Announcement

Collapse
No announcement yet.

Για όσους είναι Αυστραλοί υπήκοοι (10)

Collapse
This topic is closed.
X
X
 
  • Filter
  • Time
  • Show
Clear All
new posts

    Για όσους είναι Αυστραλοί υπήκοοι (10)


    #2
    Καλησπέρα σε όλους/όλες τους Έλληνες. Είχα γράψει και παλαιότερα στο site αλλά δεν θυμάμαι τι είπα οπότε θα κάνω ένα ρεζουμέ.
    Έχω την αυστραλιανή υπηκοότητα, από αύριο θα τρέξω για να φτιάξω το διαβατήριο και μετά μεταφράσεις όλων των χαρτιών μου στα αγγλικά (για να μην τρέχω τελευταία στιγμή). Αναχωρώ για Sydney μετά το καλοκαίρι (πρώτα ο Θεός) αφού εκεί έχω 2-3 γνωστούς από Ελλάδα.
    Θα κατέβω με την γιαγιά μου (ώστε να ολοκληρώσει τα χρόνια που πρέπει για να πάρει σύνταξη) αλλά δεν έχω οικογενειακές υποχρεώσεις ακόμα, κατά την γνώμη σας πόσα περίπου χρήματα για αρχή να έχω μαζί μου? Για ενοίκιο, εγγύηση που είναι λίγο βαριά έξοδα μέχρι δηλαδή να αρχίσει κάποιο επίδομα ή ακόμα καλύτερα βρω δουλειά ( full or part time).
    Επίσης, πτυχίο δεν έχω, και θέλω να πάω σε κολέγιο ή πανεπιστήμιο, τι παίζει με τα χρήματα σε αυτούς που είναι υπήκοοι? Ρωτάω διότι δεν θυμάμαι που είχα βρεί το πόστ για τις σπουδές..!!
    Ευχαριστώ πολύ εκ των προτέρων, και καλή δύναμη και επιμονή πατριώτες!!

    Comment


      #4
      Originally posted by Greece4ever View Post
      http://www.patriotaki.net/%CE%B5%CE%...CE%B1-ii-2823/

      ^^σπουδες στην Αυστραλια
      Ευχαριστώ πάρα πολύ!! Να'σαι καλά!!

      Comment


        #5
        Καλημέρα!
        στο παραπάνω link υπάρχουν πληροφορίες για νέους που δεν έχουν υπηκοότητα .Υπάρχει διαφοροποίηση για τα παιδία που έχουν την υπηκοότητα???
        Αυτό που η κάμπια ονομάζει τέλος του κόσμου, η ζωή το λέει πεταλούδα.

        Comment


          #6
          Originally posted by THEODORAM View Post
          Καλημέρα!
          στο παραπάνω link υπάρχουν πληροφορίες για νέους που δεν έχουν υπηκοότητα .Υπάρχει διαφοροποίηση για τα παιδία που έχουν την υπηκοότητα???
          Ρίξε μια ματιά στο Post της Vertigo εδώ.
          ( Eίναι όλα γραμμένα μέσα στο Forum. Μελετήστε το κάλα πρώτα. )

          Comment


            #7
            Αυτό που η κάμπια ονομάζει τέλος του κόσμου, η ζωή το λέει πεταλούδα.

            Comment


              #8
              Καλησπέρα και πάλι, θα ήθελα λίγο τα φώτα σας!!
              Όσα παιδιά ξέρουν και έχουν λίγη όρεξη, ας μου πουν καμιά ιδέα που να μείνω στο Sydney (θα κατέβω με την γιαγιά μου) για τις πρώτες 1 το πολύ 2 βδομάδες μέχρι να νοικιάσω σπίτι?! (Θέλω να νοικιάσω σπίτι στην περιοχή Roselands). Διότι οι γνωστοί που έχω δεν θα καταφέρουν να με φιλοξενήσουν για λίγες μέρες..
              Ευχαριστώ πολύ προκαταβολικά!!!

              Comment


                #9
                Originally posted by antonis_rethimno View Post
                Καλησπέρα και πάλι, θα ήθελα λίγο τα φώτα σας!!
                Όσα παιδιά ξέρουν και έχουν λίγη όρεξη, ας μου πουν καμιά ιδέα που να μείνω στο Sydney (θα κατέβω με την γιαγιά μου) για τις πρώτες 1 το πολύ 2 βδομάδες μέχρι να νοικιάσω σπίτι?! (Θέλω να νοικιάσω σπίτι στην περιοχή Roselands). Διότι οι γνωστοί που έχω δεν θα καταφέρουν να με φιλοξενήσουν για λίγες μέρες..
                Ευχαριστώ πολύ προκαταβολικά!!!
                Iδεες πολλές..το θεμα ειναι να βρεις κατι οικονομικο...αυτη ειναι μια καλη λυση και με 300$ την βδομαδα για ενα δωματιο που θα μοιραστεις με την γιαγια. Πιο φτηνα ,δεν προκειται να βρεις.Ακομα και σε youth hostel για backpackers , η τιμη την βραδια για Double room ,παιζει απο 75 και πανω,οποτε βγαινει ακριβοτερα. (Δεν λεω τιμη για Dorm bed,που ειναι απο 25$ και πανω το ατομο ,γιατι με την γιαγια και λιγο δυσκολο και δεν ειναι και πιο φθηνο απ τα 150 το ατομο ή αλλιως 300 τα δυο ατομα ,την βδομαδα ,στο Sydney Terraces accommodation ,του οποιου σου εβαλα λινκ.)

                Τωρα ,το αν σε 1 το πολυ 2 βδομαδες ,σαν νεοαφιχθεις και χωρις δουλεια και χωρις tenant background , θα καταφερεις να νοικιασεις και σπιτι ,ειναι άλλο θεμα...

                υ.γ εχω μεινει παρα πολλές φορες στο Σιδνευ ,αλλά πρωτον εμενα σε ξενοδοχειο που δεν εκλεινα εγω και δευτερον δεν το πληρωνα εγω! Δεν εχω μεινει με λιγα λογια στο Sydney Terraces,οποτε δεν μπορω να σου εγγυηθω πώς ειναι ,αλλά παντως φαινεται αξιοπρεπες και ασφαλές .Και να μαγειρεψει καποιος μπορει -οπως βλεπω στις φωτο και στα facilities- και πλυντριο-στεγνωτηριο για τα ρουχα εχει και ψυγειο και τηλεοραση στο κοινο σαλονι και κλιματισμο και δεν γινεται εξτρα χρεωση .Δες στην ενοτητα ''accomodation'' ,τις φωτο ,τα facilities κλπ .

                υ.γ οπως προσεξα τωρα στο Sydney Terraces,εχουν μινιμουμ παραμονη 4 βδομαδες(πατα στο διπλανο λινκ ,εκει πολυ λεει inclusions και θα το δεις ) ,αρα 1200$ τον μηνα.Ομως και στο πιο φτηνο hostel να πατε 2 ατομα ,πανω απο 500$ την βδομαδα θελετε, δλδ 2000 $ τον μηνα ,αν αναγκαστειτε να μεινετε περισσοτερο απ τις 1 με 2 βδομαδες που λες. Τα βαζεις κατω και αποφασιζεις.


                Eδω θα δεις κι αυτο και άλλα στην κατηγορια αυτη ,μπες δες τιμες ,δες αν ολα εχουν την υποχρεωτικη παραμονη 4 βδομαδων και συγκρινε.


                Και εδω μπορεις να κανεις αναζητηση για hostels στο Sydney.Θα δεις και πόσο στοιχιζει το δωματιο για 2 ατομα,που σου λεγα.

                Eδω κανε αναζητηση για ξενοδοχεια .Αν βαλεις μαξιμουμ τιμη ως 59$ την βραδια ,οπως επελεξα εγω ,θα δεις οτι οι επιλογες που βγαζει ειναι hostels και αφορουν οι περισσοτερες ,υπνο σε κοιτωνες. Βεβαια ,εσυ ξερεις τα οικονομικα σου ,οποτε αναβαζεις την τιμη και κανεις και αναλογη αναζητηση.Καλη τυχη!

                υ.γ Μακαρι κι οποιος φιλος απο δω , ειναι απο Σιδνευ ,να μπορεσει να σε βοηθησει περισσοτερο.
                ''Minds are like parachutes... they only function when open.''

                Comment


                  #10
                  Κάλησπερα σε όλους .
                  Προσπαθώ να φτίαξω τα δικαιολογητικά για citizenship by descent για τα παιδιά μου.
                  Στις λήξειαρχικές πράξεις γεννησεως όμως δεν αναφέρουν το όνομα των παιδιών αλλά αντί αυτού γράφουν αβαπτιστα .Τι κάνουμε σε αυτήν την περίπτωση , η Πρεσβεια θέλει να αναφέρονται στην ληξιαρχική πράξη για να γράψει το ίδιο όνομα και στα πιστοποιητικά υποικοοτητας.
                  Ευχαριστώ εκ των προτέρων για την βοήθεια σας.

                  Comment


                    #11
                    Απλά πάς στο ληξιαρχείο και δηλωνεις το όνομα που θες για τα παιδιά σου και σου δίνουν νέα ληξιαρχιακη πράξη με το όνομά τους μαι εχε υποψη σου ότι ότι δηλωσεις δεν αλλάζει μετά.
                    The standards you let pass you by are the standards you accept

                    Comment


                      #12
                      Originally posted by vertigo View Post
                      Iδεες πολλές..το θεμα ειναι να βρεις κατι οικονομικο...αυτη ειναι μια καλη λυση και με 300$ την βδομαδα για ενα δωματιο που θα μοιραστεις με την γιαγια. Πιο φτηνα ,δεν προκειται να βρεις.Ακομα και σε youth hostel για backpackers , η τιμη την βραδια για Double room ,παιζει απο 75 και πανω,οποτε βγαινει ακριβοτερα. (Δεν λεω τιμη για Dorm bed,που ειναι απο 25$ και πανω το ατομο ,γιατι με την γιαγια και λιγο δυσκολο και δεν ειναι και πιο φθηνο απ τα 150 το ατομο ή αλλιως 300 τα δυο ατομα ,την βδομαδα ,στο Sydney Terraces accommodation ,του οποιου σου εβαλα λινκ.)

                      Τωρα ,το αν σε 1 το πολυ 2 βδομαδες ,σαν νεοαφιχθεις και χωρις δουλεια και χωρις tenant background , θα καταφερεις να νοικιασεις και σπιτι ,ειναι άλλο θεμα...

                      υ.γ εχω μεινει παρα πολλές φορες στο Σιδνευ ,αλλά πρωτον εμενα σε ξενοδοχειο που δεν εκλεινα εγω και δευτερον δεν το πληρωνα εγω! Δεν εχω μεινει με λιγα λογια στο Sydney Terraces,οποτε δεν μπορω να σου εγγυηθω πώς ειναι ,αλλά παντως φαινεται αξιοπρεπες και ασφαλές .Και να μαγειρεψει καποιος μπορει -οπως βλεπω στις φωτο και στα facilities- και πλυντριο-στεγνωτηριο για τα ρουχα εχει και ψυγειο και τηλεοραση στο κοινο σαλονι και κλιματισμο και δεν γινεται εξτρα χρεωση .Δες στην ενοτητα ''accomodation'' ,τις φωτο ,τα facilities κλπ .

                      υ.γ οπως προσεξα τωρα στο Sydney Terraces,εχουν μινιμουμ παραμονη 4 βδομαδες(πατα στο διπλανο λινκ ,εκει πολυ λεει inclusions και θα το δεις ) ,αρα 1200$ τον μηνα.Ομως και στο πιο φτηνο hostel να πατε 2 ατομα ,πανω απο 500$ την βδομαδα θελετε, δλδ 2000 $ τον μηνα ,αν αναγκαστειτε να μεινετε περισσοτερο απ τις 1 με 2 βδομαδες που λες. Τα βαζεις κατω και αποφασιζεις.


                      Eδω θα δεις κι αυτο και άλλα στην κατηγορια αυτη ,μπες δες τιμες ,δες αν ολα εχουν την υποχρεωτικη παραμονη 4 βδομαδων και συγκρινε.


                      Και εδω μπορεις να κανεις αναζητηση για hostels στο Sydney.Θα δεις και πόσο στοιχιζει το δωματιο για 2 ατομα,που σου λεγα.

                      Eδω κανε αναζητηση για ξενοδοχεια .Αν βαλεις μαξιμουμ τιμη ως 59$ την βραδια ,οπως επελεξα εγω ,θα δεις οτι οι επιλογες που βγαζει ειναι hostels και αφορουν οι περισσοτερες ,υπνο σε κοιτωνες. Βεβαια ,εσυ ξερεις τα οικονομικα σου ,οποτε αναβαζεις την τιμη και κανεις και αναλογη αναζητηση.Καλη τυχη!

                      υ.γ Μακαρι κι οποιος φιλος απο δω , ειναι απο Σιδνευ ,να μπορεσει να σε βοηθησει περισσοτερο.
                      Σ'ευχαριστώ πολύ για την πολύτιμη βοήθειά σου!! Θα τα αναλήσω όλα με την οικογένεια για το ποιο συμφέρει!! Να'σαι καλά και πάλι!!!

                      Comment


                        #13
                        Καλησπέρα σε όλους ειμαι καινουργιος στο site και θα ηθελα τα φωτα σας.
                        Το δικο μου ζητημα ειναι το εξης εχω γεννηθει στην αυστραλια και συγκεκριμενα στην Canberra αλλα οι δικοι μου (πατερας κερκυραιος μητερα αυστραλιδα) ηρθαν κερκυρα λιγους μηνες μετα.εγω τωρα θελω να παω εκει μονιμα (εχω συγγενεις εκει απο την πλευρα της μητερας μου) αλλα δεν εχω το birth certificate απο αυστραλια..τι κανω? και οταν το παρω ποιες θα ειναι οι επομενες κινησεις μου? ευχαριστω!

                        Comment


                          #14
                          Originally posted by Stefanos Poulimenos View Post
                          Καλησπέρα σε όλους ειμαι καινουργιος στο site και θα ηθελα τα φωτα σας.
                          Το δικο μου ζητημα ειναι το εξης εχω γεννηθει στην αυστραλια και συγκεκριμενα στην Canberra αλλα οι δικοι μου (πατερας κερκυραιος μητερα αυστραλιδα) ηρθαν κερκυρα λιγους μηνες μετα.εγω τωρα θελω να παω εκει μονιμα (εχω συγγενεις εκει απο την πλευρα της μητερας μου) αλλα δεν εχω το birth certificate απο αυστραλια..τι κανω? και οταν το παρω ποιες θα ειναι οι επομενες κινησεις μου? ευχαριστω!
                          Welcome
                          Birth Certificates | Canberra Connect

                          Για όσους είναι Αυστραλοί υπήκοοι

                          Comment


                            #15
                            Originally posted by antonis_rethimno View Post
                            Σ'ευχαριστώ πολύ για την πολύτιμη βοήθειά σου!! Θα τα αναλήσω όλα με την οικογένεια για το ποιο συμφέρει!! Να'σαι καλά και πάλι!!!
                            και συ να ΄σαι καλά κι όλα βολικα να σου ερθουν!
                            ''Minds are like parachutes... they only function when open.''

                            Comment

                            Working...
                            X