Announcement

Collapse
No announcement yet.

Permanent residency (με την περίπτωση γάμου με Αυστραλό-ή υπήκοο)

Collapse
X
 
  • Filter
  • Time
  • Show
Clear All
new posts

    #16
    Γεια σας κ παλι

    Σας εχω ζαλισει,τι χαρτια πρεπει να εχω για τον πολιτικο γαμο στην Αυστραλια???

    Comment


      #17
      Originally posted by flora stamouli View Post
      Γεια σας κ παλι

      Σας εχω ζαλισει,τι χαρτια πρεπει να εχω για τον πολιτικο γαμο στην Αυστραλια???
      Αν θυμάμαι καλά μου ζήτησαν διαβατήριο, πιστοποιητικό γέννησης και διαζευκτήριο από τον προηγούμενο γάμο μου. Σου έχω στείλει αναλυτικό pm
      Κάθε πρόβλημα, έχει και μια λύση

      Comment


        #18
        Τελευταία είχα μια συζήτηση με ένα παιδί που είχε κάνει και αυτός αίτηση μόνιμης παραμονής για τη γυναικα του. Και αυτοί παντρεύτηκαν εδώ (1 χρόνο περίπου πριν) και ξεκίνησαν τη διαδικασία. Όπως είχε πει και η Vertigo τα έξοδα ήταν πολύ πιο ανεβασμένα σε σχέση με αυτά που είχα πληρώσει εγώ. Επίσης, μου ανέφερε ότι, όταν της έδωσαν το δικαίωμα εργασίας, της είπαν ότι της επιτρέπονται μονο 20 ώρες τη βδομάδα (όπως τη φοιτητική visa δηλαδή). Κάτι ακόμα που τους είχαν πει, ήταν, πως αν είχαν κάνει το γάμο στην Ελλάδα και μετά ερχόταν εδώ για να κάνουν την όλη διαδικασία, θα πλήρωναν πολύ λιγότερα έξοδα.
        Κάθε πρόβλημα, έχει και μια λύση

        Comment


          #19
          Originally posted by Christodoulos View Post
          Τελευταία είχα μια συζήτηση με ένα παιδί που είχε κάνει και αυτός αίτηση μόνιμης παραμονής για τη γυναικα του. Και αυτοί παντρεύτηκαν εδώ (1 χρόνο περίπου πριν) και ξεκίνησαν τη διαδικασία. Όπως είχε πει και η Vertigo τα έξοδα ήταν πολύ πιο ανεβασμένα σε σχέση με αυτά που είχα πληρώσει εγώ. Επίσης, μου ανέφερε ότι, όταν της έδωσαν το δικαίωμα εργασίας, της είπαν ότι της επιτρέπονται μονο 20 ώρες τη βδομάδα (όπως τη φοιτητική visa δηλαδή). Κάτι ακόμα που τους είχαν πει, ήταν, πως αν είχαν κάνει το γάμο στην Ελλάδα και μετά ερχόταν εδώ για να κάνουν την όλη διαδικασία, θα πλήρωναν πολύ λιγότερα έξοδα.
          Καλημέρα Χριστόδουλε
          Έχεις δίκιο και εμείς με την γυναίκα μου για αυτό παντρευτήκαμε απο Ελλάδα διότι και τα έξοδα ήταν περισσότερα και το ρίσκο της αποριψης μεγαλύτερο. Βέβαια εδώ να πω πως κάθε περίπτωση διαφέρει και είναι πολύ οι παράγοντες που έχουν σχέση με την έγκριση της κάθε βιζας. Επίσης κάτι που θα έπρεπε να γνωρίζει ο οποισδήποτε έχει σκοπό να κάνει αυτό το βήμα είναι οτι η/ο partner Αυστραλού ηπηκόου παίρνει permanent visa όταν είναι παντρεμένος/η πάνω απο τα 3 χρόνια που για το Αυστραλιανό κράτος αυτό το διάστημα είναι χρονικό διάστημα ασφαλείας ( για όποιον καταλαβαίνει τι θέλω να πω) Απο τα 3 έτη γαμου και κάτω, του χορηγείται temporary visa.
          Στην δική μας περίπτωση η σύζυγος έχει temporary, διότι είμαστε παντρεμένοι εναμιση χρόνο, αλλά έχει όλα τα δικαιώματα , ακόμα και full time εργασίας,medicare κτλ.
          Δεν έχει δικαίωμα στα επιδόματα και στην Βοήθεια που παρέχεται στην εύρεση εργασίας.
          Έχει όμως δικαίωμα να αιτηθεί, μετά από τα 2 χρόνια συνεχούς παραμονής στην Αυστραλία και αφού είναι ακομα παντρεμένη με εμένα, για Citizenship κατευθείαν.
          Γιαυτό λοιπόν θα πρέπει κανείς να προσέξει ποια θα είναι τα βήματά του και πανω από όλα να ενημερωθεί,από της διάφορες έγκυρες πηγές που θα βρει εδω στο patriotaki η στο διαδίκτυο, πριν ξεκινήσει τις οποιεσδήποτε ενέργειες.

          Comment


            #20
            Πολύ σωστά και καλά έκανες που τα ανάφερες!

            Δεν ξέρω αν θα πρέπει να το αναφέρω εδώ, αλλα κακό δεν κάνω σε κανέναν. Επειδή ήθελα να δω για το ποτε μπορώ να πάω για να πάρω Αυστραλιανή υπηκοότητα (citizenship) και το έψαξα λίγο. Όπως αναφέρει το επίσημο site, citizenship δικαιούται οποιος έχει συμπληρώσει 4 χρονια παραμονήςστην Αυστραλία (με visa που του επιτρέπει την παραμονή) τη στιγμή που κάνει αίτηση για υπηκοότητα. Σε αυτά τα 4 χρονια οι τελευταίοι 12 μήνες θα πρέπει να είναι με visa μόνιμης παραμονής και θα πρέπει να ΜΗΝ έχει λείψει το άτομο αυτό για περισσότερο από συνολικά 1 χρόνο σε αυτή την 4έτη περίοδο, καθώς και όχι πάνω από 90 μέρες τον τελευταίο χρόνο πριν κάνει την αίτηση για citizenship.
            Δείτε για περισσότερες λεπτομέρειες εδώ:
            Australian Citizenship – Application process for Australian citizenship
            Κάθε πρόβλημα, έχει και μια λύση

            Comment


              #21
              Originally posted by Christodoulos View Post
              Τελευταία είχα μια συζήτηση με ένα παιδί που είχε κάνει και αυτός αίτηση μόνιμης παραμονής για τη γυναικα του. Και αυτοί παντρεύτηκαν εδώ (1 χρόνο περίπου πριν) και ξεκίνησαν τη διαδικασία. Όπως είχε πει και η Vertigo τα έξοδα ήταν πολύ πιο ανεβασμένα σε σχέση με αυτά που είχα πληρώσει εγώ. Επίσης, μου ανέφερε ότι, όταν της έδωσαν το δικαίωμα εργασίας, της είπαν ότι της επιτρέπονται μονο 20 ώρες τη βδομάδα (όπως τη φοιτητική visa δηλαδή). Κάτι ακόμα που τους είχαν πει, ήταν, πως αν είχαν κάνει το γάμο στην Ελλάδα και μετά ερχόταν εδώ για να κάνουν την όλη διαδικασία, θα πλήρωναν πολύ λιγότερα έξοδα.





              Απο τις 24/11/12 ,οταν κατατιθεται αιτηση για partner( ή για parent) visa ,η bridging A ,που δινεται ,οταν ειναι εγκυρη η αιτηση- και μπαινει σε ισχυ ,μολις ληξει η ουσιαστικη βιζα ,που κατεχει ο αιτων- ,δεν εχει πια όρο που απαγορευει την εργασια ,αν τον ιδιο όρο ,ειχε η ουσιαστικη βιζα ή ειχε τυχον περιορισμους στις ωρες εργασιας ,ή αλλους εργασιακους όρους .

              Πριν τις 24/11/12 ,θα επρεπε να ζητησει καποιος ,να αρθουν αυτοι οι όροι.

              Οποτε ,δεν καταλαβαινω ,αν μετα τις 24/11/12 ,εκανε την αιτηση-εγραψες ''ενα χρονο περιπου πριν- ,πώς μπηκε τετοιος όρος.Αλλά και πριν τις 24/11/12 ,να εγινε η αιτηση ,μονο αν η προηγουμενη ουσιαστικη της βιζα ,ηταν η φοιτητικη ,τοτε μονο θα εμπαινε ο όρος των 20 ωρων και στην bridging visa A,αν η αιτηση ειχε γινει πριν τις 26/3/12.Αν πριν περιπου ενα χρονο εγινε η αιτηση ,δεν θα ελεγαν για ως 20 ωρες εργασιας την βδομαδα ,αλλά ως 40 per fortnight,που ισχυει απ τον Μαρτη του 2012. Και αν οντως ειχε φοιτητικη ,θα μπορουσε ,εξηγωντας τους λογους που το ζηταει ,να ζητησει αρση του περιορισμου των ωρών εργασιας της bridging visa , για οταν θα εμπαινε σε ισχυ η bridging visa. Και μεχρι να ληξει η φοιτητικη ,θα επρεπε να ακολουθει τους όρους της φοιτητικης βιζας και να παρακολουθει ,κανονικα τα μαθηματα.Αλλιως ,αν ακυρωνοταν η φοιτητικη ,ακυρωνοταν και η bridging visa A ,που ναι μεν ειχε χορηγηθει ,αλλά δεν ειχε αρχισει να ισχυει ακομα .

              Αν αυτη ειναι η περιπτωση ,δλδ ειχε φοιτητικη ,που ακομα ισχυει ,θα εχει περιορισμο στις ωρες ,οσο ειναι σε ισχυ.Αν ομως εχει ηδη ληξει ,τοτε θα πρεπει να ζητησει με αιτηση ,αντικατασταση της bridging visa A ,χωρις περιορισμους,αν η αιτηση ειχε γινει πριν τις 24/11/12(δεν εννοω ,νεα αιτηση για partner visa.)Αλλά και πάλι...αυτο το 20 ωρες , ειναι περιεργο. 4Ο per fortnight ,θα επρεπε να λεει ,αν η αιτηση εγινε απ τις 26/3/12 και μετα ,αλλά πριν τις 24/11/12.Εκτος κι αν ειναι πολυ περισσοτερο απο χρονο ,που εγινε η αιτηση.Αν ειχε φοιτητικη κι εκανε αιτηση για partner visa ,απ τις 24/11/12 και μετα ,θα της ειχε δοθει bridging visa Α, χωρις όρους,απ την αρχη.

              Aν ειχε τουριστικη ,δεν βλεπω πώς θα μπορουσε να μπει ,περιορισμος 20 ωρων ,στην bridging visa A.Eιτε εγινε η αιτηση πριν ,ειτε απ τις 24/11/12 και μετά.Αν ειχε γινει πριν ,θα επρεπε να μπει όρος ,που θα ηταν ο ιδιος μ αυτον που ειχε η τουριστικη..δλδ απαγορευση εργασιας.Και στην περιπτωση αυτη ,οποιος ειχε κανει αιτηση πριν τις 24/11/12 ,παλι ζηταει να του χορηγηθει νεα bridgng visa A ,χωρις όρους για εργασια,αν για καποιο λογο ,δεν ειχε ζητησει εξαιρεση ,μετα που μπηκε σε ισχυ.(καποιοι ,φοβουνταν να ζητησουν εξαιρεση ,μηπως θεωρηθει ,οτι ο σπονσορας δεν μπορουσε να εγγυηθει οτι θα τους φροντιζε ,μεχρι να εγκριθει η βιζα).Αν εγινε απ τις 24/11/12 και μετά και κατεβηκε με ETA ή με eVisitor,δεν μπαινει απαγορευση εργασιας ,στην bridging visa A.

              Δεν καταλαβαινω ,επισης πώς αν καναν τον γαμο στην Ελλαδα και την αιτηση απο Αυστραλια ,θα γλυτωναν εξοδα...
              Πόσο δλδ πιο ακριβα ,στοιχιζει η διαδικασια για να βγει αδεια γαμου στην Αυστραλια ,απ οτι στην Ελλαδα;

              υ.γ απο τότε ,που σου εγραψα για την νεα τιμη της onshore αιτησης -3975$ - ,ακολουθησε κι αλλη αυξηση ,απο 1/9/2013
              Τωρα ειναι 4575$ ,συν οτι πια χρεωνουν 2290 $ για καθε μελος ,ανω των 18 που θα μπει στην ιδια αιτηση και
              1145 $ για καθε μέλος κατω των 18.

              Σιγουρα ,στοιχιζει φτηνοτερα ,αν γινει η αιτηση απο Ελλαδα ,παντως.
              ''Minds are like parachutes... they only function when open.''

              Comment


                #22
                Originally posted by Christodoulos View Post
                Και αυτοί παντρεύτηκαν εδώ (1 χρόνο περίπου πριν) και ξεκίνησαν τη διαδικασία.Κάτι ακόμα που τους είχαν πει, ήταν, πως αν είχαν κάνει το γάμο στην Ελλάδα και μετά ερχόταν εδώ για να κάνουν την όλη διαδικασία, θα πλήρωναν πολύ λιγότερα έξοδα.
                Originally posted by george lucas View Post
                Καλημέρα Χριστόδουλε
                Έχεις δίκιο και εμείς με την γυναίκα μου για αυτό παντρευτήκαμε απο Ελλάδα διότι και τα έξοδα ήταν περισσότερα και το ρίσκο της αποριψης μεγαλύτερο. .
                Νομιζω ,οτι εσυ άλλο εννοεις george lucas! Οτι παντρευτηκατε και κανατε την αιτηση απο Ελλαδα και γιατι αν την κανατε απο Αυστραλια ,θα στοιχιζε περισσοτερο και για τον αλλο λογο ,που ειπες.

                Ομως ,οπως το καταλαβαινω εγω ,το ζευγαρι ειπε στον Christodoulo,οτι καποιοι τους ειπαν ,πως αν καναν τον γαμο στην Ελλαδα-κι οχι στην Αυστραλια ,που τον εκαναν- και καναν μετα την αιτηση για partner visa ,απο Αυστραλια ...τοτε θα ειχαν μικροτερα ποσά ,πληρωσει.

                Που δεν καταλαβαινω ,γιατι μπορει να τους ειπε καποιος ,κατι τετοιο.Δεν ξερω πόσο στοιχιζει να βγει μια αδεια γαμου στην Αυστραλια ,αλλά πόσο πιά στοιχίζει; τοσο ,που να καλυπτει τα μεγαλυτερα ποσά ,που θελει η onshore αιτηση για partner visa;
                ''Minds are like parachutes... they only function when open.''

                Comment


                  #23
                  Originally posted by vertigo View Post
                  Νομιζω ,οτι εσυ άλλο εννοεις george lucas! Οτι παντρευτηκατε και κανατε την αιτηση απο Ελλαδα και γιατι αν την κανατε απο Αυστραλια ,θα στοιχιζε περισσοτερο και για τον αλλο λογο ,που ειπες.

                  Ομως ,οπως το καταλαβαινω εγω ,το ζευγαρι ειπε στον Christodoulo,οτι καποιοι τους ειπαν ,πως αν καναν τον γαμο στην Ελλαδα-κι οχι στην Αυστραλια ,που τον εκαναν- και καναν μετα την αιτηση για partner visa ,απο Αυστραλια ...τοτε θα ειχαν μικροτερα ποσά ,πληρωσει.

                  Που δεν καταλαβαινω ,γιατι μπορει να τους ειπε καποιος ,κατι τετοιο.Δεν ξερω πόσο στοιχιζει να βγει μια αδεια γαμου στην Αυστραλια ,αλλά πόσο πιά στοιχίζει; τοσο ,που να καλυπτει τα μεγαλυτερα ποσά ,που θελει η onshore αιτηση για partner visa;
                  Δεν ρώτησα λεπτομέρειες για το τι ακριβώς έγινε. Αλλα μου είπανε πως όλα αυτά τους τα είπε ο δικηγόρος τους. Οποτε είναι επίσημα. Προφανώς υπάρχουν κάποια παραθυράκια που οι δικηγόροι τα βρίσκουν εύκολα. Η γυναικα του φίλου μου ήταν με τουριστική visa εδώ. Αλλα, όπως είπα και πιο πάνω της είπαν ότι έχει δικαίωμα εργασίας ΜΟΝΟ για 20 ώρες/βδομάδα με την bridging που της έδωσαν. Επίσης ότι τα έξοδα για να τους χορηγηθεί η bridging θα ήταν σχεδόν τα μισά. Τα έξοδα δεν είχαν να κάνουν με την άδεια γάμου. Καμια σχέση. Όταν ξαναβρώ τα παιδιά θα τους ρωτήσω λεπτομέρειες.
                  Κάθε πρόβλημα, έχει και μια λύση

                  Comment


                    #24
                    Originally posted by Christodoulos View Post
                    Δεν ρώτησα λεπτομέρειες για το τι ακριβώς έγινε. Αλλα μου είπανε πως όλα αυτά τους τα είπε ο δικηγόρος τους. Οποτε είναι επίσημα. Προφανώς υπάρχουν κάποια παραθυράκια που οι δικηγόροι τα βρίσκουν εύκολα. Η γυναικα του φίλου μου ήταν με τουριστική visa εδώ. Αλλα, όπως είπα και πιο πάνω της είπαν ότι έχει δικαίωμα εργασίας ΜΟΝΟ για 20 ώρες/βδομάδα με την bridging που της έδωσαν. Επίσης ότι τα έξοδα για να τους χορηγηθεί η bridging θα ήταν σχεδόν τα μισά. Τα έξοδα δεν είχαν να κάνουν με την άδεια γάμου. Καμια σχέση. Όταν ξαναβρώ τα παιδιά θα τους ρωτήσω λεπτομέρειες.
                    Eννοειται ,οτι δεν ειχες ασχοληθει ,με λεπτομερειες ,δεν ειχες και λογο!
                    Δεν καταλαβαινω ,ποιο ακριβως ,παραθυρο ,βρηκε ο δικηγορος.Αφου κατεβηκε με τουριστικη ,η γυναικα ,αν εκανε πριν τις 24/11/12 ,την αιτηση για partner visa ,υπηρχε ο όρος 8101-''no work'' condition-, στην bridging visa A.Μετα ,θα εκανε την αιτηση ,να αρθει ,αυτος ο όρος-οπως καναν σχεδον ολοι ,δλδ- και θα της δινόταν ''full time work rights''.Oποτε ,δεν καταλαβαινω ,ποιο τυχον παραθυρο ,βρηκε ο δικηγορος ,που της επιτρεπει μονο 20 ωρες την βδομαδα,ενω θα μπορουσε να δουλευει χωρις περιορισμους,μετα την αιτηση για την αρση της απαγορευσης.Και οταν γινοταν η αιτηση για partner visa ,πριν τις 24/11/12 και αφορουσε καποιον συντροφο ,που κατεβηκε με ΕΤΑ ή eVisitor... εξαιρεσεις και παραθυρα ,που να επετρεπαν 20 ωρες την βδομαδα ,δεν υπηρχαν.Αλλά υπηρχε η δυνατοτητα να ζητηθει η αρση των όρων ,που μπαίναν στην bridging visa A.

                    Αν βεβαια ,εκανε την αιτηση ,απο 24/11/12 και μετά,τα πραγματα ,ειναι ξεκαθαρα.Απ την αρχη ,δεν θα ειχε μπει όρος ,οτι απαγορευεται η εργασια .Τεσπα ,εγκυκλοπαιδικη ειναι αυτη η συζητηση ,για το συγκεκριμμενο ζευγαρι,οσον αφορα ,την εργασια με bridging visa A ,εφ οσον δεν μπαινει πια περιορισμος,οταν εχει κατατεθει partner or parent visa.Εννοειται ,οτι δεν δινεται η bridging visa A ,μονο σε τετοιες αιτησεις για βιζα ,αλλά σ αυτες τις αιτησεις ,δεν μπαινουν πια οι όροι ,που ισχυαν για την ουσιαστικη βιζα ,που κατειχε ο αιτών , οταν εκανε την αιτηση για την partner or parent visa .

                    Ομως ,αυτο ,που τονισα με μπλε ,δεν εχει εγκυκλοπαιδικο ενδιαφερον ,αλλά ειναι κατι ,που σιγουρα θα προβληματισει ,οσουν θελουν να κανουν αιτηση για partner visa ,απο Αυστραλια και ειναι ακομα Ελλαδα και σκεφτονται αν θα παντρευτουν στην Ελλαδα ,ή στην Αυστραλια.

                    Πρωτη φορά ,ακουω ,οτι οταν παντρευεται ενα ζευγαρι-ειτε Ελλαδα ,ειτε Αυστραλια- , ,για να μεινει μονιμα κι ο μη Αυστραλος ,που εχει κατεβει Αυστραλια ,σαν συντροφος Αυστραλου υπηκοου ή μονιμου κατοικου -πληρωνει για να του δοθει bridging visa κι οτι εχει και τιμοκαταλογο ,αναλογα με το πού παντρευτηκε το ζευγαρι.

                    Αυτο ,που ξερω εγω ,ειναι οτι ειτε Ελλαδα παντρευτηκε ,ειτε Αυστραλια ,οταν κατεβει Αυστραλια με ΕΤΑ ή η eVisitor ,θα καταθεσει ο μη Αυστραλος αιτηση για partner visa ,με σπονσορα ,τον Αυστραλο συζυγο.Κι οτι με την καταθεση εγκυρης αιτησης-που σημαινει επισης ,οτι πληρωθηκε και το σωστο ποσό ,που ειναι ΙΔΙΟ ,ειτε Ελλαδα εγινε ο γαμος ,ειτε Αυστραλια- ,χορηγειται η bridging visa A ,που θα μπει σε ισχυ ,μολις ληξει η ΕΤΑ ή η eVisitor και δεν εχει το 8101-''no work'' condition,για τις αιτησεις απο 24/11/12 και μετά.

                    υ.γ κι οσοι καναν πριν, αιτηση για partner visa και για καποιο λογο ,δεν ζητησαν να αρθει η απαγορευση εργασιας-αν η ουσιαστικη βιζα που ειχαν ,ηταν η τουριστικη-, μπορουνε και τωρα να πανε ,να ζητησουν αντικατασταση της bridging visa A ,με νεα, αν δεν εχει εγκριθει ακομα ,η αιτηση για partner visa.Για οσους ειχαν φοιτητικη και ζητησαν partner ,να μην τα ξαναγραφω ,ηδη τα εγραψα ,αναλυτικα λιγο ,πιο πανω.

                    Οσο ,για το οτι ειναι επισημα ,οσα ειπε το ζευγαρι ,αφου τους τα ειπε ο δικηγορος....μην εισαι και τοσο σιγουρος ,οτι ολοι καταλαβαινουν ,οσα τους λεει καποιος ,ειδικα οταν αφορουν τετοια θεματα ,χωρις να θελω να θιξω το ζευγαρι.Αν παντως ,απο καποιο λαθος- απιθανο ,αλλά ας το υποθεσουμε...- ,δοθηκαν 20 ωρες εργασιας ,αντι για πληρη απαγορευση ,-που θα μπορουσε να αρθει με σχετικη αποφαση- ,για αιτηση πριν τις 24/11/12 , ειτε δοθηκαν 20 ωρες ,αντι για δικαιωματα πληρους εργασιας ,αν η αιτηση εγινε απ τις 24/11/12 και μετά και η γυναικα ,εξακολουθει να εχει τον περιορισμο των 20 ωρών ,σημερα που μιλαμε ,αν δεν εχει παρει ακομα την partner visa...τί να πω..
                    ''Minds are like parachutes... they only function when open.''

                    Comment


                      #25
                      Originally posted by Christodoulos View Post
                      Πολύ σωστά και καλά έκανες που τα ανάφερες!

                      Δεν ξέρω αν θα πρέπει να το αναφέρω εδώ, αλλα κακό δεν κάνω σε κανέναν. Επειδή ήθελα να δω για το ποτε μπορώ να πάω για να πάρω Αυστραλιανή υπηκοότητα (citizenship) και το έψαξα λίγο. Όπως αναφέρει το επίσημο site, citizenship δικαιούται οποιος έχει συμπληρώσει 4 χρονια παραμονήςστην Αυστραλία (με visa που του επιτρέπει την παραμονή) τη στιγμή που κάνει αίτηση για υπηκοότητα. Σε αυτά τα 4 χρονια οι τελευταίοι 12 μήνες θα πρέπει να είναι με visa μόνιμης παραμονής και θα πρέπει να ΜΗΝ έχει λείψει το άτομο αυτό για περισσότερο από συνολικά 1 χρόνο σε αυτή την 4έτη περίοδο, καθώς και όχι πάνω από 90 μέρες τον τελευταίο χρόνο πριν κάνει την αίτηση για citizenship.
                      Δείτε για περισσότερες λεπτομέρειες εδώ:
                      Australian Citizenship – Application process for Australian citizenship
                      Καλά κάνεις και το αναφέρεις. Κυρίως το μπέρδεμα προκύπτει από την συχνή αναφορά "2 χρόνια μετά που θα πάρεις την permanent μπορείς να κάνεις αίτηση για υπηκόοτητα"....αλλά αυτά τα 2 χρόνια προϋποθέτουν και την παραμονή εδώ των 2 ετών με temporary πριν φτάσεις στην permanent, ήτοι σύνολο 4 ετών που απαιτούνται για αίτηση για υπηκόοτητα, σύν του λοιπούς όρους που αναφέρεις.

                      Comment


                        #26
                        Originally posted by Christodoulos View Post
                        .....Επίσης ότι τα έξοδα για να τους χορηγηθεί η bridging θα ήταν σχεδόν τα μισά..... .
                        Οι bridging visas είναι η άδεια να παραμείνει κάποιος στην Αυστραλία μέχρι την ολοκλήρωση κάποιου γεγονότος που σχετίζεται με την επεξεργασία αίτησης, αναθεώρηση αποτελέσματος μίας αίτησης, δικαστική έφεσης ή όρους συμμόρφωσης (π.χ. αναχώρηση από Αυστραλία).
                        Αυτές που σχετίζονται με αιτήσεις για βίζα, επισυνάπτονται αυτόματα επάνω στην κάθε αίτηση για ουσιαστική βίζα (substantive visa) και η αίτηση για αυτές είναι η μία και η ίδια με της ουσιαστικής βίζας. Επίσης είναι αυτόματη η έκδοση τους σε περιπώσεις αιτήσεων για αναθεώρηση αρνητικής απόφασης επί αίτησης βίζας ή αίτησης δικαστικής έφφεσης. Η μόνη που έχει χρέωση είναι η bridging visa B ($140) η οποία σου δίνει το δικαίωμα να ταξιδέψεις εκτός Αυστραλίας κ να ξαναγυρίσεις κ εκδίδεται μόνο σε κατόχους Bridging Visa A ή B.
                        Οι υπόλοιπες Bridging Visas εκδίδονται αυτόματα με γνώμονα ποια είναι η πιο ευνοϊκή για τον αιτών, ξεκινώντας από την Α ως την πιο ευνοϊκή και δεν μπορείς να πας προς τα πάνω, ήτοι αν έχεις E δεν μπορείς να λάβεις C.
                        Ειδικές περιπτώσεις της Bridging Visa E, καθώς και η D & F, σχετίζονται με την υπηρεσία συμμόρφωσης (compliance) και αφορούν άτομα τα οποία είναι ήδη υπό καθεστώς παρακολούθησης και όρων συμμόρφωσης...κ σε αυτές τις περιπτώσεις υποβάλλεται ξεχωριστή αίτηση ή μπορούν να επιβληθούν από το Υπουργείο (π.χ. bridging visa που σου δίνει άδεια να είσαι Αυστραλία για "Χ" μέρες μέχρι να φύγεις)

                        ΑΡΑ δεν βλέπω ποια έξοδα είναι αυτά που θα ήταν τα μισά.....

                        Comment


                          #27
                          boithisteme k peste mou liseis

                          eimai arraboniasmenos k h kopela mou einai politis australias.k edw k ena mina exei paei australia.thelw na mou pei kapoios an gnwrizei.an paw k kanw gamw ekei ti lefta xriazome k an meta ton gamo exw dikaioma na ergastw ekei.tha paw me touristiki.thelw na mathw sin ti sinalagma prepei na exw mazi mou.

                          Comment


                            #28
                            Originally posted by Kalli Gr-Aus View Post
                            Οι bridging visas είναι η άδεια να παραμείνει κάποιος στην Αυστραλία μέχρι την ολοκλήρωση κάποιου γεγονότος που σχετίζεται με την επεξεργασία αίτησης, αναθεώρηση αποτελέσματος μίας αίτησης, δικαστική έφεσης ή όρους συμμόρφωσης (π.χ. αναχώρηση από Αυστραλία).
                            Αυτές που σχετίζονται με αιτήσεις για βίζα, επισυνάπτονται αυτόματα επάνω στην κάθε αίτηση για ουσιαστική βίζα (substantive visa) και η αίτηση για αυτές είναι η μία και η ίδια με της ουσιαστικής βίζας. Επίσης είναι αυτόματη η έκδοση τους σε περιπώσεις αιτήσεων για αναθεώρηση αρνητικής απόφασης επί αίτησης βίζας ή αίτησης δικαστικής έφφεσης. Η μόνη που έχει χρέωση είναι η bridging visa B ($140) η οποία σου δίνει το δικαίωμα να ταξιδέψεις εκτός Αυστραλίας κ να ξαναγυρίσεις κ εκδίδεται μόνο σε κατόχους Bridging Visa A ή B.
                            Οι υπόλοιπες Bridging Visas εκδίδονται αυτόματα με γνώμονα ποια είναι η πιο ευνοϊκή για τον αιτών, ξεκινώντας από την Α ως την πιο ευνοϊκή και δεν μπορείς να πας προς τα πάνω, ήτοι αν έχεις E δεν μπορείς να λάβεις C.
                            Ειδικές περιπτώσεις της Bridging Visa E, καθώς και η D & F, σχετίζονται με την υπηρεσία συμμόρφωσης (compliance) και αφορούν άτομα τα οποία είναι ήδη υπό καθεστώς παρακολούθησης και όρων συμμόρφωσης...κ σε αυτές τις περιπτώσεις υποβάλλεται ξεχωριστή αίτηση ή μπορούν να επιβληθούν από το Υπουργείο (π.χ. bridging visa που σου δίνει άδεια να είσαι Αυστραλία για "Χ" μέρες μέχρι να φύγεις)

                            ΑΡΑ δεν βλέπω ποια έξοδα είναι αυτά που θα ήταν τα μισά.....

                            Πολυ χρήσιμο ,που ανελυσες τα των bridging visas ,γιατι υπαρχει μεγαλη παρανόηση ,σχετικα μ αυτες.
                            ''Minds are like parachutes... they only function when open.''

                            Comment


                              #29
                              Originally posted by George Petridis View Post
                              eimai arraboniasmenos k h kopela mou einai politis australias.k edw k ena mina exei paei australia.thelw na mou pei kapoios an gnwrizei.an paw k kanw gamw ekei ti lefta xriazome k an meta ton gamo exw dikaioma na ergastw ekei.tha paw me touristiki.thelw na mathw sin ti sinalagma prepei na exw mazi mou.
                              Οταν ρωτας ,το τί λεφτα ,χρειαζεσαι ,αν κανεις τον γαμο στην Αυστραλια ,τί εννοεις; ή για βιζα για να μεινεις,ρωτας;

                              Βλεπω και το τιτλο που εβαλες'' boithisteme k peste mou liseis'' και δεν καταλαβαινω τί ακριβως λυσεις ,ψαχνεις.

                              Μηπως να τα εγραφες ,λιγο πιο αναλυτικά ,για να καταλαβουμε;

                              Και απ τα γραφομενα σου ,δεν καταλαβα αν ξερεις την διαδικασια περι partner visa.

                              Μετα τον γαμο ,δεν εχεις δικαιωμα να εργαστεις ,αν προηγουμενως δεν καταθεσεις αιτηση για βιζα συντροφου ,αλλά και παλι ,δεν μπορεις να δουλεψεις ,μολις την καταθεσεις ,οσο ειναι σε ισχυ η βιζα με την οποια μπηκες στην χωρα.

                              Το θεμα ,δεν ειναι μονο τί συναλλαγμα ,πρεπει να εχεις μαζι σου ,αλλά αν θα μπεις στην χωρα ,πρωτα-πρωτα.Αν δλδ ,θεωρησουν οτι πραγματι εισαι γνησιος επισκεπτης.

                              Αν θες ,εξηγησε τί εννοεις ,με τον τιτλο που εβαλες και σε παρακαλω ,γραψε στα Ελληνικα.
                              ''Minds are like parachutes... they only function when open.''

                              Comment


                                #30
                                Originally posted by George Petridis View Post
                                eimai arraboniasmenos k h kopela mou einai politis australias.k edw k ena mina exei paei australia.thelw na mou pei kapoios an gnwrizei.an paw k kanw gamw ekei ti lefta xriazome k an meta ton gamo exw dikaioma na ergastw ekei.tha paw me touristiki.thelw na mathw sin ti sinalagma prepei na exw mazi mou.
                                Επίσης θα σου πρότεινα να πας στην αρχή αυτού του post και να διαβάσεις, ώστε να πάρεις μια γενική εικόνα για το πως έχει η διαδικασία. Μερικές από τις ερωτήσεις σου θα λυθούν εκεί. Για τα υπόλοιπα, όπως είπε και η vertigo, γίνε λίγο πιο σαφής για να μας βοηθήσεις
                                Κάθε πρόβλημα, έχει και μια λύση

                                Comment

                                Working...
                                X