Announcement

Collapse
No announcement yet.

Σουηδεζες..

Collapse
X
 
  • Filter
  • Time
  • Show
Clear All
new posts

    Σουηδεζες..

    Η Σουηδια ειναι μια χωρα που εχει χτιστει πανω στην ισοτητα των δυο φυλων.. Οι ανθρωποι ειναι ανοιχτομυαλοι και δεν εχουν τα κολληματα που εχουν αλλοι λαοι.. Δεν θεωρουν καν οτι πρεπει να παντρευτουν για να αποκτησουν οικογενεια με παιδια.. Ειναι ο παραδεισος των ομοφυλοφιλων, δηλαδη κυκλοφορουν με κουστουμι και γοβες για να πανε στη δουλεια τους χωρις να τους σχολιαζει κανενας.. Οι Σουηδεζες ειναι παρα πολυ μορφωμενες και δυναμικες γυναικες..

    Μεχρι εδω καλα.. Επειδη οσοι μεταναστευσουν μονιμα μπορει να θελουν να παντρευτουν και Σουηδεζες μπορειτε να μας δωσετε τιποτε πληροφοριες τι να περιμενουμε και τι να αποφευγουμε?

    Μακρια απο μας στερεοτυπα.. αλλα λεγεται οτι στη Σουηδια εχουν φεμινισμο.. Υπαρχει γενικα μια υπερβολη ως προς το ρολο της γυναικας σε σημειο οι αντρες να μοιαζουν με κοτουλες..

    Οι Σουηδεζες εχουν το μεγαλυτερο δεικτη αυτοκτονιων στην Ευρωπη και τους εχουν φτιαξει μεχρι και ειδικες κλινικες για θεραπεια αυτοκτονικου συνδρομου.. Εχουν προτεραιοτητα απο τους ανδρες σε πολλα πραγματα.. Εχουν το δικαιωμα να καταγγειλουν τον ανδρα τους στην αστυνομια αν θεωρησουν οτι δεν τις ικανοποιησε χτες το βραδυ?!?.. Γενικα εχω ακουσει πολλα κουφα..
    Το τελευταιο που ακουσα ειναι οτι σε δημοτικο συμβουλειο της Στοκχολμης προταθηκε να βαζουν τους αντρες να κατουρουν καθιστοι οπως οι γυναικες?!?

    Αν στο δημοσιο βιο εχουν τετοιες εκφανσεις οι Σουηδοι φανταζομαι μετα τι θα γινεται σε μια σχεση με μια Σουηδεζα!
    Προφανως σα λαοι δεν εχουμε τιποτε κοινο.. Βορρας-Νοτος.. αλλα ειναι δυνατον ενας Ελληνας να μπορεσει να προσαρμοστει σε τετοια δεδομενα?

    #2
    Aν και εφοσον ειναι καθαροαιμη ξανθια και ψηλη,να δεις τι καλα προσαρμοζεται ο Ελληνας να σαι σιγουρος!
    Τωρα για το καθηστο κατουρημα,μην σε ανησυχει και τοσο σιγουρα θα ειναι πιο ξεκουραστο απο τα περιμενεις ορθιος,ετσι δεν ειναι?Φαντασου να γυρνας απο την δουλεια κουρασμενος και να θες να κατουρησεις,αντε περιμενε ορθιος με την κουραση που θα χεις και αν σε παρει και ο υπνος και τα κανεις ολα χαλια? Οποτε καθεσαι εχεις ησυχο και το κεφαλι σου και το απολαμβανεις και πανω απο ολα χωρις παρατραγουδα...Τι δημοτικα συμβουλια τωρα και μ...α...ι.ες.
    Η Σουηδια γενικα ειναι στις αυτοκτονιες και οχι στις γυναικες,λογω του καιρου και βασικοτερα της μουντιλας του χειμωνα ,τα παιρνουν στο κρανιο κι αυτο ειναι πιο συχνο τον Νοεμβριο απο οτι θυμαμαι!
    Οσο αφορα τωρα την ικανοποιηση.........Εεεεε αν ειναι δυνατον! Και πως θα το αποδεικνυε?(πλακα θα ειχε παντως)
    Την ισοτητα την κανανε πιο πολυ για τις (μπατσες) δλδ αν βαρεσεις γυναικα απλα την γα...η...ες! αυτο ειναι ολο!
    Και να σου πω και κατι? Εγω στην Ελλαδα ημουν απο τους λιγους που ασχολομουν και ασχολουμε φυσικα με τα παιδια μου γιατι το ηθελα το θελω και το χαιρομουνα,βγαιναμε βολτα και κολημενα μαζι μου,πηγαινα σπιτι παλι κολημενα μαζι μου,στην φροντιδα τους στο σπιτι παλι συμετειχα.Μ αρεσε και βγηκα κερδισμενος.Εβλεπα την πλειοψηφια στην Ελλαδα ομως και μου θυμιζε Αραβια...π.χ(εχουν μαμα,εγω θα σχοληθω?)
    Μα δικο σου ειναι ρε μαλακα...ασχολησου και λιγο,βγαλτο και μονος σου με το καροτσακι εξω.
    Οποτε εδω λογω της ισοτητας μοιρασανε και τις γονικες αδειες και συμετασχουν απο κοινου και οι δυο...(πολυ καλο)
    Ακομα και στα διαζυγια ειναι μπροστα 1 βδομαδα ο ενας και 1 ο αλλος.
    Στην πατριδα μας τα σαβατοκυριακα μονο ο μπαμπας, κατσε ρε γιατι γ...ω το κωλοσυστημα? Η μανα δλδ ειναι πιο καλη απο τον μπαμπα στην Ελλαδα ε? Δεν επιτρεπεται αυτο να εχουν δηλαδη τα ιδια δικαιωματα ? Τελος παντων...
    Και το αλλο?αντε να βρεις γκομενα μετα τις καθημερινες που δεν κυκλοφοραει και ψυχη,και αντε και βρηκες,το Σαββατο ε δεν θα το πας και το μωρο και κανα μπουζουκι?(Στην Ελλαδα ζει)! Μαλον ομως οχι δεν θα το πας,γιατι αν εχεις μονο για ενα Σαββατοκυριακο τα παιδια θα θελεις πραγματικα να τα δεις (εκτος και αν εισαι τοσο τρομπας).Ε τοτε δεν υφιστατε και η γκομενα!(βασικα ποιος την κλ..ει κι αυτην απλα την αναφερω ως σαλτσα του κειμενου)
    Κοινως δηλαδη ο πατερας ειναι στο περιθωριο στην Ελλαδα.(μειονοτητα)
    Συμπερασμα...
    Ε βγαλτο μονος σου ,το δικο μου το καταλαβες πανω κατω!
    Αυτα!!!!!!!!

    Comment


      #3
      Δεν ξερω αμα εισαι παντρεμενος με Σουηδεζα ή απλως προσαρμοστηκες στο Σουηδικο τροπο ζωης.. Εχει μεγαλη διαφορα το ενα με το αλλο.. Οι Σουηδεζες ειναι ομορφες γυναικες αλλα δεν αρκει μονο αυτο για να συμβιβαστεις και να ζησεις μαζι της..

      Προφανως η γυναικα ειναι το ισχυρο φυλο και εχει τον ηγετικο ρολο παντου αλλα αυτο δεν σημαινει οτι πρεπει να γινεις και κατοικιδιο της.. Πολυ καλα κανουν και εχουν αυστηρους νομους για οσους τολμουν να χτυπησουν γυναικα αλλα απο την αλλη εχω ακουσει οτι με πολυ μεγαλη ευκολια μπορεις να βρεθεις κατηγορουμενος για αποπειρα βιασμου.. Δηλαδη ετσι και σου κανει μια Σουηδεζα καταγγελια δεν το ψαχνουν καθολου.. Σε βουτανε, σε χωνουν μεσα και αντε μετα να αποδειξεις οτι δεν εκανες τιποτε... Ετσι δεν ειναι?
      Ενας μεγαλος αριθμος απο Σουηδεζες εχουν πεσει θυματα βιασμου μεθυσμενες μετα απο διασκεδαση σε κλαμπακια... στη συντριπτικη πλειοψηφία τους απο Σουηδους.. οι οποιοι το εχουν λιγο πολυ συστημα.. γιατι?.. γιατι δεν θελουν να κανουν σχεση-θελουν μονο να διασκεδασουν.. και σε περιπτωση που κολησει η γυναικα μαζι σου και θελει σχεση... να μην φανε το επομενο βραδυ καμια καταγγελια για βιασμο!!!

      Στη Σουηδια η πορνεια ειναι παρανομη.. και αν προσφερει καποιος χρηματα σε γυναικα για σεξ.. δεν πιανουν την γυναικα.. ας εχει βγει εξω να κανει πιάτσα και με τα εσωρουχα.. πιανουν τον ανδρα και του κοπανανε βαρβατο χρηματικο προστιμο που θα πρεπει να βγει αυτος για πορνεια για να το πληρωσει..

      Αμα σε αρχισει στις μπατσες η Σουηδεζα για καποιο λογο εσυ θα πρεπει να κανεις το βλακα και να μην ανταποδωσεις γιατι τι καταγγελια να της κανεις εσυ? Με πλακωσε στο ξυλο η κοπελα μου? Ελεος! Ειμαι σιγουρος οτι αν ειναι καμια τρελαμενη κυκλοθυμικη θα το εκμεταλευτει αυτο..

      Αυτο που θελω να πω ειναι οτι απο τους πολλους προστατευτικους νομους που εχουν στη Σουηδια για τις γυναικες κατανταν να τους δινουν πληρη υπεροχη επι των ανδρων.. Δηλαδη αν εμεις στην Ελλαδα σπαζομαστε απο μια Ελληνιδα του στυλ.. "αμα δεν κανεις αυτο που λεω, δεν .. το βραδυ" ε τοτε πως θα μας ερχονται ολα αυτα στην Σουηδια???
      Μακαρι να μην ειναι τα πραγματα οπως τα λεω..

      Νομιζω οτι οι Σουηδοι ειναι πιο ευαλωτοι συναισθηματικα απο ολους τους Βορειους λαους.. Δηλαδη και οταν οδηγανε με το παραμικρο τα περνουν στο κρανιο και βγαινουν απο το αμαξι για καυγα.. Πρεπει να προσεχεις πως τους μιλας γιατι πολυ ευκολα θιγονται.. Δεν μιλαν καθολου για προσωπικα θεματα σε φιλους.. Γενικα εχουν καποια θεματακια..
      Οι Νορβηγοι ειναι ακομα πιο βόρειοι αλλα ειναι τελειως διαφορετικα ατομα..

      Κοιτα.. αμα εγω ειμαι κουρασμενος και δεν θελω να κατουρησω ορθιος ειναι αλλο θεμα.. θελω να εχω το δικαιωμα σαν αντρας να κατουραω και ορθιος.. και αμα τα κανω χαλια να καθαριζω την τουαλετα.. Εχω κανει σα φοιτητης συγκατοικος με κοπελες και μοιραζομασταν την τουαλετα και παντα την ειχα πεντακαθαρη σα καθρεπτη αλλα κατουρουσα και ορθιος..

      Για τα παιδια ειναι απολυτα σωστα αυτα που λες.. Ειμαστε καθυστερημενοι στην Ελλαδα πανω στο θεμα.. και νομιζω οτι το Σουηδικο κρατος σε βαζει εναλλαξ με τη γυναικα σου να κανεις υποχρεωτικα βολτα με το καροτσι το παιδι μεσα στη φυση.. Ισχυει αυτο? Μια φορα που εψαχνα σπιτι και ειχα ραντεβου με τον σπιτονοικοκυρη για συνεντευξη τον εψαχνα μεσα σε ενα δασακι γιατι λεει ηταν η ωρα να κανει τη βολτα με το παιδι..

      Η καταγωγη μου ειναι απο Κρητη.. και επειδη δεν μπορω να βρω φροντηστηριο που να κανει Σουηδικα ειπα να ψαξω να βρω καμια Σουηδεζα κοντα στο σπιτι μου παραλιακα να με βοηθησει πιο πολυ με την προφορα.. Εχουμε πολλες Σουηδεζες που ηρθαν με προγραμμα στη Κρητη να παντρευτουν Κρητικους και να ζησουν μονιμα εδω.. Τους αρεσε πολυ το νησι μας και ηθελαν να ζησουν εδω.. Με μεγαλη μου απογοητευση ανακαλυψα οτι η συντριπτικη πλειοψηφια ειτε χωρισαν τους αντρες τους ειτε εφυγαν απλως μαζι με τα παιδια που κανανε πισω στη Σουηδια! Πολυ πριν ξεσπασει η οικονομικη κριση.. τα καλα τα χρονια.. και εχω προβληματιστει πολυ.. για αυτο σας ρωταω..

      Και ενταξει τα διαζυγια ειναι ματωμενες ιστοριες και καλο ειναι να μην πηγαινουμε και γυρευοντας.. Τι να την κανω μετα την καθαροαιμη ξανθη ψιλη κορμαρα της? και οπως ειπα στη Σουηδια δεν εχουν τα κοληματα που εχουμε εμεις με την οικογενεια.. Δηλαδη ενα παιδακι μπορει να εχει 3 μπαμπαδες και 4 μαμαδες.. Ετσι δεν ειναι? Δεν ξερω.. εχω προβληματιστει

      Comment


        #4
        επι τον πλειστον ετσι ειναι...περιπου ομως!
        παντρεμενος ειμαι απλα η γυναικα μου γενηθηκε σουηδια αλλα εφυγε μικρη απο εδω.
        εμενα μ αρεσουν πολλα εδω και για αυτο βρισκομαι σουηδια.το τσομπαναρεικο στην ελλαδα δεν μπορεσα ποτε μου να το χονεψω...πχ ενοχλω και σ εχω γραμμενο στα .α..... μου,η κακια του κοσμου και τελος η μεγαλη αδιαφορια του κρατους προς τον λαο της.
        παω γυμναστηριο θα επανελθω το βραδυ...

        Comment


          #5
          xaxa ωραίο θέμα άνοιξες!! προσωπικά, ίσως επειδή είμαι και γυναίκα, δε ξέρω, προτιμώ το σύστημα της Σουηδίας ως προς τα δικαιώματα των γυναικών. Σιχάθηκα βλέπεις και την ελληνίδα μάνα που αναθρέφει τον μοναχογιό της σαν μαχαραγιά, και βρίσκει κάθε υποψήφια νύφη άχρηστη- εκτός κι αν την έχει του χεριού της... Ναι, ναι, το προτιμώ!!!!
          To accomplish great things, you must not only act, but also dream, not only plan, but also believe. ANATOLE FRANCE.

          Comment


            #6
            ν' ανοίξουμε κι ένα topic για τους σουηδούς;;; χαχα
            To accomplish great things, you must not only act, but also dream, not only plan, but also believe. ANATOLE FRANCE.

            Comment


              #7
              Originally posted by Georgia9 View Post
              ν' ανοίξουμε κι ένα topic για τους σουηδούς;;; χαχα
              καλως ή κακως οπως εχουν τα θεματακια τους οι γυναικες σουηδεζες (οι γνωστες διμετρες ξανθιες θεες οπως ειπανε και τα παιδια λιγο πιο πανω) εχουν και οι αντρες σουηδοι τα θεματακια τους (οι ψηλοι διμετροι ξανθοι βικινγκ...)

              .. θες να σε τρεχουν για τζοκινγκ στο καταχειμωνο και να μετρανε τους ποντους σου και τα κιλα σου και ποσο λιπος εχεις?
              .. ανοιξε το θεμα εσυ και υποσχομαι να γραψω...

              Αντρες Σουηδοι :παω τις προαλλες στον γιατρο συναχωμενη στο φουλ, θα μπορουσα να κολλησω οποιονδηποτε!!
              Με βλεπει ο σουηδος νεαρος γιατρος, ουτε το χερι του μου εδωσε, φοβηθηκε τα μικροβια... του λεω στα σουηδικα οτι δεν μιλαω πολυ καλα,με ρωτα απο που ειμαι και του λεω ελλαδα και επειδη δεν μπορουσα να φαω και πολλα πραγματα του ειπα οτι ετρωγα γιαουρτι!
              Τι το θελα! Ποιο μου λεει? Αυτο που εχει 10% λιπαρα, το ελληνικο? Κοντεψα να τρελαθω! Τον ενοχλουσαν τα 10% λιπαρων του γιαουρτιου που εδω πηζει το ματι σου απο τις σως που βαζουνε παντου και τις κρεμες γαλακτος που χρησιμοποιουνε κατα κορον!
              Τσατιστηκα και του απαντησα οτι στη χωρα μου τα γιαουρτια ξεκινανε απο 0% και ανεβαινουνε.... εδω απο γιαουρτια βρισκεις μονο ενα 10% στραγγιστο..

              Ενας αλλος σουηδος μεγαλυτερος σε ηλικια με τον οποιο ανοιξα το ιδιο θεμα "λιπη, γυμναστικη και διατροφη" μου ειπε το εξης: "μπορει να τρωμε ενα σωρο λιπη αλλα τα καιμε στο τρεξιμο!!"
              Ε τρεξτε μες στο καταχειμωνο! Τι να πω!

              και κατι για τις Σουηδεζες ...
              Εχετε εσεις οι μη σουηδοι αντρες δει πως τις αντιμετωπιζουν οι Σουηδοι τις Σουηδεζες?
              Δεν τις δινουν καμια σημασια, ουτε ενα παραπανω κοιταγμα...
              Δεν πα να ναι η αλλη πραγματικος αγγελος, δεν θα τις ριξουν δευτερη ματια!!
              Ενας μη σουηδος , μπορει και να την κοιταξει πιο εντονα, ο σουηδος ομως...τιποτα!
              Και αυτο ειναι ο,τι χειροτερο μπορεις να κανεις σε μια γυναικα που καθεται, περα απο την φυσικη ομορφια που μπορει να εχει.., με τις ωρες μπροστα στον καθρεφτη για να γινει ακομα καλυτερη!

              Comment


                #8
                Τελικα μας ψεκαζουν δεν δινω αλλη εξηγηση...
                Βγες απο την μυθοπλασια και μπες στην πραγματικοτητα!!

                Comment


                  #9
                  Originally posted by Νεομετανάστρια View Post
                  καλως ή κακως οπως εχουν τα θεματακια τους οι γυναικες σουηδεζες (οι γνωστες διμετρες ξανθιες θεες οπως ειπανε και τα παιδια λιγο πιο πανω) εχουν και οι αντρες σουηδοι τα θεματακια τους (οι ψηλοι διμετροι ξανθοι βικινγκ...)

                  .. θες να σε τρεχουν για τζοκινγκ στο καταχειμωνο και να μετρανε τους ποντους σου και τα κιλα σου και ποσο λιπος εχεις?
                  .. ανοιξε το θεμα εσυ και υποσχομαι να γραψω...

                  Αντρες Σουηδοι :παω τις προαλλες στον γιατρο συναχωμενη στο φουλ, θα μπορουσα να κολλησω οποιονδηποτε!!
                  Με βλεπει ο σουηδος νεαρος γιατρος, ουτε το χερι του μου εδωσε, φοβηθηκε τα μικροβια... του λεω στα σουηδικα οτι δεν μιλαω πολυ καλα,με ρωτα απο που ειμαι και του λεω ελλαδα και επειδη δεν μπορουσα να φαω και πολλα πραγματα του ειπα οτι ετρωγα γιαουρτι!
                  Τι το θελα! Ποιο μου λεει? Αυτο που εχει 10% λιπαρα, το ελληνικο? Κοντεψα να τρελαθω! Τον ενοχλουσαν τα 10% λιπαρων του γιαουρτιου που εδω πηζει το ματι σου απο τις σως που βαζουνε παντου και τις κρεμες γαλακτος που χρησιμοποιουνε κατα κορον!
                  Τσατιστηκα και του απαντησα οτι στη χωρα μου τα γιαουρτια ξεκινανε απο 0% και ανεβαινουνε.... εδω απο γιαουρτια βρισκεις μονο ενα 10% στραγγιστο..

                  Ενας αλλος σουηδος μεγαλυτερος σε ηλικια με τον οποιο ανοιξα το ιδιο θεμα "λιπη, γυμναστικη και διατροφη" μου ειπε το εξης: "μπορει να τρωμε ενα σωρο λιπη αλλα τα καιμε στο τρεξιμο!!"
                  Ε τρεξτε μες στο καταχειμωνο! Τι να πω!

                  και κατι για τις Σουηδεζες ...
                  Εχετε εσεις οι μη σουηδοι αντρες δει πως τις αντιμετωπιζουν οι Σουηδοι τις Σουηδεζες?
                  Δεν τις δινουν καμια σημασια, ουτε ενα παραπανω κοιταγμα...
                  Δεν πα να ναι η αλλη πραγματικος αγγελος, δεν θα τις ριξουν δευτερη ματια!!
                  Ενας μη σουηδος , μπορει και να την κοιταξει πιο εντονα, ο σουηδος ομως...τιποτα!
                  Και αυτο ειναι ο,τι χειροτερο μπορεις να κανεις σε μια γυναικα που καθεται, περα απο την φυσικη ομορφια που μπορει να εχει.., με τις ωρες μπροστα στον καθρεφτη για να γινει ακομα καλυτερη!
                  το θέμα με τους Σουηδούς ανοίχτηκε ήδη!!
                  To accomplish great things, you must not only act, but also dream, not only plan, but also believe. ANATOLE FRANCE.

                  Comment


                    #10
                    Μαλιστααααααααα......

                    Comment


                      #11
                      Originally posted by crimson View Post
                      Τελικα μας ψεκαζουν δεν δινω αλλη εξηγηση...
                      γιατι το λες αυτο?

                      Comment


                        #12
                        Σουηδια έρχομαι λειαν συντομος οπότε θα εχω ιδία αποψη

                        Comment


                          #13
                          Τρεις λαλουν και δυο χορευουν !

                          Jag håller med !
                          Originally posted by crimson View Post
                          Τελικα μας ψεκαζουν δεν δινω αλλη εξηγηση...
                          "Η αρχή είναι το ήμισυ του παντός."

                          Comment

                          Working...
                          X