Announcement

Collapse
No announcement yet.

Μετανάστευση Αγγλία-Πρόβλημα στην εύρεση σπιτιού-Απόψεις

Collapse
X
 
  • Filter
  • Time
  • Show
Clear All
new posts

    Μετανάστευση Αγγλία-Πρόβλημα στην εύρεση σπιτιού-Απόψεις

    Γεια σας!

    Ειμαι νεο μελος εδώ. Ανακάλυψα το site μετα από αναζητήσεις για συλλογή πληροφοριών σχετικά με την μετανάστευση. Θα ηθελα να απευθυνθώ σε όσους εχουν εμπειρία στην Αγγλία. Ξεκίνησα κι εγώ όλες τις διαδικασίες, ετοίμασα τα χαρτια να ανέβω, έβγαλα εισητήρια, έκλεισα ξενοδοχεια κτλ. Όμως παρουσιάστηκε ένα πρόβλημα που δεν το είχα υπολογίσει σωστά. Όλοι οι ιδιοκτήτες θέλουν να δουν χαρτί από τον εργοδότη και υψος του μισθου για να σε βάλουν στο σπίτι τους. Νόμιζα ότι δεν ισχύει πάντα και θα έβρισκα περίπτωσεις που δεν το ζητάνε. Όσο περνάνε οι μέρες όμως και το ψαχνω, δεν εχω βρει καμια τετοια περίπτωση. Με άτομα που μιλάω μου λένε ότι πολύ δυσκολα θα βρεις σπίτι αν δεν εχεις δουλεια. Πήρα τηλ και σε agencies και μου ειπαν οτι δεν διαθετουν σπιτια στα οποία δεν ειναι απαραίτητη η απόδειξη εργασίας για τον ιδιοκτήτη. Το θεωρούν δεδομένο.
    Όπως το βλέπω θα έρθω εκεί και θα ψάχνω σπίτι αντί για δουλειά. Με δεδομένο ότι δεν θέλω να μείνω σε ξενοδοχείο ενα μηνα και να πληρώσω 3 χιλιαρικα για να ψαχνω σπίτι, και να χάνω πιθανές δουλειές επειδή δεν θα έχω διεύθυνση να δηλώσω σε εργοδότες, τι μου προτείενετε; Να το ξανασκεφτώ να ανέβω;
    Μπορώ να βρω καποιον συγκατοικο, να συμφωνησουμε να δίνω το νοικι του δωματιου σε αυτον και να δινει ολοκληρο το νοικι αυτος στον ιδιοκτητη; Ωστε να αποφυγω το συμβολαιο και τα πειστηρια που θα ζηταει ο ιδιοκτητης. Ειναι συνηθισμενο;

    Ευχαριστω

    #2
    Είμαι Γερμανία. Με φιλοξενεί ο μπαμπάς μου. Για να νοικιασω σπίτι θέλει χαρτί οπου δουλεύω για να δουλέψεις θέλει να ξέρουν που μένεις. Η κότα έκανε το αυγό η το αυγό την κότα;
    Άμα δεν έχεις βρει δουλειά δύσκολα. Θα πέσεις θύμα των ξενοδοχείων και θα χάνεις λεφτά.

    Comment


      #3
      Αν και καθυστερημενα καθως νεο μελος και εγω θα σου πω πως εχεις 2 επιλογες.
      Η πρωτη επιλογη ειναι να βρεις σπιτι χωρις την διαμεσολαβιση μεσιτη.Υπαρχουν καποια site οπου θα σε βοηθησουν και η 2η λυση ειναι να βρεις shared room οπου παλι δεν ζητανε χαρτι απο δουλεια.Πολλες φορες παει και απο στομα σε στομα.
      Βρησκεις εναν που φευγει και πας εσυ στην θεση του.
      Βεβαια προηγουμενως να εχεις συνενοηθει οτι θα μπορεις να γυρισεις καποιον λογαριασμο στο ονομα σου.Ρευμα,νερο,τηλεοραση,council tax.

      Comment


        #4
        gumtree.com

        θα βρεις σπιτι την ιδια ημερα.

        Comment


          #5
          ΚΑΛΗΜΕΡΑ ΣΕ ΟΛΟΥΣ!!ΜΕΤΑ ΑΠΟ ΣΚΕΨΗ ΑΠΟΦΑΣΙΣΑΜΕ ΚΙ ΕΜΕΙΣ ΝΑ ΦΥΓΟΥΜΕ ΓΙΑ ΑΓΓΛΙΑ...ΘΕΜΑ ΣΠΙΤΙΟΥ ΠΡΟΣ ΤΟ ΠΑΡΟΝ ΔΕΝ ΕΧΩ ΓΙΑΤΙ ΘΑ ΜΕ ΦΙΛΟΞΕΝΗΣΟΥΝ ΓΙΑ 1-2 ΜΗΝΕΣ..ΕΠΙΣΗΣ ΓΙΑ ΔΟΥΛΕΙΑ ΘΑ ΔΟΥΛΕΨΩ ΜΕ ΤΟ ΑΤΟΜΟ ΠΟΥ ΘΑ ΜΕ ΦΙΛΟΞΕΝΗΣΕΙ...ΤΟ ΠΡΟΒΛΗΜΑ ΜΟΥ ΕΙΝΑΙ ΟΤΙ ΕΧΩ 2 ΠΑΙΔΙΑ 3 ΕΤΩΝ ΚΑΙ 11 ΜΗΝΩΝ ΚΑΙ ΘΕΛΩ ΠΛΗΡΟΦΟΡΙΕΣ ΓΙΑ ΒΡΕΦΟΝΗΠΙΑΚΟΥΣ ,ΠΑΙΔΙΚΟΥΣ ΣΤΑΘΜΟΥΣ ΚΑΙ ΠΕΡΙΘΑΛΨΗ....ΣΤΟ ΙΝΤΕΡΝΕΤ ΒΡΙΣΚΩ ΜΟΝΟ ΙΔΙΩΤΙΚΟΥΣ ΚΑΙ ΝΤΑΝΤΑΔΕΣ ΤΑ ΟΠΟΙΑ ΕΙΝΑΙ ΠΑΝΑΚΡΙΒΑ...ΔΩΡΕΑΝ ΔΕΝ ΥΠΑΡΧΟΥΝ?????ΤΙ ΠΡΕΠΕΙ ΝΑ ΚΑΝΩ???ΑΝ ΞΕΡΕΙ ΚΑΠΟΙΟΣ ΘΑ ΤΟ ΕΚΤΙΜΟΥΣΑ ΑΝ ΜΕ ΒΟΗΘΟΥΣΑΤΕ!!!

          Comment


            #6
            Η περίθαλψη είναι δωρεάν για όλους τους κατοίκους (και τους μετανάστες) στην Αγγλία. Υπάρχουν και ιδιωτικοί γιατροί αλλά εγώ σου μιλάω για το δημόσιο σύστημα υγείας. Όλα δωρεάν για εξετάσεις. Αν πεθαίνεις, σε βάζουν με την μία μέσα και σε σώζουν. Αλλιώς πρέπει να περιμένεις σε σειρά. Αν χρειαστείς φάρμακα, τα πληρώνεις αλλά είναι φθηνά.

            Οι ιδιωτικοί γιατροί είναι πολύ ακριβοί. Εύχομαι να μην τους χρειαστείς. Παιδικούς σταθμούς δεν έχω ιδέα.

            Comment


              #7
              Δυστυχώς οι βρεφονηπιακοί σταθμοί δεν είναι δωρεάν. Αυτό που μπορείς να κάνεις για το μεγαλύτερό σου παιδί είναι να βρεις κάποιο σταθμό (nursery, childminder, playcentre) που παρέχει 15 δωρεάν ώρες τη βδομάδα (για 38 βδομάδες το χρόνο) για να πληρώνεις λιγότερα. Δες εδώ https://www.gov.uk/free-early-education Μια άλλη λύση είναι μέρος του μισθού σου να δίνεται ως childcare voucher. Το θετικό είναι ότι σε αυτό το ποσό δεν γίνονται κρατήσεις για ιατροφαρμακευτική κάλυψη και φόρους, οπότε υπό μια έννοια κερδίζεις περισσότερες ώρες για τα παιδιά σου στο σταθμό. Μίλησε με τον εργοδότη σου να δεις αν είναι πρόθυμος να κάνει κάτι τέτοιο.

              Comment

              Working...
              X