Announcement

Collapse
No announcement yet.

Φορολογική δήλωση κατοίκων εξωτερικού.

Collapse
This is a sticky topic.
X
X
 
  • Filter
  • Time
  • Show
Clear All
new posts

    #31
    Originally posted by leyteris77 View Post
    Καλά είσαι απίστευτος, εκτός από πρακτορείο Reuters είσαι και μουτζο-φωτο-ρεπόρτερ?

    Comment


      #32
      Originally posted by australian View Post
      Oops leyteris,δίκιο
      χαχαχα Τα πρώτα...εύσημα απευθυνόντουσαν σε αυτόν που τα παραλαμβάνει!! Ηταν άμεσα!!

      Comment


        #33
        Originally posted by manosK View Post
        Στο πλαίσιο της προετοιμασίας πριν από την κάθοδο στην καγκουροχώρα έχω να κάνω κάποιες ερωτήσεις σχετικά με τις φορολογικές δηλώσεις. Αν κάποιος είναι σχετικός και μπορεί να συμβουλέψει....
        Δεν έχω καταλάβει τι ακριβώς συμβαίνει με τις διακρατικές συμφωνίες περί αποφυγή διπλής φορολόγησης. Τελικά συμφέρει να δηλώσω ότι είμαι (στο μέλλον) κάτοικος εξωτερικού και κάθε 6 μήνες να δηλώνω ότι παραμένω ακόμα στο εξωτερικό ή να βάζω κάθε χρόνο τον λογιστή στην Ελλάδα να κάνει την φορολογική μου δήλωση σαν να είμαι ακόμα Ελλάδα? Αν υποβάλω την δήλωση στην Εφορεία κατοίκων εξωτερικού (κάτι άκουσα ότι δεν χρειάζεται πλέον να την υποβάλουμε εκεί αλλά στη εφορεία όπου έχουμε το σπίτι) θα γλυτώνω τα τεκμήρια ή να βάλω από μία εξωλέμβια στις κόρες μιάς και τα μικρά σκάφη δεν φορολογούνται?
        Τα δεδομένα: Είμαι απόστρατος με ετήσια σύνταξη περίπου 12000 και ιδιοκτήτης ενός σπιτιού,ενός οικοπέδου και δύο γατιών από κοινού με την σύζυγο. Α! και έχω και δύο κόρες 12 ετών οπότε ψάχνω και τίποτα καλούς γαμπρούς σε λίγα χρόνια από Μελβούρνη!
        Ευχαριστώ.
        Ότι είσαι υποχρεωμένος σύμφωνα με τον Νόμο. Είσαι!! Αλλά το αν σε συμφέρει εξαρτάται από την χώρα που έχεις πάει! και εάν έχεις εισοδήματα σ' αυτή την χώρα!
        Εαν ζεις στο Εξωτρικό πάνω από 183 μέρες πρέπει να πληρώνεις τον φόρο του Παγκοσμίου Εισοδήματος σου (που σημαίνει όλα τα εισοδήματα και του εξωτρικού και του εσωτερικού άθροιση και ξαναφορολόγηση μείον το φόρο που εχεις ήδη πληρώσει στις δύο χώρες διότι απαγορεύεται η διπλή φορολόγηση) στην χώρα που έχεις φορολογική κατοικία. Παρεκτός και ζεις σε χώρα που έχει χαμηλή φορολόγηση, και τότε στο παγκόσμιο εισόδημά σου θα φορολογείσαι στην Ελλάδα για 5 χρόνια.

        Comment


          #34
          Originally posted by manosK View Post
          Vertigo σε ευχαριστώ που για μία ακόμη φορά προστρέχεις να προσφέρεις την βοήθειά σου. Ευχαριστώ για τον κόπο σου (και τον δικό μου .....με έβαλες βραδιάτικα να διαβάσω όλα τα παραπάνω) αλλά από ότι κατάλαβα ίσως προς στιγμή δεν χρειάζεται να δηλώσω ότι θα είμαι μόνιμος κάτοικος Αυστραλίας και εφόσον δεν υπάρχει και διακρατική συμφωνία και έχοντας εισόδημα στην Ελλάδα θα φορολογούμε κανονικά και με επιβάρυνση διότι δεν θα μου αναγνωρίζονται κάποια ελαφρυντικά (παιδιά, αποδείξεις κλπ). Φυσικά με αυτόν τον τρόπο δεν θα δηλώνω και τα εισοδήματα μου από την Αυστραλία (που θα φορολογούταν και στην Ελλάδα) εκτός αν τα χρησιμοποιήσω για να αποκτήσω περιουσιακά στοιχεία στην Ελλάδα (σιγά μην αποκτήσω).
          Είχα μιλήσει πρόσφατα με συνάδελφο ο οποίος έκανε φορολογική δήλωση στην ΔΟΥ εξωτερικού σαν μόνιμος κάτοικος Αυστραλίας, ο οποίος διαπίστωσε ότι τόσο καιρό τον επιβάρυναν με διπλάσιο σχεδόν φόρο. Πριν από 2 περίπου χρόνια έχοντας έρθει για διακοπές δήλωσε ότι επέστρεψε μόνιμα Ελλάδα και κάνει πλέον μέσω λογιστή την δήλωση του ως κάτοικος Ελλάδας με αποτέλεσμα να πέσει ο φόρος κάτω από το μισό. Άγνωστες οι βουλές της εφορείας. Οπότε μάλλον καλύτερα να τους αφήσω να πιστεύουν ότι είμαι ακόμα Ελλάδα. Το εξοργιστικό είναι ότι δεν θα είμαι εδώ, δεν θα μου προσφέρουν τίποτα (θα μου πεις τώρα τι μου προσφέρουν) και εγώ θα εξακολουθώ να τους πληρώνω ότι χαράτσι σκεφτεί ο κάθε......
          Εντός του 2012 το αφορολόγητο είναι 5000. Όταν είσαι στην κατοίκων εξωτερικού το αφορολόγητο είναι 0.
          Ως κάτοικος Ελλάδας μπορεί να έχεις κάποια ελαφρυντικά (παιδιά κλπ). Στην εφορεία των κατοίκων εξωτερικού δεν θα έχεις

          Comment


            #35
            ΜΕΤΑΝΑΣΤΕΣ ΚΑΙ ΠΛΗΡΟΦΟΡΙΕΣ ΠΟΥ ΕΝΔΙΑΦΕΡΟΥΝ

            FIMOTRO: ΤΟ ΚΤΗΜΑΤΟΛΟΓΙΟ ΚΑΛΕΙ ΤΟΥΣ ΟΜΟΓΕΝΕΙΣ ΝΑ ΤΑΚΤΟΠΟΙΗΣΟΥΝ ΤΑ ΑΚΙΝΗΤΑ ΤΟΥΣ
            Μπορεί να απογοητευτείς αν αποτύχεις, αλλά είσαι χαμένος αν δεν προσπαθήσεις.
            ~Beverly Sills~ | (Αμερικανίδα υψίφωνος) | γ. 1929

            Comment


              #36
              Χαράτσι 45% στους Έλληνες μετανάστες

              Καλούνται να φορολογηθούν για χρήματα που έχουν στείλει από το εξωτερικό

              Tα μισά λεφτά από όσα έφερναν στην πατρίδα τα περασμένα χρόνια παρόλο που φορολογήθηκαν ήδη στη χώρα όπου δούλευαν αρπάζει το ελληνικό κράτος από τους Έλληνες μετανάστες.
              Για την ακρίβεια, όπως αναφέρει το «Πρώτο Θέμα», το υπουργείο Οικονομικών ζητά να πληρώσουν ως φόρο το 45% επί των χρημάτων που έφεραν, διαφορετικά να καταφύγουν στα διοικητικά δικαστήρια που θα κρίνουν επί της ουσίας τις υποθέσεις τους.

              Κι αυτό γιατί όπως προβλέπει η νομοθεσία θα έπρεπε να είχαν κάνει δήλωση αλλαγής τόπου φορολογικής κατοικίας προτού μετοικήσουν και να ζητήσουν να υπαχθούν είτε στη ΔΟΥ Κατοίκων Εξωτερικού, αν διέμεναν στην Αττική, είτε στη ΔΟΥ της πρωτεύουσας του νομού τους, αν ζούσαν στην επαρχία. Από τα εκατομμύρια Ελλήνων όμως σε όλο τον κόσμο οι περισσότεροι δεν το έχουν κάνει είτε επειδή δεν άφησαν τίποτα πίσω που να τους συνδέει με την πατρίδα, είτε από άγνοια ή και λοιπούς άλλους λόγους. Πολλοί, όμως εργαζόμενοι έστελναν επί χρόνια εκατομμύρια ευρώ στη χώρα μας, σε τραπεζικούς λογαριασμούς που έχουν κάποιες φορές από κοινού με συγγενείς τους.

              Έτσι, επειδή η Εφορία τους θεωρεί ακόμα κατοίκους Ελλάδας, με τις διασταυρώσεις καταθέσεων και εισοδημάτων βλέπει ότι καταθέτουν λεφτά σε τράπεζες ενώ δεν έχουν δηλώσει αντίστοιχα εισοδήματα στη χώρα μας. Ωστόσο τα λεφτά αυτά δεν κρύβονται και δίνουν «στόχο» στις ΔΟΥ και το ΣΔΟΕ να τους ελέγξουν ως φοροφυγάδες.

              Χαρακτηριστικό είναι το παράδειγμα ενός κατοίκου Αγγλίας, που έλαβε πρόσκληση ελέγχου από το ΣΔΟΕ επειδή από το 2006 έως το 2011 που ζει στο εξωτερικό είχε ελάχιστο ή μηδενικό εισόδημα στην Ελλάδα αλλά έστελνε σχεδόν ανελλιπώς κάθε μήνα εμβάσματα συνολικού ύψους άνω των 900.00 ευρώ σε ατομικούς ή κοινούς λογαριασμούς που τηρούσε σε ελληνικές τράπεζες.

              Οι λύσεις που δίνει πλέον το κράτος σε όλους αυτούς είναι δύο. Ή να προσφύγουν στα διοικητικά δικαστήρια ή αν προλαβαίνουν να πάρουν τα λεφτά από τη χώρα για να μη χάσουν τα μισά, καθώς, όπως ορίζει ο Κώδικας Φορολογίας Εισοδήματος, η Εφορία δεν μπορεί να δεχτεί την εκπρόθεσμη αλλαγή φορολογικής κατοικίας.


              υ.γ επειδη το αρθρο ειναι ελλειπες σε σχεση μ αυτο που διαβαζω τωρα στην εφημεριδα Πρωτο Θεμα-που δεν το εχει ανεβασει ακομα ηλεκτρονικα ,αλλά αγορασα πριν απο λιγο την εφημεριδα ,γιατι απο χθες Σαββατο ,ειχα δει τα πρωτοσελιδα των Κυριακατικων εφημεριδων) , να συμπληρωσω οτι λεει επισης:

              οτι καλουνται να δωσουν εξηγησεις και να φορολογηθουν για οσα χρηματα εχουν στειλει απο το εξωτερικο σε συγγενεις ή σε λογαριασμους τους ,(ετσι ακριβως το γραφει στην μπροστινη σελιδα,που ειναι διαφορετικο απ την αναφορα που γινεται στο εσωτερικο αρθρο ,οτι δλδ εστελναν λεφτα στην Ελλαδα σε τραπεζικους λογαριασμους που εχουν καποιες φορες απο κοινου με συγγενεις τους),
              οτι το υπουργειο Οικονομικων εφαρμοζει αυστηρα και απαρεγκλιτα τον νομο που προβλεπει οτι δεν εξεταζονται αναδρομικες δηλωσεις αλλαγης κατοικιας που εκπροθεσμα καταθετουν καποιοι τωρα κι αδιαφορωντας για τα πραγματικα περιστατικα τους ζητα να πληρωσουν ως φορο το 45% επι των χρηματων που εφεραν ,ειδαλλως να καταφυγουν στα διοικητικα δικαστηρια.
              Παρακατω ομως ,ο δημοσιογραφος γραφει οτι οι λυσεις που δινει το κρατος ,ειναι δυο: 'ή να προσφυγουν στα διοικητικα δικαστηρια ή αν προλαβαινουν να βγαλουν τα λεφτα απ την χωρα ,για να μην χασουν τα μισα.

              Εδω ομως ,δεν μας λεει ο δημοσιογραφος αν βγαζοντας καποιος τα λεφτα του εξω απ την Ελλαδα ,ωστε να προλαβει να μην του κατασχεσουν το 40-45% αν δεν πληρωσει τον φορο που του ζητανε τωρα ή αν δεν υπαρχουν πια αυτα τα λεφτα-που εχουν φορολογηθει στην χωρα προελευσης-στους λογαριασμους που σταλθηκαν, ή υπαρχει ενα μερος μονο ,που δεν καλυπτει το 40-45% ...τί γινεται....δλδ αν βγαλει τα λεφτα εξω παλι ή αν δεν υπαρχουν ηδη λεφτα πια στον λογαριασμο ,θα γλυτωσει τον φορο που θα του επιβληθει για το παγκοσμιο εισοδημα που απεκτησε στο εξωτερικο, εφ οσον εχει ακομα την φορολογικη κατοικια του στην Ελλαδα και αναδρομικες δηλωσεις αλλαγης κατοικιας ,δεν δεχονται; .......

              Αναδρομικες δηλωσεις οτι μεταναστευσαν και αποδειξεις περι αυτου ,δεν δεχεται το υπουργειο....ο κωδικας φορολογιας εισοδηματος (νομος 2238/94) ,απαγορευει στους εφοριακους να κανουν δεκτες τις εκπροθεσμες δηλωσεις αλλαγης κατοικιας.Ο φορολογουμενος μπορει για λογους συγγνωστης πλανης ,να ανακαλεσει εν ολω ή εν μερει την φορολογικη του δηλωση ,φεροντας και το βαρος της πραγματικης αποδειξης των πραγματικων περιστατικων που την συνιστουν , με την υποβολη δηλωσης μονο μεσα στο οικειο οικονομικο ετος... δλδ αν η ανακλητικη δηλωση υποβληθει σε χρονο μεταγενεστερο του οικειου οικονομικου ετους, η Εφορια υποχρεουται να γνωστοποιησει στον φορολογουμενο οτι η ανακληση δεν γινεται δεκτη λογω παροδου του οικειου οικονομικου ετους και ο φορολογουμενος μπορει να προσφυγει μεσα σε 20 μερες απο την επιδοση ,κατα της γνωστοποιησης αυτης ενωπιον του Διοικητικου Πρωτοδικειου ,το οποιο αποφαινεται στην ουσια.

              Αν και οταν βαλει ολο το αρθρο και στην ηλεκτρονικη εκδοση-ακομα δεν το εχει κανει ,εφ οσον σημερα κυκλοφορησε η εφημεριδα) ,θα το ανεβασω...

              Ομως εχω και μια άλλη απορια..το οτι δεν αφηνει σε καποιον μονιμο κατοικο του εξωτερικου να αποδειξει αναδρομικα , οτι πια δεν κατοικει στην Ελλαδα και αρα να μην πληρωσει τον φορο που του ζητανε ,για λεφτα που σταλθηκαν τα παρελθοντα οικονομικα ετη (δλδ το οικονομικο ετος 2012(χρηση 2011) και πισω μεχρι το 2006-ή και νωριτερα ,οπως γραφει),αντιληπτο...
              Αλλά λεει το αρθρο οτι η νομοθεσια προβλεπει οτι θα επρεπε να ειχαν κανει δηλωση αλλαγης τοπου φορολογικης κατοικιας ΠΡΙΝ μετοικησουν....Γινεται αυτο; γιατι διαβαζοντας τον νομο ,άλλα βλεπω...οχι τωρα το ειδα..το εχω ψαξει εδω και μηνες...(περσινο ειναι το παρακατω λινκ και εχουν γινει φετος αλλαγες ως προς τα αποδεικτικα που μπορουν να προσκομισουν οι Ελληνες ομογενεις/μονιμοι κατοικοι εξωτερικου...ενδιαφερον στο προηγουμενο λινκ ,εχουν και τα σχόλια...)

              Διαδικασία και Χρόνος Αλλαγής της Φορολογικής Κατοικίας
              Υπό την προϋπόθεση ότι για την αλλαγή της συνήθους διαμονής απαιτείται η παραμονή στην αλλοδαπή άνω των 183 ημερών, πρακτικά, η αλλαγή της φορολογικής κατοικίας δεν μπορεί να πραγματοποιηθεί πριν την 1η Ιουλίου του εκάστοτε ημερολογιακού έτους. Για τη μεταβολή της φορολογικής κατοικίας το φυσικό πρόσωπο πρέπει να ορίσει ένα αντίκλητο που θα υποβάλει αίτηση μεταβολής (έντυπο Μ7) στο μητρώο της αρμόδιας εφορίας, προκειμένου να μεταφερθεί στη ΔΟΥ Κατοίκων Εξωτερικού. Μαζί με το έντυπο Μ7 «Δήλωση Σχέσεων Φορολογούμενου» συνυποβάλλεται και το έντυπο Μ1 για τη «Μεταβολή Ατομικών Στοιχείων».

              Επισης ,δεν εχω καταλαβει αν οι ομογενεις/μονιμοι κατοικοι εξωτερικου ,ειναι υποχρεωμενοι να ορισουν αντιικλητο ,αν δεν εχουν υποχρεωση φορολογικης δηλωσης και στην Ελλαδα... Αν δεν σε συνδεει τιποτα με Ελλαδα και δεν εχεις υποχρεωση υποβολης φορολογικης δηλωσης και στην Ελλαδα ,τί χρειαζεται ο αντικλητος;...

              Διβαζοντας εδω , στο 4 ,μιλαει για ορισμο εκπροσωπου ,για '' Ειδικά για τους φορολογούµενους που κατοικούν στο εξωτερικό και αποκτούν εισοδήµατα στην Ελλάδα''



              Οποιος εχει μεταφερει την φορολογικη του κατοικια στο εξωτερικο και δεν εχει υποχρεωση να κανει δηλωση και στην Ελλαδα ,ας μας πει αν του ζητησαν να μπει αντικλητος υποχρεωτικα...και πώς το αιτιολογησαν...Αν καποιος εχει εισοδηματα/περιουσιακα στοιχεια στην Ελλαδα και δεν εχει συγγενη/φιλο ,που να μπορει να τον ορισει αντικλητο ,μπορει να ορισει τον λογιστη του...Ενας ομως που τιποτα δεν εχει απο Ελλαδα και ουτε και συγγενη/φιλο που να θελει να μπει αντικλητος και ουτε πια παρε-δωσε με λογιστες ..με ποιο σκεπτικο θα επρεπε να ψαξει να βρει λογιστη,που θα δεχτει να μπει αντικλητος; Οπως κι αν την μετεφερε πριν φυγει..που δεν ξερω πώς μπορει να γινει ,αφου πρεπει ν αποδειξει οτι ζουσε στο εξωτερικο πανω απο 183 μερες μεσα στο ημερολογιακο ετος που ζητησε την αλλαγη....Να το αποδειξει προκαταβολικα ,δεν γινεται..αρα δεν καταλαβαινω και το αρθρο στο Πρωτο Θεμα ..που λεει οτι επρεπε να φροντισουν να αλλαξουν φορολογικη κατοικια,ΠΡΙΝ μετοικησουν....

              Παντως ,οταν ρωτησα τον Νοεμβρη την διευθυντρια εισοδηματος στην Εφορια,( που ειναι η αρμοδια γι αυτα τα θεματα), μου ειπε οτι ο γιος κι η νυφη μου,αν δεν εχουν εισοδηματα -ή σπιτι ή αυτοκινητο -στην Ελλαδα και αρα δεν θα υποβαλλουν και στην Ελλαδα δηλωση για τα εισοδηματα αυτα τις επομενες χρονιες ,(παρα μονο φετος για τα εισοδηματα του 2012 ,σαν κατοικοι Ελλαδας ,εφ οσον μεσα Νοεμβρη εφυγαν για κατω), δεν χρειαζεται να γραφτουν στην ΔΟΥ κατοικων εξωτερικου...Θυμαμαι πολυ καλά τί μου ειπε ,αλλά ετσι κι αλλιως ,δεν ειχαν σκοπο τα παιδια ν ακολουθησουν την συμβουλη της...μ αυτα τα θεματα ,πρεπει να ειμαστε πολυ προσεκτικοι ,γιατι μπορει να μπλεξουμε ασχημα... Παντως μου κανε μεγαλη εντυπωση αυτο που μου ειπε ,η ιδια η διευθυντρια.Ισως να ηταν ετσι , δλδ να μην ειχαν θεμα αν δεν εκαναν αλλαγη στην ΔΟΥ κατοικων εξωτερικου ,οταν δηλωση φορολογικη επρεπε να κανουν μονο οσοι ειχαν πανω απο 3000 ευρω εισοδημα (ή σπιτι ή αυτοκινητο στο ονομα τους).Τωρα κανουν ολοι ,ανεξαρτητα εισοδηματος .Δεν εχω ιδεα...απλα οτι μου ειπε ,μεταφερω...οχι σαν προταση ,ουτε οτι αυτο ειναι και το σωστο...Κι ενας λογιστης που ρωτησα τον Απριλιο...μου ειπε οτι χρειαζεται και να παω να το κανω...το οτι 183 μερες δεν ζουσαν μεσα στο 2013-την χρονια δλδ που θα ζητουσαν εγγραφη στην ΔΟΥ κατοικων εξωτερικου- στο εξωτερικο .... δεν τον προβληματισε.... δλδ ο,τι να 'ναι....και οι δυο....ειδικα η πρωτη ,που θα επρεπε να ξερει οτι αλλιως θα θεωρουνται κατοικοι Ελλαδας και θα κινδυνευουν να φορολογηθουν για το παγκοσμιο εισοδημα τους..Και οριστε που ηρθε αυτο με την φορολογηση των χρηματων που σταλθηκαν στην Ελλαδα απο κατοικους εξωτερικου ,που δεν ειχαν κανει αλλαγη φορολογικης κατοικιας...

              Εναν να μου πει ποια ειναι η διαδικασια απαξ δια παντος,να δηλωσουν οτι πια δεν μενουν εδω, δεν βρηκα να μου πει..δλδ αν χρειαζεται να στελνουν καθε χρονο αποδεικτικα οτι συνεχιζουν να ειναι μονιμοι κατοικοι κατοικοι εξωτερικο,εφ οσον υποχρεωση να κανουν φορολογικη δηλωση και στην Ελλαδα για εισοδηματα/περιουσιακα στοιχεια απο Ελλαδα ,δεν θα εχουν......οπως και τί και αν χρειαζεται αντικλητος ,οταν υποχρεωση να κανουν φορολογικη δηλωση και στην Ελλαδα ,δεν θα εχουν..(άλλο αν στο μελλον-λεμε ,τωρα..- αποκτησουν περιουσιακα στοιχεια στην Ελλαδα ,αρα θα χρειαζεται να κανουν δηλωση ,οποτε θα επρεπε να μπει και αντικλητος τοτε...
              ''Minds are like parachutes... they only function when open.''

              Comment


                #37
                Περι αντικλητου ..και οχι μονο...(Έννοια του κατοίκου εξωτερικού/Φορολογικές υποχρεώσεις των κατοίκων εξωτερικού/Υποβολή φορολογικής δήλωσης/Υπολογισμός φόρου)

                Θέματα φορολογίας κατοίκων εξωτερικού

                ΙΙΙ. Φορολογικές υποχρεώσεις των κατοίκων εξωτερικού

                Εφόσον, λοιπόν, εξευρεθεί ότι η κατοικία ή η συνήθης διαμονή του φορολογούμενου βρίσκεται εκτός Ελλάδας και υποβληθούν τα απαραίτητα δικαιολογητικά (βλ. ανωτέρω) είναι σημαντικό να γνωρίζουμε τις ιδιαίτερες φορολογικές υποχρεώσεις των κατοίκων εξωτερικού. Ως πρώτη υποχρέωση αναφέρουμε τον διορισμό αντικλήτου προκείμενου να επιλαμβάνεται όλων των φορολογικών θέματων του υπόχρεου που διαμένει στο εξωτερικό. Ο διορισμός του αντικλήτου γίνεται, είτε με την αναγραφή των στοιχείων του και του ΑΦΜ του επί του σώματος της δήλωσης είτε με πληρεξούσιο, που συντάσσεται σε συμβολαιογράφο στην Ελλάδα ή σε Προξενική Αρχή στο Εξωτερικό 4. Σημειώνεται δε ότι ο νόμος καθιστά τον φορολογικό αντιπρόσωπο συνυπεύθυνο για την υποβολή της φορολογικής δήλωση στην Ελλάδα, του κατοίκου αλλοδαπής (άρθρο 61).

                υ.γ αν φορολογικα θεματα με Ελλαδα ,δεν εχει , καποιος που τους στειλει αποδεικτικα οτι ειναι πια μονιμος κατοικος εξωτερικου....συνεχιζω να μην καταλαβαινω , αν υποχρεωτικα ζητανε και ορισμο αντικλητου...και για ποιο λόγο...Δεν το ξεκαθαριζει πουθενα....
                ''Minds are like parachutes... they only function when open.''

                Comment


                  #38
                  Αρε Ελλάδα με όλα αυτά που κάνεις μας βοηθάς να σε βγάλουμε απο το μυαλό και την καρδιά μας.

                  Comment


                    #39

                    Βεβαίωση κατοίκων εξωτερικού αλλαγές στην διαδικασία


                    Όπως ανακοίνωσε ο παριστάμενος υφυπουργός Οικονομικών Γιώργος Μαυραγάνης, μετά από συναντήσεις που είχε με εκπροσώπους των ομογενών, το υπουργείο τροποποίησε τη διάταξη για το φορολογικό πιστοποιητικό μόνιμης κατοικίας και εφεξής θα είναι στη διακριτική ευχέρεια των ομογενών να βεβαιώσουν ότι έχουν μόνιμη κατοικία στο εξωτερικό, είτε επιλέγοντας το φορολογικό πιστοποιητικό κατοικίας, είτε εκκαθάριση της φορολογικής τους δήλωσης από τη φορολογική αρχή του εξωτερικού, είτε δήλωσή τους και μαζί μια βεβαίωση ότι είναι μόνιμοι κάτοικοι εξωτερικού από οποιαδήποτε αρχή εκεί, δημόσια ή δημοτική, ώστε να βεβαιωνεται ότι κάποιος είναι μόνιμος κάτοικος εξωτερικού.
                    ''Minds are like parachutes... they only function when open.''

                    Comment


                      #40
                      Originally posted by vertigo View Post

                      Βεβαίωση κατοίκων εξωτερικού αλλαγές στην διαδικασία


                      Όπως ανακοίνωσε ο παριστάμενος υφυπουργός Οικονομικών Γιώργος Μαυραγάνης, μετά από συναντήσεις που είχε με εκπροσώπους των ομογενών, το υπουργείο τροποποίησε τη διάταξη για το φορολογικό πιστοποιητικό μόνιμης κατοικίας και εφεξής θα είναι στη διακριτική ευχέρεια των ομογενών να βεβαιώσουν ότι έχουν μόνιμη κατοικία στο εξωτερικό, είτε επιλέγοντας το φορολογικό πιστοποιητικό κατοικίας, είτε εκκαθάριση της φορολογικής τους δήλωσης από τη φορολογική αρχή του εξωτερικού, είτε δήλωσή τους και μαζί μια βεβαίωση ότι είναι μόνιμοι κάτοικοι εξωτερικού από οποιαδήποτε αρχή εκεί, δημόσια ή δημοτική, ώστε να βεβαιωνεται ότι κάποιος είναι μόνιμος κάτοικος εξωτερικού.
                      διακριτικη ευχερεια!!!!με μεταφραση σφραγιδα apostile και επυκιρωσει στο προξενειο!!!!οποιος μου βρει εδω δημοσια η δημοτικη αρχη να του δωσει βεβαιωση κατοικιας..........α ρε Ελλαδα ακομα και στον κατω κοσμο μας παιδευεις !!!!!!
                      Τι να κανουμε η Πατριδα μας ειναι!!

                      Comment


                        #41
                        Originally posted by κωστας γαργαλιανοι View Post
                        διακριτικη ευχερεια!!!!με μεταφραση σφραγιδα apostile και επυκιρωσει στο προξενειο!!!!οποιος μου βρει εδω δημοσια η δημοτικη αρχη να του δωσει βεβαιωση κατοικιας..........α ρε Ελλαδα ακομα και στον κατω κοσμο μας παιδευεις !!!!!!
                        Τι να κανουμε η Πατριδα μας ειναι!!
                        xaxaxa ax autoi stin DOY ellados oute xeroun ti theloun alla oute kai pos to theloun xaxaxa. Pantos mia mikri parenthesi an kapoios einai idioktitis katoikias edo stin australia auti tin f... bebaiosi katoikias tha mporouse na tin parei apo to council.

                        alla pou na katalavoun sto Ellada oti edo einai alli xora kai ta xartia pou zitoun merikes fores den yparxoyn edo or den onomazontai akrivos to idio opos stin Ellada , anyway..... kouragio se emas, AYTA!

                        Comment


                          #42
                          Originally posted by xri23 View Post
                          xaxaxa ax autoi stin DOY ellados oute xeroun ti theloun alla oute kai pos to theloun xaxaxa. Pantos mia mikri parenthesi an kapoios einai idioktitis katoikias edo stin australia auti tin f... bebaiosi katoikias tha mporouse na tin parei apo to council.

                          alla pou na katalavoun sto Ellada oti edo einai alli xora kai ta xartia pou zitoun merikes fores den yparxoyn edo or den onomazontai akrivos to idio opos stin Ellada , anyway..... kouragio se emas, AYTA!
                          Επειδη η διαδικασια που εκανες και ανεφερες εδω ,στις 10/5 ,,αγαπητη xri23, ενδιαφερει πιστευω πολλους-μεσα σ αυτους και μενα- ,εχεις την καλοσυνη να μας πεις τί εξελιξη ειχες τελικα; Αν τα δεχτηκαν δλδ αυτα που εστειλες κι αν δεν υπηρξε θεμα με το πληρεξουσιο που δεν εκανε αναφορα για εγγραφη στην ΔΟΥ εξωτερικου ή με το πιστοποιητικο κατοικιας που δεν ελεγε για μονιμη κατοικια-αλλά απλα για βεβαιωση κατοικιας- κι οτι μεχρι την μερα που εκδοθηκε οτι ησουν εκει;Επισης ,της ειπαν οτι επρεπε να μπει η φιλη σου αντικλητος ,για να μπορει να κανει την διαδικασια να σε εγγραψει στην ΔΟΥ κατοικων εξωτερικου;

                          Ευχαριστω για τον χρονο που θα διαθεσεις να μας λυσεις αποριες που απασχολουν οσους δεν εχουν αρχισει ακομα την διαδικασια και δεν μπορουν να βγαλουν ακρη.Σου ειχα στειλει και σχετικο p.m στις 7/6 ,αλλά μαλλον δεν το προσεξες και αρα δεν το διαβασες.Και παλι ευχαριστω.
                          ''Minds are like parachutes... they only function when open.''

                          Comment


                            #43
                            Originally posted by vertigo View Post
                            Επειδη η διαδικασια που εκανες και ανεφερες εδω ,στις 10/5 ,,αγαπητη xri23, ενδιαφερει πιστευω πολλους-μεσα σ αυτους και μενα- ,εχεις την καλοσυνη να μας πεις τί εξελιξη ειχες τελικα; Αν τα δεχτηκαν δλδ αυτα που εστειλες κι αν δεν υπηρξε θεμα με το πληρεξουσιο που δεν εκανε αναφορα για εγγραφη στην ΔΟΥ εξωτερικου ή με το πιστοποιητικο κατοικιας που δεν ελεγε για μονιμη κατοικια-αλλά απλα για βεβαιωση κατοικιας- κι οτι μεχρι την μερα που εκδοθηκε οτι ησουν εκει;Επισης ,της ειπαν οτι επρεπε να μπει η φιλη σου αντικλητος ,για να μπορει να κανει την διαδικασια να σε εγγραψει στην ΔΟΥ κατοικων εξωτερικου;

                            Ευχαριστω για τον χρονο που θα διαθεσεις να μας λυσεις αποριες που απασχολουν οσους δεν εχουν αρχισει ακομα την διαδικασια και δεν μπορουν να βγαλουν ακρη.Σου ειχα στειλει και σχετικο p.m στις 7/6 ,αλλά μαλλον δεν το προσεξες και αρα δεν το διαβασες.Και παλι ευχαριστω.
                            vertigo katarxin signomi pou xehasa na apantiso sto minima sou. ENNOEITAI oti den eixa exelixeis sto thema mou, ennoeitai oti i eforiakos den pire pote tilefono tin fili mou na tis pei an itan sosta ta xartia pou katethese auto pou tha kanei tora i fili mou einai na paei ton fakelo mou se logistiko grafeio kai tha afisei tous eidikous na bgaloun akri. Krima giati i fili mou xreiastike na parei 2 fores adeia apo tin douleia tis gia to thema mou... krima giati gia mia akoma fora apogoiteuomai ...

                            Comment


                              #44
                              Originally posted by xri23 View Post
                              vertigo katarxin signomi pou xehasa na apantiso sto minima sou. ENNOEITAI oti den eixa exelixeis sto thema mou, ennoeitai oti i eforiakos den pire pote tilefono tin fili mou na tis pei an itan sosta ta xartia pou katethese auto pou tha kanei tora i fili mou einai na paei ton fakelo mou se logistiko grafeio kai tha afisei tous eidikous na bgaloun akri. Krima giati i fili mou xreiastike na parei 2 fores adeia apo tin douleia tis gia to thema mou... krima giati gia mia akoma fora apogoiteuomai ...
                              xri23,σ ευχαριστω πολυ για την απαντηση!
                              Κριμα που δεν βρηκες ακρη ακομα....βεβαια να παρουν απ την εφορια τηλεφωνο την φιλη σου ,λιγο απιθανο..Ασε που δεν σηκωνουν και τηλεφωνα αν τους τηλεφωνησει καποιος....Σπανια να γινει αυτο σε δημοσια υπηρεσια.

                              Ευχομαι να βρεις ακρη με τον λογιστη που πηγε η φιλη σου !
                              ''Minds are like parachutes... they only function when open.''

                              Comment


                                #45
                                Χαρακτηριστικό είναι το παράδειγμα ενός κατοίκου Αγγλίας, που έλαβε πρόσκληση ελέγχου από το ΣΔΟΕ επειδή από το 2006 έως το 2011 που ζει στο εξωτερικό είχε ελάχιστο ή μηδενικό εισόδημα στην Ελλάδα αλλά έστελνε σχεδόν ανελλιπώς κάθε μήνα εμβάσματα συνολικού ύψους άνω των 900.00 ευρώ σε ατομικούς ή κοινούς λογαριασμούς που τηρούσε σε ελληνικές τράπεζες.
                                [U]Ερώτηση:
                                Στην Αγγλία που ήταν από το 2006 έως 2011 δεν πλήρωνε για το εισόδημά του φόρο και μάλιστα υψηλό αφού η Αγγλία δεν είναι καθόλου φορολογικός παράδεισος; και αν ναι πως θα πληρώσει για το ίδιο εισόδημα και στην Ελλάδα έστω και έαν δεν έχει γραφτεί όπως όφειλε νόμιμα στην κατοίκων του εξωτερικού; Αφού υπάρχει ο νόμος της αποφυγής διπλής φορολογίας μεταξύ Ελλάδας και Αγγλίας πως η Ελλάδα θα του παρει το 40-45% των χρημάτων που έφερε στην Ελλάδα;

                                Comment

                                Working...
                                X