Announcement

Collapse
No announcement yet.

Ανταπόκριση - Constantin

Collapse
X
 
  • Filter
  • Time
  • Show
Clear All
new posts

    #31
    Κωνσταντίνε καλημερα/καλησπερα!
    πολύ κατατοπιστικός, είσαι μία ευχάριστη νότα απο τις ανταποκρίσεις που διαβάζω. Έχεις βέβαια προσόντα και το παλεύεις ακόμη. Συγχαρητήρια!
    Σ ευχαριστώ για τις πληροφορίες που παίρνω απο σένα για την ζωή εκεί. Είναι πολύ σημαντικές για εμάς. Πάρα πολύ.
    Απο ότι κατάλαβα είσαι εκπαιδευτικός Φυσικός. Έχω μερικές απορίες. Ίσως σε κάποιες μπορείς να μας δώσεις τα φώτα σου.

    1. Η γυναίκα μου είναι εκπαιδευτικός φιλόλογος. Δουλεύει 10 χρόνια σε ελληνικό δημόσιο σχολείο (γυμνασιο). Μπορεί να δουλέψει ως εκπαιδευτικός σε σχολείο Αυστραλίας; και αν ναι αναρρωτιέμαι τι μαθημα θα μπορεί να διδάξει εκεί;

    2. λες ότι: έδωσες αγγλικά "γιατί το assessing authority που εγκρίνει τα επαγγέλματα προκειμένου για κατάθεση αίτησης για independent visa..."
    --δεν χρειάστηκε να περάσεις πρώτα απο την θετική εγκριση του assessing authority για να εργαστείς ώς φυσικός εκεί;
    δηλαδή, άλλο το assessing authority για την έκδοση βίζας και άλλο η έκδοση άδειας ασκήσεως επαγγέλματος για το δικαίωμα να εργαστείς με συγκεκριμένη ειδικότητα;

    3. "Στην άλλη, την πιο σημαντική, πάω στο Μπρίσμπεν όπου δίνω συνέντευξη προκειμένου να πάρω suitability ranking ως teacher. Με βάση αυτό το ranking, το Υπουργείο Παιδείας κάνει προσλήψεις."
    Άρα το κάθε state εχει τις δικές του διαδικασίες για να αποκτήσεις σύμβαση με κάποιο σχολείο ως εκπαιδευτικός;

    4. Έχεις ιδέα τι γινεται με τους εκπαιδευτικούς ψυχολόγους στα σχολεία; Υπαρχει ζήτηση; (Αντίστοιχοι σχολικοί ψυχολόγοι στην Ελλαδα).

    Κωνσταντίνε ευχαριστω προκαταβολικά για τον χρόνο σου και σου εύχομαι καλή συνέχεια στη ζωή εκεί και καλή ανάρρωση απο το ατύχημα. Ξέρεις να προσαρμόζεσαι μιά χαρά, έχεις την κοπέλα σου για στήριγμα και φαίνεται ότι είστε αποφασισμένοι. Δεν σου κρύβω ότι μου άρεσε πολύ ο τρόπος που το χειρίζεστε όλο αυτό, μεθοδικά και αποφασιστικά. Η αναγνώριση έρχεται με τον καιρό και αυτό δίνει ένα πολύ ευχάριστο συναίσθημα και σ εμας που παρακολουθούμε με πολύ ενδιαφέρον. Είστε και ταξιδιάρες ψυχές και αυτό μας άρεσε πολύ (με την σύζυγο). Να σαι καλά παλικάρι μου, εύγε και παλι!
    Κωστας

    Comment


      #32
      Καλησπέρα συνονόματε, ευχαριστώ για τα καλά σου λόγια και σόρι για την καθυστερημένη απάντηση, αλλά οι υποχρεώσεις τρέχουν...

      Απαντώ στις ερωτήσεις σου:

      1) Δεν μπορεί να δουλέψει αν δεν έχει initial teacher education. Αυτό αποκτάται με μεταπτυχιακό ενός έτους που λέγεται graduate diploma in teaching (or in education). Όταν κάνει κανείς αυτό το μεταπτυχιακό, εξειδικέυεται σε δύο teaching areas. Για τη γυναίκα σου π.χ. μπορεί να είναι ιστορία και english ή κάτι άλλο. Βέβαια, υπάρχει κορεσμός στις εδικότητες αυτές, να έχεις υπόψη. Ίσως να μπορεί να διδάξει ελληνικά σε κάποιο απογευματινό σχολείο. Εκεί δεν χρειάζεται κανένα qualification, γιατί εργοδότης είναι κάποια ελληνική κοινότητα. Βέβαια τέτοιες δουλειές είναι part time. Εμένα μου έκανε πρόταση η κοινότητα να διδάξω ελληνικά, αλλά λόγω έλλειψης χρόνου δεν μπορούσα.

      2) Ναι, έτσι είναι, άλλο το assessing authority για την έκδοση βίζας (ΑITSL, όχι NOOSR) και άλλο η έκδοση άδειας ασκήσεως επαγγέλματος για το δικαίωμα να εργαστείς με συγκεκριμένη ειδικότητα (η οποία εκδίδεται από το αντίστοιχο πολιτειακό όργανο, π.χ. για το Queensland είναι το Queensland College of Teachers). Και τα δύο ζητάνε (άουτς!) academic IELTS με μίνιμουμ 7 στο writing & speaking και 7,5 στο listening & speaking.

      3) Ναι, το κάθε state έχει τις δικές του διαδικασίες.

      4) Υπάρχει μεγάλη ζήτηση για special education δασκάλους και support staff. Τώρα για ψυχολόγους δεν ξέρω. Φαντάζομαι εμπίπτουν στην ίδια κατηγορία, οπότε μάλλον ναι. Πρέπει να ψάξεις όμως τα qualifications που ζητάνε.

      Comment


        #33
        σ ευχαριστω πολύ Constantin.
        Ήσουν ακριβέστατος στις απαντήσεις σου
        Καλή συνεχεια! (θα περιμένουμε με αγωνία την επόμενη ανταπόκριση)

        Comment


          #34
          Originally posted by Constantin View Post
          Γουάο!

          Πέρασε ένας χρόνος από την τελευταία μου ανταπόκριση!

          Έχουμε και λέμε λοιπόν!

          Ανασκόπηση της ζωής μας down under από Νοέμβριο 2013 ως Νοέμβριο 2014:

          Νοέμβριος - Δεκέμβριος 2013 : Διακοπές 20 μέρες στην Ταϊλάνδη - Καμπότζη - Βιετνάμ, χάρη στο μισθό της Λάουρας ως casual σερβιτόρας! Όχι κι άσχημα ε;......

          Χαίρομαι πολύ από τα νέα σας κ σίγουρα δίνετε πολύ θάρρος κ κουράγιο στους μελλοντικούς μετανάστες που σκέφτονται να κάνουν αυτό το βήμα στο να ελπίζουν ότι μπορεί να τα καταφέρουν (με αγώνα, υπομονή κ αν έχουν φυσικά κάποιες βασικές προϋποθέσεις).

          Σας εύχομαι πάνω από όλα υγεία κ να συνεχίσουν όλα να πηγαίνουν όπως μέχρι τώρα κ ακόμα καλύτερα...!!!
          Όταν η αδικία γίνεται νόμος, τότε η αντίσταση είναι καθήκον!!!

          Comment


            #35
            Thanks jimathens & kostaskavala, ανταποδίδω τις ευχές και κάνω quote από ένα post του jimathens:

            "Ευτυχώς εδώ βλέπουμε φως στο τούνελ του μέλλοντος κ όχι όπως βλέπαμε φως μόνο στο τούνελ της Νικολούλη στην Ελλάδα.
            Δυστυχώς ποτέ στην ζωή του ο άνθρωπος δεν μπορεί να τα έχει όλα... πάντα όλο κ κάτι θα τον δυσαρεστεί κ θα του λείπει."

            Comment


              #36
              Ανταπόκριση από Brisbane: Απρίλιος 2015

              Με αφορμή ένα μήνυμα του kostaskavala, αντιγράφω εδώ όσα του έγραψα για τα τεκταινόμενα στης ζωής μας στην Αυστραλία το τελευταίο τρίμηνο, αφού επιστρέψαμε από τις Χριστουγεννιάτικες διακοπές...

              Περάσαμε τις πασχαλινές διακοπές στο Βανουάτου, το οποίο είχε πρόσφατα πληγεί από τον κυκλώμα Παμ, αλλά παρ' όλα αυτά παραμένει εξαιρετικός τόπος. Μπορεί να μην είχαμε αρνί εκεί, αλλά πήγαμε σε απίστευτα μέρη: παραδεισένιες παραλίες, κολύμπι σε γαλάζιες λίμνες και σε καταρράκτες, επίσκεψη σε ηφαίστειο που μπουμπουνίζει λάβα και άλλα ωραία.

              Γενικά τα περνάμε πολύ καλά. Τα Χριστούγεννα είχαμε έρθει τρεις βδομάδες Ελλάδα και γεμίσαμε μπαταρίες με ελληνικό φαγητό και διασκέδαση. Πριν από αυτό πήγαμε και εννιά μέρες διακοπές στο Μπαλί. Στο σχολείο συνήθισα πλέον και όλα πάνε καλά. Δουλεύω περισσότερο απ' ότι στο Δημόσιο που ήμουν στην Ελλάδα, αλλά είναι πιο ευχάριστη δουλειά για μένα η διδασκαλία, δεδομένου ότι το σχολείο είναι από τα καλά σχολεία. Και δεν έχω παράπονο, μια και κάθε τρεις μήνες τα σχολεία κλείνουν για δύο εβδομάδες και έτσι πάμε διακοπές!

              Έπιασα και 8 στο academic IELTS πριν ένα μήνα και έστειλα τα χαρτιά μου για occupation assessment. Με το που μου έρθει η απάντηση, θα στείλω expression of interest για independent visa, μια και πλέον πιάνω 65 πόντους και 70 από Ιούλιο και μετά, που κλείνω ένα χρόνο προϋπηρεσία στην Αυστραλία. Όπως βλέπεις, οι προσπάθειές μας ανταμείβονται και πλέον είμαστε σε πολύ καλή πορεία. Βέβαια τίποτα δεν είναι δεδομένο. Οι δουλειές μας είναι με συμβόλαιο και η βίζα μας λήγει το Νοέμβρη του 2016. Εύχομαι πολύ πιο σύντομα να βγάλουμε τη βίζα μόνιμης παραμονής.

              Μέχρι πριν τρεις μέρες η θερμοκρασία δεν έπεφτε κάτω από 30. Τώρα είναι γύρω στους 23-24 και 18-20 το βράδυ. Επιασε ...χειμώνας!

              Το Σεπτέμβρη κανονίσαμε διακοπές στη Νέα Καληδονία και για τις Χριστουγεννιάτικες διακοπές βγάλαμε εισιτήριο (μόνο $AUD2400=1700 ευρώ!) για τον γύρο του κόσμου σε δύο μήνες, μέσω Ελλάδας! Θα πάμε Χαβάη, Λος Άντζελες, Νέα Υόρκη, Αθήνα και Χονγκ Κονγκ. Και όλα αυτά με τους μισθούς μας ως δασκάλου και σερβιτόρας.

              Εύχομαι να είστε όλοι καλά!

              Comment


                #37
                @Constantin
                ''Minds are like parachutes... they only function when open.''

                Comment


                  #38
                  Constantin γεια σου. Χαίρομαι πολύ, παρολου που δε σε ξέρω, για τη εξέλιξη της ζωής σου. Θα ήθελα να σε ρωτήσω καποια πραγματα γιατι ως συναδελδφος που το εχεις ψαξει ισως εισαι ο πιο κατάλληλος να μου δώσεις πληροφορίες. Εγώ ειμαι οικονομολογος αναπληρώτρια καθηγήτρια, έχω partner visa 100 και θα ηθελα να σε ρωτήσω, θα χρειαστει να κανω και εγω την ιδια διαδικασια με σενα για να εργαστω στην εκπαιδευση? Έχεις να μου δώσεις καμιά συμβουλή? Τα πτυχία μας αναγνωρίζονται (αυτή η ερώτηση πιστεύω απασχολεί πολλούς)? Τώρα κάνω και imba εξ αποστάσεως σε ιταλικό πανεπιστήμιο. Πιστεύεις οτι αξίζει ή τζαμπα το κάνω? ( το κάνω μονο για να αυξήσω τα προσόντα μου για Αυστραλία, όχι για Ελλάδα). Αν δεν αναγνωρίζεται, να το παρατήσω και να έρθουμε μια ώρα νωρίτερα down under.

                  Comment


                    #39
                    Αν έχεις την partner visa, τότε το "μόνο" που έχεις να κάνεις είναι να γραφτείς στον σύλλογο καθηγητών του state ή territory όπου πρόκειται να εργαστείς.
                    Για να γραφτείς όμως στο σύλλογο, συνήθως ζητάνε σχεδόν τα ίδια πράγματα που θέλει και το AITSL, δηλαδή academic IELTS και initial teacher training qualification το οποίο να παεριλαμβάνει τουλάχιστον 45 μέρες supervised teaching. Πρέπει να μπεις στο site του συλλόγου καθηγητών και να δεις ακριβώς τι θέλουνε. Π.χ. για το QLD το σάιτ είναι Queensland College of Teachers.
                    To ΜΒΑ δεν έχει να κάνει με teaching. To μόνο που μπορεί να σε βοηθήσει είναι να ανέλθεις τη διοικητική σκάλα πιο γρήγορα, αφού πρώτα βρεις δουλειά σε σχολείο. Επίσης μπορεί να σε βοηθήσει, εννοείται, να βρεις δουλειά στον τομέα του business. Αν έχεις τη partner visa όμως, the sky is the limit γιατί μπορείς να κάνεις ένα σωρό δουλειές. Η δουλειά του καθηγητή σε σχολείο είναι πολύ κουραστική στην Αυστραλία, για ένα σωρό λόγους... Εγώ ήδη έχω αρχίσει να σκέφτομαι μήπως να έκανα τίποτ' άλλο...

                    Comment


                      #40
                      Σ'ευχαριστώ πολύ για τις πληροφορίες. Θα ψαξω στο σάιτ που μου λες γιατί όντως αρχικά σκεφτόμαστε να ρθουμε ή Μπρίσμπεϊν ή Σύδνεϋ, γιατί εκεί έχουμε και συγγενείς. Δηλαδή δεν υπάρχει πρόβλημα στην αναγνώριση πτυχίων από Ελλάδα; αρκεί να ξέρεις τη γλώσσα;

                      Comment


                        #41
                        Σύντομη ανταπόκριση για το τελευταίο τετράμηνο:

                        Πήγαμε διακοπές στη Νέα Καληδονία, όπου η κύρια γλώσσα είναι τα γαλλικά. Ευτυχώς που θυμόμουν λίγα απ' το σχολείο, γιατί αλλιώς η συνεννόηση είναι λίαν δύσκολη. Πέρα απ' αυτό, μας φάνηκε λίγο ακριβή σαν χώρα, διότι χρησιμοποιούν το south pacific franc, το οποίο έχει σταθερή ισοτιμία με το ευρώ. Η χώρα είναι γαλλική υπερπόντια κτήση, βλέπετε. Οι παραλίες όμως είναι πραγματικά απίστευτες. Κρυστάλλινα νερά, λευκή άμμος, φοίνικες, αμέτρητα είδη θαλάσσιας ζωής. Σε ένα μόνο ημερήσιο ταξίδι, είδαμε φάλαινες, καρχαρίες, χελώνες, σαλάχια και δελφίνια. Γουάο! Πραγματικά υπέροχο μέρος, στην μέση του πουθενά. Περιβάλλεται από κοραλλιογενή ύφαλο. Ψάξτε για φωτογραφίες στο google και θα δείτε τι εννοώ. Πήγαμε συνολικά σε 4 νησιά, ταξιδεύοντας με μικρά ελικοφόρα αεροπλάνα.

                        Η δουλειά μου στο σχολείο δεν πήγε καλά, γιατί είχα προστριβές με κάποιες αστοιχείωτες δασκάλες του δημοτικού, οι οποίες όποτε τολμούσα να πω κάτι, το έπαιζαν θιγμένες. Εμ έτσι είναι, όσα δε φτάνει η αλεπού, τα κάνει κρεμαστάρια. Παρά τα τόσα κονδύλια, το επίπεδο της εκπαίδευσης είναι χαμηλό, γιατί οι δάσκαλοι δεν ξέρουν το αντικείμενό τους, και δε θέλουν να ζορίζουν τα παιδιά, γιατί στενοχωριούνται οι διευθυντάδες και οι γονείς, αν τυχόν τα παιδιά δεν πιάνουν τη βάση. Έτσι, προτιμούν να διδάσκουν σε χαμηλότερο επίπεδο, και όλα μέλι γάλα. Και μετά αναρωτιούνται γιατί η Αυστραλία δε βγάζει επιστήμονες...

                        Τέλοσπάντων όλα για καλό γίνονται... Είμαι στο ψάξιμο για νέο σχολείο και σε τρεις βδομάδες θα είμαστε Χαβάη και το Δεκέμβρη Αθήνα να δούμε φίλους, οικογένεια και να 'φχαριστηθούμε ελληνικό φαγητό και διασκέδαση!

                        Α, και το σημαντικότερο: είμαστε στο τελικό στάδιο (θεωρητικά!) της επεξεργασίας της βίζας για μόνιμη διαμονή (189 Independent) και αν όλα πάνε καλά, σε λίγο καιρό θα γίνουμε και μόνιμοι κάτοικοι!

                        Comment


                          #42
                          πατριωτάκια
                          Όταν η αδικία γίνεται νόμος, τότε η αντίσταση είναι καθήκον!!!

                          Comment


                            #43
                            Μπραβο σας! Η ανταποκριση σας ειναι παραδειγμα για οποιον σκεφτεται σοβαρα την μεταναστευση. Παντα τετοια

                            Comment


                              #44
                              Originally posted by Constantin View Post
                              Σύντομη ανταπόκριση για το τελευταίο τετράμηνο:

                              Πήγαμε διακοπές στη Νέα Καληδονία, όπου η κύρια γλώσσα είναι τα γαλλικά. Ευτυχώς που θυμόμουν λίγα απ' το σχολείο, καλά ί αλλιώς η συνεννόηση είναι λίαν δύσκολη. Πέρα απ' αυτό, μας φάνηκε λίγο ακριβή σαν χώρα, διότι χρησιμοποιούν το south pacific franc, το οποίο έχει σταθερή ισοτιμία με το ευρώ. Η χώρα είναι γαλλική υπερπόντια κτήση, βλέπετε. Οι παραλίες όμως είναι πραγματικά απίστευτες. Κρυστάλλινα νερά, λευκή άμμος, φοίνικες, αμέτρητα είδη θαλάσσιας ζωής. Σε ένα μόνο ημερήσιο ταξίδι, είδαμε φάλαινες, καρχαρίες, χελώνες, σαλάχια και δελφίνια. Γουάο! Πραγματικά υπέροχο μέρος, στην μέση του πουθενά. Περιβάλλεται από κοραλλιογενή ύφαλο. Ψάξτε για φωτογραφίες στο google και θα δείτε τι εννοώ. Πήγαμε συνολικά σε 4 νησιά, ταξιδεύοντας με μικρά ελικοφόρα αεροπλάνα.

                              Η δουλειά μου στο σχολείο δεν πήγε καλά, γιατί είχα προστριβές με κάποιες αστοιχείωτες δασκάλες του δημοτικού, οι οποίες όποτε τολμούσα να πω κάτι, το έπαιζαν θιγμένες. Εμ έτσι είναι, όσα δε φτάνει η αλεπού, τα κάνει κρεμαστάρια. Παρά τα τόσα κονδύλια, το επίπεδο της εκπαίδευσης είναι χαμηλό, γιατί οι δάσκαλοι δεν ξέρουν το αντικείμενό τους, και δε θέλουν να ζορίζουν τα παιδιά, γιατί στενοχωριούνται οι διευθυντάδες και οι γονείς, αν τυχόν τα παιδιά δεν πιάνουν τη βάση. Έτσι, προτιμούν να διδάσκουν σε χαμηλότερο επίπεδο, και όλα μέλι γάλα. Και μετά αναρωτιούνται γιατί η Αυστραλία δε βγάζει επιστήμονες...

                              Τέλοσπάντων όλα για καλό γίνονται... Είμαι στο ψάξιμο για νέο σχολείο και σε τρεις βδομάδες θα είμαστε Χαβάη και το Δεκέμβρη Αθήνα να δούμε φίλους, οικογένεια και να 'φχαριστηθούμε ελληνικό φαγητό και διασκέδαση!

                              Α, και το σημαντικότερο: είμαστε στο τελικό στάδιο (θεωρητικά!) της επεξεργασίας της βίζας για μόνιμη διαμονή (189 Independent) και αν όλα πάνε καλά, σε λίγο καιρό θα γίνουμε και μόνιμοι κάτοικοι!
                              Ξεκινώντας απο το σημαντικότερο, είστε καθ οδόν για το "ιερό δισκοπότηρο" λοιπον όπως το ειχες πει καποτε Κωνσταντίνε την μονιμη visa. Εύχομαι με το καλό να την παρετε και να συνεχίζετε τα ταξίδια. Θα χρειαστούμε μια ανταπόκριση και γι αυτά να ξέρεις.....βεβαια αυτό μπορεί να γίνει και απο κοντά, τρώγοντας και πίνοντας.
                              Φιλε Κωνσταντινε ειμαι fun της δίκης σας ανταπόκρισης, όχι μονο γιατί τα καταφέρνετε αλλά και γιατί παρολες τις δυσκολίες διατηρείτε μια αισιόδοξη στάση ανεξαρτητα απο το αποτελέσμα.
                              Εύχομαι να βρείτε αυτά που επιθυμείτε!

                              Comment


                                #45
                                Από τα τέλη Νοέμβρη είμαστε permanent residents!

                                Η επεξεργασία της βίζας πήρε περίπου δύο μήνες, από τη στιγμή που καταθέσαμε όλα τα χαρτιά, και τέσσερις μήνες από τη στιγμή υποβολής του ΕΟΙ.

                                Τα Χριστούγεννα που μας πέρασαν, ήμαστε σχεδόν δύο μήνες στο εξωτερικό, σε ΗΠΑ και Ελλάδα... Καλόμαθα στις διακοπές και όταν γυρίσαμε Αυστραλία, μια και είχα ακόμα λεφτά στην άκρη από την προηγούμενη χρονιά, δεν καιγόμουν να βρω καινούριο σχολείο για δουλειά! Βέβαια, τον πρώτο μήνα δεν μπορούσα να δουλέψω, γιατί έκανα στην Ελλάδα επέμβαση στο χιαστό και ήμουν με πατερίτσες μέχρι και τα μέσα Φλεβάρη.

                                Αφού έβγαλα τις πατερίτσες και το νάρθηκα, είπα να κάτσω ένα μήνα ακόμα, μια και δεν είχα άμεση ανάγκη... Αλλά βρε παιδάκι μου, σ' αυτή τη χώρα δε σ' αφήνουν να κάτσεις!!!!! Με πρήξανε στα e-mail kai τα τηλέφωνα για να ξεκινήσω δουλειά, και έτσι πάλι στη ρουτίνα!! :p

                                Φιλιά στα πατριωτάκια!

                                Comment

                                Working...
                                X