Announcement

Collapse
No announcement yet.

IEC (International Experience Canada)

Collapse
This is a sticky topic.
X
X
 
  • Filter
  • Time
  • Show
Clear All
new posts

    Περίμενα κοντά μια εβδομάδα και κάτι.συγκριτικά με άλλους άργησε το δικό μου.νομίζω έστειλα την απόδειξη Παρασκευή απόγευμα και μου απάντησαν την μεθεπόμενη Τρίτη-Τετάρτη.

    Comment


      alekspara Σου εύχομαι όλα να πάνε καλά για την απάντηση πάντως και σε μένα περίπου τον ίδιο χρόνο έκανε για το my cic δεν ξέρω τι να πω εγω έχω κατάθεση τα όλα τα έγγραφα απο 27-5 και ακόμη τίποτα έχω στείλει e-mail όπου μπορούσα να στείλω και ούτε φωνή ούτε ακρόαση τώρα έχω βάλει ένα φίλο στον Καναδά να τους πάρει απο εκεί τηλ γιατί απο εδώ δεν βγάζω άκρη θα είμαι ο μόνος στο πρόγραμμα που δεν έλαβε απάντηση. Τέλος πάντων όπως είπα και ποιο πριν Σου εύχομαι όλα να πάνε καλά
      Αν τα όνειρα σου δεν πραγματοποιούνται μην απογοήτευσε, άλλαξε όνειρα είναι δωρεάν.

      Comment


        Anteonius σε ευχαριστώ πολύ. Από 27/5 !!!!!!!!! Ένας μήνας έχει περάσει. Εύχομαι και σε σένα καλή επιτυχία και να λάβεις γρήγορα απάντηση γιατί είναι πολύ ψυχοφθόρα η αναμονή.

        Comment


          Ψυχοφθόρα δεν λες τίποτα κοιτάζω τo mail 10 φορές την μέρα (λέμε τώρα) μου την δίνει που περιμένει και ο φίλος μου στον Καναδά και δεν προσλαμβάνει άτομο στο τέλος θα φάω κράξιμο
          Αν τα όνειρα σου δεν πραγματοποιούνται μην απογοήτευσε, άλλαξε όνειρα είναι δωρεάν.

          Comment


            Να κάνω και μια τελευταία ερώτηση. Από τη στιγμή που ολοκλήρωσα την αίτηση μέσω mycic και την κατέθεσα πλήρη με όλα τα επισυναπτόμενα έγγραφα κάνω κάποια άλλη διαδικασία ή απλά περιμένω κάποιο μήνυμα;;
            Φαντάζομαι η απάντηση που θα έρθει σε αυτό το σημείο είναι η τελική ε;;

            Comment


              Ναι alekspara κανείς ότι και εγω. (Προσευχές)πλάκα κάνω δεν κανείς τίποτα περιμένεις 1 e-mail που θα σου λει πως έχεις νέω μήνυμα στο my cic και η απάντηση θα ειναι η τελική οποία και αν ειναι, σου εύχομαι να ειναι θετική
              Αν τα όνειρα σου δεν πραγματοποιούνται μην απογοήτευσε, άλλαξε όνειρα είναι δωρεάν.

              Comment


                Ερωτηση: οταν παρουμε sin number απο τον καναδα με το προγραμμα iec μπορουμε να ανοιξουμε δικη μας επιχειρηση? με σκοπο παντα να καταφερουμε να μεινουμε εκει.

                Comment


                  Παιδιά καλησπέρα,
                  Είμαι στην πολύ ευχάριστη θέση να σας ανακοινώσω πως μόλις έλαβα το introduction letter. Η αλήθεια είναι πως έστειλα την αίτηση αυτό το Σάββατο και η απάντηση ήταν αναπάντεχα γρήγορη.
                  Αυτό που ήθελα να σας ρωτήσω είναι αν πρέπει να κάνω κάποια άλλη ενέργεια πέραν του να εκτυπώσω το χαρτί και να το έχω μαζί μου.
                  Τέλος ήθελα να μάθω σε ποια εταιρεία ασφαλιστήκατε για να πάτε και αν είναι δυνατόν να δώσετε λεπτομέρειες όπως κόστος, πως ασφαλίζομαι (ηλεκτρονικά, υπάρχει κάποιος συναεργάτης κ.τ.λ.).
                  Σας ευχαριστώ προκαταβολικά!!!!!

                  Comment


                    Στο IEC-CIC file number βάζω το document no του LOI???Δεν μπορώ να καταλάβω....

                    Comment


                      Originally posted by alekspara View Post
                      Στο IEC-CIC file number βάζω το document no του LOI???Δεν μπορώ να καταλάβω....
                      Μολις κάνεις submit όλα τα έγγραφα στο my CIC μετά από λίγο σου στέλνουν ένα έγγραφο το οποίο βρίσκεις στα "mymessages". Έχει τίτλο submit confirmation και πάνω πάνω έχει έναν application number που ξεκινάει με ένα W και ακολουθεί ένας αριθμός. Κατά 99% αυτό βάζεις. Χθες το βράδυ τελείωσα και γω με τα χαρτιά και από έρευνα σε διάφορα ξένα φόρουμ κατέληξα οτι αυτό τον αριθμό βάζεις. Απλά κρατάω μια πισινή για να μη σε πάρω στο λαιμό μου.

                      Comment


                        Πατριωτάκια δεν ξέχασα την υπόσχεση μου, θα κάνω την ανταπόκριση από το Calgary.

                        Αλλά θα αργήσω λίγο γιατί έπεσα και εγώ θύμα της απίστευτης πλημμύρας ου έπληξε την Αλμπέρτα.
                        “Experience is a brutal teacher, but you learn. My God, do you learn.” C.S Lewis

                        Comment


                          Καλησπερα,

                          Εχω μια ερωτηση, χτες κατεθεσα ολα τα χαρτια σκαναρισμενα online στο MyCIC και σημερα ελαβα ενα μηνυμα στον λογαριασμο μου POE Introduction letter το οποιο λεει οτι η αιτηση μου εγκριθηκε ακαι οτι εχω ενα χρονο ακριβως σαν validity date.
                          Ποιο ειναι το LOI (Letter of Introduction)? Νομιζω πως αυτο ειναι, σωστα? Αν οχι, Ποιο μετα θα μου ερθει?
                          Πανω δεξια εναν αριθμο που ξεκιναει απο w πρεπει να αντιγραψω στον λογαριασμο μου στο IEC (το πρωτο σταδιο δηλαδη)?

                          Τι αλλες ενεργειες πρεπει να κανω μεχρι να πω οτι μπορω να φυγω? Σχετικα με την ασφαλεια πιο πολυ ρωταω..Πρεπει να κανω καποια ιδιωτικη international?

                          Ευχαριστω πολυ εκ των προτερων και σορρυ αν καποιες ερωτησεις ειναι ανοητες.

                          Comment


                            Συγχαρητητηρια John85, αυτο ειναι το LOI, το εκτυπωνεις και το εχεις μαζι σου συνεχεια μεχρι να μπεις Καναδα και να εκδωσεις το Work Permit. Οσο για τον αριθμο που λες, εγω δεν τον αντεγραψα πουθενα και ολα πηγαν μια χαρα, δε ξερω για τους υπολοιπους. Νομιζω γινεται αναφορα αν ψαξεις στις πιο πανω σελιδες. Τωρα αυτο που πρεπει να κοιταξεις για να μπορεις να φυγεις ειναι η ασφαλεια. Αυτο που τους ενδιαφερει ειναι να καλυπτει Καναδα για 12 μηνες, οσο δηλαδη και η αδεια εργασιας σου, να καλυπτει πανω απο 100 χιλ δολαρια αν θυμαμαι καλα, επαναπατρισμο και νοσοκομειακη καλυψη.
                            Δες εδω :

                            Ταξιδέψτ&eps ilon; και εργαστε& #x3AF;τε στον Καναδά | Συχνέ&s

                            Σε εμενα και οσους αλλους εχω ακουσει ουτε καν μας ζητηθηκε κατι απο τον υπαλληλο, μονο το LOI και διαβατηριο. Καλο ειναι να εχεις την ασφαλιση ομως για πολλους λογους. Ψαξε καλα που θα πας, πως θα ξεκινησεις που θα μεινεις κ ολα θα πανε καλα, τωρα απλα κλεινεις ασφαλιση, εισητηρια κ εφυγες! Αν θες να ρωτησεις κατι για Τοροντο πες μου, για Καλγκαρι μολις βρει χρονο ο BlackRed θα σε κατατοπισει σιγουρα :P

                            Καλη τυχη!

                            Comment


                              Φιλε nor-gr

                              Σε ευχαριστω παρα πολυ για την απαντηση και την βοηθεια.
                              Δηλαδη ασφαλεια εισιτηρια και τελος???χαχαχ
                              Εσυ ειχες οταν πηγες? Επειδη λες δεν ρωτανε.. στανταρ θα κλεισω ασφαλεια γιατι εξω δεν παιζουν και καλα κανουν.. Αν επιτρεπετε ποια ασφαλεια εκανες εσυ?

                              Κατι ακομα: Το LOI εχει μια validity date αυτο και για μενα λεει μεχρι 8 Ιουλιου το 2014. Αυτο σημαινει οτι μεχρι τοτε μπορω να παω Καναδα και απο τοτε να αρχισει να μετραει ο ενας χρονος ή ήδη μετραει ο χρονος της visas μεχρι τοτε δηλαδη?

                              Νομιζω το πρωτο ισχυει, σορρυ απλα να το διευκρινησω θα ηθελα.

                              Εχω πολλους συγγενεις Τοροντο και θα με βοηθησουν. Πολιτικος μηχανικος ειμαι κ με σπουδες εξω οποτε ελπιζω κατι να βρω στο αντικειμενο μου.

                              Σε ευχαριστω πολυ και παλι...

                              Comment


                                Παιδιά έχω στείλει όλα τα χαρτιά μου στις 23 Ιουνίου και το μόνο που πήρα ήταν αυτό το μήνυμα :
                                zxzx.png
                                να υποθέσω οτι πρέπει να περιμένω και άλλο χαρτι που είναι το LOI έτσι ? γιατι βλέπω οτι έχει περάσει αρκετός καιρός και δεν έχω απάντηση, σε σχέση με άλλα παιδια που μεσα σε 10μέρες είχαν πάρει απάντηση

                                Comment

                                Working...
                                X