Announcement

Collapse
No announcement yet.

IEC (International Experience Canada)

Collapse
This is a sticky topic.
X
X
 
  • Filter
  • Time
  • Show
Clear All
new posts

    #31
    Originally posted by BlackRed View Post
    Απο την χαρα μου δεν εγραψα timeline ειναι σχεδον ιδιο ομως με του τιτανοτεραστιου alt10 ο οποιος με βοηθησε πολυ και τον ευχαριστω και απο εδω
    hahaah Εγώ ευχαριστώ. 'Οποιος άλλος χρειαστεί κάτι ας ελπίσουμε να φανούμε κάπου χρήσιμοι. .

    Comment


      #32
      BlackRed & alt10, συγχαρητηρια!!! Ήρθε πολύ γρήγορα!!! Μπράβο!!
      Εγώ τελείωσα την αίτηση CIC χθες και τώρα περίμένω!!!

      *Αν βοηθάω κάποιον, επειδή διαβάζω τα σχετικά εδώ και μήνες, όταν φτάσεις στο αεροδρόμιο εκεί, δείχνεις το letter of introduction, και αν ζητηθούν το proof of funds και την ασφάλεια και εκεί σου δίνουν την work permit. Σε κάθε περίπτωση ο οδηγός που έχει στην ιστοσελίδα της πρεσβείας εδώ, είναι πολύ χρήσιμος και τα αναφέρει όλα.

      Comment


        #33
        Originally posted by ck_ec29710 View Post
        BlackRed & alt10, συγχαρητηρια!!! Ήρθε πολύ γρήγορα!!! Μπράβο!!
        Εγώ τελείωσα την αίτηση CIC χθες και τώρα περίμένω!!!

        *Αν βοηθάω κάποιον, επειδή διαβάζω τα σχετικά εδώ και μήνες, όταν φτάσεις στο αεροδρόμιο εκεί, δείχνεις το letter of introduction, και αν ζητηθούν το proof of funds και την ασφάλεια και εκεί σου δίνουν την work permit. Σε κάθε περίπτωση ο οδηγός που έχει στην ιστοσελίδα της πρεσβείας εδώ, είναι πολύ χρήσιμος και τα αναφέρει όλα.
        Σε ευχαριστω πολυ ck Οντως ηρθε αρκετα γρηγορα, και αυτο ειναι πολυ σημαντικο οχι μονο για την ψυχικη μας υγεια αλλα και για να βρουμε οικονομικα εισητηρια.

        Νομιζω οτι οι πληροφοριες που αναφερεις ειναι απο εδω, οποιος εχει παρει στα σοβαρα το προγραμμα πρεπει να το επισκεπτεται μετα απο καθε σταδιο για να κατανοει την διαδικασια και τα επομενα βηματα. Ειναι οντως πολυ αναλυτικα, εχεις δικιο ck.

        Καλα αποτελεσματαpantamazi_
        “Experience is a brutal teacher, but you learn. My God, do you learn.” C.S Lewis

        Comment


          #34
          Originally posted by manos-32 View Post
          Καλησπέρα σε ολους !!

          Στην κατηγορια working holiday μπορεις να εργασθεις σε οποιαδηποτε δουλεια ή περιορίζεσαι σε συγκεκριμενα επαγγέλματα?
          Στο επισημο site δεν γραφει κατι νομιζω, έχει όμως κανένας απο εδω ρωτησει περισσότερες πληροφοριες??

          Ευχαριστω εκ των προτερων!!
          Μια που ανεφερα απο πανω το συγκεκριμενο κομματι του site, παραθετω για την ερωτηση σου Μανο την επισημη απαντηση:

          If you are participating under the Working Holiday category, your work permit will indicate "open" employer and "open" employment location. This means you can work for any employer in Canada at any geographic location in Canada, where you are offered a position. There is no restriction on the length of time, or the number of hours you can work as long as your work permit is valid.
          “Experience is a brutal teacher, but you learn. My God, do you learn.” C.S Lewis

          Comment


            #35
            Μπραβο ρε παιδια!!! Συγχαρητηρια!! Μακαρι να πανε ετσι ολα καλα και για ολους τους υπόλοιπους!!
            Ελπιζω να μπαινετε στο πατριωτακι να βοηθατε κ εμας!!
            Καλη τυχη απο δω και περα!!!

            Comment


              #36
              Originally posted by nor-gr View Post
              Μπραβο ρε παιδια!!! Συγχαρητηρια!! Μακαρι να πανε ετσι ολα καλα και για ολους τους υπόλοιπους!!
              Ελπιζω να μπαινετε στο πατριωτακι να βοηθατε κ εμας!!
              Καλη τυχη απο δω και περα!!!
              Thanks! Εδω ειμαστε καθημερινα οπου και αν μπορουμε θα βοηθησουμε
              “Experience is a brutal teacher, but you learn. My God, do you learn.” C.S Lewis

              Comment


                #37
                Originally posted by alt10 View Post
                Καλησπερα το κοιταξα περισσοτερο. Αυτο που πρεπει να απαντησεις ειναι οτι μενεις στην Ελλαδα. Στον Καναδα εισαι περασμενη σαν τουριστρια οποτε και δεν εχεις δικαιωμα για citizenship. Οσοι ακολουθουν την διαδικασια το δευτερο ετος ζητανε μονο ''extent'' απο IEC page και τους δινουν διαφορετικο Check-list Code.
                Kalhspera. S' auxaristw polu gia thn apanthsh nai to koitaksa etsi kai to ekana... Sugxaritiria gia thn aitisi..

                Comment


                  #38
                  Συγχαρητήρια παιδιά. Ηθελα μόνο να ρωτήσω τι επίπεδο αγγλικών ζητούν στην αίτηση για IEC και εάν ζητάνε κάποιο πτυχίο η ielts ως απόδειξη αυτού.

                  Comment


                    #39
                    Originally posted by apololos View Post
                    Συγχαρητήρια παιδιά. Ηθελα μόνο να ρωτήσω τι επίπεδο αγγλικών ζητούν στην αίτηση για IEC και εάν ζητάνε κάποιο πτυχίο η ielts ως απόδειξη αυτού.
                    Ευχαριστουμε apololos Δεν θα σου ζητηθει απο το IEC καποιο αποδεικτικο γλωσσομαθειας ξενων γλωσσων στην κατηγορια Working Holiday. Αν και το IELTS θεωρειται απαραιτητο για την αποδειξη γλωσσομαθειας στον Καναδα, το προγραμμα εχει την λογικη της γνωριμιας με τον Καναδα κανοντας παραλληλα διακοπες, οποτε φυσικα δεν μπορεις να ζητησεις απο εναν τουριστα συγκεκριμενο επιπεδο αγγλικων η γαλλικων
                    “Experience is a brutal teacher, but you learn. My God, do you learn.” C.S Lewis

                    Comment


                      #40
                      γεια σε όλους, γεια σου alt, τώρα κατάλαβα τι εννοούσες όταν είπες για τα παιδιά.
                      εγώ έχω πάρει και το loi αλλά και την άδεια εργασίας, μάλιστα έχω βγάλει το αφμ/αμκα (είναι ένα και το αυτό εδώ) και το λένε sin (social insurance number). η έγκρισή μου ήρθε σε χρόνο ρεκόρ αν συγκρίνω από άλλες περιπτώσεις, εντός και εκτός ελλάδας (οι γερμανοί σε ένα άλλο forum που διαβάζω έχουν πήξει έχουν περάσει πολλές βδομάδες για τους περισσότερους και ούτε φωνή ούτε ακρόαση), σε 10 μέρες, έκανα αίτηση 14 μαρτίου στο cic και ήρθε η έγκριση στις 25 (την εθνική εορτή μας!). η ασφάλεια που έκανα είναι σε ιδιωτική εταιρεία και μου κόστισε $1200! η υπάλληλος στα σύνορα ούτε που το κοίταξε αλλά μάλλον ήμουν τυχερή γιατί στις faq στο site λέει οτι αν δεν κάνεις ασφάλεια για όλο το χρόνο τότε μπορεί να σου δώσουν άδεια εργασίας μέχρι τότε που λήγει η ασφάλειά σου. κάποια φίλη διάβασα οτι είναι ήδη στον καναδά σαν τουρίστρια. το ίδιο ήμουν και εγώ και έκανα το γνωστό σε όλους όσους μεταναστεύουν στον καναδά flagpole. το flagpoling το κάνεις όταν βγαίνεις από τον καναδά και ξαναμπαίνεις για να πάρεις την άδεια εργασίας γιατί δεν μπορούν να σου δώσουν άδεια εργασίας, βάσει νόμου, ενώ βρίσκεσαι ήδη στην χώρα, δηλαδή νομικά: you can't change status without entering the borders. δεν είναι απαραίτητο να μπεις στις ηνωμένες πολιτίες και φυσικά δεν χρειάζεται να βγάλεις και να πληρώσεις το esta (αν δεν ξέρετε τι είναι αυτό δεν χρειάζεται να μάθετε για να μπείτε, αν θέλετε να μάθετε μπείτε στο site της αμερικανικής πρεσβείας στην αθήνα Greece and the Visa Waiver Program | Embassy of the United States Athens, Greece). ο υπάλληλος στα αμερικανικά σύνορα σου δίνει ένα χαρτί, που γράφει οτι η αμερική σου αρνείται την είσοδο, αλλά δεν τικάρει το σχετικό κουτάκι, και το μόνο που κάνει είναι να γράφει χειρόγραφα την λέξη flagpole. με το χαρτί αυτό, το loi και το διαβατήριό σου πηγαίνεις στα καναδικά σύνορα και ο/η υπάλληλος σου τυπώνει την άδεια εργασίας και στην συρράπτει στο διαβατήριό σου. επειδή έχω δει τέτοιες άδειες εργασίας και από άλλους, από άλλη χώρα, γράφει επάνω οτι είναι με το iec, στη δική μου όμως δεν έγραφε τίποτα. την επομένη, ή ακόμα και την ίδια μέρα αν προλαβαίνεις, επισκέπτεσαι ένα γραφείο service canada και σου δίνουν επι τόπου το sin και ξεκινάς και δουλεύεις αμέσως.
                      βέβαια, το να δουλέψεις αμέσως είναι μεγάλη υπόθεση. έχει περάσει πάνω από μια βδομάδα και ακόμα δεν βρίσκω τίποτα. ούτε για σερβιτόρα δεν με παίρνουν γιατί δεν έχω λέει εμπειρία...
                      όσο για τα αγγλικά ή τα γαλλικά, δεν τους ενδιαφέρει η γλωσσομάθεια, υποτίθεται οτι έρχεσαι για διακοπές και δουλεύεις ταυτόχρονα. αν και ξέρουν πως οι περισσότεροι νέοι έλληνες μιλούν αγγλικά.
                      The views and opinions expressed in my posts are strictly mine and do not necessarily reflect life across Canada's Provinces and Territories.

                      Comment


                        #41
                        γεια σε όλους, γεια σου alt, τώρα κατάλαβα τι εννοούσες όταν είπες για τα παιδιά.
                        εγώ έχω πάρει και το loi αλλά και την άδεια εργασίας, μάλιστα έχω βγάλει το αφμ/αμκα (είναι ένα και το αυτό εδώ) και το λένε sin (social insurance number). η έγκρισή μου ήρθε σε χρόνο ρεκόρ αν συγκρίνω από άλλες περιπτώσεις, εντός και εκτός ελλάδας (οι γερμανοί σε ένα άλλο forum που διαβάζω έχουν πήξει έχουν περάσει πολλές βδομάδες για τους περισσότερους και ούτε φωνή ούτε ακρόαση), σε 10 μέρες, έκανα αίτηση 14 μαρτίου στο cic και ήρθε η έγκριση στις 25 (την εθνική εορτή μας!). η ασφάλεια που έκανα είναι σε ιδιωτική εταιρεία και μου κόστισε $1200! η υπάλληλος στα σύνορα ούτε που το κοίταξε αλλά μάλλον ήμουν τυχερή γιατί στις faq στο site λέει οτι αν δεν κάνεις ασφάλεια για όλο το χρόνο τότε μπορεί να σου δώσουν άδεια εργασίας μέχρι τότε που λήγει η ασφάλειά σου. κάποια φίλη διάβασα οτι είναι ήδη στον καναδά σαν τουρίστρια. το ίδιο ήμουν και εγώ και έκανα το γνωστό σε όλους όσους μεταναστεύουν στον καναδά flagpole. το flagpoling το κάνεις όταν βγαίνεις από τον καναδά και ξαναμπαίνεις για να πάρεις την άδεια εργασίας γιατί δεν μπορούν να σου δώσουν άδεια εργασίας, βάσει νόμου, ενώ βρίσκεσαι ήδη στην χώρα, δηλαδή νομικά: you can't change status without entering the borders. δεν είναι απαραίτητο να μπεις στις ηνωμένες πολιτίες και φυσικά δεν χρειάζεται να βγάλεις και να πληρώσεις το esta (αν δεν ξέρετε τι είναι αυτό δεν χρειάζεται να μάθετε για να μπείτε, αν θέλετε να μάθετε μπείτε στο site της αμερικανικής πρεσβείας στην αθήνα Greece and the Visa Waiver Program | Embassy of the United States Athens, Greece). ο υπάλληλος στα αμερικανικά σύνορα σου δίνει ένα χαρτί, που γράφει οτι η αμερική σου αρνείται την είσοδο, αλλά δεν τικάρει το σχετικό κουτάκι, και το μόνο που κάνει είναι να γράφει χειρόγραφα την λέξη flagpole. με το χαρτί αυτό, το loi και το διαβατήριό σου πηγαίνεις στα καναδικά σύνορα και ο/η υπάλληλος σου τυπώνει την άδεια εργασίας και στην συρράπτει στο διαβατήριό σου. επειδή έχω δει τέτοιες άδειες εργασίας και από άλλους, από άλλη χώρα, γράφει επάνω οτι είναι με το iec, στη δική μου όμως δεν έγραφε τίποτα. την επομένη, ή ακόμα και την ίδια μέρα αν προλαβαίνεις, επισκέπτεσαι ένα γραφείο service canada και σου δίνουν επι τόπου το sin και ξεκινάς και δουλεύεις αμέσως.
                        βέβαια, το να δουλέψεις αμέσως είναι μεγάλη υπόθεση. έχει περάσει πάνω από μια βδομάδα και ακόμα δεν βρίσκω τίποτα. ούτε για σερβιτόρα δεν με παίρνουν γιατί δεν έχω λέει εμπειρία...
                        όσο για τα αγγλικά ή τα γαλλικά, δεν τους ενδιαφέρει η γλωσσομάθεια, υποτίθεται οτι έρχεσαι για διακοπές και δουλεύεις ταυτόχρονα. αν και ξέρουν πως οι περισσότεροι νέοι έλληνες μιλούν αγγλικά.
                        The views and opinions expressed in my posts are strictly mine and do not necessarily reflect life across Canada's Provinces and Territories.

                        Comment


                          #42
                          Καλησπέρα, θα ήθελα ξανά τα φώτα σας και την βοήθειά σας. Συμπληρώνω το IMM 1295 για τον φίλο μου και δεν ξέρω αν στην ερώτηση 4α στο Section Background information θα πρέπει να αναφέρω ότι έχει κάνει το στρατιωτικό του ή όχι. Μέσα στην παρένθεση αναφέρει για non obligatory national service αλλά αν μπορεί να μου πει κάποιος που έχει υπηρετήσει εκεί τη έβαλε θα με βοηθούσε πάρα πολύ..

                          Comment


                            #43
                            Ναι βεβαιως , αυτο που προτεινεται να απαντησεις ειναι ''I served in Greece , the obligatory military service, for the duration of (how many months) months, from (start month) of the year (the year) until (month) of the year (year)'' και καλυπτεσαι απολυτα.

                            Comment


                              #44
                              Σ' ευχαριστώ πολύ για την βοήθεια.

                              Comment


                                #45
                                Γεια σας παιδια,
                                Βρισκομαι εδω και ενα χρονο στο Τοροντο του Καναδα,
                                Αν καποιος-α χρειαζεται οποιαδηποτε βοηθεια η πληροφορια και μπορω να βοηθησω ευχαριστως!
                                Επειδη δεν μπαινω στο φορουμ απλα εκανα το προφιλ με σκοπο να βοηθησω με πληροφοριες οσο μπορω, καλυτερα να μου στειλετε στο e-mail
                                St.ar.gr08@gmail.com

                                Καλη δυναμη σε ολους!

                                Comment

                                Working...
                                X