Announcement

Collapse
No announcement yet.

ΑΦΗΓΗΣΕΙΣ..........

Collapse
X
 
  • Filter
  • Time
  • Show
Clear All
new posts

    #31
    Originally posted by John.S View Post
    ΕΥΓΕ ΕΛΛΗΝΑ ΕΥΓΕ , Η ΜΑΝΑ ΣΠΑΡΤΗ ΚΑΙ ΟΛΟΙ ΟΙ ΕΛΛΗΝΕΣ ΣΕ ΤΙΜΟΥΝ, ΕΥΓΕ

    Comment


      #32
      Να είσαι καλά Αντώνη και νε σου έρχονται όλα όπως επιθυμείς πραγματικά. Ελπίζω εάν κάποιος έλληνας θα σου ζητήσει βοήθεια δεν θα αρνηθείς όπως κάποτε σου συμπεριφέρθηκαν άλλοι και θα βοηθήσεις έστω και με ένα καλό λόγο η συμβουλή. Δηλαδή να μην κρατάς την κακία.
      Πέρασα και’γω παρομοια πράγματα όταν ήρθα μετανάστρια το 1993 στην Ελλάδα από μακρινή Σιβηρία. Υπήρχε εκμετάλλευση στην Ελλάδα παντού, και από τους Έλληνες και από τους ρώσους. Ωστόσο το μόνο πράγμα που έμαθα με σιγουριά ότι κανείς δεν θα με βοηθησει εκτός από τον εαυτό μου. Παρόλο που έχω συναντήσει υπέροχους ανθρώπους στην Ελλάδα και γενικά θεωρώ τους έλληνες ως πολύ ντόμπρους (πάντα σε σύγκριση με τους ρώσους).
      Και τώρα αλλάζουμε εποχή και πάμε παραπέρα με την σκέψη (που κάπως με καθησυχάζει )ότι δεν είμαι μόνη σε αυτήν την κατάσταση και πολλοί τα κατάφεραν …θα καταφέρω και’γω.
      Φιλιά και σ’ευχαριστω πολύ για την ειλικρίνεια σου!!!

      Comment


        #33
        Εξαιρετική αφήγηση, εξαιρετικός και πραγματικά θαυμαστός ο αγώνας σου antogeor... Πραγματικά, τα λόγια είναι περιττα. Αλλά διαπιστώνει κανείς, και την δύναμη της θέλησης του ανθρώπου!
        To accomplish great things, you must not only act, but also dream, not only plan, but also believe. ANATOLE FRANCE.

        Comment


          #34
          Ενα μεγαλο ΜΠΡΑΒΟ μονο θα σου πω. Σε σενα, και σε τοσα αλλα παιδια απο εδω μεσα που ισως ακομα να μην εχουν μιλησει.
          Ξερω πολυ καλα οτι υπαρχουν, δυστηχως καθε νεομεταναστης κουβαλαει μια καταρα.

          Η ιστορια σου ειναι μεγαλο μαθημα για ολους μας, εκανες πολυ καλα και την μοιραστηκες μαζι μας.

          Αντωνη συνεχισε να προχωρας μπροστα ..... και οταν ανεβεις ψηλα, ολα αυτα θα ειναι μια κακη αναμνηση.

          Ειμαστε ολοι μαζι σου.
          Παντα φιλικα
          Βαγγέλης

          Comment


            #35
            Ωρε Αντωνη με λιγοστο κουραγιο ειμαστε οσοι ακομα σκεφτομαστε να φυγουμε !
            Θα προτιμουσα να ακουγα μια πιο ευκολη εκδοχη αλλα δεν γελιεμαι σιγουρα - η αληθεια σου ειναι και η πραγματικοτητα
            που περιμενει τους υποψηφιους μεταναστες.
            Να εισαι ολο και καλυτερα σου ευχομαι και μακαρι να μας εμπνευσεις και ολους εμας που ακομα ψαχνουμε μια διεξοδο.
            Aloha bro !!!
            http://www.surfingreece.piczo.com/
            http://bboardingreece.wordpress.com/author/bodyboardingreece/

            Comment


              #36
              Κατ' αρχήν να σε συγχαρώ για την προσπάθειά σου και εύχομαι να πάνε όλα καλά.

              Θα ήθελα να προσθέσω μια ακόμη κατηγορία μεταναστών. Πρόκειται για ανθρώπους όπως εγώ και η σύζυγος, που φεύγουμε (γαι Καναδά) προσδοκώντας να δημιουργήσουμε εκεί κάτι καλύτερο κυρίως για τα παιδιά μας. Έχουμε που την κεφαλή κλίνει όπως λες (οριακά τη βγάζουμε), όμως πιθανόν να μην έχουμε μετά από 2 ή 3 ή 4 χρόνια. Το σίγουρο όμως είναι πως εάν μείνουμε εδώ, τα παιδιά μας που δε φταίνε σε τίποτε θα αντιμετωπίσουν πολύ άσχημες καταστάσεις.
              Προσωπικά δε θέλω (και έχω πάψει) να ακούω και να ζω αυτή την κοροϊδία και θέθω να προσπαθήσω να προσφέρω κάποια καλύτερη ποιόητα ζωής και εκπαίδευσης στα παιδιά μου. Με αφορμή την απόσπαση της συζύγου (δασκάλα) μου δίνεται η ευκαιρία σε ένα χρόνο (πιστεύω θα τον αντέξω οικονομικά αν δε βρω άμεσα δουλειά) να κάνω ένα νέο ξεκίνημα.
              Πιστεύω πως όταν έχεις να χασεις κάτι (π.χ. μια δουλειά η οποία μορεί να μη σε περιμένει όταν γυρίσεις, οπότε την πάτησες) η απόφαση είναι πιο δύσκολη!
              Όταν όπως λες δεν έχεις στον ήλιο μοίρα, ουσιαστικά δε ρισκάρεις (δεν υποβαθμίζω την προσπάθεια κανενός).
              Όταν όπως λες κάνεις και λίγο τουρισμό, ουσιαστκά δεν ανήκεις στους οικονομικούς μετανάστες!

              Με τα όσα είπες μας βοηθάς πολύ κυρίως στο να μην αφήσουμε τον εαυτό μας να πιστέψει πως θα πάμε εκεί και θα μας βοηθήσουν οι καλοί Έλληνες συμπατριώτες μας και όλα θα πάνε καλά (μακάρι να γίνει).

              Comment


                #37
                Νεομεταναστες

                Θα συμφωνησω και εγω με τον προλαλησαντα aben οσον αφορα την προσθηκη οχι μονο μιας αλλα πολλων ακομα κατηγοριων Νεομεταναστων...

                Νομιζω οτι παρολο που εχω, κατα καποιον τροπο, που την κεφαλη κλινει , δεν το ειδα ποτε οτι ανεβαινω να κανω διακοπες ....
                Οι λιγοστες οικονομιες ομως δεν ειναι ατελειωτες .....και συνεχιζω να τις κρατω με νυχια και με δοντια γιατι θεωρω οτι ολο και καποια δυσκολη οικονομικα στιγμη θα εμφανιστει.....
                Οργανωσα λοιπον τον χρονο μου ετσι ωστε να δουλευω ολη την εβδομαδα προκειμενου να βγαζω τα εξοδα του μηνα και εαν προλαβαινω να διαβαζω και να ξεκουραζομαι και να αφιερωσω μονο το Σαββατο στο σχολειο απο το πρωι μεχρι το απογευμα χωρις καμια απουσια... κατι καταφερα...

                Και συνεχιζω να αγωνιζομαι καθημερινα να βελτιωσω τις συνθηκες στον νεο τοπο που ζω...

                Οι Σουηδοι, οι απλοι Σουηδοι της διπλανης πορτας, ειναι ενας λαος με γνησια ευγενεια και ωρες ωρες παιδικη αθωωτητα.... προθυμος να βοηθησει και να πιστεψει τον καθε μεταναστη που εμφανιζεται και του λεει οτι χρειαζεται βοηθεια...
                με εχουνε βοηθησει καποιοι Ελληνες αλλα εχω βρει ζεστασια και αλληλεγγυη και απο Πολωνους, Ιρανους, Ρουμανους και βεβαια Σουηδους!

                Comment


                  #38
                  Σιγουρα,υπαρχουν και αλλες εκδοχες,και αλλες αποψεις,και αλλες προσωπικες ιστοριες,ομμως εδω αναφερθηκα στη δικη μου ιστορια,που συνεχιζεται, και αναφερομαι στην δικη μου οπτικη γωνια, που βλεπω τα τεκτενομενα.Ειμαστε εδω,και για την επομενη αφηγηση,την επομενη ματια στον σκληρο μα συναμα, και μονο ελπιδοφορο δρομμο της Μεταναστευσης.

                  Comment


                    #39
                    Ενα μεγαλο ΜΠΡΑΒΟ στον antogeor και σε ολα τα παιδια που το παλευουν σκληρα, πραγματικα επειδη το περασα και εγω για λιγο (4 μηνες) εχω να πω οτι ειναι παααρα πολυ δυσκολος και επωδυνος ψυχικα και σωματικα ο αγωνας για μια καλυτερη ζωη, και θελει πολυ υπομονη και επιμονη πραγματικα και ψυχικα αποθεματα, εισαστε ηρωες που τα καταφερατε σε μια τοσο δυσκολη για την Ευρωπη εποχη.
                    Σας αξιζει η καλυτερη ζωη που παλεψατε τοσο σκληρα για αυτην ,και ευχομαι σε ολους απο καρδιας να τα καταφερετε.
                    pantamazi_
                    Ωσπου τέλος ένιωσα κι ας πα' να μ'έλεγαν τρελλό πως από ΄να τίποτα γίνεται ο Παράδεισος (Ελύτης)

                    Comment

                    Working...
                    X