Announcement

Collapse
No announcement yet.

Σπουδές στον Καναδά aka Student Visa

Collapse
X
 
  • Filter
  • Time
  • Show
Clear All
new posts

    #16
    Originally posted by mapleleaf View Post
    Καλησπέρα! Θα ήθελα μια γνώμη για το θέμα μου. Είμαι 18 χρονών φοιτητής στην πληροφορική του ΤΕΙ Θεσ/νικης και μου δίνεται η δυνατότητα να μεταναστεύσω στο Κάλγκαρι του Καναδά για προπτυχιακές σπουδές στο πανεπιστήμιο του Κάλγκαρι, έχω καναδική υπηκοότητα και έχω τον πατέρα μου και πολλούς συγγενείς εκεί για να με βοηθήσουν στην αρχή. Αλλά είναι δύσκολη απόφαση για μένα να αφήσω πίσω αδέρφια, φίλους κλπ. και να φύγω. Επίσης υπάρχει κανείς που να γνωρίζει τίποτα για αυτήν την πόλη και το πανεπιστήμιο π.χ. ζωή, άνθρωποι, είναι καλό πανεπιστήμιο και ότι άλλο πιστεύετε πώς θα βοηθήσει.. Τι θα κάνατε στη θέση μου;
    μια ερωτηση.

    Μαυρες Πετρες εχεις κοντα στο σπιτι σου ? αν ΝΑΙ, προχωρα αφοβα.


    Στην Ελλαδα, αν δεν εχεις €€€€€ εισαι ενα τιποτα.

    τα περι φιλων/ οικογενειας κλπ θα τα ξεχασεις ευκολα οταν στο Helanda θα πληρωνεσαι (αν και οταν πληρωνεσαι τελικα) 40 γιουρο την ημερα (αν και οταν αποφοιτησεις)

    και στον Καναδα 12 $ την ωρα τωρα

    και 40 $ την ωρα σε 5 χρονια απο την αποφοιτηση σου

    Comment


      #17
      Αν έχεις ίντερνετ κ χρόνο πολύ...
      για πάρα πολλές πληροφορίες εδώ: https://www.google.com.au/search?q=k...spv=1&ie=UTF-8

      Τόσο απλά...
      Όταν η αδικία γίνεται νόμος, τότε η αντίσταση είναι καθήκον!!!

      Comment


        #18
        Συμφωνώ και εγω με τα σχόλια των προηγούμενων είναι καλό που το σκέφτεσαι αλλά σταματά να το κανείς, και εμένα με απασχολούσαν αυτά που λες, και εγώ μαζί σου είμαι και καλό είναι να έχεις φίλους, όμως είναι ποιο καλό να έχεις μέλλον και στην Ελλάδα δυστυχώς δεν έχεις. Ολοι αφήσαμε πίσω συγγενείς κ φίλους και μας πονάει αυτό όμως εγω προσωπικά δεν το έχω μετανιώσει γιατι είμαι σε μια οργανωμένη χώρα που μου δίνει την ευκαιρία να δημιουργήσω, να ονειρευτώ, και να εξασφαλίσω το μέλλον το δικό μου και της οικογένειας μου. Οπως σου έγραψα μην το σκέφτεσαι.
        Αν τα όνειρα σου δεν πραγματοποιούνται μην απογοήτευσε, άλλαξε όνειρα είναι δωρεάν.

        Comment


          #19
          Originally posted by mapleleaf View Post
          Καλησπέρα!
          Θα ήθελα μια γνώμη για το θέμα μου. Είμαι 18 χρονών φοιτητής στην πληροφορική του ΤΕΙ Θεσ/νικης και μου δίνεται η δυνατότητα να μεταναστεύσω στο Κάλγκαρι του Καναδά για προπτυχιακές σπουδές στο πανεπιστήμιο του Κάλγκαρι, έχω καναδική υπηκοότητα και έχω τον πατέρα μου και πολλούς συγγενείς εκεί για να με βοηθήσουν στην αρχή. Αλλά είναι δύσκολη απόφαση για μένα να αφήσω πίσω αδέρφια, φίλους κλπ. και να φύγω. Επίσης υπάρχει κανείς που να γνωρίζει τίποτα για αυτήν την πόλη και το πανεπιστήμιο π.χ. ζωή, άνθρωποι, είναι καλό πανεπιστήμιο και ότι άλλο πιστεύετε πώς θα βοηθήσει.. Τι θα κάνατε στη θέση μου;
          να πας ,φυσικα να πας,το πανεπιστημιο θα το κρινεις απο τα σαιτ που κυκλοφορουν στο ιντερνετ.
          και μην ξεχνας πως το πολυ πολυ να πας και αμα δεν σαρεσει γυριζεις πισω.δοκιμασε ομως πρωτα να δεις αν σ'αρεσει,κανε διακοπη σπουδων για να μην αγχωνεσαι εδω στην ελλαδα,νομιζω μπορεις εως 1 ετος.
          αμα εχετε τη δυνατοτητα να σπουδασεις εξω, να ξερεις πως, απο οσο εχω ψαξει εγω,ο καναδας ειναι μια απο τις λιγες χωρες που εκτιμουν πραγματικα τα πτυχια τους.
          και οταν θα βγεις εξω,θα δεις πως δεν εχει καμια σημασια να βρεις ελληνες εκει. η παρεα και η φιλια γινεται με οποιον ταιριαζεις σε πολλα πραγματα και οχι με οποιον ταιριαζεις στην εθνικοτητα.
          και μιας που ειμαι ελλαδα και οι πατουσης,τζακ ,τζιμ κλπ δεν ειαν ιεδω,προσφερομαι να πιασω ενα ποδι οταν θα σε παμε σηκωτο στο αεροδρομιο,

          Comment


            #20
            Ακομα εδω εισαι?
            λαθος

            Ακομα ΕΚΕΙ εισαι?

            Των Φρονίμων τα παιδια ΠΡΙΝ πεινασουν βγαζουν .... VISA !!

            Comment


              #21
              Ειμαι 5 μηνες στο Calgary!

              Οπως ειπε καποιος πιο πανω εχεις τζακ ποτ στα χερια σου,εγω με την γυναικα μου ηρθαμε με πολυ δυσκολοτερες συνθηκες.

              Θα σου πω απλα οτι αυτη τη στιγμη ο Καναδας ειναι μεσα στις τοπ 3 επιλογες για μεταναστευση σε ολο τον κοσμο.

              Το Calgary ειναι η πολη στην οποια ερχονται οι Καναδοι οταν μεταναστεουν εσωτερικα μεσα στη χωρα!

              Η σωστη αποφαση για μενα ειναι να ερθεις με τα χιλια, αλλα το τι πιστευω εγω η ο καθενας εδω μεσα δεν εχει σημασια.

              ΕΣΥ θα τραβηξεις τις δυσκολιες και θα καρπωθεις την επιτυχια ειτε μεινεις Ελλαδα ειτε φυγεις.

              Ευχαριστως να σε βοηθησω με οτι μπορω ειτε απο εδω ειτε μεσω pm.
              “Experience is a brutal teacher, but you learn. My God, do you learn.” C.S Lewis

              Comment


                #22
                Μην το σκέφτεσαι καθόλου, κάντο τώρα που είσαι νέος. Φίλους θα βρεις πολλούς όπου και να πας όσο για την οικογένεια να είναι καλά το internet μπορείς να τους μιλάς και να τους βλέπεις καθημερινά μέσω skype αν θες.

                BlackRed θα μπορούσες να δώσεις περισσότερες πληροφορίες για το πως είναι να ζεις στο Calgary? Τι δουλειά βρήκες αν επιτρέπεται? Άκουσα ότι έχει πιο ζεστό χειμώνα σε σχέση με Edmonton, ο κόσμος είναι φιλικός? Ψάχνόμαστε με τον άντρα μου να φύγουμε και επειδή Victoria που έχει συγγενείς είναι ακριβά κοιτάμε για αλλού.

                Comment


                  #23
                  ΕΙΣΑΙ ΑΕΡΟΔΡΟΜΙΟ Η ΑΚΟΜΑ ΚΑΝΕΙΣ ΒΑΛΙΤΣΕΣ?
                  Των Φρονίμων τα παιδια ΠΡΙΝ πεινασουν βγαζουν .... VISA !!

                  Comment


                    #24
                    Σε παρακαλώ να αλλάξεις τον τίτλο.

                    "Δύσκολη απόφαση" ;;;

                    Comment


                      #25
                      Originally posted by kasiopi View Post
                      Μην το σκέφτεσαι καθόλου, κάντο τώρα που είσαι νέος. Φίλους θα βρεις πολλούς όπου και να πας όσο για την οικογένεια να είναι καλά το internet μπορείς να τους μιλάς και να τους βλέπεις καθημερινά μέσω skype αν θες.

                      BlackRed θα μπορούσες να δώσεις περισσότερες πληροφορίες για το πως είναι να ζεις στο Calgary? Τι δουλειά βρήκες αν επιτρέπεται? Άκουσα ότι έχει πιο ζεστό χειμώνα σε σχέση με Edmonton, ο κόσμος είναι φιλικός? Ψάχνόμαστε με τον άντρα μου να φύγουμε και επειδή Victoria που έχει συγγενείς είναι ακριβά κοιτάμε για αλλού.
                      Ειχα υποσχεθει να κανω ανταποκριση απο το Calgary αλλα λογω καποιων ανεγκεφαλων εδω μεσα και στο γκρουπ στο fb ειχα επιφυλαξεις.
                      Τελικα εχω ηδη αρχισει να γραφω ελπιζω να βρω χρονο να τελειωσω το κειμενο.
                      Originally posted by Kortik View Post
                      Σε παρακαλώ να αλλάξεις τον τίτλο.

                      "Δύσκολη απόφαση" ;;;
                      Καταλαβαινω οτι το σχολιο σου εχει και μια δοση χιουμορ οπως και καποια αλλα σχολια παραπανω αλλα θα πρεπει ολοι να σκεφτουμε οτι η μεταναστευση ειναι ΠΑΝΤΑ δυσκολη αποφαση για οποιονδηποτε λογο ο καθενας μας θεωρει σημαντικο.

                      Προσωπικα χαιρομαι που βλεπω παιδια να προβληματιζονται γιατι αυτο σημαινει οτι καταλαβαινουν οτι ξεκινουν ενα δρομο ανηφορικο, με δυσκολιες και θυσιες! Η ερευνα που θα κανει ο καθενας μας, το πεισμα για μια καλυτερη ζωη και η τυχη θα αποφασισουν ποσο γρηγορα θα ερθει αυτη η "καλυτερη ζωη".

                      Φιλικα παντα
                      “Experience is a brutal teacher, but you learn. My God, do you learn.” C.S Lewis

                      Comment


                        #26
                        Εφυγε? η ακομα?
                        Των Φρονίμων τα παιδια ΠΡΙΝ πεινασουν βγαζουν .... VISA !!

                        Comment


                          #27
                          χαχαχα..patousis δεν έφυγα ακόμα αλλά ετοιμάζομαι. Αν όχι τέλη του μήνα αρχές του άλλου θα χω φύγει. Είναι σίγουρο!
                          Καμιά συμβουλή πατριωτάκια?

                          Comment


                            #28
                            Originally posted by mapleleaf View Post
                            χαχαχα..patousis δεν έφυγα ακόμα αλλά ετοιμάζομαι. Αν όχι τέλη του μήνα αρχές του άλλου θα χω φύγει. Είναι σίγουρο!
                            Καμιά συμβουλή πατριωτάκια?
                            ´ Παρε τη ζακετα μαζι σου ´
                            Των Φρονίμων τα παιδια ΠΡΙΝ πεινασουν βγαζουν .... VISA !!

                            Comment


                              #29
                              Πάνε στο καλό του Θεού φίλε. Όλα για το καλύτερο γίνονται.
                              Ει ο Θεός μεθ' ημών, ουδείς καθ' ημών.
                              https://pablitogreco.com

                              Comment


                                #30
                                Originally posted by mapleleaf View Post
                                χαχαχα..patousis δεν έφυγα ακόμα αλλά ετοιμάζομαι. Αν όχι τέλη του μήνα αρχές του άλλου θα χω φύγει. Είναι σίγουρο!
                                Καμιά συμβουλή πατριωτάκια?
                                Καλη τυχη! Αν και ειπες οτι εχεις συγγενεις εδω στο Calgary, αν χρειαστεις κατι θα βοηθησω οπως μπορω
                                “Experience is a brutal teacher, but you learn. My God, do you learn.” C.S Lewis

                                Comment

                                Working...
                                X