Announcement

Collapse
No announcement yet.

Για όσους είναι Αυστραλοί υπήκοοι (10)

Collapse
This topic is closed.
X
X
 
  • Filter
  • Time
  • Show
Clear All
new posts

    Originally posted by vtec View Post
    ΓΙΑ ΜΕΛΒΟΥΡΝΗ ΕΝΔΙΑΦΕΡΟΜΑΙ ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ ΠΟΛΥ ΓΙΑ ΤΗΝ ΑΠΑΝΤΗΣΗ ΣΟΥ
    Mαλλον στον manosK ,απευθυνεται το ποστ σου!(τον australian ,ηδη τον ευχαριστησες!). Το λεω ,γιατι οπως ποσταρες κατω απο δικο μου ποστ -χωρις παραθεση -φαινεται οτι σε μενα απευθυνεσαι!

    υ.γ καλη επιτυχια στα σχεδια σου και σιγουρα θα εισαι σε καλο επιπεδο αγγλικων ,για να ενδιαφερεσαι γι αυτο το επαγγελμα.(Οποτε ξεκινα τις προπονησεις ,για να περασεις και το fitness test!)

    How fluent do I need to be in the English language to become a Police Officer?
    As a Police member, one of the fundamental skills that you will need to demonstrate is your ability to communicate well in verbal English. This means having the ability to listen and verbally communicate in English at a level that allows you to competently carry out the duties of the role in an operational context. If an applicant is identified during the process as having a possible issue in this area, they are given the opportunity to participate in a process to assess their level of verbal communication skills in the context of operational suitability and safety.
    ''Minds are like parachutes... they only function when open.''

    Comment


      Για όσους είναι Αυστραλοί υπήκοοι (11)

      Γεια σας και ευχαριστω το patriotaki για την αποδοχη.Θελω να μοιραστω το προβλημα μου με εσας γιατι δεν σας γνωριζα και ενας φιλος μου ειπε τι εχετε προσφερει σε ολο τον κοσμο και ποσο βοηθαει εδω ο ενας τον αλλον.Ειμαι στην Αυστραλια εδω και 8 μηνες εχω παρει την αυστραλεζικη υπηκοοτητα καθως (ευτυχως)ειχα γεννηθει εδω.Λιγους μηνες πριν φυγω απο Ελλαδα καναμε δεσμο με μια κοπελα χωρισμενη με 2 παιδια (παρεπιμπτωντος ειμαι και εγω χωρισμενος με 2 παιδια) το προβλημα μου τωρα ειναι οτι θελουμε να ερθει εδω με τα παιδια της να μεινουμε μαζι αλλα χωρις να παντρευτουμε αμεσα (υπολογιζουμε για γαμο αργοτερα αλλα επειδη θα το θελουμε και οχι για λογους vizas) .Πηγα ρωτησα στο imigration και μου ειπαν οτι πρεπει να εχουμε παντρευτει απο Ελλαδα και μετα να ερθουμε ,το ιδιο μου ειπε και δικηγορος που ρωτησα αλλα ακουω οτι υπαρχουν και αλλες λυσεις...Θα μπορουσατε να με βοηθησετε οσοι γνωριζετε γιατι μπορει να εχω αυστραλεζικη υπηκοοτητα πλεον αλλα δεν παυει να εχω ολα τα προβληματα που εχουν ολα τα παιδια που μεταναστευουν για οικονομικους λογους και να ειναι και για εμενα τα πραγματα πολυ δυσκολα..ευχαριστω εκ των προτερων

      Comment


        Originally posted by giorgosklon View Post
        Ειμαι στην Αυστραλια εδω και 8 μηνες εχω παρει την αυστραλεζικη υπηκοοτητα καθως (ευτυχως)ειχα γεννηθει εδω.Λιγους μηνες πριν φυγω απο Ελλαδα καναμε δεσμο με μια κοπελα χωρισμενη με 2 παιδια (παρεπιμπτωντος ειμαι και εγω χωρισμενος με 2 παιδια) το προβλημα μου τωρα ειναι οτι θελουμε να ερθει εδω με τα παιδια της να μεινουμε μαζι αλλα χωρις να παντρευτουμε αμεσα (υπολογιζουμε για γαμο αργοτερα αλλα επειδη θα το θελουμε και οχι για λογους vizas) .Πηγα ρωτησα στο imigration και μου ειπαν οτι πρεπει να εχουμε παντρευτει απο Ελλαδα και μετα να ερθουμε ,το ιδιο μου ειπε και δικηγορος που ρωτησα αλλα ακουω οτι υπαρχουν και αλλες λυσεις.
        Γεια σου giorgosklon.
        Αν ρωτησες το immigration και επισης Registered Migration Agent( που δεν εχει σημασια αν ειναι πρακτορας ή δικηγορος, αυτος που απευθυνθηκες ) , ρωτησες εκει που επρεπε. Το οτι ειναι καποιος δικηγορος ,δεν σημαινει οτι ειναι ειδικος και στον μεταναστευτικο νομο.Πιστευω οτι θα ρωτησες δικηγορο εξειδικευμενο στον μεταναστευτικο νομο και εγγεγραμμενο στο MARA. Εδω στο φορουμ ,λυσεις δεν μπορουμε να δωσουμε για τετοια θεματα , γιατι ουτε ειδικοι ειμαστε ,ουτε επιτρεπεται .Παρα μονο αποψεις μπορουμε να εκφρασουμε ,που εννοειται πρεπει να τις τσεκαρεις μετα, ειτε με το immigration ειτε με RMA . Δεν ξερω αν υπαρχουν προσωπικες λεπτομερειες που εξεθεσες στο immi ή στον δικηγορο ,ωστε να σου πουν οτι επρεπε να ειχατε παντρευτει απο Ελλαδα και τωρα δεν μπορει να γινει τιποτα.Το να ειχατε παντρευτει πρωτα στην Ελλαδα ,ειναι μια εκδοχη.Αλλά κι αλλοι παντρευονται μετα ,αφου ο μη Αυστραλος εχει ζητησει την βιζα που του επιτρεπει να παει Αυστραλια για να παντρευτει τον Αυστραλο αρραβωνιαστικο.Οποτε δεν μπορω να ξερω γιατι σου δοθηκε αυτη η απαντηση ,εφ οσον δεν ξερω προσωπικες λεπτομερειες ,τις οποιες και φυσικα δεν ζηταω να τις πεις ,αν υπαρχουν.Αλλά αν υπαρχουν ,καταλαβαινεις οτι μονο υποθεσεις μπορει να κανει οποιος τυχον σου απαντησει.Το μονο που μπορω λοιπον να υποθεσω ,ειναι οτι επειδη εγραψες οτι ειχατε δεσμο λιγων μηνων ,σαν σαν de facto δεν μπορουσε να κανει αιτηση για partner visa και λογω του οτι μαλλον δεν συγκατοικουσατε και λογω του οτι ακομα κι αν συγκατοικουσατε ,το διαστημα ηταν μικρο. .Οποτε λογικα γι αυτο σου ειπαν οτι επρεπε να ειχατε παντρευτει απο Ελλαδα.Αυτο κατανοητο.To γιατι ομως ,δεν σου ειπε ο δικηγορος-το immi δεν δινει συμβουλες- ,για την prospective marriage visa-αυτην που την αναφερουν καποιοι και σαν βιζα για αρραβωνιασμενο/η- ,δεν το ξερω και δεν το καταλαβαινω.

        Αν ο μεταναστευτικος νομος δεν της δινει βιζα με εσενα σπονσορα, δεν μπορεις να κανεις τιποτα γι αυτο. Οι νομοι ειναι νομοι. Λες οτι ακους οτι υπαρχουν κι άλλες λυσεις ,ομως δεν εγραψες εστω μια απ αυτες τις λυσεις .Ουτε και ποιος σου μιλησε για άλλες λυσεις.Εκτος κι αν ετσι γενικα ,καποιος σου ειπε οτι υπαρχουν κι άλλες λυσεις.Αν εννοεις να ζητησει δικη της βιζα που δεν θα εχει σχεση μ εσενα ,δλδ δεν θα εισαι σπονσορας εσυ,μπορει να την ζητησει ,ομως το θεμα ειναι αν θα της εγκριθει με 2 παιδια-που πρεπει να συναινεσει κι ο πατερας εννοειται , για να πανε Αυστραλια- και μονη της κι οχι μονο αυτο.Ειναι και το οικονομικο.Σ αυτην την περιπτωση ,θα χρειαστουν πολλα χιλαρικα και για τα σχολεια των παιδιων και αρκετα για την δικη της σχολη.Και βεβαια μετα ,θα πρεπει να καταθεσετε αυτα που ζητα το immigration ,ωστε να ζητησει άλλη βιζα μετα. Αρα δεν ξερω αν θα αποφυγεις τον γαμο ,αν δεν εχετε συμπληρωσει 12 μηνες σαν de facto ,πριν ζητησει την αλλη βιζα .Αν δεν της εχει μπει βεβαια ο ορος no further stay στην πρωτη βιζα-που με 2 παιδια και μονη,τιποτα δεν αποκλειεται- και αρα δεν θα μπορει μετά να καταθεσει απο Αυστραλια άλλη αιτηση για βιζα , μ εσενα σπονσορα.

        Ο δικηγορος δεν σου μιλησε για τί αλλες λυσεις υπαρχουν;Αν ειδικος στην μεταναστευση δεν σου πει οτι υπαρχουν κι αλλες λυσεις ,κανεις και σε κανενα φορουμ ,δεν μπορει να σου πει για αλλες λυσεις ,γιατι δεν θα υπαρχουν.Την πιο πανω λυση ,λογικο να μην στην προτεινε,αν τα οικονομικα σας δεν ειναι καλά ,αλλά ουτε την ανεφερε; Βασικα ομως , δεν μπορω να καταλαβω γιατι δεν σου μιλησε ο δικηγορος για την prospective marriage visa.Εκτος κι αν του δηλωσες οτι δεν θελεις να παντρευτειτε αμεσα , παρά μονο οταν το θελησετε εσεις και οχι για λογους βιζας ,οποτε γι αυτο και δεν σου μιλησε γι αυτην την βιζα



        Εγραψες οτι δεν θελετε να παντρευτειτε αμεσα...οποτε πώς θα μπορουσε να της δοθει βιζα;Δεν γινεται και να θελετε να ερθει κατω με τα παιδια -ή και μονη-και να της το επιτρεψουν χωρις να γινει γαμος .Το να συγκατοικησετε εκει χωρις γαμο ,δεν λεει τιποτα .Θα μπορουσατε να ειχατε λιγους μηνες ,οπως εγραψες, δεσμο στην Ελλαδα ,αλλά θα μπορουσατε και να χετε χωρισει ή κι απλα να ησασταν μονο φιλοι και να θες τωρα να ερθει κατω για να την βοηθησεις να ζησει μια καλυτερη ζωη(.Γενικα μιλαω ,οπως θα το εβλεπε λογικα το immi κι οχι για την περιπτωση σας ειδικα.Δεν εννοω οτι δεν εχετε ακομα δεσμο ή οτι ποτέ δεν ειχατε.) Οποτε ως τί θα της εδιναν βιζα; Σαν μια γυναικα που ειχε δεσμό λιγων μηνων -εστω και πολλων - με Αυστραλο υπηκοο και τωρα θελει να παει με μεταναστευτικη βιζα Αυστραλια ,για να συγκατοικησει μαζι του, με τα οποια δικαιωματα θα της εδινε αυτη η βιζα στο εγγυς και στο απωτερο μελλον;Οπως και στα παιδια της; Αν ηταν ετσι ,θα ειχε γεμισει η Αυστραλια απ οσους/ες ειχαν σχεση με Αυστραλο υπηκοο.(οταν λεω σχεση ,εννοω σχεση χωρις συγκατοικηση ,που παντως η συγκατοικηση-χωρις γαμο- πρεπει να καλυπτει το 12 μηνο που ζητανε ή και λιγοτερο σε ειδικες περιπτωσεις για να ζητηθει partner visa σαν de facto .

        Αν σκεφτεστε τον γαμο και δεν ειστε απολυτοι στο οτι δεν θελετε να παντρευτειτε αμεσα-το μονο που εγω μπορω να σου πω ,-κι οχι βεβαια να σε συμβουλευσω να ζητησει τετοια βιζα η κοπελα-,ειναι να διαβασεις για την prospective marriage visa /subclass 300 , στο partner migration booklet 1 ,σελιδες 30-33 ,οπως κι εδω ,στο Prospective Marriage Visa (Subclass 300).Και να ρωτησεις τον δικηγορο ποιο ειναι το εμποδιο να κανει αιτηση για τετοια βιζα η κοπελα ,εφ οσον δεν στο προτεινε.(Αν δεν του απεκλεισες βεβαια εσυ , το να παντρευτειτε )Δεν ειμαι ειδικος ,αλλά απ οσα εχω διαβασει ,δεν βλεπω γιατι δεν θα μπορουσε να την ζητησει η κοπελα ,αυτη την βιζα.Ειχατε δεσμο κι αρα καπως μπορειτε να το αποδειξετε .

        Αυτη ειναι βιζα οπου αυτος που την αιτειται, ζηταει να παει Αυστραλια ,ωστε να παντρευτει τον/την αρραβωνιαστικο/ια ,μεσα στο οριζομενο διαστημα των 9 μηνων απ την χορηγηση της βιζας.Με λιγα λογια ειναι βιζα που επιτρεπει σε καποιον ξενο να παει Αυστραλια ,για να παντρευτει τον Αυστραλο υπηκοο ή μονιμο κατοικο Αυστραλιας ή Νεο Ζηλανδο(που πληροι τις προϋποθεσεις) και μετα να αιτηθει την partner visa. Εννοειται οτι πρεπει ν αποδειχθει οτι εχουν συναντηθει και να γνωριζονται προσωπικα και να μπορουν να το αποδειξουν , ωστε να ζητηθει αυτη η βιζα.


        Ειναι βιζα που η αιτηση γινεται οffshore και για να γινει η απονομη της ,πρεπει ο /η αιτων/ουσα να ειναι offshore .Δηλαδη γινεται εκτος Αυστραλιας και για να χορηγηθει ,πρεπει αυτος που την ζητησε να ειναι εκτος Αυστραλιας για να του δοθει. Ο γαμος μπορει να γινει εντος ή εκτος Αυστραλιας ,αλλά πριν γινει ο γαμος ,πρεπει πρωτα ο /η αιτων /ουσα ,να εχει κανει ηδη μια πρωτη εισοδο στην Αυστραλια ,μετα την χορηγηση της βιζας ,μεσα στο διαστημα που θα του ορισθει. Αφου του χορηγηθει η βιζα και μπει Αυστραλια και παντρευτει ,μετα τον γαμο κανει αιτηση για partner visa και πληρωνει το ποσό που ισχυει για την Partner visa οταν o αιτων ειναι κατοχος prospective marriage visa.

        Γραφεις οτι εχει η κοπελα ,παιδια.Μπορουν κι αυτα να μπουν στην αιτηση.Αν ομως ειναι πανω απο 18 ,πρεπει να ισχυουν τα παρακατω.

        Dependent children

        A person is your dependent child if they are your child or step-child and they meet one of the following requirements:

        they are under 18 years of age, or
        if they are aged 18 years or over, they have been wholly or substantially dependent on you for a substantial period (at least 12 months) for their basic needs (food, clothing and shelter) and the reliance on you is greater than any other person, or
        if they are aged 18 years or over, they are wholly or substantially dependent on you because they have a total or partial loss of their bodily or mental functions that stops them from earning a living (whether or not they migrate with you).

        Note: If your child (regardless of their age) is married, in a de facto relationship or is engaged to be married, they will not be considered to be a dependent.

        Δεν μπαινω σε προσωπικα ζητηματα ,αλλά προϋποθεση για την βιζα αυτη ,ειναι να ειναι και οι δυο χωρισμενοι με διαζυγιο κι οχι απλα σε διασταση.Επισης ,οταν υπαρχουν παιδια πρεπει να υπαρχει η γραπτη συναινεση του άλλου γονιου ,ωστε να μπουν κι αυτα στην αιτηση για την βιζα.Αν δεν εχετε κι οι δυο διαζυγιο ,δεν υπαρχει περιπτωση να εγκριθει.Αλλά και διαζυγιο να εχετε κι οι δυο ,αν ο πατερας των παιδιων που ειναι κατω απο 18 δεν συναινεσει να μεταναστευσουν , ή αν δεν υπαρχει δικαστικη αποφαση που δινει την αποκλειστικη γονικη μεριμνα-sole custody of the child- στον γονιο που θελει να μεταναστευεσει ή δικαστικη αποφαση που να επιτρεπει την μεταναστευση στην Αυστραλια, τα παιδια δεν μπορουν να μεταναστευσουν με την μητερα τους. Αν ειναι πανω απο 18 ,οποτε δεν χρειαζονται την αδεια του αλλου γονεα ,τοτε θα πρεπει να εμπιτουν στις κατηγοριες που παρεθεσα πιο πανω ,δλδ να εξαρτωνται οικονομικα απ τον γονεα που ζηταει να μεταναστευσει κι αυτο ν αποδεικνυεται με ντοκουμεντα.Το ποια ειναι αυτα ,τα πληροφορειται καποιος ειτε απ το immigration ,ειτε απο Registered migration agent.Αν λοιπον εχετε κι οι 2 διαζυγιο κι ο πατερας των παιδιων συναινει να μεταναστευσουν και μπορειτε ν αποδειξετε τα περι δεσμου ,τοτε η αποψη μου ειναι οτι θα επρεπε να μελετησεις τα σχετικα με την prospective marriage visa.Αν δεν θελετε να παντρευτειτε ,τοτε δεν σας αφορα αυτη η βιζα .

        Επισης ,ομολογω οτι με μπερδεψες καπως,οπως τα εγραψες. Το θεμα σου ειναι οτι δεν θελετε να παντρευτειτε και ψαχνεις άλλες λυσεις;ή μετα που πηγες να ρωτησεις πώς μπορει να ερθει -χωρις να παντρευτειτε,οπως καταλαβα- και σου ειπαν οτι επρεπε να ειχατε παντρευτει απο Ελλαδα και μετα να πατε Αυστραλια

        Originally posted by giorgosklon View Post
        Πηγα ρωτησα στο imigration και μου ειπαν οτι πρεπει να εχουμε παντρευτει απο Ελλαδα και μετα να ερθουμε ,το ιδιο μου ειπε και δικηγορος που ρωτησα αλλα ακουω οτι υπαρχουν και αλλες λυσεις...

        ψαχνεις άλλες λυσεις που μπορει να περιλαμβανουν και τον γαμο;ή αυτον τον εχετε αποκλεισει για το αμεσο μελλον;
        ''Minds are like parachutes... they only function when open.''

        Comment


          Γεια σας!

          Θα ήθελα να σας ρωτήσω εαν έχει στείλει κάποιος αυτό τον καιρό έγγραφα για μετάφραση στη Μεταφραστική Υπηρεσία του Υπουργείο. Είχα στείλει πριν κανα 6μηνο με διαδικασία αγοράς με κούριερ (και αποστάιλ στα έγγραφα,δεν ήξερα οτι δεν χρειαζόταν!) για citizenship by descent. Μου τα μετέφρασαν σε μια βδομάδα και μου τα έστειλαν με τον κούριερ στο σπίτι μου (μένω Θεσσαλονίκη).

          Σήμερα όμως που μπήκα στο site της μεταφραστικής
          Η Μεταφραστική Υπηρεσία - Μεταφραστική Υπηρεσία
          το έχουν ανανεώσει στις 17 Ιουλίου 2013 και έβαλαν κάτι καινούριο..."ΠΡΟΣΟΧΗ: Παρακαλούνται οι συναλλασσόμενοι με την Μεταφραστική Υπηρεσία, σε περίπτωση μη αυτοπρόσωπης παρουσίας του αιτούντος τις μεταφράσεις, να προσκομίζουν σχετική νόμιμη εξουσιοδότηση τόσο κατά την κατάθεση όσο και κατά την παραλαβή των εγγράφων."

          Μήπως γνωρίζει κάποιος πως θα γίνει αυτή η διαδικασία?...Ετοιμάζω τα χαρτιά τα partner visa γι αυτο και χρειάζομαι τις μεταφράσεις.

          Comment


            Originally posted by eldimaki View Post

            Μήπως γνωρίζει κάποιος πως θα γίνει αυτή η διαδικασία?...Ετοιμάζω τα χαρτιά τα partner visa γι αυτό και χρειάζομαι τις μεταφράσεις.
            Κατέθεσα πριν από 10 ημέρες και μιας και μένω εκτός Αθήνας ρώτησα αν μπορώ να παραλάβω τις μεταφράσεις μέσω κούριερ. Η απάντηση ήταν θετική αλλά μου επεσήμαναν ότι ο κούριερ μαζί με την εντολή παραλαβής/αγοράς θα πρέπει να έχει και εξουσιοδότηση. Οπότε ισχύει αυτό που διάβασες.
            A journey of a thousand miles begins with a single step.

            Comment


              Originally posted by manosK View Post
              Κατέθεσα πριν από 10 ημέρες και μιας και μένω εκτός Αθήνας ρώτησα αν μπορώ να παραλάβω τις μεταφράσεις μέσω κούριερ. Η απάντηση ήταν θετική αλλά μου επεσήμαναν ότι ο κούριερ μαζί με την εντολή παραλαβής/αγοράς θα πρέπει να έχει και εξουσιοδότηση. Οπότε ισχύει αυτό που διάβασες.

              manosK ευχαριστώ παρα πολύ για την απάντηση!!!! Την εξουσιοδότηση θα την κάνω εγώ σε κάποιο κεπ?...και τι θα γράψω στην εξουσιοδότηση?

              Και κάτι ακόμα: Στην αίτηση 888-statutory declaration, ενότητα 7η,σελίδα 4...εκει που λέει "declared at..." τι πρέπει να συμπληρώσω?

              Comment


                Originally posted by eldimaki View Post
                manosK ευχαριστώ παρα πολύ για την απάντηση!!!! Την εξουσιοδότηση θα την κάνω εγώ σε κάποιο κεπ?...και τι θα γράψω στην εξουσιοδότηση?

                Και κάτι ακόμα: Στην αίτηση 888-statutory declaration, ενότητα 7η,σελίδα 4...εκει που λέει "declared at..." τι πρέπει να συμπληρώσω?
                Δες τα μηνύματά σου.
                A journey of a thousand miles begins with a single step.

                Comment


                  Originally posted by manosK View Post
                  Δες τα μηνύματά σου.


                  Ευχαριστώ πολύ για τις απαντήσεις!!!!!

                  Comment


                    Καλησπέρα σε όλους και όλες. 'Εχω μια ερώτηση σχετικά με το Citizenship by Descent. Οι γιοί μου γεννήθηκαν στην Αυστραλία οποτε έχουν την Αυστραλιανή υπηκοότητα. Η κόρη μου γεννήθηκε στην Ελλάδα και θέλω σύντομα να κάνω αίτηση για να πάρει την Αυστραλιανή υπηκοότητα. Έχω ήδη τις περισσότερες μεταφράσεις έτοιμες και "κολλάω" στο κομμάτι της αίτησης που ρωτάει άν ο γονέας έχει και άλλη υπηκοότητα. 'Εχω και την Ελληνικη την οποία την απέκτησα όταν ήρθαμε στην Ελλάδα με τους γονείς μου αλλά στην αιτηση ζητάνε Πιστοποιητικό πολιτογράφησης ή Πλήρες πιστοποιητικό γέννησης (εάν η υπηκοότητα αποκτήθηκε από τη γέννηση). Πιστοποιητικό γέννησης παίρνω απο τον δήμο εδώ στην Ελλάδα αλλα γνωρίζει κανείς αν το δεχονται στην Πρεσβεία στο Λονδίνο? (δεν γνωρίζω τι εννοούν πλήρες). Μηπως είναι καλυτερα να μην αναφέρω οτι έχω δευτερη υπηκοοτητα? Αν καποιος έκανε πρόσφατα αιτηση για το παιδί του θα του ήμουν ευγνώμων να μου δωσει όποιες πληροφορίες εχει σχετικά με το θεμα. Ευχαριστώ εκ των προτερων

                    Comment


                      Originally posted by Tina Thess View Post
                      Καλησπέρα σε όλους και όλες. 'Εχω μια ερώτηση σχετικά με το Citizenship by Descent. Οι γιοί μου γεννήθηκαν στην Αυστραλία οποτε έχουν την Αυστραλιανή υπηκοότητα. Η κόρη μου γεννήθηκε στην Ελλάδα και θέλω σύντομα να κάνω αίτηση για να πάρει την Αυστραλιανή υπηκοότητα. Έχω ήδη τις περισσότερες μεταφράσεις έτοιμες και "κολλάω" στο κομμάτι της αίτησης που ρωτάει άν ο γονέας έχει και άλλη υπηκοότητα. 'Εχω και την Ελληνικη την οποία την απέκτησα όταν ήρθαμε στην Ελλάδα με τους γονείς μου αλλά στην αιτηση ζητάνε Πιστοποιητικό πολιτογράφησης ή Πλήρες πιστοποιητικό γέννησης (εάν η υπηκοότητα αποκτήθηκε από τη γέννηση). Πιστοποιητικό γέννησης παίρνω απο τον δήμο εδώ στην Ελλάδα αλλα γνωρίζει κανείς αν το δεχονται στην Πρεσβεία στο Λονδίνο? (δεν γνωρίζω τι εννοούν πλήρες). Μηπως είναι καλυτερα να μην αναφέρω οτι έχω δευτερη υπηκοοτητα? Αν καποιος έκανε πρόσφατα αιτηση για το παιδί του θα του ήμουν ευγνώμων να μου δωσει όποιες πληροφορίες εχει σχετικά με το θεμα. Ευχαριστώ εκ των προτερων
                      Εγω οταν εκανα για τα παιδια μου εδειξα μονο οτι εχω αυστραλεζικη υπηκοοτητα.Δεν ειχα κανενα προβλημα,....εγω εχω γεννηθει στην Αυστραλια.
                      “Nothing is forever”

                      Comment


                        Τινα καλημερα,
                        Να σε ενημερωσω οτι θα πρεπει να αναφερεις και τις δυο υπηκοοτητες που εχεις, και ναι το δεχονται (πιστοποιητικο γεννησης σου) αρκει να εχει μεταφραστει απο το τμημα μεταφρασεων του Υπ. Εξωτερικων. Ετσι εκανα και εγω για την εγγονη μου. Ελπιζω να βοηθησα.

                        Comment


                          Ευχαριστω παρα πολυ για τις απαντησεις σχετικα με το citizenship by descent

                          Comment


                            Originally posted by tasosn View Post
                            Τινα καλημερα,
                            Να σε ενημερωσω οτι θα πρεπει να αναφερεις και τις δυο υπηκοοτητες που εχεις, και ναι το δεχονται (πιστοποιητικο γεννησης σου) αρκει να εχει μεταφραστει απο το τμημα μεταφρασεων του Υπ. Εξωτερικων. Ετσι εκανα και εγω για την εγγονη μου. Ελπιζω να βοηθησα.
                            Καλησπερα Τασο,

                            Σ' ευχαριστω πολυ για την απαντηση σου. Πιστοποιητικο γεννησης εχω ηδη μεταφρασει στο Υπουργειο Εξωτ. οποτε μου μενει μονο να στειλω την αιτηση. Θα δηλωσω και την Ελληνικη υπηκοοτητα μην την ανακαλυψουν καποια στιγμη και τρεχω χαχα!

                            Καλο απογευμα!

                            Comment


                              Νασαι καλα και καλη επιτυχια.

                              Comment

                              Working...
                              X