Announcement

Collapse
No announcement yet.

Ελληνικά εστιατόρια - Προσωπικές ιστορίες

Collapse
This is a sticky topic.
X
X
 
  • Filter
  • Time
  • Show
Clear All
new posts

    Ελληνικά εστιατόρια - Προσωπικές ιστορίες

    Τα παρακάτω είναι απο προσωπική εμπειρία και τα αναρτώ για να είσαστε προετοιμασμένοι για τα χειρότερα..



    Προσωπικές εμπειρίες.
    Περιληπτικά :

    1. ΜΑΚΡΙΑ απο τρικαλινούς ιδιοκτήτες και ειδικα απο ΝΕΟΧΩΡΙ (Οιχαλία).
    2. Σπίτι, στην καλύτερη δωμάτιο ξεχωριστό σε διαμέρισμα 80τμ εννοείται κοινόχρηστο με άλλους 5-10. Στη χειρότερη δωμάτιο με συγκάτοικο..
    3. Ασφάλεια, δηλωμένος για 4ωρο με 400ε (άσχετα αν δουλεύεις 14 ώρες τη μέρα) οπότε μικρή κάλυψη σε γιατρούς φάρμακα νοσηλείες και τα σχετικά.
    4. Ρεπό-άδειες. Στην καλύτερη 1 ρεπό την εβδομάδα και εννοείται καθημερινή μέρα. Πολλοί δίνουν μισό ρεπό την εβδομάδα (πρωινό), άλλοι δεν δίνουν καθόλου. Άδεια μια φορά το χρόνο αν είναι σωστός ο εργοδότης.
    5. Συμπεριφορές, βρίσιμο, εκμετάλλευση, κανένας σεβασμός.
    6. Ωράριο. Συνήθως 11:00-15:00, 17:00-00:00. Άλλες περιπτώσεις δν κλείνουν καθόλου και πάει σερί μέχρι κλείσιμο. Αργίες γιορτές ξεχάστε τα..
    7. Χρήματα. Ανειδίκευτος 700-900 μήνα, γνώστης 900-1400. (κουζίνα) Για σερβις πρέπει να γνωρίζεις τη γλώσσα καλά, εκεί θα βγάλεις τουλάχιστον 1500.

    Αυτά εν ολίγη απο προσωπικές εμπειρίες που έχω τα 2 χρόνια που βρίσκομαι Γερμανία συνολικά. Ίσως τα παραπάνω να προσβάλουν μερικούς, ίσως να απογοητεύσω περισσότερους. Τουλάχιστον δεν λέω ψέματα. Το κυριότερο για μένα είναι η γλώσσα. Όποιος ξέρει τη γλώσσα μπορεί να βρει πολύ πιο εύκολα δουλειά ακόμα και σε Γερμανό.
    Τα "κακά" λόγια εννοείται οτι δεν αφορούν το 100% των εστιατορίων. "

    #2
    Όλες οι προσωπικές εμπειρίες πρέπει να λέγονται είτε καλές είτε άσχημες...!!!

    υ.γ. (αν υπάρχει ο παράδεισος... τότε υπάρχει κ η κόλαση...!!!) "Νόμος"
    Όταν η αδικία γίνεται νόμος, τότε η αντίσταση είναι καθήκον!!!

    Comment


      #3
      Νομίζω πως είναι το λιγότερο που μπορούμε να κάνουμε για τους "επόμενους" της ξενιτιάς. Να τους προετοιμάσουμε είτε με τα καλά, είτε με τα κακά γεγονότα..

      Comment


        #4
        οπως τα λεει ο λουφας.προσωπικα γνωριζω εστιατορα που ειναι σωστος και πιο ανθρωπινα τα πραγματα και με ρεπο και αδειες κτλ κτλ ... αλλα το 98 % των ελληνων αφεντικων σε εστιατορια εκει αυτα που λεει ο λουφας κατα γραμμα.
        Better Think twice instead once

        Comment


          #5
          Somthing, σαφώς και υπάρχουν άνθρωποι που είναι κάτι παραπάνω από σωστοί.. Μετρημένοι στα δάχτυλά δυστυχώς. Και για κακή μας τύχη δεν πέφτουμε ποτέ σε καλούς! Πάντα μα πάντα στους χειρότερους..

          Comment


            #6
            μεταξυ μας λουφα... τα ιδια δεν ειναι και στην Ελλαδα? και εδω στα Χανιά που μενω ξερω απειρα τετοια αφεντικα.Αφου ξερουν οτι υπαρχει ζορι πατανε...μην την ψαχνεις.εχει να κανει με τον λαο και οχι τοπικα :P
            Better Think twice instead once

            Comment


              #7
              Originally posted by something View Post
              μεταξυ μας λουφα... τα ιδια δεν ειναι και στην Ελλαδα? και εδω στα Χανιά που μενω ξερω απειρα τετοια αφεντικα.Αφου ξερουν οτι υπαρχει ζορι πατανε...μην την ψαχνεις.εχει να κανει με τον λαο και οχι τοπικα :P
              Σαφώς και έχει να κάνει με το λαό. Σκέψου και τις δυο περιπτώσεις όμως. Μόνος ή όχι στη Γερμανία, και γενικά στο εξωτερικό με βαλίτσες στο χέρι και να μην έχεις να πας πουθενά.. Είναι κοματάκι πιο δύσκολο δεν συμφωνείς;

              Comment


                #8
                Για να μην ανοίξω νέο θέμα λέω να μοιραστώ άλλη μια προσωπική εμπειρία.

                Ψάχνοντας για ένα καλύτερο περιβάλλον, αναζήτησα δουλειά κοντά στη Νυρεμβέργη. Δυστυχώς παραβίασα τον βασικότερο κανόνα μου να μην μπλέξω με τρικαλινό.. Το αποτέλεσμα; Έφυγα και απλήρωτος και ανασφάλιστος και πάλι ψάχνοντας δουλειά..

                Περιληπτικά η ιστορία. Βρήκα ένα μαγαζάκι με λίγες θέσεις απο γνωστό γνωστού με τις καλύτερες συστάσεις για τον εργοδότη. Η θέση που ζητούσαν, ψήστης. Συμφωνώ με τον τύπο να εργαστεί και η γυναίκα μου στην κουζίνα σαν βοηθητική, με μικρό μισθό προσωρινά (500ε), επειδή δεν χρειαζόντουσαν άλλο άτομο. Η συμφωνία έλεγε να δουλεύω εγώ κανονικά στο ωράριο τους και η γυναίκα απογεύματα και Σαββατοκύριακα που έχει πολύ δουλειά. Η συνέχεια;; Μας επέβαλε να κατεβαίνουμε για δουλειά απο τις 9 το πρωί μέχρι και τις 3 το μεσημέρι και απο τις 4 μέχρι και τις 11 το βράδυ. Φυσικά λόγω ανάγκης δεν μιλήσαμε την πρώτη εβδομάδα αλλά το κακό παραγινόταν.. Αποφάσισα λοιπόν να δουλέψω μόνος αφού έτσι και αλλιώς δεν είχε ανάγκη απο άλλο άτομο και η γυναίκα να περιμένει λίγο (2-3 μήνες) μέχρι να ανοίξει η δουλειά. Την επόμενη κιόλας μέρα με φώναξε να μιλήσουμε και μου είπε πως η συνεργασία μας δεν μπορεί να συνεχιστεί γιατί δεν έχουμε όρεξη για δουλειά!! Κατεβαίναμε κανονικότατα, βγάζαμε τη δουλειά χωρίς παράπονο και ας είμαστε ερασιτέχνες και ακούγαμε και μπράβο για τη δουλειά που βγάζαμε.. Ο τύπος λοιπόν είχε την απαίτηση να δουλεύουμε 13-14 ώρες τη μέρα ανασφάλιστοι με 1500ε ΜΑΖΙ, να τρώμε ότι είχε για πέταμα και να μην έχουμε θέρμανση παρά μόνο το βράδυ που ανεβαίνουμε για ύπνο!! Για να φανταστείτε τι άνθρωπος είναι, μάζευε τα φακελάκια με τη ζάχαρη απο τα σκουπίδια και την έριχνε εκεί που φτιάχνει καφέ το προσωπικό!! Ο μάγειρας που είχε έπαιρνε 1000ε και δούλευε ενάμισι χρόνο εκεί! Η κοπέλα που έχει παίρνει 850 και τρέχει σε τρία πόστα, μαγειρευτά σαλάτες και λάτζα!!! Φυσικά τα μάζεψα και του είπα πλήρωσέ μας να φύγουμε. Τι μας έδωσε; -200ε απ ότι δικαιούμαστε γιατί τις πρώτες μέρες λέει ήταν για να μάθουμε χωρίς να έχουμε πει κάτι τέτοιο απο την αρχή..

                Πριν κάνετε οποιαδήποτε κίνηση για δουλειά, ρωτήστε πριν την πατήσετε!! Μακριά απο Τρικαλινούς!!!!

                Το μαγαζί βρίσκεται στο Rückersdorf και λέγεται (***edit by moderator***)

                Comment


                  #9
                  Γιατί δεν επικοινώνησες με την αρμόδια υπηρεσία;

                  Comment


                    #10
                    προφανως γιατι φοβαται και αφετερου δεν ξερει γερμανικα...Random δεν εχεις ιδεα σε τι μπορουν να σε πατησουν τα καθικια..συγκεκριμενα..
                    ενας φιλος μου εκανε πισω με το φορτηγο...ερχεται λοιπον ενας απο αυτους που ξεφορτωνε ( ιδιωτης ) και του κανει κουμαντο..ελα πισω ελα πισω..τοτε ο αδερφος του σκαει με το αμαξι γεματο μαγκια κλανια κτλπ και παει να περασει απο πισω σφηνα...τον τσαλακωνει το φορτηγο ο φιλος μου και κατεβαινει κατω με μαγκια και βρισιδια..τι εκανες κτλπ.. στην ουσια πηγε να περασει σφηνα ενω το φορτηγο εκανε πισω..αποτελεσμα πεσανε και αυτος που εκανε κουμαντο και ο αδερφος του και λοιποι συγγενεις και τον πλακωνανε 10 ατομα τον οδηγο δλδ τον φιλο μου . Καποιος φωναζει την Polizei και σκαει ...ξεκινανε λοιπον στα γερμανικα και λενε οτι ο οδηγος εκανε μαγκιες εβριζε τους εσπασε το αμαξι τους εκανε τους ερανε..νομιζανε οτι δεν ξερει γερμανικα..ελα που ο φιλος μου ηξερε γερμανικα...
                    Αποτελεσμα ,
                    Το αμαξι πληρωσε το φορτηγο , και αυτος που κανε κουμαντο το φορτηγο και το αμαξι ( υπαρχει νομος εδω που αν κανεις κουμαντο εισαι υπευθυνος για ζημιες ) .
                    Τελικη αναλυση ..αν δεν ξερεις γερμανικα και εχεις λιγο τον φοβο μπορεις να παθεις πολλα..αυτο το ξερουν ειδικα οι Ελληνες και εκμεταλευονται...
                    Με εστιατοριο την εχω πατησει και εγω με ακριβως ιδια ιστορια με τον φιλο παραπανω αλλα με τον αδερφο μου...και δαρμενοι και "κουρεμενοι" ( γουλι ) φυγαμε απο κει ...
                    Και ο φοβος μας ηταν μην τον καταγγειλουμε γιατι δεν ξεραμε πως να το εξηγησουμε στα γερμανικα και μπορει να μας "απελασουν" . Ειμασταν μικροι τοτε
                    Μην μασατε ...το χει η φαρα μας να εκμεταλευομαστε τους ιδιους μας..
                    Never interrupt your enemy when he is making a mistake.

                    Comment


                      #11
                      Originally posted by Chrisgr View Post
                      προφανως γιατι φοβαται και αφετερου δεν ξερει γερμανικα...Random δεν εχεις ιδεα σε τι μπορουν να σε πατησουν τα καθικια..συγκεκριμενα..
                      ενας φιλος μου εκανε πισω με το φορτηγο...ερχεται λοιπον ενας απο αυτους που ξεφορτωνε ( ιδιωτης ) και του κανει κουμαντο..ελα πισω ελα πισω..τοτε ο αδερφος του σκαει με το αμαξι γεματο μαγκια κλανια κτλπ και παει να περασει απο πισω σφηνα...τον τσαλακωνει το φορτηγο ο φιλος μου και κατεβαινει κατω με μαγκια και βρισιδια..τι εκανες κτλπ.. στην ουσια πηγε να περασει σφηνα ενω το φορτηγο εκανε πισω..αποτελεσμα πεσανε και αυτος που εκανε κουμαντο και ο αδερφος του και λοιποι συγγενεις και τον πλακωνανε 10 ατομα τον οδηγο δλδ τον φιλο μου . Καποιος φωναζει την Polizei και σκαει ...ξεκινανε λοιπον στα γερμανικα και λενε οτι ο οδηγος εκανε μαγκιες εβριζε τους εσπασε το αμαξι τους εκανε τους ερανε..νομιζανε οτι δεν ξερει γερμανικα..ελα που ο φιλος μου ηξερε γερμανικα...
                      Αποτελεσμα ,
                      Το αμαξι πληρωσε το φορτηγο , και αυτος που κανε κουμαντο το φορτηγο και το αμαξι ( υπαρχει νομος εδω που αν κανεις κουμαντο εισαι υπευθυνος για ζημιες ) .
                      Τελικη αναλυση ..αν δεν ξερεις γερμανικα και εχεις λιγο τον φοβο μπορεις να παθεις πολλα..αυτο το ξερουν ειδικα οι Ελληνες και εκμεταλευονται...
                      Με εστιατοριο την εχω πατησει και εγω με ακριβως ιδια ιστορια με τον φιλο παραπανω αλλα με τον αδερφο μου...και δαρμενοι και "κουρεμενοι" ( γουλι ) φυγαμε απο κει ...
                      Και ο φοβος μας ηταν μην τον καταγγειλουμε γιατι δεν ξεραμε πως να το εξηγησουμε στα γερμανικα και μπορει να μας "απελασουν" . Ειμασταν μικροι τοτε
                      Μην μασατε ...το χει η φαρα μας να εκμεταλευομαστε τους ιδιους μας..

                      Δεν μου φαίνεται καθόλου απίστευτη η ιστορία σου. Όσο για τον φόβο είναι αλήθεια. Κάποτε φοβόσουν να κάνεις καταγγελία στην Ελλάδα για τέτοια θέματα, αλλά το ίδιο ισχύει και δω. Είναι πολύ μικρός ο κόσμος τελικά.. Όσο για τη γλώσσα, ήταν είναι και θα είναι ένα θέμα που μας εμποδίζει σε πολλά πράγματα, ειδικά στο να διεκδικήσουμε τα δικαιώματα μας.

                      Comment


                        #12
                        na milate kai agllika paidhia oso gnorizoun me xeria kai podhia na ypostirikste ton eauto sas, dhen exo kai ego poli kairo, ala dhen masao mia.. opou exo dhikio tous to dieykriizo, na to kanete me opiodhiote tropo, oi germanoi einai dhikaioi, exoun koultoura kai ypomoni, makria apo anthropous pou katalavenete oti sas ekmetaleyontai, ean kai ego exo nostalgia thelouma na ta leme me ellines edho konta mas, pou kan dhen yparxoune, ala parola auta akouo tromera pragmata se ekmetaleusi pou kanoune , apo ellines se ellines, kali dhinami....

                        Comment


                          #13
                          Δεν σκεφτήκατε ότι είναι πιθανότερο να μιλάνε αγγλικά στις υπηρεσίες από το να σας "απελάσουν"; Οι αρμόδιες υπηρεσίες πως θα μάθουν την παρανομία όταν δεν απευθύνεται κανένας; Θα μυρίσουν τα νύχια τους; ή μήπως περιμένετε να σας βιάσουν τη γυναίκα, να σας δείρουν και να βάλουν δούλους τα παιδιά σας στα μαγειρία για να ασχοληθείτε; Τι νομίζετε ότι θα σας κάνουν; Να σας σκοτώσουν, να σας διώξουν από το σπίτι ή να μείνετε χωρίς δουλεία; Εγώ το μόνο που βλέπω είναι να μου δικαιολογείτε την παρανομία, την παραπλάνηση, την καταπάτηση εργασιακών δικαιωμάτων και την λεκτική βία με μια ιστορία παλιάς χρονολογίας που το μόνο κοινό σημείο είναι ο έλληνας, τίποτε άλλο.

                          Εμ τι να κάνουν και οι εργοδότες, αφού δείχνετε ότι τα ανέχεστε όλα.

                          Comment


                            #14
                            εγω παντως στην Στουτγκαρδη και για να δηλωθω και για να βγαλω ακρη με τα χαρτια μου στο ΑΟΚ το εκανα με χειρονομιες και με λιγα γερμανικα που ξερω...ΑΓΓΛΙΚΑ ΓΡΙ δεν μιλησε κανεις..οταν λεμε κανεις κανεις ..εγω ξερω πολυ καλα αγγλικα γενικα αλλα δεν μιλανε δεν θελουν δεν ξερω..ακομα και στην τραπεζα με γερμανικα τα εκανα ολα..English English ολοι λενε bischen bischen και τελικα μονο Hello ξερουν να λενε ..
                            Εγω παντως εχω τον αερα γιατι η Γερμανια ειναι ευρωπαική χώρα και δεν φοβαμαι εχω δικαιωματα σαν ευρωπαιος πολιτης . Στην Αυστραλια που ημουν ποιο πολυ φοβομουν λογω βιζας..εδω τους μιλαω ελληνογερμανικα και δεν μασαω... χαχαχα
                            Never interrupt your enemy when he is making a mistake.

                            Comment


                              #15
                              Originally posted by random View Post
                              Δεν σκεφτήκατε ότι είναι πιθανότερο να μιλάνε αγγλικά στις υπηρεσίες από το να σας "απελάσουν"; Οι αρμόδιες υπηρεσίες πως θα μάθουν την παρανομία όταν δεν απευθύνεται κανένας; Θα μυρίσουν τα νύχια τους; ή μήπως περιμένετε να σας βιάσουν τη γυναίκα, να σας δείρουν και να βάλουν δούλους τα παιδιά σας στα μαγειρεία για να ασχοληθείτε; Τι νομίζετε ότι θα σας κάνουν; Να σας σκοτώσουν, να σας διώξουν από το σπίτι ή να μείνετε χωρίς δουλεία; Εγώ το μόνο που βλέπω είναι να μου δικαιολογείτε την παρανομία, την παραπλάνηση, την καταπάτηση εργασιακών δικαιωμάτων και την λεκτική βία με μια ιστορία παλιάς χρονολογίας που το μόνο κοινό σημείο είναι ο Έλληνας, τίποτε άλλο.

                              Εμ τι να κάνουν και οι εργοδότες, αφού δείχνετε ότι τα ανέχεστε όλα.
                              Random Συμφωνώ απόλυτα μαζί σου, αλλά σκέψου τι στάση θα κρατήσουν σε ΟΛΟΥΣ τους Έλληνες που θα ζητήσουν δουλειά. Ένας μας αν κάνει την κίνηση, θα την πληρώσουν όλοι. Όσο για τα αγγλικά φυσικά και τα χρησιμοποιούν όσοι ξέρουν, όχι όμως σε όλες τις υπηρεσίες. Οι αρμόδιες υπηρεσίες θα σε βοηθήσουν σίγουρα για το θέμα παρανομίας οκ, μετά; Τι κάνεις μετά;; Θα πάρεις τα χρήματα που δεν σου έδινε και κάποια στιγμή θα τελειώσουν. Πάλι στα ίδια θα πέσεις.. Δεν τα ανεχόμαστε όλα, μην είσαι υπερβολικός. Αν τα ανεχόμασταν θα είχαμε όλοι δουλειά ασχέτως αν πληρωνώμασταν λίγα. Δυστυχώς εδώ χρειάζονται οι ελληνικές κοινότητες αλλά δεν βοηθούν και τόσο πολύ εμάς που ερχόμαστε σαν ανειδίκευτοι λαντζέρηδες ή όποια άλλη τέτοια δουλειά, ειδικά στα εστιατόρια..

                              Comment

                              Working...
                              X