Announcement

Collapse
No announcement yet.

Σχολές και τμήματα

Collapse
X
 
  • Filter
  • Time
  • Show
Clear All
new posts

    Σχολές και τμήματα

    Καλησπέρα παιδια!! Ειμαι μαθητης 3ης Λυκειου, και σε ενα μηνα τελειωνω οριστικα με το σχολειο! Εχω αποφασισει να μετακινηθω στην Σουηδια για προπτυχιακες σπουδες μιας και αυτο ηταν το ονειρο μ. Θα ηθελα να με ενημερωσετε σχετικα με τις σχολες που με ενδιαφερουν, διοτι αναζητησα στο Internet πληροφοριες, αλλα δεν μπορεσα να καταλαβω και πολλα πανω στο συστημα τους. Ενδιαφερομαι για σχολες Αρχιτεκτονικης, Πολεοδομιας, και αν και σε σκεψεις, για Δημοσιογραφιας.
    Μπορειτε να μου πειτε σε ποιες πολεις υπαρχουν τετοια τμηματα σχολων, και σχετικες πληροφοριες αν γνωριζετε ;
    Σας ευχαριστω για τον χρονο σας, και τις απαντησεις σας !!

    #2
    ψαξε καλυτερα το φόρουμ και θα βρεις πολλες πληροφοριες.. αμα πας ομως στο σαιτ study in Sweden θα βρεις ολα τα προγραμματα και τα πανεπιστημια.. στα αγγλικα ειναι..
    ξεκινα να μαθαινεις Σουηδικα αμα δεν ξέρεις γιατι το επιπεδο που ζηταν τα πανεπιστημια στη Σουηδια ειναι λιγο πολυ C1.. πολυ δυνατο δηλαδη..

    Comment


      #3
      Ευχαριστώ για τη πληροφορία! Επειδή κατοικώ σε επαρχιακή πόλη είναι αδύνατο να ξεκινήσω μαθήματα Σουηδικών με κάποιον καθηγητή, δεν υπάρχει κάτι τέτοιο εδω. Η μόνη λύση είναι να κάνω κάποια πράγματα μόνος μου, που είναι αρκετά δύσκολο.
      Γνωρίζεις κάτι σχετικό με την εκμάθηση Σουηδικών, είτε με καθηγητή, είτε μόνος, και αν υπάρχουν σχετικά βιβλία που βοηθούν να φτάσεις σε ένα καλό επίπεδο ; Τουλάχιστον για τα βασικά και λίγο παραπάνω!

      Comment


        #4
        Originally posted by ChrisTr View Post
        Ευχαριστώ για τη πληροφορία! Επειδή κατοικώ σε επαρχιακή πόλη είναι αδύνατο να ξεκινήσω μαθήματα Σουηδικών με κάποιον καθηγητή, δεν υπάρχει κάτι τέτοιο εδω. Η μόνη λύση είναι να κάνω κάποια πράγματα μόνος μου, που είναι αρκετά δύσκολο.
        Γνωρίζεις κάτι σχετικό με την εκμάθηση Σουηδικών, είτε με καθηγητή, είτε μόνος, και αν υπάρχουν σχετικά βιβλία που βοηθούν να φτάσεις σε ένα καλό επίπεδο ; Τουλάχιστον για τα βασικά και λίγο παραπάνω!
        Οταν 7 στους 10 Ελληνες ζουν στο οριο της φτωχειας ή κατω απο το οριο της φτωχειας λες να τους περισευουν 20 Ευρω την ώρα να πληρωνουν "καθηγητες/τριες" Σουηδικων? Ολοι μονοι μας διαβαζουμε..

        Για το επιπεδο Α1 και Α2 που θες κανα χρονο να το εμπεδωσεις.. - προσεχεις τι λεω.. οχι να βγαλεις τα βιβλια.. και σε 2 μηνες τα βγαζεις τα βιβλια παπαγαλια.. να τα εμπεδωσεις ομως θες κανα χρόνο.. - δεν αξιζει να πληρωνεις ιδιαιτερα..

        Κατεβασε εδω τα βιβλια Σουηδικων και παιξε με τα mp3 και τα κειμενακια..

        FOREIGN LANGUAGE BOOKS: Swedish

        Παρε ενα κειμενακι απο τα Σουηδικα και μεταφρασέ το στα ελληνικα σε μια κολλα χαρτι.. Κλεισε το βιβλιο και μετα προσπαθησε να γραψεις το αρχικο Σουηδικο κείμενο διαβαζωντας την μεταφραση σου... Τσεκαρε τα λαθη σου.. θα μπεις στο νοημα της γλωσσας αμεσως ετσι..

        Τα πιο συνηθισμενα ειναι τα Mολ 1 και 2.. ξεκινα απο αυτα και μετα βγαλεις και τα αλλα βιβλια.. τα ιδια πραγματα ειναι πανω κατω..

        αγορασε ενα ελληνοσουηδικο-σουηδοελληνικο λεξικο για το λεξιλογιο..

        μαθε τα ανωμαλα ρηματα της Σουηδικης παπαγαλια να εξοικιωθεις μαζι τους..

        www.Resurscentrum.nu - 180 STARKA VERB

        Οταν τα μαθεις κανε ασκησουλες εδω..

        Öva tempus 1

        Γραμματικη θα μαθεις εδω..

        SÄFFLE LÄRCENTER, GRUNDVUX: Grammatik övningar

        Για τα τελειως βασικα εδω..

        Swedish Tutorials Index: Basic Phrases, Vocabulary and Grammar • Basic Swedish • Learn Swedish Online • Basic Swedish

        και εδω..

        Digitala sp

        Comment

        Working...
        X