Announcement

Collapse
No announcement yet.

εταιρεία συμβούλων μεταναστευσής

Collapse
X
 
  • Filter
  • Time
  • Show
Clear All
new posts

    #16
    Συγνώμη αν σας ταλαιπώρησα.
    Το τηλέφωνο του δικηγόρου ήταν Αθήνα, και μάλιστα στην οδό Μάρνης 59
    Αλλά δεν προσπάθησα ξανά να επικοινωνήσω μαζί του κ φυσικά δεν ξέρω αν ο άνθρωπος έχει κάποια σχέση με όλο αυτό.

    Για το γραφείο του Cohen Εννοούσα πως δεν μπόρεσε να μου βρει εργοδότη, και πως δεν ξέρω αν βγάζει και βίζα στους πελάτες του γραφείου του.

    Παιδιά και εγώ ψάχνοντας πάω, δεν ξέρω κάτι περισσότερο για την (εταιρία)

    Να βοηθήσουμε ο ένας τον άλλο για να αποφύγουμε τις παγίδες. Οποιοδήποτε σχόλιο ευπρόσδεκτο.
    Αν τα όνειρα σου δεν πραγματοποιούνται μην απογοήτευσε, άλλαξε όνειρα είναι δωρεάν.

    Comment


      #17
      Έχει παει φίλος εκεί και βρίσκεται στη φαση οπου περιμένει επιστολή απο την πρεσβεία του Καναδά στη ρωμη εαν θα προχωρήσει καλώς η οχι η έκδοση της βίζας, εαν ναι ακολουθουν ιατρικές εξετάσεις και η βίζα μετά απο κανα δίμηνο. Το κόστος είναι 150 εύρο για βιζα (προκαταβολή) + 30 για κούριερ αφού βρεθεί εργοδότης και μαζέψεις τα απαιτούμενα δικαιολογητικά για να τα ταχυδρομήσεις στη ρωμη. Όλα φενονται τελεια εκτοσ απο το γεγονός οτι τα στοιχεια του εργοδότη (εταιρία) δεν τα βρίσκει πουθενά και στο τηλ που του δώσανε δεν απαντα κανεις. Αυτά, τωρα περιμένει και καλα απάντηση από την πρεσβεία έως 45 μέρες. Τέλος η αμοιβή τους ειναι ο πρώτος του μισθός εκεί ολόκληρος αφου τον δουλέψεις προφανώς

      Comment


        #18
        Καλημέρα!
        Δεν ξέρω αν είναι εδώ η σωστή θέση, αλλά το βρήκα σήμερα τυχαία και είπα μήπως βοηθήσει κάποιον:

        Έλληνες και Καναδοί ανοίγουν τους ορίζοντές τους! | Ειδήσεις | On-news.gr

        Comment


          #19
          Σε παρακαλώ αν μπορείς να μας εξηγήσεις ο φίλος σου έφτιαξε τα χαρτιά του στο γραφείο του Cohen ή στην εταιρία Rosslyn.

          Και έγραψες: Το κόστος είναι 150 εύρο για βιζα (προκαταβολή) + 30 για κούριερ (αφού βρεθεί εργοδότης) και μαζέψεις τα απαιτούμενα δικαιολογητικά για να τα ταχυδρομήσεις στη ρώμη.
          (Όλα φαίνονται τέλεια εκτός από το γεγονός οτι τα στοιχεία του εργοδότη (εταιρία) δεν τα βρίσκει πουθενά και στο τηλ που του δώσανε δεν απαντά κανείς)
          Για να καταλάβουμε του βρήκαν εργοδότη και περιμένει την βίζα;
          Αν τα όνειρα σου δεν πραγματοποιούνται μην απογοήτευσε, άλλαξε όνειρα είναι δωρεάν.

          Comment


            #20
            Μιλάω για Rosslyn και ναι υποτίθεται του βρήκαν εργοδότη και περιμένει τη βίζα. Και εγω περιμένω να δω τι παιζει με αυτούς για να κανω κίνηση αλλα εαν δεν παει ο αλλος στον Καναδά δε πρόκειται να τους πιστέψω

            Comment


              #21
              Και εγώ μία από τα ίδια φίλε μου περιμένω να δω τι θα γίνει. Παρακολουθώ το θέμα 3 μήνες τώρα.
              Εμένα πάντως 2 φόρες που μίλησα μαζί τους μου τα είπαν διαφορετικά.

              Μετά από ραντεβού πήγα στα γραφεία τους και μου είπαν πως το μόνο που ήθελαν σε πρώτη φάση ήταν το διαβατήριο μου και την ταυτότητα μου, και χωρίς προκαταβολή θα μου έβρισκαν εργοδότη.
              Όταν αυτό γίνει μετά από 45 μέρες και αφού θα έχω στα χέρια μου το συμβόλαιο θα τους έδινα την αμοιβή τους 400 ευρώ.

              Για να ολοκληρωθούν οι διαδικασίες με την βίζα θα χρειάζονταν 4 με 5 μήνες και άλλα 200 ευρώ.

              Την δεύτερη φορά μετά από email που τους έστειλα με κάλεσαν και μου είπαν πως η διαδικασία είχε αλλάξει, και πως ήθελαν τα 150 Προκαταβολή. Σε ερώτηση μου είπαν πως αυτό έγινε λόγω του ότι πολλοί αφότου τους έβρισκαν εργοδότη άλλαζαν γνώμη και δεν ήθελαν να πάνε στον Καναδά.

              Δεν μου είπαν τίποτα για ολόκληρο τον μισθό αν πιάσω δουλεία στον Καναδά.
              Η αμοιβή του γραφείου θα είναι αυτά τα 400 ευρώ. Μάλιστα ο μισθός μου εκεί θα είναι 3 με 4000 Δολάρια Καναδά τον μήνα.

              Τι να πω!!! Ας ελπίσουμε να πάνε όλα καλά με τον φίλο σου.
              Αν τα όνειρα σου δεν πραγματοποιούνται μην απογοήτευσε, άλλαξε όνειρα είναι δωρεάν.

              Comment


                #22
                3 me 4000$? tron mina? se ti douleia tha doulepseis? grafeiou?
                Mono min ksexnas o katoteros misthos einai 10.75 hour, an se filoksenisoun ok an oxi bale 1500$ enoikio kai xorista auta pou tha tros ,ara? ti sou menoun? auta hthela na po

                Comment


                  #23
                  1000$ tha doseis se ena diamerisma tritis katigorias k ta diamerismata den einai opos tis Elladas?kloudia me 500 pakistanous pou bromane tin polikatoikia ,giauto reinai kalitera na noikiasis spiti k toulaxiston to upogeio me 1000 kai me 1200$. akou file mou apo oti ksero -pou pigaino edo kai 10x sto Toronto -4000 $ pernoun autoi pou douleuoun sta grafeia ante kai autoi pou douleuoun se oikodomi , nai ok alla mallon den ksereis kala tin zoh ekei k gia na perneis 4000$ se oikodomi prepei na exeis kai kairo proipiresia alla na ksereis an den exeis xartia kai an douleueis gia allon dil na eisai to tsiraki tou tha perneis 8 me 12$ tin ora asta k ekei diskola k edo alla kalitera ekei pros to paron bebaia...

                  Comment


                    #24
                    Τα πράγματα δεν είναι τόσο τραγικά με τα ενοίκια εδώ. Τουλάχιστον μιλάω για Αλμπέρτα που μένω εγώ. Σίγουρα εξαρτάται τι ζητάει ο καθένας. Εγώ δίνω 1100$ στο κέντρο του Edmonton, σε οικοδομή του 2006, στον 2ο όροφο, με ένα υπνοδωμάτιο, όλες τις ηλεκτρικές συσκευές (ψυγείο, κουζίνα, πλυντήριο πιάτων, φούρνος μικροκυμάτων, πλυντήριο και στεγνωτήριο). Μέσα στην τιμή συμπεριλαμβάνονται κοινόχρηστα, ρεύμα, θέρμανση, νερό και μια θέση στο υπόγειο πάρκινγκ του κτιρίου. Εν ολίγοις δεν πληρώνω καθόλου λογαριασμούς εκτός απο τηλέφωνο και καλωδιακή τηλεόραση.

                    Comment


                      #25
                      Μιλάω για οικοδομή και συγκεκριμένα σε αγωγούς πετρελαίου και αερίου με 8 χρόνια προϋπηρεσίας ο μισθός είναι 25-30$ την ώρα.

                      Για τα ενοίκια στο Calgary είναι αλήθεια πως για ένα καλό διαμέρισμα θες περίπου 1000$ αλλά σε αυτό το ποσό αν μιλάμε για Condo,όπως έγραψε και (zwnn)
                      Περιλαμβάνονται κοινόχρηστα, νερό, θέρμανση, στεγασμένο παρκινγκ και σε ορισμένες περιπτώσεις γυμναστήριο εντός πολυκατοικίας.

                      Η φίλη από το Edmonton μπορεί να μας πει περισσότερα για το κόστος ζωής εκεί, αν και από μία πρόχειρη έρευνα που έκανα πολλά πράγματα είναι ποιο φθηνά εκεί από ότι στην Αθήνα.

                      Αν μπορείς σε παρακαλώ να μας πεις πως σε αντιμετώπισαν εκεί; Πόσο καιρό έχεις στο Edmonton? Πως είναι ο χειμώνας; Αν ζητάνε προκαταβολή ενοικίου; Και γενικά πως είναι η ζωή εκεί; Θα μας βοηθήσεις πολύ.
                      Αν τα όνειρα σου δεν πραγματοποιούνται μην απογοήτευσε, άλλαξε όνειρα είναι δωρεάν.

                      Comment


                        #26
                        Μέχρι να απαντήσει η Ζωή από το Edmonton
                        δείτε σπίτια και διαμερίσματα σε όποια περιοχή του Καναδά επιθυμείτε on line με τις τιμές,παροχές κτλ.

                        στο Apartment Toronto: Find your next Toronto apartment, rent quickly with pictures.
                        < GREEKS AGAINST NEW WORLD ORDER >

                        Comment


                          #27
                          Στο Edmonton ήρθα το Νοέμβριο του 2009. Το ρατσισμό τον αντιμετώπισα απο λίγο εως καθόλου. Οι εργοδότες μου είναι καταπληκτικοί, νομίζω πως ήμουν πολύ τυχερή σε αυτό. Ενοίκια σου ζητάνε 2 μπροστά, κανείς όμως δεν θα σου νοικιάσει σπίτι χωρίς να δεί work permit (βίζα). Ο χειμώνας είναι δύσκολος με το χιόνι να ξεκινάει τέλη Οκτωβρίου μέχρι και τα τέλη Μαρτίου. Θερμοκρασίες -20 με -45. Ο τρόπος ζωής είναι διαφορετικός και θέλει χρόνο για να τον συνηθίσεις. Η ποιότητα ζωής είναι όμως πολύ καλύτερη απο Ελλάδα. Οι μισθοί δεν έχουν καμία σχέση με Ελλάδα. Εδώ ζείς, δεν παλεύεις να επιβιώσεις.

                          Comment


                            #28
                            Δεν νομίζω πως υπάρχει Έλληνας αυτήν την περίοδο που να πιστεύει πως είναι ωραία να ζεις στην Ελλάδα (από οικονομικής άποψης μιλάω πάντα) εκτός από μικρές εξαιρέσεις.
                            Είναι τουλάχιστον αστείο να συγκρίνουμε την ζωή στην Ελλάδα, και την οργάνωση του κράτους, με τον Καναδά.
                            Γιατί απλός εδώ δεν υπάρχουν αυτά, και αν κάποιος πει πως εμείς έχουμε ωραίο κλίμα και θάλασσα κ.λπ. Θα συμφωνήσω μαζί του.
                            Αλά αν είσαι 2-3 χρόνια άνεργος ή δουλεύεις για 300 ευρώ τον μήνα μάλλον δεν θα σε ενδιαφέρουν και πολύ όλα αυτά.

                            Και εγώ αγαπώ την χώρα μου όπως κάθε Έλληνας, νομίζω όμως πως η χώρα μας δεν μας αγαπά. Αυτά τα λίγα για το θέμα πατριωτισμός.
                            Zwnn Σε ευχαριστώ πολύ για την απάντηση να και περνάς καλά.

                            {Αν τα όνειρα σου δεν πραγματοποιούνται μην απογοήτευσε, άλλαξε όνειρα είναι δωρεάν.}
                            Αν τα όνειρα σου δεν πραγματοποιούνται μην απογοήτευσε, άλλαξε όνειρα είναι δωρεάν.

                            Comment


                              #29
                              Bravo sou zwnn pesta na mathainoun oloi k Kurios an den exeis biza spiti den noikiazeis to poio basiko einai

                              Comment


                                #30
                                Συγνώμη Nikos72 για να καταλάβω υπάρχει κάποιος που να πιστεύει πως θα πάει στον Καναδά η σε κάποια άλλη σοβαρή χώρα χωρείς βίζα, και δεν θα τον πετάξουν στη θάλασσα; Ή πως θα βρει εργασία;

                                Πρέπει να είσαι τουλάχιστον απερίσκεπτος για να ξοδέψεις 1000$ για εισιτήριο χωρίς να ξέρεις αν θα καταφέρεις να μείνεις στην χώρα. Δεν νομίζω πως κανείς από αυτούς που γράφουν στο φόρουμ να θέλει να μεταναστεύσει παράνομα.
                                Αν τα όνειρα σου δεν πραγματοποιούνται μην απογοήτευσε, άλλαξε όνειρα είναι δωρεάν.

                                Comment

                                Working...
                                X