Close
Login to Your Account
patriotaki.net
Σελίδα 2 από 7 ΠρώτηΠρώτη 1234 ... ΤελευταίαΤελευταία
Εμφάνιση αποτελεσμάτων : 11 έως 20 από 62
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα απο Greece4ever Εμφάνιση μηνυμάτων
    Εμενα παντως τα επισημα σαιτ με εχουν καταμπερδεψει!!

Στη φορμα 47sp offshore partner visa πχ αναφερει ως επιλογες πληρωμης εκτος της πιστωτικης κ αλλες οπως επιταγη!!Στο σαιτ αναφερεται ΑΠΛΑ οτι προτιμουν τον τροπο με τις πιστωτικες.Σε επικοινωνια που ειχα με πρεσβεια Λονδινου κανουν τους Κινεζους κ απλα αναφερουν παλι οτι ειναι ο προτιμητεος τροπος!!!!!Λες κ δεν το καταλαβα!!!Δεν αποκλειουν ομως τους αλλους! Πρεπει να ξαναεπικοινωνησω μαζι τους προφανως!!
    Νιωθω σα να εχω να λυσω riddle!!
    Eκανα κ εδω μεσα ποστ ρωτωντας αυτους που εκαναν τα χαρτια προσφατα αλλα τιποτα!
    Εμείς ότι έπρεπε να πληρώσουμε, το κάναμε με πιστωτική κάρτα. Δε μας ανάφεραν κάποιο άλλο τρόπο. Κάντο έτσι. Δεν υπάρχει περίπτωση να σου κάνουν κάποια λάδια. Είναι λογαριασμοί οι οποιοι ανήκουν σε κυβερνητικούς φορείς. Όταν πρόκειται να πάρουν λεφτά λοιπόν, τα παίρνουν αυτοί που πρέπει και ακριβώς όσα πρέπει.
    Κάθε πρόβλημα, έχει και μια λύση

Παράθεση Αρχικό μήνυμα απο Christodoulos Εμφάνιση μηνυμάτων
    Από όσο γνωρίζω, δέχονται μονο μεταφράσεις που έχουν γίνει από μεταφραστή του NAATI (National Accreditation Authority for Translators and Interpreters). Είναι η μονη εταιρεία, της οποιας αναγνωρίζουν μεταφράσεις κειμενων. H NAATI ανήκει στην κοινοπολιτεία της Αυστραλίας. Είναι λογικό λοιπόν, να μη δέχονται μεταφράσεις από άλλους οργανισμούς η εταιρείες.
    ευχαριστω..
    Θα το ψαξω λιγακι και αν ειναι κατι διαφορετικο θα γραψω σχετικο post..φιλια στη παρεα!

Καλημερα σε ολους απο Ελλαδα,επιθυμω να μεινω μονιμα στην αυστραλια. Αρχικανα αναφερω οτι ειμαι αυστραλος υπηκοος κ αρραβωνιασμενη.Προκειται να παντρευτω κ θα ηθελα να μαθω την διαδικασια κ τα δικαιολογητικα που θα πρεπει να ετοιμασω για τον συζυγο μου...Ευχαριστω εκ των προτερων κ περιμενω συντομα απαντηση σας. Συγχαρητηρια για την εκπληκτικη δουλεια

Παράθεση Αρχικό μήνυμα απο flora stamouli Εμφάνιση μηνυμάτων
    Καλημερα σε ολους απο Ελλαδα,επιθυμω να μεινω μονιμα στην αυστραλια. Αρχικανα αναφερω οτι ειμαι αυστραλος υπηκοος κ αρραβωνιασμενη.Προκειται να παντρευτω κ θα ηθελα να μαθω την διαδικασια κ τα δικαιολογητικα που θα πρεπει να ετοιμασω για τον συζυγο μου...Ευχαριστω εκ των προτερων κ περιμενω συντομα απαντηση σας. Συγχαρητηρια για την εκπληκτικη δουλεια

Kαλημερα. Ειναι ολα γραμμενα αναλυτικα στο επισημο κυβερνητικο site του Department of Immigration & Citizenship

Αν γινει η αιτηση εκτος Αυστραλιας ,διαβασε εδω.
    Αν γινει απο Αυστραλια ,διαβασε εδω.

Επισης ,μελετησε καλα και το partner migration booklet 1.
    ''Minds are like parachutes... they only function when open.''

Παράθεση Αρχικό μήνυμα απο vertigo Εμφάνιση μηνυμάτων
    Kαλημερα. Ειναι ολα γραμμενα αναλυτικα στο επισημο κυβερνητικο site του Department of Immigration & Citizenship

Αν γινει η αιτηση εκτος Αυστραλιας ,διαβασε εδω.
    Αν γινει απο Αυστραλια ,διαβασε εδω.

Επισης ,μελετησε καλα και το partner migration booklet 1.
    Eυχαριστω πολυ για την αμεση απαντηση..

Γεια σας κ παλι

Σας εχω ζαλισει,τι χαρτια πρεπει να εχω για τον πολιτικο γαμο στην Αυστραλια???

Παράθεση Αρχικό μήνυμα απο flora stamouli Εμφάνιση μηνυμάτων
    Γεια σας κ παλι

Σας εχω ζαλισει,τι χαρτια πρεπει να εχω για τον πολιτικο γαμο στην Αυστραλια???
    Αν θυμάμαι καλά μου ζήτησαν διαβατήριο, πιστοποιητικό γέννησης και διαζευκτήριο από τον προηγούμενο γάμο μου. Σου έχω στείλει αναλυτικό pm

Τελευταία είχα μια συζήτηση με ένα παιδί που είχε κάνει και αυτός αίτηση μόνιμης παραμονής για τη γυναικα του. Και αυτοί παντρεύτηκαν εδώ (1 χρόνο περίπου πριν) και ξεκίνησαν τη διαδικασία. Όπως είχε πει και η Vertigo τα έξοδα ήταν πολύ πιο ανεβασμένα σε σχέση με αυτά που είχα πληρώσει εγώ. Επίσης, μου ανέφερε ότι, όταν της έδωσαν το δικαίωμα εργασίας, της είπαν ότι της επιτρέπονται μονο 20 ώρες τη βδομάδα (όπως τη φοιτητική visa δηλαδή). Κάτι ακόμα που τους είχαν πει, ήταν, πως αν είχαν κάνει το γάμο στην Ελλάδα και μετά ερχόταν εδώ για να κάνουν την όλη διαδικασία, θα πλήρωναν πολύ λιγότερα έξοδα.

Παράθεση Αρχικό μήνυμα απο Christodoulos Εμφάνιση μηνυμάτων
    Τελευταία είχα μια συζήτηση με ένα παιδί που είχε κάνει και αυτός αίτηση μόνιμης παραμονής για τη γυναικα του. Και αυτοί παντρεύτηκαν εδώ (1 χρόνο περίπου πριν) και ξεκίνησαν τη διαδικασία. Όπως είχε πει και η Vertigo τα έξοδα ήταν πολύ πιο ανεβασμένα σε σχέση με αυτά που είχα πληρώσει εγώ. Επίσης, μου ανέφερε ότι, όταν της έδωσαν το δικαίωμα εργασίας, της είπαν ότι της επιτρέπονται μονο 20 ώρες τη βδομάδα (όπως τη φοιτητική visa δηλαδή). Κάτι ακόμα που τους είχαν πει, ήταν, πως αν είχαν κάνει το γάμο στην Ελλάδα και μετά ερχόταν εδώ για να κάνουν την όλη διαδικασία, θα πλήρωναν πολύ λιγότερα έξοδα.
    Καλημέρα Χριστόδουλε
    Έχεις δίκιο και εμείς με την γυναίκα μου για αυτό παντρευτήκαμε απο Ελλάδα διότι και τα έξοδα ήταν περισσότερα και το ρίσκο της αποριψης μεγαλύτερο. Βέβαια εδώ να πω πως κάθε περίπτωση διαφέρει και είναι πολύ οι παράγοντες που έχουν σχέση με την έγκριση της κάθε βιζας. Επίσης κάτι που θα έπρεπε να γνωρίζει ο οποισδήποτε έχει σκοπό να κάνει αυτό το βήμα είναι οτι η/ο partner Αυστραλού ηπηκόου παίρνει permanent visa όταν είναι παντρεμένος/η πάνω απο τα 3 χρόνια που για το Αυστραλιανό κράτος αυτό το διάστημα είναι χρονικό διάστημα ασφαλείας ( για όποιον καταλαβαίνει τι θέλω να πω) Απο τα 3 έτη γαμου και κάτω, του χορηγείται temporary visa.
    Στην δική μας περίπτωση η σύζυγος έχει temporary, διότι είμαστε παντρεμένοι εναμιση χρόνο, αλλά έχει όλα τα δικαιώματα , ακόμα και full time εργασίας,medicare κτλ.
    Δεν έχει δικαίωμα στα επιδόματα και στην Βοήθεια που παρέχεται στην εύρεση εργασίας.
    Έχει όμως δικαίωμα να αιτηθεί, μετά από τα 2 χρόνια συνεχούς παραμονής στην Αυστραλία και αφού είναι ακομα παντρεμένη με εμένα, για Citizenship κατευθείαν.
    Γιαυτό λοιπόν θα πρέπει κανείς να προσέξει ποια θα είναι τα βήματά του και πανω από όλα να ενημερωθεί,από της διάφορες έγκυρες πηγές που θα βρει εδω στο patriotaki η στο διαδίκτυο, πριν ξεκινήσει τις οποιεσδήποτε ενέργειες.

Πολύ σωστά και καλά έκανες που τα ανάφερες!

Δεν ξέρω αν θα πρέπει να το αναφέρω εδώ, αλλα κακό δεν κάνω σε κανέναν. Επειδή ήθελα να δω για το ποτε μπορώ να πάω για να πάρω Αυστραλιανή υπηκοότητα (citizenship) και το έψαξα λίγο. Όπως αναφέρει το επίσημο site, citizenship δικαιούται οποιος έχει συμπληρώσει 4 χρονια παραμονήςστην Αυστραλία (με visa που του επιτρέπει την παραμονή) τη στιγμή που κάνει αίτηση για υπηκοότητα. Σε αυτά τα 4 χρονια οι τελευταίοι 12 μήνες θα πρέπει να είναι με visa μόνιμης παραμονής και θα πρέπει να ΜΗΝ έχει λείψει το άτομο αυτό για περισσότερο από συνολικά 1 χρόνο σε αυτή την 4έτη περίοδο, καθώς και όχι πάνω από 90 μέρες τον τελευταίο χρόνο πριν κάνει την αίτηση για citizenship.
    Δείτε για περισσότερες λεπτομέρειες εδώ:
    Australian Citizenship – Application process for Australian citizenship

Σελίδα 2 από 7 ΠρώτηΠρώτη 1234 ... ΤελευταίαΤελευταία

Παρόμοια Θέματα

1. ΑΥΣΤΡΑΛΙΑ Ή ΗΠΑ ΣΤΗ ΔΙΚΗ ΜΟΥ ΠΕΡΙΠΤΩΣΗ?PLEASE HELP.
    Από Lili Dimitreli in forum Μετανάστευση στις ΗΠΑ
    Απαντήσεις: 1
    Τελευταίο Μήνυμα: 09.09.2014, 17:55
  2. Parent visa permanent (Non-Contributory) subclass 103
    Από konstantinos1 in forum Διάφορα Θέματα / Αρχείο παλαιών θεμάτων
    Απαντήσεις: 60
    Τελευταίο Μήνυμα: 31.05.2014, 11:04
  3. ΜΙΑ ΙΔΙΑΖΟΥΣΑ ΠΕΡΙΠΤΩΣΗ ΠΟΥ ΧΡΗΖΕΙ ΤΗΣ ΒΟΗΘΕΙΑ ΣΑΣ
    Από Attilas in forum Εκπαίδευση και Σπουδές
    Απαντήσεις: 4
    Τελευταίο Μήνυμα: 07.11.2013, 23:57
  4. Δωρο γαμου για αμερικανους
    Από manos_XP in forum Κουβεντούλα
    Απαντήσεις: 1
    Τελευταίο Μήνυμα: 27.08.2011, 00:40
  5. Η πομπή του Βλάχικου γάμου
    Από vanessa in forum Παράδοση, Έθιμα, Ελληνισμός
    Απαντήσεις: 0
    Τελευταίο Μήνυμα: 11.12.2007, 12:24

Ετικέτες γι αυτό το Θέμα (tags)

Δικαιώματα - Επιλογές

• Δεν μπορείτε να δημοσιεύετε νέα θέματα
  • Δεν μπορείτε να απαντάτε σε θέματα
  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύετε συνημμένα
  • Δεν μπορείτε να επεξεργάζεστε τις δημοσιεύσεις σας
  •  
Σχετικά με εμάς
Το patriotaki.net βρίσκετε τα τελευταία 10 χρονια κοντά σας, για να προσφέρει έναν virtual τόπο συναντήσεως με δυνατότητα να ανταλλάσσονται χρήσιμες πληροφορίες. Ομογενείς,Μετανάστες και Έλληνες στην πατρίδα μας δίνουν χρήσιμες συμβουλές και πληροφορίες στο forum της ιστοσελίδας. Στήριξε και βοήθησε τον συνάνθρωπο σου, εθελοντικά και αφιλοκερδώς. Ο καθένας μπορεί να προσφέρει με ένα μήνυμα μια βοήθεια σε ένα "πατριωτάκι" που ίσως περνάει την πιο δύσκολη στιγμή της ζωής του μέσα στο άγχος και την αβεβαιότητα για το μέλλον.

patriotaki.net - Ο Ελληνισμός στο Διαδίκτυο - Μετανάστευση, Ελλάδα και Ομογένεια

patriotaki - connecting greek people
Join us
Like