Announcement

Collapse
No announcement yet.

ΑΠΟΡΙΕΣ ΜΕ ΧΑΡΤΙΑ!

Collapse
X
 
  • Filter
  • Time
  • Show
Clear All
new posts

    ΑΠΟΡΙΕΣ ΜΕ ΧΑΡΤΙΑ!

    Καλημέρα σε όλους σας.
    ετοιμαζόμαστε και εμεις για το δρόμο της μετανάστευσης! Ο άντρας μου θα φύγει τον Αύγουστο κ εγω με την 1 έτους κορούλα μας θα τον ακολουθήσουμε 2-3 μήνες αργότερα. Θα ήθελα την βοήθεια σας! Έχω μπερδευτεί λίγο με το θέμα των χαρτιών. Τα πιστοποιητικά γάμου και βάπτισης γέννησης της μικρης θέλουν μετάφραση? Με τα δικά μου πτυχία τί να κάνω? Θα ήτανε καλύτερα να έχουμε διαβατήρια? Δώστε μου κ καμιά άλλη συμβουλή για τα υπόλοιπα χαρτιά που θα χρειαστούμε για αρχή , κ τα πρώτα μας βήματα εκει!

    #2
    καλημερα angi

    τα παρακατω ειναι αυτα που εγω εκανα, αρα εαν καποιος εχει αλλη αποψη για κατι, δεκτη και να στο πει.

    μεταφραση σε, πιστοποιητικο γάμου, , ληξιαρχικη πραξη γεννησεως ολων των μελων, πιστοποιητικο οικογενειακης καταστασης απο τον δημο σου οπου αναφερει τα μελη της οικογενειας σου, εαν εχεις καποιο πτυχιο απο οποιαδηποτε σχολειο, σχολη, τ.ε.ι, α.ε.ι, ι.ε.κ, μεταφρασετα, για τα τυχων πτυχια που εχεις εσυ η ο αντρας σου για να εχουν ισχυ θα πρεπει να αναγνωριστουν και δεν ξερω αν υπαρχει αλλος τροπος αλλα ξερω οτι σιγουρα γινετε και εδω, αλλα η αναγνωριση ειναι αλλο θεμα και η μεταφραση ειναι αλλο θεμα, ακομα για την πρωτη σας φορα που θα ανεβειτε καλο θα ηταν για να μην εχετε προβληματα σε δημο, τραπεζα, εφορια και λοιπες δημοσιες υπηρεσιες, να εχετε διαβατηρια μαζι , προσεχε γιατι για διαβατηριο σε παιδια απαιτουν στην ελλαδα την παρουσια και των 2 γονιων, μην φυγει ο αντρας σου και δεν εχετε κανει την αιτηση για διαβατηριο γιατι θα εχεις θεμα, ακομα εαν εχεις καποιες συστατικες επιστολες προυπηρεσιας απο δουλεια μεταφρασετες και αυτες, γιατι στην ελλαδα μπορει να ειναι ασημαντες, εδω ειναι σημαντικες, ..... ακομα εαν δεν εχεις επιστολες προυπηρεσιας,..... ας πουμε οτι εσυ η ο αντρας σου ηταν αυτοαπασχολουμενη/ος τοτε μια βεβαιωση ασφαλισης απο τον οργανισμο που ασφαλιζοσουν, για την χρονικη περιοδο που ησουν ασφαλισμενη/ος εκει, γιατι για παραδειγμα ενας ιδιωτικος υπαλληλος δεν μπορει να ειναι ασφαλισμενη/ος στον Ο.Α.Ε.Ε (οργανισμος ασφαλισης ελευθερων επαγγελματιων) αρα προκυπτη απο εκει οτι ησουν αυτοαπασχολουμενη/ος,.....ειναι μια αποδειξει για τα οσα θα γραψεις στο βιογραφικο σου στο μελλον, αν εχεις καποια αλλη απορια, ερωτηση, στειλε μηνυμα η ποσταρετο εδω,....καλη σου ημερα

    υ/γ:τα παραπανω ειναι οσα εγω εκανα

    Comment


      #3
      Καλημερα angi. Ειναι λογικο να εισαι μπερδεμενη σχετικα με τη χαρτουρα που απαιτειται. Επειδη και εγω ψαχνομαι να φυγω και εχω ρωτησει δικους μου σχετικα με το τι χαρτια χρειαζεται για γερμανια ολοι μα ολοι μου απαντησαν το ιδιο πραγμα. Μονο με την ταυτοτητα σου εισαι καλυμενος. Πηγε και γνωστος μου στη γερμανια με γυναικα και παιδι και πηρε αρκετα πιστοποιητικα μαζι του που δεν του χρειαστηκαν πουθενα. Αλλα αυτος γυρισε μετα απο κανα 9μηνο πισω ελλαδα οποτε δεν ξερω 100% αν τα χαρτια που πηρε θα του χρειαζοντουσαν. Καλο θα ηταν να κανεις ενα τηλεφωνο στη γερμανικη πρεσβεια σχετικα με το θεμα σου για να σου πουν σιγουρα τι χρειαζεσαι. Επειδη οι μεταφρασεις κοστιζουν καλο θα ηταν να μεταφρασετε μονο τα απαραιτητα. Πχ εγω μεταφρασα μονο το πτυχιο μου αν θυμαμαι καλα κοστιζε κοντα στα 10 ευρω η σελιδα (μη σε παρω στο λαιμο μου) στη μεταφραστικη υπηρεσια στην αθηνα. Στη γερμανια νομιζω κοστιζει κανα 40αρι η σελιδα (πανω κατω). Βασικα υπαρχει και ενας οδηγος καπου στο φορουμ με τα χαρτια που χρειαζονται. Για να συνοψισουμε τα απολυτως απαραιτητα ειναι :

      Καινουρια ταυτοτητα ή διαβατηριο.
      Παρτε πιστοποιητικα γαμου γεννησης δικα σας και του παιδιου (και παιζει να μη σας χρειαστουν αλλα καλο ειναι να τα εχετε).
      Ευρωπαικη καρτα ασθενειας (καπως ετσι λεγεται)
      Πιστοποιητικα απο οαεδ αν ειστε ανεργοι και περνετε επιδομα ανεργιας (το δικαιουστε και στη γερμανια απο οσο ξερω).

      Αυτα απο μενα σχετικα με τη χαρτουρα ελπιζω να σας φανουν χρησιμα. Παρολαυτα ριξτε και κανα τηλεφωνο σε καποιον που ξερει καλυτερα για να μη σας παρω στο λαιμο μου χωρις να θελω. Και εμενα οτι μου ειπαν σας λεω. Καλη δυναμη....

      Comment


        #4
        Εξαρτάται από το κρατίδιο που θα πάει ο καθένας.
        Ο άνδρας μου πριν φύγει είχε πάρει τηλ. στο δημαρχείο της Στουτγάρδης για να ρωτήσει τι χαρτιά πρέπει να έχει μαζί του. Του είπαν μόνο διαβατήριο χρειάζεται.
        Μετάφρασε μόνο το πτυχίο του και τις συστατικές επιστολές (Αναγνώριση δεν έχει κάνει). Αν κοιτάς σε ιδιωτική εταιρεία δεν νομίζω να ζητάνε και πολύ η αναγνώριση, χωρίς να είμαι σίγουρη γι΄αυτό. Στο δημόσιο σίγουρα την χρειάζεσαι.
        Στο δημαρχείο δώσαμε οικογενειακή κατάσταση και ληξιαρχική πράξη γάμου φωτοτυπία στα Ελληνικά , μας είπαν ότι αναλαμβάνουν οι ίδιοι την μετάφραση και λογικά την πιστοποίηση. Στο σχολείο της μικρής δώσαμε ένα χαρτί που μας είχαν δώσει από το νηπιαγωγείο επίσης στα Ελληνικά.
        Είχαμε και την Ευρωπαϊκή κάρτα ασθενείας μαζί μας.

        Comment


          #5
          Αυτά που αναφέρει ο giorgopoulos είναι σωστά!

          Originally posted by kollias View Post
          Στη γερμανια νομιζω κοστιζει κανα 40αρι η σελιδα (πανω κατω).
          €40 δεν νομίζω με τίποτα η σελίδα. Εμένα ο μεταφραστής μου (στην Γερμανία), μου κρατάει απο €10-€15/σελίδα. Δέν έχω κάνει βέβαια έρευνα αγοράς σε όλη την Γερμανία.

          Originally posted by kollias View Post
          Καινουρια ταυτοτητα ή διαβατηριο.
          Το καλύτερο είναι να έχετε διαβατήριο μαζί σας γιατί η ρημάδα η Ελληνική ταυτότητα δεν έχει ημερομηνία λήξης και δεν γράφει στα λατινικά αρχή έκδοσης. Για τις καθημερινές δουλειές η ταυτότητα είναι οκ αλλά σε άλλα θέλουν επίσιμο έγγραφο με ημερομηνία λήξης (διαβατήριο)

          Originally posted by kollias View Post
          Παρτε πιστοποιητικα γαμου γεννησης δικα σας και του παιδιου (και παιζει να μη σας χρειαστουν αλλα καλο ειναι να τα εχετε).
          Ευρωπαικη καρτα ασθενειας (καπως ετσι λεγεται)
          Σε αυτά πολύ σωστός

          Originally posted by kollias View Post
          Πιστοποιητικα απο οαεδ αν ειστε ανεργοι και περνετε επιδομα ανεργιας (το δικαιουστε και στη γερμανια απο οσο ξερω).
          ΓΙΑ ΤΟ ΔΙΚΑΙΩΜΑ ΕΠΙΔΟΜΑΤΟΣ ΤΑΚΤΙΚΗΣ ΑΝΕΡΓΙΑΣ ΕΝΤΟΣ Ε.Ε

          Παρέχεται η δυνατότητα στους επιδοτούμενος ανέργους Έλληνες και γενικότερα σε Ευρωπαίους πολίτες, να μεταφέρουν το δικαίωμα επιδόματος ανεργίας από ένα κράτος μέλος της Ευρωπαϊκής Ένωσης σε άλλο κράτος μέλος για αναζήτηση εργασίας (βάσει των Κανονισμών 883/2004 και 987/2007, έντυπο U2) με την προϋπόθεση ότι:

          • Έχουν εγγραφεί πριν από την αναχώρησή τους στην αρμόδια Υπηρεσία Απασχόλησης για αναζήτηση εργασίας και έχουν παραμείνει στη διάθεση των Υπηρεσιών αυτών τουλάχιστον 4 εβδομάδες μετά την έναρξη της ανεργίας τους.
          • Έχουν εγγραφεί εντός 7 ημερών στις αρμόδιες Υπηρεσίες του Κράτους – Μέλους όπου μεταβαίνουν. Το δικαίωμα μεταφοράς διατηρείται για 3 μήνες, κατά ανώτατο όριο.


          Δηλαδή αν πάρεις στα χέρια σου το U2 και μέσα σε 7 εργάσιμες δεν εγγραφείς στον ΟΑΕΔ της Γερμανίας είναι άχρηστο. Πρέπει να το πάρεις όταν θα φύγεις και το πρώτο πράγμα που θα κάνεις όταν θα έρθεις είναι να πάς να γραφτείς στον ΟΑΕΔ Γερμανίας. Ισχύει για 3 μήνες (με δικαίωμα για άλλους 3 μήνες). Τα λεφτά θα μπαίνουν στον λογαριασμό σου απο τον ΟΑΕΔ Ελλάδας κάθε μήνα. Ο ΟΑΕΔ Γερμανίας θα σε βοηθήσει στην εύρεση εργασίας και εκμάθηνση γλώσσας.
          It’s simple. When someone does something nice for you, you pay it forward and do an act of kindness for someone else.

          Comment


            #6
            1. εχετε το διαβατηριο. Η ταυτοτητα μεν μετραει παντου αλλα καλυτερα με διαβατηριο μπας και πεσετε σε καναν κολλημενο υπαλληλο (αν βρειτε βεβαια...)
            2. εμεις μεταφρασαμε οσα πιο πολλα μπορουσαμε ειδικα κατι πιστοποιητικα γαμου, πτυχια, κλπ
            3. οσα δεν ξερετε αν χρειαζονται μεταφραση ή οχι, παρτε τα απλα μαζι σας. Στην αναγκη τα μεταφραζετε εκει

            Comment


              #7
              εγω ειχα διαβατηρια των παιδιων και δικα μας και όλα τα χαρτια που χρειαζομουν απο πιστοποιητικα γαμου, γεννησης, χαρτια οτι απο ελλαδα δεν επαιρνα επιδομα παιδιων,για να τα προσκομισω για το επιδομα εδω δ ε ν μετεφρασα απολυτως τιποτα, παντου τα προσκομισα οπως ηταν στα ελληνικα, στα σχολεια στους παιδικους, οπου μου ζητηθηκαν, βεβαια ειχα βρει εναν μεταφραστη στο μοναχο ομως ηταν λιγο τσουχτερος, προσφατα ομως εμαθα οτι και η ελληνικη κοινοτητα μπορει να κανει μεταφρασεις, οπως και καποια χαρτια να βγαλει π.χ. χαρτι μετοικησης, και μου ειπαν οτι εχουν σφραγιδα γνησια για τετοιες δουλειες, (δεν ξερω αν ισχυει για όλες τις κοινοτητες) και ουτε ξερω αν υπαρχουν διαφορες απο κρατιδια σε κρατιδια, αλλα και παλι να δωσεις λεφτα στην ελλαδα για μεταφρασεις και τελικα να μη σου χρειαστουν...

              Comment


                #8
                δηλαδή παιδιά δεν σας ζήτησαν ούτε apostille ?
                πήγα να την βάλω σε διάφορα εγγραφα και αναθεμάτισα την ώρα και την στίγμη
                ¨αυτο είναι παλιό,αυτο΄πρεπει να πάς αθήνα,η φορολογική πρέπει να είναι αντίγραφο από την εφορια και όχι απο κεπ"
                και τελικά στο 1 που μου έβαλαν μετα απο 5 ημέρες έβαλαν την γαλλική τα μπάζα

                Comment


                  #9
                  Καλησπέρα σε όλους,
                  Διάβασα σχετικά θέματα όπως το παρόν αλλά και αλλού, π.χ. το θέμα για το "τι χαρτιά χρειάζονται για μόνιμα στη Γερμανία" αλλά δεν έχω καταλάβει τι ακριβώς συμβαίνει με τα έγγραφα που απαιτούνται. Δε μιλάω για διαβατήριο, αυτό σίγουρα θα το βγάλουμε για σίγουρα αφού περιλαμβάνει πλήρως όλα τα στοιχεία.
                  Η ερώτησή μου αφορά τις ληξιαρχικές πράξεις (γέννησης, γάμου), πιστοποιητικά οικογ. κατάστασης, πτυχία. Για το αν χρειάζονται ή όχι παρόλο που κάποιοι γράφουν ότι πήγαν μόνο με ταυτότητα στη Γερμανία και δεν τους ζητήθηκε κατι, νομίζω ότι χρειάζονται αφού έχω δει ότι π.χ. για εγγραφή παιδιού στο kindergarten θέλει πιστοποιητικό γέννησης (απ' όπου θα φαίνεται η ηλικία) ή για κατάταξη στην ανάλογη steuerklasse θέλει ληξιαρχική γάμου, τέλοσπάντων....θα τα έχω μαζί μου με μετάφραση από αναγνωρισμένο μεταφραστή.
                  Το θέμα μου είναι εάν απαιτείται ή όχι η σφραγίδα της Χάγης. Επειδή διάβασα και για αυτό κάποιοι να λένε "ισως" χρειαστεί, άλλοι να λένε ότι δεν τους χρειάστηκαν καν τα έγγραφα αυτά και αλλού, αλλά κυρίως σε επίσημες σελίδες όπως εδώ
                  service-bw: Beglaubigung ausländischer öffentlicher Urkunden zur Verwendung in Deutschland
                  ....ότι απαιτούνται, θα ήθελα κάποιος να μου πει αν τελικά χρειάστηκε αυτή η διαδικασία Apostille ή όχι, γιατί είναι μεγάλη διαδικασία μαζί με όλα τα άλλα για κάτι που μπορεί και να μη χρειάζεται. Δέχονται στη Γερμανία οι υπηρεσίες επίσημες μεταφράσεις χωρίς την Apostille? Μάλιστα, κάποιοι, διάβασα, ανέφεραν ότι και αυτό διαφέρει από κρατίδιο σε κρατίδιο. Για Hessen αν γνωρίζει κανείς ας μου απαντήσει.
                  Ευχαριστώ πολύ προκαταβολικά!

                  Comment


                    #10
                    τα δημόσια εγγραφα χρειαζονται σφραγίδα χάγης και μετα τα πας για μεταφραση. εμάς στο δικό μας κρατίδιο έτσι μας είπαν. και χρειαστήκαμε πιστοποιητικό γέννησης, γάμου και στα πτυχία μας.

                    Comment


                      #11
                      Από ότι λες κι εσύ, άλλος λέει έτσι κι άλλος αλλιώς. Στο Hessen ήρθα κι εγώ, χρειάστηκε να δώσω πιστοποιητικό γέννησης των παιδιών, πιστοποιητικό οικογενειακής κατάστασης για το γάμο, το πτυχίο μου και την άδεια εξασκήσεως επαγγέλματος (μηχανικός). Όλα τα έδωσα απλώς μεταφρασμένα από Ελληνικό μεταφραστικό γραφείο και κανείς δεν μου ζήτησε κάτι παραπάνω. Το διαβατήριο μου χρειάστηκε όποτε χρειάστηκε να κάνω διαδικασίες ταυτοποίησης. Στο ταχυδρομείο δεν δέχονταν με τίποτα την ταυτότητα, λόγω του ότι δεν γράφει τόπο γέννησης στα Αγγλικά και δεν έχει ημερομηνία λήξης (το θεωρούν αδιανόητο). Από κει και πέρα εσύ αποφασίζεις.

                      Comment


                        #12
                        Σας ευχαριστώ πολύ για τις απαντήσεις!

                        Comment


                          #13
                          Ξερει κανεις για Kindergeld Ti χαρτια χρειαζονται και αν πρεπει να ειναι μεταφρασμενα
                          μενω Β Ρηνεια

                          Comment


                            #14
                            περιεργο,2 χρονια κυκλοφορω και κανω ολες τις δουλειες μου με ταυτοτητα.διαβατηριο δεν εχω και δεν σκοπευω να βγαλω.
                            Στο ταχυδρομειο που λες,εχω κοντο και εχω κανει πολλες αλλες συναλαγες.
                            Τι να το κανουν το διαβατηριο,αφου ειναι ΕΕ.Και εμεις δεν ειμαστε?oder was?

                            Comment


                              #15
                              Καλησπέρα fdjackie εύχομαι να έχεις ενσωματωθεί και συνηθίσει τη ζωή εκεί. Θα ήθελα να ρωτήσω κάτι γτ είδα ότι μίλησες για hessen. Καταρχάς να σου πω ότι είμαστε 4μέλος οικογένεια με 2 παιδάκια ηλικίας 3 και 4.5. Θα ήθελα να σε ρωτήσω το χαρτιά μετεφρασες και αν γνωρίζεις κάτι σχετικά με τη δουλειά του άντρα μου. Είναι ηλεκτρολόγος με 13έτη προϋπηρεσία γνωρίζεις αν πρέπει με τόσα χρόνια να κάνει πρακτική; Ευχαριστώ πολυ

                              Comment

                              Working...
                              X