Announcement

Collapse
No announcement yet.

Η σειρά μας ήρθε

Collapse
X
 
  • Filter
  • Time
  • Show
Clear All
new posts

    #16
    Originally posted by gg_nefeli View Post
    Καλησπερα! Ειμαι εδω και δυο εβδομαδες στο bamberg μια πολη κοντα στην νυρεμβεργη. Πηγα στο arbeitsamt οπως γραφουν ολοι εδω και φυσικα μου ζητησαν διευθυνση κατοικιας. Επειδη ομως δεν εχω σπιτι δεν μπορω να δωσω μια. Απο την αλλη, μου ειπαν καποιοι φιλοι γερμανοι εδω οτι και να γραφτεις δεν εχει κανενα μοημα αφου υπαρχει πιθανοτητα να σε παρουν τηλ πχ σε ενα χρονο η κ δυο. Πηγα κ ρωτησα για δουλεια σε ενα ταξιδιωτικο γραφειο αλλα φυσικα ακουσα την λεξη ausbildung. Πηγα σε μια εταιρεια τηελοικοινωνιων που ηθελε δουλεια γραφειου και παλι αμουσα την λεξη ausbildung. Τελικα γινεται να βρω μια δουλεια κ ας μην εχω αυτη την ausbildung? υπαρχουν διαφορα εργοστασια εδω γυρω οπως bosch michelin κτλ. Πιστευετε υπαρχει περιπτωση να γινει κατι αν στειλε με μειλ βιογραφικο κτλ;; Βοηθεια!
    Παιδιά λυπάμαι αλλά θα το ξαναπώ άλλη μια φορά. **Στην Γερμανία δεν είσαι αυτόματα ότι δηλώσεις.** Για να βρεις λοιπόν δουλειά σε ένα συγκεκριμένο τομέα πρέπει ή να έχεις κάνει Ausbildung ή να έχεις σπουδάσει και να έχεις πτυχίο. Αλλιώς βρίσκεις δουλειά μόνο ως ανειδίκευτος εργάτης, προσωπικό καθαρισμού κτηρίων κ.τ.λ.

    gg_nefeli δυστυχώς δεν γράφεις αν μιλάς γερμανικά. Για να βρεις δουλειά σε εργοστάσιο όπου θα πρέπει να χειρίζεσαι κάποιο μηχάνημα, πρέπει να μιλάς τόσο καλά γερμανικά ώστε να καταλαβαίνεις τις οδηγίες ασφάλειας τόσο του μηχανήματος όσο και γενικά του εργοστασίου σε περίπτωση κινδύνου. Από ότι ξέρω κάνουνε τεστ. Σου λένε τις οδηγίες ασφάλειας και μετά σου κάνουν ερωτήσεις για να δουν αν και τι κατάλαβες. Αν μιλάς γερμανικά έστω και λίγα αξίζει να δοκιμάσεις στα εργοστάσια.

    Αν δεν μιλάς καθόλου γερμανικά τότε προσπάθησε σε εταιρίες καθαρισμού κτηρίων και ταυτόχρονα κάνε μαθήματα για να μάθεις την γλώσσα.

    Αν είσαι αρκετά νέα, τότε η συμβουλή μου είναι να βρεις κάπου μια θέση και να κάνεις Ausbildung. Κοίτα εδώ μήπως πάρεις καμιά ιδέα (η σελίδα είναι και στα αγγλικά).

    Home

    Comment


      #17
      Σχετικά με το Ausbildung. Εγώ έχω κάνει σπουδές σε ιδιωτική σχολή ως διοικητικός υπάλληλος 1 χρόνο. Με γερμανικά Β1 θα πάω ως ανειδίκευτη ή μήπως αναγνωρίζουν και ιδιωτικές σχολές από την Ελλάδα;Μήπως θα πρέπει να δώσω εξετάσεις ή να κάνω συμπληρωματικές σπουδές στην Γερμανία για να έχω αυτήν την ειδίκευση; Η προϋπηρεσία μετράει; Γιατί έχω πολλά χρόνια προϋπηρεσία σε θέσεις γραφείου και γραμματείας....
      Βέβαια στην αρχή σκοπός μου είναι να βρω μια οποιαδήποτε δουλειά αλλά μήπως έχω πιθανότητες να βρω από την αρχή κάτι σχετικά με θέση γραφείου ή τζάμπα χαίρομαι;

      Ωραία αυτή η ευκαιρία στο σάιτ που μας έβαλες Lane αλλά εγώ είμαι πάνω από 37...

      Comment


        #18
        Lane ευχαριστω για τις πληροφοριες. Ναι μιλαω γερμανικα αρκετα καλα. Φυσικα οχι απταιστα αλλα μπορω να συνεννοηθω. Εχω πτυχιο γερμανικης φιλολογιας και απ οτι καταλαβα εδω το αντικριμενο αυτο δεν εχει κ μεγαλη ζητηση ακομα κ γερμανος να εισαι. Ειμαι 26 χρονων. Οσες ausbildung εχω βρει ειναι περιπου τρια χρονια. Αξιζει να τα σπαταλησω η οχι;;;

        Comment


          #19
          Δεν τα σπαταλας, επενδυεις σε αυτα. Μπορεις να ασχοληθεις με καποιο παραϊατρικο επαγγελμα και να ξεκινησεις με εναν πανω του μετριου μισθο -στα ~1800€- για παραδειγμα, ή σχετικα με πληροφορικη. 2 κλαδοι που εχουν μεγαλη αναγκη σε δυναμικο.

          Comment


            #20
            DiD666 sumfwnw se osa les. Kai den eimai oute polu mikrh oute polu megalh. Otan lew na spatalisw ennow oti xerw apo twra oti se tria xronia ousiastika 8a exw mia douleia pou 8a mporw na suntir8w kanonika. Ap oso xerw sthn ekpaideush sou dinoun kapou 700 eurw to mhna. Mporw me auta ta 700 na noikiasw spiti ktl? opws kai na xei pisteuete aksizei ton kopo na steilw viografiko se etaireies k as mhn exw eidikeush tupou mhxanikos?
            SUGNWMH GIA TA LATINIKA ALLA GRAFW APO GERMANIKO PC FILOU K DEN XERW PWS ALLAZEI

            Comment


              #21
              Για παραϊατρικά επαγγέλματα ξαναδιάβασα στο σάιτ και μου φάνηκε πολύ ενδιαφέρον!
              Μήπως φίλε did666 ξέρεις πόσα χρόνια είναι η εκπαίδευση σε κάτι τέτοιο;

              Comment


                #22
                Originally posted by gg_nefeli View Post
                Lane ευχαριστω για τις πληροφοριες. Ναι μιλαω γερμανικα αρκετα καλα. Φυσικα οχι απταιστα αλλα μπορω να συνεννοηθω. Εχω πτυχιο γερμανικης φιλολογιας και απ οτι καταλαβα εδω το αντικριμενο αυτο δεν εχει κ μεγαλη ζητηση ακομα κ γερμανος να εισαι. Ειμαι 26 χρονων. Οσες ausbildung εχω βρει ειναι περιπου τρια χρονια. Αξιζει να τα σπαταλησω η οχι;;;
                Nefeli στην δική σου περίπτωση δεν θα έκανα Ausbildung. Το Ausbildung θα σου δώσει τελικά ένα "χαρτί" κατώτερο από το πτυχίο πανεπιστημίου που έχεις και εφόσον μιλάς γερμανικά δεν βρίσκω τον λόγο να πουλήσεις τον εαυτό σου κάτω από την αξία του, τουλάχιστον όχι αν πριν δεν προσπαθήσεις για κάτι καλύτερο. Λοιπόν το πρώτο βήμα σου θα πρέπει να είναι να πας να αναγνωρίσεις το πτυχίο σου για να δεις πώς θα στο αναγνωρίσουν. Περισσότερες πληροφορίες θα βρεις εδώ:

                Berufliche Anerkennung - Anerkennung in Deutschland

                Αν η ακαδημαική αναγνώριση σου το επιτρέψει (έλα σε επαφή με το πανεπιστήμιο) μπορείς να πάρεις μέρος σε κάποια προγράμματα (σου στέλνω κάποιες σελίδες) και να βρεις θέση για να κάνεις μεταπτυχιακό, ενώ θα πληρώνεσαι κανόνικα:

                8 Stellen für Akademische Mitarbeiter/innen - Stellensuche im öffentlichen Dienst

                2 Doctoral Scholarships - Job-ID 97085 - academics.de

                Informationen, wie und wo Sie Promotionsmöglichkeiten finden können


                Υπάρχουν πολλά προγράμματα ψάξ ´το όσο μπορείς.

                Αν από εκέι δεν γίνει τίποτα τότε προσπάθησε να βρεις δουλειά σε δημόσια υπηρεσία. Έχεις πολλές πιθανότητες να σε πάρουνε (ναι χωρίς μέσο!). Στην ανάγκη μπορείς να κάνεις αίτηση για
                Assistentin ή Sekretärin, αλλά μόνο αν δεν βρίσκεις κάτι άλλο (εννοείται μέχρι να βρεις κάτι καλύτερο). Μην το φοβάσαι, σου λέω από πείρα ότι εκεί δουλεύουν αρκετοί αλλοδαποί με όχι τέλεια γερμανικά. Σου στέλνω κάποιες σελίδες και ψάξε ανάλογα μόνη σου και σε άλλες υπηρεσίες ή πανεπιστήμια.

                Stellensuche im öffentlichen Dienst

                Stellenangebote - LMU München

                Όλα αυτά που σου έγραψα είναι καλά και ωραία, πρέπει μόνο να λάβεις υπόψη σου ότι χρειάζονται αρκετό χρόνο μέχρι να απαντήσουν πανεπιστήμια και δημόσιες υπηρεσίες. Αν χρειάζεσαι δουλειά άμεσα τότε κοίταξε ίσως σε κανένα ξενοδοχείο (απέφυγε τα μικρά). Πληρώνουν δυστυχως χάλια και γι αυτό χρειάζονται συχνά προσωπικό ή ρώτα και σε κανένα catering. Επίσης καλή ιδέα είναι να ρωτήσεις σε εκθεσιακούς χώρους z.B. Messe München etc.

                Επίσης μπορείς να κάνεις αίτηση σε Zeitarbeit εταιρία. Σε εκμεταλλευονται βέβαια, αλλά έτσι βρίσκεις πολύ γρήγορα δουλειά, αποκτάς προυπηρεσία στην Γερμανία και γνωρίζεις κόσμο και κάνεις φίλους. Ίσως στην περίπτωση σου να είναι η καλύτερη λύση. Αν το αποφασίσεις πήγαινε καλύτερα στις μεγάλες και σοβαρές εταιρίες όπως η
                Homepage - Zeitarbeit, Arbeitnehmerueberlassung, Personalvermittlung - Randstad Deutschland



                Και εδώ η λίστα των συγκεκριμένων εταιριών στο Bamberg:
                Zeitarbeitsfirmen Bamberg bei Gelbe Seiten: Adressen im Branchenbuch


                Όταν λες ότι δεν έχεις διεύθυνση τι εννοείς; Κάπου πρέπει να μένεις. Αν μένεις σε γνωστούς/φίλους βάζεις την διευθυνση και το όνομα σου και C/O τους ιδιοκτήτες. Το ίδιο θα έκανα και με ένα ξενοδοχείο. Αυτοι οι γνωστοί σου δεν μπορούν να σε δηλώσουν ως Untermieterin έστω για 2-3 μήνες για να μπορέσεις να δηλωθείς;

                Αρχισε να στέλνεις το βιογραφικό σου ηλεκτρονικά παντού όσο πιο γρήγορα μπορεις και βέβαια όχι μόνο στο Bamberg! Είμαι σίγουρη πως θα βρεις δουλειά.

                Comment


                  #23
                  Originally posted by xainti View Post
                  Σχετικά με το Ausbildung. Εγώ έχω κάνει σπουδές σε ιδιωτική σχολή ως διοικητικός υπάλληλος 1 χρόνο. Με γερμανικά Β1 θα πάω ως ανειδίκευτη ή μήπως αναγνωρίζουν και ιδιωτικές σχολές από την Ελλάδα;Μήπως θα πρέπει να δώσω εξετάσεις ή να κάνω συμπληρωματικές σπουδές στην Γερμανία για να έχω αυτήν την ειδίκευση; Η προϋπηρεσία μετράει; Γιατί έχω πολλά χρόνια προϋπηρεσία σε θέσεις γραφείου και γραμματείας....
                  Βέβαια στην αρχή σκοπός μου είναι να βρω μια οποιαδήποτε δουλειά αλλά μήπως έχω πιθανότητες να βρω από την αρχή κάτι σχετικά με θέση γραφείου ή τζάμπα χαίρομαι;

                  Ωραία αυτή η ευκαιρία στο σάιτ που μας έβαλες Lane αλλά εγώ είμαι πάνω από 37...

                  Η Γερμανία ουσιαστικά ανγνωρίζει ό,τι αναγνωρίζει επίσημα και η Ελλάδα. Το γερμανικό Ausbildung αναγνωρίζεται απο το κράτος. Υπάρχουν βεβαίως και διάφορες ιδιωτικές σχολές, που τα πτυχία τους έχουν (ή όχι) κάποια συγκεκριμένη αξιια στην αγορα, χωρις όμως να αναγνωρίζονται επίσημα. Από οτι μου περιγράφεις το δικό σου μάλλον ανήκει στην δευτερη κατηγορία.

                  Η προυπηρεσία πάνω στο αντικείμενο είναι πάντα καλή, φτάνει να μπορεις να την αποδείξεις. Ελπίζω να έχεις φροντίσει να πάρεις απο όλους τους παλιους σου εργοδότες συστατικές επιστολές.

                  Η αυστηρώς προσωπική μου άποψη είναι ότι γερμανικά επιπέδου Β1 δεν φτάνουν για δουλειά γραμματέως. Πιστευω οτι θα το δεις καλύτερα μόνη σου όταν έρθει εκείνη η ώρα με το καλό, αν οι γνώσεις σου στα γερμανικά φτάνουν για να διεκδικήσεις και να πάρεις μια δουλειά γραφειου. Αν πιστευεις ότι θα τα καταφέρεις γιατι όχι. Τα αγγλικά σου πως είναι; Αν μιλας καλά αγγλικά ίσως να υπάρχει απο εκεί μια πιθανότητα.

                  Comment


                    #24
                    Originally posted by Lane View Post
                    Η Γερμανία ουσιαστικά ανγνωρίζει ό,τι αναγνωρίζει επίσημα και η Ελλάδα. Το γερμανικό Ausbildung αναγνωρίζεται απο το κράτος. Υπάρχουν βεβαίως και διάφορες ιδιωτικές σχολές, που τα πτυχία τους έχουν (ή όχι) κάποια συγκεκριμένη αξιια στην αγορα, χωρις όμως να αναγνωρίζονται επίσημα. Από οτι μου περιγράφεις το δικό σου μάλλον ανήκει στην δευτερη κατηγορία.

                    Η προυπηρεσία πάνω στο αντικείμενο είναι πάντα καλή, φτάνει να μπορεις να την αποδείξεις. Ελπίζω να έχεις φροντίσει να πάρεις απο όλους τους παλιους σου εργοδότες συστατικές επιστολές.

                    Η αυστηρώς προσωπική μου άποψη είναι ότι γερμανικά επιπέδου Β1 δεν φτάνουν για δουλειά γραμματέως. Πιστευω οτι θα το δεις καλύτερα μόνη σου όταν έρθει εκείνη η ώρα με το καλό, αν οι γνώσεις σου στα γερμανικά φτάνουν για να διεκδικήσεις και να πάρεις μια δουλειά γραφειου. Αν πιστευεις ότι θα τα καταφέρεις γιατι όχι. Τα αγγλικά σου πως είναι; Αν μιλας καλά αγγλικά ίσως να υπάρχει απο εκεί μια πιθανότητα.
                    Κατάλαβα τώρα πως λειτουργεί το σύστημα. Σαν γραμματέας σίγουρα θα πρέπει να μάθω τη γλώσσα άπταιστα, δεν διανοούμαι να μην μπορώ να επικοινωνήσω έτσι όπως πρέπει σε μία τέτοια θέση...εννοείται ότι θα αναζητήσω θέση γραφείου, όταν με το καλό προχωρήσω με τη γλώσσα σε υψηλότερο επίπεδο!
                    Σίγουρα για αρχή δουλειά ότι να ναι για να ξεκινήσουμε, μετά αναζήτηση σπουδών και καλύτερη εργασία.
                    Αγγλικά έχω Proficiency και τα μιλώ πάρα πολύ καλά. Έχω και συστατικές επιστολές ευτυχώς!
                    Ευχαριστώ πολύ για τις συμβουλές σου, την ευγένειά σου και φυσικά την διαφώτιση!
                    Να είσαι καλά!

                    Comment


                      #25
                      Originally posted by xainti View Post
                      Κατάλαβα τώρα πως λειτουργεί το σύστημα. Σαν γραμματέας σίγουρα θα πρέπει να μάθω τη γλώσσα άπταιστα, δεν διανοούμαι να μην μπορώ να επικοινωνήσω έτσι όπως πρέπει σε μία τέτοια θέση...εννοείται ότι θα αναζητήσω θέση γραφείου, όταν με το καλό προχωρήσω με τη γλώσσα σε υψηλότερο επίπεδο!
                      Σίγουρα για αρχή δουλειά ότι να ναι για να ξεκινήσουμε, μετά αναζήτηση σπουδών και καλύτερη εργασία.
                      Αγγλικά έχω Proficiency και τα μιλώ πάρα πολύ καλά. Έχω και συστατικές επιστολές ευτυχώς!
                      Ευχαριστώ πολύ για τις συμβουλές σου, την ευγένειά σου και φυσικά την διαφώτιση!
                      Να είσαι καλά!
                      Νομίζω ότι προσεγγίζεις το θέμα σωστά και έχεις μεγάλες πιθανότητες να πετύχεις στο τέλος. Είμαι της άποψης ότι πάντα πρέπει να προσπαθούμε να πετύχουμε το καλύτερο για τον εαυτό μας (αν δεν το κάνουμε εμείς δεν πρόκειται να το κάνει και κανένας άλλος για εμάς), αλλά επίσης εκτιμώντας την κατάσταση και τους εξωγενείς παράγοντες όσο γίνεται πιο αντικειμενικά. Πιστεύω επίσης ότι η δουλειά δεν είναι ντροπή και κανείς δεν χάνει την αξία του αν κάποια στιγμή της ζωής του αναγκαστεί να κάνει κάποια δουλειά κατώτερη των προσόντων του. Απεναντίας ίσως η αξία του να μεγαλώνει γιατί αποδεικνύει ότι μπορεί να ελλίσεται και να το παλεύει και κάτω από δύσκολες συνθήκες. Απλά μην βολευτείς και χάσεις τον τελικό στόχο από τα μάτια σου. Η Γερμανία έχει πολλά προγράμματα και δίνει πολλές ευκαιρίες για (μετ)εκπαίδευση σε ανθρώπου έξυπνους και με όρεξη για δουλειά. Τα πολύ καλά αγγλικά σου μπορεί να αποδειχθούν χρυσάφι στο μέλλον μιας και εδώ οι γραμματείς δεν μιλάνε συνήθως αγγλικά σε τέτοιο επίπεδο. Το να μάθεις καλά γερμανικά ωστόσο, πρέπει αυτήν την στιγμή να είναι η απολύτως πρώτη σου προτεραιότητα.
                      Σου εύχομαι ό,τι καλύτερο!

                      Comment


                        #26
                        Και βέβαια η δουλειά δεν είναι ντροπή! Έχω κάνει δουλειές που οι γύρω μου τις κοιτούσαν απαξιωτικά αλλά δεν με ένοιαζε γιατί τίποτα ποτέ δεν βρήκα έτοιμο στρωμένο...πάντα αγωνιζόμασταν για το καλύτερο. Απλά τώρα πια βλέπουμε ότι όσο άξιος και να είσαι, όσο και να αγωνίζεσαι εδώ στην Ελλάδα δεν εκτιμάται τίποτα και δεν μπορείς πλέον να πας μπροστά...αφού δεν υπάρχουν δουλειές, έχουν καταρρεύσει τα πάντα...
                        Η αξιοκρατία και οι ευκαιρίες που δίνει η Γερμανία σε όσους παλεύουν και προσπαθούν σκληρά ήταν από την αρχή ο λόγος επιλογής γιαυτή τη χώρα!
                        Ευχαριστώ και καλή συνέχεια και σε εσένα!

                        Comment


                          #27
                          Εχω αλλη μια ερωτηση! Αυτα τα γραφεια που σου βρισκουν δουλεια η που τελος παντων αφηνεις το βιογραφικο σου και σε ενημερωνουν ειναι ιδιωτικα η εννοουμε τον ΟΑΕΔ; Ας απαντησει οποις γνωριζει! Τελειωνουν οι μερες μου εδω κ με βλεπω να γυρναω πισω με αδεια χερια

                          Comment


                            #28
                            Originally posted by gg_nefeli View Post
                            Εχω αλλη μια ερωτηση! Αυτα τα γραφεια που σου βρισκουν δουλεια η που τελος παντων αφηνεις το βιογραφικο σου και σε ενημερωνουν ειναι ιδιωτικα η εννοουμε τον ΟΑΕΔ; Ας απαντησει οποις γνωριζει! Τελειωνουν οι μερες μου εδω κ με βλεπω να γυρναω πισω με αδεια χερια
                            Οι εταιρίες Zeitarbeit είναι ιδιωτικές. Σε προσλαμβάνουν και σε "νοικιάζουν" σε διάφορες εταιρίες που έχουν ανάγκη από επιπρόσθετο προσωπικό, χωρίς όμως να θέλουν να προσλάβουν κάποιον μόνιμα, π.χ. κάποιος υπάλληλος είχε ένα ατύχημα και είναι σίγουρο ότι θα λείψει τους επόμενους 3 μήνες, ή κάποια υπάλληλος παίρνει γονική άδεια, ή έχουν μόνο εποχιακά κάποιο φόρτο εργασίας ή κάποια θέση άδειασε και μέχρι να γίνει όλη η διαδικασία των συνεντεύξεων κτλ. πρέπει να καλυφθεί η θέση. Υπάρχουν όμως τώρα τελευταία (και εδώ αποκτάει και ιδιαίτερο ενδιαφέρον η κατάσταση) και πάρα πολλες εταιρίες, οι οποίες όταν υπάρχει κενή θέση δεν μπαίνουν στον κόπο να ψάξουν οι ιδιες για καινούριο υπάλληλο, αλλά λένε σε μια Zeitarbeit εταιρία το προφίλ που πρέπει να έχει ο υποψήφιος και η εταιρία τους στέλνει κάποιον που νομίζει ότι κάνει για την θέση. Αν λοιπόν ο συγκεκριμένος τα πάει και στην πράξη καλά για κάποιους μήνες, τον κρατάνε και του κάνουνε κανονική πρόσληψη. Αλλιώς ζητάνε από την εταιρία να τους στείλει τον επόμενο.

                            Ακούγεται καλά έχει όμως και αρνητικά. Γιατί δεν είναι σίγουρο ότι θα βρεις αμέσως εργοδότη να σε κρατήσει και στο ενδιάμεσο αλλάζεις κάθε τρεις και λίγο δουλειά και στο εν τω μεταξύ η εταιρία σε εκμεταλλεύται, γιατί όπως καταλαβαίνεις εσένα σου δίνει έναν πολύ χαμηλό μισθό, ενώ ο εργοδότης πίστεψε με πληρώνει για τις υπηρεσίες σου πολύ ακριβά. Από την άλλη βέβαια με το να αλλάξεις κάποιες δουλειές αποκτάς εμπειρία που είναι θετικό. Στην δική σου περίπτωση για να κάνεις μια αρχή εδώ στην Γερμανία, πιστεύω ότι είναι μια καλή λύση για να αρχίσεις να δουλεύεις γρήγορα και να βρεις και μια δουλειά γραφείου, ενώ ταυτόχρονα κοιτάς και κάτι άλλο. Πρέπει επίσης να λάβεις υπόψη σου, ότι άλλη αξία έχεις στην αγορά όταν ήδη δουλεύεις και άλλη όταν είσαι άνεργη.

                            Στο προηγούμενο μήνυμα σου έστειλα κάποια link με εταιρίες Zeitarbeit. Γιατί δεν δοκιμάζεις, τι έχεις να χάσεις; Ούτε καν έξοδα δεν χρειάζεται να κάνεις αφού μπορείς να τα στείλεις όλα ηλεκτρονικά….

                            Comment


                              #29
                              Lane, μπραβο σου για τις πληροφοριες και μπραβο σου για την βοηθεια που προσφερεις σε κοσμο που εχουν αναγκη! Εισαι πολυ κατατοπιστικη σε οτι και αν γραφεις!

                              Μεσα σε πολυ μικρο διαστημα απο την ενγγραφη εχεις προσφερει πολλα!

                              Συνεχισε ετσι ενεργα!

                              Σπυρος
                              You Can Have Whatever You Like...

                              Comment


                                #30
                                δηλαδη ο κοσμος να χαλασει εμεις πρεπει να κανουμε εργασια γραφειου
                                Να γραφουμε.....................
                                Οι κυπριοι που μας λενε καλαμαραδες κατι ξερουν.......
                                Στην ελλαδα ολοι γραφουν.
                                ΑΚΟΜΑ.
                                μεταναστες γιατι το γραψιμο στην ελλαδα τελειωσε?θα γραφουμε εξω.στυλους δεν εχει?

                                Comment

                                Working...
                                X