Announcement

Collapse
No announcement yet.

ΕΛΛΗΝΕΣ ΔΙΚΗΓΟΡΟΙ ΣΤΟΝ ΚΑΝΑΔΑ.

Collapse
X
 
  • Filter
  • Time
  • Show
Clear All
new posts

    ΕΛΛΗΝΕΣ ΔΙΚΗΓΟΡΟΙ ΣΤΟΝ ΚΑΝΑΔΑ.

    Σήμερα πήρα την πρώτη απάντηση από ένα δικηγορικό γραφείο του Καναδά. Όπως θα διαβάσετε υπάρχουν ελάχιστοι Έλληνες δικηγόροι που ασχολούνται με θέματα μετανάστευσης. Σήμερα θα επικοινωνήσω με ορισμένους για να βρω τον πιο κατάλληλο. Σε κάθε περίπτωση θα ενημερώσω αμέσως.

    #2
    Χαιρετισμοί από τον Καναδά.

    Ms. Kotsopoulos forwarded me your email from earlier this week in regards to lawyers that practice immigration law in Canada. Unfortunately, we do not have a comprehensive list of such lawyers and we are not at liberty to forward such a list to you. You are free to monitor the Hellenic Canadian Lawyers' Association's Lawyer Referral Network at HCLA - Hellenic Canadian Lawyers' Association - Lawyer Referral Network, however, I note that there are currently very few immigration lawyers that have registered on that network.

    I wish you all the best.

    Sincerely,

    Elias Lyberogiannis
    Communications Director - Hellenic Canadian Lawyers' Association

    Comment


      #3
      Από τον καλό φίλο και μέλος του patriotaki Alexandros 23, το email της Ελληνίδας δικηγόρου που ασχολείται με θέματα μετανάστευσης είναι :
      dina@kosmosimmigration.ca
      Παρακαλώ πριν επικοινωνήσετε μαζί της και εφόσον είστε έως 35 ετών για το συγκεκριμένο πρόγραμμα/ προμμάτα νέων, διαβάστε το μήνυμα της δικηγόρου:
      However, before they contact me, if they are between the ages of 18-35, I would recommend that they look into applying for a work permit through the International Experience Class first. It's the easiest way to come to Canada to work for up to 12 months. The application process is very straight forward and they won't need my assistance, so it will be much cheaper for them if they qualify. There are currently 103 places left, so if they're eligible and interested, they should apply as soon as possible. Here is the link to the program:
      Canada International - Home and interested, they should apply as soon as possible.
      Otherwise, I would be happy to assist and you can provide them with my contact details.


      Φυσικά ως δικηγόρος σε θέματα μετανάστευσης , αναλαμβάνει όλες τις υποθέσεις ανεξαρτήτως ηλικίας.( Η ηλικία έως 35 ετών αφορά μόνο ορισμένα προγράμματα).

      Comment


        #4
        E nai file Mou panagioti mono os 35x oi alloi oloi den exoun dikaioma Gia tipota :(

        Comment


          #5
          Γεια σου Νίκο. Φυσικά όχι. Εγώ είμαι 41-στα 42 . So what ! . Αυτό που γράφει η δικηγόρος είναι ότι λόγω φόρτου εργασίας και εφόσον είσαι έως 35 ετών , μπορείς να ξεκινήσεις την διαδικασία και μόνος σου για το συγκεκριμένο πρόγραμμα / προγράμματα για ηλικίες έως 35 ετών (εφόσον πληροίς τα κριτήρια) και να γλυτώσεις έτσι τα περιττά έξοδα. Σε περίπτωση που κάποιος δεν μπορεί να κάνει τα χαρτιά μόνος του, τότε μπορεί να επικοινωνήσει μαζί της για να ξεκινήσει την όλη διαδικασία η ίδια.

          Μπορώ να σου πω ότι από το μήνυμα της και μόνο φαίνεται ότι είναι πολύ καλή και κατανοεί το μαύρο μας το χάλι εδώ. Δηλαδή δεν εκμεταλλεύεται τις ανάγκες των συμπατριωτών της. Σου λέει απλώς πως δεν χρειάζεται να ξοδευτής για το ΣΥΓΚΕΚΡΙΜΕΝΟ πρόγραμμα. Ως δικηγόρος του immigration (θέματα μετανάστευσης ) αναλαμβάνει όπως και όλοι οι άλλοι δικηγόροι που ασχολούνται με αυτό το αντικείμενο τα πάντα σε θέματα μετανάστευσης.

          Comment


            #6
            Nίκο γράψε μου πως τα πας εκεί . Εάν δεν κατάφερες ακόμη να βρεις κάτι θα σου πρότεινα να πας με την αδελφή σου σε κάποια ομογενειακή οργάνωση εκεί. Εκτός από τους Ahepa εάν θες μπορώ να ψάξω αύριο για άλλες ομογενειακές οργανώσεις. (θα ρίξω ένα μάτι για τις μεγαλύτερες Ελληνικές επιχειρήσεις εκεί (10 σε όλον τον Καναδά) και θα σου γράψω e-mail τηλέφωνα και διεύθυνση. (Θα μου πάρει λίγο χρόνο αλλά θα στους βρω ) Και προσοχή ! Ότι κάνεις κάντο άμεσα τώρα που είσαι εκεί. Ξέρω ότι ειδικά το Toronto έχει γεμίσει από Έλληνες μετανάστες αλλά σήμερα διάβασα ότι όρχησαν να μεταναστεύουν και οι και οι Ιταλοί. Μην χάνεις χρόνο λοιπόν.
            Ο φίλος σου Παναγιώτης

            Comment


              #7
              Originally posted by Nikos72 View Post
              E nai file Mou panagioti mono os 35x oi alloi oloi den exoun dikaioma Gia tipota :(
              Νίκο αυτή είναι Ελληνική μόδα. Το 90% των διάφορων άχρηστων προγραμμάτων που βγάζουν οι Ελληνικές διάνοιες , αφορούν ηλικίες το πολύ έως 35 ετών.
              Όλοι οι άλλοι ( εμείς ) δεν υπάρχουμε. !!
              Κάνω φοβερή υπομονή έως την ημέρα που θα τους φτύσω όλους.

              Και πίστεψέ με! Πάνω από την Ελλάδα δεν θα ξαναπεράσει ούτε η σκιά μου.

              Comment


                #8
                Απο το μέλλος patousis έχουμε και αυτήν πληροφορία:
                Για οσους ενδιαφερονται, ειχα μιλησει μεσω Skype με μια μεταναστευτικη πρακτορα απο Καναδα.
                Το Skype ονομα ειναι : Oshrat955
                Το ονομα της ειναι : Oshrat Freedland
                Το συστημα της ειναι να παρει πληροφοριες απο εσας, βιογραφικο και καποια αλλα στοιχεια, να ψαξει να βρει δουλεια πρωτα , και μετα να γινει η Βιζα, απο την οποια διαδικασια και θα πληρωθει..

                Comment


                  #9
                  Φίλε Panvdlp Καλά τα λες να φύγουμε από εδώ και δεν περνάω ούτε έξω από τα σύνορα. Δυστυχώς τα αστέρια μας κατάφεραν να μας κάνουν να μην θέλουμε να ξαναδούμε την χώρα μας.
                  Αν τα όνειρα σου δεν πραγματοποιούνται μην απογοήτευσε, άλλαξε όνειρα είναι δωρεάν.

                  Comment


                    #10
                    Originally posted by anteonius View Post
                    Φίλε Panvdlp Καλά τα λες να φύγουμε από εδώ και δεν περνάω ούτε έξω από τα σύνορα. Δυστυχώς τα αστέρια μας κατάφεραν να μας κάνουν να μην θέλουμε να ξαναδούμε την χώρα μας.
                    Πραγματικά. !

                    Comment


                      #11
                      H πληροφορία προέρχεται από το αξιόλογο μέλλος του forum ntaliana.
                      GERTLER LAW OFFICE
                      1000 Finch Ave. West, Suite 514
                      Toronto, Ontario, M3J 2V5 Canada
                      T: 416.231.9188 F: 416.231.9492
                      E: robert@gertler.ca
                      W: Gertler & Associates - Toronto Lawyers - Refugee Claims and Immigration to Canada

                      Σημειώστε ότι η γραμματέας του δικηγόρου είναι Ελληνίδα και μιλάει Ελληνικά. Ζητήστε την κυρία Δήμητρα.

                      Comment


                        #12
                        PROSOXI paidia auton ton ....... , m....dikigoro Gia 10 lepta me to oroloi pernei 250$ k Otan ton rotas prin pas den sou leei tipota an tha se xreosi PROSOXI Ronald Poulton legate immigration lawyers ........ k Kati akoma an eisai 36x den ginete tipota mono me programma ton 18- 35x k eipame an eisai 36x h 40x h 50x den eisai gia ton canada den se pernoun pou na xtipas ton kolo s Kato poli duskola dil einai San na Lene eseis oi 40rides min kanete Oneira kathiste sta auga sas stin Ellada ,oi axristoi gamoto

                        * Έκανα επεξεργασία λίγο του μηνύματος, γιατι μπροστά στον κίνδυνο να δεχτούμε καμιά νομική ενέργεια, εαν αποκαλείτε κάποιος δικηγόρος κλέφτης μέσα απο το patriotaki, κινδυνέυει να χαθεί και ολη η ενημέρωση που γίνεται και ολη η δουλειά που έχουν κάνει ολοι και θα είναι κρίμα. Nikos72 ελπίζω να με συγχωρέσεις για την επεξεργασία. Με όλο το σεβασμό στα λεγόμενά σου.

                        Comment


                          #13
                          Νίκο καλημέρα .Για να πάς στον Καναδά θα πρέπει να έχεις απαραιτήτως προσφορά εργασίας.Η μόνη περίπτωση που μπορείς να πάς χωρίς μια τέτοια προσφορά είναι στην επαρχία της Μανιτόμπα .Τα κριτήρια είναι αγγλικά τουλάχιστον IELTS 5 σε όλα ,να έχεις τελειώσει λύκειο και να έχεις και τουλάχιστον ένα χρόνο μεταλυκειακής εκπαίδευσης πχ ΙΕΚ. Επίσης θα πρέπει να έχεις δουλέψει τα τελευταία 5 χρόνια τουλάχιστον στα 2.Ειδικά για την επαρχία που αναφέρω θα πρέπει να έχεις σπόνσορα ,ο οποίος θα πρέπει να είναι είτε φίλος είτε κάποιος συγγενείς. Εάν δεν έχεις φίλο ή συγγενή υπάρχει η Ελληνική κοινότητα στο Winnipeg που μπορεί να παίξει αυτό το ρόλο.Εάν λοιπόν συντρέχουν όλα τα παραπάνω που σου είπα ,κάνεις μια διερευνητική επίσκεψη εκεί και σου παίρνουν συνέντευξη για το τι θα κάνεις μόλις σου χορηγήσουν permanent residency.Η ηλικία παίζει ρόλο αλλά μέχρι και τα 45 σε δέχονται.Το site της υπηρεσίας μετανάστευσης είναι Immigration Home | Immigrate to Manitoba, Canada και το τεστ με τις προϋποθέσεις είναι http://www.immigratemanitoba.com/ass...nteractive.pdf. Κάθε επαρχία έχει και το δικό της πρόγραμμα μετανάστευσης ,μέχρι και 2 μήνες ποιο πριν που τα είχα δει όλα διεξοδικά ,σε όλες τις άλλες επαρχίες βασική προϋπόθεση είναι να έχεις πρόσκληση εργασίας από εργοδότη πλήν της Manitoba.Το άν θα χρησιμοποιήσεις δικηγόρο είναι καθαρά θέμα δικό σου ,προσωπικά νομίζω ότι είναι θέμα το πόσο θέλεις να ασχοληθείς και τι ικανότητες έχεις στα αγγλικά .Προσωπικά πιστεύω οτι οι δικηγόροι του είδους είναι κυριολεκτικά βαμπίρ ,τους χρησιμοποιείς μόνο όταν είναι αναγκαίο και αναπόφευκτο .Εγω πχ θέλοντας να έχω εναλλακτικές έκανα και την διαδικασία αναγνώρισης του επαγγέλματος μου στην Αυστραλία απο το TRA. Όταν ζήτησα απο καποιον immigration agent να μου πει πόσο θα κοστίσει η διαδικασία μου είπε 2500$AU (μόνο για το TRA ) ποσό το οποίο θεώρησα εξωπραγματικό.Υπ όψιν ότι όλα τα έγγραφα που χρειαζόντουσαν τα συγκέντρωσα εγώ .Το αστείο όμως είναι ότι οι πληροφορίες για το τί χρειάζεται που μου έδωσε ήταν λάθος σύμφωνα με το επίσημο site.Το αν το έκανε επίτηδες ή απο αγνοια δεν το γνωρίζω ,ο συνδυασμός όμως λανθασμένων πληροφοριών και τρελής τιμής ήταν αποτρεπτικός για οποιαδήποτε περαιτέρω συνεργασία.Ελεύθερη αγορά έχουμε όμως ,ο καθένας ζητάει ότι κοστολογεί την εργασία του.Εν τέλη , πρότασή μου είναι να ψάξει κάποιος καλά πριν να κάνει οτιδήποτε και αν είναι μέσα στα πλαίσια των δυνατοτήτων του να το κάνει μόνος του.Τώρα αν ο δικηγόρος σου βρίσκει και δουλειά και θέλει να πληρωθεί για αυτό ,είναι μια άλλη ιστορία και μπορεί να αξίζει άσχετα αν το ποσό είναι μεγάλο.Για να αποφύγεις να πέσεις θύμα εκμετάλλευσης καλό είναι αν σου βρίσκουν δουλειά να πληρώνονται με παρακράτηση ενός ποσού ΑΦΟΥ ξεκινήσεις να εργάζεσαι.Προσοχή ,υπάρχουν και απατεώνες που έχουν εικονικά site,σου βρίσκουν υποτίθεται εργασία ,σου στέλνουν πλαστά συμβόλαια και σου ζητάνε στο τέλος να πληρώσεις το ξενοδοχείο που θα μείνεις. Από εκεί βγάζουν και τα λεφτά της απάτης ,δεν υπάρχει ούτε ξενοδοχείο ,ούτε δουλειά.Ελπίζω να βοήθησα.

                          Comment


                            #14
                            Πατριωτάκια μεγάλη προσοχή σε ότι κ αν κάνετε... μην δίνετε χρήματα πριν από οτιδήποτε...!!!

                            Εγώ προσωπικά εδώ στην Αυστραλία προτίμησα να πάω σε Αυστραλό δικηγόρο ο οποίος μου είπε από το τηλέφωνο που έκλεισα το ραντεβού ότι για μία ώρα παίρνει 180 $ κ αφού έγινε το ραντεβού μιλήσαμε για 2 ώρες χωρίς επιπλέον χρέωση κ για να μου φτιάξει τα χαρτιά της partner visa μου ζήτησε 4.000 $ όπου κ φυσικά του τα έδωσα ως εξής: 1.000 $ εκείνη την στιγμή που συμφωνήσαμε κ μετά από δύο μήνες τα επόμενα 1.000 $ κ κάθε επόμενο μήνα από 1.000 $.

                            Δυστυχώς είναι πολύ ακριβά αλλά αν είναι καλό γραφείο κάνει δουλειά...!!! Κ ότι πληρώνεις παίρνεις...!!!
                            Όταν η αδικία γίνεται νόμος, τότε η αντίσταση είναι καθήκον!!!

                            Comment


                              #15
                              Originally posted by spyros38 View Post
                              Νίκο καλημέρα .Για να πάς στον Καναδά θα πρέπει να έχεις απαραιτήτως προσφορά εργασίας.Η μόνη περίπτωση που μπορείς να πάς χωρίς μια τέτοια προσφορά είναι στην επαρχία της Μανιτόμπα ...
                              .................................................. .................................................. .........................Ελπίζω να βοήθησα.
                              Οι πληροφορίες που αναφέρει ο Σπύρος είναι 100% σωστές απ' όσο μπορώ να γνωρίζω.
                              Η μόνη καλή περίπτωση είναι να βάλεις δικηγόρο (ο οποίος πληρώνεται αδρά) για να σου βρει εργοδότη να σου κάνει πρόσκληση...

                              Επίσης, για την Manitoba τα πράγματα είναι πολύ πιο εύκολα (σε σχέση με άλλες πολιτείες) αλλά και εκεί υπάρχουν προϋποθέσεις και τρέξιμο...
                              Σήμερα π.χ. μόλις έμαθα ότι το αντίστοιχο "τεχνικό επιμελητήριο" για την αναγνώριση του επαγγέλματος του μηχανικού ζητάει CLB τουλάχιστον 8. Αυτό σημαίνει πρακτικά πάνω από 6.5 σε όλα τα parts στο IELTS...
                              Και όπως και να το κάνουμε είναι απαραίτητο ένα 6-6.5 στο IELTS για να μπορέσεις να ασκήσει το engineering σε μια Αγγλόφωνη χώρα...
                              Φαντάζομαι αντίστοιχους "Γολγοθάδες" θα έχουν όλα τα επαγγέλματα...

                              Σπύρο την καλησπέρα μου! Να είσαι πάντα καλά φίλε!!

                              Comment

                              Working...
                              X