Announcement

Collapse
No announcement yet.

Ανταπόκριση - Constantin

Collapse
X
 
  • Filter
  • Time
  • Show
Clear All
new posts

    Ανταπόκριση - Constantin

    Γεια σας πατριωτάκια!

    Από το πολύ τρέξιμο και το διάβασμα, δεν είχα καταφέρει να ποστάρω μέχρι τώρα.

    Κλείνω λοιπόν 2,5 μήνες στο Gold Coast και συγκεκριμένα στο Surfers Paradise, το οποίο είναι από τα πιο τουριστικά μέρη στην Αυστραλία, αν κάποιοι δεν το γνωρίζουν.

    Ήρθα για μεταπτυχιακές σπουδές διάρκειας 1,5 χρόνου, προκειμένου να πάρω το qualification που θα μου δώσει το δικαίωμα να εργαστώ ως καθηγητής δευτεροβάθμιας εκπαίδευσης σε σχολείο (ιδιωτικό ή δημόσιο). (Έχω προηγουμένως σπουδάσει Φυσική στο Καποδιστριακό παν/μιο). Το καλό με τις σπουδές που διάλεξα είναι ότι ο CRICOS τις αναγνωρίζει ως διετείς, οπότε όταν αποφοιτήσω θα έχω το δικαίωμα αίτησης για 485 postgraduate visa η οποία δίνεται για 18 μήνες (ή 24 μήνες, σύμφωνα με τις πρόσφατες αλλαγές). Έμαθα ότι υπάρχει μεγάλη ζήτηση για καθηγητές Φυσικής και Μαθηματικών, και πολλοί καθηγητές και εκπρόσωποι εκπαιδευτικών ενώσεων μου είπαν ότι δε θα δυσκολευτώ να βρω δουλειά σε καμία περίπτωση. Ο πρώτος μισθός είναι όντως $ 60.000 το χρόνο προ φόρου, όπως τα ανέμενα. Έχω λοιπόν κάθε λόγο να αισθάνομαι αισιόδοξος για το μέλλον, και άφησα πίσω μου τη γκρίνια, την αβεβαιότητα και την μεμψιμοιρία της ελληνικής πραγματικότητας.

    Σπουδάζω στο Griffith Uni, από το οποίο έχω πολύ καλές εντυπώσεις (wifi παντού, υπερσύγχρονες εγκαταστάσεις, τοποθεσία μέσα στο πράσινο, καθηγητές πολύ προσιτοί και ευγενέστατοι).
    Είναι λίγο δύσκολο στην αρχή το θέμα της γλώσσας, αλλά σιγά σιγά συνηθίζω.
    Τα μαθήματα δεν είναι δύσκολα, αλλά είναι απαιτητικά και χρονοβόρα. Γι' αυτό και μέχρι στιγμής δεν ψάχνω για δουλειά. Αν δεν είχα καβάτζα όμως, θα έπρεπε να το κάνω.
    Αρκετοί συμφοιτητές μου δουλεύουν part time και βγάζουν έτσι άνετα τα έξοδά τους.

    Κινούμαι με λεωφορείο και μου πάιρνει περίπου 30-45 λεπτά να φτάσω στο πανεπιστήμιο.
    Θα μπορούσα να μένω και πιο κοντά, αλλά είχα πολύ λίγο χρόνο να βρω σπίτι, και δεν θέλω να μπω στον κόπο να μετακομίζω πάλι. Σε λίγους μήνες όμως θα το κάνω.

    Γενικά είμαι αρκετά ευχαριστημένος. Τα πάντα εδώ λειτουργούν σωστά, δεν υπάρχει γκρίνια και αυθάδεια, τάξη παντού και πολλή ομορφιά, σεβασμός στο τοπίο, απουσία σκουπιδιών, πολλά πάρκα, κλπ.
    Η διασκέδαση τύπου μπουζούκια, γλέντι ελληνικό δεν υπάρχει όντως και κάπου μου λείπει, αλλά δεν μπορούμε να τα έχουμε και όλα δικά μας. Ίσως αν κάποτε μετακομίσω στη Μελβούρνη, να βρω και ελληνικά μαγαζιά τέτοιου τύπου...
    Υπάρχουν όμως πολλά πράγματα να κάνει κανείς, αθλητισμός, βόλτες στα πάρκα, μπάρμπεκιου, theme parks, εκδρομές κλπ. Υπάρχουν πολλές όμορφες παραλίες και βουνά που μπορεί κανείς να επισκεφτεί, και σχετικά κοντά βρίσκονται μέρη παραδεισένια, όπως το Μπαλί, το Φίτζι, η Νέα Ζηλανδία.

    Το μεγαλύτερο κομμάτι του κόστους ζωής είναι το ενοίκιο. Μένω μαζί με την κοπέλα μου και πληρώνουμε για ένα κλιματιζόμενο δωμάτιο με μπάνιο 230 $ την εβδομάδα, ποσό που περιλαμβάνει ηλεκτρικό και νερό. Δεν έχουμε φούρνο, παρά μόνο μία συσκευή για μπάρμπεκιου και ένα φούρνο μικροκυμάτων, και το ψυγείο μας είναι μικροσκοπικό, αλλά τα βγάζουμε πέρα κι έτσι. Το κυριότερο πρόβλημά μας είναι ότι δεν μπορούμε να βάλουμε adsl ίντερνετ, γιατί λόγω του ότι όλες οι γραμμές του κτιρίου περνούν από τηλεφωνικό κέντρο, θα έπρεπε να πληρώσουμε τεχνικό γύρω στα 250 δολάρια για να κάνει την εγκατάσταση. Βολευόμαστε λοιπόν με ίντερνετ μέσω κινητού, πληρώνοντας 30 δολάρια το μήνα έκαστος για 6 gb data πλέον απεριόριστων κλήσεων και SMS.
    Για σούπερμάρκετ δεν πληρώνουμε πάνω από 400 $ το μήνα. Πολλά πράγματα, αν ξέρεις που να ψωνίσεις, είναι φθηνότερα από την Ελλάδα. Το κόστος ζωής σε σχέση με τους μισθούς εδώ, είναι αναμφίβολα ικανοποιητικότατο.

    Η κοπέλα μου βρήκε δουλειά casual, γύρω στις 20-24 ώρες την εβδομάδα. Το ωρομίσθιο είναι από 21 ως 29 $, ανάλογα αν δουλεύει καθημερινή η ΣΚ. Δεν δυσκολεύτηκε ιδιαίτερα να βρει τη δουλειά, αν και πέσαμε πάνω στο τέλος της καλοκαιρινής σεζόν και σε παρατεταμένη κακοκαιρία, και οι δουλειές είναι λιγότερες.
    Βγάζουμε τα έξοδά μας λοιπόν σχετικά καλά.
    Αν εργαζόμασταν και οι δύο, θα ήμαστε βασιλιάδες. Όταν τελειώσω με τις εργασίες που έχω στο πανεπιστήμιο, θα ψάξω κι εγώ για casual δουλειά.

    Θέλω να ευχαριστήσω πολύ την gogita από το φόρουμ, που μας βοήθησε αρκετά τις πρώτες ημέρες! Άλλους Έλληνες εδώ δεν έχω γνωρίσει προς το παρόν.

    Αυτά για την ώρα πατριωτάκια. Όποιος θέλει επιπλέον πληροφορίες, θα χαρώ να τις δώσω.

    Κωνσταντίνος

    #2
    Καλησπέρα Constantin κ καλώς ορίσατε στην Αυστραλία...!!!

    Καλή τύχη στο νέο ξεκίνημα κ εύχομαι να πραγματοποιηθούν όλα τα όνειρά σας...!!!
    Όταν η αδικία γίνεται νόμος, τότε η αντίσταση είναι καθήκον!!!

    Comment


      #3


      και απο μένα constantin

      Με κόπο αποκτά κανείς τις γνώσεις !!!

      Comment


        #4
        Ευχές & από μένα, η συνέχεια να είναι ευκολότερη & καλύτερη από την αρχή!!!!
        Don't ever mistake someone's silence for ignorance, calmness for acceptance and kindness for weakness!

        Comment


          #5
          Καλή αρχή και καλή τύχη σας ευχομαι οτι καλύτερο ^^ όλα γίνονται με υπομονή και θέληση ^^
          Go to work, send your kids to school, follow fashion, act normal, walk on the pavement, watch t.v., save for your old age, obey the law, repeat after me: "I am free".

          Comment


            #6
            καλη αρχη και απο εμενα!!

            Comment


              #7
              Good luck mate!

              Comment


                #8
                Constantin συγχαρητήρια και σου εύχομαι να βρεις τον δρόμο της μονιμότητας σύντομα.
                Ο Τολμών Νικά...Ονειρευτείτε, Σχεδιάστε, Πραγματοποιήστε!

                Comment


                  #9
                  Good luck ,Κωνσταντίνε! ολα βολικα να σας ερθουν!
                  ''Minds are like parachutes... they only function when open.''

                  Comment


                    #10
                    Γεια σας πατριωτάκια!

                    Είναι καιρός για μία ενημέρωση της ανταπόκρισής μου από την Αυστραλία, μια και πέρασαν εννέα μήνες από την άφιξή μας down under.

                    Μέχρι στιγμής λοιπόν, όλα πάνε από το καλό στο καλύτερο και δεν το μετανιώνω στιγμή που πήρα την απόφαση να αποχαιρετήσω το Ελληνικό Δημόσιο και τη γκρίνια και να έρθω στη χώρα των καγκουρό.

                    Αυτον τον καιρό κάνω τη δέυτερή μου πρακτική εξάσκηση σε γυμνάσιο-λύκειο. Αυτή την φορά είναι δημόσιο σχολείο, και αυτό που έχω να πω είναι ότι παρά τα άφθονα κονδύλια που ρέουν στην παιδεία, το επίπεδο των μαθητών στα δημόσια σχολεία είναι γενικά αρκετά χαμηλό. Όμως οι επιβλέποντες καθηγητές μου είναι πολύ καλοί απέναντί μου και έτσι έχω μια πολύ ευχάριστη εμπειρία. Κάθε τρεις μήνες τα σχολεία κλείνουν για δύο εβδομάδες και την περίοδο των Χριστουγέννων (αυστραλέζικο καλοκαίρι) κλείνουν για περίπου δύο μήνες. Αυτό μας κάνει 3,5 μήνες το χρόνο πληρωμένες διακοπές αν είναι κανείς καθηγητής, οπότε περιμένω πως και πως να πιάσω δουλειά όταν αποφοιτήσω!

                    Η κοπέλα μου βρήκε και δεύτερη δουλειά, και με 35-40 ώρες την εβδομάδα δεν πέφτουμε κάτω από 850-1000 δολ. εισόδημα, οπότε οικονομικά πλέον (φτου μη μας ματιάσω) είμαστε μια χαρά και αποταμιεύουμε τουλάχιστον 1000 δολ. το μήνα. Με τις αποταμιεύσεις μας κλείσαμε και διακοπές, και έτσι σε ένα μήνα φεύγουμε για 20 μέρες Ταϊλάνδη-Καμπότζη-Βιετνάμ. Δεδομένου ότι και εγώ σαν καθηγητής θα έχω περίπου το ίδιο εισόδημα, θεωρητικά θα αποταμιεύουμε τότε $3000-4000 το μήνα, οπότε αν και θα είμαστε στην χαμηλότερη ίσως αυστραλέζικη εισοδηματική κλίμακα, δεν με χαλάει καθόλου!!!

                    Μετά τους πρώτους έξι μήνες που ζούσαμε κάπως στριμωγμένα σε ένα δωμάτιο ξενοδοχείου (αν και με τρομερή θέα), τώρα μετακομίσαμε στο κέντρο του Super Paradise σε ευρύχωρο δυάρι με κοινόχρηστη θερμαινόμενη πισίνα. Επίσης αγόρασα ένα μεταχειρισμένο σκούτερ 250cc και έτσι γλύτωσα την ταλαιπωρία του λεωφορείου. Δυστυχώς, σαν Ελληνάρας έχω ήδη φάει δύο κλήσεις, την μία για ...παρκάρισμα και την άλλη για υπέρβαση του ορίου ταχύτητας (έτρεχα με 90 σε ζώνη για 60). Την πρώτη κλήση, επίσης σαν Ελληνάρας, κατάφερα να τη σβήσω, στέλνοντας ένα δακρύβρεχτο γράμμα, αλλά η δεύτερη έτσουξε: $366 και μείον 4 πόντοι από την άδεια οδήγησης. Στους 12 πόντους τη χάνω, πράγμα που μπορεί να γίνει πανεύκολα, γιατί αν κάνω εντός χρόνου και άλλη παράβαση, θα χάσω x2 πόντους. Καταλαβαίνετε λοιπόν γιατί στην Αυστραλία ο κόσμος συνήθως οδηγά με σύνεση και δε σκοτώνονται στους δρόμους όπως στην Ελλάδα.

                    Όταν έχουμε ελεύθερο χρόνο, πηγαίνουμε είτε παραλία είτε σε theme parks είτε κάποια βόλτα. Αν έχουμε φουλ μέρα ελεύθερη, μπορεί να πάμε πιο μακριά, Brisbane ή Byron Bay. Μια φορά πήγαμε και για whale watching! Έχουμε κόψει τα πολλά ξενύχτια, μια και εδώ ελληνική μουσική δεν έχει, και τα κλαμπ είναι κυρίως για τους πιτσιρικάδες και τους εργένηδες. Όμως οι παμπ δε με χαλάνε, μπορεί κανείς να περάσει καλά με φίλους και φθηνή μπίρα.

                    Όσο αφορά τις σπουδές μου, μέχρι στιγμής έχω GPA πάνω από 6.5/7, δηλαδή σχεδόν άριστα. Μου μένει ένα εξάμηνο ακόμα για να τελειώσω το μάστερ, αλλά μόλις τελειώσω το παρόν εξάμηνο, θα ξεκινήσω τη διαδικασία εκδόσεως άδειας ασκήσεως επαγγέλματος, μια και θα πληρώ όλες τις προϋποθέσεις πλέον.

                    Θα δώσω την δική μου άποψη για κάποια από τα περί Αυστραλίας από αυτά που είπε ο φίλος jimathens

                    1. Απόσταση Ελλάδας-Αυστραλίας: ναι είναι μεγάλη, αλλά αν γραφτείς στα ενημερωτικά e-mail ταξιδ. γραφείων και αεροπορικών εταιρειών, βρίσκεις συχνά πυκνά προσφορές με κάτω από 1500 δολ μετ' επιστροφής (δηλ 1000 ευρώ). Για τα δεδομένα των αυστραλέζικων μισθών, δεν είναι πολλά λεφτά. Χρόνο να 'χεις...

                    2. Ναι, ο ήλιος τσουρουφλίζει!

                    3. Σπίτια: είναι όντως ακριβά, και κοστίζουν αρκετά. Εμείς δε δυσκολευτήκαμε να νοικιάσουμε, ίσως επειδή είμαι international student και επίσης η κοπέλα μου έχει δουλειά. Επίσης, στο Gold Coast έχει πολλά από τούβλο, τα ξύλινα είναι κυρίως έξω από την πόλη.

                    4. Παρκόμετρα παντού, είναι εφιάλτης. Το σκούτερ είναι πολύ βολικό!

                    5. Δεν είναι εύκολο να δεις απευθείας ειδικευμένο γιατρό, πρέπει πρώτα να δεις general practitioner. Φάρμακα πάντα με συνταγή. Ναι, η δημόσια περίθαλψη έχει το θεματάκι της. Αλλά στην Ελλάδα είναι καλύτερα;

                    6. Τηλεφωνία-ίντερνετ: πιο ακριβά από την Ελλάδα και πιο αργές ταχύτητες. Πήγαν να με χρεώσουν κερατιάτικα 250 δολ. και χρειάστηκαν μπόλικα τηλέφωνα για να αλλάξουν γνώμη.

                    7. Φαγητό: υπάρχουν πολλά πολυεθνικά εστιατόρια, αλλά μας έχουν λείψει τα ελληνικά μεζεδοπωλεία. Ακόμα και η πίτσα δεν είναι τόσο νόστιμη όπως στην Ελλάδα. Κυνηγάμε κουπόνια Scoopon και Groupon για εκπτώσεις! Αλλά σάμπως αυτό δεν κάναμε και στην Ελλάδα;; Τα super markets έχουν όμως απίστευτη ποικιλία delicatessen από όλον τον κόσμο και επίσης φοβερά γλυκά. Επίσης πάρα πολλές ποικιλίες ψωμιού.

                    8. Γυναίκες: για όλα τα γούστα, και το κυριότερο, αν είσαι εργένης, είναι παράδεισος, μια και οι αναλογίες γυναικών-ανδρών είναι πολύ καλές (καμία σχέση με την Ελλάδα, που μπαίνεις σε κλαμπ και είναι λες και μπαίνεις σε ΚΨΜ) και οι γυναίκες δεν είναι δήθεν (άμα σε γουστάρουν, θα σε φλερτάρουν, όχι σαν τις Ελληνίδες που ούτε καν δε θα σε κοιτάξουν αν δεν έχεις το κάμπριο δίπλα. Και το λέω επειδή στην Ελλάδα είχα κάμπριο!!).

                    9. Άνδρες: αρκετά φιλικοί συνήθως, σε σημείο που στην αρχή νόμιζα ότι είναι gay και μου την πέφτουν!

                    10. Αυστραλέζικη προφορά: ακόμα με δυσκολεύει! Συνήθως χαμογελάω και λέω yeah mate!!

                    11. Ντύσιμο: έχω δει καθηγητές να πηγαίνουν στο σχολείο με σορτσάκι και σαγιονάρα! I love it!

                    12. Οι υπηρεσίες είναι πολύ ακριβές, χρεώνουν με την ώρα: $180 για αλλαγή λάστιχου στο σκούτερ και επισκευή καλωδίου φρένων.

                    13. Με Έλληνες δεν κάνω παρέα, αλλά βλέποντας την φαγωμάρα που υπάρχει σε κάποια φόρουμ στο facebook, στεναχωριέμαι...

                    14. No worries mate, everything's all righty!

                    Comment


                      #11
                      Wowwwwww!!
                      χαιρομαι πολυ για εσας!!Πηρα πολυ κουραγιο γιατι ερχεται η σειρα η δικια μου κ της οικογενειας μου!!!

                      LIVE YOUR DREAM CONSTANTIN
                      “Nothing is forever”

                      Comment


                        #12
                        Μπράβο σας παιδιά!!!! way to go!!!!
                        όπως λέει & η συμπατριώτισσα πιο πάνω, μας δίνετε κουράγιο όλους εμάς που ετοιμαζόμαστε για το μεγάλο βήμα!!!!
                        τα περιγράφει ςόλα τόσο εύκολα & τόσο ιδανικά που με κάνεις να θέλω να έρθω & εγώ Gold coast & surfers paradise!!!!

                        Να είστε καλά & καλή δύναμη γι ατη συνέχεια!!!!
                        Don't ever mistake someone's silence for ignorance, calmness for acceptance and kindness for weakness!

                        Comment


                          #13
                          Μία διευκρίνιση μόνο, για να μη δίνω φρούδες ελπίδες:

                          Τα πράγματα δεν είναι εύκολα και ιδανικά. Χρειάστηκε πολλή μελέτη για να τα οργανώσω όλα, να σκεφτώ που θα σπουδάσω και τι, να μαζέψω τα χαρτιά.
                          Επίσης τα αγγλικά μου είναι πολύ καλά, παρ' όλα αυτά κάποιες προφορές με δυσκολεύουν αρκετά, και όταν μιλάνε όλοι μαζί, κάπου χάνομαι!
                          Έχω εκ των προτέρων οικονομική καβάτζα τα δίδακτρα συν 10.000 ακόμα.
                          Αν κατέβαινα μόνος μου και δεν είχα την κοπέλα μου να δουλεύει φουλ τάιμ, θα ήταν αρκετά δύσκολα τα πράγματα.
                          Επίσης το επάγγελμα που σπουδάζω έχει ζήτηση, είναι στη sol και οι σπουδές μου επειδή είναι διετείς, θα μου δώσουν το δικαίωμα παραμονής άλλων δύο ετών στην Αυστραλία.
                          Μετά έχω άλλη αγωνία, να αιτηθώ για skilled visa και να πάρω την έγκριση πριν λήξει η διετία μετά τις σπουδές.

                          Τα γράφω όλα αυτά για να μην παρασύρω κόσμο και νομίσει ότι όλα είναι ρόδινα και εύκολα.
                          Όμως,ναι, οι προοπτικές είναι καλές και σίγουρα καλύτερες από την Ελλάδα.

                          Comment


                            #14
                            Originally posted by Constantin View Post
                            Μία διευκρίνιση μόνο, για να μη δίνω φρούδες ελπίδες:

                            Τα πράγματα δεν είναι εύκολα και ιδανικά. Χρειάστηκε πολλή μελέτη για να τα οργανώσω όλα, να σκεφτώ που θα σπουδάσω και τι, να μαζέψω τα χαρτιά.
                            Επίσης τα αγγλικά μου είναι πολύ καλά, παρ' όλα αυτά κάποιες προφορές με δυσκολεύουν αρκετά, και όταν μιλάνε όλοι μαζί, κάπου χάνομαι!
                            Έχω εκ των προτέρων οικονομική καβάτζα τα δίδακτρα συν 10.000 ακόμα.
                            Αν κατέβαινα μόνος μου και δεν είχα την κοπέλα μου να δουλεύει φουλ τάιμ, θα ήταν αρκετά δύσκολα τα πράγματα.
                            Επίσης το επάγγελμα που σπουδάζω έχει ζήτηση, είναι στη sol και οι σπουδές μου επειδή είναι διετείς, θα μου δώσουν το δικαίωμα παραμονής άλλων δύο ετών στην Αυστραλία.
                            Μετά έχω άλλη αγωνία, να αιτηθώ για skilled visa και να πάρω την έγκριση πριν λήξει η διετία μετά τις σπουδές.

                            Τα γράφω όλα αυτά για να μην παρασύρω κόσμο και νομίσει ότι όλα είναι ρόδινα και εύκολα.
                            Όμως,ναι, οι προοπτικές είναι καλές και σίγουρα καλύτερες από την Ελλάδα
                            .



                            Μπορει να εχεις την αγωνια ,που λες,ομως η δικη σου περιπτωση ,ειναι παραδειγμα του τί ειναι στην πραγματικοτητα ,η student visa.Και ερευνησες και δεν παρασυρθηκες απο συμβουλατορες και μεσαζοντες και επελεξες σπουδες που θα σου επιτρεψουν να προχωρησεις στο επομενο βημα και ειχες χρηματα για τις σπουδες κι ακομα παραπάνω και γνωριζεις πολυ καλά Αγγλικά.Το οτι εχεις και συντροφο ,που στηριζει την προσπαθεια σου και η οποια λογω της συγκεκριμμενης βιζας που εχεις ,μπορει να δουλευει χωρις περιορισμο ,ειναι plus και σου επιτρεπει να αφοσιωθεις πραγματικα στις σπουδες σου,που ειναι και το καλυτερο και οπως τα βλεπω εγω ,θα ανταμειφθειτε και οι δυο στο μελλον και θα μπορεσετε να ειστε μια μερα ,κομματι αυτης της χωρας ,που οντως θα σας προσφερει ενα μελλον ,απειρως καλυτερο απ αυτο που θα ειχατε ,αν δεν κανατε το βημα που κανατε.

                            Αυτο που δεν καταλαβαινουν οι περισσοτεροι ,δυστυχως ,που και δεν ερευνουν σωστα και εμπιστευονται διαφορους ,που εχουν συμφεροντα να κατευθυνουν τον κοσμο σε ο,τι να 'ναι student visas και επισης ,δεν εχουν και τα χρηματα να υποστηριξουν σπουδες ,ακομα κι αν ειναι οι πρεπουσες ,που θα τους επιτρεψουν περαιτερω βηματα ,ειναι οτι η απογοητευση τους περιμενει στην στροφη...Για να μην αναφερθω σ αυτους ,που χωρις Αγγλικα και χωρις προσοντα ,επιλεγουν την φοιτητικη βιζα ,με την ελπιδα να βρουν σπονσορα ,χωρις να γνωριζουν τις απαιτησεις αυτης της βιζας και για τον αιτουντα και για τον σπονσορα...Ή για τους ανω των 50 ,που επιλεγουν την φοιτητικη βιζα ,με την ελπιδα-και παρασυρομενοι συνηθως απο συμβουλομεσαζοντες- οτι θα βρουν σπονσορα ,εφ οσον η ηλικια τους ,μονο τετοια βιζα τους επιτρεπει να ζητησουν και χωρις να γνωριζουν ,οτι συγκεκριμμενο επαγγελμα που τους λενε οτι θα δηλωσουν ,μετα απο συγκεκριμμενες σπουδες ,σε συγκεκριμμενη συνηθως σχολη ,θα χρειαστει και skills assessment for migration purposes ,ειδικα για την βιζα αυτη....και δεν εχουν ,σε πολλες περιπτωσεις ,την επαγγελματικη εμπειρια -πριν την αποκτηση του διπλωματος- που χρειαζεται για να παρουν θετικο assessment , ουτε ειναι σιγουρο ,οτι θα εχουν να επιδειξουν την απαιτουμενη επαγγελματικη εμπειρια μετα την αποκτηση του διπλωματος ,αν δεν εχουν προτέρα εμπειρια και αρα ειναι απαραιτητη η εμπειρια μετα την αποκτηση του διπλωματος...Το οτι τους λενε ,οι συμβουλομεσαζοντες ,οτι για το συγκεκριμμενο επαγγελμα -που ναι μεν ειναι στην λιστα- αρκει οι σπουδες να εχουν γινει στην Αυστραλια -το οποιο ισχυει μονο για το assessment για την graduate visa ,οπου επαγγελματικη εμπειρια ,δεν χρειαζεται ,βεβαια-,ειναι μια παραπλανηση και τιποτα άλλο...Και βεβαια ,τους αποκρυπτουν ,οτι για την προσωρινη βιζα με χορηγο-εργοδοτη ,θα χρειαστουν και skills assessment for migation purposes ,για το συγκεκριμμενο επαγγελμα που θα δηλωσουν...Το αν θα βρεθει και σπονσορας ,για το επαγγελμα αυτο και σε τετοιες μαλιστα ηλικιες ,ειναι άλλο ζητημα...

                            Ευχαριστω ,που φιλοξενεις στην ανταποκριση σου,οσα βρηκα την ευκαιρεια ,να αναφερω ,σχετικα με τα οσα συμβαινουν συνηθως ,οσον αφορα τις σπουδες ,που καποιοι επιλεγουν-συνηθως με παροτρυνση συμβουλομεσαζοντων ,που εχουν συμφεροντα...

                            Ευχομαι και πιστευω ,οτι τα ονειρα κι οι στοχοι σας ,για ενα ωραιο μελλον στην Αυστραλια ,θα πραγματοποιηθουν !
                            ''Minds are like parachutes... they only function when open.''

                            Comment


                              #15
                              Originally posted by Constantin View Post
                              Γεια σας πατριωτάκια!

                              Είναι καιρός για μία ενημέρωση της ανταπόκρισής μου από την Αυστραλία, μια και πέρασαν εννέα μήνες από την άφιξή μας down under.

                              Μέχρι στιγμής λοιπόν, όλα πάνε από το καλό στο καλύτερο και δεν το μετανιώνω στιγμή που πήρα την απόφαση να αποχαιρετήσω το Ελληνικό Δημόσιο......................................
                              Constantine παρατάω το Sydney και έρχομαι Gold Coast φίλε...
                              Δεν την παλεύω άλλο εδώ...

                              Comment

                              Working...
                              X