Announcement

Collapse
No announcement yet.

Φορολογική δήλωση κατοίκων εξωτερικού.

Collapse
This is a sticky topic.
X
X
 
  • Filter
  • Time
  • Show
Clear All
new posts

    #16
    σημερα εκανα προσπαθεια να παρω σφραγιδα apostile στο εκαθαριστικο τις εφοριας απο το immigration και δεν μου εβαλαν γιατι δεν ξερουν κατι σχετικο!!!!!υπαρχη καποιος που να εχει κανει την διαδεικασια ???αν ναι ας μας πει τι ακριβος εκανε !

    Comment


      #17
      Originally posted by κωστας γαργαλιανοι View Post
      σημερα εκανα προσπαθεια να παρω σφραγιδα apostile στο εκαθαριστικο τις εφοριας απο το immigration και δεν μου εβαλαν γιατι δεν ξερουν κατι σχετικο!!!!!υπαρχη καποιος που να εχει κανει την διαδεικασια ???αν ναι ας μας πει τι ακριβος εκανε !
      Δεν ξερω την διαδικασια ,γιατι δεν την χρειαστηκε ακομα ο γιος μου ,αλλά μεχρι να σου απαντησει καποιος που εκανε την διαδικασια , δες εδω ,στο Department of Foreign Affairs and Trade (DFAT) .
      ''Overseas governments sometimes need proof that Australian Documents, or the signatures of Australian officials on documents, are genuine before they will accept them. We are able to service these documents with the required Apostille or Authentication stamp, by validating the official signature, stamp or seal, against records held on our data base. This is a legal process and we will only issue Stamps once we are satisfied that the signature, stamp or seal on a document is not fraudulent.''

      Στην Ελλαδα απ οτι ξερω μονο επικυρωνουν στο υπουργειο εξωτερικων την μεταφραση- ,αλλά διαβασα εδω ,το εξης
      ''Depending on the type of document Translated documents must either be notarised by an Australian Notary Public, or have been translated and signed/stamped by the accredited translating service. The National Authority for Accredited Translators and Interpreters (NAATI).If you are dealing with a private translation company, please ensure the translator signs the document and that they include their NAATI details.
      Καλυτερα να τους τηλεφωνησεις ,να το ξεκαθαρισεις 'η να πας απο κει,για να ρωτησεις αν βαζουν καποια σφραγιδα και στην μεταφραση,αν το μεταφρασεις Μελβουρνη(και παντως ,πρωτα θα βαλεις την Apostille στο πρωτοτυπο και μετά θα μεταφραστει).

      Australian Passport Office (Notarial Unit)
      Level 13, Casselden Place
      2 Lonsdale Street (corner of Spring Street)
      Melbourne VIC 3000

      Office hours are from 8.30am to 3.00pm Monday to Friday. No appointment is necessary.
      The processing turnaround time for documents is Two (2) working days.
      Διαβασε κι εδω.

      Απ οτι ειδα κοστιζει
      Apostille: AUD $60 per single-sided one page document

      υ.γ Το γραφει καπου οτι και το immigration μπορει να βαλει την σφραγιδα και γι αυτο πηγες εκει;
      ''Minds are like parachutes... they only function when open.''

      Comment


        #18
        Apostille στην Αυστραλία.


        ''Where can I get an Apostille?


        An Apostille may be obtained from Department of Foreign Affairs and Trade state or territory offices in Adelaide, Hobart, Darwin, Perth and Brisbane and the Australian Passport Offices in Sydney, Canberra,Melbourne and Newcastle.

        If you can't get to an office, check with the Department of Foreign Affairs and Trade office in your state or territory about how to send the document and how it will be returned to you, as well as what fees are applicable.
        ''Minds are like parachutes... they only function when open.''

        Comment


          #19
          Originally posted by κωστας γαργαλιανοι View Post
          σημερα εκανα προσπαθεια να παρω σφραγιδα apostile στο εκαθαριστικο τις εφοριας απο το immigration και δεν μου εβαλαν γιατι δεν ξερουν κατι σχετικο!!!!!υπαρχη καποιος που να εχει κανει την διαδεικασια ???αν ναι ας μας πει τι ακριβος εκανε !
          http://www.apostilecertificate.com.au/ εδώ θα βρεις πληροφορίες που μπορείς να βάλεις σφραγίδα. Ακόμα δεν έχω ολοκληρώσει την διαδικασία εγγραφής μου στην ΔΟΥ εξωτερικού... βρίσκομαι στην εξής φάση όπου εντάξει πλέον έχω σηκώσει τα χέρια ψηλά....
          Το πληρεξούσιο μου άτομο έχει φίλο εφοριακό και αυτός ο φίλος πήρε λοιπόν τηλέφωνο σε συνάδελφό του από ΔΟΥ εξωτερικού να ρωτήσει την σκ.... πρέπει να κάνω για να εγγραφώ.
          Ενημερώθηκε λοιπόν το πληρεξούσιο μου άτομο από αυτά που είπε ο ΔΟΥ εξωτ. και πήγε λοιπόν στην εφορία γλυφάδας που ανήκω να με εγγράψει. Σημείωση η φίλη έχει πτυχίο λογιστικής και είναι δημόσιος υπάλληλος - οπότε λίγο πολύ ξέρει τί έχει να αντιμετωπίσει στη εφορία... αυτά που έζησε εκεί βέβαια ούτε που το φανταζόταν.
          1ον η υπάλληλος που είναι υπεύθυνη να λαβαίνει της αιτήσεις για εγγραφή στην ΔΟΥ εξωτερικού έλειπε και την εξυπήρετησε μια άλλη εφοριακός η οποία το πρώτο πράγμα που δήλωσε ήταν ότι κάνει εξυπηρέτηση στην αδειούχα συνάδελφό της για αυτό δέχεται τον φάκελο μου με την αίτηση να δηλωθώ κάτοικος εξωτερικού. έλεος δηλαδή...
          2ον στην φίλη μου έχω κάνει πληρεξούσιο από συμφολαιογράφο και αναφέρει ότι την κάνω πληρεξούσια για διάφορες δουλειές που αφορούν την ΔΟΥ και γενικά ότι αφορά την εφορία. εεεε λοιπόν γυρνάει και λέει η εφοριακός που μας έκανε και χάρη που μιλούσε στην φίλη και της λέει ότι το πληρεξούσιο μου δεν είναι σωστό έπρεπε να αναφέρω ότι την εξουσιοδοτώ και για ΔΟΥ εξωτερικού. Το γενικά ότι συναλλαγή χρειαστεί να γίνει με ΔΟΥ δεν της έκανε. Το ξεπερνάμε αυτό το κομμάτι... και προχωράω
          Καταρχήν της ζήτησε να καταθέσει παλιά φορολογική δήλωσή μου και Ε9 στην αίτηση μου ... βλέπετε η εφορία μου δεν έχει αυτά τα στοιχεία μου Ε1 και Ε9 και ότι άλλο Ε.... έπρεπε να της τα δώσουμε σε φωτοτυπίες... ευτυχώς η φίλη μου ήταν προετοιμασμένη είχε όλο μου τον φάκελο μαζί της
          Επίσης κορυφαία στιγμή που έζησε η φίλη μου ήταν όταν την ρωτάει η εφοριακός αν υπάρχει συμφωνία μεταξύ Αυστραλίας και Ελλάδας και ότι εγώ θα έπρεπε να την ενημερώσω για το ισχύει .... βλέπετε η αρμόδια ελληνική υπηρεσία πόσο μπροστά είναι;;
          Εγώ λοιπόν έχω στείλει από εδώ International movement records (από immigration) και βεβαίωση από το προξενείο που στηρίζεται στα στοιχεία του International movement records και αναφέρει ότι είμαι κάτοικος Αυστραλίας από Ιαν 2012.
          Η εφοριακός λοιπόν ζητάει από τη φίλη το αποδεικτικό της παραμονής μου στην Αυστραλία και της δίνει αυτά τα έγγραφα. εεεε ΕΝΝΟΕΙΤΑΙ ότι δεν ήταν σωστά κατά την εφοριακό και επέμενε να ζητάει ότι πρέπει να της παρουσιάσω πιστοποιητικό μόνιμης κατοικίας! όταν εγώ πήγα στο προξενείο και τους είπα από το παίρνω αυτό το πιστοποιητικό μου είπαν ιμμι να πάω να πάρω το ιντερνάτιοναλ ρέκορντς και μετά σε αυτούς που μου έδωσαν βεβαίωση κατοικίας. Με λίγα λόγια άντε γεια
          Μια ακόμα κορυφαία ατάκα της εφοριακού ήταν ότι η βεβαίωση από το προξενείο αναφέρει ότι είμαι στην Αυστ. από τον Ιαν 2012 αλλά δεν λέει ότι είμαι ακόμα (και σήμερα Αυστ)-να σημειώσω ότι τη βεβαίωση από προξενείο την πήρα Μάρτη ή Απρίλη 2013 χαχαχαχαχα
          Τέλος πάντων η εφοριακός πήρε τον φάκελό μου και θα τον παρέδιδε στην αρμόδια συνάδελφό της όταν θα γύριζε από άδεια και στη συνέχεια αυτή θα πάρει τηλέφωνο τη φίλη μου να της πει αν είναι οκ τα χαρτιά να συνεχιστεί η εγγραφή στην ΔΟΥ εξ.
          ααααα και στο τέλος λέει η εφοριακός στην φίλη μου ότι κάτι καινούριο έχει ψηφιστεί για εμάς τους κατοικούς εξωτερικού και ακόμα οι ΔΟΥ δεν έχουν λάβει οδηγίες για το τι χαρτιά χρειαζόμαστε για να εγγραφούμε.
          Και επίσης να σημειώσω ότι ο υπάλληλος της ΔΟΥ εξωτερικού που μίλησε με τον φίλο μας τα μισά χαρτιά του ανέφερε από ότι τελικά ζήτησε η ΔΟΥ Γλυφάδας.... ρε ότι να 'ναι.
          Αυτά ακόμα είμαι σε αναμονή της βλακείας της ελληνικής εφορίας...

          Comment


            #20
            Originally posted by xri23 View Post
            http://www.apostilecertificate.com.au/ εδώ θα βρεις πληροφορίες που μπορείς να βάλεις σφραγίδα..
            Το λινκ που εβαλες ,δεν μου ανοιγει . Βεβαια ,οπου θελει μπορει να παει ο φιλος Κωστας ,παντως το λινκ που του παρεθεσα ,ειναι του υπουργειου εξωτερικων και χρεωνει 60$ την σφραγιδα κι οχι 200$-ειναι στανταρ η ταριφα- που χρεωνουν οι ιδιωτες στην Αυστραλια(γιατι αν κρινω απ την διευθυνση -που δεν μου ανοιγει-,δεν ειναι κυβερνητικο το site)

            Apostilles in Australia

            An Australian public document can be "legalised" with an Apostille, making it much easier to use internationally. An Apostille Certificate proves conclusively that an Australian public document is authentic and genuine.

            Authentications and Apostille stamps are provided by each State Office Department of Foreign Affairs. There are also private companies that offer to do the service on your behalf but you'd just be wasting your money as all you have to do is courier it or walk it into a State Office, which is the same thing you would have to do with the private company only you're bypassing the middleman.

            The Apostille Australia Certificate Service offers Apostille certification services for $200AUD; if you do it yourself it will only cost you $60AUD.


            υ.γ Προφανως ομως ,μαλλον εχει διευθετησει ηδη το θεμα , ο φιλος Κωστας ,γιατι δεν ειδα να εχει γραψει μετα την ερωτηση που εκανε.
            ''Minds are like parachutes... they only function when open.''

            Comment


              #21
              Originally posted by xri23
              Ακόμα δεν έχω ολοκληρώσει την διαδικασία εγγραφής μου στην ΔΟΥ εξωτερικού... βρίσκομαι στην εξής φάση όπου εντάξει πλέον έχω σηκώσει τα χέρια ψηλά....
              Το πληρεξούσιο μου άτομο έχει φίλο εφοριακό και αυτός ο φίλος πήρε λοιπόν τηλέφωνο σε συνάδελφό του από ΔΟΥ εξωτερικού να.....
              ωχ ,τί με περιμενει!...μου κανες την καρδια ,περιβολι!

              υ.γ να 'σαι καλα που τα γραφεις .. εμενα προσωπικα με βοηθας αφανταστα με οσα εγραψες! θα περιμενω συνεχεια!
              ''Minds are like parachutes... they only function when open.''

              Comment


                #23
                Μαζί με τα δικαιολογητικά ΜΗΝ ξεχάσετε να επισυνάψετε και αυτό

                Μαζί με τα δικαιολογητικά ΜΗΝ ξεχάσετε να επισυνάψετε και αυτό

                Comment


                  #24
                  lolllllllllllllllllllll

                  Comment


                    #25
                    Originally posted by australian View Post
                    Μαζί με τα δικαιολογητικά ΜΗΝ ξεχάσετε να επισυνάψετε και αυτό
                    Australian χωρίς να θέλω να...μειώσω στο ελάχιστο! ΟΛΑ τα υπόλοιπα (πολλά) post που έχεις αναρτήσει...
                    ΑΥΤΟ είναι μακράν το πιό ολιγόλογο.. ....μα απόλυτα περιεκτικό!...
                    Δεν δίνει οδηγίες....μα είναι χρησιμότατο!
                    Δεν χρειάζεται να το..συμπληρώσουμε όπως όλα τα applications.....ΜΑ θα έπρεπε να το επισυνάπτουμε ΟΛΟΙ απαραίτητα!
                    χαχχαχαχαχαχ Best post by far!!!

                    Comment


                      #26
                      Παδιά να ρωτησω κάτι?εχει αλλάξει κάτι με το να έχεις στο όνομα σου αυτοκίνητο στην ελλάδα και συ να είσαι στο εξωτερικό?Η λογιστρια μου μου είπε ότι είναι καλό το αυτοκίνητο μου να το γράψω σε άλλο όνομα γιατι του χρόνου θα εχω υψηλή φορολογία λόγω ότι θα έχω αυτοκίνητο στο όνομα μου στην ελλάδα αλλα κανενα εισοδημα εκεί

                      Comment


                        #27
                        Originally posted by georget View Post
                        Παδιά να ρωτησω κάτι?εχει αλλάξει κάτι με το να έχεις στο όνομα σου αυτοκίνητο στην ελλάδα και συ να είσαι στο εξωτερικό?Η λογιστρια μου μου είπε ότι είναι καλό το αυτοκίνητο μου να το γράψω σε άλλο όνομα γιατι του χρόνου θα εχω υψηλή φορολογία λόγω ότι θα έχω αυτοκίνητο στο όνομα μου στην ελλάδα αλλα κανενα εισοδημα εκεί
                        Αν καταθέσεις τις πινακίδες στην εφορία θα είσαι εντάξει.

                        Comment


                          #28
                          Originally posted by australian View Post
                          Μαζί με τα δικαιολογητικά ΜΗΝ ξεχάσετε να επισυνάψετε και αυτό....
                          Australian, βρες καμιά άλλη φωρογραφία γιατί σε αυτήν...εμείς την τρώμε!

                          Προς την άλλη μεριά πρέπει να κοιτάζει, σαν τον Μαυρογυαλούρο!

                          Ο Τολμών Νικά...Ονειρευτείτε, Σχεδιάστε, Πραγματοποιήστε!

                          Comment


                            #29
                            Originally posted by leyteris77 View Post
                            Australian, βρες καμιά άλλη φωρογραφία γιατί σε αυτήν...εμείς την τρώμε!

                            Προς την άλλη μεριά πρέπει να κοιτάζει, σαν τον Μαυρογυαλούρο!

                            Oops leyteris,δίκιο

                            Comment


                              #30
                              Καλά είσαι απίστευτος, εκτός από πρακτορείο Reuters είσαι και μουτζο-φωτο-ρεπόρτερ?
                              Ο Τολμών Νικά...Ονειρευτείτε, Σχεδιάστε, Πραγματοποιήστε!

                              Comment

                              Working...
                              X