Announcement

Collapse
No announcement yet.

Ανταπόκριση - Farfyffs

Collapse
X
 
  • Filter
  • Time
  • Show
Clear All
new posts

    #46
    Originally posted by FarfyFfs View Post

    Και ναι έπειτα από αρκετό καιρό βρήκα επιτέλους την ευκαιρία και τον χρόνο να καθίσω να γράψω τη συνέχεια της ανταπόκτισης μου.
    Η βίζα μας βγήκε πάρα πολύ γρήγορα σε λιγόττερο από 24 ώρες . 20 Φλεβάρη κατέθεσε η Yelena τα χαρτιά 21 πρωί ήρθε το Letter of Grant από DIAC. Και 22 ανακοινώθηκε ότι η Ελλάδα ανέβηξε level risk.

    Άντε και καλή αρχή και στα δικά μας οι υπόλοιποι! Μια ερωτησούλα μόνο! Τι εννοείς όταν λες για level risk? Είναι διαφορετικό από το assessement level? Μπαίνοντας στο immi.gov μας έχει assessement level 1 ακόμα γι'αυτό ρωτάω...

    Comment


      #47
      “ Επίσης δεν κατάλαβα γτ δεν με αφησανε να χαιδεψω τον σκυλο στο αεροδρομιο που μας μύριζε, πολύ με πειραξε οφειλω να ομολογησω >,<”

      Τα σκυλιά στο αεροδρόμιο είναι μια πονεμένη ιστορία και για μας … Το ’96 όταν πήγαμε γαμήλιο ταξίδι Μελβούρνη, έτσι και σε εμάς ήρθε ένα χαριτωμένο σκυλάκι να πάρει μυρωδιά από Ελλάδα, καθώς περιμέναμε να πάρουμε της αποσκευές μας … Η νεαρή υπάλληλος σύνοδος του χαριτωμένου, χάζευε αλλού, την ώρα που πλησίασε ο μικρός την γυναίκα μου, και η Ειρήνη, όλο χαρά, όντος άπλωσε το χέρι της, και τον χάιδεψε λιγάκι, μιας και ήταν και η πρώτη της επαφή με σκύλο Αυστραλιανό, και μάλιστα τόσο φιλόξενο : - )
      Δυστυχώς, η νεαρή υπάλληλος, κάτι άλλο παρά φιλόξενη ήταν, και άρχισε να ουρλιάζει me ύφος πολύ στριμμένο “ what are you doing ???...stop patting him, you don’t touch a working dog “
      ‘ Αυτή γιατι φωνάζει ‘ , με ρωτάει η Ειρήνη, μιας και τα αγγλικά της δεν ήταν και τόσο καλά …. Τεσπα, αφού τσακώθηκα με την υπάλληλο, και εξηγώντας της ότι σε ένα αεροδρόμιο διεθνές, δεν γνωριζει ο κάθε επισκέπτης τούς κανονισμούς περί χαϊδέματος σκύλον :-P , και ότι θα έπρεπε να φέρεται πιο ευγενικά κτλ, συνεχίσαμε το οδοιπορικό μας, με την ευχαρίστηση , και δικιά μας και του σκύλου , ότι είχαμε απόλαυση ένα μικρό χάδι : - )
      The moral of the story : do not pat the dog !!

      Comment


        #48
        Originally posted by FarfyFfs View Post
        Paidia twra katafera na katsw se pc me internet EPITELOUS kai vrika xrono na grapswestw kai gia ligo 8a ananewswantapokrisi oso pio suntoma mporw mallon apo vdomada gt twra metakomizoume vrikame ena bangalow 220 tin evdomada all bills included, mia trupa gia to neo mas 3ekinhma :D 8a menoume heidelberg perioxi watsonia o sta8mos einai 200 metra apo to spiti exoume k stasi leofwriou stin porta einai k konta stin douleia tou mitsou (w nai epiase douleia :D) genika ftou na min to vaskanw ola kala mexri stigmis :D
        Μπραβο ,Αννα μου! κι ετσι να συνεχισετε! Ολα καλά να σας ερχονται πάντα!
        ''Minds are like parachutes... they only function when open.''

        Comment


          #49
          Originally posted by PanAeon View Post
          “ Επίσης δεν κατάλαβα γτ δεν με αφησανε να χαιδεψω τον σκυλο στο αεροδρομιο που μας μύριζε, πολύ με πειραξε οφειλω να ομολογησω >,<”
          εγω γιατι δεν το βλεπω αυτο το κομματι απ την ανταποκριση της Αννουλας;ουτε κι αυτο που παρεθεσε η φιλη XaKo,στο post 46; παρα βλεπω στο 44& 45 της Αννας ,μονο δυο αραδες; στο 44 / Euxaristw polu polu paidia na eiste kala ^^ , o dromos einai makrus akoma alla toul eixame kalh arxh ^^'' και στο 45/ έκανα μισο update :D''

          Α! Δεν παιζω!
          ''Minds are like parachutes... they only function when open.''

          Comment


            #50
            εκανα επεξεργασια στο πρωτο μηνυμα για να ειναι ολα μαζι ^^
            Go to work, send your kids to school, follow fashion, act normal, walk on the pavement, watch t.v., save for your old age, obey the law, repeat after me: "I am free".

            Comment


              #51
              καλωσορίσατε! Εύχομαι τα καλύτερα!

              Να διορθώσω όμως κάτι: δε νομίζω ότι η Ελλάδα ανέβηκε risk assessment level για τις φοιτητικές βίζες. Μπορείς να το επιβεβαιώσεις εδώ:

              Home Affairs brings together Australia's federal law enforcement, national and transport security, criminal justice, emergency management, multicultural affairs, settlement services and immigration and border-related functions, working together to keep Australia safe.

              Comment


                #52
                Originally posted by FarfyFfs View Post
                εκανα επεξεργασια στο πρωτο μηνυμα για να ειναι ολα μαζι ^^


                Διαβασα την ανταποκριση σου..και συγκινηθηκα πολυ..ειδικα εκει που περιγραφεις τον αποχαιρετισμο στον σταθμο..

                Οσο για το παραπονο σου ,που δεν σε αφησε να χαϊδεψεις το σκυλακι...αυτα τα σκυλια, εχουν μια συγκεκριμμενη αποστολη ...να μυριζουν εσενα και τις αποσκευες σου για να ανιχνευσουν ναρκωτικα και άλλα πραγματα που απαγορευονται και οποιαδηποτε χειρονομια εκ μερους σου ,που θα τα αποσπουσε/αποσυντονιζε απ το εργο τους ,απαγορευεται!
                ''Minds are like parachutes... they only function when open.''

                Comment


                  #53
                  Originally posted by Constantin View Post
                  καλωσορίσατε! Εύχομαι τα καλύτερα!

                  Να διορθώσω όμως κάτι: δε νομίζω ότι η Ελλάδα ανέβηκε risk assessment level για τις φοιτητικές βίζες. Μπορείς να το επιβεβαιώσεις εδώ:

                  http://www.immi.gov.au/allforms/pdf/...ent-levels.pdf
                  εχεις δικιο γι αυτα που λεει στο site του immi.Ομως κι εγω το χα διαβασει και το χα γραψει στο φορουμ , πως διαβασα οτι η Ελλαδα με την Ισπανια,θεωρουνται higher risk χώρες,πιά.Mηπως ειναι αποφασεις για τις οποιες ενημερωνουν τους πρακτορες μεταναστευσης και τα εκπαιδευτικα ιδρυματα και δεν ενημερωνουν και το site ,γιατι η κατασταση ειναι ρευστη και συνεχως μεταβαλλομενη προς το χειροτερο ,οποτε αντι να μπαινουν και ν αλλαζουν καθε τοσο τα levels της Ελλαδας και της Ισπανιας στο site ,τα αφηνουν ως εχει; Δεν ξερω ,υποθεσεις κανω...Το αρθρο στο λινκ που βαζω ,ειναι του Δεκεμβριου 2012.Για να γραφει η Αννα ,οτι τον Φλεβαρη του 2013 ,ανεβηκε η Ελλαδα level of risk-και που της ειπε οπως υποθετω ,η κυρια απ το agency που κατεθεσε την αιτηση της- ,ισως απλα ληφθηκε τον Φλεβαρη και επισημη αποφαση απ το DIAC,πανω σ αυτα που αναφερει το αρθρο του Δεκεμβρη ,'η ανεβηκε κι άλλο level.Δεν γνωριζω κατι ,απλα οσα ειχα διαβασει στο αρθρο ,αναφερω και παραθετω..


                  In addition, Australia now reserves the right to adjust the visa application category based on world events. For example, currently Spain and Greece are considered “higher risk” than previously due to the economic situation in these countries.
                  ''Minds are like parachutes... they only function when open.''

                  Comment


                    #54
                    Originally posted by vertigo View Post
                    εχεις δικιο γι αυτα που λεει στο site του immi.Ομως κι εγω το χα διαβασει και το χα γραψει στο φορουμ , πως διαβασα οτι η Ελλαδα με την Ισπανια,θεωρουνται higher risk χώρες,πιά.Mηπως ειναι αποφασεις για τις οποιες ενημερωνουν τους πρακτορες μεταναστευσης και τα εκπαιδευτικα ιδρυματα και δεν ενημερωνουν και το site ,γιατι η κατασταση ειναι ρευστη και συνεχως μεταβαλλομενη προς το χειροτερο ,οποτε αντι να μπαινουν και ν αλλαζουν καθε τοσο τα levels της Ελλαδας και της Ισπανιας στο site ,τα αφηνουν ως εχει; Δεν ξερω ,υποθεσεις κανω...Το αρθρο στο λινκ που βαζω ,ειναι του Δεκεμβριου 2012.Για να γραφει η Αννα ,οτι τον Φλεβαρη του 2013 ,ανεβηκε η Ελλαδα level of risk-και που της ειπε οπως υποθετω ,η κυρια απ το agency που κατεθεσε την αιτηση της- ,ισως απλα ληφθηκε τον Φλεβαρη και επισημη αποφαση απ το DIAC,πανω σ αυτα που αναφερει το αρθρο του Δεκεμβρη ,'η ανεβηκε κι άλλο level.Δεν γνωριζω κατι ,απλα οσα ειχα διαβασει στο αρθρο ,αναφερω και παραθετω..


                    In addition, Australia now reserves the right to adjust the visa application category based on world events. For example, currently Spain and Greece are considered “higher risk” than previously due to the economic situation in these countries.
                    Την κάτσαμε τη βάρκα δηλαδίς....

                    Comment


                      #55
                      Α φιλεναδα με καλυψες, ότι είπε η vertigo λεπόν :P αν βρω το λινκ θα το παραθεσω νταξει???????????? και το λεω με περισση σιγουρια γιατί το συζητουσαμε με τη mara agent και μου λεγε ποσο τυχερη ειμαι που προλαβαμε την ανακοινωση. Αυτά τα ολίγα ^^
                      Go to work, send your kids to school, follow fashion, act normal, walk on the pavement, watch t.v., save for your old age, obey the law, repeat after me: "I am free".

                      Comment


                        #56
                        The 3d and last part has been released :p
                        Go to work, send your kids to school, follow fashion, act normal, walk on the pavement, watch t.v., save for your old age, obey the law, repeat after me: "I am free".

                        Comment


                          #57
                          Originally posted by FarfyFfs View Post
                          The 3d and last part has been released :p

                          fingers crossed,οπως ζητησες!!!βρηκα και μια μικρη-γιατι τα παιδια φερνουν γούρι!- και μεχρι τις 10 του Απριλη ,ετσι θα καθεται! with her fingers crossed!


                          p.s γραφεις πολυ ''ζωντανά'' ! στο χω ξαναπει! ''το 'χεις''!

                          ολα καλά να πανε στις 10 του μηνα,φιλεναδα!
                          ''Minds are like parachutes... they only function when open.''

                          Comment


                            #58
                            Αυτό το thread έχει καταντήσει πιο εθιστικό και από τούρκικη τηλεοπτική σειρά ….
                            ανυπομονώ να διαβάσω το επόμενο επεισόδιο με αγονία …


                            Καλή συνέχεια , έτσι δυνατά :D

                            Comment


                              #59
                              Εγώ από την άλλη ακόμα δνε έχω βρει τίποτα, αααααααααα τωρα που το θυμηθηκα να μην το ξεχασω, είμαστε μια μερα Heidelberg και πάω στο fish & chips που χει κει περα στο κεντρο, και λεω ακουσα ζητατε κοπελα, μου λεει φερε βιογραφικο, τον κοιταω ετσι Οο λεω οοοοοοοοοοκκκκκκκ νταξ. Το λεω στο manager του Μητσου που σημειωτεον αυτος με εσειλε εκει, και γελουσε, τι βιογραφικα κ αηδιες ζηταει ο βλακας , πηγαινε ξανα κ πες του σε στελνω εγω. Ε παω κ εγω ξανα την εποενη μερα και ηταν κ ενας υπαλληλος εκει, του λεω θελω τον αφεντικουλη, μ λεει για δουλεια ειναι/ λεω ναι, μ λεει φερε βιογραφικο, του λεω πες του με στελνει ο ταδε από το ταδε μαγαζι, ε παει αυτος του το λεει και τον ακουω να λεει στα ελληνικα ( το ζωον ουτε καταλαβε οτι ειμαι ελληνιδα) πες της βλαμμενης να φερει βιογραφικο, ΓΟΥΟΤ ΔΕ ΧΕΛ, τα πήρα τόσο στην κράνα και διατηρωντας ψυχραιμια σαν σωστη κιουρια γυρισα κ εφυγα παραμιλωντας κατι ακαταληπτα πως θα κανω το πτυχιο μου ροδελα για να τυλιγω τα ψαρια σου ανόητε που μου θες και βιογραφικο >,<
                              Κάνε κι εσύ ένα βιογραφικό για να είσαι τυπική με αυτά. Δεν ξέρω τι σχέση έχουν ο manager του Μήτσου με τον ΓΟΥΟΤ ΔΕ ΧΕΛ αλλά από το να σε παίρνουν άδικα τα πυρά, καλύτερα τυπική με αυτά (δε πα να λενε οτι θέλουν). Αν ήμουν στη θέση σου θα του πήγαινα βιογραφικό με ένα έξτρα σημείωμα, υπογεγραμμένο από τον manager του Μήτσου.

                              Κατά τα άλλα ΑΓΑΠΑΜΕ FarfyFfs

                              Comment


                                #60
                                Αν και δεν βλέπω τούρκικα...συμφωνώ με τον PanAeon.....
                                Περιμένουμε να σε "διαβάσουμε" πως και πως....σίγουρα γράφεις πολύ "ζωντανά" και μου αρέσει που είσαι λίγο (ή πολύ) τρελοκομείο & έξω καρδιά άνθρωπος!!!!
                                Τώρα...ευτυχώς είναι κοντά η 10η Απριλίου γιατί δυσκολεύομαι λίγο στο φαγητό με τα δάχτυλα σταυρωμένα

                                Εύχομαι καλή επιτυχία και στα δύο!!!!! καλή συνέχεια....
                                Don't ever mistake someone's silence for ignorance, calmness for acceptance and kindness for weakness!

                                Comment

                                Working...
                                X