Announcement

Collapse
No announcement yet.

International διπλωμα οδηγησης στον Καναδα

Collapse
X
 
  • Filter
  • Time
  • Show
Clear All
new posts

    #16
    Originally posted by anteonius View Post
    Εξαρτάτε που θες να πας στον Καναδά, στο Οντάριο μπορείς να οδηγήσεις με το Ελληνικό μόνο γ 2 μήνες, την μετάφραση της ΕΛΠΑ δεν την αναγνωρίσουν καθόλου, πρέπει να βγάλεις Καναδικό δίπλωμα.
    Για να αγοράσεις αυτοκίνητο στο ονομάσου με καινούριο Καναδικό δίπλωμα ούτε λόγος, εμένα μου ζητήσανε 620 τον μήνα, με G κ η καλύτερη προσφορά που μου δώσανε είναι 255 τον μήνα αλλά πρέπει να με αξιολογήσουν πρώτα.
    Για το αν θα έχεις το παλιό (Ροζ) ή όχι είναι δική σου απόφαση κ δεν επηρεάζει καθόλου το δίπλωμα που θα βγάλεις εδώ.

    Για ότι άλλο θες εδώ είμαι αν μπορώ να βοηθήσω.

    Τι ειναι αυτα τα 620 τον μηνα κ τα 255?

    Comment


      #17
      Μάλλον ο φίλος εννοεί την ασφάλεια.
      Θα σου πω εγώ τι έκανα που είμαι Τορόντο.
      Στην Ελλάδα δεν έκανα τίποτα, πήγα στο προξενείο του Τορόντο μου έκαναν μετάφραση το δίπλωμα 10-15$ (έχω παλιού τύπου) και μου είπαν με αυτό μπορείς να οδηγήσεις 6 μήνες μετά με την μετάφραση πήγα να δωσω σήματα για να πάρω το 1ο Καναδέζικο δίπλωμα G1 μόνο με τα σήματα το παίρνεις σου ζητάνε διαβατήριο και την μετάφραση του Ελληνικού διπλώματος.
      Οι εξετάσεις γίνονται αυθημερόν και μπορείς να δώσεις όσες φορές θέλεις αρκεί να πληρώνεις το παράβολο κάθε φορά 10-15$.
      Εγώ κατέβασα μια εφαρμογή διάβασα μια μέρα και την επόμενη το πέρασα.
      Μπορείς να αγοράσεις βιβλιαράκι από εκεί κάνει 15$.
      Με τα G1-G2 δεν μπορείς να οδηγήσεις μόνος σου πρέπει να πάρεις το G, οπότε φο επόμενο βήμα είναι να κανονίσεις ραντεβού για να δώσεις εξετάσεις στο δρόμο πρέπει να είναι γύρω στα 80$ και πρέπει να έχεις δικό σου αυτοκίνητο (ενός φίλου σου ή να νοικιάσεις ενα)
      Με το G1 μπορείς να ανοίξεις τραπεζικό λογαριασμό και σαν τουρίστας ακόμα. .. Λειτουργεί σαν ταυτότητα.
      Τώρα για την ασφάλεια δεν έχω αυτοκίνητο αλλά και εγώ άκουσα για 400$ τον μήνα αν είσαι νέος οδηγός.
      Έχω ακούσει δεν το έψαξα (γιατί προσωρινά δεν ενδιαφέρομαι δίνω 130 στο TTC και πηγαίνω σε όλο το Τορόντο με μέτρο και λεωφορεία) ότι παίζει ρόλο και σε ποια περιοχή μένεις δηλαδή αν μένεις λίγο έξω από το Τορόντο πληρώνεις 200$ +έχεις και φτηνότερο ενοίκιο.

      Comment


        #18
        dean!!!! βαλε λινκ για την εφαρμογη που κατεβασες....

        Comment


          #19
          Originally posted by v.polina View Post
          dean!!!! βαλε λινκ για την εφαρμογη που κατεβασες....
          Πάτα στο play store G1 Ontario και θα σου βγάλει πολλές.

          Comment


            #20
            Ναι φίλε Dimit μιλάω για την ασφάλεια αυτοκινήτου, και τα ποσά αυτά είναι τον μήνα, τις προσφορές τις πείρα την εβδομάδα που μας πέρασε, όπως καταλαβαίνεις είναι πρόσφατες, και το λέω αυτό γιατί κ αυτοκίνητό έχω κ G δίπλωμα, το αν θα αναγνωρίσουν το Ελληνικό δίπλωμα ή όχι δεν παίζει κανένα ρόλο για τις ασφάλειες είσαι νέος οδηγός, παίζει ρόλο μόνο για να πας από το G1 κατευθείαν στο G χωρίς να δώσεις για το G2 πράγμα που είναι πολύ σημαντικό.
            Για τον Τραπεζικό λογαριασμό δεν χρειάζεται ούτε το G1 μόνο το διαβατήριο, εγώ το έκανα την δεύτερη μέρα που έφτασα, μιλάω πάντα για την TD Canada Trust δεν ξέρω για τις άλλες τράπεζες, τα υπόλοιπα σας τα λέει σωστά ο φίλος Dean.
            Αν τα όνειρα σου δεν πραγματοποιούνται μην απογοήτευσε, άλλαξε όνειρα είναι δωρεάν.

            Comment


              #21
              Originally posted by anteonius View Post
              Ναι φίλε Dimit μιλάω για την ασφάλεια αυτοκινήτου, και τα ποσά αυτά είναι τον μήνα, τις προσφορές τις πείρα την εβδομάδα που μας πέρασε, όπως καταλαβαίνεις είναι πρόσφατες, και το λέω αυτό γιατί κ αυτοκίνητό έχω κ G δίπλωμα, το αν θα αναγνωρίσουν το Ελληνικό δίπλωμα ή όχι δεν παίζει κανένα ρόλο για τις ασφάλειες είσαι νέος οδηγός, παίζει ρόλο μόνο για να πας από το G1 κατευθείαν στο G χωρίς να δώσεις για το G2 πράγμα που είναι πολύ σημαντικό.
              Για τον Τραπεζικό λογαριασμό δεν χρειάζεται ούτε το G1 μόνο το διαβατήριο, εγώ το έκανα την δεύτερη μέρα που έφτασα, μιλάω πάντα για την TD Canada Trust δεν ξέρω για τις άλλες τράπεζες, τα υπόλοιπα σας τα λέει σωστά ο φίλος Dean.
              Και γω με την ΤD δουλευω. Να σ πω ρωτα την τραπεζα γ ασφαλεια αυτοκινήτου ειμαι σίγουρος οτι θα σ κανει καλυτερη προσφορά μιας κ εισαι πελάτης. Εγω εβγαλα κ πιστωτική κάρτα μονο με την μισθωδοσια μ κ χωρις καθυστερήσει.

              Comment


                #22
                Καλημερα σε ολους-ες .
                Πρεπει να βγαλουμε απο το υπουργειο μεταφορων καποιο εγγραφο που να δειχνει οτι εχουμε και ποσα ετη εχουμε το διπλωνα , για να γινει απλουστερος ο τροπος αποκτησης διπλωματος στον καναδα ?

                Comment


                  #23
                  Originally posted by Theodor77 View Post
                  Καλημερα σε ολους-ες .
                  Πρεπει να βγαλουμε απο το υπουργειο μεταφορων καποιο εγγραφο που να δειχνει οτι εχουμε και ποσα ετη εχουμε το διπλωνα , για να γινει απλουστερος ο τροπος αποκτησης διπλωματος στον καναδα ?
                  Θα πας στην ΕΛΠΑ και θα βγαλεις international .Αυτο έχει ισχύ για 3 μήνες.Δηλαδή μπορεί να οδηγήσεις στην χώρα για 3 μήνες απο την στιγμή που μπήκες .Φυσικά ,εαν βγείς και ξαναμπείς ,ξανά ισχύει για 3 μήνες ,πχ στην περίπτωση που αλλάξεις status απο επισκέπτη σε άδεια εργασίας.Πιθανολογώ οτι σε κάθε province είναι διαφορετικά ,όμως στην Μανιτόμπα που είμαι εγώ δεν μπορείς να παραδώσεις το δίπλωμά που έχεις απο την Ελλάδα και να πάρεις Καναδέζικο ,πρέπει να δώσεις εξετάσεις που περιλαμβάνουν και γραπτά και οδήγηση.Ναι είναι οξύμορο να πηγαίνεις να δώσεις εξετάσεις με το αυτοκίνητό σου ,οδηγώντας το ο ίδιος και να πρέπει να το οδηγήσει άλλος φευγοντας εαν αποτύχεις αλλα έτσι είναι .Αυτό που μπορείς να κάνεις ΑΦΟΥ αποκτήσεις δίπλωμα ,είναι να ζητήσεις το ιστορικό απο την Ελλάδα είτε απο το υπουργείο συγκινωνιών είτε απο την ασφαλιστική σου εταιρία στα ΑΓΓΛΙΚΑ και να το χρησιμοποιήσεις για να πετύχεις έκπτωση στην ασφάλειά σου που υποχρεωτικά εδώ είναι μικτή και πραγματικά κοστίζει αρκετά λεφτά.

                  Comment

                  Working...
                  X