Announcement

Collapse
No announcement yet.

Ανταπόκριση - charm_quark

Collapse
X
 
  • Filter
  • Time
  • Show
Clear All
new posts

    #16
    Πολυ χαρικα charm μπραβο σας
    The standards you let pass you by are the standards you accept

    Comment


      #17
      [QUOTE=charm_quark;61915]Δεν το πιστεύω! Έχουμε δουλειά!!!!!!!!
      Για την ακρίβεια στις 2.5 εβδομάδες άρχισαν να δείχνουν ενδιαφέρον, κλείσανε οι πρώτες συνεντεύξεις, έγιναν και ήρθε και η πρώτη θετική απάντηση... αύριο ίσως και η δεύτερη!
      Αυτά είναι, απο την πολύχρονη ανεργία στο δίλημμα, ποια δουλειά να διαλέξω, και οι δύο στο αντικείμενο ενδιαφέροντος του;;;; Το άκουγα και δεν το πίστευα. Έχετε τα προσόντα, φύγετε μας έλεγαν, αλλα δεν περίμενα δεν μπορούσα καν να διανοηθώ ότι 22 μέρες απο την ώρα που έστειλε το πρώτο βιογραφικό ότι θα είχε και θετική απάντηση!!!!! Χωρίς κανέναν γνωστό/ελληνα/συγγενή διαμεσολαβητή να σημειωθεί παρακαλώ!!!!!
      Σήμερα παρτάρωωωωωωωω λέμεεεεεεεεεεε!!!!!!!!!!!!!!!!!![/QUOTE

      πολλα

      Comment


        #18
        Μπράβο παιδιά!!!!! Συγχαρητήρια!!!! Καλή αρχή!!!!! Προσωπικά πιστεύω, ότι είναι πολύ σημαντικό να καταφέρει κάποιος να βάλει στο βιογραφικό του local experience!!!! Πάντα τέτοια, να πέρνουμε κι εμείς λίγο θάρρος για να συνεχίσουμε την προσπάθειά μας & πολλή-πολλή χαρά για την εξέλιξη στη ζωή σας!!!! Καλή δύναμη για τη συνέχεια!!!!
        Don't ever mistake someone's silence for ignorance, calmness for acceptance and kindness for weakness!

        Comment


          #19
          Αντε με το καλο.

          Comment


            #20
            Χαιρετώ... απο down under πια και εγώ! Έφτασα αισίως την Παρασκευή το απόγευμα με etihad. Το ταξίδι όπως είπε και ο panos_patrinos ήταν "στενό". Μία κλειστοφοβική κρίσούλα με έπιασε όταν ξύπνησα κάποια στιγμή στο δεύτερο αεροπλάνο και πιστευα ότι έχουμε κάνει τη μισή διαδρομη και εμείς δεν είχαμε φτάσει καν πάνω απο Ινδία! Σηκώθηκα, περπάτησα, έβαλα ένα επεισόδιο family guy και το ξεπέρασα αμέσως.
            Κατά την είσοδο στη χώρα, στον έλεγχο, μου είπαν ότι δεν έβρισκαν τη βίζα μου (evisitor). Με πήγαν στο immigration. Με ρωτησαν γιατί δεν έχω εισιτήριο επιστροφής, πως αφού δουλεύω πήρα άδεια 3 μήνες που έχω δηλώσει ότι θα μείνω. Είχε κολησει ο εγκέφαλος μου μετά απο τόσες ώρες ταξίδι και δεν τους έδειξα με τη μία τη φωτοτυπία διαβατηρίου του συζύγου. Μόλις τελικά ξύπνησα και τους το έδωσα... εκαναν το τσεκάρισμα τους, επιβεβαίωσαν (προφανώς) ότι τους έλεγα αλήθεια. Τον πήραν τηλέφωνο, αλλα μιλούσε (μαζί μου). Μου ζήτησαν και το τηλέφωνο της δουλειας μου, αλλα δεν πήραν εκει. Οταν τελικά επιβεβαίωσαν την ύπαρξη του και το ότι είναι Αυστραλός, με ευχαρίστησαν για τη συνεργασία μου, μου επέστρεψαν το διαβατήριο μου και τη φωτοτυπία του διαβατηρίου του συζύγου, και μου έδειξαν που θα πάω να πάρω την αποσκευή μου.
            Επιπλέον, είχα μαζί μου κάποια φάρμακα, που είχα δηλωμένα και έφερα μαζί μου και συνταγή για τη χρονιότητα της πάθησης και ότι πρέπει να τα λαμβάνω καθημερινώς. Δε ζήτησαν καν να τα δουν. Μαζί με το immigration, πρεπει να μου πήρε 20 λεπτά το πολύ απο αεροπλάνο μέχρι τον άντρα μου.
            Είχα ένα θέμα με την βαλίτσα. ΈΦτασε σκισμένη, κατεστραμένη, και ανοιγμένη στα δύο. ΕΥτυχώς ήταν με ιμάντα δεμένη και δεν είχε χαθεί τίποτα απο το περιεχόμενο. ΤΟ δήλωσα στην εταιρία και μέσα στην εβδομάδα θα παω είτε να την επισκευάσουν είτε να καλύψουν την αξία της.
            Ακόμα έχω θεματάκι με το jet lag. Ξυπνάω κατα τις 3 τη νύχτα, το μάτι γαρίδα, νυστάζω μέσα στην ημέρα. Κρατιέμαι με δεκαπέντε καφέδες μπας και μπω σε πρόγραμμα.

            Comment


              #21
              Καλώς ήρθες,χαιρετισμούς από τα patriotakia Μελβούρνης,

              Comment


                #22
                Χαιρετώ... απο down under πια και εγώ! Έφτασα αισίως την Παρασκευή το απόγευμα με etihad. Το ταξίδι όπως είπε και ο panos_patrinos ήταν "στενό". Μία κλειστοφοβική κρίσούλα με έπιασε όταν ξύπνησα κάποια στιγμή στο δεύτερο αεροπλάνο και πιστευα ότι έχουμε
                καλώς ήρθατε,καλή διαμονή
                το διαβάσαμε και στόν πατρινό για το στριμοχτώ του ταξιδιού
                τελικά μάλλον είμασταν τυχεροί εμείς με την ίδια πτήση ήρθαμε
                και το δεύτερο αεροπλάνο ήταν σχεδόν άδειο !!!!!!!!!!!!
                Με κόπο αποκτά κανείς τις γνώσεις !!!

                Comment


                  #23
                  Καλη αρχη !!!Oλα να σας ερθουν βολικα και οπως τα ονειρευεστε!
                  ''Minds are like parachutes... they only function when open.''

                  Comment


                    #24
                    Originally posted by charm_quark View Post
                    Χαιρετώ... απο down under πια και εγώ! Έφτασα αισίως την Παρασκευή το απόγευμα με etihad. Το ταξίδι όπως είπε και ο panos_patrinos ήταν "στενό". Μία κλειστοφοβική κρίσούλα με έπιασε όταν ξύπνησα κάποια στιγμή στο δεύτερο αεροπλάνο και πιστευα ότι έχουμε κάνει τη μισή διαδρομη και εμείς δεν είχαμε φτάσει καν πάνω απο Ινδία! Σηκώθηκα, περπάτησα, έβαλα ένα επεισόδιο family guy και το ξεπέρασα αμέσως.
                    Κατά την είσοδο στη χώρα, στον έλεγχο, μου είπαν ότι δεν έβρισκαν τη βίζα μου (evisitor). Με πήγαν στο immigration. Με ρωτησαν γιατί δεν έχω εισιτήριο επιστροφής, πως αφού δουλεύω πήρα άδεια 3 μήνες που έχω δηλώσει ότι θα μείνω. Είχε κολησει ο εγκέφαλος μου μετά απο τόσες ώρες ταξίδι και δεν τους έδειξα με τη μία τη φωτοτυπία διαβατηρίου του συζύγου. Μόλις τελικά ξύπνησα και τους το έδωσα... εκαναν το τσεκάρισμα τους, επιβεβαίωσαν (προφανώς) ότι τους έλεγα αλήθεια. Τον πήραν τηλέφωνο, αλλα μιλούσε (μαζί μου). Μου ζήτησαν και το τηλέφωνο της δουλειας μου, αλλα δεν πήραν εκει. Οταν τελικά επιβεβαίωσαν την ύπαρξη του και το ότι είναι Αυστραλός, με ευχαρίστησαν για τη συνεργασία μου, μου επέστρεψαν το διαβατήριο μου και τη φωτοτυπία του διαβατηρίου του συζύγου, και μου έδειξαν που θα πάω να πάρω την αποσκευή μου.
                    Επιπλέον, είχα μαζί μου κάποια φάρμακα, που είχα δηλωμένα και έφερα μαζί μου και συνταγή για τη χρονιότητα της πάθησης και ότι πρέπει να τα λαμβάνω καθημερινώς. Δε ζήτησαν καν να τα δουν. Μαζί με το immigration, πρεπει να μου πήρε 20 λεπτά το πολύ απο αεροπλάνο μέχρι τον άντρα μου.
                    Είχα ένα θέμα με την βαλίτσα. ΈΦτασε σκισμένη, κατεστραμένη, και ανοιγμένη στα δύο. ΕΥτυχώς ήταν με ιμάντα δεμένη και δεν είχε χαθεί τίποτα απο το περιεχόμενο. ΤΟ δήλωσα στην εταιρία και μέσα στην εβδομάδα θα παω είτε να την επισκευάσουν είτε να καλύψουν την αξία της.
                    Ακόμα έχω θεματάκι με το jet lag. Ξυπνάω κατα τις 3 τη νύχτα, το μάτι γαρίδα, νυστάζω μέσα στην ημέρα. Κρατιέμαι με δεκαπέντε καφέδες μπας και μπω σε πρόγραμμα.
                    Συνταξιδιωτισα τελος καλο ολα καλα.
                    Κι εμεις με τις βαλιτσες ειχαμε προβλημα (σκισμενες) ομως δεν σκεφτηκαμε να το αναφερουμε και τις πηραμε οπως ηταν.
                    Ομως παει τελειωσε το αγχος και πλεον ολα αυτα μενουν πισω και με πεισμα και υπομονη προχωραμε μπροστα.

                    Καλη διαμονη και ολα να ερθουν δεξια.
                    Αν δεν φτάσει ο Άνθρωπος στην άκρη του γκρεμού, Δεν βγάνει η ράχη του φτερούγες να πετάξει.

                    Comment


                      #25
                      1.5 μήνα down under. Περιμένω αποτελέσματα των εξετάσεων για να καταθέσω τα χαρτιά για τη βίζα. Η διαδικασία του ραντεβού μου πήρε κανα μισάωρο στο ίντερνετ, έκλεισα το ραντεβού στην προτινόμενη ημερομηνία, δηλαδή 1.5 μέρα μετα. και τελειώσα τις εξετάσεις μέσα σε 2 ώρες. (ακτινογραφία θώρακος, βάρος/ύψος, έλεγχος όρασης,μικροβιολογικό (ούρα και αίμα) και παθολογος που μέτρησε πίεση, έλεγξε λεμφαδένες, ακροάστηκε, τυπικός έλεγχος κοιλιακής περιοχης με ψηλάφιση, αφτιά/λαιμός και είδε προηγούμενες εξετάσεις που είχα φέρει για χρόνια πάθηση θυρεοειδούς που έχω.) τίποτα δηλαδη.

                      Ο σύζυγος βρήκε άλλη δουλεια, με πολύ καλύτερο μισθό και στο τέλος της εβδομάδας μετακομίζουμε βορειότερα στο Central Coast σε σπιτι που μας παρέχει η εταιρεία του προσωρινά ενώ ταυτόχρονα ψάχνουμε για δικό μας. Είδαμε μερικά το Σαββατοκύριακο, ενα δυο μάλιστα σε πολύ καλή κατάσταση και αναλογία τιμής-ποιότητας πολυ καλή. Θα κάνουμε αιτήσεις για αυτά και συνεχίζουμε το ψάξιμο. Κολήσαμε λίγο στο να μαζέψουμε τα references αλλα τελικά θα μας δώσει μία φίλη και το πρώην αφεντικό του συζύγου και μπήκε το νερό στ'αυλάκι.
                      Για την βίζα, αποφάσισα να κάνω απο πριν τις εξετάσεις, για να ξεμπερδεύω και γιατί κάπου πήρε το μάτι μου ότι όταν τις επισυνάπτεις είναι πιο σύντομη η διαδικασία. Σε επόμενο μήνυμα θα έχω αναλυτικά ότι θα έχω βάλει στο φάκελο της αίτησης.

                      Comment


                        #26
                        Εστάλη και η αίτηση μου! Έφυγε και αυτό το άγχος!
                        Στο φάκελο, επισύναψα ένα φύλλο με τα περιεχόμενα του φακέλου και τίτλο:
                        Table of contents in support of *όνομα* partner visa application.

                        Τα χαρτιά τα είχα χωρισμένα σε ομάδες σε αυτά τα προστατευτικά τα πλαστικά με τη σειρά που αναφέρονται στο checklist.

                        1. Forms, fees and charges (plastic sheet protector no.1)
                        1.1) Completed form 47SP.
                        1.2) Completed form 40SP.
                        1.3) Payment of the visa application charge. (Australian Money Order & certified copy of the departmental receipt)

                        2. Personal documents (plastic sheet protector no.2)
                        2.1) Certified copy of the biographical data pages of applicant’s passport.
                        2.2) Certified copy of birth certificate, including NAATI accredited translation.
                        2.3) Two recent passport-size photographs of applicant and partner with their names written on the back of each photo.
                        2.4) Certified copy of the marriage registration, including certified copy of the official translation.
                        2.5) Two Statutory declarations (Form 888), including certified copies showing Australian citizenship and the current name of the persons making the declarations.
                        Evidence of a genuine and continuing relationship
                        2.6) Applicant's statement
                        2.7) Sponsor's statement
                        2.9) Joint statement supporting evidences.
                        2.10) Certified copy of car insurance
                        2.11) Certified copy of bank statement.
                        2.12) Two certified copies of letters from St. George Bank.
                        2.13) Eleven printed photographs of us in Greece, with friends and family.
                        2.14) Certified copy of Greek ID card, including NAATI accredited translation

                        3. Character documents (plastic sheet protector no.3)
                        3.1) Completed form 80.
                        3.2) An original copy of applicant's’ criminal record, including NAATI, accredited translation.

                        4. Sponsor’s personal documents (plastic sheet protector no.4)
                        4.1) Certified copy of sponsor’s birth certificate.
                        4.2) Certified copy of the biographical data pages of sponsor’s passport.
                        4.3) Two certified copies, including NAATI accredited translations of the Unified Tax Clearance Note of Individuals for financial years 2012 and 2013.
                        4.4) Certified copy of Payslip.

                        5. Sealed Envelope from medibank (plastic sheet protector no.5)

                        Θα παρατηρήσετε πως για το Evidence of Genuine Relationship, βάλαμε και ένα statement, το οποίο στην ουσία επεξηγεί τι είναι το κάθε χαρτί καθώς και ότι κάποια evidence (πχ για τα κοινά οικονομικά) βρίσκονται στο φάκελο του sponsor, όπως η κοινή φορολογική δήλωση. Επίσης αναφέρω αναλυτικά τις φωτογραφίες (που είναι αριθμημένες) απο πότε έιναι και με ποιους είναι. πχ. 5b. March 2009, attending “BODIES” exhibition in Athens, Greece.
                        Γενικά δεν έβαλα ολόκληρο άλμπουμ, αλλα 11 φωτογραφίες, που εκτυπώσαμε στα officeworks με 9 cents την καθε μία! 1 δολλάριο δηλαδή όλες μαζι. Η επιλογή έγινε ώστε να φαίνονται τα μουτσούνια μας και ότι ο άντρας μου τότε είχε μαλλια και εγώ ήμουν αδύνατη οπότε να φαίνονται τα σημάδια του χρόνου!
                        Πέρα απο την πλάκα, φροντίσαμε να φαινεται κάποιο background, πχ σ'αυτή που αναφέρω φαίνεται η αφίσσα απο την έκθεση ακριβώς πισω μας, ή πχ απο βόλτα στην Θεσσαλονίκη να φάινεται ο Λευκός Πύργος, ή γονείς, αδέρφια, φίλοι κτλ.
                        Και τώρα περιμένουμε να χτυπήσει το τηλέφωνο.
                        Ήθελα κάποιος αν ξέρει να μου πει το εξής: Δηλωσαμε ως διευθυνση κατοικίας τη διεύθυνση διαμονής μας ως την Κυριακή (συγγενικό σπιτι). Απο εκείνη την ημέρα μένουμε προσωρινά σε σπιτι που μας παρέχει η εταιρία στην οποία εργάζεται ο σύζυγος, και ψάχνουμε για δικό μας ταυτόχρονα. Όταν βρούμε και υπογράψουμε συμβόλαιο, πως θα γίνει η αίτηση για την αλλαγή της διεύθυνσης επικοινωνίας; Ή πρέπει να γίνει; Εννοω η διεύθυνση της θείας μας είναι σίγουρα σταθερή και θα πηγαίνουμε εκεί καθε δεύτερη εβδομάδα. Πρέπει να την αλλάξω;

                        Comment


                          #27
                          Originally posted by charm_quark View Post
                          Ήθελα κάποιος αν ξέρει να μου πει το εξής: Δηλωσαμε ως διευθυνση κατοικίας τη διεύθυνση διαμονής μας ως την Κυριακή (συγγενικό σπιτι). Απο εκείνη την ημέρα μένουμε προσωρινά σε σπιτι που μας παρέχει η εταιρία στην οποία εργάζεται ο σύζυγος, και ψάχνουμε για δικό μας ταυτόχρονα. Όταν βρούμε και υπογράψουμε συμβόλαιο, πως θα γίνει η αίτηση για την αλλαγή της διεύθυνσης επικοινωνίας; Ή πρέπει να γίνει; Εννοω η διεύθυνση της θείας μας είναι σίγουρα σταθερή και θα πηγαίνουμε εκεί καθε δεύτερη εβδομάδα. Πρέπει να την αλλάξω;
                          Αν αλλαξετε διευθυνση κατοικιας για πανω απο 14 μερες ,πρεπει να ειδοποιησετε το DIAC.Το οτι η διευθυνση της θειας ειναι σταθερη ,δεν σημαινει κατι.Τους ενδιαφερει να μενετε μαζι στην διευθυνση που δηλωσατε.Μην ξεχνας ,οτι καποιες φορες κανουν και random home visits ,ωστε να δουνε αν αυτοι που στειλαν αιτηση για partner visa ,οντως μενουνε μαζι.

                          Moλις η νυφη κι ο γιος μου βρηκαν δικο τους σπιτι ,τον Μαρτη που περασε -αρχικα μενανε σε θεια ,οποτε την διευθυνση της ειχαν γραψει στην αιτηση-,ενημερωσανε το DIAC.

                          Επισης ,αμεσως αλλαξανε διευθυνση στο Medicare ,Centerlink ,VicRoads-οπου βγαλανε τα Αυστραλιανα διπλωματα οδηγησης- ,Τραπεζα ,εφορια.

                          Απο την Κυριακη ,γραφεις οτι μενετε προσωρινα σε σπιτι που σας παραχωρησε η εταιρεια.Αν το προσωρινο θα ειναι πανω απο 14 μερες ,θα πρεπει να το ξερει το DIAC.

                          Σε καθε περιπτωση ,καλυτερα να τηλεφωνησεις να σου πουνε .
                          Γραφει σχετικα με την Partner Visa: Onshore Temporary and Permanent (Subclasses 820 and 801) και την αλλαγη διευθυνσης ,στο site του DIAC.
                          Διαβασε εδω ,στο Change in circumstances.

                          ''Change in circumstances

                          If you change residential address for longer than 14 days you must inform the department in writing or by telephoning the general enquiries line.
                          See:
                          Form 929 Change of address and/or Passport Details
                          National Telephone Numbers''
                          ''Minds are like parachutes... they only function when open.''

                          Comment


                            #28
                            Originally posted by vertigo View Post
                            Απο την Κυριακη ,γραφεις οτι μενετε προσωρινα σε σπιτι που σας παραχωρησε η εταιρεια.Αν το προσωρινο θα ειναι πανω απο 14 μερες ,θα πρεπει να το ξερει το DIAC.
                            Το θέμα είναι πως ούτε εμείς το ξέρουμε, γιατί ταυτόχρονα ψάχνουμε για σπίτι. Αν δω ότι πάμε για περισσότερες απο 10 μέρες (τώρα είμαστε στις 5, αλλα άυριο έχουμε να δούμε μερικά σπίτια) θα τους πάρω τηλέφωνο.

                            Comment


                              #29


                              A Bridging visa (class WA) has been granted to the applicant listed in the table below to allow
                              you to remain in Australia during the processing of your application for a Partner (Temporary)
                              (class UK) Partner (subclass 820) visa.

                              Comment


                                #30
                                Μπράβο συγχαρητήρια! Η περίπτωση σας μου θυμίζει τη δική μας όταν ήρθαμε εδώ και για ένα μήνα είχαμε ένα προσωρινό σπίτι από την εταιρεία μέχρι να νοικιάσουμε το δικό μας. Καλή συνέχεια σε ότι κάνετε!
                                Ο Τολμών Νικά...Ονειρευτείτε, Σχεδιάστε, Πραγματοποιήστε!

                                Comment

                                Working...
                                X