Close
Login to Your Account
patriotaki.net
Σελίδα 2 από 4 ΠρώτηΠρώτη 1234 ΤελευταίαΤελευταία
Εμφάνιση αποτελεσμάτων : 11 έως 20 από 37
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα απο Chrisgr Εμφάνιση μηνυμάτων
    μενω σε πολυκατοικια και εχω μπαλκονι..μπορω να βαλω δορυφορικο πιατο μικρουλι στο μπαλκονι ?
    Chris ρίξε μια ματιά εδώ

http://www.gutefrage.net/frage/satel...balkon-erlaubt

[

chris vasika ego exo piato kai epiotrepete stin poloikatoikia mou, rota mia ton haus master, ean epitrepete kai se sas!!! kalo ypoloipo!!!

Εμας προχθες ηρθαν τα τελη, 17,98 τον μηνα, πολλα μου φαινονται...γραφει πανω πως αν τα δινεις τριμηνο
    εχεις μια μικρη εκπτωση, αλλα και παλι...ρωτησα μια κοπελα απο αλλο κρατιδιο και μου λεει οτι πληρωνει
    100 ευρω τον χρονο. Πως γινεται αυτο υπαρχουν διαφορες εταιρειες οπως και στο ρευμα η μια στανταρ για
    ολη την Γερμανια?

Kosofe το ειδα το λινκ και οι μισοι λενε επιτρεπετε οι μισοι οχι ..την γνωριζω την περιπτωση με τον τουρκο που ειχε το πιατο και του εκανε δικαστηριο ο ιδιοκτητης και τελικα δικαιώθηκε αλλα επειδη ειναι διαφορετικοι νομοί ξερεις οτι οι νομοι διαφέρουν απο μερος σε μερος...επειδη ειμαι σε πολυκατοικια θα ρωτησω τον Hausmeister αν και ειναι μια γρια που με κοιταει και μολις την ρωταω τι κανει μου λεει συνεχεια Schlecht...τελος παντων θα το ψαξω και θα ενημερώσω...
    Never interrupt your enemy when he is making a mistake.

Παράθεση Αρχικό μήνυμα απο Blacktulip Εμφάνιση μηνυμάτων
    Εμας προχθες ηρθαν τα τελη, 17,98 τον μηνα, πολλα μου φαινονται...γραφει πανω πως αν τα δινεις τριμηνο
    εχεις μια μικρη εκπτωση, αλλα και παλι...ρωτησα μια κοπελα απο αλλο κρατιδιο και μου λεει οτι πληρωνει
    100 ευρω τον χρονο. Πως γινεται αυτο υπαρχουν διαφορες εταιρειες οπως και στο ρευμα η μια στανταρ για
    ολη την Γερμανια?

Μια γενική εικόνα της δημόσιας ραδιοτηλεόρασης στην Γερμανία

Blacktulip το τέλος απο 01.01.2013 είναι για όλους ενιαίο 17.98 το μήνα το οποίο το πληρώνεις αν 3μηνο, 6μηνο ή χρόνο. Η μόνη περίπτωση για να πληρώνει κάποιος λιγότερα είναι να ανήκει στις λεγόμενες "ειδικές ομάδες" π.χ. άνεργοι, άνθρωποι που ζούν απο κοινωνικά επιδόματα κ.α.

ευχαριστω Kosofe,μπορει να παιρνει καποια επιδοματα, και γι αυτο να πληρωνει τοσα λιγα οπως λεει δεν το γνωριζω...
    μια φιλη που δουλευει στο νοσοκομειο και εκει εχει και δωματια που νοικιαζουν εχει βαλει πιατο μεσα στο μπαλκονι της...απο οτι μου ειπε απαγορευεται εξω, ψηλα και πανω στα καγκελα...

Banned
    Αρκετοί Έλληνες έχουν δορυφορικά πιάτα εδώ και χρόνια.. Τώρα άμα έχεις μπαλκόνι πιστεύω είναι εύκολο να βάλεις. Το πρόβλημα είναι όταν δεν έχεις μπαλκόνι.

Χαίρετε.

Επειδή κι εγώ έλαβα αυτό το γράμμα αλλά κατά λάθος το πέταξα,τι γίνεται τώρα;Επίσης διαμένω σε WG και δεν έχω ολόκληρο σπίτι.
    Tα πάντα ρει. - Ηράκλειτος.

Παράθεση Αρχικό μήνυμα απο Kleanthis Εμφάνιση μηνυμάτων
    Επειδή κι εγώ έλαβα αυτό το γράμμα αλλά κατά λάθος το πέταξα...
    Συμβουλή Νο1: Στην Γερμανία δεν πετάμε κανένα γράμμα μέχρι να καταλάβουμε περί τίνος ακριβώς πρόκειται. Στο 90% των περιπτώσεων θα είναι ένα γράμμα για να πληρώσουμε κάτι .

Τώρα όσον αφορά την περίπτωση σου. Απο 01.01.2013 υπάρχει ένα τέλος €17.98 για όλο το σπίτι. Αν μένουν περισσότεροι απο 1 άτομο (ή οικογένεια) τότε ο καθένας πληρώνει το ποσοστό που του αντιστοιχεί. Αλλά για όλο το σπίτι το μήνα θα είναι €17.98. Αν μένουν 3 άτομα πχ σε WG τότε ο καθένας θα πληρώσει €17.98/3. Βέβαια αυτό το ποσό δεν το πληρώνεις κάθε ημερολογιακό μήνα αλλά 3μηνο, 6μηνο ή χρόνο. Το ποσό θα είναι αναδρομικό απο 01.01.2013 για όλο το σπίτι.

Αρχικά θα πρέπει να ρωτήσεις τους συγκατοίκους σου αν τους έχει έρθει το χαρτί. Το χαρτί που σου ήρθε και το πέταξες έχει 1 προσωπικό κωδικό πάνω για να κάνεις την δήλωσει ηλεκτρονικά. Στείλε ένα απλό μήνυμα σε αυτούς https://www.rundfunkbeitrag.de/kontakt/index_ger.html ότι έχασες το χαρτί και να στο ξαναστείλουν.

Σ ευχαριστώ για την απάντηση.Πράγματι, θεώρησα ότι δε με αφορά, επειδή δεν έχω τηλεόραση,αλλά...
    Tα πάντα ρει. - Ηράκλειτος.

Σελίδα 2 από 4 ΠρώτηΠρώτη 1234 ΤελευταίαΤελευταία

Παρόμοια Θέματα

1. Διόδια και τέλη κυκλοφορίας
    Από Akis7 in forum Κουβεντούλα
    Απαντήσεις: 6
    Τελευταίο Μήνυμα: 30.11.2014, 13:28
  2. Απαντήσεις: 0
    Τελευταίο Μήνυμα: 19.01.2009, 23:35

Ετικέτες γι αυτό το Θέμα (tags)

Δικαιώματα - Επιλογές

• Δεν μπορείτε να δημοσιεύετε νέα θέματα
  • Δεν μπορείτε να απαντάτε σε θέματα
  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύετε συνημμένα
  • Δεν μπορείτε να επεξεργάζεστε τις δημοσιεύσεις σας
  •  
Σχετικά με εμάς
Το patriotaki.net βρίσκετε τα τελευταία 10 χρονια κοντά σας, για να προσφέρει έναν virtual τόπο συναντήσεως με δυνατότητα να ανταλλάσσονται χρήσιμες πληροφορίες. Ομογενείς,Μετανάστες και Έλληνες στην πατρίδα μας δίνουν χρήσιμες συμβουλές και πληροφορίες στο forum της ιστοσελίδας. Στήριξε και βοήθησε τον συνάνθρωπο σου, εθελοντικά και αφιλοκερδώς. Ο καθένας μπορεί να προσφέρει με ένα μήνυμα μια βοήθεια σε ένα "πατριωτάκι" που ίσως περνάει την πιο δύσκολη στιγμή της ζωής του μέσα στο άγχος και την αβεβαιότητα για το μέλλον.

patriotaki.net - Ο Ελληνισμός στο Διαδίκτυο - Μετανάστευση, Ελλάδα και Ομογένεια

patriotaki - connecting greek people
Join us
Like