στην αντίπερα όχθη του εργατικού δυναμικού, γιατί υπάρχει και αυτή, των πτυχιούχων (συνήθως θετικών και τεχνικών σπουδών) με άριστες γνώσεις σε 2,3 ξένες γλώσσες και άλλα πολλά προσόντα. Εκεί ο μισθός είναι απο €35.000-€50.000 τον χρόνο ΜΕΙΚΤΑ (για τους απόφοιτους και πρωτόεισερχόμενους).

                          Βλέπεις δηλαδή μια τεράστια ψαλίδα και αυτή μπορεί να καθορίσει και το πώς βλέπεις την καινούργια χώρα, αν βρείς εύκολα εργασία ή πιο δύσκολα, αν κάνεις χρήματα κ.α.

                          Σε ότι αφορά την Γερμανία είσαι σε μια χώρα σταθερή, με σεβασμό στον πολίτη και με ασφάλεια για σένα και την οικογένεια σου. Όπως είπε και η Blacktulip με 2000 (24000 χρόνο) καθαρά τον μήνα στο σπίτι ζείς μια χαρά σαν αξιοπρεπής άνθρωπος με την οικογένεια σου και το κράτος είναι δίπλα να σε βοηθήσει αν το χρειαστείς. Έχεις απο τις κρατήσεις σου ήδη πληρωμένους τους φόρους σου και την υγειονομική περίθαλψη και μένει με τα καθαρά να καλύψεις ενοίκιο (που διαφέρει τρομερά απο πόλη σε πόλη) και προσωπικά έξοδα.
                          It’s simple. When someone does something nice for you, you pay it forward and do an act of kindness for someone else.

                          Comment


                            #73
                            Originally posted by kosofos View Post
                            Εκεί ο μισθός είναι απο €35.000-€50.000 τον χρόνο ΜΕΙΚΤΑ (για τους απόφοιτους και πρωτόεισερχόμενους).
                            Τα 40.000€ μικτά πόσα είναι καθαρά; (έστω εργένης στο ενοίκιο)

                            Μετά από 10 χρόνια πόσα περίπου γίνονται τα 40.000€ για έναν εξειδικευμένο υπάλληλο;

                            Πχ εδώ ένας Διευθυντής Τράπεζας με 20 χρόνια εμπειρία παίρνει 1.500-2000 δηλαδή περίπου μέσο όρο 25.000ευρώ και πολλά είπα

                            Εκεί πόσα θα πάρει σε αντίστοιχη θέση;

                            Comment


                              #74
                              Originally posted by archer100 View Post
                              Τα 40.000€ μικτά πόσα είναι καθαρά; (έστω εργένης στο ενοίκιο)

                              Μετά από 10 χρόνια πόσα περίπου γίνονται τα 40.000€ για έναν εξειδικευμένο υπάλληλο;

                              Πχ εδώ ένας Διευθυντής Τράπεζας με 20 χρόνια εμπειρία παίρνει 1.500-2000 δηλαδή περίπου μέσο όρο 25.000ευρώ και πολλά είπα

                              Εκεί πόσα θα πάρει σε αντίστοιχη θέση;
                              Εξαρτάται απο πολλά η εξέλιξη που θα έχεις κτλ μετά απο 3 χρόνια αν γίνεις project manager σε μια εταιρεία μπορείς και €60000-€70000. Ειδικά στον τραπεζικό χώρο που ρωτάς. Διευθυντής καταστήματος τράπεζας στην Γερμανία παίρνει απο €100000-€200000 + bonus το χρόνο ΜΕΙΚΤΑ. Μπορεί ακόμα και €400.000 Bankdirektor | Bankdirektorin - Gehalt - Lohn - Gehaelter και http://www.gehalt.de/einkommen/Bankdirektor/787074. Για να δείς καθαρά Gehaltsrechner und Brutto Netto Rechner Gehalt bei nettolohn.de!) . Αλλά μην νομίζεις ότι ο τραπεζικός τομέας εδώ είναι καλύτερα. τρέμουν όλοι για την θέση τους με την ευρωπαική και όχι μόνο οικονομική κατάσταση.
                              It’s simple. When someone does something nice for you, you pay it forward and do an act of kindness for someone else.

                              Comment


                                #75
                                Originally posted by kosofos View Post
                                Εξαρτάται απο πολλά η εξέλιξη που θα έχεις κτλ μετά απο 3 χρόνια αν γίνεις project manager σε μια εταιρεία μπορείς και €60000-€70000. Ειδικά στον τραπεζικό χώρο που ρωτάς. Διευθυντής καταστήματος τράπεζας στην Γερμανία παίρνει απο €100000-€200000 + bonus το χρόνο ΜΕΙΚΤΑ. Μπορεί ακόμα και €400.000 Bankdirektor | Bankdirektorin - Gehalt - Lohn - Gehaelter και Gehalt Bankdirektor 260.000 € in Branche Finanzdienstleistung ID 787074. Για να δείς καθαρά Gehaltsrechner und Brutto Netto Rechner Gehalt bei nettolohn.de!) . Αλλά μην νομίζεις ότι ο τραπεζικός τομέας εδώ είναι καλύτερα. τρέμουν όλοι για την θέση τους με την ευρωπαική και όχι μόνο οικονομική κατάσταση.
                                Kosofos αν δε σου κάνει κόπο μπορείς στο λink που παρέθεσες να βάλεις δοκιμαστικά τα ποσά των 25.000, 40.000, 60.000 και 100.000 € και να μου πεις ένας εργένης με μέσο ενοίκιο 40 ετών πόσο περίπου θα του βγουν τα καθαρά;

                                Αν κολλήσεις κάπου βάλε την πιο κλασσική περίπτωση, την πιο απλή, ευχαριστώ προκαταβολικά

                                Comment

                                Working...
                                X