Announcement

Collapse
No announcement yet.

Για όσους είναι Αυστραλοί υπήκοοι (10)

Collapse
This topic is closed.
X
X
 
  • Filter
  • Time
  • Show
Clear All
new posts

    #46
    Originally posted by australian View Post
    Δεν μπορώ να τον απασχολησω τώρα πανηγυρίζει τη νίκη ττου με τα "κουνελακια"!!!
    ε καλα ,δεν βιαζομαστε κιολας τοσο πολυ

    αστον τον ανθρωπο να πανηγυρισει
    ΜΕΤΑΝΑΣΤΕΥΣΗ COPY-PASTE............. "ΔΕΝ ΥΠΑΡΧΕΙ....... !!!!!!!"

    Comment


      #47
      Originally posted by Vicky81 View Post
      ευχαριστώ για την βοήθεια και τις διορθώσεις!
      Παρακαλω! χαρά μου να βοηθαω με ο,τι ξερω!

      υ.γ δεν ηταν διορθωσεις ,αλλά πληροφοριακη ενημερωση !
      ''Minds are like parachutes... they only function when open.''

      Comment


        #48
        Originally posted by vertigo View Post
        Παρακαλω! χαρά μου να βοηθαω με ο,τι ξερω!

        υ.γ δεν ηταν διορθωσεις ,αλλά πληροφοριακη ενημερωση !
        Χαίρομαι γιατί έχω άλλη μια ερώτηση.. εγώ κατεβαίνω 5/4 Μελβούρνη (είμαι υπήκοος) ο συζηγος και τα παιδιά τον Ιούνιο (μόνιμη βίζα ) και η ερώτηση είναι... Πιστοποιητικά γάμου παιδιών κτλ για επιδόματα στο centrelink και Medicare τα καταθετω εγώ πριν έρθουν ή θα τα καταθέσουμε οταν έρθουν και οι υπόλοιποι?

        Comment


          #49
          Originally posted by Vicky81 View Post
          Χαίρομαι γιατί έχω άλλη μια ερώτηση.. εγώ κατεβαίνω 5/4 Μελβούρνη (είμαι υπήκοος) ο συζηγος και τα παιδιά τον Ιούνιο (μόνιμη βίζα ) και η ερώτηση είναι... Πιστοποιητικά γάμου παιδιών κτλ για επιδόματα στο centrelink και Medicare τα καταθετω εγώ πριν έρθουν ή θα τα καταθέσουμε οταν έρθουν και οι υπόλοιποι?
          Hi Vicky.
          Εσύ θα καταθέσεις ότι αφορά εσένα Newstart Allowance
          Τα υπόλοιπα όταν έρθουν κι υπόλοιποι.

          Comment


            #50
            Καλησπέρα πατριωτάκια
            Ο σύντροφός μου θα πάρει την υπηκοότητα απ τον πατέρα του και είμαστε 2.5 χρόνια μαζί. Ανοίξαμε έναν κοινό λογαριασμό πέρσι τον Νοέμβριο για να υπάρχει σαν αποδεικτικό της σχέσης μας. Δε μένουμε μαζί όμως. Αυτό που θέλω να μάθω αν μπορείτε να μου πείτε είναι: θα εγκριθεί η αίτηση για την subclass 309 visa ως de facto σχέση με τον κοινό λογαριασμό που έχουμε κ δυο δηλώσεις από γνωστούς που να λένε ότι είμαστε ζευγάρι ή θα μου ζητήσουν στην πορεία αποδεικτικά ότι μένουμε μαζί; Δηλ αξίζει να πάρω το ρίσκο να προχωρήσω με αυτά που έχω στα χέρια μου ή δεν υπάρχει πιθανότητα να εγκριθεί και θα έχω χάσει κ τα χρήματα που θα έχω δώσει;

            Comment


              #51
              Originally posted by Sotiria_ View Post
              Καλησπέρα πατριωτάκια
              Ο σύντροφός μου θα πάρει την υπηκοότητα απ τον πατέρα του και είμαστε 2.5 χρόνια μαζί. Ανοίξαμε έναν κοινό λογαριασμό πέρσι τον Νοέμβριο για να υπάρχει σαν αποδεικτικό της σχέσης μας. Δε μένουμε μαζί όμως. Αυτό που θέλω να μάθω αν μπορείτε να μου πείτε είναι: θα εγκριθεί η αίτηση για την subclass 309 visa ως de facto σχέση με τον κοινό λογαριασμό που έχουμε κ δυο δηλώσεις από γνωστούς που να λένε ότι είμαστε ζευγάρι ή θα μου ζητήσουν στην πορεία αποδεικτικά ότι μένουμε μαζί; Δηλ αξίζει να πάρω το ρίσκο να προχωρήσω με αυτά που έχω στα χέρια μου ή δεν υπάρχει πιθανότητα να εγκριθεί και θα έχω χάσει κ τα χρήματα που θα έχω δώσει;
              de facto σχεση , σημαινει πολυ περισσοτερα απ το να εχετε δεσμο χωρις να συγκατοικειτε κι ας εχετε ανοιξει εναν κοινο λογαριασμο.Διαβασε το partner booklet 1 ,προσεκτικα και θα δεις γιατι μονο ενας κοινος λογαριασμος τραπεζης και δηλωσεις συγγενων οτι εχετε δεσμο ,δεν αρκει. Δεν εχετε de facto σχεση ,ωστε να ζητησεις εσυ partner visa.

              de facto σημαινει να μενετε μαζι σαν ζευγαρι και να μην ειστε παντρεμενοι .Tα 2,5 χρονια που εχετε δεσμο ,αλλά δεν μενετε μαζι σαν ζευγαρι ,θεωρουνται απλα period of dating και δεν μετρανε στο 12 μηνο της σχεσης de facto που ζηταει το immigration.



              What is a de facto relationship



              Since June 1999, the definition has been widened to cover ALL relationships between two adults (over the age of 18) who:

              live together as a couple; and
              are not married; and
              are not siblings or a parent or child of each other.

              This means that homosexual couples are now covered by this law.

              υ.γ Sotiria μου ,αφου θελετε να πατε Αυστραλια και ειστε 2,5 χρονια μαζι ,αρα εχει δοκιμαστει η σχεση ,εχεις κι αλλες επιλογες! για σκεψου το! Μελετησε καλα το partner booklet και αποφασιστε!
              ''Minds are like parachutes... they only function when open.''

              Comment


                #52
                Γεια σε ολους απο συδνευ! Ηθελα να ρωτησω τι ισχυει με την εγγυηση ενοικιου, το λεγομενο bond. Καπου ειχα δει οτι μπορει να επιστραφει απο το centrelink. Γνωριζει κανεις κατι σχετικο?

                Comment


                  #53
                  Originally posted by GeKo View Post
                  Γεια σε ολους απο συδνευ! Ηθελα να ρωτησω τι ισχυει με την εγγυηση ενοικιου, το λεγομενο bond. Καπου ειχα δει οτι μπορει να επιστραφει απο το centrelink. Γνωριζει κανεις κατι σχετικο?
                  Bond, rent and other charges - Government of South Australia

                  Ειχα βρει αυτες τις πληροφοριες!
                  “Nothing is forever”

                  Comment


                    #54
                    Originally posted by GeKo View Post
                    Γεια σε ολους απο συδνευ! Ηθελα να ρωτησω τι ισχυει με την εγγυηση ενοικιου, το λεγομενο bond. Καπου ειχα δει οτι μπορει να επιστραφει απο το centrelink. Γνωριζει κανεις κατι σχετικο?
                    Bond είναι η εγγύηση που δίνεις πριν μπεις στο σπίτι. Εδόσον στο τέλος είναι όλα καλά την παίρνεις πίσω. Δεν νομίζω οτι έχει σχέση το centrelink. Τουλάχιστον δεν έχω ακούσει ποτέ κάτι τέτοιο. Επίσης τα χρήματα δεν πηγαίνουν στον ιδιοκτήτη ή στον ατζέντη αλλά σε έναν ειδικό φορέα.(βλ. link)

                    Rental bonds fact sheet
                    Ο Τολμών Νικά...Ονειρευτείτε, Σχεδιάστε, Πραγματοποιήστε!

                    Comment


                      #55
                      Πολύ καλές οι πληροφορίες σου !!!

                      με βοήθησες πολύ !!!

                      Σ΄ευχαριστώ και εγώ !!!

                      Leyteris77,

                      και εσένα πολύ καλές οι πληροφορίες σου !!!

                      με βοήθησες πολύ !!!

                      Σ΄ευχαριστώ πολύ !!!

                      Comment


                        #56
                        Μαίρη το centrelink αν είσαι αυστραλός και πληρείς τις προυποθέσεις μπορεί να σου δώσει κάποιο βοήθημα για να καλύψεις το bond.

                        Comment


                          #57
                          Originally posted by demi View Post
                          Μαίρη το centrelink αν είσαι αυστραλός και πληρείς τις προυποθέσεις μπορεί να σου δώσει κάποιο βοήθημα για να καλύψεις το bond.
                          Aυτο το εχεις ακουσει ή το διαβασες στη σελιδα του Σεντερλινκ?
                          “Nothing is forever”

                          Comment


                            #58
                            Originally posted by Greece4ever View Post
                            Aυτο το εχεις ακουσει ή το διαβασες στη σελιδα του Σεντερλινκ?
                            Σήμερα επικοινωνήσαμε με την αντζέντησα και είπε οτι αύριο θα μας έχει έτοιμα τα χαρτιά για το Centrelink για το Bond και την επιδότηση ενοικίου.
                            αποσπασμα απο ανταποκριση Agoriani
                            ΜΕΤΑΝΑΣΤΕΥΣΗ COPY-PASTE............. "ΔΕΝ ΥΠΑΡΧΕΙ....... !!!!!!!"

                            Comment


                              #59
                              Originally posted by Sotiria_ View Post
                              Καλησπέρα πατριωτάκια
                              Ο σύντροφός μου θα πάρει την υπηκοότητα απ τον πατέρα του και είμαστε 2.5 χρόνια μαζί. Ανοίξαμε έναν κοινό λογαριασμό πέρσι τον Νοέμβριο για να υπάρχει σαν αποδεικτικό της σχέσης μας. Δε μένουμε μαζί όμως. Αυτό που θέλω να μάθω αν μπορείτε να μου πείτε είναι: θα εγκριθεί η αίτηση για την subclass 309 visa ως de facto σχέση με τον κοινό λογαριασμό που έχουμε κ δυο δηλώσεις από γνωστούς που να λένε ότι είμαστε ζευγάρι ή θα μου ζητήσουν στην πορεία αποδεικτικά ότι μένουμε μαζί; Δηλ αξίζει να πάρω το ρίσκο να προχωρήσω με αυτά που έχω στα χέρια μου ή δεν υπάρχει πιθανότητα να εγκριθεί και θα έχω χάσει κ τα χρήματα που θα έχω δώσει;
                              Καλησπέρα Σωτηρία. Ζητάνε σίγουρα και άλλα αποδεικτικά. Θα έλεγα ότι θα ήταν κρίμα να ρισκάρεις είναι χρήματα και χρόνος. μια ερώτηση,έχετε σκοπό να παντρευτείτε??

                              Comment


                                #60
                                Σωτηρία η λύση του Prospective marriage που προφανώς υπονοεί ο george lucas ?Prospective Marriage Visa (Subclass 300)
                                A journey of a thousand miles begins with a single step.

                                Comment

                                Working...
                                X