Announcement

Collapse
No announcement yet.

Ανταπόκριση - Christodoulos

Collapse
This is a sticky topic.
X
X
 
  • Filter
  • Time
  • Show
Clear All
new posts

    #76
    Καλή χρονιά σε όλους σας! Εύχομαι σε εσάς, σε αυτούς που αγαπάτε κια ιδιαίτερα στις οικογένειές σας, να είστε πάντα καλά, να έχετε υγεία και ότι καλό δεν σας έδωσε το 2015 να σας το δώσει διπλό το 2016.

    Υγεία πάνω από όλα
    Κάθε πρόβλημα, έχει και μια λύση

    Comment


      #77
      καλη χρονια με υγεια και σε εσενα chris

      Comment


        #78
        Ρίξτε μιά ματιά στο blog του Christodoulos

        chris-australia

        Comment


          #79
          Πάει καιρός που έγραψα εδώ μέσα. Πρόσφατα γύρισα από διακοπές στην Ελλάδα. Μια από τις μέρες που με σημέδεψε ήταν αυτή για την οποία έγραψα σε αυτό το άρθρο στο blog μου. Μιλάει για τον λόγο για τον οποίο έμαθα Αγγλικά. Για την αιτία η οποία κρυβόταν πίσω από λόγο δηλαδή. Καλή ανάγνωση.

          Κάθε πρόβλημα, έχει και μια λύση

          Comment


            #80
            Γεια σε όλους
            Είχα πολύ καιρό να μπω και πολύ περισσότερο ακόμα να γράψω.
            Όλοι μας γνωρίζουμε για τα τελευταία άσχημα γεγονότα στν Ελλάδα μας με τις πυρκαγιές. Δεν μπορούμε να κάνουμε πολλά πράγματα, παρά μόνο να στείλουμε βοήθεια (υλική ή οικονομική).
            Μετά από μια πρόταση που έκανα πριν μια εβδομάδα σε ένα από τα αφεντικά μου στη δουλειά, συμφώνησε να μιλήσει με την αρχιεπισκοπή της Αυστραλίας και να δει τι μπορούν να κάνουν.
            Χτες πήρα ένα email το οποίο έλεγε το εξής:

            Την Κυριακή την 5η Αυγούστου 2018 όλες οι Χριστιανικές Ορθόδοξες εκκλησίες θα:

            -Πραγματοποιήσουν μνημόσυνη δέηση για όσους χάθηκαν στις πρόσφατες πυρκαγιές
            -Συγκεντρώσουν χρήματα για να σταλούν σε όσους έχουν πληγεί.

            Όποιος λοιπόν θέλει και μπορεί, ας παρευρεθεί σε μια Ορθόδοξη Ελληνική εκκλησία.
            Κάθε πρόβλημα, έχει και μια λύση

            Comment


              #81
              Ώρα μελβούρνης 10:09μμ
              Κάθομαι μόνος στον υπολογιστή και σκέφτομαι. Είναι πάλι μια από αυτές τις φορές... Σε τρεις μέρες κλείνω 8 χρόνια πλέον στην Αυστραλία! Προσπαθώ να θυμηθώ πως άρχισαν όλα. Αυτά που πέρασα για να φτάσω εδώ που είμαι σήμερα. Δόξα Το Θεό, έχω μια σταθερή δουλειά, ένα καλό αυτοκίνητο, μια μικρή μοτοσικλέτα για να κάνω καμιά βόλτα τα ζεστά καλοκαίρια, μένω σε ένα καλό σπίτι (νοικιάζω φυσικά) και μέχρις στιγμής, έχω την υγεία μου! Τι άλλο να θέλει κανείς? Υγεία και μια καλή δουλειά. Όλα τα άλλα θα τα βρεις! Όλα??? Κάτι μου λείπει...κάτι δε με γεμίζει!

              Προσπαθώ να μην το σκέφτομαι συχνά, μιας και κάθε φορά που το κάνω στεναχωριέμαι και στο τέλος γίνομαι χάλια ψυχολογικά! Αλλά είναι ώρες ώρες που δεν μπορώ να βγάλω το μυαλό μου από αυτές τις σκέψεις. Κάτι όπως τώρα για παράδειγμα.

              Πως να είναι πίσω στην πατρίδα τα πράγματα? Ήμουν εκεί πριν ένα χρόνο. Δεν ήταν καλά! Αλλά με πιάνει νοσταλγία να γυρίσω πίσω. Και ξέρω πως δεν θα μπορέσω να κάνω τίποτα αν πάω εκεί. Δεν θα έχω δουλειά, δεν θα έχω οικονομική άνεση, τίποτα! Μου λείπει όμως! Πολύ! Μου φαίνεται πως είναι καιρός να κάνω το ταξίδι ετησίως! Τον επόμενο Ιούλη λοιπόν. Και μετά, κάθε χρόνο!

              Ήμουν στην Ταϊλάνδη για 10 μέρες. Γύρισα πριν 10 μέρες περίπου. Πολύ ωραίο μέρος! Δεν είχα πάει ποτέ πριν σε Ασιάτικη χώρα! Και πέρασα τέλεια! Οι άνθρωποι εκεί είναι ευγενικοί και θα σε εξυπηρετήσουν με όποιο τρόπο μπορούν. Κάθε δεύτερο μαγαζί, είναι μασάζ ή ράφτης ή σουβενίρ! Τα πάντα πάμφθηνα! Και αν κάνεις και παζάρια (κάτι στο οποίο δεν είμαι καθόλου καλός) βρίσκεις πραγμάτικες ευκαιρίες! Ο καιρός ζεστός με αρκετή υγρασία, αλλά όχι τόση που να σε κάνει να νιώθεις άβολα! Είχα μείνει στο Πουκέ 3 βράδια. Συγκεκριμένα στο Πατόνγκ. Τα πάντα θα βρεις εκεί! Πήγα για βόλτα με ελέφαντα, για βόλτα με ATV και στο ναό του μεγάλου Βούδα! Πανέμορφη η θέα από εκεί ψηλά! Πήγα σε ένα σόου με ελέφαντες και χορευτές. Καταπληκτικό!
              Η Μπανγκοκ δε μου πολυάρεσε. Έκατσα για δυο μέρες μόνο! Απρόσωπη πόλη! Αρκετή βρωμιά και πολύ φτώχια! Μετά γύρισα και πάλι στο Πουκέ. Εκεί στο Πατόνγκ για άλλες δυο μέρες και μετά έφυγα για το νησί Πι-Πι. Εκεί να δεις παραλίες!!! Οι φοίνικες να σκάνε στην αμουδιά! Ότι είχα δει από μικρό παιδί στην τηλεόραση, το είδα εκεί μπροστά μου! Η θάλασσα πεντακάθαρη και ζεστή! Το μέρος σε προσκαλεί να το εξερευνήσεις! Και όμως! Ακόμα και εκεί, σκεφτόμουν την πατρίδα. Λιγότερο από ότι στη Μελβούρνη, αλλά τη σκεφτόμουν.

              Έφυγα με μισή καρδιά για την κρύα και βροχερή Μελβούρνη. Μπήκα και πάλι στη ρουτίνα της εργασίας και της καθημερινότητας. Και έρχισε πάλι να μου λείπει το σπίτι. Η πατρίδα! Πιο πολύ...

              Τελικά κατάλαβα πως λίγο ή πολύ, όλοι αυτοί που μένουμε στο εξωτερικό, θέλουμε τελικά να ξαναγυρίσουμε πίσω. Πολλοί δεν θα το κάνουμε. Γιατί οι καταστάσεις δεν θα είναι ίδιες σε μερικά χρόνια από τώρα. Άλλοι γιατί δεν το επιθυμούν πολύ, ή τουλάχιστον μετά από χρόνια που θα έρθει η ώρα να πάρουν την απόφαση δεν θα το θέλουν. Άλλοι γιατί έχουν καινούριες υποχρεώσεις στη νέα πατρίδα (βλέπε παιδιά και εγγόνια). Άλλοι γιατί συνήθισαν περισσότερο εδώ από ότι στην Ελλάδα. Κάθε ένας έχει και τος λόγους του. Όσο για μένα, ακόμα, τα μάτια μου κοιτάνε προς τα εκεί. Στο χωριό. Σε 5-10-15 χρόνια δεν ξέρω. Δε θέλω να λέω μεγάλες κουβέντες. Μυαλό είναι και αλλάζει. Αλλά αυτή τη στιγμή, η καρδιά βλέπει ακόμα εκεί.
              Ακόμα 15 χρόνια έμειναν. Που θα πάει? Θα περάσουν

              Ώρα Μελβούρνης 10:42μμ
              Κάθε πρόβλημα, έχει και μια λύση

              Comment


                #82
                Η αφήγηση σου...

                Γεια σου Χριστόδουλε,

                Χάρηκα που είσαι καλά εκεί στην μακρινή Αυστραλία!

                Η αφήγηση για την μετανάστευση ταιριάζει γάντι σε όλους τους μετανάστες του εξωτερικού αφού πάντα υπάρχει ο "νόστος" της επιστροφής στην μητέρα πατρίδα. Βέβαια όταν βλέπεις την σημερινή κατάσταστη στην Ελλάδα, μάλλον δεν υπάρχει κάτι που θα σε κρατήσει εκεί πάνω από ένα καλοκαίρι!

                Γενικά όταν έχεις δύο πατρίδες, θέλεις να είσαι με το ένα πόδι στην μία και με το άλλο στην άλλην!

                Μετά 8 χρόνια εκεί στην Αυστραλία και δεδομένου τις πολλές δυσκολίες που πέρασες όπως κι κάθε άλλος μετανάστης που το προσπάθησε, αξίζει να απολαμβάνεις αυτά που έχεις καταφέρει. Διότι επειδή στην ζωή τίποτα δεν χαρίζεται, οι κόποι ανταμείφθηκαν κι συνεχίζεται η προσπάθεια. Μόνο αυτός που έχει βιώσει την μετανάστευση, μπορεί να πει τελικά εάν άξιζε ή όχι. Με άλλα λόγια σε άλλους είχε επιτυχία ενώ σε άλλους αποτυχία. Δεν χρειάζεται να δίνουμε συμβουλές στον καθένα τι πρέπει να κάνει στην ζωή του διότι ειναι προσωπικό ζήτημα.

                Θυμάμαι τις ωραίες φωτογραφίες από την Αυστραλία τον πρώτο καιρό που ήσουν εκεί κι αρχικά νόμιζα ότι πας για τουρισμό διότι το υλικό σου ήταν τόσο πλούσιο που δεν νόμιζα ότι έχεις εργασία. Αυτά όμως άλλαξαν αργότερα κι μπήκες στον ρυθμό της ζωής εκεί.

                Σου εύχομαι καλή επιτυχία στα σχέδια σου και ότι άλλο θέλεις να το πραγματοποιήσεις. Γενικά να θυμάσαι όμως ότι η Ελλάδα δεν πρόκειται να ανησυχήσει για την υγεία σου κι φυσικά δεν μπορεί να κάνει κάτι παραπάνω στις δικιές σου φιλοδοξίες. Ελπίζω να έχεις την στήριξη από το οικογενειακό σου περιβάλλον κι από τις γνωριμίες σου εκεί στο εξωτερικό.

                Με πολλούς χαιρετισμούς,

                Άρης Τζ.
                Δουβλίνο, Ιρλανδία

                Comment

                Working...
                X