Announcement

Collapse
No announcement yet.

Ανταπόκριση - jimathens

Collapse
This is a sticky topic.
X
X
 
  • Filter
  • Time
  • Show
Clear All
new posts

    Ανταπόκριση - jimathens

    Καλημέρα - καλησπέρα από την Αδελαΐδα.

    Μετά από σχεδόν 18 μήνες αγώνα:
    με όλα τα στοιχεία της φύσης… (ατυχία κ γκαντεμιά)
    κ των ελληνικών δημόσιων υπηρεσιών… (γραφειοκρατία, άγνοια υπαλλήλων, απεργίες κ στάσεις εργασίας)
    μπόρεσα επιτέλους να μαζέψω όλα τα απαραίτητα χαρτιά που θα χρειαζόμασταν για να γραφτούμε στο σύστημα της Αυστραλίας μιας κ η γυναίκα μου γεννήθηκε εδώ (ευτυχώς)… αλλά οι γονείς της έκαναν το λάθος να γυρίσουν ξανά στην Ελλάδα (δυστυχώς)… χωρίς να τους καταλογίζω κ ευθύνη.
    Φυσικά όπως γνωρίζεται όλοι λόγο της γυναίκας μου που είναι Αυστραλή υπήκοος πήρε κ ο γιος μου την υπηκοότητα από την μητέρα του (Citizenship by Descent) στις 14-11-2011.
    Το τρέξιμο για να μεταφράσω όλα τα χαρτιά που χρειαζόμασταν ξεκίνησε πρώτα απ’όλα στο να τα μαζέψω, μετά εγώ προσωπικά αποφάσισα να βάλω σε όλα την σφραγίδα της Χάγης αφού είχα το χρόνο να το κάνω κ τα χρήματα φυσικά…!!!
    Στην συνέχεια τα έδωσα για μετάφραση δίπλα από την είσοδο του Υπουργείο Εξωτερικών στο Μοναστηράκι Αρίωνος 10 κ για 50 σελίδες οι οποίες είχαν όλες στο πίσω μέρος την σφραγίδα της Χάγης πλήρωσα 600 ευρώ...
    (παιδιά μέχρι σήμερα τους κάνω μνημόσυνο).

    Όλα καλά μέχρι εδώ αλλά το μόνο που έλειπε τώρα ήταν τα Ευρώπουλα ή τα $$$$$$$$ αν προτιμάτε.
    Εδώ θα πω ότι υπήρχε ένα θέμα* με κάποια χρήματα (3.000 ευρώ κ ακόμη 10.000 ευρώ) τα οποία είχαν δεσμευτεί από το 2003 κ δεν μπορούσα να τα πάρω…
    κ εδώ ξεκινάει ένα τρέξιμο άνευ προηγουμένου κ αγωνίας για πολλά νεύρα…!!!
    Ο καιρός δεν πέρναγε με τίποτα μέχρι που ήρθε η μέρα που πήρα 3.000 ευρώ κ κάτι ψιλά που είχα ίσα ίσα για τα εισιτήρια, την επόμενη ξεκίνησα με την γυναίκα μου να πάμε κ να τα κλείσουμε όμως δεν έφταναν μόνο αυτά.
    Τελικά λίγο πριν το εγκεφαλικό κ μόλις παρκάρισα έξω από τα γραφεία των Emirates με πήραν από τα κεντρικά της τράπεζας κ μου είπαν ότι μπορώ πάρω τα 10.000 ευρώ μετά από μισή ώρα. ♥

    Αφού ανεβήκαμε στα γραφεία των Emirates κλείσαμε τα πολυπόθητα εισιτήρια για την Αδελαΐδα κ ο λόγος που προτίμησα αυτή την πόλη είναι ότι έχω πολλούς συγγενείς εδώ.
    Τελικά η 29-11-2012 ήταν η μέρα που έγραφαν πάνω τους τα 3 μαγικά χαρτάκια κ τα είχαμε πια στα χέρια μας…!!!
    Για το εισιτήριο της γυναίκας μου κ του γιου μου χωρίς επιστροφή πλήρωσα 900 επί 2 = 1.800 ευρώ,
    Τώρα για το δικό μου* πλήρωσα 1.400 ευρώ γιατί είναι με επιστροφή… με τουριστική βίζα ηλεκτρονικής μορφής ΕΤΑ την οποία την έβγαλε η κοπέλα της εταιρείας κ η βίζα μου είναι ανοικτή δηλ. με δικαίωμα ανανέωσης μόνο για έναν χρόνο πηγαίνοντας στην πρεσβεία κάθε 3 μήνες με κόστος 300 $ χωρίς να βγω έξω από την χώρα (γλυτώνοντας ταλαιπωρία κ έξοδα).
    *Σημείωση: με την τουριστική βίζα δεν έχω δικαίωμα να δουλέψω γιατί αν με πιάσουν για οποιοδήποτε λόγο κ ειδικά επειδή είμαι πολύ άτυχος... θα με διώξουν από την χώρα σαν ανεπιθύμητο (Λαθρομετανάστης) κ με σφραγίδα πάνω στο διαβατήριό μου που θα μου απαγορεύει να ξανάρθω το λιγότερο για 3 χρόνια. ..!!!
    π.χ.: https://www.patriotaki.net/%CE%B1%CE...89-dagni-2764/

    Φυσικά μόλις ξεκίνησα από την Συγγρού κ Χαμοστέρνας μέχρι το Μενίδι έκανα 15 λεπτά με κίνηση για όσους γνωρίζουν τι γίνετε στους δρόμους της Αθήνας,
    Η γυναίκα μου κόντευε να πάθει συγκοπή από την μία αλλά δαγκωνότανε κ δεν μίλαγε από την άλλη για να προλάβουμε την Τράπεζα μη κλείσει ή αλλάξει κάτι… (σε αυτήν τη χώρα δυστυχώς τα έχω δει κ τα έχω πάθει όλα…!!!).
    Μόλις ήμασταν έξω από την πόρτα μας πήρε η διευθύντρια να μας πει τα νέα κ της λέω ανοίξτε γιατί είμαι απ’έξω…. Τρελάθηκε… κ’εγώ πιο πολύ μόλις πήρα το χρήμα στα χέρια μου…!!!!!!!!!!!!
    Τις επόμενες μέρες αφού ήμασταν (έτοιμοι από τα εισιτήρια) το είπαμε σε όλους: συγγενείς, φίλους, γείτονες, γνωστούς κ τα σχόλια ήταν πολλά κ διάφορα αλλά όλα συνοδεύονταν από αισθήματα λύπης…!!!
    Εκεί βλέπεις κ ποιοι είχαν πραγματικά αισθήματα απέναντί σου… αλλά δεν πειράζει… ας πάμε παρακάτω.
    Στην συνέχεια άρχισε η προετοιμασία το τι θα πάρουμε μαζί μας μιας κ το όριο αποσκευών ήταν 30 κιλά η βαλίτσα το άτομο κ 7 κιλά η κάθε χειραποσκευή εκτός του Laptop που το πήρα μαζί στην καμπίνα.

    Η ώρα του αποχαιρετισμού… Άστα να πάνε…!!! Τι να πεις κ τι να πω…!!!
    Δεν υπάρχουν λόγια…!!! Το στομάχι κόμπος κ το κλάμα σύννεφο…!!!
    Τα συναισθήματα ανάμικτα… σαν πολλά φρούτα σε μπλέντερ που τα περιστρέφει ταχύτατα…!!! (όσοι το έχουν περάσει αυτό τώρα τους κατάλαβα)…!!!


    Ταξίδι.
    Αν κ λίγο κουραστικό ήταν πολύ καλό κ με καλό φαγητό, φύγαμε από Αθήνα την Πέμπτη 29-11-2012 στις 3:50, μμ κάναμε μία 4ωρη στάση στο Dubai κ φτάσαμε στην Αδελαΐδα την Παρασκευή 10:00 μμ τοπική ώρα.
    (Προσοχή: μόνο 2 πακέτα τσιγάρα μπορείς να περάσεις από το Τελωνείο. ..!!!)
    Στο Αεροδρόμιο της Αδελαΐδας όπως κ σε όλα τα άλλα της Αυστραλίας υπάρχουν πολλές μα πάρα κάμερες ασφαλείας αλλά κ όλοι οι διαδρόμοι σχεδόν είναι γεμάτοι από τζάμια καθρέφτες κ από μέσα η υπηρεσία ασφαλείας του αεροδρομίου κ παρακολουθεί τα πάντα από την ώρα που θα βγεις από το αεροπλάνο μέχρι κ την έξοδο από το αεροδρόμιο. ..!!! Πρώτα περάσαμε τον έλεγχο διαβατηρίων όπου το μόνο που μας ρώτησαν: πόσο καιρό θα μείνουμε κ πόσα λεφτά είχαμε, τους είπα 8.000 € αλλά δεν μου ζήτησαν να τους τα δείξω.... στην συνέχεια έγινε κ ο έλεγχος των αποσκευών κ βγήκαμε έξω...!!!
    Εκεί μας περίμενε ο 1ς θείος μου με τον γιο του κ μας πήγανε στον 2 θείο μου όπου κ κοιμηθήκαμε για δύο βράδια.


    Σπίτι.
    Την Δευτέρα μας πήγε ο ξάδερφος στο Motel που είχε κλείσει για 1 μήνα 3 βδομάδες πριν φύγουμε από την Ελλάδα αλλά το επόμενο κ πιο βασικό βήμα ήταν να βρούμε γρήγορα σπίτι, όμως παρ’όλο το ψάξιμο δεν μπορέσαμε να βρούμε κάτι φθηνό κ καλό.
    Μια μέρα πήγαμε σε ένα κ ο μεσίτης (agent) μας ζήτησε 275 $ την εβδομάδα
    αλλά 6 μήνες προκαταβολή δηλ. 24 εβδομάδες επί 275 $ συν 1.700 $ εγγύηση
    δηλ. 6.600 + 1.700 = 8.300 $ κ το κλειδί στο χέρι….. ναααα κ το πρώτο ηλεκτροσόκ…!!!
    Σε ένα άλλο ήθελαν 320 $ χωρίς έπιπλα, 2 μήνες μπροστά κ 1.500 $ εγγύηση…
    Γενικά ο κάθε ένας ζητάει ότι θέλει κ οι διαφορές είναι τεράστιες στην αγορά για όλα τα πράγματα κ εδώ πρέπει να έχεις για αρχή κάποιον συγγενή ή φίλο να μείνεις, λεφτά $$$$$, χρόνο…, να μιλάς την γλώσσα κ να έχεις κ αυτοκίνητο γιατί κ οι αποστάσεις είναι μεγάλες κ τα καθημερινά έξοδα ειδικά αν έχεις κ οικογένεια ακόμη πιο μεγάλα κ πάγια φυσικά…!!!
    Στα παραπάνω που προανέφερα πολύ μεγάλο ρόλο παίζει κ ο παράγοντας Τύχη γιατί ο κάθε άνθρωπος έχει το δικό του Αστέρι…!!!
    Οι μέρες περνούσαν κ ο χρόνος μας πίεζε όλο κ πιο πολύ μέχρι την 24-12-2012 που βρήκε στην εφημερίδα μία αγγελία ο ξάδερφός μου κ το είδαμε στις 27-12-2012 κ το κλείσαμε επί τόπου.
    Είναι (Unit) αποτελείτε από 5 σπίτια κάτω κ 5 πάνω, εμάς είναι στα πάνω. http://sphotos-g.ak.fbcdn.net/hphoto...61771883_n.jpg
    Το ενοίκιο είναι 250$ την εβδομάδα, έχει δύο υπνοδωμάτια, κουζίνα, μπάνιο, σαλόνι, επιπλωμένο (μόνο τηλεόραση δεν είχε,) μεγάλα παράθυρα, ερκοντίσιον, φούρνο μικροκυμάτων, ζεστό νερό με ρεύμα κ ευτυχώς με ξύλινο πάτωμα κ λέω ευτυχώς γιατί το 80% των σπιτιών εδώ έχουν μοκέτες. Το μόνο ότι δεν έχει… παροχή για γκάζι κ μαγειρεύουμε με ρεύμα.
    Όλα τα παράθυρα κ οι πόρτες έχουν σήτες για τα έντομα κ οι σήτες στις πόρτες κλειδώνουν κιόλας.
    Επιπλέον το συγκεκριμένο κ μοναδικό σπίτι απ'όλα τα άλλα έχει κ δικό του κλειστό γκαράζ για το αυτοκίνητο που κλειδώνει.... (τέλεια αποθήκη για πολλά πράγματα χι χι χι).
    Δώσαμε 500 $ για δύο εβδομάδες μπροστά κ 1.000 $ εγγύηση την οποία την παίρνουμε πίσω όταν θα ξενοικιάσουμε κ δεν έχουμε κάνει ζημιές στο σπίτι κ τα πράγματα του.
    Εδώ να προσθέσω ότι δεν θα πληρώνουμε ποτέ νερό, έτσι είναι το σύστημά τους για αρκετά σπίτια που νοικιάζονται.


    Εταιρεία Ηλεκτρισμού..
    Επειδή πήγαμε Σάββατο στο σπίτι που νοικιάσαμε την Παρασκευή ο θείος πήρε τηλέφωνο στην Εταιρία Ηλεκτρισμού για να βάλουν το ρολόι του ρεύματος στο όνομα της γυναίκας μου αλλά ο υπάλληλος ήθελε να μιλήσει με την ίδια για να του πει το ΟΚ. όμως εμείς ήμασταν 5 χιλιόμετρα μακριά από το σπίτι του θείου κ μας πήρε στο τηλέφωνο ταυτόχρονα ενώ μιλούσαν μεταξύ τους, το θέμα είναι ότι η γυναίκα μου δεν μιλάει αγγλικά (εδώ σε θέλω...) παίρνω στροφές αμέσως κ του ζητάω μεταφραστή, μου λέει περιμένετε κ σε 2 λεπτά να κ ο τέταρτος για πρέφα.... (λέω εγώ από μέσα μου) χα χα χα
    Τελικά μέσα σε ένα τέταρτο έγινε η εγγραφή στο όνομα της γυναίκας μου κ όλα Οκ. (ακριβώς όπως στην πατρίδα...).


    Οι πρώτες μέρες.
    Είχαν πολύ τρέξιμο… κ εδώ ανέλαβε ο 1ς θείος χρέη ταξιτζή μόνο που ήμασταν 10 χιλιόμετρα μακριά κ ήταν ολίγον τι παλτό…!!!
    Κάθε μέρα σχεδόν πηγαίναμε στις δημόσιες υπηρεσίες για να γραφτούν η γυναίκα κ ο γιος, εκεί όλοι οι εργαζόμενοι ήταν φιλικοί, πάρα πολύ εξυπηρετικοί κ χωρίς άγχος κάτι το οποίο είχα ξεχάσει από την πρώτη μέρα που πήγα στο Γυμνάσιο…!!!
    Πρόβλημα δεν συνάντησα πουθενά κάθε άλλο μπορώ να πω γιατί ότι χαρτιά μου ζήταγαν τα είχα έτοιμα κ μεταφρασμένα κ έμεναν με το στόμα ανοιχτό αλλά κ με ένα χαμόγελο αμηχανίας γιατί ήμουνα διαβασμένος κ πολύ καλά προετοιμασμένος…!!!
    ( Ας είναι καλά το Patriotaki ο Agoriani αλλά κ όλα τα άλλα παιδιά που με τις πληροφορίες τους γλύτωσα πολύ χρόνο = $$$$$$ κ ταλαιπωρία = @@@@@@...!!! )

    Την Κυριακή 2-12-2012 μας πήρε ο 2ς θείος κ μας πήγε στον 3 που γιόρταζε… εκεί φάγαμε καλά κ απ’όλα τα καλά… αρνάκι, γουρουνάκι κοτοπουλάκι κ τα υπόλοιπα με συγχωρείτε ήταν τόσα πολλά που δεν τα θυμάμαι…!!!
    Φάγαμε σχεδόν για 10 μέρες σαν κάτι ναυαγούς (Tom Hanks) που επιστρέφουν από ερημονήσια.

    Την Τρίτη 25-12-2012 (Χριστούγεννα) πήγαμε στα πεθερικά της ξαδέλφης μου κατά τις 1 μμ,
    το αρνί ήταν στη σούβλα σχεδόν έτοιμο… (μου θύμισε εμένα στην Ελλάδα χε χε χε)
    άντε πάλι από την αρχή… φαί, ποτό, χορό μέχρι τις 7 μμ ευτυχώς δεν οδηγούσα γιατί μας πήγε ο θείος κ δεν ήπιε μόνο ένα ποτήρι γιατί αν σε πιάσουν εδώ στο αλκοτέστ την έβαψες…!!!

    Την Τρίτη 31-12-2012 στις 2:00 μμ πήγαμε στον 4 θείο για πρωτοχρονιά όπου είχαν αρνί στην σούβλα κ η μάχη ήταν μεγάλη… τόσο μεγάλη κ άνιση που έκανα 2 μέρες να συνέλθω…!!! χα χα χα

    Την Κυριακή ξαναπήγαμε στον 3 θείο που γιόρταζε κ τι να δω…??? Άλλο ένα αρνάκι το οποίο είχε άγριες διαθέσεις κ μας κοίταγε περίεργα… την συνέχεια πιστεύω να την καταλάβατε… 3 μέρες για να συνέλθω…!!! χα χα χα

    Το Σαββατοκύριακο 12+13-1-2013 πήγαμε στο Ελληνικό Πανηγύρι όπου φυσικά φάγαμε του σκασμού κ τις δυο μέρες γιατί δεν γινόταν αλλιώς (δεν είχαμε άλλη επιλογή) μιας κ ο άνδρας της ξαδέρφης μου είχε διαφημιστικό περίπτερο εκεί κ ήταν όλα δωρεάν χι χι χι.

    Τόσο αρνί δεν είχα φάει ποτέ…!!! ♥ Ευχή: Να έχουμε Υγεία κ πάντα τέτοια…!!! ♥ Κ σε σας…!!! ♥



    Συγγενείς κ βοήθεια.
    Ο 1ς θείος έκανε την αρχή: ποδαρικό με δώρο 1 τηλεόραση μεταχειρισμένη κ κάθε μέρα σε όλες τις υπηρεσίες, ψώνια, βόλτες, τηλέφωνα, φαγητό, ελιές από τις δικές του, καφέ κ διάφορα ψώνια δώρο μέχρι κ σήμερα.
    Ο 2ς θείος μας έφερε δώρο μία καινούρια τηλεόραση 200 $ κ διάφορα άλλα από την γυναίκα του για την δικιά μου… επιπλέον ένα δοχείο λάδι 20 λίτρα κ 5 κιλά ελιές από τις δικές του, λεμόνια, φρούτα κ.α.... αφήστε τις βόλτες κ ότι θέλουμε... κ αν έχουμε ανάγκη εδώ είμαστε μη στεναχωριέστε…!!!
    Ο 3ς θείος μας ξανακάλεσε για φαί εκτός της γιορτής του κ φεύγοντας εκτός των φαγητά που μας έδωσαν η θεία έδωσε στην γυναίκα μου έναν φάκελο με 400 $ κ ότι χρειαστούμε να τους το πούμε αμέσως…!!!
    Ο 4ς θείος μας φιλοξένησε δύο μέρες + νύχτες στο σπίτι του 4σάρι με 1 κρεβατοκάμαρα κ 1 παιδικό δωμάτιο (άδεια κ τα δύο) αφού τα παιδιά είναι στα δικά τους σπίτια… αυτός δεν έχει ελιές αλλά μας δίνει δικά του σταφύλια κ φρούτα...
    μερικές βόλτες κ δύο τρεις εξυπηρετήσεις.
    Ο ένας ξάδερφος μας έκανε δώρο το Motel 2.500 $ κ πολύ τρέξιμο για να βρούμε σπίτι.
    Motel. http://sphotos-b.ak.fbcdn.net/hphoto...84569258_n.jpg (Ωωωχχχ Παναγία μου...!!!)

    Ο άλλος ξάδερφος δώρο το αυτοκίνητο κ με γεμάτο καύσιμα, μας βρήκε το σπίτι κ διάφορα πράγματα για την κουζίνα δώρο στην γυναίκα μου από την γυναίκα του.
    Ο άνδρας της ξαδέρφης μου έδωσε ένα Κομπιούτερ γραφείου με πύργο για τον γιο μου κ ότι χρειαστούμε τρέχει αμέσως...!!!

    Εδώ να σημειώσω ότι στην Αδελαΐδα έχω 4 θείους με τις γυναίκες τους κ 10 πρώτα ξαδέρφια από τα οποία έχω δει μόνο τα (5) δύο μήνες τώρα…..!!!
    Κ όταν ερχόντουσαν για διακοπές στην Ελλάδα μένανε πολλές φορές στο σπίτι μας κ η μητέρα μου γινότανε χαλί να την πατήσουν…!!!


    Σχετικά με τις Δημόσιες Υπηρεσίες εδώ.
    Πριν ξεκινήσω θέλω να πω ότι έχω πάρα πολύ μεγάλη υπομονή, είμαι πολύ καλά προετοιμασμένος κ έχω κ πολύ αλλά ωραίο θράσος πάντα με χαμόγελο… (μόνο $$$ δεν έχω…!!! ).


    Τράπεζα.
    Ανοίξαμε λογαριασμό κ στα τρία ονόματα μαζί κ έκανα κατάθεση 500 $ που μου είπαν μερικά παιδιά από το patriotaki ότι βοηθάει στο να αρχίσει η πληρωμή του επιδόματος πιο γρήγορα… τώρα δεν ξέρω αν ήταν από αυτόν το λόγο αλλά τα πρώτα λεφτά $$$ τα πήραμε μετά από 20 μέρες… (αν ήταν από αυτόν το λόγο τους ευχαριστώ πολύ).
    Κάτι που μου έκανε εντύπωση: μία μέρα μου ήρθε με το ταχυδρομείο ένα γράμμα με μία επιταγή 15 $ επιστροφή από την ασφάλεια του αυτοκινήτου στο όνομά μου αλλά είχαν κάνει λάθος το όνομα κ την διεύθυνση, την επόμενη μέρα πήγα στην δικιά μας τράπεζα κ μόνο με την κάρτα μου χωρίς να κοιτάξει ταυτότητα, διαβατήριο κ παρόλο ότι ήταν από άλλη διαφορετική τράπεζα έβαλε τα χρήματα στον λογαριασμό μου... *τόσο απλά*
    (στην Ελλάδα θα μου ζήταγαν την μάνα μου, τον πατέρα μου μέχρι κ τους παππούδες που μας έχουν αφήσει χρόνια τώρα....).


    Κάρτες.
    Εγώ έφερα μαζί μου την κάρτα πληρωμής από τον ΟΑΕΔ που είχα πάρει από την Εθνική Τράπεζα στην Ελλάδα όταν ήμουν στο ταμείο ανεργίας κ γράφει επάνω της (maestro).
    Μια μέρα που περίμενα την γυναίκα έξω από το σούπερ μάρκετ σκέφτομαι... δεν πάω να δω αν δουλεύει στα ΑΤΜ του σούπερ...?
    Την βάζω μέσα πατάω το pin κ τι βλέπω...??? 500 $ αμάν λέω κ τα παίρνω (λουκούμι μου ήρθαν)
    Μάλλον αυτά ήταν κ το τελευταίο δώρο Χριστουγέννων της Πατρίδας... αλλά μου κράτησε 3 $ φόρο το παλιό μηχάνημα χα χα χα χαλάλι τους.


    Centrelink.
    Η εγγραφή της γυναίκας μου κ του γιου μου έγινε στις 3-12-2012 οπότε κ ξεκίνησε να μετράει το επίδομα κ των δύο, εδώ να πω ότι δείχνοντας το χαρτί της τουριστικής μου βίζας έβαλε κ μένα μέσα στο επίδομα της γυναίκας μου με ένα μικρό ποσό επιπλέον από το βασικό που ήταν.
    Το σύνολο τώρα για την γυναίκα μου είναι: 620 $ κάθε 15 μέρες κ του γιου μου είναι: 280 $ κάθε 15 μέρες γιατί έχει κλείσει τα 18.
    Τα χαρτιά που ζήτησαν είναι: Διαβατήρια, Πιστοποιητικά Γεννήσεως (της γυναίκας μου το Birth Certificate που της είχε φέρει ο πατέρας της από το Sydney to 2000 κ του γιου μου το citizenship by descent που του έστειλαν από την Αγγλία , χαρτί λογαριασμού από τράπεζα στην Ελλάδα τον οποίο να έχει κλείσει (ας είχε κ άλλους δύο), το εκκαθαριστικό της εφορίας κ το χαρτί του σχολείου που έχει πάει ο γιος μου.
    Μετά τις εγγραφές κ των δύο στο Centrelink τους έκλεισαν ραντεβού για να δώσει ο καθένας τους μία συνέντευξη το τι γνωρίζουν ή ξέρουν να κάνουν για να μπορέσουν να τους βρουν κ την ανάλογη δουλειά αλλά επειδή πρέπει να μάθουν καλά την γλώσσα τους είπαν να ξεκινήσουν σχολείο Αγγλικών το οποίο είναι δωρεάν για όλους τους υπήκοους.
    Μία μέρα ήρθε ένα γράμμα από το Centrelink κ έγαφε ότι σταματάει το επίδομα για 12 μήνες γιατί δεν τους έχουμε δώσει τους ΑΦΜ (Tax File Number).... να ένα ακόμη ηλεκτροσόκ. ..!!!
    Πάω αμέσως στο Centrelink κ δείχνω στον υπάλληλο τα δύο αποδεικτικά χαρτιά που μας είχε δώσει η εφορία κ το διόρθωσε επί τόπου γιατί τα χαρτιά γράφουν επάνω ημερομηνία εγγραφής 19-12-2012 κ ότι μέσα σε 28 εργάσιμες ημέρες θα μας στείλουν τα νούμερα ΑΦΜ... άλλα λόγο των αργιών για τα Χριστούγεννα χάσαμε πολλές μέρες κ το είδε.
    Ευτυχώς τέλος καλό όλα καλά. ..!!! (Μου θύμισε το σύστημα της Πατρίδας...) χα χα χα

    Centrelink Επιδόματα:
    Centrelink. | Facebook















    ARAjobs.
    Με την εγγραφή στο Centrelink μας έκλεισαν ραντεβού στο γραφείο εύρεσης εργασίας ARAjobs. ARA Jobs - Free employment assistance to employers and job seekers
    Την ημέρα του ραντεβού τους πήραν συνέντευξη για να έχουν το ιστορικό τους κ να ξέρουν τι δουλειά μπορούν να κάνουν.
    Αφού πήραν όλα τα στοιχεία έδωσαν ένα χαρτί στον γιο μου το οποίο έπρεπε να το συμπληρώνει κάθε 10 μέρες κ να τους δίνει αναφορά ότι πήγε σε 10 μαγαζιά για να βρει δουλειά κ να έχει σημειωμένα το όνομα των μαγαζιών κ τι είδους μαγαζί είναι το κάθε ένα από αυτά.
    Φυσικά όλα αυτά που ζήτησαν αν δεν τα κάνει θα σταματήσουν να του δίνουν το επίδομα που δικαιούται μέχρι να πιάσει δουλειά μας είπαν.
    Μετά όμως από την εγγραφή του στο σχολείο των αγγλικών αυτό σταμάτησε για 2 μήνες όπου κ θα του στείλουν γράμμα πότε θα πρέπει να πάει κ να τους δώσει αναφορά αν βρήκε δουλειά κ αν συνεχίσει το σχολείο.
    Με λίγα λόγια θέλουν να ξέρουν τα πάντα για σένα κ την κατάστασή σου όταν σε πληρώνουν... αλλά κ όταν δεν σε πληρώνουν ακόμη...!!!


    Εφορία.
    Η εγγραφή κ των δύο έγινε στις 19-12-2012 κ τα: Tax File Number (TFN ή αλλιώς αριθμός φορολογικού μητρώου) ήρθανε ταχυδρομικώς στις 24-1-2013.
    Μπαίνοντας στην Εφορία μου λέει η κοπέλα στις πληροφορίες να περιμένουμε στο σαλόνι αλλά το μάτι μου είδε έναν νεαρό υπάλληλο κ πάω κ του λέω ότι θέλουμε να γραφτούμε... ο θείος μου λέει ότι εδώ δεν είναι Ελλάδα κ πρέπει να περιμένουμε αλλά εγώ χαμογελώντας συνεχίζω χωρίς να αρνηθεί ο νεαρός ίσα ίσα που μας εξυπηρέτησε κ με το παραπάνω... (ο θείος είχε μείνει με ανοιχτό το στόμα κ κούναγε το κεφάλι του χαμένος στο διάστημα) χα χα χα.
    Εφορία: Identity theft and your tax file number


    Medicare.
    Η εγγραφή έγινε στις 14-1-2013 κ αυτό γιατί θέλουν πολλά αποδεικτικά χαρτιά ότι είσαι εδώ κ θα μείνεις μόνιμα… (π.χ. το AUS Διαβατήριο που έχει κ τους πιο πολλούς πόντους, το ενοικιαστήριο σπιτιού ή δήλωση από συγγενή ότι μένεις μόνιμα στο σπίτι του, λογαριασμό από τράπεζα εδώ, χαρτιά από το Centrelink, το χαρτί της Health Care Card, το συμβόλαιο από εταιρεία τηλεφώνου με πάγιο ή καρτοκινητού κ λογαριασμό από την εταιρεία ηλεκτρισμού αν υπάρχει)κ όλα αυτά για να περνάς το όριο των πόντων που έχουν κ να μπορούν να σε γράψουν.
    Στις 5-2-2013 ήρθε γράμμα από το Centrelink κ μας λένε ότι επειδή ο γιος μου πάει Σχολείο Αγγλικών του δίνουν επιπλέον 20 $ κάθε 15 μέρες στο επίδομα που παίρνει κ θα παίρνει μέχρι τα 22 του χρόνια ή μέχρι να πιάσει δουλειά,
    αλλά κ θα σταματήσει να το παίρνει αν σταματήσει από το Σχολείο.
    Προσοχή* Ορισμένοι από τους υπαλλήλους στις δημόσιες υπηρεσίες ή δεν γνωρίζουν ή δεν θέλουν να βοηθήσουν αλλά ευτυχώς είναι πολύ λίγοι αυτοί...
    π.χ. την πρώτη φορά πήγαμε στο Medicare στην πόλη για να γραφτούν αλλά δεν ξέρω για ποιον λόγο θέλω να πιστεύω ότι μάλλον επειδή είχε πολύ κόσμο μας ζήτησε πολλά χαρτιά μέχρι χαρτί από τράπεζα στην Ελλάδα ότι έκλεισε έναν λογαριασμό ο γιος μου. (εκεί τα πήρα άσχημα κ φύγαμε) κ πήγαμε στην Εφορία όπου κ γράφτηκαν... ίσα ίσα με τον χρόνο του πάρκινγκ 1 ώρα που τα 30 λεπτά ήταν περπάτημα (κ ο θείος τα'χε παίξει) χα χα χα.
    Την άλλη μέρα πήγαμε σε άλλο γραφείο του Medicare κοντά σε μας όπου η υπάλληλος εκεί ζήτησε μόνο τα διαβατήρια το ενοικιαστήριο κ το χαρτί από το Centrelink για να δει το νούμερο μητρώου τους... (επειδή εκεί δεν ήταν ο θείος μόλις του το'πα ότι τελειώσαμε κ πως τράβαγε τα μαλλιά του...) χα χα χα.


    Σχολείο Αγγλικών.
    Το σχολείο είναι στην πόλη 5 χιλιόμετρα από το σπίτι κ η εγγραφή έγινε αμέσως κ θα πηγαίνουν κάθε Δευτέρα, Τρίτη, Πέμπτη κ Παρασκευή από τις 9 πμ - 2.30 μμ για μάθημα αγγλικών εκτός της Τετάρτης που δεν θα πηγαίνουν.
    Την δεύτερη στο σχολείο σε ένα χώρο σαν τα ταμεία τράπεζα έδωσαν τα νούμερα εγγραφής τους στάθηκαν απέναντι από τον υπάλληλο για να τους βγάλει φωτογραφία.... μόλις στάθηκαν στην θέση που έπρεπε κατέβηκε από το ταβάνι ένα γκρι πανί (όπως αυτά που έχουν οι δικές μας καφετέριες για να βλέπουν ποδόσφαιρο) αμέσως τους έβγαλαν φωτογραφίες κ πήραν τις ταυτότητες σε ακριβώς 2 λεπτά (ακριβώς όπως κ στην αχ Πατρίδα).
    TAFE: https://www.google.com/search?q=TAFE...w=1366&bih=563
    Μαγαζί για σχολικά είδη στην Αδελαΐδα: www.bigw.com.au (δεν ξέρω μήπως υπάρχει κ σε άλλες πόλεις).
    υ.γ. αυτές οι ταυτότητες είναι ότι είσαι μαθητής κ να έχεις πρόσβαση στην βιβλιοθήκη κ.α.


    Στις 30-1-2013 στείλαμε στο: Department for Communities and Social Inclusion δύο αιτήσεις για να πάρουν την κάρτα για φθηνά εισιτήρια σε λεωφορεία, θέατρα, σινεμά κ.α.... κ στις 7-2-2013 οι κάρτες: Transport Concession Card μας περίμεναν στο γραμματοκυβότιο.


    Νοσοκομείο. (φτου φτου αχρείαστο ν'ναι κ μακρυά από μας...!!! είδες τι σου κάνει η Ελλάδα ?)
    Εδώ όταν δίνεις αίμα πάει στην Τράπεζα Αίματος κ οποιοδήποτε χρειαστεί αίμα ανεξαρτήτου ποσότητας του το παρέχει το Νοσοκομείο (Κράτος) *ΔΩΡΕΑΝ*...!!!
    (Αααα ρε πατρίδα όλοι σε αντιγράφουν...).


    Οδοντιατρείο.
    Όσοι έχετε προβλήματα στα δόντια σας προσπαθήστε να τα φτιάξετε πριν έρθετε εδώ γιατί είναι πολύ ακριβά.
    Τις κουφάλες εγώ τις έφτιαξα πριν έρθουμε ευτυχώς...!!!
    Τις Κουφάλες (300 της Βουλής) τις άφησα πίσω γιατί δεν φτιάχνονται με τίποτα Δυστυχώς...!!!


    Κομμωτήριο.
    Όσοι έχετε γνώσεις κομμωτικής είστε τυχεροί... γιατί εδώ το παιδικό κούρεμα στοιχίζει 20 $, το εφηβικό 25-30 $, το αντρικό 30-35 $ κ το γυναικείο από 38 $ μόνο κούρεμα μέχρι 50 $ με λούσιμο κ.α.
    Όσοι τώρα δεν έχετε καλές γνώσεις αλλά έχετε πολλά παιδιά μπορείτε να αγοράσετε μία μηχανή κουρέματος 20 $ κ να μάθετε εύκολα κ οικονομικά στα κεφαλάκια των παιδιών σας για αρχή... χα χα χα.
    (εγώ αυτό έκανα αλλά ο γιος μου κουρεύει εμένα κ με απειλεί κιόλας) κάνε παιδιά να δεις καλό σου λέει μετά...!!!


    Αεροπορικές Εταιρείες.
    1. http://www.pamediakopes.gr/cheap-fli...thansa-tickets
    2. http://www.airtrips.gr/petas-gr/
    3. http://www.emirates.com/gr/greek/index.aspx
    4. http://flights.expedia.com/qatar-air...-flight-deals/
    5. http://www.olympicair.com/256-el-gr.cmt (υπάρχουν κ άλλες πολλές)
    6. http://www.patriotaki.net/%CE%BC%CE%...B9%CE%B1-2335/

    Ραντάρ Πτήσεων. (εδώ για να βλέπετε τον ή την σύζυγο αν πάει εκεί που σας είπε... χα χα χα)
    1. http://www.flightradar24.com/
    2. http://planefinder.net/


    Ταχυδρομικοί Κώδικες στην Ελλάδα: (ΕΛΤΑ)
    1. http://www.postal.gr/


    Ποινικό Μητρώο από την Ελλάδα.



    Διάφορες σελίδες για όσους ενδιαφέρονται για την Αυστραλία με πολλές πληροφορίες:
    1. http://www.patriotaki.net/%CE%BC%CE%...E%AF%CE%B1-71/
    2. http://www.patriotaki.net/%CE%B1%CE%...E%AF%CE%B1-76/
    3. http://www.patriotaki.net/%CE%BC%CE%...B4%CE%B1-2005/
    4. http://www.patriotaki.net/%CE%B3%CE%...derators-2108/
    5. http://www.patriotaki.net/%CE%B4%CE%...F%89%CE%BD-87/
    6. http://www.patriotaki.net/%CE%BC%CE%...BF%CF%8D-2171/
    7. Νέα Ζηλανδία: http://www.patriotaki.net/%CE%BC%CE%...AF%CE%B1-2596/
    υ.γ. Διαβάστε καλά κ θα σας λυθούν οι περισσότερες απορίες...!!!!


    Τιμές από διάφορα προϊόντα των Σούπερ Μάρκετ κ άλλων μαγαζιών στην Αδελαΐδα.
    ¤ www.kmart.com.au ¤
    Ψωμί από 3.5 – 5.20 $ το καρβέλι
    Γάλα
    Κακάο Nesquik 5.25 $ τα 500 gr
    Κορν Φλέικς 3 $ τα 800 γραμμάρια κ ανεβαίνει
    Καφές Ελληνικός 9 $ τα 500 gr
    Καφές άλλων χωρών 3.80 $ τα 100 γραμμάρια κ ανεβαίνει
    ΝεςΚαφές Blend 43* 8.59 $ τα 100 γραμμάρια
    Ελιές Καλαμών 20 $ το κιλό
    Φέτα Ελληνική 20 $ το κιλό
    Φέτα Δωδώνης 24 $ το κιλό
    Φέτα Βουλγαρίας…(αυτήν παίρνω) 9.25 $ το κιλό (μάλλον είναι πιο κοντά από την Ελλάδα γι'αυτό είναι πιο φθηνή)
    Λάδι Ισπανίας 9 $ τα 2 λίτρα
    Λάδι Αργολίδος 20 $ τα 4 λίτρα
    Ντομάτες από 3 -5 $ το κιλό
    Πατάτες από 3-5 $ το κιλό
    Πατάτες υπάρχει ένα μαγαζί κ παίρνω το τσουβάλι 20 κιλών με 9.81 $
    Αρνάκι από 15 $ το κιλό
    Μοσχάρι για κοκκινιστό από 9 $ το κιλό
    Χοιρινό από 13 $ το κιλό
    Κοτόπουλο Ολόκληρο 7.5 $
    Κοτόπουλο Ολόκληρο κ ψημένο στο σούπερ 11 $
    Κοτόπουλο Μπουτάκια 6.5-7 $ τα 12 μπουτάκια σε προσφορά
    Κιμάς 3 $ το μισό κιλό
    Ρύζι
    Κριθαράκι
    Μακαρόνια
    Τυρί για μακαρόνια (τριμμένο σε συσκευασία)
    Μορταδέλα 8 $ το κιλό
    Τυρί για Τοστ 11.60 $ το κιλό
    Ψάρι Φιλέτο 10 $ το κιλό
    Ψάρι
    Ψάρι
    Ψάρι
    Κρεμμύδια
    Μελιτζάνες από 3.5 – 5 $ το κιλό
    Κολοκυθάκια
    Μπάμιες
    Μαρούλι
    Λάχανο
    Κουνουπίδι
    Μπρόκολο
    Αγγούρια
    Μαγιονέζα
    Μουστάρδα
    Κέτσαπ
    Coca Cola 3.10 $ το 1.5 λίτρο
    7 UP 2.9 $ το 1.25 λίτρο
    1 Σουβλάκι με πίτα – γύρο κ 1 αναψυκτικό 10-13 $
    Σουβλατζίδικο στην Αυστραλία: Σουβλάκι στην Αυστραλία. | Facebook
    Coca Cola 2 λίτρα (παγωμένη) σε Βενζινάδικο 3.60 $
    Ποδήλατο 80 $ για τον γιο από τα: KMART σούπερ μάρκετ: www.kmart.com.au
    Κράνος Ποδηλάτη 19 $
    Φώτα Ποδηλάτου (για το τιμόνι κ την σέλα) 19 $
    Μπαταρίες 24 τεμ. ΑΑΑ για τα φώτα 5 $ το πακέτο
    Αναγόμωση σε 4 λάστιχα αυτοκινήτου ΙΧ 260 $

    Διάφορες Φωτογραφίες από προΪόντα στα ράφια των Σούπερ Μάρκετ.
    Σούπερ Μαρκετ Τιμές. | Facebook
    Σούπερ Μαρκετ Τιμές. | Facebook
    Σούπερ Μαρκετ Τιμές. | Facebook
    Σούπερ Μάρκετ τιμές. | Facebook
    Μαγαζί που βρίσκεις πιο φθηνά αρκετά πράγματα από τα Σούπερ Μάρκετ. | Facebook
    Τιμές από διαφημιστικό για Σούπερ Μάρκετ. | Facebook



















    Ηλεκτρικά κ μη Είδη Κουζίνας.. (οι τιμές παίζουν πολύ + - μεταξύ μαγαζιών ).
    Χύτρα Ταχύτητας από 130 - 270 $
    Αρτοπαρασκευαστής 150 $
    Εμείς είμασταν τυχεροί κ τον πήραμε σε προσφορά 80 $ για να γλυτώνουμε τα 5 $ το ψωμί κάθε μέρα αλλά θα δίνουμε λίγότερα στο ρεύμα όμως ξέρουμε κ τι τρώμε: Ψωμί σπιτικό με Αρτοπαρασκευαστή. | Facebook
    Μίξερ από 50 – 800 $
    Ατμοσίδερο από 15 – 100 $
    Υ.γ. πολλά από τα παραπάνω θα τα συμπληρώσω με την πρώτη ευκαιρία που θα βρω (κ μερικά μπορεί να αλλάζουν από πόλη σε πόλη για να μην παρεξηγηθώ από κανέναν).


    Ηλεκτρικά Φις κ Πρίζες Αυστραλίας. (Όποιος γνώρίζει μπορεί με 2 $ να τα φτίαξει μόνος του).









    Στρατολογία. (για όσους θέλουν πληροφορίες από το ΚΕΠ στην Ελλάδα)
    ΚΕΠ: http://www.kep.gov.gr/portal/page/po...bodies?id=3280
    Επιτελείο Στρατού: http://www.stratologia.gr/mobile/userForm.php?mode=psk


    Οφειλές σε Ασφαλιστικά Ταμεία κ Δάνεια από Τράπεζες στην Ελλάδα.
    Η γυναίκα μου χρωστάει σε ένα ταμείο 10.000 ευρώ…
    Κ εγώ σε Τράπεζα από Στεγαστικό Δάνειο 300.000 ευρώ…
    Παιδιά καλά να είμαστε … κ θα τους τα δώσουμε πίσω όλα…!!!
    Κ για να δείτε πόσο καλός άνθρωπος είμαι λίγο πριν φύγουμε τους έγραψα από 5 σπίτια στον κάθε έναν…!!!
    Σε περίπτωση όμως που θέλουν πιο πολλά… όπως είπε κ ο Λεωνίδας: Μολών λαβέ…!!!
    Υ.γ. δηλ. αν καθόμασταν να δουλέψουμε μέχρι τα 65 αυτοί θα μας έδιναν σύνταξη ή από 1 σπίτι στον κάθε έναν μας…???
    ΤΕΒΕ-ΙΚΑ-ΟΑΕΕ: http://www.patriotaki.net/%CE%B4%CE%...A-%CE%B1-3534/


    Τα άσχημα της Αυστραλίας.
    Ένα πράγμα που είδα από την πρώτη μέρα εδώ κ είναι ενοχλητικό είναι οι μύγες... ρε τις άτιμες τις διώχνεις κ δεν φεύγουν με τίποτα... έρχονται στο σώμα, στο κεφάλι, στα μάτια κ στο στόμα χωρίς να φοβούνται ότι κ να τους κάνεις.
    Το δεύτερο είναι οι Έλληνες που είναι πάρα πολλά χρόνια εδώ (πάνω από 10) σχεδόν όλη μέρα μιλάνε για την πατρίδα κ τα πολιτικά αλλά είναι σε έναν δικό τους κόσμο κ με αποτέλεσμα να γίνονται πολύ κουραστικοί σε σημείο τρέλας κ ειδικά στα Ελληνικά καφενεία όπου πάω αναγκαστικά για να βλέπω τον θείο.
    Ένας μία μέρα μου λέει ότι σκέφτεται σε μερικά χρόνια να γυρίσει στην πατρίδα κ του απαντάω μου δίνεις το σπίτι σου εδώ? κ θα σου δώσω το δικό μου στην Αθήνα, το εξοχικό στο χωριό κ το αυτοκίνητο... κ εκεί κατάπιε την γλώσσα του. (τώρα όποτε με βλέπει γυρίζει το κεφάλι του αλλού).
    Επειδή είμαι μόνο 2 μήνες εδώ δεν έχω δει κάτι σημαντικό ακόμα... στο μέλλον θα δείξει.


    Ενημερωτικά.
    *Το θέμα συγγενείς είναι τόσο μεγάλο που μπορούμε να μιλάμε για χρόνια.
    Από προσωπικές εμπειρίες παιδιά ότι κ να σας τάζουν (Προσοχή…!!!)
    Εξ ου κ το ρητό που έλεγαν οι παλιοί: Με συγγενή κάτσε φάε, πιες κ αλισβερίσι μην κάνεις…!!!
    Βέβαια υπάρχουν κ εξαιρέσεις…!!! Το 30% πιστεύω εγώ κ ευτυχώς είμαι μέσα σε αυτό...!!!

    *Το θέμα αυτοκίνητο κ μηχανάκι είναι το κυριότερο για όλους τους νέους μετανάστες εδώ γιατί:
    οι αποστάσεις είναι μεγάλες κ με τα λεωφορεία, μετρό ή ταξί δεν λέει αλλά ούτε κ συμφέρει…!!!
    *Ο κάθε άνθρωπος φτιάχνει την ζωή του όπως θέλει ο ίδιος κ όχι οι άλλοι γύρω του,
    Οι Αμαρτίες πληρώνονται στην άλλη ζωή…. αλλά οι Μ@λ@κίες σε αυτήν δυστυχώς…!!!


    Σχετικά με: Αυτοκίνητα - Φορτηγά - Μηχανήματα - Ταξί - Μηχανάκια - Οδήγηση.
    Οδήγηση με ποδήλατο: Σχεδόν το 90% της πόλης έχει ποδηλατόδρομους κ αν βάλεις κ τα μεγάλα πεζοδρόμια που όλα έχουν ράμπες για τα άτομα με ειδικές ανάγκες φτάνει στο 100%...!!!
    Όλα τα ποδήλατα πρέπει να έχουν φώτα μπροστά κ πίσω κ οι ποδηλάτες να φοράνε κράνος υποχρεωτικά γιατί αν τους πιάσει η αστυνομία το κουστούμι θα είναι μεγάλο...!!!
    Οδήγηση με μηχανή: Απαγορεύεται να περνάς ανάμεσα στα αυτοκίνητα (κοινώς σφήνες) έχει δεν έχει κίνηση ή να προσπερνάς αυτοκίνητα - φορτηγά όταν ο δρόμος έχει μία λουρίδα κατεύθυνσης...!!!
    Το ωραίο: πολλές φορές που πάμε σε δουλειές κ τυχαίνει να έχει ουρά 100 μέτρα από αυτοκίνητα μέχρι τα φανάρια βλέπουμε τις μηχανές κ τα μηχανάκια να περιμένουν πίσω από τα αυτοκίνητα λες κ είναι κ οι ίδιοι με αυτοκίνητο...!!! χε χε χε
    Οδήγηση με αυτοκίνητο: Στους δρόμους της Αυστραλίας εκτός από το τιμόνι που είναι δεξιά κ τα αυτοκίνητα πάνε από την αριστερή μεριά του δρόμου είναι πολύ περίεργη, ιδιόρρυθμη αλλά κ αποτελεσματική από το σύστημα κυκλοφορίας που έχουν κατασκευάσει στους δρόμους κ την οδική συμπεριφορά των οδηγών κ φυσικά κ των πεζών... (μόνο αν το ζήσεις μπορείς να το καταλάβεις)...!!!
    Εδώ να προσθέσω ότι όλες οι διασταυρώσεις δεν σε κόβουν όταν θέλεις να στρίψεις αριστερά γιατί οι περισσότερες δεν έχουν φανάρια κ πολλές έχουν κ λουρίδα που σε βάζει στον κεντρικό δρόμο όμως με πολύ προσοχή γιατί πρέπει να δίνεις προτεραιότητα στους πεζούς στα άτομα με ειδικές ανάγκες που έχουν ηλεκτρικά αμαξίδια, τους ηλικιωμένους (που έχουνε κάτι σαν τα καροτσάκια του σούπερ μάρκετ αλλά σε μικρογραφία για να τους βοηθάει στις μετακινήσεις τους κ στα ψώνια) κ τους ποδηλάτες...!!!
    Φυσικά κ να τηρείς όλα τα όρια ταχύτητας παντπού: δρόμος με σχολείο 25 χμ, δρόμος σε κατοικιμένη περιοχή εκτός πόλης 50 χμ, δρόμοι μέσα στην πόλη 40 χμ, δρόμοι εκτός κ γύρο από την πόλη 60 χμ, ο μοναδικός δρόμος μέσα στην Αδελαίδα που μπορείς να πάς μέχρι 80 χμ είναι ο δρόμος μπροστά από το Αεροδρόμειο.
    Προσοχή: όποιος είναι μάγκας ή το παίζει.... Πληρώνει $$$$$$ ή χάνει κ το δίπλωμα οδήγησης...!!!

    Οδήγηση. 20. Januar 2013 03:54 | Facebook
    Οδήγηση μέχρι το όριο... εδώ είναι τα | Facebook
    Κόρνα. Κίνηση χωρίς ούτε μία κόρνα... (δεν ξέρω γιατί την βάζουνε στα αυτοκίντα εδώ)


    Αποριματοφόρο. 21. Januar 2013 00:22 | Facebook

    Τράκτορας με νταλίκα κ με 2 ειδικούς μηχανισμούς που πάνε κ οι 2 μπρος πίσω ενσωματομένοι πάνω στο σασί της νταλίκας για να κατεβάζουν τα κοντέϊνερ 6 μέτων κ 12 μέτρων: http://sphotos-e.ak.fbcdn.net/hphoto...35913584_n.jpg

    Τράκτρορας με δύο νταλίκες κ με δύο ξεχωριστά πέταλα σύνδεσης για την κάθε μία: http://sphotos-h.ak.fbcdn.net/hphoto...15757578_n.jpg

    Τράκτρορας με δύο νταλίκες Βυτία κ με δύο ξεχωριστά πέταλα σύνδεσης για την κάθε μία: http://sphotos-c.ak.fbcdn.net/hphoto...56255890_n.jpg

    Τράκτρορας με μία νταλίκα ανατρεπόμενη στο πλάϊ. http://sphotos-e.ak.fbcdn.net/hphoto...41479973_n.jpg

    Φορτηγό Οδικής Βοήθειας. http://sphotos-h.ak.fbcdn.net/hphoto...97796128_n.jpg

    Ταξί για την μεταφορά ατώμων με ειδικές ανάγκες με αναπηρικά καροτσάκια. http://sphotos-e.ak.fbcdn.net/hphoto...39637506_n.jpg
    Τα ταξί για την μεταφορά ατώμων με ειδικές ανάγκες με αναπηρικά καροτσάκια στο πίσω μέρος έχουν Ράμπα για να τα ανεβάζουν, όλα φιμέ τζάμια κ κλιματισμό. http://sphotos-f.ak.fbcdn.net/hphoto...39620700_n.jpg

    Διάφορες φωτογραφίες με οχήματα.
    https://fbcdn-sphotos-g-a.akamaihd.n...62654557_n.jpg












    ΧΑ ΧΑ ΧΑ https://fbcdn-sphotos-h-a.akamaihd.n...32101694_n.jpg ΧΑ ΧΑ ΧΑ


    Οι νόμοι για την Οδήγηση είναι πολλύ αυστηροί για όλους ανεξαιρέτως...!!!



    Διασκέδαση - Εκδηλώσεις (Greek Festival)






    28 Ιαν 2013 1:07 ΜΜ | Facebook


    Adelaide Φωτογραφίες.
    AUS Adelaide 6 πμ. | Facebook














    *Κ κάτι ακόμη: προς θεού δεν κάνω διαφήμιση στην Αυστραλία......
    Αγαπάω την Πατρίδα μου την Ελλάδα
    με την Πάρα Πολύ Μεγάλη Ιστορία της κ θα την Αγαπάω για Πάντα...!!!
    Αλλά Μισώ Όλους αυτούς τους Πολιτικούς κ το Σύστημά τους
    που έφτασαν την Ελλάδα μία από τις πιο Ωραίες Χώρες του Πλανήτη στο Χειρότερο Σημείο
    κ τους Περισσότερους Έλληνες να φεύγουν μακριά από όλους κ όλα
    σε αναζήτηση μιας πιο Αξιοπρεπούς κ Δημοκρατικής Ζωής γι Αυτούς κ τις Οικογένειές τους. ..!!!
    (Φυσικά Φταίω κ Εγώ όπως Όλοι μας που τους Δώσαμε Εμπιστοσύνη, Αξία κ Δύναμη κ Λυπάμαι Πάρα Πολύ. ..!!!).*

    Ένα τέτοιο χρειάζεται για να μπεις στην Βουλή κ να τους κάνεις λιώμα όλους. χα χα χα | Facebook


    ************************************************** ***************
    Δυστυχώς μετά από 46 χρόνια κατάλαβα ότι αρκετά από τα παρακάτω είναι πραγματικότητα.

    *Τι πρέπει να κάνεις σήμερα στην Ελλάδα για να βρεις δουλειά:
    Έβγαλα το δημοτικό, έβγαλα το γυμνάσιο, έβγαλα το λύκειο, έβγαλα το πανεπιστήμιο.
    Και για να βρω δουλειά... Έβγαλα το Διαβατήριο...!!!

    *Δυστυχώς η Ελλάδα είναι η μόνη χώρα στον κόσμο που δεν πρέπει να μιλάς ελληνικά για να βρεις δουλειά κ να πάρεις επίδομα σήμερα...!!!

    *Η Επόμενη Ανακοίνωση της Κυβέρνησης για την ανάπτυξη κ τις νέες θέσεις εργασίας σε λίγο καιρό θα είναι αυτή:
    Θέλεις δουλειά??? Τι περιμένεις??? Στείλε ΤΑΜΑ, κενό, το όνομα του αγίου που θέλεις να σε βοηθήσει...
    και έναν εκφοβισμό ( γιατί ως γνωστών κ ο άγιος φοβέρα θέλει ) στο 2009-2099 κ έχει ο Θεός...!!!

    *Ο Μιχάλης ο άνεργος άρχισε την ημέρα του νωρίς...
    Ξυπνώντας στις 6 το πρωί από το ξυπνητήρι του (MADE IN JAPAN)
    Έφτιαξε τον καφέ του σε ένα "μπρίκι" (MADE IN TURKEY)
    Ξυρίστηκε με την ηλεκτρική του μηχανή (MADE IN GERMANY)
    Έβαλε το πουκάμισό του (MADE IN SRI LANKA)
    Τα jeans με φίρμα (MADE IN SINGAPORE)
    Παπούτσια (MADE IN ITALY)
    Έφτιαξε τα αυγά του στην καινούργια ηλεκτρική συσκευή (MADE IN INDIA)
    Έριξε μία ματιά στο "laptop" κομπιούτερ του (MADE IN MEXICO)
    Ήλεγξε τα emails του κοιτάζοντας συγχρόνως το ρολόι του (MADE IN TAIWAN)
    Μετά κλείδωσε την πόρτα (MADE IN USA)
    Μπήκε στο αυτοκίνητό του (MADE IN FRANCE)
    Το γέμισε... (10 ευρώ) με βενζίνη (MADE IN SAUDI ARABIA)
    Και συνέχισε το ψάξιμο για μία δουλειά στην ΕΛΛΑΔΑ...
    Στο τέλος μιάς ακόμα άκαρπης και αποκαρδιωτικής προσπάθειας για εύρεση εργασίας
    και αφού εκτύπωσε μερικά ακόμα αντίγραφα συστατικών επιστολών σε εκτυπωτή (MADE IN MALAYSIA)
    Ο Μιχάλης αποφάσισε να ξεκουραστεί λίγο...
    Έβαλε τις παντούφλες του (MADE IN BRAZIL)
    Έβαλε ένα ποτήρι κρασί (MADE IN FRANCE)
    Έκατσε στον καναπέ του (MADE IN U.K.)
    Και άνοιξε την τηλεόραση (MADE IN INDONESIA).
    Μετά σκεφτόταν γιατί δεν μπορούσε να βρει μία δουλειά στην ΕΛΛΑΔΑ...!!!

    *Έτσι Έγιναν Οι Έλληνες Δυστυχώς....
    31-12-2000 στις 11 το βράδυ ήρθε ένα πνεύμα στη γη...
    Πάει σε έναν γερμανό κ του λέει...
    Πές μου μια επιθυμία σου... κ θα στην πραγματοποιήσω...
    αλλά στον γείτονά σου... θα κάνω την ίδια δύο φορές...
    Του λέει ο γερμανός: θέλω ένα αμάξι...
    κ του λέει το πνεύμα να κοιτάξει στο γκαράζ του...
    Πάει έξω κ το βλέπει...
    Κοιτάει απέναντι κ ο γείτονάς του να έχει δύο αμάξια...
    Αφού το πνεύμα πήγε σε έναν από κάθε χώρα...
    στο τέλος 11:30 ώρα έφτασε στον Ελληνα κ τον ρώτησε το ίδιο...
    αλλά μέχρι τις 11:58 δεν είχε βρει κάτι καλό που να του αρέσει...
    Ξαφνικά το πνεύμα λέει στον Ελληνα με νεύρα...
    Αν δεν μου πεις τώρα τι θέλεις να σου κάνω... Φεύγω...
    Τότε του λέει κ ο Έλληνας... ΤΟ ΒΡΗΚΑ......
    [πνεύμα] τι είναι αυτό... που ήθελες μισή ώρα για να το βρεις...
    κ όλοι οι άλλοι πριν από εσένα το έλεγαν σε μισό λεπτό...;;;
    Πές το... τι θέλεις να σου κάνω...;;;
    Κ του απαντάει ο Έλληνας....:
    ΝΑ ΜΟΥ ΒΓΑΛΕΙΣ ΤΟ ΕΝΑ ΜΑΤΙ...!!!

    Ευτυχώς δεν είναι όλοι έτσι φυσικά...!!! Υπάρχουν Άνθρωποι κ ανθρωπάκια...!!!.
    Όπως είπε κ μία γυναίκα σε ένα post του Australian: Να είσαι Υπερήφανος αν είσαι ΑΝΘΡΩΠΟΣ...!!!


    ************************************************** ***************




    Μία Συμβουλή φιλική προς τους νέους μετανάστες που σκέφτονται να έρθουν εδώ:
    Αν δεν είστε Αυστραλοί υπήκοοι, δεν έχετε μητέρα – πατέρα ή σύζυγο υπήκοο, δεν έχετε συγγενείς - φίλους ή γνωστούς εδώ, δεν έχετε κάποιον λόγο που να μπορείτε να πάρετε κάποια βίζα για σπουδές ή βίζα εργασίας κ.α., δεν μιλάτε καλά Αγγλικά, δεν έχετε αρκετά χρήματα τόσα όσα σας χρειάζονται ανάλογα με τα άτομα που είστε κ τις μέρες που θα μείνετε, δεν σας αρέσει ο τρόπος ζωής εδώ, δεν σας αρέσει η δουλειά…

    Αλλά θέλετε να έρθετε με τουριστική βίζα μόνο, με λίγα λεφτά, ή σας αρέσει η παρανομία, η γρήγορη οδήγηση, η καθημερινή βόλτα, τα τσιγάρα, τα ποτά κ τα ξενύχτια…

    Τότε πρέπει να το μελετήσετε πολύ πιο καλά πριν πάρε τε το πρώτο αεροπλάνο που θα βρείτε κ έρθετε εδώ…!!!!!!




    Εύχομαι σε όλους μας Υγεία....!!!
    Και Καλή Τύχη Πατριωτάκια…..!!!!!!
    Όταν η αδικία γίνεται νόμος, τότε η αντίσταση είναι καθήκον!!!

    #2
    Καλημέρα - καλησπέρα από την Αδελαίδα σε όλα τα πατριωτάκια.
    Για να μην ψάχνετε όλες τις σελίδες να βρείτε κάθε νέο ποστ μου τα συγκέντρωσα όλα εδώ κ ότι καινούργιο μόλις βρίσκω χρόνο θα το μεταφέρω κ εδώ.




    @@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@



    @ 28-02-2013 ποστ: 41
    Σήμερα το πρωί ο Δικηγόρος κατέθεσε τα χαρτιά μου κ την αίτηση για την Partner Visa (Subclass 801).
    Το απόγευμα στις 4 μμ πήγα στο γραφείο του να μάθω τι έγινε κ αφού με κέρασε καφέ μου έδωσε 4 χαρτιά που γράφουν: [/SIZE]


    Ότι μου έδωσαν την BRIDGING VISA κ με Visa Conditions: NIL δηλ. Δικαίωμα Εργασίας...!!!

    Από σήμερα μπορώ να δουλέψω....!!!!!



    @@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@



    @ 28-02-2013 ποστ: 49
    Επίσης σήμερα άλλαξα κ το εισιτήριό μου για τέλος του 2013
    Τώρα ελπίζω να πάνε όλα καλά όταν έρθει η ώρα για την τελική απόφαση του Immigration...
    κ αύριο θα πάω στο Centrelink για να δω τι παίζει με μένα από δω κ πέρα... (αν έχω δικαιώματα κ ποια).



    @@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@



    @ 20-03-2013 ποστ: 70
    Μετά από 110 μέρες που πάτησα κ τα δύο μου ποδαράκια στην Αδελαΐδα...
    σήμερα έκανα το πρώτο μεροκάματο στην δουλειά που έπιασα...
    (Θα μπορούσα να δούλευα από την πρώτη βδομάδα αλλά αν με έπιαναν να δουλεύω με την τουριστική βίζα που είχα έρθει θα με έδιωχναν από την χώρα σαν λαθρομετανάστη
    κ δεν θα μπορούσα να έρθω ξανά για κανέναν λόγο για τα επόμενα 3 χρόνια...!!!)

    υ.γ. κ εδώ πάλι έβαλε το χεράκι του ο θείος μου με τον κουμπάρο του
    που ήξερε έναν γνωστό κ με σύστησε στον κουμπάρο του
    (με λίγα λόγια έγινε του κουμπάρου...) χα χα χα
    Γι'αυτό λέμε ότι παίζει μεγάλο ρόλο να έχεις συγγενείς κ γνωστούς να θέλουν να βοηθήσουν κ φυσικά κ να μπορούν...!!!




    @@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@



    @ 24-03-2013 ποστ: 84
    Εργασία.
    Αφού ο Δικηγόρος έκανε την αίτησή μου για την Parthner Visa κ πήρα το οκ. για να μπορώ να δουλέψω άρχισα την αναζήτηση εργασίας. (Η αίτηση έγινε εδώ στην Αυστραλία).
    Από τις πρώτες μέρες είχα φτιάξει ένα USB (στικάκι) με διάφορες φωτογραφίες από τις δουλειές που είχα κάνει στην Ελλάδα,
    επίσης είχα βάλει όλα τα μεταφρασμένα χαρτιά μου κ τις συστατικές επιστολές από τους εργοδότες μου στην Ελλάδα κ φυσικά ένα βιογραφικό με όλα τα πρωτότυπα χαρτιά κ τις άδειες για να μπορώ να αποδείξω αυτά που θα πω.
    Την Δευτέρα 4-3-2013 πήγαμε σε ένα εργοστάσιο κ πήραμε 2 φόρμες να συμπληρώσουμε για δουλειά με έναν άλλο Έλληνα που είναι
    Αυστραλός υπήκοος από το πέραμα που είναι 9 μήνες εδώ με την γυναίκα του κ τα δύο παιδιά του αλλά είναι συγγενείς από της θείας μου το σόϊ.
    Την Κυριακή 10-3-2013 πήγα στο καφενείο όπου πάει ο θείος μου κ εκεί που μίλαγα με τον κουμπάρο του μόλις του είπα το τι επάγγελμα έκανα μου λέει ότι ένας φίλος του είναι κουμπάρος με κάποιον που έχει επιχείρηση κ μήπως με πάρει για δουλειά του αυτός.
    Κλείσαμε ραντεβού για την Πέμπτη 14-3-2013 όπου πήγαμε στον φίλο του κ αφού πήρε τηλέφωνο τον κουμπάρο του μας είπε να πάμε εκείνη την στιγμή.
    Τελικά πήγαμε κ αφού μιλήσαμε είπε ότι θα με ειδοποιήσουν από βδομάδα αν θα πάω. Εδώ θα πω χωρίς να περιαυτολογώ ότι το βιογραφικό μου http://www.patriotaki.net/%CE%B4%CE%...8E%CE%BD-2740/ τον εντυπωσίασε αν κ δεν το πολύ έδειξε.
    Το πρώτο πράγμα που με ρώτησε κ το πιο σημαντικό: με τι είδος βίζα είμαι στην χώρα κ έπρεπε να του την δείξω γιατί αν ήμουνα με τουριστική βίζα δεν θα με έπαιρνε στην δουλειά με τίποτα...!!!
    (το εργοστάσιο αυτό ήταν το ίδιο εργοστάσιο που είχα πάει με το άλλο πατριωτάκι, αλλά δεν ήταν σύμπτωση γιατί το είχα δει από την Ελλάδα).
    Την ίδια μέρα κατά τις 2:50 μμ την ώρα που γύριζα με την γυναίκα μου κ τον γιο μου από το σχολείο των αγγλικών χτυπάει το κινητό κ ήταν ο ίδιος ο επιχειρηματίας κ μου είπε να πάω την άλλη μέρα για να μου δείξει το εργοστάσιο (έπαθα σοκ κ δεν πίστευα στα αυτιά μου).
    Πράγματι την επόμενη μέρα 15-3-2013 πήγα αλλά με περίμενε ο ανιψιός του όπου μου μίλησε πήρε τα χαρτιά μου έδειξε το μέρος κ μου κανόνισε να πάω για ιατρικές εξετάσεις σε μία κλινική εκεί κοντά.
    όταν έφτασα στην κλινική μου πήραν τα στοιχεία στην συνέχεια μου πήραν ούρα σε πλαστικό κουτάκι κ συνοδεία η γιατρός που με πήγε στις γυναικείες τουαλέτες έβαλε χαρτί στην πόρτα για να μη μπει κανένας άλλος μέσα κ αφού έπλυνα τα χέρια μου με περίμενε σχεδόν δίπλα από την πόρτα για μη τυχόν κ αλλάξω τα ούρα. χα χα χα
    Μετά τα έλεγξε κ έπαθε πλάκα που δεν έδειξαν αλκοόλ ή διάφορες ναρκωτικές ουσίες, μετά φύσηξα σε μηχάνημα όπως του αλκοτέστ, μετά που πήρε το βάρος, το ύψος, μου είδε τα μάτια κ τέλος τα αυτιά με ήχους στο ειδικό κουτί κ μου έδωσε κ το ακουόγραμμα,
    (εδώ δυστυχώς μου βρήκε ότι δεν ακούω για πολύ λίγο στο ένα αφτί αλλά χωρίς να είναι πρόβλημα στο να εργαστώ).
    Τέλος με φώναξαν για να μου πουν ότι μπορώ να φύγω κ ότι οι απαντήσεις εστάλησαν με φαξ στην επιχείρηση που με έστειλε κ δεν πλήρωσα κ τίποτα για όλες τις εξετάσεις.
    Ξαναπήγα στο εργοστάσιο μίλησα με τον ανιψιό κ μου είπε ότι την Παρασκευή 16-3-2013 θα με πάρει ο εργοδηγός του τηλέφωνο για να πάω την Δευτέρα να μου πει τους κανόνες ασφαλείας κ την Τετάρτη 20-3-2012 να πάω για δουλειά στις 6:55 πμ.θα παίρνω 20 $ την ώρα για αρχή κ το νόμιμο για όλους στις υπερωρίες κ τα Σαββατοκύριακα.
    Η δουλειά που θα κάνω θα είναι του να σκουπίζω το πάτωμα στην αρχή κ σιγά σιγά θα ανεβαίνω στάδια κ είδος δουλειάς γιατί τα αγγλικά μου είναι στο 50 % κ πρέπει να βελτιωθούν άμεσα κ εκτός από αυτό τα διπλώματα κ τα παπλώματα της Ελλάδας είναι απλώς Χαρτιά Υγείας για την Αυστραλία...
    (Εκτός του αυτοκινήτου για όλα τα άλλα θα πρέπει να δίνεις τις ανάλογες εξετάσεις όπως για: φορτηγά, νταλίκες, συρόμενο, γερανούς, τσάπες, κλαρκ, γερανογέφυρες κα.)
    Παρασκευή βράδυ κ τηλέφωνο από τον εργοδηγό (άγγλο) γιοκ. Σάββατο + Κυριακή τηλέφωνο γιοκ (αρχίζω κ τα παίρνω λίγο λίγο).
    Δευτέρα αφού πήγα τους δικούς μου στο σχολείο στην πόλη πάω καφενείο στον θείο κ από εκεί το κόβω για το εργοστάσιο το οποίο είναι 20 χιλιόμετρα από το σπίτι, φτάνοντας η κοπέλα στις πληροφορίες μου λέει να περιμένω τον ανιψιό κ όταν ήρθε με ρώτησε πως κ πήγα αφού δεν σήκωνα το τηλέφωνο στον εργοδηγό την παρασκευή κ δεν μίλησα μαζί του? του εξήγησα ότι δεν με πήρε κανείς τηλέφωνο κ με κοίταγε με απορία, στην συνέχεια ξερό κατάπιε κ μου είπε να περιμένω στο σαλόνι όπου θα έρθει ο εργοδηγός.
    Πράγματι ήρθε κ αφού συστηθήκαμε μου λέει σε πήρα τηλέφωνο την Παρασκευή κ του λέω σε ποιο νούμερο κ μου λέει για πες το μου... το λέω κ τελικά ένα νούμερο που είχε γράψει ο ίδιος ήταν λάθος...
    (ή το έγραψε λάθος... ωραίο το παραμύθι του αλλά βρήκε άνθρωπο να το πει... ο ανιψιός του την είπε άσχημα απ'ότι κατάλαβα).
    Αφού μου διάβασε για μία ώρα τους κανονισμούς της εταιρείας υπέγραψα καμιά 20 αριά χαρτιά ότι συμφωνώ κ τελειώσαμε μετά από 2 ώρες.
    (Μέσα στους κανονισμούς είναι κ ότι οι εργαζόμενοι απαγορεύεται να καπνίζουν κ να έχουνε τα κινητά τηλέφωνα μαζί τους ή να μιλάνε εν ώρα εργασίας... Μόνο στα διαλείμματα επιτρέπεται).
    Τετάρτη 20-3-2013 7:00 πμ ξεκίνησα την πρώτη μου δουλειά στην Αυστραλία χωρίς άγχος κ φόβο αλλά με πολύ περιέργεια... σκούπιζα μέχρι τις 9:30 πμ που σταματάμε όλοι για 15 λεπτά κ μετά στις 12:00 μμ που σταματάμε για φαγητό 30 λεπτά κ τέλος σχολάμε στις 15:30 μμ.
    (Το εργοστάσιο είναι 30 στρέμματα σκεπασμένο κ άλλα 70 στρέμματα το οικόπεδο περιμετρικά δηλ. 100 στρέμματα σύνολο).
    Πέμπτη 21-3-2013 σκούπισμα κ χειρισμό τις Γερανογέφυρες (ανεβαίνουμε σιγά σιγά). χα χα χα
    Παρασκευή 22-3-2013 σκούπισμα κ τρόχισμα 3 ώρες διάφορα σημεία κατασκευών με ηλεκτροκόληση (ανεβαίνουμε κ άλλο) χα χα χα

    Εντυπώσεις: Όλοι οι εργαζόμενοι είναι πολύ ευγενικοί κ βοηθάνε σε όλα χωρίς γκρίνια κ ειρωνίες λες κ είναι όλοι τους αδέρφια μεταξύ τους κ όλο με το ευχαριστώ κ το παρακαλώ στο στόμα...!!!
    (Όμως θέλει μεγάλη προσοχή γιατί αν δεν κάνεις ακριβώς κ μόνο αυτό που θα σου πουν θα έχεις πρόβλημα).

    Ποια επαγγέλματα είναι σε ζήτηση σε διάφορες χώρες: http://www.bbc.co.uk/news/business-21938085


    Προσοχή:
    Θα μπορούσα να δουλεύω από την πρώτη βδομάδα αλλά αν με έπιαναν να δουλεύω με την τουριστική βίζα που είχα έρθει θα με έδιωχναν από την χώρα σαν λαθρομετανάστη
    κ δεν θα μπορούσα να έρθω ξανά για κανέναν λόγο για τα επόμενα 3 χρόνια...!!!

    υ.γ. κ εδώ πάλι έβαλε το χεράκι του ο θείος μου με τον κουμπάρο του
    που ήξερε έναν γνωστό κ με σύστησε στον κουμπάρο του
    (με λίγα λόγια έγινε του κουμπάρου...) χα χα χα
    Γι'αυτό λέμε ότι παίζει μεγάλο ρόλο να έχεις συγγενείς κ γνωστούς να θέλουν να βοηθήσουν κ φυσικά κ να μπορούν...!!!




    @@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@



    @ 26-03-2013 ποστ: 88
    Δίπλωμα.
    Σήμερα με το που σχόλασα από την δουλειά στις 3:30 μμ πήγα σε ένα από τα πολλά γραφεία που έχει στην πόλη για να ρωτήσω πως μπορώ να αντικαταστήσω το ευρωπαϊκό δίπλωμά μου (το ροζ που διπλώνει στα τρία) με το Αυστραλέζικο (κάρτα).
    Μπαίνοντας μέσα η κοπέλα στις πληροφορίες μου δίνει μία φόρμα που συμπλήρωσα με τα στοιχεία μου κ πήγα σε έναν υπάλληλο ο οποίος μου ζήτησε:το διαβατήριό μου, το δίπλωμά μου (το ροζ), την μετάφραση του ροζ διπλώματος, το διεθνές από την ΕΛΠΑ, ένα χαρτί δημόσιας υπηρεσίας για να δει την διεύθυνση που μένω (της έδωσα της εφορίας το ΑΦΜ μου ή (Tax File Number).
    Τέλος για 2 χρόνια πλήρωσα 95 $ (για αυτοκίνητο έως 4.5 τόνους κ μηχανής ανεξαρτήτου κυβικών),
    στη συνέχεια η υπάλληλος με έβγαλε φωτογραφία μου έδωσε ένα επίσημο χαρτί (δίπλωμα) για να κυκλοφορώ κ μου είπε ότι το κανονικό δίπλωμα η κάρτα θα έρθει μέσα σε 2 εβδομάδες στο σπίτι με το ταχυδρομείο.

    Το ελληνικό δίπλωμα δεν στο κρατάνε, το παίρνεις πίσω μόλις το βγάλουν φωτοτυπία.

    υ.γ. τα γραφεία κλείνουν στις 5 μμ...!!!

    Όλα αυτά μέσα σε 15 λεπτά...!!! Αααα ρε πατρίδα όλοι σε αντιγράφουν ρε γμτ....!!!!



    @@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@



    @ 29-03-2013 ποστ: 100
    Εχθές στην δουλειά μου έδωσαν τον φάκελο πληρωμής μου που γράφει αναλυτικά:
    πόσα λεφτά μπήκαν ηλεκτρονικά στον λογαριασμό μου κ πόσα πήγαν για την εφορία: ΤΑΧ.

    Αναλυτικά:
    Είδος εργασίας: Βοηθός - Laburer + (ασφαλισμένος στην AustralianSuper)
    Για 5 μέρες εργασίας (8ωρο)
    Από τις 7:00 πμ - 3:30 μμ
    Με 40 ώρες δουλειά
    Με 25 $ την ώρα
    Σύνολο μεικτά: 1.000 $
    Μείον εφορία (ΤΑΧ): 178 $
    Καθαρά στην τράπεζα: 822 $ . . .για μία εβδομάδα . . . (για αρχή είναι πολύ καλά...!!!)


    Ενημερωτικά:
    Όλοι οι εργαζόμενοι (80 άτομα) έχουν πάρκινγκ για το αυτοκίνητό τους η την μηχανή τους.
    Κατά την ώρα εργασίας απαγορεύεται το κάπνισμα παρά μόνο στα διαλύματα κ όχι μέσα στο εργοστάσιο.
    Κατά την ώρα εργασίας απαγορεύονται τα κινητά τηλέφωνα κ όποιος θέλει να επικοινωνήσει με κάποιον εργαζόμενο
    πρέπει να πάρει στο τηλεφωνικό κέντρο για να μας συνδέσουν από εκεί.
    Δίνουν 3 φόρμες εργασίας: η μία για την ώρα που δουλεύεις, η δεύτερη στο σπίτι κ την τρίτη στο εργοστάσιο όπου την πλένουν.
    Ακόμα σου δίνουν 1 ζευγάρι γάντια δερμάτινα, γυαλιά πλαστικά, κράνος με μάσκα για όλο το πρόσωπο, παπούτσια ασφαλείας κ ωτοασπίδες.

    υ.γ. 1. Για όλα τα παραπάνω υπέγραψα σχεδόν 20 χαρτιά γιατί αλλιώς δεν σε προσλαμβάνει η συγκεκριμένη επιχείριση αλλά κ πολλές άλλες εδώ.



    @@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@



    @ 29-03-2013 ποστ: 104
    Ενημερωτικά.
    Είναι πολύ καλά που έπιασα δουλειά γιατί:
    1. Δεν σε παίρνουν εύκολα αν δεν έχεις Αυστραλέζικη Προϋπηρεσία.
    2. Μιλάω στο 50-60% τα αγγλικά κ στο 30% την τεχνική ορολογία δηλαδή των εργοταξίων.
    3. Δεν ισχύει κανένα από τα διπλώματα της Ελλάδας εδώ εκτός του Ι.Χ. αυτοκινήτου κ της μηχανής.
    (πρέπει να ξαναδώσω εξετάσεις ξανά για φορτηγό, νταλίκα, γερανό, κλαρκ κ γερανογέφυρες).

    Τα λεφτά αυτά είναι του ανειδίκευτου εργάτη σε αυτή την επιχείρηση δηλαδή ο πιο χαμηλός μισθός.
    Με λίγα λόγια... για αρχή κ με όλα τα μείον που προανέφερα είμαι καλά κ έχω πολλά σκαλοπάτια ακόμη να ανέβω...!!!



    Εργοδότης.
    Εκτός από καλός άνθρωπος γιατί θα με έπαιρνε ας ήμουν κ ανειδίκευτος λόγο του γνωστού που με σύστησε
    επειδή θέλει να βοηθήσει (αν ήμουν τεμπέλης φυσικά θα με έδιωχνε),
    είναι κ έξυπνος επιχειρματίας γιατί επενδύει σε μένα στο ότι έχω να του προσφέρω αρκετά στο μέλλον..!!!




    @@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@



    @ 05-04-2013 ποστ: 113
    Σήμερα 5-4-2013 οδήγησα 2 κλαρκ κ έναν τράκτορα 3αξονικό Volvo F12 1993 μοντέλο
    με νταλίκα μακρυά 3αξονική μέσα στο εργοστάσιο κ ο εργοδηγός έπαθε πλάκα...
    γιατί στο σημείο που την έβαλα είχε 30 πόντους μόνο δεξιά κ αριστερά χώρο για να περάσει.
    [COLOR="#2F4F4F"](θα προσπαθήσω να ετοιμαστώ κατάλληλα...
    κ με την πρώτη ευκαιρία να φτιάξω αυστραλέζικα όλα τα διπλώματα που έχω...!!!) *(Δυστυχώς πρέπει να αρχίσω ξανά από το 0...!!!)*

    Μόλις σχόλασα 3:30 μμ πήγα στο Centrelink κ δήλωσα ότι δουλεύω γιατί πρέπει να το ξέρουν...
    Με το που έπιασα δουλειά είχα 2 εβδομάδες που έπρεπε να το δηλώσω κ για να γίνει αυτό τους έδειξα τα δύο χαρτιά πληρωμής της επιχείρησης, το ΑΦΜ μου (Tax File Number), τον αριθμό λογαριασμού τράπεζας,
    τον αριθμό του Centrelink την γυναίκας μου (Αυστραλή υπήκοος) κ το διαβατήριό μου.
    Ενημερωτικά:
    Κάθε δύο εβδομάδες πρέπει να τους πηγαίνω τα χαρτιά πληρωμής μου από την επιχείρηση για να ξέρουν πόσα παίρνω...!!!
    Αν τα λεφτά είναι πάνω από 1.700 $ μικτά κάθε 2 εβδομάδες (εγώ παίρνω: 2.000 $ μικτά τις δύο εβδομάδες)
    τότε η γυναίκα μου δεν δικαιούται καθόλου επίδομα...[0] $ ...!!! κ δεν με πειράζει καθόλου...!!! Άλλωστε αυτό ήθελα: Δουλειά...!!!
    (το επίδομα είναι 1.300 $ τον μήνα για την γυναίκα μου κ 600 $ τον μήνα για τον γιο μου).
    Αν σταματήσω να δουλεύω πάλι πρέπει να τους το πω για να αρχίσει πάλι το επίδομα που δικαιούται...!!!

    Ο γιος μου δεν έχει πρόβλημα για να του κόψουν το επίδομα γιατί είναι πάνω από τα 18...!!!
    Αν όμως πιάσει δουλειά πρέπει να το δηλώσει κ τότε τέλος τα 600 $ του μήνα...!!!
    Εδώ να πω ότι δουλεύει part time σε ένα fish and chips 3 μέρες την εβδομάδα από 5 ώρες την μέρα κ του δίνει:
    17 $ την ώρα τις καθημερινές από τις 9 πμ - 6 μμ
    18 $ την ώρα τις καθημερινές μετά τις 6 μμ
    23 $ την ώρα τα Σάββατα
    26 $ την ώρα τις Κυριακές
    35 $ την ώρα τις αργίες - εθνικές εορτές.

    Κάποια στιγμή υπάρχει περίπτωση να τον κάνει μόνιμο κ τότε αναγκαστικά πρέπει να το δηλώσει κ αυτός...!!!



    @@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@



    @ 10-04-2013 ποστ: 127
    Σήμερα έκλεισα την 3 εβδομάδα στη δουλειά μιας κ άρχισα τετάρτη κ η πληρωμή γίνετε κάθε τετάρτη
    (αυτό ισχύει για όλους τους εργαζόμενους λόγο ότι είναι η πολιτική της εταιρείας).
    Μετά τις 10 πμ λίγο μετά το διάλειμμα του καφέ ήρθε ένας προϊστάμενος από τους πολλούς στα γραφεία των εργοδηγών με κάτι χαρτιά στα χέρια του κ μου είπε να τον ακολουθήσω....
    Πήγαμε σε ένα σημείο από τα πολλά πολλά του εργοστασίου που είναι κρεμασμένες οι αλυσίδες κ οι γάντζοι για να σηκώνουν ότι κατασκευάζεται κ οτιδήποτε χρειάζεται με τις Γερανογέφυρες.
    Το εργοστάσιο έχει μέσα 20 γερανογέφυρες παρακαλώ...!!! αφού όλο το σκεπαστό κτήριο είναι 24 στρέμματα...!!!
    Τελικά για να μη σας ζαλίζω ή σας πάρει ο ύπνος... εκεί με ρώτησε για να δει αν γνωρίζω να υπολογίζω το βάρος μιας κατασκευής με το ειδικό βάρος του σίδερου, με ποιον τρόπο δένουμε κάποια αντικείμενα κ πολλά άλλα...
    (μου έλεγε αυτός του έλεγα κ'εγώ... με τα μέτρια αγγλικά που ξέρω... συνενόηση μπουζούκι χα χα χα)
    Τέλος μετά από 10 λεπτά υπέγραψα σε μία σελίδα ότι γνωρίζω τους κανόνες για την λειτουργία των γερανογεφυρών με ασφάλεια,
    μετά μου είπε ότι από αυτή την στιγμή μπορώ να τις χειρίζομαι όλες χωρίς καμία επιφύλαξη...!!!
    Είμαι πολύ χαρούμενος γιατί αυτό δείχνει ότι αρχίζει να δημιουργείται εμπιστοσύνη ως προς εμένα κ σιγουριά στο ότι ξέρω να κάνω την δολειά μου (κ δεν εννοώ το σκούπισμα φυσικά... χα χα χα).
    Το επόμενο βήμα είναι να με πιστοποιήσουν στο κλαρκ (for klif) κ να πάρω το δίπλωμα.
    Μετά θα πάμε στο Φορτηγό, νταλίκα κ γερανό.
    *("όνειρα" αν μπορέσω να πάρω την πιστοποίηση του Αμμοβολιστή - βαφέα επειδή έχει κ τα δύο αυτά αντικείμενα).
    Φυσικά κ του Ηλεκτρολόγου... αλλά έχω πολύ δρόμο ακόμη....!!!

    Όπως είπα κ πριν είμαι πολύ χαρούμενος για τον λόγο ότι όσο πιο πολλά χαρτιά (διπλώματα κ πιστοποιήσεις) μπορέσω να πάρω συν το πόσο καιρό θα έχω δουλέψει (Αυστραλέζικη προϋπηρεσία) όλα αυτά θα βοηθήσουν στο να μου δώσουν την Πάρτνερ Βίζα.



    υ.γ. *("όνειρα")
    Στην Ελλάδα μου τα είχαν απαγορεύσει...!!!
    Εδώ είναι μέσα στα Δικαιώματά μου..!!!!!!!!!!!!



    @@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@



    @ 15-04-2013 ποστ: 144
    Κλαρκ.
    Για να βγάλεις το Δίπλωμα του κλαρκ είναι πολύ εύκολο εδώ στην Αυστραλία σε σύγκριση με την Ελλάδα.
    Όσοι έχουν το Ελληνικό να πάρουν βεβαίωση ως προς την ειδικότητα από την Νομαρχία που το έβγαλαν κ να την μεταφράσουν. Εγώ αυτό έκανα συν κ τις συστατικές επιστολές από τους εργοδότες μου στην Ελλάδα κ ότι άλλα αποδεικτικά χαρτιά είχα έβαλα την σφραγίδα της Χάγης για πιο έγκυρα κ τα έδωσα για μετάφραση.
    ````````````````````Εδώ το πρώτο που χρειάζεται είναι να είσαι νόμιμος με βίζα κ να έχεις το δικαίωμα να δουλέψεις
    (με τουριστική δεν μπορείς).

    Το δεύτερο είναι να έχεις λεφτά = $$$ ... Φυσικά η τιμή αλλάζει από πόλη σε πόλη κ από γραφείο σε γραφείο.

    Πληροφορία:
    Από το 2013 η νομοθεσία άλλαξε κ μπορεί αν θέλει ο εργοδότης να αφήσει κάποιον να δουλεύει το κλαρκ της επιχείρησής του εφ'όσον έχει πάρει την πιστοποίηση από το σωματείο δηλ. το (Safety Work)
    κ μετά από κάποιο διάστημα δίνει τις εξετάσεις για να πάρει το Δίπλωμα του Κλαρκ που αναφέρω παρακάτω.


    Διάφορα Λινκ:
    KG Training and Assessing - Mining and Construction Tickets and Training - Forklift Course - Get your licence here
    KG Training and Assessing - Mining and Construction Tickets and Training - Forklift Course Gallery

    Qualify Me

    Adelaide: http://www.gnltruck.com.au/forklift_.html


    Sydney: Forklift Training & Assessment Course $380 Sydney | Forklift Training | Forklift Course NSW | Forklift Licence Sydney | Nationally Recognised Training | WorkCover approved | Infront Staffing

    Melburne: http://search.conduit.com/results.as...ctid=CT3291856

    Eyeson Safety & Training WA

    Suche forklift licence australia time




    @@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@



    @ 16-04-2013 ποστ: 146
    Πατριωτάκια όταν πάτε στο εξωτερικό με τέτοιες ειδικότητες (οδηγός, χειρηστής γερανού - κλαρκ - εσκαφέα κ.α.)
    κανένας εργοδότης δεν θα σας πάρει στην δουλειά του με την ειδικότητά σας δυστυχώς...!!!
    Όπως κ εγώ αν διαβάσετε στις προηγούμενες σελίδες θα δείτε ότι έπιασα δουλειά σαν απλός εργάτης
    (σκουπίζω, βοηθάω παντού, τροχίζω με τροχό κ πολλά άλλα... μέχρι να έρθει η ώρα μου...!!!)
    αφού δεν ισχύουν τα διπλώματα κ οι άδειες που έχω... κ μιλάω πάντα για την Αυστραλία...
    λογικά το ίδιο πρέπει να ισχύει κ για τις περισσότερες χώρες...!!!
    Επιπλέον τα αγγλικά μου είναι στο 50 %.
    Πως θα με στείλουν δρομολόγιο αφού δεν ξέρω ούτε καν τους δρόμους ??? Με GPS ???

    Με λίγα λόγια: Ξεκίνησα από το 0...!!!


    υ.γ. Αν έρθει στην Ελλάδα ένας Πακιστανός που μιλάει λίγα Ελληνικά...
    Θα του δώσεις φορτηγό να πάει διανομή ??? Ή θα τον βάλεις να καθαρίζει κ να κάνει όλες τις βαριές δουλειές ???



    @@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@



    @ 17-04-2013 ποστ: 151
    Θερμή παράκληση σε όλα τα πατριωτάκια που είναι στην Αυστραλία αλλά κ σε άλλες χώρες εκτός Ελλάδας.

    Δυστυχώς θα στεναχωρήσω ορισμένους-ες αλλά πρέπει να το πω:
    Προσπαθήστε να ξεκινήσετε ανταπόκριση όσοι δεν το έχετε κάνει γιατί είναι πολύ σημαντικό για όλους-ες που σκέφτονται να έρθουν εδώ να έχουν την δυνατότητα μέσα από τις δικές μας εμπειρίες κ τα περιστατικά από την ζωή μας εδώ να σχηματίσουν μια εικόνα το πως είναι τα πράγματα εδώ.
    Είμαι σίγουρος ότι όλοι με το που μπήκαμε στο patriotaki ψάχναμε ακριβώς το ίδιο... δηλαδή να διαβάσουμε το πως περνάνε οι πατριώτες μας στην μακρινή Αυστραλία.
    Εδώ θα πω ότι εγώ προσωπικά δεν θυμάμαι πόσες φορές διάβασα την ανταπόκριση του Agoriani αλλά κ των υπόλοιπων παιδιών κ έπαιρνα κουράγιο κ ελπίδα.
    Μόνο κ μόνο από αυτό νομίζω ότι πρέπει να κάνουμε όλοι το ίδιο με σκοπό την ενημέρωση σε αυτούς που ψάχνουν το ίδιο που ψάχναμε κ εμείς...!!!
    Από την πιο σημαντική πληροφορία μέχρι κ την πιο απλή πρέπει να την γράφουμε γιατί αν για εμάς δεν είναι τίποτα για κάποιους άλλους είναι η Όαση στην Έρημο.

    Μη με παρεξηγήσετε γιατί ξέρω την βοήθεια πολλών εδώ μέσα...!!!
    Θα είναι πάρα πολύ καλό να γίνουν 100 οι ανταποκρίσεις αντί των 22 που είναι τώρα στην ανταπόκριση της Αυστραλίας, μακάρι αυτό να γίνει κ για άλλες χώρες.

    υ.γ. Το ίδιο πρέπει να κάνουν όλοι όσοι βρίσκονται εκτός Ελλάδας...!!!



    Όσοι πιστοί προσέλθετε...!!! Ευχαριστώ...!!!



    @@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@



    @ 18-04-2013 ποστ: 156
    Μισθός δικός μου κ επίδομα συζύγου.

    Facebook



    @@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@



    @ 07-05-2013 ποστ: 1178
    Ελληνικό Προξενείο.

    Όπως έγραψα σε προηγούμενο ποστ μου ζήτησαν από το Immigration να τους πάω το Ποινικό Μητρώο από την Ελλάδα κ να κάνω τις Ιατρικές εξετάσεις που πρέπει για την Parthenr Visa που κατέθεσε ο Δικηγόρος μου.
    Στέλνω λοιπόν τον γιο μου για να κάνει την αίτηση για μένα την τρίτη 1-5-13 κ μία υπάλληλος του Προξενείου του είπε ότι δεν δουλεύουν διότι είναι η Πρωτομαγιά κ είναι αργία σήμερα
    (στην Ελλάδα εννοούσε) αλλά το έχουνε κ εδώ.
    στην συνέχεια του λέει να πάει την Παρασκευή γιατί είναι ανοιχτά μόνο Δευτέρα, Τρίτη κ Παρασκευή χωρίς να του πει ότι είναι κλειστά λόγω Πάσχα
    (δηλ. ότι την Μεγάλη Παρασκευή δεν δουλεύουνε στην Ελλάδα αλλά κ εδώ).
    Την Παρασκευή τελικά πήγε η Alice για να μην φύγω από την δουλειά
    κ φτάνοντας εκεί βλέπει ένα χαρτί κολλημένο στην πόρτα που έγραφε : Κλειστά λόγο Πάσχα.
    Τελικά ήταν κλειστά κ την Δευτέρα καθώς το έχουμε στην Ελλάδα κάθε πρώτη μέρα μετά από το Πάσχα να είναι αργία άρα το ίδιο ισχύει κ εδώ.

    υ.γ. Θα μπορούσε να πάρει την αίτηση κ να την στείλουν όταν άνοιγε το μαγαζί αλλά βλέπεις είναι ωραία η ξάπλα...!!!

    Κύριε Πρόξενε της Αδελαΐδας
    αλλά κ στους υπαλλήλους σας αφιερώνω μερικά τραγουδάκια:
    1. Μπάμπης Παπαδόπουλος - Γαμώ τα υπουργεία - YouTube (κ τα Προξενεία σας)
    2. Goin' Through - Kalimera Ellada 2007 - YouTube
    3. Goin Through - Κύριε Υπουργέ - YouTube



    Όλοι ίδιοι είσαστε...!!! Τι εκεί τι εδώ...!!! Καρεκλοκένταυροι του Κερατά...!!!!!!!!!!



    @@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@



    @ 18-05-2013 ποστ: 185
    Δίπλωμα οδήγησης Κλαρκ ( Forklift).

    Μετά από 5 μήνες στην Αδελαΐδα εχθές έδωσα εξετάσεις κ πήρα το δίπλωμα οδήγησης Κλαρκ
    ή (Forklift Licence Class: LF) Μηχανήματος Έργων (ΜΕ στην Ελλάδα) κ με δυνατότητα εργασίας σε δουλειές υψηλού κινδύνου (High Risk Work) όπως σε Διυλιστήρια, Ορυχεία ή κατασκευές κτηρίων κα.
    Αφού έψαξα πολλά σάιτ κ ρώτησα όλους τους γνωστούς τελικά έκλεισα ραντεβού σε ένα γραφείο από τα πολλά που έχει εδώ κ είναι κοντά στην δουλειά μου 5 χιλιόμετρα για 17-5-13 ενώ στην συνέχεια ενημέρωσα κ τον εργοδηγό στην δουλειά μου ότι θα λείψω την Παρασκευή για να μην έχω πρόβλημα.
    Λόγω ότι έχω την Άδεια κ την προϋπηρεσία από την Ελλάδα μεταφρασμένα αντί για δύο μέρες που είναι κανονικά εγώ έκανα μόνο μία, εκτός από το ότι τα κράτησε φωτοτυπία έπαθε κ πλάκα με όλα τα υπόλοιπα χαρτιά που διάβασε ενώ μου είπε ότι θα με βοηθήσουν πολύ για τα επόμενα διπλώματα που θα προσπαθήσω να βγάλω κ ακόμη ότι δεν έχει ξαναδεί κανέναν να έχει τόσα πολλά κ προϋπηρεσία μαζί φυσικά.
    Το τεστ ήταν από τις 8 πμ έως τις 4 μμ, στοίχισε 395 $, περιελάμβανε οδήγηση κ ερωτήσεις για θέματα ασφαλείας ως προς τον χειρισμό του κλαρκ κ των κανονισμών σε χώρους εργασίας με διάφορες συνθήκες κ αντικειμένων που μπορεί να μεταφέρει κάποιος κ φυσικά κ ως προς το βάρος αυτών.
    Στις 7:45 πμ έφτασα στον χώρο εξέτασης φόρεσα τα παπούτσια ασφαλείας που έχουν σίδερο για την προστασία των ποδιών μαζί κ το φωσφορικό γιλέκο, μετά έδωσα το χρήμα κ στην συνέχεια ξεκίνησα την οδήγηση αφού είπα στον εξεταστή τι πρέπει να ελέγχω πάντα πριν βάλω μπροστά το κλαρκ.
    Αφού τα είπα όλα σωστά με έβαλε κ του μετέφερα διάφορα αντικείμενα όπως παλέτες με λάστιχα φορτηγών, δεξαμενές με νερό - πετρέλαιο, μπουκάλες υγραερίου κα. συν ότι αρκετές παλέτες ήταν πάνω σε μεταλλικά ράφια κ έπρεπε να τις κατεβάσω στο δάπεδο αλλά κ να τις ξαναβάλω στην θέση που μου έλεγε.
    Στην συνέχεια πήγαμε στο γραφείο των θεωρητικών εξετάσεων κ μου έκανε πολλές κ διαφορετικές ερωτήσεις για όλα σχεδόν γύρω από το κλαρκ.
    Τέλος μου έδωσε 3 χαρτιά με τα οποία πήγα στο registration (γραφείο για διπλώματα οδήγησης αυτοκινήτου, μηχανής κα.) πλήρωσα 69 $ μου πήρε το ένα χαρτί κ με το Αυστραλέζικο δίπλωμα έπιασα 40 βαθμούς κ με το Ελληνικό διαβατήριο έπιασα 25 βαθμούς = σύνολο 65 βαθμούς κ το αναφέρω αυτό γιατί θέλουν να περνάς την βάση που είναι 60 βαθμούς (χωρίς τους 60 βαθμούς κ πάνω δεν έχεις το δικαίωμα να πάρεις δίπλωμα).
    Το δίπλωμα με την σημερινή νομοθεσία ισχύει για 5 χρόνια κ πριν την λήξη του δίνεις πάλι 69 $ για ανανέωση ακόμη μιας πενταετίας.
    Τέλος με έβγαλε φωτογραφία έβαλα κ την υπογραφή μου σε ένα τάμπλετ για να την βάλουν ενσωματωμένη ηλεκτρονικά μέσα στο δίπλωμα όπως κ την φωτογραφία μου.
    Τελικά στις 3 μμ μου έδωσε την απόδειξη των 69 $ κ με την οποία από αύριο μπορώ να δουλεύω όλα τα κλαρκ σε όλη την Αυστραλία κ Νέα Ζηλανδία ενώ το κανονικό δίπλωμα θα μου το στείλουν το πολύ σε δύο εβδομάδες με το ταχυδρομείο στο σπίτι.




    υ.γ. 1. Επόμενοι στόχοι : Δίπλωμα Ε' (Σεμιτρέλας), Λεωφορείου, Γερανών, Μηχανημάτων Ορυχείων (Τσάπες - Τάμπερ κ ότι άλλο έχει ρόδες ή ερπύστριες), Πιστοποίηση του διπλώματός μου του Ηλεκτρολόγου κα.
    Με λίγα λόγια ότι μπορέσω να πάρω θα το πάρω...!!!

    υ.γ. 2. Ενημερωτικά: Όποιος έχει $$$ μπορεί να βγάλει ότι δίπλωμα θέλει κ όσα θέλει γιατί είναι πολύ εύκολο εδώ στην Αυστραλία ενώ στην Ελλάδα πρέπει να έχεις 600 ημερομίσθια στο ΙΚΑ σαν βοηθός πρώτα κ μόνο για ένα δίπλωμα κ για κάθε επόμενο θέλει 400 ημερομίσθια αν θυμάμαι καλά.
    Εδώ θα πω πληροφοριακά ότι οι περισσότερες εταιρίες πληρώνουν αυτές για να βγάλουν οι χειριστές τους ότι δίπλωμα χρειάζεται αλλά ορισμένες δεν το κάνουν για να τους δίνουν πιο λίγα λεφτά αλλά κ για να μην φύγουν σε περίπτωση κάποιας διαφωνίας μεταξύ τους.
    Επειδή τα έχω πάθει όλα... εχθές με το που τελείωσα το γραφείο διπλωμάτων έστειλε Email στο γενικό σωματείο κ αυτό μάλλον στην επιχείρηση που δουλεύω με αποτέλεσμα σήμερα Σάββατο που πήγα στη δουλειά ένας προϊστάμενος μάλλον νόμισε ότι θα τα πληρώσει η επιχείρηση κ για να το παίξει καλός (πήγε να με αδειάσει κοινώς που λέμε) μπροστά στους εργοδότες με ρώτησε ποιος μου είπε να πάω κ εγώ του βούλωσα το στόμα λέγοντας: ο γιος του εργοδότη κ δίνοντάς του το προσωρινό δίπλωμα κ την απόδειξη των 395 $ του γραφείου συν την απόδειξη των 69 $ του registration κ οι δύο στο όνομά μου.
    (Εγώ το έβγαλα για να τους δείξω ότι: δεν είμαι ζήτουλας, έχω σκοπό να ανέβω, δεν έχω σκοπό να φύγω κ ενδιαφέρομαι να προσφέρω όπως μπορώ για το καλό αυτής της επιχείρησης).

    υ.γ. 3. Όσα πιο πολλά διπλώματα πάρω πιστεύω ότι:
    Α. Θα με βοηθήσουν στο πρόβλημα που έχω για να μου δώσει την βίζα το Immigration.
    Β. Θα ανέβω στο επόμενο επίπεδο στην δουλειά μου κ ίσως αλλάξει κ ο μισθός μου κάποια στιγμή με αύξηση.
    Γ. Θα κάνω πιο λίγες ώρες τρόχισμα που είναι πάρα πολύ κουραστικό.
    Δ. Θα δημιουργήσω την Αυστραλέζικη προϋπηρεσία μου πάνω σε διάφορα μηχανήματα που είναι πάρα πολύ σημαντικό ατού εδώ για την εύρεση εργασίας σε περίπτωση που φύγω από αυτή την δουλειά.

    υ.γ. 4. Για όσους θα πουν γιατί έδωσα 395 $ σας απαντώ: Για 2 μέρες που είναι κανονικά στα περισσότερα γραφεία διπλωμάτων θα έδινα 340 $ ή στην καλύτερη πες τε 200 $ κ 400 $ για τις δύο μέρες που θα έχανα από την δουλειά μας κάνουν 600 $ συν ότι ήθελαν να έχω μαζί μου κ έναν μεταφραστή (γιατί μιλάω 50% τα αγγλικά) που θα μου έπαιρνε αν όχι το κεφάλι το παντελόνι σίγουρα κ άντε μετά να πάω στο registration για φωτογραφία.... χα χα χα.


    Ανοίγω τα φτερά μου σιγά σιγά...!!!
    Εκτός κ φάω καμιά ντουφεκιά από το Immigration...
    αν κ έχω συνηθίσει γιατί στην Ελλάδα νομίζανε ότι ήμουνα πάπια κ με είχαν ταράξει στις ντουφεκιές από παντού...!!!



    @@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@



    @ 27-05-2013 ποστ: 195
    Ενημερωτικά θέλω να σας πω ότι όσοι πήγανε για μένα στο Ελληνικό Προξενείο ζήτησαν να τους δώσουν μία βεβαίωση ότι έγινε η αίτηση για το Ποινικό Μητρώο αλλά ο υπάλληλος τους είπε ότι δεν δίνουν τέτοια βεβαίωση σε κανέναν κ ούτε έχουν δώσει ποτέ τέτοιο χαρτί,
    εγώ όμως το χρειαζόμουν για να αποδείξω στο Immigration ότι έκανα την αίτηση κ να μη έχω πρόβλημα με την βίζα μου.
    Τελικά πήγα ο ίδιος κ αφού τους έκανα ρεζίλι με ωραίο τρόπο κ χαμόγελο μπροστά σε 6 ακόμη που περίμεναν για άλλα χαρτιά κ τους καθυστερούσαν κ αυτούς βγήκε ο πρόξενος του οποίου τα είπα από την καλή στην συνέχεια μου ζήτησε το Διαβατήριο κ σε 10 λεπτά μου έφερε το χαρτί με σφραγίδα κ την υπογραφή του κ δεν έφτανε μόνο αυτό αλλά τον έβαλα κ μου το έβγαλε κ φωτοτυπία για τον δικηγόρο μου.
    Τέλος μου είπε ότι θα με ειδοποιήσουν αμέσως μόλις έχουν απάντηση κ με ευχαρίστησε κ από πάνω για την υπομονή μου...!!!


    Συμπέρασμα:
    Οι Έλληνες που είναι σε τέτοιες θέσεις στο 90 % θέλουν σπρώξιμο για να κουνηθούν...!!!



    @@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@



    @ 19-06-2013 ποστ: 199
    Από τις 27-3-2013 που έγραψα το παραπάνω ποστ δεν είδα κανέναν που να τον ενδιαφέρει η συγκεκριμένη αγγελία

    υ.γ. σκέφτομαι να πω στον αδερφό μου να μου στείλει στην Αδελαΐδα την ψησταριά του που θέλει λίγο κόλλημα να του την κολλήσουμε γιατί απ'ότι κατάλαβα δεν έχει ηλεκτρσυγκολητές στην Ελλάδα...!!



    Πληροφορία για το προσεχές μέλλον... (με επιφύλαξη δεν ξέρω αν κ πότε θα γίνει).
    Σήμερα στην δουλειά ήρθανε κάποιοι συνεργάτες του αφεντικού κ απ'ότι μου είπε μετά υπάρχει μία περίπτωση στο προσεχές μέλλον να πάρουν Έλληνες εργάτες (μπορεί ακόμη κ ανειδίκευτους)
    Εδώ θα ήθελα να πω σε όλους τους άνδρες που θα τους ενδιέφερε να έρθουν για δουλειά στην Αδελαΐδα πρέπει:
    Να είναι ηλικίας από 25-40.
    Να μην έχει πρόβλημα υγείας.
    Να μιλάει άπταιστα τα αγγλικά κ φυσικά να περνάει IELTS με (6).
    Αν είναι κάποιος Ηλεκτροσυγκολλητής πρέπει να έχει πτυχίο, πιστοποίηση κ προϋπηρεσία.
    Να ξέρει να διαβάζει σχέδιο για την κατασκευή διαφόρων μεταλλικών πλαισίων.
    Όποιος έχει κάποια ειδικότητα πιστεύω ότι θα βοηθούσε ακόμη πιο πολύ: πχ. αν έχει δουλέψει σε ναυπηγεία όπως του Σκαραμαγκά κ να ξέρει από ρομπότ που κάνουν ηλεκτροσυγκόλληση, μηχανήματα για κοπή ήττα (Η) αυτοματοποιημένα με ρομπότ.

    υ.γ.Όποιος ενδιαφέρεται ας μου στείλει προσωπικό μήνυμα.



    @@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@



    @ 30-06-2013 ποστ: 203
    Εφορία.

    Σήμερα 30-06-2013 λήγει το οικονομικό έτος του 2012 κ ο κάθε πολίτης πρέπει να κάνει την δήλωση στην Εφορία κ απ'ότι ξέρω υπάρχει ένα περιθώριο τριών μηνών για να την κάνεις χωρίς να υπάρξει πρόβλημα.
    Αυτό που με έκανε να γράψω το συγκεκριμένο ποστ είναι ότι όταν κάποιος κάνει πρώτη φορά δήλωση η Εφορία της Αυστραλίας του επιστρέφει όλα τα χρήματα που του έχει κρατήσει σαν φόρο.
    Δηλαδή εγώ στην δουλειά μου σαν απλός κ ανειδίκευτος εργάτης (Labourer) από τις 20-03-2013 έως κ την 26-06-2013
    έχω βγάλει μικτά: 16.550 $
    έχω πάρει καθαρά: 13.173 $
    μου έχουν κρατήσει φόρο: 3.377 $

    Πιστεύω ότι είναι αλήθεια αυτό γιατί μου το έχουν πει πάνω από 30 διαφορετικά άτομα χωρίς όμως να το έχω ψάξει στο σάιτ της εφορίας ή να έχω ρωτήσει κάποιον Λογιστή για να πάρω 100% σίγουρη απάντηση
    Αν τελικά πάρω πίσω όλο τον φόρο που μου έχουν κρατήσει 3.377 $ "ΣΏΘΗΚΑ"
    κ επιπλέον μου έχουν πει ότι μπορώ να πάρω ακόμη όλα τα λεφτά που έχω δώσει για:
    το δίπλωμα οδήγησης του αυτοκινήτου
    το δίπλωμα οδήγησης του κλαρκ
    για ρούχα κ παπούτσια ασφαλείας για την δουλειά
    για γιατρούς
    για γυαλιά ηλίου
    κ μερικά ακόμη που είναι διαφορετικά αναλόγως με το επάγγελμα που κάνει ο καθένας κ θα το ξέρω όταν πάρω το χαρτί που θα μου φέρει ο κουμπάρος του θείου μου.



    @@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@



    @ 01-07-2013 ποστ: 208
    Δίπλωμα οδήγησης HC.

    Επειδή έψαξα αρκετά το συγκεκριμένο θέμα γιατί με αφορά λόγο ότι έχω το Δ' κ το Ε' στην Ελλάδα κ με 25 χρόνια προϋπηρεσία αποφάσισα πρώτα να βγάλω το δίπλωμα οδήγησης για το κλαρκ (Forklift) εδώ στο οποίο πλήρωσα 400 $ με μία μόνο μέρα για το τεστ λόγο ότι έχω κ το ελληνικό αντίστοιχο δίπλωμα για κλαρκ κ μεταφρασμένο το οποίο κ το κράτησαν φωτοτυπία για να μην δώσω κ θεωρία ξανά γιατί δεν μιλάω ούτε γράφω τέλεια αγγλικά.
    Μόλις πέρασα την οδήγηση ο δάσκαλος με έγραψε στο CITB - Construction Industry Training Board Construction Industry Training Board > Home κ μετά από μισή ώρα μου έστειλαν email για την εγγραφή μου κ έναν προσωπικό κωδικό.
    Τώρα θα μου πείτε γιατί τα λέω όλα αυτά...? Καταλαβαίνω την απορία σας κ θα σας εξηγήσω...
    Με το ελληνικό δίπλωμα (ροζ) συν το διεθνές της ΕΛΠΑ μαζί κ την μετάφραση του υπουργείου συγκοινωνιών (ροζ) μπορώ να πάω στο registration κ να πάρω ένα χαρτί (Book Test) που θα λέει:
    TEMPORARY DRIVING PERMIT
    Cection 80, Motor Vehicles Act
    Με: Conditions of issue:
    Overseas licence transfer.
    To be carried in conjunction with overseas licence.
    Practical test to be passed
    during currency of this permit.

    Το παραπάνω χαρτί ισχύει για 30 μέρες κ θα δώσω μόνο οδήγηση για να δούνε αν ξέρω τις ταχύτητες των αμερικάνικων φορτηγών που έχουν πολλά εδώ κ αυτό γιατί όσοι έχουν δίπλωμα οδήγησης φορτηγών αρκετά χρόνια στην Ελλάδα δεν δίνουν θεωρία κατά εξαίρεση.
    Εδώ θα πω ότι έχω βρει κ το γραφείο σχολή οδηγών για φορτηγά κ μου είπε ότι με το παραπάνω χαρτί συν ένα γράμμα από τον εργοδότη μου κ το αυστραλέζικο δίπλωμα οδήγησης αυτοκινήτου θα πληρώσω μόνο 305 $
    Προσοχή: (ζητάνε ότι θέλει ο καθένας στα γραφεία σχολές οδηγών)
    το περισσότερο ήταν 2.300 $ , 2.000 $ , 1.800 $ , 1.500 $ , 1.200 $ , 1.000 $ , 800 $ .
    Αν πάλι πάω στο γραφείο με τα 2.300 $ μου είπε ο δάσκαλος ότι θα μου επιστρέψουν 1.000 $ περίπου λόγο ότι έχω τον κωδικό του CITB δηλαδή είναι κάτι σαν έκπτωση.

    Μία πληροφορία ακόμη με επιφύλαξη γιατί δεν την έχω διασταυρώσει.
    Μου είπε ένας γνωστός ο οποίος είναι στην διαδικασία να το κάνει ότι όσοι είναι υπήκοοι κ έχουν έρθει από την Ελλάδα κ έχουν το δίπλωμα Ε' μπορούν να πάνε για έναν μήνα σε σχολή οδηγών της κυβέρνησης κ να δώσουν εξετάσεις μόνο οδήγησης με 400 $.

    Πληροφοριακά το μεγαλύτερο δίπλωμα οδήγησης για φορτηγά είναι το MC - Multi Combination κ με το οποίο μπορείς να οδηγάς δύο κ περισσότερες νταλίκες μαζί...... (Road Train).



    @@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@



    @ 10-07-2013 ποστ: 214
    Άσχημα νέα.

    Πριν από κανέναν μήνα μίλησα με τον αδερφό μου κ μου είπε ότι η μητέρα μου μπήκε στο νοσοκομείο γιατί δεν ήταν καλά κ μετά από κάτι μέρες που βγήκαν οι απαντήσεις των εξετάσεων του είπαν ότι έχει καρκίνο στο συκώτι.
    Δεν της το είπαν μήπως κ άλλαζε λόγο της ψυχολογίας η κατάσταση προς το καλύτερο.
    Δυστυχώς πριν λίγο με πήρε να μου πει ότι σήμερα ξαναμπήκε στο νοσοκομείο κ υπάρχει περίπτωση να πεθάνει από μέρα σε μέρα.
    Αυτό που με τρέλανε ήταν όταν την άκουσα να μιλάει κ να λέει για μένα κ το όνομά μου.
    Ακόμη δεν το ξέρει κ ρωτάει τους γιατρούς να της πούνε τι έχει.

    Ήθελα να πάω να την δω για τελευταία φορά...!!!
    Όμως δεν μπορώ λόγο αναμονής της βίζας αλλά κ να γινόταν δεν φτάνουν τα λεφτά κ ίσως να χάσω κ την δουλειά μου που θα έχει ως αποτέλεσμα να καταστραφούν όλα.

    Πονάει πολύ κ ας είσαι τόσο μακριά ρε παιδιά...!!!!!!



    @@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@



    @ 10-07-2013 ποστ: 222
    Δυστυχώς δεν άντεξε.

    Εχθές Τετάρτη το πρωί ένοιωσε πόνο την πήγε ο αδερφός μου στο νοσοκομείο κ στις 7:30 μμ έφυγε ενώ κοιμόταν.


    Καλό σου ταξίδι ΜΑΝΑ...!!!



    @@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@



    @ 18-07-2013 ποστ: 263
    Η Μετανάστευση είναι σαν το Αγγούρι κ τρώγεται αναλόγως σε ποια κατηγορία ανήκει ο καθένας.

    1. Αν είσαι Αυστραλός υπήκοος, ζεις στην Ελλάδα αλλά οι γονείς σου είναι στην Αυστραλία:
    Τότε είναι σαν να το τρως το καλοκαίρι δροσερό, ψιλοκομμένο παρέα με ντομάτα, λαδάκι, αλατάκι κ φυσικά ρίγανη για νοστιμιά.★★★★★

    2. Αν είσαι Αυστραλός υπήκοος που ζεις στην Ελλάδα χωρίς να έχεις κανέναν συγγενή στην Αυστραλία αλλά έχεις αρκετά χρήματα:
    Τότε είναι σαν να το τρως όπως στην κατηγορία Νο: 1.★★★★★

    3. Αν είσαι παντρεμένος-νη με Αυστραλό υπήκοο:
    Είναι σαν να το τρως καλοκαιράκι, δροσερό, κομμένο σε ροδέλες κ με λίγο αλατάκι παρέα με ουζάκι.★★★★★

    4. Αν έχεις βίζα λόγο επαγγέλματος:
    Είναι σαν να το τρως βράδυ σε μπαράκι κομμένο κατά μήκος στα τέσσερα με λίγο αλατάκι κ ξυδάκι παρέα με το ουισκάκι.★★★★

    5. Αν έρθεις με φοιτητική βίζα κ με αρκετά χρήματα:
    Είναι σαν να το τρως ακαθάριστο πρωί στην λαϊκή για δοκιμή. ★★★

    6. Αν έρθεις με φοιτητική βίζα χωρίς αρκετά χρήματα:
    Είναι σαν να το τρως τουρσί μόνο με ψωμί κ ελιές.★★

    7. Αν ανήκεις σε μία από τις παραπάνω κατηγορίες αλλά είσαι μαμάκιας κ αγαπάς ♥ υπερβολικά τους γονείς σου ή κ τα αδέρφια σου αν έχεις:
    Είναι σαν να το τρως πνιγμένο στο ξύδι κ στο αλάτι (Λύσσα)...!!!★

    8. Αν ανήκεις στην κατηγορία Νο 3 (ίσως κ στις 1, 2) κ έχεις Ποινικό Μητρώο:
    Το αγγούρι ξαφνικά μπορεί να πάει σύννεφο (Ξαφνική καταιγίδα)...!!!☆

    9. Αν έρθεις με τουριστική βίζα χωρίς να έχεις συγγενείς - γνωστούς, μιλάς λίγα αγγλικά κ με ελάχιστα χρήματα:
    Είναι σαν να κάνεις βουτιά ↓ από 30 μέτρα ύψος χωρίς μαγιό σε πισίνα ολυμπιακών διαστάσεων γεμάτη με Αγγούρια...!!!@@@@@
    (Κ δυστυχώς σε αυτήν την περίπτωση θα είναι ολόκληρα, καυτά κ πολύ μεγάλα...!!!)

    10. Αυτή η κατηγορία περιλαμβάνετε σε όλες τις προηγούμενες κ είναι η εξής.
    Αν κρεμαστείς 100 % στα λόγια συγγενών, φίλων, γνωστών αλλά κ αγνώστων που ζουν στην Αυστραλία ότι θα σε βοηθήσουν:
    Είναι σαν να δίνεις το δικαίωμα σε άλλους που έχουν πρόβλημα όρασης να αποφασίσουν για το μέγεθος, την ποιότητα κ την ποσότητα για τα Αγγούρια που θα φας...!!! Δυστυχώς...!!!@@@@@
    ●Γνώμη μου: Καλύτερα στην Ελλάδα που στο φινάλε τα αγγούρια της μπορείς να τα κάνεις κ μία πολύ ωραία αγγουροσαλάτα ή ένα τέλειο τζατζίκι●
    (Φιλικά: Πριν πάρεις μια βαλίτσα κ ξεκινήσεις "για οπουδήποτε εκτός Ελλάδας" διασταύρωσε όλες τις πληροφορίες, αξιολόγησε τα προσόντα σου, τα οικονομικά σου κ αφού έχεις τις απαιτούμενες δυνατότητες τότε κάτσε κ σκέψου μέχρι τι είσαι ικανός να αντέξεις για να πετύχεις τον στόχο σου...!!!
    Με λίγα λόγια ποντάρισε μόνο σε σένα κ ότι επιπλέον βοήθεια έρθει καλοδεχούμενη).


    υ.γ.
    Αν ανήκεις στις κατηγορίες: 1, 2, 3, 4, 5, 6, 7, 8 σου εύχομαι καλή τύχη...!!!
    Αν όμως ανήκεις στην κατηγορία Νο: 9 κ 10 τότε πρέπει να σου πω ξανά σκέψου το...!!!

    ▶Ενημερωτικά: ◀
    Όλα τα παραπάνω διαφέρουν από άνθρωπο σε άνθρωπο γιατί ο κάθε ένας μας έχει το δικό του Αστέρι★.

    Με λίγα λόγια... η μετανάστευση είναι Μεγάλο Αγγούρι...!!! Κ διαφορετικό για όλους μας...!!!
    Εξ αυτού κ το: Άλλος το τρώει κ δροσίζεται♥ κ άλλος το τρώει κ ζορίζεται@@@@@...!!!!!!!!

    ▶Όλες αυτές οι κατηγορίες είναι αποτέλεσμα μακροχρόνιας έρευνας κ προσωπικής εμπειρίας.◀



    @@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@



    @ 04-08-2013 ποστ: 267
    Αυστραλία κ Παγκόσμια κρίση.

    Από τις 30-11-2012 που ήρθαμε στην Αδελαΐδα μέχρι σήμερα είναι 8 μήνες από τους οποίους δουλεύω τους 4 κ συγκεκριμένα από τις 20-3-2013 σε μία μεγάλη εταιρεία που φτιάχνει μεγάλες μεταλλικές κατασκευές πάσης φύσεως.
    Αυτό που με έκανε να γράψω αυτό το ποστ είναι ότι βλέπω κ ακούω ότι τα πράγματα δεν είναι όπως πριν μερικά χρόνια τώρα θα μου πείτε ότι πουθενά δεν είναι κ φυσικά στην Ελλάδα όπου οι νόμοι κ οι υποχρεώσεις του κράτους απέναντι στον πολίτη είναι τελείως άνισες αναλόγως σε ποια κατηγορία ανήκει ο καθένας μας αυτός ήταν κ ο λόγος που προτιμήσαμε να έρθουμε στην άλλη άκρη της γης κ ναξεκινήσουμε από την αρχή (0) την ζωή μας δυστυχώς.
    Αυτό που θέλω να πω είναι ότι ασυναίσθητα στο μυαλό μου όλο αυτό το σκηνικό που βλέπω εδώ είναι το ίδιο ακριβώς με αυτό που έζησα στην Ελλάδα κ θα συμβεί μία μέρα αλλά όχι στο σημείο της Ελλάδας φυσικά.
    Το κακό σε 80 % γίνεται από την Κίνα κ όλες τις γειτονικές χώρες που έχουν πολύ χαμηλά ημερομίσθια στα εργατικά χέρια κ εκτός από αυτό τα περισσότερα είδη στην αγορά είναι από αυτές τις χώρες με αποτέλεσμα να χάνονται πολλές δουλειές συν ότι έρχονται κ πολλοί από αυτούς με νόμιμο τρόπο μιας κ οι κυβερνήσεις τους έχουν υπογράψει πολλές συμφωνίες συνεργασίας μεταξύ τους ενώ η δικιά μας κυβέρνηση (όλες οι κυβερνήσεις που πέρασαν από την Ελλάδα μέχρι κ σήμερα) δεν το κάνουν εσκεμμένα για να μην φύγουν όλοι οι Έλληνες.

    Εδώ έχουν κλείσει πολλές επιχειρήσεις κ ορισμένες αυτοκινητοβιομηχανίες κ προσεχώς θα κλείσει κ η Holden κ υπολογίζουν ότι αυτοί που θα επηρεαστούν εκτός από αυτούς που θα χάσουν την δουλειά τους θα είναι ίσως κ 50.000 εργαζόμενοι των οποίων τα επαγγέλματα είναι γύρω από το αυτοκίνητο δηλ.: μαγαζιά πώλησης, συνεργεία επισκευής κ πάρα πολλά άλλα.



    Δείτε κ διάφορα άλλα λινκ:
    Crisis payments and allowances | australia.gov.au
    Το αδιέξοδο του οικονομικού μοντέλου της Κίνας και η καθυστερημένη αναγνώριση της κρίσης. Τα διλήμματα της κινεζικής ηγεσίας. Οι φόβοι για


    Με λίγα λόγια το μεγαλύτερο πρόβλημα θα το έχουν αυτοί που ζούνε μόνο κ μόνο από τα επιδόματα που δίνει το κράτος της Αυστραλίας (κ είναι κ πολλοί δυστυχώς)
    κ φυσικά όλοι αυτοί που έχουν πάρει μεγάλα δάνεια από τις τράπεζες κ με εγγυήσεις χωρίς να έχουν το ανάλογο εισόδημα για να μπορέσουν να το αποπληρώσουν σε λίγο καιρό όπως πάνε τα πράγματα.
    (π.χ. Σε πολλές δουλειές που ζητάνε νέους-ες για παρτ-τάιμ τα περισσότερα παιδιά δεν πάνε γιατί παίρνουν πιο πολλά από το Centrelink → 'ταμείο ανεργίας' την εβδομάδα απ'ότι να δούλευαν.)

    υ.γ. Όλα αυτά δεν τα λέω για να σας απογοητεύσω απλά κ μόνο να σας ενημερώσω πως είναι τα πράγματα εδώ.
    (Όλα τα παραπάνω είναι το πως τα βλέπω κ νιώθω εγώ προσωπικά).



    @@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@



    @ 09-08-2013 ποστ: 279

    Γεια κ χαρά πατριωτάκια.
    Μετά το παραπάνω ποστ σκέφτηκα να γράψω ένα ακόμη για την ενημέρωσή σας με λίγο χιούμορ όπως το προηγούμενο.

    Ποια είναι τα κοινά σημεία της Μετανάστευσης, του Έβερεστ, του ίντερνετ, του patriotaki.net κ της αρκούδας (ναι καλά διαβάσατε... της αρκούδας).
    Λοιπόν για να τα πάρουμε ένα ένα. Θα ξεκινήσω από το δεύτερο: Παλιά το 1960-1970 το Έβερεστ δεν ήταν γνωστό στον κόσμο κ αυτό γιατί το ήξεραν μόνο όσοι ζούσαν στις γύρω περιοχές κ όσοι τυχαία κ για κάποιον λόγο ταξίδεψαν εκεί κ αφού επέστρεφαν στις χώρες που ζούσαν απλά το περιέγραφαν στους άλλους ανθρώπους άντε κ με καμιά φωτογραφία ασπρόμαυρη από αυτούς που είχαν κ φωτογραφική μηχανή.
    Αν κάποιος αποφάσιζε να πάει για να ανέβει μέχρι την κορυφή κ δεν ήταν κατάλληλα προετοιμασμένος κ χωρίς πολλά εφόδια (τροφή, νερό, ρουχισμό κ.α. τότε απλά θα τον βρίσκανε στους πρόποδες την άνοιξη μόλις λιώνανε τα χιόνια...!!!
    Εδώ τώρα θα πάω στο τρίτο που είναι το ίντερνετ: Σήμερα κ ο πιο άσχετος μπορεί να βρει, να διαβάσει αλλά κ να δει τα πάντα ότι αφορά το Έβερεστ κ αμέτρητες φωτογραφίες ακόμη κ να το επισκέπτεται με τον δορυφόρο κ όλα αυτά από το σπίτι του ή το κινητό του κ σε 5 λεπτά μόνο.
    Τώρα θα πάω στην Μετανάστευση κ το patriotaki.net που τα κοινά σημεία τους με το Έβερεστ είναι η ενημέρωση, η καλή προετοιμασία κ η αποφασιστικότητα για να πετύχει κάποιος τον στόχο του.
    Ευτυχώς το patriotaki έχει αμέτρητες πληροφορίες σχεδόν για τα πάντα κ σε συνδιασμό με τις ανταποκρίσεις όσων έχουν γράψει μπορείς να έχεις μια γενική εικόνα για το πως είναι τα πράγματα σε άλλες χώρες.

    Τώρα θα μου πείτε καλά όλα αυτά αλλά τι σχέση έχει η Αρκούδα με όλα τα άλλα....?
    Λοιπόν.... η αρκούδα όταν θέλει να ξυστεί κ δεν μπορεί μόνη της πάει σε ένα δέντρο κ ξύνεται....!!!
    Γιατί αν πάει σε άλλη αρκούδα κατά 99 % θα την γδάρει κ πολύ άσχημα μάλιστα...!!!

    Ηθικό δίδαγμα:
    Με λίγα λόγια αν δεν έχεις νύχια να ξυστείς μην περιμένεις από άλλους να σε ξύσουν γιατί πολύ απλά θα πονέσεις πολύ...!!!

    υ.γ. Διάβασε πολύ... κ προ ετοιμάσου κατάλληλα... πριν κάνεις ένα τέτοιο βήμα... (Μετανάστευση)
    γιατί αλλιώς θα είναι σαν το μετέωρο βήμα του πελαργού... κ μετά θα ζητάς Βοήθεια...!!!



    @@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@



    @ 18-08-2013 ποστ: 283
    Εφορία κ επιστροφή φόρου.

    Πριν από λίγες μέρες 5-8-2013 Δευτέρα (RDO)* κ μόλις σχόλασα στις 3:00 μμ πήγα σε ένα Λογιστικό γραφείο κοντά στην δουλειά μου για να κάνω την φορολογική μου δήλωση, τελικά με δέχτηκε εκείνη την στιγμή να μου κάνει την φορολογική μου δήλωση κ το λέω αυτό γιατί μόνο με ραντεβού μπορείς να πας στον Λογιστή.
    Αφού πρώτα ρώτησα πόσα λεφτά $ θα πληρώσω στο γραφείο τα οποία ήταν 134 $ φυσικά κ έδωσα αφού προηγουμένως μου έκανε την δήλωση μέσω ίντερνετ μέσα σε 10 λεπτά *(μόνο)* ακριβώς όπως στην πατρίδα χμμμμ ή σχεδόν κάπως έτσι... μου είπε ότι η επιστροφή του φόρου που μου έχουν κρατήσει θα γίνει μέσα σε 2 εβδομάδες αν είναι όλα τα στοιχεία σωστά κ δεν λείπει κάτι άλλο.
    Σήμερα Κυριακή 18-8-2013 καθώς πήγα σε ένα ΑΤΜ για να δω την κίνηση του λογαριασμού μου έμεινα με το στόμα ανοιχτό...
    κ αυτό γιατί στις 15-8-2013 (δηλ. σε 10 μέρες μόνο) η εφορία μου έβαλε στον λογαριασμό την επιστροφή του φόρου που μου είχαν κρατήσει κ τα οποία ήταν 3.377 $.

    Πρώτη φορά στην ζωή μου μετά από 46 χρόνια που παίρνω από Εφορία λεφτά σε τόσες λίγες μέρες κ με τέτοιον τρόπο...!!!


    υ.γ. Η ορολογία: (RDO)* που ανέφερα παραπάνω σημαίνει ότι κάθε μήνα παίρνουμε 1 μέρα υποχρεωτικά ρεπό γιατί η επιχείρηση κάθε εβδομάδα μας κάνει δώρο 2 ώρες επί 4 εβδομάδες ίσον 8 ώρες.
    Τώρα μετά από ειδοποίηση από τον εργοδηγό όποιος δουλέψει αυτή την ημέρα από τις 7:00 πμ έως τις 12:00 μπ ή ανάλογα έως τις 3:00 μμ δηλ. 5 ή 8 ώρες αντίστοιχα θα πληρωθεί το ίδιο όπως τα Σάββατα δηλαδή οι πρώτες 5 ώρες με 1, 5 μεροκάματο δηλ. 30 $ την ώρα κ οι επόμενες 3 με διπλό μεροκάματο δηλ. 40 $ την ώρα σύνολο: 150 $ για 5 ώρες δουλειάς ή 270 $ για 8 ώρες δουλειάς κάθε Σάββατο κ RDO. ♥♥♥
    (Σε αυτές τις μέρες όπως κ τα Σάββατα δουλεύουν μόνο όσοι έχουν σοβαρή δουλειά να κάνουν κ όσους συμπαθεί η κάθε επιχείρηση εννοείται κ ο εργοδηγός της)



    @@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@



    @ 29-08-2013 ποστ: 289
    Ο μισθός κάθε εβδομάδας κ ή επιστροφή του φόρου από την Εφορία.
    Melde dich bei Facebook an, um dich mit deinen Freunden, deiner Familie und Personen, die du kennst, zu verbinden und Inhalte zu teilen.



    υ.γ. Αααα ρε Ελλάδα με την εφορία σου, τα συστήματά της κ τους εφοριακούς σου που νομίζουν ότι το μαγαζί είναι δικό τους...!!!



    @@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@



    @ 07-09-2013 ποστ: 291
    Σήμερα σάββατο 07-09-2013 η Αυστραλία έχει εκλογές κ ως φυσικό θα πρέπει να ψηφίσουν όλοι όσοι έχουν αυτό το δημοκρατικό δικαίωμα... (κάτι μου θυμίζουν αυτές οι δύο λέξεις).
    Έτσι πήγα με την γυναίκα μου κ τον γιο μου που είναι υπήκοοι για να ψηφίσουν σε ένα κολέγιο εδώ κοντά (500 μέτρα). Καθώς πήγαμε στον έναν από τους δέκα της εφορευτικής επιτροπής βρήκε τα ονόματά τους στο βιβλίο των ψηφοφόρων κ αφού τα έσβησε τους έδωσε τα ψηφοδέλτια κ πολύ ευγενικά τους εξήγησε τι πρέπει να συμπληρώσουν για να είναι έγκυρα.
    Τελικά μέσα σε 5 λεπτά είχαν τελειώσει χωρίς κανένα πρόβλημα.

    Αυτό που μου έχει κάνει εντύπωση είναι ότι εδώ κ τρεις μήνες δεν έχω ακούσει τίποτα απολύτως στους δρόμους από συγκεντρώσεις κ τα πολλά άσχημα που γινόντουσαν για χρόνια στην Ελλάδα κ που δυστυχώς γίνονται ακόμα...!!!

    Με λίγα λόγια είναι πάρα πολύ μπροστά οι άνθρωποι εδώ κ τα συστήματά τους κ πάνω απ'όλα: Έχουν Δημοκρατία που λειτουργεί 100%....!!!

    Ενημερωτικά: Στην πρώτη σελία της ανταπόκρισής μου κ συγκεκριμένα στο ποστ Νο: 2 έχω βάλει τα πιο σημαντικά από τα δικά μου ποστ για να είναι μαζεμένα κ να μην ψάχνετε όλες τις σελίδες για να τα βρείτε.


    υ.γ. Επειδή δεν μπορώ τις αντιπαραθέσεις τύπου: που τα είδες αυτά...???????????????????
    Αν κάποιος που είναι εδώ κ έχει δει κάτι άλλο διαφορετικό από μένα ας το γράψει... τι είδε δηλαδή... ακόμα κ αν αυτό είναι κ εξωγήινος...!!!



    @@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@



    @ 06-04-2013 ποστ: 124
    υ.γ.
    Σας ευχαριστώ πολύ όλους για τα καλά σας λόγια κ εύχομαι ότι καλύτερο κ σε σας...!!!!

    υ.γ. Για να μην παρεξηγηθώ: ότι πληροφορίες γράφω δεν το κάνω για να μου λέτε ευχαριστώ, ούτε για διαφήμιση αλλά ούτε έχω ωραιοπάθεια...!!!
    Το κάνω απλά για να ενημερώνεστε όσο είναι αυτό δυνατόν για το πως είναι η ζωή εδώ στην Αυστραλία κ να έχετε περίπου μία εικόνα όσοι θα έρθετε εδώ, αλλά κ για όσους είναι ήδη εδώ κ μπορεί να διαβάσουν κάτι που δεν το ήξεραν κ να γλυτώσουν χρόνο κ $$$ όπως έχει συμβεί κ σε μένα....!!!

    Αυτό το λέω για ορισμένους που βιάζονται να πούνε τις κακίες τους για να δημιουργούν θέματα.
    (Όταν δεν γράφεις στην λένε, Όταν γράφεις πάλι στην λένε, Όταν γράφεις πολλά δεν τα διαβάζουν κ σου κάνουν τις ίδιες ερωτήσεις κ έχουν κ την απαίτηση να τους απαντήσεις κ σωστά κ γρήγορα...
    κ οι περισσότεροι από αυτούς μόλις πάνε εκτός Ελλάδας δεν γράφουν τίποτα κ εξαφανίζονται...!!!)

    Κ στους συγκεκριμένους θα πω δύο στιχάκια από το τραγούδι:

    Σε όλα λέμε ναι...!!! κ στους Μ@@@@ες λέμε όχι....!!!


    Αφιερωμένο: https://www.facebook.com/photo.php?f...type=1&theater
    (διαβάστε κ το κείμενο κάτω από την φωτογραφία...!!!!)




    Για ότι νεότερο θα επανέλθω.....!!!


    Εύχομαι σε όλους μας Υγεία κ Καλή Τύχη Πατριωτάκια…!!!
    Όταν η αδικία γίνεται νόμος, τότε η αντίσταση είναι καθήκον!!!

    Comment


      #3
      jim σου εύχομαι τα καλύτερα σε σένα και την οικογένεια σου. Είσαι ήδη νικητής
      It’s simple. When someone does something nice for you, you pay it forward and do an act of kindness for someone else.

      Comment


        #4
        Κυρίως χαίρομαι για την υποδοχή που βρήκατε! Συγχαρητηρια για το κατόρθωμά σας και όλα σιγά σιγά να πάνε όπως τα σχεδιάζετε!
        Ο Τολμών Νικά...Ονειρευτείτε, Σχεδιάστε, Πραγματοποιήστε!

        Comment


          #5
          με συγκίνησες πολυ! ολα θα σας πανε καλα, ειμαι σιγουρη!
          i don't do drugs, i am drugs!

          Comment


            #6
            Κουραγιο πατριωτακι....ο αγωνας σας τωρα πλεον εχει αντικρυσμα!!

            Ειδες μεχρι κ επιστολη σας στελνουν να σας πουν οτι ο γιος δικαιουται +20$....οπως εδω βρεεεεε!!!!!
            “Nothing is forever”

            Comment


              #7
              Με το καλό να στρώσει η ζωή σας και συγχαρητήρια στους συγγενείς σας. Τέτοια να ακούω μιας και έχουμε δρομολογηθεί και εμείς για το καλοκαίρι.Τα Apostile είναι απαραίτητα στα χαρτιά?
              A journey of a thousand miles begins with a single step.

              Comment


                #8
                Μπράβο.
                Ενημερώστε τον κόσμο με τις εμπειρίες σας, γιατί πολύς κόσμος έχει άγνοια.
                Iδιαίτερα αυτοί που δεν έχουν ζήσει μακριά από την Ελλάδα.

                Comment


                  #9
                  Τα θερμά μας συγχαρητήρια! Χαρήκαμε όλοι ιδιαίτερα για την απόφασή σας! Σας ευχόμαστε το καλύτερο!

                  aussie & west

                  Με κόπο αποκτά κανείς τις γνώσεις !!!

                  Comment


                    #10
                    Εύγε Jim! Σας εύχομαι καλή συνέχεια....

                    Comment


                      #11
                      Μπράβο Jim!!! Χαιρόμαστε πολύ για την εξέλιξή σου και της οικογένειά σου.
                      Πάντα τέτοια και ακόμη καλύτερα. Τελικά υπάρχουν και συγγενείς που πραγματικά βοηθούν!
                      Να τολμήσω να πω, πως πολύ σημαντικό ρόλο στην εξέλιξή σας έπαιξε η σωστή προετοιμασία (;)
                      Καλή συνέχεια και καλή αντάμωση. (Έρχομαι adelaide στις 4 Μαρτίου, ελπίζω να οργανώσετε καμιά συνάντηση)

                      Comment


                        #12
                        Τα καλύτερα τώρα έρχονται, είναι μπροστά σας και εύχομαι να ζήσετε ευτυχισμένοι ως επιβράβευση για τον αγώνα που κάνατε μέχρι να φτάσετε Αυστραλία!!!

                        Μπράβο, καλή τύχη, υγεία και πολλά δολλάριαpantamazi_
                        “Experience is a brutal teacher, but you learn. My God, do you learn.” C.S Lewis

                        Comment


                          #13
                          Τζιμάκο σου εύχομαι τα καλύτερα !!! Καλή αρχή στην Νέα σας ζωή !!!
                          Δεν υπάρχει τίποτε αδύνατο γι’ αυτόν που θα προσπαθήσει !!!
                          Μέγας Αλέξανδρος, 356-323 π.Χ.,

                          Comment


                            #14
                            Εύχομαι να συνεχίσουν όλα να είναι τόσο όμορφα όσο και η αρχή σας...!
                            Καλή τύχη σε όλους σας εύχομαι!

                            Comment


                              #15
                              ΤΖΙΜ ΣΥΓΧΑΡΗΤΗΡΙΑ!!!!!!ΟΤΙ ΚΑΛΥΤΕΡΟ ΑΠΟ ΔΩ ΚΑΙ ΠΕΡΑ!!!!ΥΓΕΙΑ ΚΑΙ ΚΑΛΗ ΤΥΧΗ!!!ΚΑΙ ΠΑΝΤΑ ΝΑ ΕΙΣΤΕ ΕΤΣΙ ΑΓΑΠΗΜΕΝΟΙ ΟΛΟΙ ΜΑΖΙ!!!!

                              Comment

                              Working...
                              X