Announcement

Collapse
No announcement yet.

Ανταπόκριση - Constantin

Collapse
X
 
  • Filter
  • Time
  • Show
Clear All
new posts

    #16
    Costantin, όταν ανέβετε Brisbane ρίξε ένα μνμα να βρεθούμε ρε πατριώτη!

    Comment


      #17
      Υπάρχει πατριωτάκι στο Brisbane??? Λοιπόν πρέπει να οργανώσουμε μία συνάντηση όλοι οι Queenslander!!

      Comment


        #18
        Λοιπόν ένα από τα Σαββατοκύριακα που μας έρχονται, αν η κοπέλα μου δεν δουλεύει, θα πάρουμε το τρένο και θα έρθουμε Brisbane. Θα σας στείλω μήνυμα, να κανονίσουμε συνάντηση. By the way, υπάρχει τίποτα με ελληνική μουσική live στο Brisbane;

        Comment


          #19
          Little Greek Taverna - West End | Urbanspoon

          Δεν έχω πάει ακόμα αλλά βλέπω καλές κριτικές.
          Καλά, αποφασίστε εσείς να ανέβετε, ο Λευτέρης να κατέβει, να το οργανώσουμε σωστά.
          Έχουμε και παιδιά οπότε θα είναι challenge η οργάνωση!
          Μακάρι!

          Comment


            #20
            Originally posted by panultimate View Post
            Little Greek Taverna - West End | Urbanspoon

            Δεν έχω πάει ακόμα αλλά βλέπω καλές κριτικές.
            Καλά, αποφασίστε εσείς να ανέβετε, ο Λευτέρης να κατέβει, να το οργανώσουμε σωστά.
            Έχουμε και παιδιά οπότε θα είναι challenge η οργάνωση!
            Μακάρι!
            Αυτά είναι!!! Με μια φωνή οργανώνονται οι Queenslanders!!
            Μπράβο παιδία!!

            Comment


              #21
              Originally posted by george lucas View Post
              Αυτά είναι!!! Με μια φωνή οργανώνονται οι Queenslanders!!
              Μπράβο παιδια!!
              Πόσοι είναι?? 3? 5?

              Comment


                #22
                Μας κοροιδεύεις australian???Μπορεί να είμαστε λίγοι αλλά εμείς εδώ μπορούμε να οργανώσουμε και μία συνάντηση σε παραλία ενώ εσείς κάπου κλειστά και πρέπει να κουβαλάτε και τα μπουφάν σας!!

                Comment


                  #23
                  panultimate ωραίο μαγαζάκι κι ωραίο φαγητό αλλά πολύ μικρό! Κατά την αποψή μου το πιο κατάλληλο ειδικά με παιδιά είναι το Gold Coast!

                  Comment


                    #24
                    Πριν δυο εβδομάδες ήμουνα dreamworld, σαν παιδάκι και εγώ στα rides και στις νεροτσουλήθρες. Ο μικρός μας ειναι μόλις 18 μηνών, οπότε δεν είχε πολλά για αυτόν. Απλά πχ στο Brisbane μπορεί να βολεύει τα παιδιά που ειναι ψηλότερα π.χ Λευτέρη από Gladstone. Μέσα είμαι εγώ, αρκεί να ειναι σαββατοκύριακο, θα ειναι καλή ευκαιρία.

                    Comment


                      #25
                      Originally posted by MARINAM View Post
                      Μας κοροιδεύεις australian???Μπορεί να είμαστε λίγοι αλλά εμείς εδώ μπορούμε να οργανώσουμε και μία συνάντηση σε παραλία ενώ εσείς κάπου κλειστά και πρέπει να κουβαλάτε και τα μπουφάν σας!!
                      Έχει τηλεφωνικούς θαλάμους στην παραλία?
                      Άντε,καλή συνάντηση!

                      ps:(δε θέλω να παρεξηγηθώ,it's just humour)

                      Comment


                        #26
                        και στο south bank είδε το μάτι μου ένα μαγαζί που φαίνεται ελληνικό

                        Comment


                          #27
                          Originally posted by panultimate View Post
                          Πριν δυο εβδομάδες ήμουνα dreamworld, σαν παιδάκι και εγώ στα rides και στις νεροτσουλήθρες. Ο μικρός μας ειναι μόλις 18 μηνών, οπότε δεν είχε πολλά για αυτόν. Απλά πχ στο Brisbane μπορεί να βολεύει τα παιδιά που ειναι ψηλότερα π.χ Λευτέρη από Gladstone. Μέσα είμαι εγώ, αρκεί να ειναι σαββατοκύριακο, θα ειναι καλή ευκαιρία.
                          O Λευτέρης από Gladstone για να έρθει στο Brisbane πρέπει να οδηγάει 2 μέρες (πήγαινε-έλα). Την βδομάδα της πρωτοχρονιας παρόλ' αυτά πολύ πιθανό θα σκάσουμε μύτη για λίγες μέρες.
                          Ο Τολμών Νικά...Ονειρευτείτε, Σχεδιάστε, Πραγματοποιήστε!

                          Comment


                            #28
                            Australian ποτέ δεν παρεξηγώ, μου αρέσει το χιούμορ( ειδικά το αυστραλέζικο)χαχα! Κωνσταντίνε καλή ιδέα το Kapsalis στείλε μήνυμα οταν είναι να έρθετε. Λευτέρη αν δεν κατηφορήσουμε προς Σίδνευ την πρωτοχρονιά, είμαστε μέσα!

                            Comment


                              #29
                              Πλάκα πλάκα παιδιά ενώ στην αρχή σκεφτόμουν να κατηφορίσω προς Μελβούρνη αφού αποφοιτήσω, τελευταία δε μου κάνει κέφι να αφήσω το Gold Coast. Ναι μεν είναι μικρό μέρος και δεν έχει τις επιλογές μιας μεγάλης πόλης, αλλά με έχουν τρομάξει οι αποστάσεις και τα ενοίκια της Μελβούρνης, καθώς και το θέμα με τον άστατο καιρό και το κρύο. Αφήστε που στο Coast υπάρχουν άφθονες δουλειές hospitality για την κοπέλα μου αλλά και για μένα, μέχρι να βρω δουλειά ως καθηγητής...

                              Comment


                                #30
                                Γουάο!

                                Πέρασε ένας χρόνος από την τελευταία μου ανταπόκριση!

                                Έχουμε και λέμε λοιπόν!

                                Ανασκόπηση της ζωής μας down under από Νοέμβριο 2013 ως Νοέμβριο 2014:

                                Νοέμβριος - Δεκέμβριος 2013 : Διακοπές 20 μέρες στην Ταϊλάνδη - Καμπότζη - Βιετνάμ, χάρη στο μισθό της Λάουρας ως casual σερβιτόρας! Όχι κι άσχημα ε;

                                Ιανουάριος - Μάρτιος 2013: Τρίμηνη πρακτική άσκηση στο Gold Coast Academy for Health Sciences, το οποίο είναι δημόσιο σχολείο από τα κορυφαία του Queensland. Δυστυχώς έπεσα σε πολύ μα#@κα επιβλέποντα, ο οποίος μου έκανε τον βίο αβίωτο, με πολλά κοροϊδευτικά σχόλια για την ελληνική μου καταγωγή. Δεν ήταν τυχαίο ότι είχε γερμανική καταγωγή. Να πω επίσης ότι το σχολείο τον έθεσε σε διαθεσιμότητα λίγο αργότερα...

                                Επίσης αποκτώ το δικαίωμα εργασίας, μια και εγκρίνομαι ως μέλος του Queensland College of Teachers, προτού καν αποφοιτήσω!

                                Απρίλης - Μάης 2013: Τα κεφάλια κάτω, συγγραφή διπλωματικής εργασίας... Ταυτόχρονα ξαναδίνω academic IELTS, γιατί το assessing authority που εγκρίνει τα επαγγέλματα προκειμένου για κατάθεση αίτησης για independent visa, θέλει το IELTS να μην είναι παλιότερο από 1 έτος. Damn it! Χρειαζόμενουν 7 στο writing και πήρα 6,5! Και στα άλλα τρία bands πήρα 9, 9 και 8,5 (με άριστα το 9)!! Πρέπει να το ξαναδώσω στο μέλλον, δυστυχώς. Στη διπλωματική παίρνω άριστα.

                                Ιούνιος 2013: Αρχίζω να ψάχνω για δουλειά σε σχολεία. Στέλνω έξι εφτά βιογραφικά, πάω σε δύο συνεντεύξεις. Στη μία μου λένε ότι τους άρεσα πολύ αλλά ήρθα δεύτερος. Στην άλλη, την πιο σημαντική, πάω στο Μπρίσμπεν όπου δίνω συνέντευξη προκειμένου να πάρω suitability ranking ως teacher. Με βάση αυτό το ranking, το Υπουργείο Παιδείας κάνει προσλήψεις. Τα πάω πολύ καλά, και το σχολείο όπου πήγα για τη συνέντευξη, μου προτείνει δουλειά μέχρι το τέλος της σχολικής χρονιάς. Δέχομαι και μια μέρα μετά με παίρνουν και από το πρώτο σχολείο και μου προτείνουν και εκεί δουλειά, αλλά τους λέω "sorry mate"! (που λέει ο λόγος).

                                Ιούλιος 2014: Αποφοίτηση με βαθμό 6.75/7 (πήρα και έπαινο). Ψάξιμο σπιτιού στο Μπρίσμπεν. Είχαμε ατύχημα με την μηχανή στο motorway, λόγω σκασμένου λάστιχου. Πέσαμε με ~100km/h, είμαστε τυχεροί που επιζήσαμε, δίχως καν κατάγματα. Εγώ όμως ταλαιπωρήθηκα πολύ από μία βαθιά πληγή στο πέλμα, η οποία έκλεισε μετά από 3 μήνες, και ακόμα με ταλαιπωρεί. Ζήτησα από το σχολείο να ξεκινήσω 2 εβδομάδες εργότερα, και ευτυχώς δέχθηκαν. Βρήκαμε ένα ωραίο κλιματιζόμενο two bedroom apartment πολύ κοντά στο σχολείο, με $365 την εβδομάδα.

                                Αύγουστος 2014 - Νοέμβριος 2014: Στην αρχή δυσκολεύομαι στο σχολείο, μέχρι να συνηθίσω τις διαδικασίες. Όμως το περιβάλλον εργασίας είναι πολύ καλό και με βοηθούν. Φυσικά, ούτε λόγος για κάπνισμα στο staff room, όπως στους τεκέδες εεε στα σχολεία της Ελλάδας. Το τραύμα μου επίσης μου έκανε τη ζωή δύσκολη. Στην αρχή ξόδευα και πολύ χρόνο για προετοιμασία μαθημάτων κλπ. Συνήθισα όμως και σήμερα μου φαίνονται όλα πολύ πιο εύκολα και έχω πολύ περισσότερο ελεύθερο χρόνο. Έχω την εντύπωση ότι τα πάω καλά και ότι το σχολείο θα μου ανανεώσει το contract για τον επόμενο χρόνο. Σύντομα θα ξέρω. Η κοπέλα μου δουλεύει ως σερβιτόρα σε ένα bistro και σε ένα μεγάλο ξενοδοχείο. Μαζί βγάζουμε περίπου $ 7000 το μήνα.

                                Το Μπρίσμπεν μου αρέσει αρκετά, είναι ωραία πόλη, όχι πολύ μεγάλη. Δεν έχει παραλία, αυτό είναι το μόνο πρόβλημα. Έχουμε γνωρίσει ένα πολύ καλό παλικάρι από Ελλάδα και κάνουμε παρέα. Επίσης -γιούπιιιιιι- στο Μπρίσμπεν έχει Greek Club όπου κάθε Παρασκευή και Σάββατο έχει live μπάντα και ακούμε και κανά μπουζουκάκι επιτέλους! Έχει και ελληνικό παντοπωλείο που φέρνει ωραία ελληνικά προϊόντα (τυριά-λάδι-ελιές κλπ μέχρι και ...μπουγάτσες, Μπάρμπα Στάθη και μερέντα!) και σε τιμές μπορώ να πω καλύτερες και από Ελλάδα! (π.χ. φέτα με $10/kg, λευκό τυρί με $5.5/kg).

                                Επίσης μετά από 4 μήνες αναμονής εγκρίθηκε μόλις προχθές η postgraduate visa, που μας δίνει δικαίωμα παραμονής για άλλα δύο χρόνια με απεριόριστο δικαίωμα εργασίας. Τώρα η προτεραιότητά μου είναι να δώσω πάλι IELTS για να μπορέσω να κάνω το occupation assessment έτσι ώστε να μπορώ να αιτηθώ για permanent resident visa.

                                Και για να κλείσω, κανονίσαμε ταξίδι για Μπαλί (9 ημέρες) Ελλάδα (3 εβδομάδες) και Άμστερνταμ (3 ημέρες) για τις γιορτές! Έχω ήδη βγάλει πρόγραμμα για μπουζούκια 3-4 φορές την εβδομάδα! Γαβ γαβ! Επίσης κλείσαμε εισιτήρια για Βανουάτου τον Απρίλιο!

                                Comment

                                Working...
                                X