Announcement

Collapse
No announcement yet.

Ανταπόκριση - Akisk

Collapse
X
 
  • Filter
  • Time
  • Show
Clear All
new posts

    #31
    Originally posted by Akisk View Post
    ....................Ο θείος με ενημέρωσε ότι μου έχει βρει και κάνα δυο αυτοκίνητα να δούμε σε πολύ καλή κατάσταση με 2000-3000 δολάρια.
    Προσοχή με τους θείους...έχουν κάψει πολύ κόσμο...
    Στο γράφω γιατί έχω γνωρίσει κάτι "θείους" που είναι 30 χρόνια εδώ και δεν έχουν πάει πιό πέρα από το suburb που κατοικούν...Πιθανά να νομίζουν ότι χρειάζεται visa για να πας στο city και δεν το ρισκάρουν...

    Γιά αυτοκίνητα
    http://www.gumtree.com.au/
    Used Cars - New Cars - Search New & Used Cars For Sale - carsales.com.au
    Trovit - A classified search engine for real estate, jobs and cars
    Cars for sale | New & Used Cars | Car news, reviews & blogs at carsguide.com.au
    Used Cars for Sale - Browse New & Used Cars - CarPoint Australia
    Second Hand & Used Cars for sale Australia | Tradingpost
    Drive.com.au | Car Reviews | Car News | Buy New & Used Cars

    Comment


      #32
      Δες και εδώ για αυτοκίνητο. Εγώ πήρα το δικό μου από εκεί και είμαι πολύ ευχαριστημένος.
      Melbourne’s Cheapest Cars, Used Cars Melbourne, Used Cars for Sale, Car Loans

      Γνώμη μου να πάρεις αυτόματο, γιατί θα πιαστεί το πόδι σου με το συμπλέκτη όταν έχει κίνηση. Αν βρείς κάτι με πολλά κυβικά, τότε φρόντισε να έχει και αέριο. Αλλιώς δε λέει σε κατανάλωση καυσιμου.
      Κάθε πρόβλημα, έχει και μια λύση

      Comment


        #33
        2 Εβδομάδες στη Μελβούρνη

        Καλησπέρα και πάλι, δεν έχω γράψει τόσο καιρό για το λόγο ότι το τρέξιμο δεν έχει σταματήσει και ο χρόνος είναι περιορισμένος. Έχουμε επικεντρωθεί στο να βρούμε σπίτι και παράλληλα για δουλειά. Το αυτοκίνητο, το αφήσαμε για λιγάκι μιας και βρήκαμε σπίτι σχεδόν στο κέντρο στο Southbank ένα διαμέρισμα 60τ.μ. στον 23ο όροφο, με όλες τις ηλεκτρικές συσκευές, καινούργιο, θέα τον ωκεανό, πισίνες, γκαράζ κ.τ.λ. Το συγκεκριμένο είχε 480 δολάρια την εβδομάδα αλλά με ενημέρωσε ο ατζέντης που το νοίκιαζε ότι αν εγώ και η σύζυγος δηλώνουμε εισόδημα κάτω από 60.000 δολάρια το χρόνο, το νοίκι θα είναι 340, γιατί επιδοτείτε από το κράτος. Το κλείσαμε και την Πέμπτη μάλλον, αν έχω έτοιμα τα χαρτιά, θα μας δώσει το κλειδί. Σήμερα επισκεφτήκαμε έναν γνωστό ο οποίος έχει μια μεγάλη εταιρία καθαρισμού κτιρίων και μας έδωσε δουλειά με καλά χρήματα, λεπτομέρειες για την δουλειά θα γράψω σε επόμενο πόστ. Επίσης επικοινώνησα με μια ατζέντη για να με βοηθήσει σχετικά με τις άδειες βοηθού ηλεκτροτεχνίτη που έχω φέρει από την Ελλάδα, και την επόμενη εβδομάδα θα την συναντήσω. Τώρα για να αναφερθώ στη ζωή εδώ στη Μελβούρνη, μόνο εντυπώσεις έχω ακόμα μιας και είμαι μικρό χρονικό διάστημα. Να πω ότι μου λείπει η Ελλάδα θα πω ψέμματα, έλληνες υπάρχουν παντού, μαγαζάκια με ωραίο καφέ πάρα πολλά, οι τιμές στα φαγάδικα δεν μπορώ να πω ότι είναι και τόσο τρομακτικές όσο άκουγα. Οι συγκοινωνίες όντως είναι ακριβές, τα τσιγάρα ναι και έχουν και απαίσιες φωτογραφίες, τα ρούχα είναι ακριβά αλλά υπάρχουν και φθηνά. Αυτά για σήμερα και όσο αφορά τους συγγενείς, μπορώ να γράψω αρκετά και όχι μόνο δικά μου αλλά και άλλων που γνώρισα εδώ αλλά δεν ήρθε η ώρα. Πρώτα να φύγω να πάω σε ένα σπιτάκι δικό μου να τακτοποιηθώ και μετά θα τα πούμε. Χαιρετίσματα από Μελβούρνη και δύναμη πατριώτες!!!!!

        Comment


          #34
          Originally posted by Akisk View Post
          Καλησπέρα και πάλι, δεν έχω γράψει τόσο καιρό για το λόγο ότι το τρέξιμο........................................... ............................ Χαιρετίσματα από Μελβούρνη και δύναμη πατριώτες!!!!!
          Ωραίος Ακη!!!!!! Σύντομος & περιεκτικότατος!!!! Καλή τακτοποίηση φίλε μου & καλή συνέχεια!!!!
          Don't ever mistake someone's silence for ignorance, calmness for acceptance and kindness for weakness!

          Comment


            #35
            Mπραβο Akisk! Kαλως να πατε στο νεο σας σπιτι και καλη αρχη στην δουλειά!
            (καλή η επιδοτηση ενοικιου ,αλλά ευχομαι να ξεπερασετε οι δυο σας τα 60k ! )
            ''Minds are like parachutes... they only function when open.''

            Comment


              #36
              Συγγενολόι!!!!!

              Καλησπέρα και πάλι από Μελβούρνηηηηη!!!!!!
              Σήμερα Σάββατο και είμαστε καλεσμένοι για γουρουνόπουλο σε συγγενείς της γυναίκας μου. Ευτυχώς είχαμε επιτυχία ένα στα δύο σόγια. Επειδή τρέχουμε για να προλάβουμε σαν να έχουμε νέφτι από πίσω και δεν προλαβαίνω να γράφω συχνά για θέματα που μπορεί να ενδιαφέρουν πολύ κόσμο που θέλει να μεταναστεύσει στη καλό διαφημισμένη Αυστραλία θα εστιάσω σε σημεία που εγώ νομίζω ότι χρειάζεται. Ας πούμε για τους καλούς και κακούς συγγενείς και γενικά για τους ελληνοαυστραλούς να τους πω. Θα τους πω. Λοιπόν το σόι το δικό μου μας βγήκε λιγάκι σκάρτο, συμβαίνει και στις καλύτερες οικογένειες. Η Θεία που μας φιλοξένησε για ακριβώς 22 μέρες(παναγία μου και Χριστέ μου πως πέρασαν) θα μου μείνουν αξέχαστες. Από την δεύτερη κιόλας μέρα ξεκίνησαν τα όργανα, δε μπαίνω σε λεπτομέρειες μόνο θα πω ότι φεύγαμε από τις 11 το πρωί και γυρνάγαμε 9 με 10 το βράδυ, μιλάμε για πολύ ποδαρόδρομο. Κατάφερα από μόνος μου σε αυτές τις μέρες να βρώ σπίτι, να τακτοποιήσω centrelink, medicare κ.τ.λ και δουλεία με την βοήθεια της θείας (και του θείου ) από μεριάς της γυναίκας μου. Η θεία μας έκανε την ζωή όχι απλά δύσκολη αλλά απερίγραπτη, ο θείος βέβαια μου θύμισε τον αείμνηστο Ανδρέα Παπανδρέου (Θα,θα,θα,θα,θα,θα). Επειδή όμως είμαστε και γατόνια λόγω Πειραιά την βρήκαμε την άκρη δόξα τον Μεγαλοδύναμο. Μάλλον εδώ στην Αυστραλία κάτι παθαίνουν οι άνθρωποι και η διάθεση τους αλλάζει όσο συχνά αλλάζει και ο καιρός εδώ στη Μελβούρνη. Το καλό στην υπόθεση είναι ότι μπήκαμε σπίτι μας, έχουμε ρεύμα, τα έπιπλα θα μας έρθουν την Δευτέρα, νεράκι όσο θέλουμε και ζεστό. Την δουλίτσα για αρχή δόξα τον Κύριο την έχουμε, την υγεία μας να έχουμε και όλα καλά. Όσο αφορά την Αυστραλία μακάρι και στην Ελλάδα να μίλαγαν έτσι, όπως μιλάνε οι Αυστραλοί για την δική τους χώρα. Στραβά υπάρχουν παντού πουθενά δεν υπάρχει ο παράδεισος, μην περιμένετε να βρείτε την τέλεια χώρα, η Αυστραλία είναι μια ανεπτυγμένη χώρα που έχει σύστημα και πλούσια σε ορυκτό πλούτο. Για σήμερα αυτά μόλις βάλω και ίντερνετ στο σπίτι γιατί τώρα είμαι με broandband στο laptop θα ενημερώσω και για άλλα. See you mates!!!!!!!!

              Comment


                #37
                Εδώ είμαστε και 'μεις!!!!!!

                Καλησπέρα και πάλι μετά από σχεδόν 1,5 χρόνο εγκατάστασης μας στην Αυστραλία.
                Δεν είχα γράψει κάτι τόσο καιρό γιατί ήθελα να είμαι πιο ήρεμος μετά από αρκετές περιπέτειες. Ο απολογισμός μπορώ να πω ότι είναι θετικός, έχω πλέον δουλειά εγώ και η γυναίκα μου, έχουμε το σπίτι μας, το αυτοκίνητο μας και την υγεία μας και μετά από πολύ καιρό κάνουμε και αποταμίευση, κάτι που είχαμε ξεχάσει. Η ζωή μας εδώ πλέον κυλάει πιο ήρεμα και χωρίς άγχος. Τελικά μπορώ πλέον να πω για την Αυστραλία ότι είναι ένα πολύ οργανωμένο κράτος όπου εφαρμόζονται οι νόμοι και η τάξη, πράγματα τα οποία βέβαια τα πληρώνεις με το αζημίωτο χωρίς αυτό να σημαίνει ότι όλα είναι τέλεια!!!! Τίποτα δεν είναι τσάμπα, σε λίγο θα φορολογήσουν και τις ιδέες, θα σκέφτεσαι κάτι και θα έρχεται ο εφοριακός και θα σου λέει οτι επειδή σκέφτηκες πρέπει να πληρώσεις:P. Το θέμα είναι πέρα από την πλάκα ότι τα χρήματα σου τα βλέπεις μπροστά σου. Φέτος με την επιστροφή φόρου που είχα για πρώτη φορά στη ζωή μου μου έστειλαν και αναλυτική κατάσταση για το που πηγαίνει το κάθε σέντς που μου παρακρατήθηκε. H ζωή εδώ για έναν νεοφερμένο μετανάστη δεν είναι εύκολη και στρωμένη με ροδοπέταλα, και το λέω αυτό γιατί πολλοί νομίζουν ότι το μόνο που χρειάζεται είναι να έρθεις στην χώρα των θαυμάτων(Αυστραλία) και όλα θα λυθούν δια μαγείας. Τα πράγματα έχουν δυσκολέψει και εδώ αρκετά, και σε θέμα δουλειάς αλλά και γενικότερα σε θέμα επιβίωσης, τα έξοδα είναι πολλά. Σε σύγκριση με την Ελλάδα και γενικότερα με την Ευρώπη αν εξαιρέσεις κάποιες βόρειες χώρες. Ένα πράγμα που θα ήθελα να επισημάνω είναι για αυτούς που σκέφτονται να έρθουν στην Αυστραλία, είναι πριν φτάσετε στη είσοδο του αεροπλάνου κάντε καλή προετοιμασία από την Ελλάδα, ενημερωθείτε όσο περισσότερο μπορείτε, εδώ στο πατριωτάκι θα βρείτε πολλά πράγματα που έχουν αφιερώσει πολύ χρόνο πολλά παιδιά και είναι και έγκυρα, βοηθούν πολύ, επίσης να έχετε εναλλακτικές λύσεις. Σκεφτείτε είστε στην άλλη άκρη του κόσμου μόνοι σας σε μία ξένη χώρα, μην περιμένετε να έρθει κάποιος να σας πιάσει από το χεράκι. Αυτά τα όλιγα προς το παρόν και κάτι άλλο, φεύγεις από την Ελλάδα και ξεχνάς όλα τα άσχημα της και θυμάσαι μόνο τα καλά της, έτσι είναι η ζωή.Ευτυχώς υπάρχουν οι ειδήσεις από την Ελλάδα που σου θυμίζουν για ποιόν λόγο αναγκάστηκες να φύγεις, και δεν χάνουν λεπτό να στο υπενθυμίζουν. Να ναι καλά οι άνθρωποι!!!!!!!!

                Comment


                  #38
                  Μπράβο που τα καταφέρατε. Σας εύχομαι να τα πάτε ακόμα καλύτερα στη συνέχεια. Εμείς που ετοιμαζόμαστε τώρα για το μεγάλο βήμα χαιρόμαστε πολύ για τους πατριώτες μας που το έκαναν και τα κατάφεραν.

                  Comment


                    #39
                    Καλώς τον ,τον Akisk!

                    Μια χαρά ,τα νεα σας !
                    ''Minds are like parachutes... they only function when open.''

                    Comment


                      #40
                      Originally posted by Akisk View Post
                      Καλησπέρα και πάλι μετά από σχεδόν 1,5 χρόνο εγκατάστασης μας στην Αυστραλία.
                      Δεν είχα γράψει κάτι τόσο καιρό γιατί ήθελα να είμαι πιο ήρεμος μετά από αρκετές περιπέτειες. Ο απολογισμός μπορώ να πω ότι είναι θετικός, έχω πλέον δουλειά εγώ και η γυναίκα μου, έχουμε το σπίτι μας, το αυτοκίνητο μας και την υγεία μας και μετά από πολύ καιρό κάνουμε και αποταμίευση, κάτι που είχαμε ξεχάσει. Η ζωή μας εδώ πλέον κυλάει πιο ήρεμα και χωρίς άγχος. Τελικά μπορώ πλέον να πω για την Αυστραλία ότι είναι ένα πολύ οργανωμένο κράτος όπου εφαρμόζονται οι νόμοι και η τάξη, πράγματα τα οποία βέβαια τα πληρώνεις με το αζημίωτο χωρίς αυτό να σημαίνει ότι όλα είναι τέλεια!!!! Τίποτα δεν είναι τσάμπα, σε λίγο θα φορολογήσουν και τις ιδέες, θα σκέφτεσαι κάτι και θα έρχεται ο εφοριακός και θα σου λέει οτι επειδή σκέφτηκες πρέπει να πληρώσεις:P. Το θέμα είναι πέρα από την πλάκα ότι τα χρήματα σου τα βλέπεις μπροστά σου. Φέτος με την επιστροφή φόρου που είχα για πρώτη φορά στη ζωή μου μου έστειλαν και αναλυτική κατάσταση για το που πηγαίνει το κάθε σέντς που μου παρακρατήθηκε. H ζωή εδώ για έναν νεοφερμένο μετανάστη δεν είναι εύκολη και στρωμένη με ροδοπέταλα, και το λέω αυτό γιατί πολλοί νομίζουν ότι το μόνο που χρειάζεται είναι να έρθεις στην χώρα των θαυμάτων(Αυστραλία) και όλα θα λυθούν δια μαγείας. Τα πράγματα έχουν δυσκολέψει και εδώ αρκετά, και σε θέμα δουλειάς αλλά και γενικότερα σε θέμα επιβίωσης, τα έξοδα είναι πολλά. Σε σύγκριση με την Ελλάδα και γενικότερα με την Ευρώπη αν εξαιρέσεις κάποιες βόρειες χώρες. Ένα πράγμα που θα ήθελα να επισημάνω είναι για αυτούς που σκέφτονται να έρθουν στην Αυστραλία, είναι πριν φτάσετε στη είσοδο του αεροπλάνου κάντε καλή προετοιμασία από την Ελλάδα, ενημερωθείτε όσο περισσότερο μπορείτε, εδώ στο πατριωτάκι θα βρείτε πολλά πράγματα που έχουν αφιερώσει πολύ χρόνο πολλά παιδιά και είναι και έγκυρα, βοηθούν πολύ, επίσης να έχετε εναλλακτικές λύσεις. Σκεφτείτε είστε στην άλλη άκρη του κόσμου μόνοι σας σε μία ξένη χώρα, μην περιμένετε να έρθει κάποιος να σας πιάσει από το χεράκι. Αυτά τα όλιγα προς το παρόν και κάτι άλλο, φεύγεις από την Ελλάδα και ξεχνάς όλα τα άσχημα της και θυμάσαι μόνο τα καλά της, έτσι είναι η ζωή.Ευτυχώς υπάρχουν οι ειδήσεις από την Ελλάδα που σου θυμίζουν για ποιόν λόγο αναγκάστηκες να φύγεις, και δεν χάνουν λεπτό να στο υπενθυμίζουν. Να ναι καλά οι άνθρωποι!!!!!!!!
                      Ετσι ακριβώς οπως τα λές και δω ο δρόμος δεν ειναι στρωμένος με ροδοπέταλα που φαντάζονται κάποιοι αλλά αν κοπιάσεις τουλάχιστον ανταμοίβεσαι !!!!!!
                      Με κόπο αποκτά κανείς τις γνώσεις !!!

                      Comment


                        #41
                        Είναι ελπιδοφόρο να ξέρεις ότι αν προσπαθήσεις τουλάχιστον υπάρχει ελπίδα να αναγνωριστεί η προσπάθεια σου. Κάτι που δε συμβαίνει εδώ στην Ελλάδα. Όσο και να προσπαθείς αυτά που κάνεις δεν αρκούν και δεν ανταμοίβονται όπως θα έπρεπε !
                        Μπράβο. Να είστε τυχεροί και να σας έρθουν όλα όπως επιθυμείτε!!!

                        Comment

                        Working...
                        X