Announcement

Collapse
No announcement yet.

Rund-Funk-Beitrag (Τέλη χρήσης TV-RADIO-PC)

Collapse
X
 
  • Filter
  • Time
  • Show
Clear All
new posts

    Rund-Funk-Beitrag (Τέλη χρήσης TV-RADIO-PC)

    Τα προγράμματα των μέσων μαζικής ενημέρωσης, ιδιαίτερα των δημοσίων και των ιδιωτικών τηλεοπτικών και ραδιοφωνικών σταθμών παρέχουν τη δυνατότητα συμμετοχής σε πολλές πολιτιστικές εκδηλώσεις από το σπίτι. Προσοχή όμως, διότι η λήψη του σήματος της τηλεόρασης και του ραδιοφώνου δεν είναι δωρεάν στη Γερμανία. Κάθε διαμέρισμα (Wohnung) οφείλει να πληρώνει τέλη (Rund-Funk-Beitrag). Τα απαραίτητα έγγραφα διατίθενται στις τράπεζες ή στο διαδίκτυο.

    Ο νόμος απο 01.01.2013 έχει αλλάξει και για όλα τα διαμερίσματα ισχύει ένα ενιαίο μηνιαίο τέλος για την χρήση TV-RADIO και το κόστος ανα διαμέρισμα είναι €17.98

    Δεν πληρώνουν αυτοί που δεν έχουν εισόδημα ( ή γενικά έχουν χαμηλό εισόδημα) ή ζούν με κοινωνικά βοηθήματα.

    Για το παραπάνω τυπικά πρέπει να γίνει αίτηση για απαλλάγή απο τα τέλη http://www.rundfunkbeitrag.de/buerge...efreiung.shtml

    Περισσότερες πληροφορίες εδώ https://service.rundfunkbeitrag.de/a...n_und_buerger/ υπάρχει επίσης ενημερωτικό για αυτούς που δεν μιλάνε καλά Γερμανικά (τα γράφουν πολύ απλά): Στην παραπάνω σελίδα το τμήμα Leichte Sprache: Informationen zum Rund-Funk-Beitrag--->Als PDF herunterladen

    *Πληροφορίες επίσης υπάρχουν και στα Αγγλικά, απο την κεντρική σελίδα Τhe new licence fee for the general public
    It’s simple. When someone does something nice for you, you pay it forward and do an act of kindness for someone else.

    #2
    Το παραπάνω τέλος χρήσης είναι ανα διαμέρισμα στην Γερμανία. Το τέλος είναι αναδρομικό απο 01.01.2013. Δηλαδή δεν είχα κάνει αίτηση απο πρίν αλλά για αυτούς δεν τρέχει θέμα θα το πληρώσω όλο το ποσό απο 01.01.2013 μέχρι σήμερα αν το σπίτι το είχα πριν το 2013. Αν στο σπίτι είμαι μετα απο 01.01.2013 απο αυτήν την ημερομηνία και μετά.

    Το να αποδείξω ότι δεν έχω χρήματα εννοείται είμαι γραμμένος στον Arbeitsamt παίρνω επίδομα ανεργίας και είμαι χαμηλόμισθος (γιατί κάποιος μπορεί να παίρνει και €1500 επίδομα ανεργίας αν ο μισθός του π.χ ήταν €2400) παίρνω κοινωνικά βοηθήματα κ.α. Αυτός που δεν έχει τα παραπάνω για το κράτος δεν είναι χαμηλόμισθος ή γενικά ελεύθερος απο το τέλος αυτό. Πρώτο παράδειγμα ήρθα απο την Ελλάδα νοίκιασα σπίτι και ψάχνω εργασία. Αυτός πληρώνει δεν είναι για το κράτος άπορος ή φτωχός (και ας είναι στην πραγματικότητα). Δεύτερο παράδειγμα ένας φοιτητής που έχει δικαίωμα στο Bafög δεν πληρώνει, ενώ κάποιος που δεν έχει πληρώνει. Αυτό γιατί στην Γερμανία για να μην παίρνεις Bafög πάει να πεί ότι ο μπαμπάς τα "έχει" ή εσύ έχεις εισοδήματα. Τώρα αν είσαι ξένος φοιτήτής που δεν έχεις δικαίωμα στο Bafög και έχει λεφτά ίσα για να ζήσεις δεν τους νοιάζει μία. Ωραία λογική ε? Τέσπα είναι φόρος με το έτσι θέλω και έτσι πρέπει να τον δεχθούμε....Καλή δύναμη σε όλους

    Λαμβάνω εώς πμ διάφορες ερωτήσεις και ειδικά για το παραπάνω θέμα. Patriotakia καλό θα είναι άν έχουμε κάποια απορία να την αναρτούμε στο κατάλληλο Θέμα για να υπάρχει μια γενική απάντηση απο όσους γνωρίζουν πάνω στο θέμα και να είναι και προσβάσιμη η απάντηση και στπυς υπόλοιπους που πιθανόν να έχουν την ίδια απορία.
    It’s simple. When someone does something nice for you, you pay it forward and do an act of kindness for someone else.

    Comment


      #3
      Εμένα το διαμέρισμά μου είναι στο όνομα της εταιρίας που εργάζομαι σαν πρακτικάντ.... Επομένως υποθέτω δεν μπορούν να με "εντοπίσουν". Έχω βάλει tv εννοείτε.... Επίσης υποθέτω όταν κάποια στιγμή αλλάξω σπίτι και πάω σε κάποιο που θα νοικιάζω εγώ, τότε απο εκείνη την ημερομηνία και μετά θα ξεκινήσω να πληρώνω....
      Versucht macht Glück

      Comment


        #4
        Originally posted by AlexBez View Post
        Εμένα το διαμέρισμά μου είναι στο όνομα της εταιρίας που εργάζομαι σαν πρακτικάντ.... Επομένως υποθέτω δεν μπορούν να με "εντοπίσουν". Έχω βάλει tv εννοείτε.... Επίσης υποθέτω όταν κάποια στιγμή αλλάξω σπίτι και πάω σε κάποιο που θα νοικιάζω εγώ, τότε απο εκείνη την ημερομηνία και μετά θα ξεκινήσω να πληρώνω....

        Δεν πάει έτσι AlexBez έτσι ήταν με τον προηγούμενο νόμο. Απο 01.01.2013 πάει με το πότε βρήκες σπίτι και δηλώθηκες στον Δήμο σου. Δεν έχει σημασία αν έχεις ή δεν έχεις τηλεόραση ή ράδιο σπίτι σου με τον καινούργιο νόμο. Είναι €17,98 για το διαμέρισμα και τα τέλη πάνε σε αυτόν που μένει και όχι στον ιδιοκτήτη Ας είναι στην εταιρεία το σπίτι κτλ εσύ κάπου κάποτε πήγες και δηλώθηκες στο δήμο. Απο αυτά τα στοιχεία πλέον πέρνουν και στέλνουν ένα γραμματάκι για να τους αποδείξεις ότι τα πληρώνεις ή αλλιώς σου λένε να το δηλώσεις και θα τα τραβήξουν απο τον τραπεζικό λογαριασμό απο την περίοδο που είσαι στο σπίτι. Αν είσαι στο σπίτι πρίν 01.01.2013 θα πληρώσεις απο 01.01.2013 μέχρι σήμερα και έχει συνέχεια. Αν δεν σου έχει έρθει αυτό το γράμμα θα έρθει αργά η γρήγορα. Γενικά δεν το γλυτώνεις με τίποτα ακόμα και σπίτι να αλλάξεις σε 3 χρόνια. Θα σου ζητήσουν να αποδείξεις ότι όλα αυτά τα χρόνια τα πλήρωνες και αν όχι θα στα χρεώσουν μαζεμένα. Αυτό έγινε γιατί όπως λές κανένας δεν πήγαινε απο μόνος του να δήλώση συσκευές και να πληρώνει όπως λές τον φόρο για αυτό πλέον τον κοπανέ αλλιώς. Αργά ή γρήγορά όλοι θα το πληρώσουν για αυτό είναι καλύτερο να μην έρθει μαζεμένο.
        It’s simple. When someone does something nice for you, you pay it forward and do an act of kindness for someone else.

        Comment


          #5
          Είναι €17,98 για το διαμέρισμα και τα τέλη πάνε σε αυτόν που μένει και όχι στον ιδιοκτήτη Ας είναι στην εταιρεία το σπίτι κτλ εσύ κάπου κάποτε πήγες και δηλώθηκες στο δήμο. Απο αυτά τα στοιχεία πλέον πέρνουν και στέλνουν ένα γραμματάκι για να τους αποδείξεις ότι τα πληρώνεις ή αλλιώς σου λένε να το δηλώσεις και θα τα τραβήξουν απο τον τραπεζικό λογαριασμό απο την περίοδο που είσαι στο σπίτι.
          Στο γραμματάκι που στέλνουν γράφουν στην 3η παράγραφο:

          "Auf basis gesetzlicher Bestimmungen haben wir die Adressdaten den Einwohnermeldeämter mit den bei uns angemeldeten Beitragzahlern abgeglichen"
          It’s simple. When someone does something nice for you, you pay it forward and do an act of kindness for someone else.

          Comment


            #6
            μολις μου ηρθε ...γ%$#$ την κοινωνία μου ..
            Μου ερχονται κατα ριπάς τώρα ολα μαζί και εχω μπουκώσει..
            Never interrupt your enemy when he is making a mistake.

            Comment


              #7
              Εγώ τα περιμένω ακόμα

              Comment


                #8
                Originally posted by Chrisgr View Post
                μολις μου ηρθε ...γ%$#$ την κοινωνία μου ..
                Μου ερχονται κατα ριπάς τώρα ολα μαζί και εχω μπουκώσει..
                Και εγώ το ίδιο είπα Chris και είναι και ανδρομικά τα γ@μημ!να απο 01.01.2013. Η λογική τους ήταν, αφού δεν τα πλήρωνε σχεδόν κανένας (μη δε εξερουμένων και των Γερμανών) με το προηγούμενο σύστημα που έπρεπε εθελοντικά να δηλώσεις τι συσκευές έχεις, είπαν θα πάρουμε τα στοιχεία και το Einwohneramt και θα τα κοπανάμε σε κάθε σπίτι πλέον. Το κάναν σαν μια μορφή Nebenkosten και αυτό. Αργά η γρήγορα θα παέι σε όλους απλά κάντε τα οικονομικά κουμάντα σας.
                It’s simple. When someone does something nice for you, you pay it forward and do an act of kindness for someone else.

                Comment


                  #9
                  εμενα μου ηρθε εδω και καιρο...να ταν και αλλο

                  Comment


                    #10
                    παιδες με το δορυφορικο πιατο τι παιζει αν ξερει κανεις ? δηλαδη..μενω σε πολυκατοικια και εχω μπαλκονι..μπορω να βαλω δορυφορικο πιατο μικρουλι στο μπαλκονι ? δεν βλεπωβ να εχει κανεις αλλος λογικα παιρνουν μεσω internet αλλα εγω θελω να πιανω Ελληνικα κανάλια..ξρει κανεις τι γινεται με το πιατο ?
                    Never interrupt your enemy when he is making a mistake.

                    Comment


                      #11
                      Originally posted by Chrisgr View Post
                      μενω σε πολυκατοικια και εχω μπαλκονι..μπορω να βαλω δορυφορικο πιατο μικρουλι στο μπαλκονι ?
                      Chris ρίξε μια ματιά εδώ

                      Der Vermieter muss gefragt werden... erst recht, wenn man (du) in einem Mehrfamilienhaus/Mehrparteienhaus wohnst. Denn es KANN sein, dass die WEG- oder die SEG-Gemeinschaft/Verwaltung einen…


                      [
                      It’s simple. When someone does something nice for you, you pay it forward and do an act of kindness for someone else.

                      Comment


                        #12
                        chris vasika ego exo piato kai epiotrepete stin poloikatoikia mou, rota mia ton haus master, ean epitrepete kai se sas!!! kalo ypoloipo!!!

                        Comment


                          #13
                          Εμας προχθες ηρθαν τα τελη, 17,98 τον μηνα, πολλα μου φαινονται...γραφει πανω πως αν τα δινεις τριμηνο
                          εχεις μια μικρη εκπτωση, αλλα και παλι...ρωτησα μια κοπελα απο αλλο κρατιδιο και μου λεει οτι πληρωνει
                          100 ευρω τον χρονο. Πως γινεται αυτο υπαρχουν διαφορες εταιρειες οπως και στο ρευμα η μια στανταρ για
                          ολη την Γερμανια?

                          Comment


                            #14
                            Kosofe το ειδα το λινκ και οι μισοι λενε επιτρεπετε οι μισοι οχι ..την γνωριζω την περιπτωση με τον τουρκο που ειχε το πιατο και του εκανε δικαστηριο ο ιδιοκτητης και τελικα δικαιώθηκε αλλα επειδη ειναι διαφορετικοι νομοί ξερεις οτι οι νομοι διαφέρουν απο μερος σε μερος...επειδη ειμαι σε πολυκατοικια θα ρωτησω τον Hausmeister αν και ειναι μια γρια που με κοιταει και μολις την ρωταω τι κανει μου λεει συνεχεια Schlecht...τελος παντων θα το ψαξω και θα ενημερώσω...
                            Never interrupt your enemy when he is making a mistake.

                            Comment


                              #15
                              Originally posted by Blacktulip View Post
                              Εμας προχθες ηρθαν τα τελη, 17,98 τον μηνα, πολλα μου φαινονται...γραφει πανω πως αν τα δινεις τριμηνο
                              εχεις μια μικρη εκπτωση, αλλα και παλι...ρωτησα μια κοπελα απο αλλο κρατιδιο και μου λεει οτι πληρωνει
                              100 ευρω τον χρονο. Πως γινεται αυτο υπαρχουν διαφορες εταιρειες οπως και στο ρευμα η μια στανταρ για
                              ολη την Γερμανια?

                              Μια γενική εικόνα της δημόσιας ραδιοτηλεόρασης στην Γερμανία



                              Blacktulip το τέλος απο 01.01.2013 είναι για όλους ενιαίο 17.98 το μήνα το οποίο το πληρώνεις αν 3μηνο, 6μηνο ή χρόνο. Η μόνη περίπτωση για να πληρώνει κάποιος λιγότερα είναι να ανήκει στις λεγόμενες "ειδικές ομάδες" π.χ. άνεργοι, άνθρωποι που ζούν απο κοινωνικά επιδόματα κ.α.
                              It’s simple. When someone does something nice for you, you pay it forward and do an act of kindness for someone else.

                              Comment

                              Working...
                              X