Announcement

Collapse
No announcement yet.

Ανταπόκριση - Akisk

Collapse
X
 
  • Filter
  • Time
  • Show
Clear All
new posts

    #16
    Originally posted by Akisk View Post
    Σήμερα τελευταίο βράδυ στην Ελλάδα. Το τελευταίο μήνυμα από Πειραιά. Αύριο πετάμε για Μελβούρνη. Το μόνο που έχω να πω για το τώρα είναι για αποχαιρετισμούς και συναισθήματα. Στομάχι καλό και δάκρυα που στέρεψαν, όσο και να προετοιμάζεσαι για αυτήν την στιγμή δεν κάνεις τίποτα. Ο χρόνος λίγος και οι δουλειές πολλές, ότι προλάβαμε προλάβαμε. Με το καλό να φτάσουμε και με την πρώτη ευκαιρία θα ξεκινήσω να γράφω και γω για τις εντυπώσεις μας. Πατριώτες καλή τύχη σε όλους, δύναμη και δεν μασάμε τίποτα. Bye bye mates
    με το καλο να φτασετε...και καλη αρχη στη νεα σας ζωη....pantamazi_

    Comment


      #17
      Have a safe trip,Akisk!
      May all your dreams and wishes come true!!!
      Να μου φιλησεις την αγαπημενη μου Μελβουρνη!:D
      Με το καλό να τακτοποιηθείτε και θα περιμενουμε τα νεα σας!

      p.s Goodbyes are never easy...
      ''Minds are like parachutes... they only function when open.''

      Comment


        #18
        ΚΑΛΟ ΞΕΚΙΝΗΜΑ!!!!!!
        “Nothing is forever”

        Comment


          #19
          Καλή εγκατάσταση.
          A journey of a thousand miles begins with a single step.

          Comment


            #20
            σε λιγες ωρες θα εχετε αφησει μια αμφιβολη Ελλαδα για να ζησετε ενα καλλιτερο αυριο ...φιλια στην νεα πατριδα...καλη αρχη στη νεα σας ζωη....

            Comment


              #21
              Μπράβο ρε παιδιά, με το καλό να εγκατασταθείτε στη νέα πατρίδα! Καλό ξεκίνημα!
              Ο Τολμών Νικά...Ονειρευτείτε, Σχεδιάστε, Πραγματοποιήστε!

              Comment


                #22
                Καλο ταξιδι καλη αρχη στη νεα σας ζωη και ΚΑΛΗ ΑΝΤΑΜΩΣΗ φιλε.
                Αν δεν φτάσει ο Άνθρωπος στην άκρη του γκρεμού, Δεν βγάνει η ράχη του φτερούγες να πετάξει.

                Comment


                  #23
                  KAΛΟ ΤΑΞΙΔΙ ΠΑΙΔΙΑ ΚΑΛΗ ΑΝΤΑΜΩΣΗ
                  ΠΕΙΡΑΙΑΣ !!!!!!!!! KAI ΓΩ ΑΠΟ ΕΚΕΙ ΕΙΜΑΙ!!!!!!!!!!!


                  ΜΕΤΑΝΑΣΤΕΥΣΗ COPY-PASTE............. "ΔΕΝ ΥΠΑΡΧΕΙ....... !!!!!!!"

                  Comment


                    #24
                    KAΛΟ ΤΑΞΙΔΙ ΚΑΙ ΑΠΟ ΜΕΝΑ
                    ΚΑΛΗ ΑΝΤΑΜΩΣΗ
                    ΑΝΤΕ ΝΑ ΜΑΖΕΥΟΜΑΣΤΕ ΤΑ ΠΕΙΡΑΙΩΤΑΚΙΑ ΚΑΙ ΔΩ !!!!!!!!!!!!!!!!!!!!


                    Με κόπο αποκτά κανείς τις γνώσεις !!!

                    Comment


                      #25
                      καλό ταξίδι ... καλή αρχή... όλα να σου πάνε όπως επιθυμείς!!!
                      ΤΗΙΝΚ....It's not illegal ....YET!!!

                      Comment


                        #26
                        Καλο ταξίδι και να είσαι σίγουρος ότι. Κάνεις το καλύτερο για σένα και την οικογένειά σου! !!!! Και όσο για τα συναισθήματα τις τελευταίας βραδιας.......κουράγιο! !!!!!

                        Comment


                          #27
                          Πρώτες εντυπώσεις στη Μελβούρνη

                          Ευχαριστούμε πολύ όλους Πειραιώτες και μή
                          Σήμερα επισκεφθήκαμε το κέντρο της πόλης. Κάνει λιγάκι κρύο, βρέχει που και που(αν και χωρίς ομπρέλα δεν βρέχεσαι εδώ ), έχουμε ρίξει και κάτι ζεμπεκιές λόγω του ταξιδιού, κατά τα άλλα όλα καλά. Δεν θα ξεχάσω ποτέ την πρώτη μέρα στην Μελβούρνη. Μας φιλοξενεί μια Θεία μου ή γιαγιά μου όπως λέει η γυναίκα μου (80χρονών η super γιαγιά, ζωή να έχει), αφού λοιπόν φθάσαμε στην Μελβούρνη Τρίτη 01:00, βγήκαμε πήραμε ένα ταξί με έναν κινέζο οδηγό και φθάσαμε στο σπίτι. 1ο σοκ(χαχαχχχα) η γιαγιά είχε αφήσει τα φώτα του σπιτιού ανοικτά όπως μου είχε πεί, το θέμα ήταν οτι κουδούνι γιοκ(το είχε αφαιρέσει γιατί την ενοχλούσε), η πόρτα του γκαράζ ήταν σφινωμενή, και κάπου εδώ αρχίζει το πανηγύρι ερε γλέντια, φωνές κακό τίποτα σκέφτομαι σιγά σιγά την ιδέα του ξενοδοχείου. Η γυναίκα μου να διαμαρτύρεται οτι κρυώνει κ.τ.λ. Τελικά κάνω τον Ταρζάν για να σώσω την Τζέιν και να την βγάλουμε καθαρή σε κάνα κρατητήριο.
                          Ξάφνου ακούω την γιαγιά (Δόξα συ ο Θεός), μπήκαμε κανονικά και με το νόμο(από σπόντα δηλαδή), ούτε στο αεροδρόμιο τέτοιο check-in, πιο εύκολα περάσαμε το immigration, το custom(ούτε σκυλιά, ούτε γάτες, μόνο κάτι κατσίκες είχαν περάσει λίγο πρίν και μύριζε λιγάκι). Το πρωί λοιπόν σηκωθήκαμε κάπου στις 09:00 με 4 ώρες ύπνο, μας περίμενε ένα ωραιότατο και πλούσιο πρωινό και μετά η πρώτη μας βόλτα με τη γιαγιά, για να πάμε στην τράπεζα όπου είχαμε ανοίξει λογαριασμό από την Ελλάδα. Λοιπόν, στη διαδρομή με τα πόδια συναντούμε μια άλλη γιαγιά ελληνίδα από την Χαλκιδική. Αφού πήγαμε όλοι μαζί στην τράπεζα και κάναμε την δουλειά μας εύκολα, ξαφνικά βρισκόμαστε σε ένα φρουτάδικο, όχι από αυτά που τρώμε αλλά από αυτά που τα ταίζουμε!!!!!!
                          Πίνουμε λοιπόν τσάμπα καφεδάκι(οι γιαγιάδες εκεί ήταν κάτι σαν gold members) και ενημερωθήκαμε και για άλλα μαγαζιά παρόμοιου τύπου όπου δίνουν και τσάμπα φαγητό, φεύγουμε. Εκεί χαιρετούμε την συμπαθητική γιαγιούλα και συνεχίζουμε προς άγνωστη πάλι κατεύθυνση με την super γιαγιά μου. Βρισκόμαστε λοιπόν σε ένα σοκάκι που φαινόταν να μην υπάρχει τίποτα, ανοίγει η γιαγιά μια πόρτα και ανεβαίνουμε μια σκάλα όπου οδηγούσε σε ένα άλλο φρουτάδικο πιό καλό. Ρίξαμε πολύ γέλιο και με την γιαγιά μου, και αφού τελείωσε γυρίσαμε πίσω σπίτι. Σήμερα λοιπόν πήγαμε στο κέντρο της Μελβούρνης(χωρίς την γιαγιά), πήραμε καρτoτηλέφωνα και broadband για το Laptop. Ακόμα έχουμε κάτι ψιλοζεμπεκιές, και αναγκαστήκαμε να γυρίσουμε με ταξί γιατί δεν την παλεύαμε(Melbourne-Prahran). Αύριο θα επισκεφτούμε το Medicare, να αρχίσουμε σιγά σιγά να κάνουμε και καμιά δουλειά.
                          Πατριώτες αυτά για σήμερα, ελπίζω να έχω χρόνο και αύριο να γράψω γιατί έχουμε και το σόι της γυναίκας μου που μας περιμένει και αυτό.

                          Comment


                            #28
                            Καταπληκτικη Ανταποκριση!! Νασαι καλα εσυ και η σουπερ γιαγια !!!!
                            Των Φρονίμων τα παιδια ΠΡΙΝ πεινασουν βγαζουν .... VISA !!

                            Comment


                              #29
                              Φοβερη ανταποκριση! εχω πεσει απ την καρεκλα ,απ τα γελια! δλδ θα σας εθισουν στον τζογο οι σουπερ γιαγιαδες;

                              υ.γ 1 τζαμπα καφες και φαγητο ! not bad!

                              υ.γ 2 Περιμενουμε εναγωνιως τις συνεχειες ! Προβλεπονται πολυ ενδιαφερουσες!

                              υ.γ 3 με το καλό να μπειτε σε μια σειρα και να τακτοποιηθειτε ! Σας το ευχομαι ολοψυχα!
                              ''Minds are like parachutes... they only function when open.''

                              Comment


                                #30
                                Αν και ακόμα να συνέλθουμε από το ταξίδι, είπα δεν παίρνω κάνα τηλέφωνο να αρχίσω και καμιά δουλεία, μιας και βάλαμε και ίντερνετ. Ξεκίνησα λοιπόν πρώτα να πάρω τηλέφωνο το centrelink, ζήτησα να μιλήσω στα ελληνικά για να μην έχουμε και καμιά παρανόηση και να είμαστε και σίγουροι. Όντως λοιπόν την διαδικασία την έκανα από το τηλέφωνο, μου έκλεισαν ραντεβού για σήμερα σε ένα γραφείο ευρέσεως εργασίας κοντά στο σπίτι που μένω, και την άλλη Τετάρτη στο centrelink για να τους πάω διαβατήριο, λογαριασμό τραπέζης κ.τ.λ. Επίσης θα χρειαστεί και αριθμό φορολογικού μητρώου, όπου και αυτό το έκανα online. Θα μου στείλει και Δευτέρα με Τρίτη τα έγγραφα που χρειάζονται και μου άνοιξε και αριθμό πελάτη στο centrelink, μου εξήγησε το τι θα κάνω και το πώς λειτουργεί το σύστημα, όλα καλά.Με ρώτησε αν έχω σπίτι δικό μου με αξία μεγαλύτερη από 190000 δολάρια και καταθέσεις, αυτά. Έτσι λοιπόν με δύο μέρες μόλις στην Μελβούρνη, και με ένα τηλέφωνο, γράφτηκα στο ταμείο ανεργίας και απέκτησα και αριθμό φορολογικού μητρώου το οποίο θα καθυστέρηση από ότι μου είπαν κάνει κάπου στις 28 μέρες λόγω φόρτου εργασίας αλλά δεν θα έχω κανένα πρόβλημα. Για το medicare τώρα, με ενημέρωσαν ότι πρέπει να τους αποδείξω ότι έχω αφήσει την χώρα μου και ήρθα για μόνιμα στην Αυστραλία. Αυτό γίνεται με ένα χαρτί λογαριασμού τραπέζης, ότι έχει κλείσει ή ότι έχω πουλήσει κάποιο σπίτι κ.τ.λ. Διαφορετικά όταν πιάσω δουλειά ή νοικιάσω σπίτι δικό μου, με χαρτί από τον εργοδότη μου ή το ενοικιαστήριο. Ο θείος με ενημέρωσε ότι μου έχει βρει και κάνα δυο αυτοκίνητα να δούμε σε πολύ καλή κατάσταση με 2000-3000 δολάρια. Αυτά τα ολίγα για σήμερα, άντε και καμιά λιακάδα μας έφαγε η βροχή παναγία μου

                                Comment

                                Working...
                                X