Announcement

Collapse
No announcement yet.

Για όσους είναι Αυστραλοί υπήκοοι (10)

Collapse
This topic is closed.
X
X
 
  • Filter
  • Time
  • Show
Clear All
new posts

    Τηλεφωνικη συνέντευξη για partner visa

    Καλημέρα σε όλους σας,
    Διαβάζω εδω και πολυ καιρο το φόρουμ και με εχει βοηθήσει παρα πολυ και για αυτο σας ευχαριστω παρα πολυ όλους σας.
    Πριν λίγο καιρο στείλαμε την αίτηση με τον σύντροφο μου για την partner visa και μας έκλεισαν ραντεβού για τηλεφωνικη συνέντευξη για αυτόν.
    Αν κάποιος ξέρει μπορει να μου πει τι περίπου σε ρωτάνε;
    Αύριο θα σας γράψω τι τον ρώτησαν και αλλα στοιχεία.
    Μόλις έχω κάποια αποτελέσματα θα σας στείλω και όλη μας την εμπειρία απο το όλο ψάξιμο και τρέξιμο για την βίζα του.

    Comment


      Πολλα -ή λίγα- και διαφορα μπορει να ρωτησουνε.

      Οπως ,το file number ή το client ID , ονομα & ημερομηνια γεννησης του και τα αντιστοιχα δικα σου(ξεκινωντας απ τα βασικα δλδ) και μετα , πού γεννηθηκες εσυ ,πού γνωριστηκατε ,πότε , ποσα χρονια ειστε μαζι , ,πώς μοιραζεστε τις δουλειες στο σπιτι ,ποιος πληρωνει τα εξοδα του σπιτιου ,αν εχετε κανει κοινη αγορα ,τί σχεδια εχετε για οταν κατεβετε κατω ,αν εχετε σχεδια να κανετε παιδια ,τί δουλεια κανει τωρα ,αν εχει αδελφια ,αν εσυ δουλευεις ,απο πότε και πού ,το ονομα δικου σου Α βαθμου συγγενη και πού μενει και πού δουλευει,γιατι αποφασισατε να μεινετε και πότε πηρατε την αποφαση ,αν εσυ εχεις καποιο πτυχιο τί ειδους και πότε το απεκτησες,αν εχουν γνωριστει οι γονεις σας , και δεν τελειωνει ο καταλογος.
      Οτιδηποτε μπορει να ρωτησει στο τηλεφωνο ,ειδικα αν ειστε σε de facto σχεση ,για να γραφεις''συντροφος''.(σε παντρεμενους για αρκετο καιρο και ειδικα με παιδια , ειναι τυπικες οι ερωτησεις ...αν γινει τηλ συνεντευξη. ).Θελει να δει αν οντως μενετε μαζι - σε 12 μηνες συμβιωσης ,αποκλειεται να μην ξερει κανεις λεπτομερειες για τον συντροφο και την οικογενεια του- κι αν ειναι γνησια η σχεση ,οποτε εκει στρεφονται και οι ερωτησεις. Ακομα και τί μεγεθος παπουτσι φορας ,μπορει να ρωτησει ή ποια ηταν η τελευταια ταινια που ειδατε μαζι..ή απο ποια μερια του κρεβατιου κοιμασαι..

      Αλλά μπορει να ρωτησει μονο τα τυπικα για να ελεγξει τα στοιχεια του και απλα να ''τρεξει'' τις ερωτησεις στην αιτηση για να τις επιβεβαιωσει.
      ''Minds are like parachutes... they only function when open.''

      Comment


        Vertigo σε ευχαριστω παρα πολυ για την αμεση απάντηση σου.
        Με κάλυψες πλήρως . Ναι ήμαστε σε de facto σχέση η οποία όμως ειναι μεγάλης διαρκείας 8 χρόνια και απλα δεν καταφέραμε να μείνουμε μαζι και να παντρευτουμε λόγο οικονομικών . Οταν φτάσαμε σε ηλικία και οικονομική κατάσταση για να το κάνουμε αυτο ήρθε η κρίση και οι απολύσεις απο τις δουλειές που ήμασταν.
        Αύριο μετα την συνέντευξη θα σας γράψω τι μας ρώτησαν .
        Σε ευχαριστω πολυ για την απάντηση σου και πάλι.

        Comment


          Καλη επιτυχια στην συνεντευξη του συντροφου ritsa1! Nα του κανεις μια προβα σημερα ,σαν να εισαι o-η case officer!
          Aκομα και τί δωρα ανταλλαξατε στην επετειο ,στα γενεθλια σας ή τα Χριστουγεννα ,μπορει να ρωτησει...
          Α, μπορει και να τον ρωτησει τί σχεδια εχει -εχετε-αν απορριφθει η βιζα.... κι αν εσυ θα φυγεις για κατω μονη σου ,αν συμβει αυτο.. That's a tricky question...

          Αν του κανει τετοια ερωτηση,θα πει οτι θα στεναχωρηθει πολυ ,γιατι ειστε μαζι τοσα χρονια και εχετε γνησια σχεση ,οτι λογω της οικονομικης κρισης στην Ελλαδα ,θελετε να πατε στην αλλη σου πατριδα που επιθυμει κι αυτος διακαώς να γινει δικια του και να φερετε εκει στον κοσμο ,τα παιδια σας ,που θελετε να ζησουν σε μια οργανωμενη και πολιτισμενη χωρα ,οπου οποιος δουλευει σκληρα ,εχει τις ευκαιρειες να πετυχει στη ζωη του.. (αυτα εχουν γραφτει και στο statement of history of relationship - δικου μου ατομου που εκανε αιτηση ,οταν το βοηθουσα με το τί πρεπει να γραψει , οποτε δεν μου ρθαν τωρα στο μυαλο ! )Κι οτι αν απορριφθει η αιτηση του ,εσυ δεν θα φυγεις μονη σου γιατι ειστε ζευγαρι για χρονια ,που δοκιμαστηκε στα δυσκολα και προχωραει μαζι!
          Kαι βεβαια οτι θα ξανακανετε την ιδια αιτηση ,αν τον ρωτησει αν θα κανει νεα αιτηση.

          p.s you are welcome!
          ''Minds are like parachutes... they only function when open.''

          Comment


            Σε ευχαριστω και πάλι
            Ολα αυτα θα τα πούμε και ελπίζουμε να έχουμε θετικό αποτέλεσμα.
            Ξέρεις περιπτώσεις απορριψεις βίζας;και αν ναι ειναι μεγάλο ποσοστό;;

            Comment


              Προσωπικα δεν ξερω ατομα που τους απορριψανε. Kαι ποσοστο ειδικα για την partner ,δεν εχω δει ,αλλά μονο νουμερο των αιτησεων που απρριφθηκανε ,γενικα για Family Stream Migration-οπου ανηκει η partner visa. Αλλά εχω διαβασει διαφορες αποφασεις προσφυγών μετα απο απορριψη.( μου αρεσει το κομματι αυτο του migration -εννοω την partner visa-,οποτε διαβαζω πολλα και διαφορα) Ειτε απορριπτουνε γιατι δεν υπηρχαν ακριβως 12 μηνες συμβιωσης που μετρανε απ την προηγουμενη της ημερομηνιας καταθεσης/αποστολης της αιτησης- και για 1 μερα που ελειπε απορριψανε ,δεν μπορει να κανει σκοντο και ν αρχισει τις εκπτωσεις οταν εχουμε νομοθεσια - ειτε δεν υπηρχαν επαρκη στοιχεια για τις κατηγοριες που εξεταζει το immi αν καλυπτονται ,στο partner migration booklet 1 ,στο κομματι Evidence of your relationship,σελιδες 39-41.

              Μια μια τις εξεταζουνε τις κατηγοριες. Δεν λενε αυτος μας εφερε πολλα απο μια κατηγορια ,ας παραβλεψουμε οτι δεν μας ικανοποιησε στην αλλη .

              Αν εχετε μαζεψει επαρκη ντοκουμεντα ,δεν θα χετε προβλημα ,μην ανησυχεις.Αν ειναι ενταξει η αιτηση ,δεν θα την απορριψουνε επειδη κατι μπορει να μην απαντησε στην τηλ συνεντευξη ,απ το αγχος που θα εχει.


              Και βεβαια αν προκειται για offshore αιτησεις απο high risk χώρα ,τους ξεψαχνιζουνε και τους εχουν για παρα πολυ καιρο να περιμενουνε ,μετα που στειλαν την αρχικη αιτηση...δλγ για παρα πολλους μηνες ,καμμια επικοινωνια απο case officer που να ζηταει εξετασεις ιατρικες κλπ κλπ.. και αρκετες φορες τους απορριπτουνε ,ειδικα αν καταλαβουν οτι ο γαμος (γιατι γαμο εχουμε στις περισσοτερες απ αυτες τις χωρες κι οχι defacto σχεση ,οχι μονο λογω των κοινωνικων συνθηκων,θρησκειας και εθιμων σε πολλες απ αυτες τις χωρες,αλλά γιατι συννηθως ο -η σπονσορας ζει στην Αυστραλια και ο αιτων-αιτουσα την βιζα ,γνωριστηκε απ το ιντερνετ με τον σπονσορα ,που πηγε στην χωρα του αιτουντα - δυσκολο να παρει καποιος τουριστικη βιζα αν ανηκει στις χωρες αυτες ,γι αυτο παει ο Αυστραλος να βρει τον μη Αυστραλο--και απλα παντρευτηκανε και μετα ο Αυστραλος(ή η Αυστραλεζα) γυρισε στην πατριδα και περιμενει .Και συνηθως υπαρχει και αρκετη διαφορα ηλικιας. Διαβαζα για περιπτωση που τον περνουσε γυρω στα 30 χρονια,τον γνωρισε στο ιντερνετ ,πηγε Αιγυπτο- αν θυμαμαι καλα ...μπορει και Τυνησιος να ηταν και να πηγε Τυνησια να τον παντρευτει ,αλλα οι βιζες εξεταζονται στην Αιγυπτο- ,τον παντρευτηκε ,εκατσε λιγο με το σόι του και μετα η Αυστραλη συζυγος ,γυρισε πισω. Η offshore αιτηση απορριφθηκε ,γιατι πατησανε στην μεγαλη διαφορα ηλικιας κι οτι αυτος την παντρευτηκε για την βιζα.Ομως αυτη ,σαν σπονσορας που κατοικουσε Αυστραλια ,ειχε το δικαιωμα να κανει προσφυγη στην Αυστραλια (παρ ολο που εγινε offshore η αιτηση).Και την κερδισε την υποθεση στην εφεση. Ηταν μια gender discrimination αποφαση-ενταξει...δεν το γραψανε ετσι φορα παρτιδα στην αποφαση!- που κρινανε αρχικα ,στην Αιγυπτο, οτι μια γυναικα ειναι υποπτο οταν περναει τον συζυγο τοσα χρονια και να μην απορριπτουνε ετσι -λογω διαφορας ηλικιας και μονο- ,οταν ο συζυγος που παει στο εξωτερικο να παντρευτει ,καποια που γνωρισε στο ιντερνετ ,ειναι αυτος που περναει πολλα χρονια την συζυγο..


              ( η Ελλαδα δεν ανηκει στις high risk χωρες ,οσον αφορα τις partner visas).

              Ολα καλά θα πανε! Μην ανησυχεις!
              ''Minds are like parachutes... they only function when open.''

              Comment


                ΥΠΗΚΟΟΤΗΤΑ

                ΚΑΛΗΣΠΕΡΑ ΘΑ ΗΘΕΛΑ ΝΑ ΚΑΝΩ ΜΙΑ ΕΡΩΤΗΣΗ Η ΜΗΤΕΡΑ ΕΝΟΣ ΦΙΛΟΥ ΜΟΥ ΕΧΕΙ ΤΗΝ ΥΠΗΚΟΟΤΗΤΑ ΕΠΕΙΔΗ ΕΖΗΣΕ ΕΚΕΙ ΑΡΚΕΤΑ ΧΡΟΝΙΑ Ο ΓΙΟΣ ΤΗΣ ΜΠΟΡΕΙ ΝΑ ΠΑΡΕΙ ΤΗΝ ΥΠΗΚΟΟΤΗΤΑ ΚΑΙ ΠΩΣ ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ

                Comment


                  ΜΠΟΡΕΙ ΝΑ ΤΗΝ ΠΑΡΕΙ ΚΑΙ Ο ΓΙΟΣ ΤΗΣ.. ΚΟΙΤΑΞΕ ΥΠΑΡΧΕΙ ΘΕΜΑ ΣΤΟ ΦΟΡΟΥΜ

                  Comment


                    visa partner!

                    geia sas patriotakia! εγω και ο πατερας μου εχουμε αυστραλεζικη και ελληνικη υπηκοοτητα. μενουμε ελλαδα αλλα λογων οικονομικων δυσχερειων αποφασισε να φυγει και να παρει μαζι του την γυναικα του(εχει ξανα παντρευτει). εχω ρωτησει στο αυστραλεζικο προξενειο στη θεσσαλονικη ποια ειναι η διαδικασια και μου ειπαν να επισκεφτω μια ιστοσελιδα και να κατεβασω τα εντυπα...απαιτειται αποσο εχω ψιλοκαταλαβει να συγκεντρωσει τα δικαιολογητικα που ζηταει και να τα κανουμε μεταφραση στα αγγλικα...ξερετε καποιον δικηγορο ή καποιο γραφειο που ασχολειται με μεταφρασεις για βιζα?

                    Comment


                      TRANSLAB Hellas :: Greek Translation Services - Greek Translation Services

                      Κανουν και πιστοποιηση αντιγραφου με δικηγορο
                      Των Φρονίμων τα παιδια ΠΡΙΝ πεινασουν βγαζουν .... VISA !!

                      Comment


                        Originally posted by patousis View Post
                        TRANSLAB Hellas :: Greek Translation Services - Greek Translation Services

                        Κανουν και πιστοποιηση αντιγραφου με δικηγορο
                        Θεσσαλονικη μενουν οι ανθρωποι .
                        ''Minds are like parachutes... they only function when open.''

                        Comment


                          Originally posted by margaritarel View Post
                          geia sas patriotakia! εγω και ο πατερας μου εχουμε αυστραλεζικη και ελληνικη υπηκοοτητα. μενουμε ελλαδα αλλα λογων οικονομικων δυσχερειων αποφασισε να φυγει και να παρει μαζι του την γυναικα του(εχει ξανα παντρευτει). εχω ρωτησει στο αυστραλεζικο προξενειο στη θεσσαλονικη ποια ειναι η διαδικασια και μου ειπαν να επισκεφτω μια ιστοσελιδα και να κατεβασω τα εντυπα...απαιτειται αποσο εχω ψιλοκαταλαβει να συγκεντρωσει τα δικαιολογητικα που ζηταει και να τα κανουμε μεταφραση στα αγγλικα...ξερετε καποιον δικηγορο ή καποιο γραφειο που ασχολειται με μεταφρασεις για βιζα?
                          Στην Θεσσαλονικη υπαρχει το Βρετανικο συμβουλιο ,τις μεταφρασεις του οποιου τις δεχεται η Αυστραλιανη υπηρεσια μεταναστευσης.

                          British Council

                          Τηλεφωνικό κέντρο (Δευτέρα εώς Παρασκευή, 08.00–17.00)
                          Τηλέφωνο: 210 369 2333 & 801 500 3692*
                          Email: customerservices@britishcouncil.gr

                          * Τηλεφωνήματα από όλη την Ελλάδα χρεώνονται με μια αστική μονάδα.

                          Αν θέλετε να μας επισκεφθείτε, μπορείτε να βρείτε παρακάτω τις διευθύνσεις μας και τις ώρες κοινού.

                          Αθήνα (Δευτέρα εώς Παρασκευή, 08.30–15.00)
                          Εξυπηρέτηση πελατών
                          British Council
                          Πλατεία Κολωνακίου 17
                          106 73 Αθήνα
                          Φαξ +30 210 363 0481

                          Θεσσαλονίκη (Δευτέρα εώς Παρασκευή, 09.00–15.00)
                          Μετάφραση και επικύρωση εγγράφων
                          British Council
                          Τσιμισκή 43

                          546 23 Θεσσαλονίκη
                          Φαξ +30 2310 282 498
                          ''Minds are like parachutes... they only function when open.''

                          Comment


                            Originally posted by vertigo View Post
                            Θεσσαλονικη μενουν οι ανθρωποι .
                            Και η αποστολη μπορει να γινει με ταχυδρομειο. Δεν ειναι τιποτα τρομερο.Κανουν και πιστοποιηση αντιγραφου με δικηγορο.

                            Εγω σημερα δε εστειλα σκαναρισμενο αρχειο προς μεταφραση. Φυσικα μπορει οι ανθρωποι να μην κατεχουν την τεχνολογια, αλλα αν την κατεχουν δεν ειναι η αποσταση παραγων ολες τις φορες.

                            Χαρηκα πολυ παντως που υπηρξε συνεισφορα και απο αλλο μελος .
                            Των Φρονίμων τα παιδια ΠΡΙΝ πεινασουν βγαζουν .... VISA !!

                            Comment


                              Originally posted by ritsa14 View Post
                              Vertigo σε ευχαριστω παρα πολυ για την αμεση απάντηση σου.
                              Με κάλυψες πλήρως . Ναι ήμαστε σε de facto σχέση η οποία όμως ειναι μεγάλης διαρκείας 8 χρόνια και απλα δεν καταφέραμε να μείνουμε μαζι και να παντρευτουμε λόγο οικονομικών . Οταν φτάσαμε σε ηλικία και οικονομική κατάσταση για να το κάνουμε αυτο ήρθε η κρίση και οι απολύσεις απο τις δουλειές που ήμασταν.
                              .
                              Αυτο το οτι δεν καταφερατε να μεινετε μαζι ,δεν το προσεξα οταν εγραφα τις απαντησεις μου. Εμεινα στο ''de facto 8 χρονια''...

                              Και επισης εγραψα οτι και μια μερα να λειπει απ το 12 μηνο της συγκατοικησης που ζητανε στην de facto σχεση ,εχουν απορριψει αιτησεις.(βεβαια υπαρχουν περιπτωσεις που αιρεται το 12 μηνο και ικανοποιουνται με λιγοτερους μηνες ,αλλά δεν ειναι η περιπτωση σας.)

                              Θα επανελθω με αλλο ποστ , συντομα ,για να εξηγησω τί ακριβως ειναι η σχεση de facto για την Αυστραλιανη νομοθεσια( δεν καθοριζει το immigration τί ειναι η σχεση de facto),για να μην γινονται παρανοησεις που μπορει να στοιχισουν πολυ ακριβα....Δεν σημαινει απλα σοβαρος δεσμος. Σημαινει να συγκατοικει καποιος με τον αλλον οπως ενα παντρεμενο ζευγαρι.

                              (de facto στην νομικη ορολογια σημαινει '' αυτο που επιβαλεται εκ των πραγματων , που συμβαινει στην πραξη αλλά δεν εχει επισημοποιηθει '' , σε αντιδιαστολη με τον όρο ''de jure'' -ο γαμος ειναι σχεση de jure , δλδ εκ του νομου)
                              ''Minds are like parachutes... they only function when open.''

                              Comment


                                Originally posted by patousis View Post
                                Και η αποστολη μπορει να γινει με ταχυδρομειο. Δεν ειναι τιποτα τρομερο.Κανουν και πιστοποιηση αντιγραφου με δικηγορο.

                                Εγω σημερα δε εστειλα σκαναρισμενο αρχειο προς μεταφραση. Φυσικα μπορει οι ανθρωποι να μην κατεχουν την τεχνολογια, αλλα αν την κατεχουν δεν ειναι η αποσταση παραγων ολες τις φορες.

                                Χαρηκα πολυ παντως που υπηρξε συνεισφορα και απο αλλο μελος .

                                Ενταξει ,αλλά το Βρετανικο συμβουλιο ειναι στην πολη τους!.Αυτοι που λες ,ποσο χρεωνουν ; Και για να τους προτεινεις ,σιγουρα το Βερολινο θα δεχεται τις μεταφρασεις τους,σωστα;
                                ''Minds are like parachutes... they only function when open.''

                                Comment

                                Working...
                                X