Announcement

Collapse
No announcement yet.

Φορολογική δήλωση κατοίκων εξωτερικού.

Collapse
This is a sticky topic.
X
X
 
  • Filter
  • Time
  • Show
Clear All
new posts

    Φορολογική δήλωση κατοίκων εξωτερικού.

    Στο πλαίσιο της προετοιμασίας πριν από την κάθοδο στην καγκουροχώρα έχω να κάνω κάποιες ερωτήσεις σχετικά με τις φορολογικές δηλώσεις. Αν κάποιος είναι σχετικός και μπορεί να συμβουλέψει....
    Δεν έχω καταλάβει τι ακριβώς συμβαίνει με τις διακρατικές συμφωνίες περί αποφυγή διπλής φορολόγησης. Τελικά συμφέρει να δηλώσω ότι είμαι (στο μέλλον) κάτοικος εξωτερικού και κάθε 6 μήνες να δηλώνω ότι παραμένω ακόμα στο εξωτερικό ή να βάζω κάθε χρόνο τον λογιστή στην Ελλάδα να κάνει την φορολογική μου δήλωση σαν να είμαι ακόμα Ελλάδα? Αν υποβάλω την δήλωση στην Εφορεία κατοίκων εξωτερικού (κάτι άκουσα ότι δεν χρειάζεται πλέον να την υποβάλουμε εκεί αλλά στη εφορεία όπου έχουμε το σπίτι) θα γλυτώνω τα τεκμήρια ή να βάλω από μία εξωλέμβια στις κόρες μιάς και τα μικρά σκάφη δεν φορολογούνται?
    Τα δεδομένα: Είμαι απόστρατος με ετήσια σύνταξη περίπου 12000 και ιδιοκτήτης ενός σπιτιού,ενός οικοπέδου και δύο γατιών από κοινού με την σύζυγο. Α! και έχω και δύο κόρες 12 ετών οπότε ψάχνω και τίποτα καλούς γαμπρούς σε λίγα χρόνια από Μελβούρνη!
    Ευχαριστώ.
    A journey of a thousand miles begins with a single step.

    #2
    Η φορολόγηση των κατοίκων εξωτερικού


    * πολυ καλό αρθρο του Γιάννη Σταματόπουλου,

    Υπ. Διδάκτορα του Πανεπιστημίου Πειραιώς


    Και αυτο πολυ καλο αρθρο του Φοροτεχνικού Γιώργου Δ. Χριστόπουλου.(με προβληματισε παντως το σχόλιο 2 & 3... )

    υ.γ αξιζει να τα διαβασει οποιος ενδιαφερεται για το θεμα ''φορολογηση κατοικων εξωτερικου''
    ''Minds are like parachutes... they only function when open.''

    Comment


      #3
      Απλούστερη η βεβαίωση μόνιμης κατοικίας στο εξωτερικό για τους ομογενείς

      Όπως ανακοίνωσε ο παριστάμενος υφυπουργός Οικονομικών Γιώργος Μαυραγάνης, μετά από συναντήσεις που είχε με εκπροσώπους των ομογενών, το υπουργείο τροποποίησε τη διάταξη για το φορολογικό πιστοποιητικό μόνιμης κατοικίας και εφεξής θα είναι στη διακριτική ευχέρεια των ομογενών να βεβαιώσουν ότι έχουν μόνιμη κατοικία στο εξωτερικό, είτε επιλέγοντας το φορολογικό πιστοποιητικό κατοικίας, είτε εκκαθάριση της φορολογικής τους δήλωσης από τη φορολογική αρχή του εξωτερικού, είτε δήλωσή τους και μαζί μια βεβαίωση ότι είναι μόνιμοι κάτοικοι εξωτερικού από οποιαδήποτε αρχή εκεί, δημόσια ή δημοτική, ώστε να πιστοποιείται ότι κάποιος είναι μόνιμος κάτοικος εξωτερικού.

      «Αυτό που ενδιαφέρει την Ελλάδα και τη φορολογική διοίκηση είναι να πιστοποιείται ότι κάποιος ομογενής είναι όντως κάτοικος εξωτερικού, οπότε το ελληνικό δημόσιο έχει αρμοδιότητα για τη φορολόγηση μόνο των εισοδημάτων που προκύπτουν μέσα στη χώρα μας», δήλωσε ο υφυπουργός Οικονομικών και πρόσθεσε ότι ήδη με τη νέα διάταξη που ψηφίστηκε στο πλαίσιο του Ν. 4141/2013, έχουν διευκολυνθεί πάρα πολύ οι ομογενείς και δεν δημιουργείται κανένα πρόβλημα με τη ελληνική φορολογική διοίκηση.




      υ.γ άρθρο 43 ,με τίτλο «Ρυθμίσεις για τα δικαιολογητικά που υποβάλλουν οι κάτοικοι αλλοδαπής», του νέου Νομοσχεδίου «Επενδυτικά εργαλεία ανάπτυξης, παροχή πιστώσεων και άλλες διατάξεις». Ψηφίστηκε στις 26-3-2013 και θα δημοσιευθεί στην Εφημερίδα της Κυβερνήσεως και θα δημοσιευθεί τις επόμενες μέρες στην Εφημερίδα της Κυβερνήσεως . Αμέσως μετά τη δημοσίευση του εν λόγω νόμου θα ακολουθήσει απόφαση του Υπουργού Οικονομικών, με την οποία θα καθορίζονται οι λεπτομέρειες εφαρμογής της απλοποιημένης αυτής διαδικασίας.
      ''Minds are like parachutes... they only function when open.''

      Comment


        #4
        Ομογενείς της διασποράς: Απλοποιήθηκαν τά δικαιολογητικά που θα υποβάλλουν γιά να αποδείξουν ότι είναι κάτοικοι εξωτερικού

        υ.γ1 άρθρο 43 ,με τίτλο «Ρυθμίσεις για τα δικαιολογητικά που υποβάλλουν οι κάτοικοι αλλοδαπής», του νέου Νομοσχεδίου «Επενδυτικά εργαλεία ανάπτυξης, παροχή πιστώσεων και άλλες διατάξεις». ψηφίστηκε στις 26-3-2013 και θα δημοσιευθεί στην Εφημερίδα της Κυβερνήσεως .Αμέσως μετά τη δημοσίευση του εν λόγω νόμου θα ακολουθήσει απόφαση του Υπουργού Οικονομικών, με την οποία θα καθορίζονται οι λεπτομέρειες εφαρμογής της απλοποιημένης αυτής διαδικασίας.

        υ.γ2 ... θυμομαστε το θεμα που ειχε δημιουργηθει...

        Αυστραλία: Αναστάτωση ομογενών για το νέο φορολογικό στην Ελλάδα
        ''Minds are like parachutes... they only function when open.''

        Comment


          #5
          Δικαιολογητικά κατοίκων εξωτερικού παράταση


          Παράταση της προθεσμίας υποβολής των δικαιολογητικών φορολογικής δήλωσης κατοίκων εξωτερικού για το οικονομικό έτος 2012

          1.Με απόφαση του Υφυπουργού Οικονομικών Γεωργίου Μαυραγάνη, η προθεσμία υποβολής των δικαιολογητικών, τα οποία υποχρεούνται να υποβάλλουν τα φυσικά πρόσωπα που δηλώνουν τόπο κατοικίας ή συνήθους διαμονής στην αλλοδαπή και υπόκεινται σε φόρο μόνο για τα εισοδήματα τους που προκύπτουν στην Ελλάδα, και η οποία λήγει στις 29.03.2013 παρατείνεται μέχρι 28.06.2013 .



          *υ.γ οπου οικονομικο ετος 2012(χρηση 2011)

          *Εφιστούμε την προσοχή σας , στην υποχρέωση μας αυτή , διότι όπως αναφέρεται στην ΠΟΛ 1145/31-5-2012 :

          2. Σε περίπτωση μη υποβολής ή εκπρόθεσμης υποβολής των παραπάνω εγγράφων, τα φυσικά πρόσωπα θα θεωρούνται κάτοικοι Ελλάδας και θα φορολογούνται στην Ελλάδα για το παγκόσμιο εισόδημά τους!!
          ''Minds are like parachutes... they only function when open.''

          Comment


            #6
            Το ΥΠΟΙΚ ταλαιπωρεί και επιβαρύνει και Έλληνες του εξωτερικού

            *ορισμός αντικλήτου
            ''Minds are like parachutes... they only function when open.''

            Comment


              #7
              Originally posted by manosK View Post
              Αν κάποιος είναι σχετικός και μπορεί να συμβουλέψει....
              Δεν έχω καταλάβει τι ακριβώς συμβαίνει με τις διακρατικές συμφωνίες περί αποφυγή διπλής φορολόγησης. .
              Σχετικη δεν ειμαι αγαπητε manosK κι εγω ψαχνω σχετικα ,γιατι ειναι θεμα που αφορα δικα μου ατομα,τα οποια εφυγαν για Αυστραλια ,τον Νοεμβρη .Ο,τι εχω βρει ,σου το ανεβασα και πιστευω οτι θα βρεις τις απαντησεις στο ποστ # 2 ,οπως και οποιος άλλος επισης ενδιαφερεται για θεματα φορολογικα.Αξιζουν να διαβαστουν και τα 2 λινκς που παρεθεσα στο προαναφερθεν ποστ.
              ''Minds are like parachutes... they only function when open.''

              Comment


                #8
                Κάτοικος εξωτερικού στη φορολογία εισοδήματος θεωρείται το φυσικό πρόσωπο το οποίο έχει τη φορολογική του κατοικία εκτός Ελλάδος ή έχει τη συνήθη διαμονή του εκτός Ελλάδος. Ως συνήθης διαμονή εκτός Ελλάδος θεωρείται η διαμονή η οποία υπερβαίνει τις 183 ημέρες συνολικά μέσα στο ίδιο ημερολογιακό έτος.


                Σύμφωνα με τις διατάξεις της παρ. 1 του άρθρου 2 του ΚΦΕ, κάθε φυσικό πρόσωπο που έχει την κατοικία του ή τη συνήθη διαμονή του στην Ελλάδα υπόκειται σε φόρο εισοδήματος στη χώρα μας για το παγκόσμιο εισόδημά του. Δηλαδή γι' αυτό που αποκτά στην Ελλάδα και σε οποιαδήποτε άλλη χώρα.

                Το φυσικό πρόσωπο που έχει την κατοικία του ή τη συνήθη διαμονή του εκτός Ελλάδος υπόκειται σε φόρο στην Ελλάδα μόνο για το εισόδημα που προκύπτει από πηγή που βρίσκεται στη χώρα μας.

                ''Minds are like parachutes... they only function when open.''

                Comment


                  #9
                  Vertigo σε ευχαριστώ που για μία ακόμη φορά προστρέχεις να προσφέρεις την βοήθειά σου. Ευχαριστώ για τον κόπο σου (και τον δικό μου .....με έβαλες βραδιάτικα να διαβάσω όλα τα παραπάνω) αλλά από ότι κατάλαβα ίσως προς στιγμή δεν χρειάζεται να δηλώσω ότι θα είμαι μόνιμος κάτοικος Αυστραλίας και εφόσον δεν υπάρχει και διακρατική συμφωνία και έχοντας εισόδημα στην Ελλάδα θα φορολογούμε κανονικά και με επιβάρυνση διότι δεν θα μου αναγνωρίζονται κάποια ελαφρυντικά (παιδιά, αποδείξεις κλπ). Φυσικά με αυτόν τον τρόπο δεν θα δηλώνω και τα εισοδήματα μου από την Αυστραλία (που θα φορολογούταν και στην Ελλάδα) εκτός αν τα χρησιμοποιήσω για να αποκτήσω περιουσιακά στοιχεία στην Ελλάδα (σιγά μην αποκτήσω).
                  Είχα μιλήσει πρόσφατα με συνάδελφο ο οποίος έκανε φορολογική δήλωση στην ΔΟΥ εξωτερικού σαν μόνιμος κάτοικος Αυστραλίας, ο οποίος διαπίστωσε ότι τόσο καιρό τον επιβάρυναν με διπλάσιο σχεδόν φόρο. Πριν από 2 περίπου χρόνια έχοντας έρθει για διακοπές δήλωσε ότι επέστρεψε μόνιμα Ελλάδα και κάνει πλέον μέσω λογιστή την δήλωση του ως κάτοικος Ελλάδας με αποτέλεσμα να πέσει ο φόρος κάτω από το μισό. Άγνωστες οι βουλές της εφορείας. Οπότε μάλλον καλύτερα να τους αφήσω να πιστεύουν ότι είμαι ακόμα Ελλάδα. Το εξοργιστικό είναι ότι δεν θα είμαι εδώ, δεν θα μου προσφέρουν τίποτα (θα μου πεις τώρα τι μου προσφέρουν) και εγώ θα εξακολουθώ να τους πληρώνω ότι χαράτσι σκεφτεί ο κάθε......
                  A journey of a thousand miles begins with a single step.

                  Comment


                    #10
                    Originally posted by manosK View Post
                    Vertigo σε ευχαριστώ που για μία ακόμη φορά προστρέχεις να προσφέρεις την βοήθειά σου. Ευχαριστώ για τον κόπο σου (και τον δικό μου .....με έβαλες βραδιάτικα να διαβάσω όλα τα παραπάνω) αλλά από ότι κατάλαβα ίσως προς στιγμή δεν χρειάζεται να δηλώσω ότι θα είμαι μόνιμος κάτοικος Αυστραλίας και εφόσον δεν υπάρχει και διακρατική συμφωνία και έχοντας εισόδημα στην Ελλάδα θα φορολογούμε κανονικά και με επιβάρυνση διότι δεν θα μου αναγνωρίζονται κάποια ελαφρυντικά (παιδιά, αποδείξεις κλπ). Φυσικά με αυτόν τον τρόπο δεν θα δηλώνω και τα εισοδήματα μου από την Αυστραλία (που θα φορολογούταν και στην Ελλάδα) εκτός αν τα χρησιμοποιήσω για να αποκτήσω περιουσιακά στοιχεία στην Ελλάδα (σιγά μην αποκτήσω).
                    Είχα μιλήσει πρόσφατα με συνάδελφο ο οποίος έκανε φορολογική δήλωση στην ΔΟΥ εξωτερικού σαν μόνιμος κάτοικος Αυστραλίας, ο οποίος διαπίστωσε ότι τόσο καιρό τον επιβάρυναν με διπλάσιο σχεδόν φόρο. Πριν από 2 περίπου χρόνια έχοντας έρθει για διακοπές δήλωσε ότι επέστρεψε μόνιμα Ελλάδα και κάνει πλέον μέσω λογιστή την δήλωση του ως κάτοικος Ελλάδας με αποτέλεσμα να πέσει ο φόρος κάτω από το μισό. Άγνωστες οι βουλές της εφορείας. Οπότε μάλλον καλύτερα να τους αφήσω να πιστεύουν ότι είμαι ακόμα Ελλάδα. Το εξοργιστικό είναι ότι δεν θα είμαι εδώ, δεν θα μου προσφέρουν τίποτα (θα μου πεις τώρα τι μου προσφέρουν) και εγώ θα εξακολουθώ να τους πληρώνω ότι χαράτσι σκεφτεί ο κάθε......
                    να σαι καλα .Συμβουλες δεν ειμαι σε θεση να δωσω ,για κατι που δεν γνωριζω και το ψαχνω κι εγω.Οποιος γνωριζει το θεμα ,μπορει να δωσει τα φωτα του!
                    ''Minds are like parachutes... they only function when open.''

                    Comment


                      #11

                      «Αρπαχτή» το χαράτσι για τους κατοίκους εξωτερικού


                      May 6, 2012





                      Η περίοδος για την υποβολή φορολογικών δηλώσεων πλησιάζει. Πέρυσι, μια δυσάρεστη έκπληξη περίμενε του κατοίκους εξωτερικού οι οποίοι διατηρούν ακίνητη περιουσία στην Ελλάδα και είναι υπόχρεοι δήλωσης. Κλήθηκαν να πληρώσουν χωρίς ωστόσο να έχουν περαιτέρω εισοδήματα. Ενώ, χρόνια τώρα, τα εκκαθαριστικά τους ήταν μηδενικά για πρώτη φορά ήταν χρεωστικά. Τα παράπονα που εξέφρασαν οι Έλληνες του εξωτερικού ήταν μεγάλα, ωστόσο κατανοητά.

                      Αιτία του κακού ήταν ο νόμος Ν.3842/2010, σύμφωνα με τον οποίο οι κάτοικοι εξωτερικού υπόκεινται κανονικότατα σε τεκμήριο διαβίωσης ενώ παράλληλα δεν δικαιούνται το αφορολόγητο ποσό της φορολογικής κλίμακας με την προσκόμιση αποδείξεων δαπανών που ισχύει για του κατοίκους Ελλάδας. Αυτό είχε ως αποτέλεσμα να φορολογούνται ακόμη και αν δεν δηλώνουν εισόδημα, με ποσό 3000 ΕΥΡΩ ο άγαμος και 5000 ΕΥΡΩ ο έγγαμος (ποσό τεκμαρτού εισοδήματος) συν το τεκμήριο ιδιοκατοίκησης.

                      Ο Έλληνας νομοθέτης, ωστόσο, αναγνώρισε εκ των υστέρων την άδικη φύση του εν λόγω μέτρου. Με τον νόμο Ν. 3943/2011 ρυθμίστηκε ότι για την χρήση 2011 δεν θα εφαρμοστούν τα ετήσια τεκμήρια διαβίωσης για τα άτομα που είτε έχουν την κατοικία τους, είτε τη συνήθη διαμονή τους στην αλλοδαπή, με την προϋπόθεση ότι δεν αποκτούν εισόδημα στην Ελλάδα. Συνεπώς, το εκκαθαριστικό σημείωμα για φέτος θα είναι μηδενικό για όσους δεν έχουν άλλα εισοδήματα στην Ελλάδα.

                      Κατόπιν τούτου, δεν είναι υπερβολή εάν χαρακτηρίζαμε το χαράτσι που είχε επιβληθεί έναντι των Ελλήνων του εξωτερικού, ως μια «αρπαχτή» του Κράτους
                      ''Minds are like parachutes... they only function when open.''

                      Comment


                        #12
                        Originally posted by vertigo View Post
                        Δικαιολογητικά κατοίκων εξωτερικού παράταση


                        Παράταση της προθεσμίας υποβολής των δικαιολογητικών φορολογικής δήλωσης κατοίκων εξωτερικού για το οικονομικό έτος 2012

                        1.Με απόφαση του Υφυπουργού Οικονομικών Γεωργίου Μαυραγάνη, η προθεσμία υποβολής των δικαιολογητικών, τα οποία υποχρεούνται να υποβάλλουν τα φυσικά πρόσωπα που δηλώνουν τόπο κατοικίας ή συνήθους διαμονής στην αλλοδαπή και υπόκεινται σε φόρο μόνο για τα εισοδήματα τους που προκύπτουν στην Ελλάδα, και η οποία λήγει στις 29.03.2013 παρατείνεται μέχρι 28.06.2013 .



                        *υ.γ οπου οικονομικο ετος 2012(χρηση 2011)

                        *Εφιστούμε την προσοχή σας , στην υποχρέωση μας αυτή , διότι όπως αναφέρεται στην ΠΟΛ 1145/31-5-2012 :

                        2. Σε περίπτωση μη υποβολής ή εκπρόθεσμης υποβολής των παραπάνω εγγράφων, τα φυσικά πρόσωπα θα θεωρούνται κάτοικοι Ελλάδας και θα φορολογούνται στην Ελλάδα για το παγκόσμιο εισόδημά τους!!
                        Συγνώμη τώρα που θα κάνω μια χαζή ερώτηση αλλά έχω αγχωθεί με το θέμα και θέλω λίγο να το ξεκαθαρίσω στο μυαλό μου. Εγώ το έτος 2012 έχω εισόδημα από Ελλάδα (ενοίκιο) αυτά λογικά δηλώνονται στο οικονομικό έτοσ 2013 δηλαδή στην φετινή δήλωση που δηλώνετε φέτος σωστά;;; Εγώ ως κάτοικος εξωτερικού πότε θα δηλώσω;;; του χρόνου στην επόμενη δηλώση;;;

                        Comment


                          #13
                          Originally posted by xri23 View Post
                          Συγνώμη τώρα που θα κάνω μια χαζή ερώτηση αλλά έχω αγχωθεί με το θέμα και θέλω λίγο να το ξεκαθαρίσω στο μυαλό μου. Εγώ το έτος 2012 έχω εισόδημα από Ελλάδα (ενοίκιο) αυτά λογικά δηλώνονται στο οικονομικό έτοσ 2013 δηλαδή στην φετινή δήλωση που δηλώνετε φέτος σωστά;;; Εγώ ως κάτοικος εξωτερικού πότε θα δηλώσω;;; του χρόνου στην επόμενη δηλώση;;;
                          για να έχεις δικαίωμα να πας στην κατοίκων εξωτερικού θα πρεπει να μενεις στο εξωτερικο 180 μερες,απο οτι θυμάμαι ηρθες αρχες του 2012 οπότε θα πρεπει να αλλαξεις εφορια εαν καταλαβα καλα την ερώτηση

                          τώρα εχει ενα καλο και ενα κακο
                          το κακό ειναι οτι δεν εχεις αφορολόγητο και θα φορολογηθείς απο το πρώτο ευρω για τα ενοικια
                          το καλό ειναι οτι δεν εχεις τα 3000 ευρω ελάχιστο εισόδημα διαβίωσης
                          ΤΗΙΝΚ....It's not illegal ....YET!!!

                          Comment


                            #14
                            Originally posted by kikirikoy View Post
                            για να έχεις δικαίωμα να πας στην κατοίκων εξωτερικού θα πρεπει να μενεις στο εξωτερικο 180 μερες,απο οτι θυμάμαι ηρθες αρχες του 2012 οπότε θα πρεπει να αλλαξεις εφορια εαν καταλαβα καλα την ερώτηση

                            τώρα εχει ενα καλο και ενα κακο
                            το κακό ειναι οτι δεν εχεις αφορολόγητο και θα φορολογηθείς απο το πρώτο ευρω για τα ενοικια
                            το καλό ειναι οτι δεν εχεις τα 3000 ευρω ελάχιστο εισόδημα διαβίωσης
                            ουυυυφφφφ....από την στιγμή που θα δηλωθώ στην ΔΟΥ εξωτερικού πλέον δεν μεταφέρεται η φορολογική μου έδρα εδώ; Οπότε δεν μεταφέρω/δηλώνω το εισόδημα μου ελληνικό και αυστραλιανό εδώ στην Αυστραλία ;;; ουφ έχω καταμπερδευτεί ρε παιδιά .... δηλαδή θα πλερώσω τελικά φόρο και στην Ελλάδα?
                            αααχ αυτά προς το παρόν είμαι σίγουρη ότι θα έχω και άλλες απορίες
                            ευχαριστώ για την ανταπόκριση

                            Comment


                              #15
                              Originally posted by xri23 View Post
                              ουυυυφφφφ....από την στιγμή που θα δηλωθώ στην ΔΟΥ εξωτερικού πλέον δεν μεταφέρεται η φορολογική μου έδρα εδώ; Οπότε δεν μεταφέρω/δηλώνω το εισόδημα μου ελληνικό και αυστραλιανό εδώ στην Αυστραλία ;;; ουφ έχω καταμπερδευτεί ρε παιδιά .... δηλαδή θα πλερώσω τελικά φόρο και στην Ελλάδα?
                              αααχ αυτά προς το παρόν είμαι σίγουρη ότι θα έχω και άλλες απορίες
                              ευχαριστώ για την ανταπόκριση
                              απο τα λιγα που γνωρίζω,και εαν κανω λάθος ας με διορθωση κάποιος ....απο εδω και περα θα κάνουμε 2 δηλώσεις .Μια στην ελλαδα για τα ακίνητα και θα φορολογουμαστε για αυτα εκει,και μια εδω με τα εισοδήματα μας εδω.... είναι δυο ξεχωριστά πράγματα και απο όσα γνωρίζω δεν δηλώνουμε τα εδώ εκει και το αντίστροφο
                              ΤΗΙΝΚ....It's not illegal ....YET!!!

                              Comment

                              Working...
                              X