Announcement

Collapse
No announcement yet.

Για όσους είναι Αυστραλοί υπήκοοι (10)

Collapse
This topic is closed.
X
X
 
  • Filter
  • Time
  • Show
Clear All
new posts

    Originally posted by ioannisv View Post
    Τι δεν καταλαβαίνεις???
    Αφού έχουν πήξει στη δουλειά, που καιρός για τηλέφωνα.
    Xαχααχαχαχααχα!!!
    Απάντηση

    Comment


      Originally posted by ioannisv View Post
      Η Μεταφραστική Υπηρεσία του ΥΠΕΞ λειτουργεί κανονικά. Δείτε στο σχετικό θέμα 'Διάλυση της Μεταφραστικής Υπηρεσίας?' το τελευταίο post. Τηλέφωνα σπάνια σηκώνουν και δέχονται μόνο courier και όχι ΕΛΤΑ αν τα στείλεις από επαρχία.
      Αυτο λεμε..οτι τηλεφωνα δεν σηκωνουν.Καποιος απο επαρχια ,πώς θα βρει ακρη ,αν θελει να ρωτησει καποια πραγματα;Αν τελικα για την φορμα 118 & 119 θελει μονο απο ΥΠΕΞ ,θα τα στειλει με κουριερ.Εμαθε ο φιλος με ποια εταιρεια courier θα τα στειλει.Toυ ειχα γραψει να ρωτησει την FarfyFfs και την karmen1314,να του πουνε την εταιρεια. Το τελευταιο ποστ ,δεν το ειχα δει ,ωστε να του πω να ρωτησει και σενα με ποια εταιρεια courier τα εστειλες.

      υ.γ σπανια σηκωνουν τηλεφωνα; δλδ εσενα ετυχε ,εστω σπανια και το σηκωσανε; γιατι εγω ακομα και το υπουργειο εξωτερικων πηρα ,να βρω ακρη ,καποτε που προσπαθουσα να βγαλω γραμμη,επι ωρες κι επι αρκετες μερες! Και βεβαια ,δεν ξερανε να μου πουνε σχετικα ,αφου ειναι αλλη υπηρεσια το Μεταφραστικο! Οταν χρειαστηκα τηλ ,για να μαθω πότε θα ξανανοιξουν ,οταν εκλεισαν τον Νοεμβρη ,το κινητο του μου εδωσε-να ναι καλα!- ενας προϊσταμενος .Ε κι οταν στην βδομαδα δεν ειχαν ανοιξει ,τα στειλα αμεταφραστα κατω . Ειχα την ''χαρά '' ,να παω στις 14/11 ,2 ωρες μετα ,αφου ειχε παει κλιμακιο απ το υπουργειο....και εδιωξε τους συμβασιουχους..οποτε ατομα για παραλαβη και πληρωμη ,δεν ειχανε πια.......ενας πανικος γινοτανε..
      ''Minds are like parachutes... they only function when open.''

      Comment


        Originally posted by vertigo View Post
        ......
        υ.γ σπανια σηκωνουν τηλεφωνα; δλδ εσενα ετυχε ,εστω σπανια και το σηκωσανε; .
        Τους έπαιρνα τηλέφωνο (περίπου 200 κλήσεις έκανα σε τρεις μέρες) πριν τα στείλω για μετάφραση και δεν το σήκωναν. Τελικά το ρίσκαρα και τους τα έστειλα. Το site τους έχει αναλυτικές (!!!) οδηγίες σχετικά με τη διαδικασία. Μετά από 3 μέρες από την ημέρα αποστολής και από άλλα 200 τηλέφωνα το σήκωσαν και το μόνο μου απάντησαν ήταν ότι θα ειδοποιηθώ σχετικά από την courier. Δεν μου είπαν τίποτα άλλο. Πολύ δουλειά βλέπεις...
        Τελικά έκανα τη δουλειά μου και αυτό έχει σημασία. Το ρίσκο απέδωσε.
        Σήμερα πήρα και άλλο ρίσκο επιμένοντας με το ελληνικό δημόσιο. Έστειλα με τα ΕΛΤΑ, συστημένο και express, το φάκελο των δικαιολογητικών για το assessment από τους Engineers Australia. Θα σας ενημερώσω σχετικά με την πορεία του.

        Comment


          Καλησπερα σε ολους,
          ειμαι στην μελβουρνη περιπου 6 μηνες και εκανα αιτηση για προσοπικο δανειο και μου ειπανε οτι εχω bad credit στην αρχη επαθα την πλακα μου γιατι δεν μεγαλοσα εδω αλλα στην ελλαδα και τους ρωτησα απο τη και μου ειπανε να ζητησω το credit file μου και ετσι και εκανα πληρωσα περιπου 70 δολαρια και μου το στειλανε και ελεγε οτι επειδη ειχα κανει αιτηση οταν πρωτοηρθα χωρις βαβαια να παρω λεφτα γιατι μου ειπανε οτι πρεπει να φανει τουλαχιστων 3 μηνες δουλεια και ετσι περιμενα και ξανα εκανα και μου ειπανε αυτα που ειπα στην αρχη...
          ετσι και εγω τωρα ρωταω τη πρεπει να κανω καταρχην δεν μπορω να μαζεψω λεφτα για να αρχησω τη ζωη μου εδω γιατι στελνω στην ελλαδα οπου βοηθαω τους δικους μου με τα προβληματα οπου εχουν συν οτι δινω και εδω κατι στους συγγενεις οπου με φιλοξενουν εδω. και εγω τωρα επειδη πρεπει να αρχησω τη ζωη μου εδω πρεπει να αγορασω καταρχας ενα αυτοκινητο να πηγενω στη δουλεια μου θελω να ενοικιασω ενα διαμερισμα για να ειμαι μονος αρα πρεπει να αγορασω και επιπλα και διαφορες ηλεκτρονικεσ συσκευες...Αρα ξανα ρωταω τη μπορω να κανω να καθαρισω αυτο credit file και να παρω ενα προσοπικο δανειο περιπου 25.000 ωστε να αρχησω κατι????

          Comment


            Originally posted by koala1981 View Post
            Καλησπερα σε ολους,
            ειμαι στην μελβουρνη περιπου 6 μηνες και εκανα αιτηση για προσοπικο δανειο και μου ειπανε οτι εχω bad credit στην αρχη επαθα την πλακα μου γιατι δεν μεγαλοσα εδω αλλα στην ελλαδα και τους ρωτησα απο τη και μου ειπανε να ζητησω το credit file μου και ετσι και εκανα πληρωσα περιπου 70 δολαρια και μου το στειλανε και ελεγε οτι επειδη ειχα κανει αιτηση οταν πρωτοηρθα χωρις βαβαια να παρω λεφτα γιατι μου ειπανε οτι πρεπει να φανει τουλαχιστων .........................
            Fix a bad credit record | News.com.au
            https://fixbaddebt.com.au/Credit Check Australia, Credit Rating, Credit Report | MyCreditFile.com.au
            Clean Credit: Credit Repair Services Australia

            Comment




              οκ αλλα νομιζω οτι ολα αυτα θα μου πουν οτι πρεπει να περιμενω περιπου ενα χρονο μεχρι να ξανα κανω καπου αιτηση η θα μου ζητησουν για λεφτα....
              Εγω ομως θελω μια λυση αμεσα γιατι ειδη χαλαω πολλα το να πηγαινω στην δουλεια μου γιατι δεν υπαρχει τραμ η μπας για να παω εκει και ετσι περνω ταχι καθε μερα και μου περνει περιπου 60 δολαρια καθημερινα πιγεναι ελα....
              Μηπως να παω σε ενα δηκιγορο η κατι αλλο????

              Comment


                Originally posted by koala1981 View Post
                Καλησπερα σε ολους,
                ειμαι στην μελβουρνη περιπου 6 μηνες και εκανα αιτηση για προσοπικο δανειο και μου ειπανε οτι εχω bad credit στην αρχη επαθα την πλακα μου γιατι δεν μεγαλοσα εδω αλλα στην ελλαδα και τους ρωτησα απο τη και μου ειπανε να ζητησω το credit file μου και ετσι και εκανα πληρωσα περιπου 70 δολαρια και μου το στειλανε και ελεγε οτι επειδη ειχα κανει αιτηση οταν πρωτοηρθα χωρις βαβαια να παρω λεφτα γιατι μου ειπανε οτι πρεπει να φανει τουλαχιστων 3 μηνες δουλεια και ετσι περιμενα και ξανα εκανα και μου ειπανε αυτα που ειπα στην αρχη...
                ετσι και εγω τωρα ρωταω τη πρεπει να κανω καταρχην δεν μπορω να μαζεψω λεφτα για να αρχησω τη ζωη μου εδω γιατι στελνω στην ελλαδα οπου βοηθαω τους δικους μου με τα προβληματα οπου εχουν συν οτι δινω και εδω κατι στους συγγενεις οπου με φιλοξενουν εδω. και εγω τωρα επειδη πρεπει να αρχησω τη ζωη μου εδω πρεπει να αγορασω καταρχας ενα αυτοκινητο να πηγενω στη δουλεια μου θελω να ενοικιασω ενα διαμερισμα για να ειμαι μονος αρα πρεπει να αγορασω και επιπλα και διαφορες ηλεκτρονικεσ συσκευες...Αρα ξανα ρωταω τη μπορω να κανω να καθαρισω αυτο credit file και να παρω ενα προσοπικο δανειο περιπου 25.000 ωστε να αρχησω κατι????
                Δεν έχω καταλάβει γιατί έχεις bad credit file. Εργάζεσαι ήδη και για πόσο καιρό; ένας άλλος τρόπος για να αγοράσεις έπιπλα και ηλεκτρικές συσκευές είναι η χρήση πιστωτικής κάρτας με άτοκες δόσεις. Σε πόσες τράπεζες έκανες αίτηση για δάνειο; Αν εργάζεσαι θεωρώ απίθανο να μην μπορείς να βγάλεις πιστωτική κάρτα με όριο ας πούμε $5.000.

                Comment


                  Καλημέρα - Καλησπέρα σ' όλα τα πατριωτάκια. Σχετικά με τις μεταφράσεις ελληνικών εγγράφων που αφορούν την 119 αίτηση (επειδή είναι από τις λίγες αιτήσεις που στέλνονται στην Αυστραλία) παραθέτω τις απαντήσεις από τα email του DIAC της Αυστραλίας και του αντίστοιχου του Λονδίνου.

                  Thank you for your e-mail.

                  Please see page 2 of the attached 119 form regarding translation of documents.

                  ¨
                  Λητή, ουσιαστική και στο τέλος δεν μας λέει και τίποτα από αυτά που ξέραμε, δηλαδή μας λέει να ρωτήσουμ τις αρμοδιες προξενικές αρχές της χώρας μας.

                  Απόσπασμα απο αυτά που μου απάντησαν σχετικά με τις μεταφράσεις εγγράφων στο Λονδίνο

                  English translations are usually provided by the Ministry of ForeignAffairs. However, translations by lawyers and registered translators are accepted.


                  Ούτε η Πυθία δεν έδινε τόσο ξεκάθαρες απαντήσεις. Το σύνηθες είναι οι μεταφράσεις να προέρχονται από τη Μεταφραστική Υπηρεσία του Υπουργείου, αλλά γενικά, τα δέχονται από μεταφραστές και δικηγόρους.

                  Έχοντας ρωτήσει την Πρεσβεία μου απάντησαν ρητά ότι δέχονται μόνο μεταφράσεις από τη Μεταφραστική.


                  updated: Μου απάντησαν από τη Μεταφραστική Υπηρεσία απιστευτο εεεεε
                  Το κόστος μετάφρασης εξαρτάται από την κατηγορία του εγγράφου και την προτεραιότητά του (απλό ή επείγον).
                  Περισσότερες πληροφορίες στην ιστοσελίδα μας https://www.mfa.gr/ypiresies-gia-ton...-ypiresia.html

                  Εαν δεν θέλετε να παρευρεθείτε αυτοπροσώπως, μπορείτε να απευθυνθέιτε σε μια εταιρεία ταχυμεταφορών η οποία θα αναλάβει να διεπεραιώσει-με διαδικασία αγοράς- για εσάς την όλη διαδικασία.
                  Σε περίπτωση κατά την οποία το αρχικό ποσό υπολείπεται του συνολικού κόστους των μεταφράσεων,το πρόσωπο που θα τις παραλάβει θα προβεί στην εξόφληση του κατά την παραλαβή τους.


                  Τα συμπεράσματα δικά σας...
                  ΥΓ. Προσωπικά θα τα στείλω στη Μεταφραστική για να μην το ρισκάρω και αν μου ζητήσουν συμπληρωματικά θα τους ρωτησω για που μπορω να τα μεταφράσω.
                  Η γνώση είναι δύναμη αρκεί να είναι "οργανωμένη"

                  Comment


                    ΚΑΛΗΣΠΕΡΑ ΚΑΙ ΣΑΣ ΕΥΧΟΜΑΙ ΟΛΟΥΣ ΚΑΛΗ ΤΥΧΗ ΘΑ ΗΘΕΛΑ ΝΑ ΜΑΘΩ ΜΕΧΡΙ ΠΟΙΑ ΗΛΙΚΙΑ ΔΕΧΟΝΤΑΙ ΝΑ ΠΑΣ ΓΙΑ ΔΟΥΛΕΙΑ ΣΤΗΝ ΑΣΤΥΝΟΜΙΑ ΕΙΜΑΙ ΑΥΣΤΡΑΛΟΣ 33 ΧΡΟΝΩΝ ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ ΠΟΛΥ ΓΙΑ ΤΟΝ ΧΡΟΝΟ ΣΑΣ

                    Comment


                      Originally posted by vtec View Post
                      ΚΑΛΗΣΠΕΡΑ ΚΑΙ ΣΑΣ ΕΥΧΟΜΑΙ ΟΛΟΥΣ ΚΑΛΗ ΤΥΧΗ ΘΑ ΗΘΕΛΑ ΝΑ ΜΑΘΩ ΜΕΧΡΙ ΠΟΙΑ ΗΛΙΚΙΑ ΔΕΧΟΝΤΑΙ ΝΑ ΠΑΣ ΓΙΑ ΔΟΥΛΕΙΑ ΣΤΗΝ ΑΣΤΥΝΟΜΙΑ ΕΙΜΑΙ ΑΥΣΤΡΑΛΟΣ 33 ΧΡΟΝΩΝ ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ ΠΟΛΥ ΓΙΑ ΤΟΝ ΧΡΟΝΟ ΣΑΣ
                      Σε μιά χαρά ηλικία είσαι!
                      Home | Victoria Police

                      Comment


                        ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ ΠΟΛΥ

                        Comment


                          Originally posted by vtec View Post
                          ΚΑΛΗΣΠΕΡΑ ΚΑΙ ΣΑΣ ΕΥΧΟΜΑΙ ΟΛΟΥΣ ΚΑΛΗ ΤΥΧΗ ΘΑ ΗΘΕΛΑ ΝΑ ΜΑΘΩ ΜΕΧΡΙ ΠΟΙΑ ΗΛΙΚΙΑ ΔΕΧΟΝΤΑΙ ΝΑ ΠΑΣ ΓΙΑ ΔΟΥΛΕΙΑ ΣΤΗΝ ΑΣΤΥΝΟΜΙΑ ΕΙΜΑΙ ΑΥΣΤΡΑΛΟΣ 33 ΧΡΟΝΩΝ ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ ΠΟΛΥ ΓΙΑ ΤΟΝ ΧΡΟΝΟ ΣΑΣ
                          Τα πράγματα διαφέρουν από πολιτεία σε πολιτεία. Για την Victoria δεν υπάρχει όριο ηλικίας. Άπλα το σώμα χωρίζεται σε 2 διαφορετικά τμήματα. Στην γνωστή αστυνομία και στην PSO. H PSO στην victoria (Μητροπολιτικο κομμάτι της Μελβούρνης) έχει υπό την φύλαξή της το Μετρό και τα παρελκόμενα αυτού και το ωράριο εργασίας είναι 3μμ-11μμ και 6μμ-3πμ. Επίσης για PSO αρκεί να έχεις άδεια μόνιμης παραμονής. Τα υπόλοιπα στα λινκ που ανέβασε ο australian. Για το Σίδνεϊ (NSW) εδω.
                          A journey of a thousand miles begins with a single step.

                          Comment


                            καλησπερα.εχω ενα χρονο σχεδον που τρεχω για να δωσω στα παιδια μου αυστραλεζικη υπηκοοτητα.η μεταφραστικη εδω και τρεις μηνες δεν σηκωνει το τηλεφωνο.πηρα τηλ. στο βρετανικο συμβουλιο και μου ειπαν πως αν ζηταν μεταφραση απο την μεταφραστικη αθηνων τοτε εκει πρεπει να τα κανω.ελα ομως που δεν απανταν στο τηλεφωνο.δεν ξερω τι να κανω.εδω στην ελλαδα δεν σου εξηγει κανεις τιποτα, κι εμεις που ζουμε θεσσαλονικη τι πρεπει να κανουμε.

                            Comment


                              Originally posted by kouratos View Post
                              καλησπερα.εχω ενα χρονο σχεδον που τρεχω για να δωσω στα παιδια μου αυστραλεζικη υπηκοοτητα.η μεταφραστικη εδω και τρεις μηνες δεν σηκωνει το τηλεφωνο.πηρα τηλ. στο βρετανικο συμβουλιο και μου ειπαν πως αν ζηταν μεταφραση απο την μεταφραστικη αθηνων τοτε εκει πρεπει να τα κανω.ελα ομως που δεν απανταν στο τηλεφωνο.δεν ξερω τι να κανω.εδω στην ελλαδα δεν σου εξηγει κανεις τιποτα, κι εμεις που ζουμε θεσσαλονικη τι πρεπει να κανουμε.
                              Δες 5 posts πανω απ το δικο σου ,δλδ το 225 και θα διαβασεις την διαδικασια του πώς να τα στειλεις στην Μεταφραστικη του ΥΠΕΞ.Μπες και στο λινκ που παρεθεσε ο φιλος greco_topo.
                              ''Minds are like parachutes... they only function when open.''

                              Comment


                                ΓΙΑ ΜΕΛΒΟΥΡΝΗ ΕΝΔΙΑΦΕΡΟΜΑΙ ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ ΠΟΛΥ ΓΙΑ ΤΗΝ ΑΠΑΝΤΗΣΗ ΣΟΥ

                                Comment

                                Working...
                                X