Announcement

Collapse
No announcement yet.

Rund-Funk-Beitrag (Τέλη χρήσης TV-RADIO-PC)

Collapse
X
 
  • Filter
  • Time
  • Show
Clear All
new posts

    #16
    ευχαριστω Kosofe,μπορει να παιρνει καποια επιδοματα, και γι αυτο να πληρωνει τοσα λιγα οπως λεει δεν το γνωριζω...
    μια φιλη που δουλευει στο νοσοκομειο και εκει εχει και δωματια που νοικιαζουν εχει βαλει πιατο μεσα στο μπαλκονι της...απο οτι μου ειπε απαγορευεται εξω, ψηλα και πανω στα καγκελα...

    Comment


      #17
      Αρκετοί Έλληνες έχουν δορυφορικά πιάτα εδώ και χρόνια.. Τώρα άμα έχεις μπαλκόνι πιστεύω είναι εύκολο να βάλεις. Το πρόβλημα είναι όταν δεν έχεις μπαλκόνι.

      Comment


        #18
        Χαίρετε.

        Επειδή κι εγώ έλαβα αυτό το γράμμα αλλά κατά λάθος το πέταξα,τι γίνεται τώρα;Επίσης διαμένω σε WG και δεν έχω ολόκληρο σπίτι.
        Tα πάντα ρει. - Ηράκλειτος.

        Comment


          #19
          Originally posted by Kleanthis View Post
          Επειδή κι εγώ έλαβα αυτό το γράμμα αλλά κατά λάθος το πέταξα...
          Συμβουλή Νο1: Στην Γερμανία δεν πετάμε κανένα γράμμα μέχρι να καταλάβουμε περί τίνος ακριβώς πρόκειται. Στο 90% των περιπτώσεων θα είναι ένα γράμμα για να πληρώσουμε κάτι .

          Τώρα όσον αφορά την περίπτωση σου. Απο 01.01.2013 υπάρχει ένα τέλος €17.98 για όλο το σπίτι. Αν μένουν περισσότεροι απο 1 άτομο (ή οικογένεια) τότε ο καθένας πληρώνει το ποσοστό που του αντιστοιχεί. Αλλά για όλο το σπίτι το μήνα θα είναι €17.98. Αν μένουν 3 άτομα πχ σε WG τότε ο καθένας θα πληρώσει €17.98/3. Βέβαια αυτό το ποσό δεν το πληρώνεις κάθε ημερολογιακό μήνα αλλά 3μηνο, 6μηνο ή χρόνο. Το ποσό θα είναι αναδρομικό απο 01.01.2013 για όλο το σπίτι.

          Αρχικά θα πρέπει να ρωτήσεις τους συγκατοίκους σου αν τους έχει έρθει το χαρτί. Το χαρτί που σου ήρθε και το πέταξες έχει 1 προσωπικό κωδικό πάνω για να κάνεις την δήλωσει ηλεκτρονικά. Στείλε ένα απλό μήνυμα σε αυτούς https://www.rundfunkbeitrag.de/kontakt/index_ger.html ότι έχασες το χαρτί και να στο ξαναστείλουν.
          It’s simple. When someone does something nice for you, you pay it forward and do an act of kindness for someone else.

          Comment


            #20
            Σ ευχαριστώ για την απάντηση.Πράγματι, θεώρησα ότι δε με αφορά, επειδή δεν έχω τηλεόραση,αλλά...
            Tα πάντα ρει. - Ηράκλειτος.

            Comment


              #21
              Μηπως ξερει κανεις η συγκάτοικος μου που μένει στο ιδιο σπιτι πως θα την δηλώσω για να μην πληρώνει και αυτή ? ηλεκτρονικά λογικα γίνεται αλλα πώς?
              Never interrupt your enemy when he is making a mistake.

              Comment


                #22
                Διαβάζοντας το ποστ, πήγα και έψαξα τις δικές μου αποδείξεις και ανακαλύπτω ότι έχω επιστολές από ARD-2DF / GEZ. / GEMA... σαν πολλά δεν είναι όλα αυτά? Ολα αυτά έχουν σχέση με την τηλεόραση, ή εγώ έχω χάσει το λογαριασμό????

                Comment


                  #23
                  Originally posted by meli_na View Post
                  πήγα και έψαξα τις δικές μου αποδείξεις και ανακαλύπτω ότι έχω επιστολές από ARD-2DF / GEZ. / GEMA...
                  Με μπέρδεψες . Αποδείξεις ή επιστολές? Είναι όλες στο ίδιο όνομα? Τέσπα αυτό είναι το τελευταίο πράγμα που πρέπει να έχεις άγχος. Αυτό που πρέπει να πληρώνεις είναι 17,98€ και επιλέγεις σε τρίμηνο, εξάμηνο ή χρόνο.
                  It’s simple. When someone does something nice for you, you pay it forward and do an act of kindness for someone else.

                  Comment


                    #24
                    Λοιπόν... ξανακοίταξα στους φακέλους και έχω τα εξής: Zahlung der Rundfunkgebühren-Rundfunkbeiträge
                    9.2012-12.2012 71,92
                    1.2013-3.2013 53,94

                    Gema 01.08.2013- 31.10.2013 68,66

                    Από το GEZ. έχω μόνο μια επιστολή και αν θυμάμαι καλά μαζί υπήρχε και ένα ερωτηματολόγιο με το οποίο τους δήλωσα τι συσκευές έχω στο σπίτι.

                    Αρα για το ARD είμαι οκ, πληρώνω τρίμηνο, και τώρα μένει να δω τι άλλο πρέπει να πληρώνω... :( νομίζω ότι τελικά την έχω χάσει την μπάλα...

                    (όσο για την απορία σου... ναι, όλα στο δικό μου όνομα είναι)

                    Comment


                      #25
                      Gema 01.08.2013- 31.10.2013 68,66
                      Αυτό δεν παίζει σε καμιά περίπτωση. Κάτι έχει γίνει στραβά. Σου τράβηξαν προκαταβολικά για 8.13,9.13 και 10.13 ???? Το ποσό απο 01.01.2013 και μετά πρέπει να είναι 17.98€/μήνα ανα διαμέρισμα. Αν δεν συμβαίνει αυτό στείλε email άμεσα σε αυτούς.
                      It’s simple. When someone does something nice for you, you pay it forward and do an act of kindness for someone else.

                      Comment


                        #26
                        Καλημερα,

                        meli_na εχεις καταστημα η δλδ. εισαι ελευθερος επαγγελματιας? Το Gema ειναι μονο για μαγαζια που δημοσιευουν τραγούδια.

                        Comment


                          #27
                          Originally posted by milu View Post
                          Καλημερα,

                          meli_na εχεις καταστημα η δλδ. εισαι ελευθερος επαγγελματιας? Το Gema ειναι μονο για μαγαζια που δημοσιευουν τραγούδια.
                          milu ναι, τώρα ξεκαθαρίζει λίγο το χαρτομάνι που έχω... άρα είμαι οκ ARDγια το σπίτι GEMa για το μαγαζί! Ευχαριστώ παιδιά!

                          Comment


                            #28
                            Ναι σχεδον ετσι, Gema για το μαγαζι, GEZ για το σπιτι.
                            ARD / ZDF ειναι τα δυο κυρια κρατικα καναλια οπως ΕΤ1 και ΝΕΤ στην Ελλαδα.

                            Comment


                              #29
                              πληρωμή φόρου για τη χρηματοδότηση της δημόσιας τηλεόρασης

                              μου ηρθε μια επιστολη στο σπίτι, για πληρωμή φόρου στους χρήστες του διαδικτύου για τη χρηματοδότηση της δημόσιας τηλεόρασης. ο φορος που αναφέρεται στην επιστολή είναι 17.98 ευρώ μηνιαίως.

                              από ότι διάβασα στο google ο φόρος αυτός είναι υποχρεωτικός (;). εάν αγνοήσω την επιστολή και δεν τον πληρώνω θα έχω επιπτώσεις;

                              αν γνωρίζει κάποιος ας πει γιατί δεν βρήκα κάποια ανάλογη απάντηση στο φόρουμ

                              Comment


                                #30
                                Είναι υποχρεωτικό και αναδρομικό απο 01.01.2013 http://www.patriotaki.net/ενοίκιο-σπ...714/#post66155
                                It’s simple. When someone does something nice for you, you pay it forward and do an act of kindness for someone else.

                                Comment

                                Working...
                                X