Announcement

Collapse
No announcement yet.

Γιατί τόση αποθάρρυνση από τους άλλους Έλληνες;

Collapse
X
 
  • Filter
  • Time
  • Show
Clear All
new posts

    Originally posted by vlad View Post
    Lostgirl δεν έχω ουσιαστική διαφωνία μαζί σου.
    2 επισημάνσεις έκανα. Η μία για τα καημένα τα λεφτουδάκια τους που μας δίνουν και μας το κοπανάνε κάθε τόσο λες και δεν τα παίρνουν πίσω και με το παραπάνω, ματωμένα χρήματα γιατί άνθρωποι τις διπλανής μας πόρτας πηδάνε από τα μπαλκόνια. Το ακούω και εδώ που είμαι αλλά και από συγγενείς μου οι οποίοι ζούνε στο εξωτερικό και το επισημαίνω κάθε φορά. Δεν μας τα χαρίζουν.

    Και η δεύτερη για τα τραγελαφικά που ανέφερες. Δεν τα ξέρεις γιατί δεν ζείς εκεί. Και ούτε κανείς άλλος τα γνωρίζει από τη στιγμή που δεν ζεί εκεί. Φυσικά και είχαμε και έχουμε ακόμη περισσότερα προβλήματα - αδυναμίες αλλά η προπαγάνδα που κάνουν δημοσιογράφοι και λοιπό συνάφι περί ενάρετων λαών και μαύρων προβάτων καλά κρατεί και φυσικά δεν πιστεύω ότι ευσταθή.

    Και ούτε πιστεύω ότι όλοι μαζί τα φάγαμε. Λυπάμαι πολύ αλλά δεν συμμετείχα στο πάρτι. Δεν τα φάγαμε όλοι μαζί. Τα έφαγαν ξεκάθαρα οι πολιτικοί με τους συνδικαλιστές τους και τα λοιπά τρωκτικά τα οποία διορίζονταν σε καίριες θέσεις. Μια φυλακή δεν φτάνει για να χωρέσουν..
    Και πολύ καλά έκανες και είναι σεβαστές. Δεν είπα όμως ότι λυπάμαι τους ευρωπαίους επειδή μας δανείζουν, τον παράγοντα των ευθυνών τόνισα που είναι αποκλειστικά δικός μας και με την αλόγιστη υπέρ- σπατάλη όλων των χρημάτων όλων των ταμείων φτάσαμε στο IMF και σε τρία μνημόνια. Δεν είπα επίσης ότι τα φάγαμε μαζί, ότι μόνοι μας φτάσαμε εδώ στο απροχώρητο είπα, και ίσως το είπα λίγο χωρίς πολύ ανάλυση και να φάνηκε γενικευμένο (για τα γούστα μου) όμως εννοούσα αυτό που είπες καλύτερα εσύ, ότι οι πολιτικοί και τα παιδιά των κομμάτων τα έφαγαν για να είμαι πιο προσεκτική στην τοποθέτηση μου. Να σου πω, επί τη ευκαιρία ότι ούτε εγώ τα έφαγα, ούτε cent όμως εγώ θα πληρώσω τα δικά τους γούστα και απάτες. Συμφωνώ ότι δεν φτάνει μία φυλακή.. καλύτερα δεν θα μπορούσες να το πεις. Όταν κάποιος χρωστάει σε ένα ταμείο, μπαίνει στη φυλακή (σύμφωνα με τον νόμο), όταν οι πολιτικοί κλέβουν την χώρα κάθε μέρα, είναι απλώς Πέμπτη.. Και, ναι ούτε η Ευρώπη είναι αυτή που μας έλεγαν, και δεν υπάρχει καμία ένωση, αλλάζει ραγδαία και τολμώ να πω προς το χειρότερο. Πάντως οι εμπειρίες κάποιου που μένει χρόνια στο εξωτερικό θα με βοηθούσαν (τουλάχιστον εμένα) να μάθω λίγα ή πολλά πράγματα για το πως είναι ένας λαός.

    Καλή συνέχεια.
    ... ' She's mad but she's magic there is no lie in her fire ' ...

    Comment

    Working...
    X