Announcement

Collapse
No announcement yet.

IEC (International Experience Canada)

Collapse
This is a sticky topic.
X
X
 
  • Filter
  • Time
  • Show
Clear All
new posts

    IEC (International Experience Canada)

    γεια σας! ειμαι καινούργια εδώ!

    πριν λίγο καιρό έκανα αίτηση για το IEC. εφόσον είδα ότι εδώ συζητούνται παρόμοια θέματα, αποφάσισα να γραφτώ για να ανταλλάξω τυχόν πληροφορίες με κάποιους που έχουν, επίσης, κάνει ή θέλουν να κάνουν αίτηση μέσω του συγκεκριμένου προγράμματος.
    έχω περάσει την πρώτη φάση και τώρα μαζεύω τα απαραίτητα για την δεύτερη (CIC).

    υ.γ. Blackread είδα ότι είχες ανοίξει θέμα, αλλά δεν μπορούσα να το βρω και δημιούργησα καινούργιο. Ελπίζω να μην χάνω κάτι ενδιαφέρον!

    #2
    Γεια σου ck_ec29710 και καλως ηρθες!!!

    Ειχα ανοιξει ξεχωριστο θεμα για το IEC το οποιο για καποιο λογο μεταφερθηκε απο τους διαχειριστες. Παραμενουμε εδω ομως και οπου μπορουμε να βοηθησουμε και εγω και ο alt10 θα το κανουμε!

    Εμεις τελειωσαμε το Σ/Κ που περασε την δευτερη φαση και ειμαστε και παλι στην αναμονη!

    Καλη μας επιτυχια!
    “Experience is a brutal teacher, but you learn. My God, do you learn.” C.S Lewis

    Comment


      #3
      Άντε μπράβο, καλά αποτελέσματα!

      Εγώ περιμένω το ποινικό μητρώο, το οποίο -καλώς εχόντων των πραγμάτων- θα είναι έτοιμο την άλλη βδομάδα. Οπότε θα έρθω Αθήνα για μετάφραση κλπ. Μια απορία μόνο για να αποφύγω τυχόν ταλαιπωρία. Παίρνω το ποινικό μητρώο από την εισαγγελλία (γενικής χρήσης μου είπαν) και πάω στην μεταφραστική, όπου το επικυρώνουν στο ΚΕΠ που είναι εκεί κλπ και τελειώνω ή πρέπει να πάω και κάπου αλλού;

      Επίσης, αυτό που με προβληματίζει πολύ είναι ότι είμαι άνεργη. Φοβάμαι μήπως το γεγονός ότι είμαι άνεργη εδώ και ένα χρόνο, δεν τους "πολυαρέσει", από άποψη χρημάτων. Σκέφτηκα να βάλω ότι παρόλα αυτά κάνω κάποιες δουλειές σαν Graphic designer freelancer, αλλά φοβάμαι μήπως ζητήσουν χαρτιά και τέτοια και δεν έχω.

      Comment


        #4
        Οταν θα πας στη μεταφραστικη υπηρεσια πρεπει να το επικυρωσουν στο ισογειο, και μετα πρεπει να το δωσεις για μεταφραση στα αγγλικα. Οταν θα ειναι ετοιμο σε μια βδομαδα αν επιλεξεις να το μεταφρασουν εξπρες, το σκαναρεις και το κανεις upload μαζι με τα υπολοιπα.

        Οσο για το θεμα ανεργια, και εγω ειμαι 2 χρονια ανεργος. Δεν νομιζω οτι θα παιξει ρολο αφου με τον ενα η τον αλλο τροπο θα πρεπει να παρουσιασουμε οτι εχουμε τα 2500$ για τα πρωτα εξοδα.

        Θα δειξει...
        “Experience is a brutal teacher, but you learn. My God, do you learn.” C.S Lewis

        Comment


          #5
          Μάλιστα... εγώ υπολόγιζα ότι εξπρές το παίρνεις την ίδια μέρα!!! Πολύ αισιόδοξη μάλλον!

          Ευχαριστώ πάντως! Έχω αγχωθεί λίγο γιατί σε κάποιες ερωτήσεις που έκανα στην πρεσβεία του Καναδά εδώ, μου είπαν να μην καθυστερώ γιατί ακόμα κι αν έγινα δεκτή στο IEC, ακόμα κι αν κάποιος έγινε αργότερα από μένα, αν κάνει αίτηση νωρίτερα στο CIC θα μου πάρει τη θέση. Δεν ξέρω αν ισχύει. Έχω την αίσθηση ότι στο site διάβασα ότι όταν τελειώσεις την πρώτη φάση έχεις κατοχυρώσει την θέση σου.

          Τελοσπάντων, ότι κι αν ισχύει, δεν μπορώ να το επισπεύσω.

          Θα επανέλθω όταν τα προχωρήσω λίγο! Με τελικές απορίες! Ευχαριστώ!

          Comment


            #6
            Νομιζω και εγω το ιδιο, οτι η θεση σου ειναι κατοχυρωμενη. Μην αγχωνεσαι απλα προσπαθησε να εχεις ολα τα αλλα ετοιμα γιατι τα εξεταζουν ενα ενα και οχι ολα μαζι,αρα αν τα κανεις ολα upload και μετα το ποινικο εχεις κερδισει χρονο απ'οτι να τα κανεις ολα μαζι ;)
            “Experience is a brutal teacher, but you learn. My God, do you learn.” C.S Lewis

            Comment


              #7
              Γεια σας και πάλι, παιδιά!
              Πιστεύω ότι είμαι στην τελική ευθεία για την αίτηση. Την Τετάρτη, καλώς εχόντων των πραγμάτων, θα έχω και το ποινικό μητρώο μεταφρασμένο. Έχω μια ακόμα απορία, αν έτυχε να το αντιμετωπίσετε. Στην αίτηση ΙΜΜ 1295, λέει να συμπληρώσουμε την εργασιακή εμπειρία των τελευταίων δέκα ετών. Για τις έντυπες αιτήσεις λένε να τυπώσεις ένα ίδιο φύλλο και να γράψεις τα υπόλοιπα αν δεν χωράνε και να το βάλεις μαζί. Στην ηλεκτρονική, όμως; Αν προσθέσω στο pdf μια τέτοια σελίδα, φοβάμαι μήπως χαλάσει κάτι στο validate κλπ.

              Comment


                #8
                Originally posted by ck_ec29710 View Post
                Γεια σας και πάλι, παιδιά!
                Πιστεύω ότι είμαι στην τελική ευθεία για την αίτηση. Την Τετάρτη, καλώς εχόντων των πραγμάτων, θα έχω και το ποινικό μητρώο μεταφρασμένο. Έχω μια ακόμα απορία, αν έτυχε να το αντιμετωπίσετε. Στην αίτηση ΙΜΜ 1295, λέει να συμπληρώσουμε την εργασιακή εμπειρία των τελευταίων δέκα ετών. Για τις έντυπες αιτήσεις λένε να τυπώσεις ένα ίδιο φύλλο και να γράψεις τα υπόλοιπα αν δεν χωράνε και να το βάλεις μαζί. Στην ηλεκτρονική, όμως; Αν προσθέσω στο pdf μια τέτοια σελίδα, φοβάμαι μήπως χαλάσει κάτι στο validate κλπ.
                Δεν μπρορω να σε βοηθησω στο συγκεκριμενο, απλα σιγουρεψου οτι θα βαλεις εργασιακη εμπειρια που να μπορεις να αποδειξεις σε περιπτωση που σου ζητηθουν εξτρα εγγραφα(δεν μου ζητηθηκαν).
                “Experience is a brutal teacher, but you learn. My God, do you learn.” C.S Lewis

                Comment


                  #9
                  Originally posted by ck_ec29710 View Post
                  Γεια σας και πάλι, παιδιά!
                  Πιστεύω ότι είμαι στην τελική ευθεία για την αίτηση. Την Τετάρτη, καλώς εχόντων των πραγμάτων, θα έχω και το ποινικό μητρώο μεταφρασμένο. Έχω μια ακόμα απορία, αν έτυχε να το αντιμετωπίσετε. Στην αίτηση ΙΜΜ 1295, λέει να συμπληρώσουμε την εργασιακή εμπειρία των τελευταίων δέκα ετών. Για τις έντυπες αιτήσεις λένε να τυπώσεις ένα ίδιο φύλλο και να γράψεις τα υπόλοιπα αν δεν χωράνε και να το βάλεις μαζί. Στην ηλεκτρονική, όμως; Αν προσθέσω στο pdf μια τέτοια σελίδα, φοβάμαι μήπως χαλάσει κάτι στο validate κλπ.
                  Καλησπέρα , το μόνο που μπορείς να κάνεις είναι να βάλεις ενδεικτικά τις 3 τελευταίες δουλείες σου στο form και να παραθέσεις ένα ολοκληρωμένο βιογραφικό σημείωμα νομίζω έτσι είσαι καλυμένη.

                  Comment


                    #10
                    Καλησπέρα και απο μένα
                    Παιδιά για να κάνει κάποιος αίτηση για το "Young Professionals" λέει οτι πρέπει να έχουμε : να έχετε λάβει υπογεγραμμένη επιστολή προσφοράς απασχόλησης ή σύμβασης απασχόλησης στον Καναδά, η οποία είναι σχετική με τον κλάδο επαγγελματικής ειδίκευσής σας (πτυχίο ή/και επαγγελματική πείρα) και μπορεί να προαγάγει την καριέρα σας (προαγωγή ή μετατόπιση σε ισότιμη θέση άλλου τμήματος)

                    Ποιο είναι λοιπόν το πλεονέκτημα του προγράμματος απο το να ψάχνεις δουλεία μόνος σου ?

                    Comment


                      #11
                      Originally posted by Serafim View Post
                      Καλησπέρα και απο μένα
                      Παιδιά για να κάνει κάποιος αίτηση για το "Young Professionals" λέει οτι πρέπει να έχουμε : να έχετε λάβει υπογεγραμμένη επιστολή προσφοράς απασχόλησης ή σύμβασης απασχόλησης στον Καναδά, η οποία είναι σχετική με τον κλάδο επαγγελματικής ειδίκευσής σας (πτυχίο ή/και επαγγελματική πείρα) και μπορεί να προαγάγει την καριέρα σας (προαγωγή ή μετατόπιση σε ισότιμη θέση άλλου τμήματος)

                      Ποιο είναι λοιπόν το πλεονέκτημα του προγράμματος απο το να ψάχνεις δουλεία μόνος σου ?
                      Κανένα απολυτως απλα χωριζεσαι σε κατηγοριες. Αν θελεις να μεινεις στον Καναδα πανω απο ενα χρονο (μεχρι δυο) το δευτερο ετος απλα μπαινεις σε αυτη την κατηγορια για να εχεις συνολικα δυο ετη αδειας εργασιας.

                      Comment


                        #12
                        Καλησπέρα σε ολους !!

                        Στην κατηγορια working holiday μπορεις να εργασθεις σε οποιαδηποτε δουλεια ή περιορίζεσαι σε συγκεκριμενα επαγγέλματα?
                        Στο επισημο site δεν γραφει κατι νομιζω, έχει όμως κανένας απο εδω ρωτησει περισσότερες πληροφοριες??

                        Ευχαριστω εκ των προτερων!!

                        Comment


                          #13
                          Originally posted by manos-32 View Post
                          Καλησπέρα σε ολους !!

                          Στην κατηγορια working holiday μπορεις να εργασθεις σε οποιαδηποτε δουλεια ή περιορίζεσαι σε συγκεκριμενα επαγγέλματα?
                          Στο επισημο site δεν γραφει κατι νομιζω, έχει όμως κανένας απο εδω ρωτησει περισσότερες πληροφοριες??

                          Ευχαριστω εκ των προτερων!!
                          Γεια σου Μανο και καλως ηρθες

                          Ρωτησα εγω. Δεν υπαρχει κανενας επαγγελματικος η γεωγραφικος περιορισμος.
                          “Experience is a brutal teacher, but you learn. My God, do you learn.” C.S Lewis

                          Comment


                            #14
                            Ευχαριστω για ολα :-)

                            Ξερεις τι γινεται μετα? Εννοω φτανουμε Καναδα, κι αν βρουμε δουλεια τότε βγάζουμε work permit??

                            Comment


                              #15
                              Originally posted by manos-32 View Post
                              Ευχαριστω για ολα :-)

                              Ξερεις τι γινεται μετα? Εννοω φτανουμε Καναδα, κι αν βρουμε δουλεια τότε βγάζουμε work permit??
                              Χωρις να ειμαι σιγουρος, αν εγκριθει η αιτηση σου περνεις κατευθειαν work permit μολις πατησεις στο αεροδρομιο στον Καναδα.

                              Ας με διορθωσει καποιος αν κανω λαθος.

                              TIP: Αν δεν εχεις φτασει στο 2ο σταδιο της αιτησης σου πηγαινε σε ενα ΚΕΠ και κανε αιτηση για ποινικο μητρωο το οποιο θα πρεπει στη συνεχεια να μεταφρασεις. Στο λεω για ειναι το πιο χρονοβορο απο τα εγγραφα.
                              “Experience is a brutal teacher, but you learn. My God, do you learn.” C.S Lewis

                              Comment

                              Working...
                              X