Announcement

Collapse
No announcement yet.

International διπλωμα οδηγησης στον Καναδα

Collapse
X
 
  • Filter
  • Time
  • Show
Clear All
new posts

    International διπλωμα οδηγησης στον Καναδα

    Καλησπερα σε ολους, θα ηθελα να ρωτησω αν υπαρχει καποιος που να γνωριζει τι χρειαζεται για να μπορει κανεις να οδηγησει στον Καναδα νομιμα.

    Καλη τυχη σε ολους !!

    #2
    Δε με βλεπω να προλαβαινω :P, αλλα σ' ευχαριστω jack83 !!

    Comment


      #3
      Originally posted by nor-gr View Post
      Καλησπερα σε ολους, θα ηθελα να ρωτησω αν υπαρχει καποιος που να γνωριζει τι χρειαζεται για να μπορει κανεις να οδηγησει στον Καναδα νομιμα.

      Καλη τυχη σε ολους !!
      Καλησπερα

      Ειτε με το τριπτυχο ειτε με το νεο διπλωμα δεν χρειαζεται να εχετε το international της ΕΛΠΑ. Στις τελευταιες επισκεψεις μου στο Τοροντο νοικιασα αυτοκινητο εκει με το Ελληνικο μου τριπτυχο και οδηγησα ΗΠΑ και Καναδα για 3 εβδομαδες.
      Ιnternational χρειαζεσται μονο οταν θα πατε για μονιμη εγκατασταση.
      messenger

      Comment


        #4
        To international ισχύει για 1 χρόνο εφόσον οδηγείς αυτοκίνητο που ανήκει σε άλλον. Εαν έχεις σκοπό να αγοράσεις αυτοκίνητο ισχύει μόνο για 3 μήνες. Με σταμάτησε αστυνομία με το international και μου είπε πως εφόσον έχω αυτοκίνητο στο όνομά μου πρέπει να βγάλω καναδικό δίπλωμα. Επίσης δυσκολεύεσαι να βρείς εταιρία να σου ασφαλίσουν το αυτοκίνητο με το international.

        Comment


          #5
          Προς το παρον με ενδιαφερει να οδηγαω (αυτοκινητο εταιριας, οχι στο ονομα μου). Με international διπλωμα μπορω να το κανω σε ολον τον καναδα για 1 χρονο?

          Comment


            #6
            Καλησπερα,

            Τελικα για Καναδα αν εχεις το καινουργιο το διπλωμα που αναγραφει και τα στοιχεια και στα αγγλικα ειναι αρκετο?
            Αυτο απο την ΕΛΠΑ το χαρτι ειναι απαραιτητο? Δηλαδη στην αρχη μπορω να κανω την δουλεια μου με το νεο τυπου και μετα αν χρειαστει να βγαλω Καναδικο?
            Ευχαριστω

            Comment


              #7
              Jack σε ευχαριστω για την απαντηση, οπποτε αδικα ετρεξα να κανω το παλιο μου διπλωμα νεου τυπου. Την ΕΛΠΑ δηλαδη δεν την αποφευγω..
              Αλλα σορρυ μην παρερμνηνευσα κατι...Με το νεο τυπου και ΕΛΠΑ θα ειμαι οκ ε? Θελω να πω δεν θελω και μεταφραση του νεου τυπου και ΕΛΠΑ?
              Σορρυ αν κουρασα...

              Comment


                #8
                pantel10 Πολύ καλά κατάλαβες το δίπλωμα δεν ήταν απαραίτητο να το μετατρέψεις σε κάρτα. (Νέου τύπου) και με το ροζ δεν θα είχες πρόβλημα, {και εγώ έτσι την πάτησα ακόμη κλαίω το 50 εύρω} την ΕΛΠΑ δεν την αποφεύγεις, το βιβλιαράκι που θα σου δώσουν έχει ισχύει για ένα χρόνο και δεν χρειάζεται μετάφραση, αν και στο πρώτο φύλο γράφει: {Συνήθως χρειάζεται θεώρηση από την τοπική εθνική λέσχη αυτοκινήτου} Εγώ δεν το έκανα αν και δεν είχα την τιμή και την χαρά να με σταματήσουν για έλεγχο.
                Αν κάποιος το έκανε ή του το ζήτησαν σε έλεγχο μπορεί να μας ενημερώσει.
                Αν τα όνειρα σου δεν πραγματοποιούνται μην απογοήτευσε, άλλαξε όνειρα είναι δωρεάν.

                Comment


                  #9
                  Jack83 έχεις δίκιο κάθε πολιτεία έχει τους δικούς της κανόνες. Εγω δεν πήγα ακόμη να ρωτήσω για Καναδικό ή Καναδέζικο (και εγω μαζί σου είμαι δεν ξέρω ποιο είναι το σωστό) γι' αυτό την πληροφορία που ανέφερες δεν την γνώριζα σ' ευχαριστούμε.
                  Αν τα όνειρα σου δεν πραγματοποιούνται μην απογοήτευσε, άλλαξε όνειρα είναι δωρεάν.

                  Comment


                    #10
                    Κορυφαίες πληροφορίες. Ευχαριστούμε.
                    Ει ο Θεός μεθ' ημών, ουδείς καθ' ημών.
                    https://pablitogreco.com

                    Comment


                      #11
                      jack Έδωσες ρέστα για ακόμη μία φορά!!!!!
                      Αν τα όνειρα σου δεν πραγματοποιούνται μην απογοήτευσε, άλλαξε όνειρα είναι δωρεάν.

                      Comment


                        #12
                        Καλησπερα σας!! Διαβάζωντας την συζήτηση είδα οτι υπάρχει αναφορά μόνο στο ερασιτεχνικό δίπλωμα. Ηθελα να ρωτήσω αν γνωρίζει κάποιος τι γίνετε με το επαγγελματικό δίπλωμα (φορτηγό & νταλίκα) επειδή με ενδιαφέρει.

                        Αν έχει βγει ήδη στην Ελλάδα ισχύει στον Καναδά ? θα πρέπει να γίνει πάλι η διαδικασία μέσω ΕΛΠΑ ? Επειδή διαβάζω για τα ερασιτεχνικα οτι ισχύει για ένα χρόνο μετά τι γίνετε πρέπει να βγει καναδικό ισχύει το ίδιο και για τα επαγγελματικά ?

                        Τώρα αν δεν υπάρχει το επαγγελματικό μπορει κάποιος να το βγάλει στον Καναδά? Ισχύει ότι κάποιες εταιρίες σου πληρώνουν τα μαθήματα για το δίπλωμα και μετά δουλεύεις αποκλειστικά για την εταιρία μέχρι να "ξεπληρωθεί" και πόσο εύκολο είναι να βρεθεί μια τέτοια εταιρία?

                        Ευχαριστώ εκ των προτέρων!!

                        Comment


                          #13
                          Ναι κατάλαβα ότι το χαρτί της ΕΛΠΑ είναι μια απλή μετάφραση Eπειδη δεν εχω επαγγελματικό αλλά θέλω να βγάλω οπωσδήποτε σκεφτομαι να το βγάλω απευθείας στον Καναδά για να μην το πληρώσω δυο φορές (και εδώ και εκεί) εκτος και αν παίζει ρόλο να το έχω απο Ελλάδα. Ελπίζω να είναι εφικτό για να μπορέσω να πιάσω δουλεία χωρίς εμπειρία. Όσο για τις εξετάσεις λογικό μου ακούγεται.

                          Comment


                            #14
                            Τελικά παιδιά όσοι έχουμε το παλιό το δίπλωμα οδήγησης χρειάζεται να κανουμε κάτι ?
                            Άλλοι λένε οτι αν πας στην ΕΛΠΑ μπορείς να οδηγήσεις με αυτο για ένα χρόνο, άλλοι οτι το αυτοκινητο δεν πρεπει να είναι δικό σου, άλλοι οτι μπορείς να οδηγήσεις 60μέρες κτλ

                            Εγώ απ'οτι κατάλαβα χρειάζεται έτσι κι αλλιώς να πάμε να δωσουμε εξετάσεις και να πάρουμε το G licence
                            τι προτείνετε για κάποιον που θα πάει εκεί για πρώτη φορά και έχει το παλιό δίπλωμα ?

                            Comment


                              #15
                              Εξαρτάτε που θες να πας στον Καναδά, στο Οντάριο μπορείς να οδηγήσεις με το Ελληνικό μόνο γ 2 μήνες, την μετάφραση της ΕΛΠΑ δεν την αναγνωρίσουν καθόλου, πρέπει να βγάλεις Καναδικό δίπλωμα.
                              Για να αγοράσεις αυτοκίνητο στο ονομάσου με καινούριο Καναδικό δίπλωμα ούτε λόγος, εμένα μου ζητήσανε 620 τον μήνα, με G κ η καλύτερη προσφορά που μου δώσανε είναι 255 τον μήνα αλλά πρέπει να με αξιολογήσουν πρώτα.
                              Για το αν θα έχεις το παλιό (Ροζ) ή όχι είναι δική σου απόφαση κ δεν επηρεάζει καθόλου το δίπλωμα που θα βγάλεις εδώ.

                              Για ότι άλλο θες εδώ είμαι αν μπορώ να βοηθήσω.
                              Αν τα όνειρα σου δεν πραγματοποιούνται μην απογοήτευσε, άλλαξε όνειρα είναι δωρεάν.

                              Comment

                              Working...
                              X