Announcement

Collapse
No announcement yet.

Immigrate to Manitoba

Collapse
This is a sticky topic.
X
X
 
  • Filter
  • Time
  • Show
Clear All
new posts

    Βρήκα αυτή την ανακοίνωση στο facebook από ένα άτομο που είναι στο Winnipeng και έρχετε σε επαφή με τους υπεύθυνους εκεί και θα ήθελα να σας ενημερώσω:
    Μια σημαντική ανακοινωση:

    Λόγω του τεράστιου ενδιαφεροντος από κόσμο που θέλει να μεταναστευσει στην μανιτομπα από τις χώρες της Μεσογείου έχει προκαλέσει μια αναταραχή στην τοπική αλλά και στην ομοσπονδιακή κυβέρνηση.

    Η επίσημη ανακοίνωση που ήρθε λέει ότι πλέον μπαίνει όριο στα πόσα άτομα το μήνα θα μπορούν να έρχονται από κάθε χώρα είτε για exploratory visit είτε για μετανάστευση. Για την Ελλάδα ορίστηκε στις 3 οικογένειες τον μήνα. Για να γίνουν δεκτοί από το mpnp πρέπει όλοι να έχουν περάσει από screening από την HIIC (Victoria κυριως). Όσοι έχουν μιλήσει απευθείας με το mpnp στον Άλιμο τον Ιούνιο δεν χρειάζονται να ασχοληθούν με την παραπάνω διαδικασία.

    Επίσης λόγω του τεράστιου ενδιαφεροντος από Έλληνες έχει δημιουργηθεί σειρά προτεραιοτητας από την HIIC και λίστα αναμονής και μέχρι στιγμής είναι καλλυμενες όλες οι θέσεις μέχρι και μετά τον Σεπτέμβριο.

    Δυστυχώς τα πράγματα άρχισαν να σφίγγουν και εδώ πλέον.
    Μακάρι όλοι όσοι περιμένετε να πάρετε θετική απάντηση.

    Καλές γιορτές σε όλους.


    Μην αφήσεις τα μικρά μυαλά να σε πείσουν ότι τα όνειρα σου έιναι άπιαστα..!

    Comment


      Ρε παιδια για το πρόγραμμα mpnp της manitoba πρέπει να χω βρει δουλειά γ να το κανω ή να χω βρει εργοδότη? Εχω μπερδευτεί. Μονο το ielts μ λείπει κ επίσης είμαι το iec πρόγραμμα τωρα καναδα κ δουλεύω Οντάριο κ λεω να παω μανιτομπα σε κανα δυο μήνες για να είμαι με 6 μήνες εργασίας κ να κανω apply για το nominee αλλά διαβασα κ ουι αλλάζουν τα πράγματα εκεί 3 οικογένειες αλλα με εμας με το iec τι θα γίνει αν δουλέψουμε 6 μήνες εκεί κ μας δώσουν μόνιμη εργασία?

      Comment


        η παραπανω ανακοινωση αφορα αυτους που θελουν να κανουν Exploratory Visit ή αιτηση για Permanent Migration

        δεν αφορα εσενα.


        εσυ δες αυτο: Determine your eligibility | How to Immigrate | Immigrate to Manitoba, Canada

        The key to qualifying for the MPNP is your Connection to Manitoba


        There are two paths for skilled workers, based on your connection to the Manitoba community and labour market. (Alternatively, entrepreneurs and investors may be eligible gain the requisite Connection to Manitoba through our Business path.)


        1. Currently working in Manitoba: Applications are accepted from temporary foreign workers and international student graduates who have been working full-time for at least six months and whose employer has offered a full-time, long-term job.
        2. Skilled workers overseas: Applications are accepted from skilled workers who score sufficient points for employability and adaptability based on five factors – age, English proficiency, work experience, education and Connection to Manitoba.


        The Come to Manitoba, Canada Tool is for self-assessment only. The Province of Manitoba has the sole authority to nominate individuals for permanent resident status based on the MPNP’s assessment of your potential for successful economic establishment as an independent skilled worker with the genuine intention and ability to settle in Manitoba with permanent residency.


        The MPNP accepts applications from skilled workers in any occupation where you demonstrate employability in Manitoba.

        Comment


          Κ εγώ δουλεύω στο Οντάριο μεσω του IEC και σκέφτομαι να προχωρήσω με το MPNP, αν έχω job offer απο Manitoba employer θα μετρήσει αυτό? Ακόμα κι αν δεν εχω καθολου προυπηρεσία στην Μανιτόμπα?

          Comment


            Πρέπει πρώτα να τελειώσεις το πρόγραμμα iec για να προχωρήσεις με το πρόγραμμα της μανιτομπας γιατι είμαστε ίδια κατάσταση. Απλα απο οτι εχω καταλάβει εμείς με το iec κερδίζουμε συο οτι έχουμε Ίδη work permit και μπορούμε να δουλέψουμε αμέσως κ τελειώνοντας 6 μήνες εργασίας σε ένα ν εργοδότη π θα μας προσφέρει μόνιμη δουλειά ( job offer ) κάνουμε apply για το nominee program.

            Comment


              Originally posted by nor-gr View Post
              Κ εγώ δουλεύω στο Οντάριο μεσω του IEC και σκέφτομαι να προχωρήσω με το MPNP, αν έχω job offer απο Manitoba employer θα μετρήσει αυτό? Ακόμα κι αν δεν εχω καθολου προυπηρεσία στην Μανιτόμπα?
              πρωτα πρεπει να εχεις 6 μηνες προυπηρεσια στη Manitoba και

              μετα πρεπει να εχεις Offer απο τον ιδιο/ αλλο εργοδοτη για Full Time & Long Term Job
              Originally posted by Dimit View Post
              Πρέπει πρώτα να τελειώσεις το πρόγραμμα iec για να προχωρήσεις με το πρόγραμμα της μανιτομπας γιατι είμαστε ίδια κατάσταση. Απλα απο οτι εχω καταλάβει εμείς με το iec κερδίζουμε συο οτι έχουμε Ίδη work permit και μπορούμε να δουλέψουμε αμέσως κ τελειώνοντας 6 μήνες εργασίας σε ένα ν εργοδότη π θα μας προσφέρει μόνιμη δουλειά ( job offer ) κάνουμε apply για το nominee program.
              δεν χρειαζεται να σου ληξει το IEC, μπορεις να το κανεις ταυτοχρονα (οσο διαρκει το IEC)

              αν σου ληξει το IEC πρεπει να κανεις apply ξανα για Work Permit, δες εδω: Manitoba Job Opportunities | Immigrate to Manitoba, Canada


              While you wait for decision on your application

              If you have a change in address or a change in family status you must notify both the CIC visa office AND the MPNP. You must also notify the MPNP as soon as you receive permanent resident status.

              If you are NOW living in Manitoba
              Do not let your work permit expire. You must be prepared to apply for another work permit while CIC is processing your PR application. Find out how to extend your work permit. (The same applies to nominees in Manitoba on visitor or student visas.)
              If you have any changes to your job in Manitoba, such as being laid-off or working for a new employer, contact the MPNP immediately.

              If you are NOT yet in Manitoba

              Do not make arrangements to move to Manitoba until you have received your permanent resident visa. But you can start preparing for living here ― and finding a good job ― by using the MPNP Workbook.

              Comment


                Originally posted by claus View Post
                πρωτα πρεπει να εχεις 6 μηνες προυπηρεσια στη Manitoba και

                μετα πρεπει να εχεις Offer απο τον ιδιο/ αλλο εργοδοτη για Full Time & Long Term Job
                δεν χρειαζεται να σου ληξει το IEC, μπορεις να το κανεις ταυτοχρονα (οσο διαρκει το IEC)

                αν σου ληξει το IEC πρεπει να κανεις apply ξανα για Work Permit, δες εδω: Manitoba Job Opportunities | Immigrate to Manitoba, Canada


                While you wait for decision on your application

                If you have a change in address or a change in family status you must notify both the CIC visa office AND the MPNP. You must also notify the MPNP as soon as you receive permanent resident status.

                If you are NOW living in Manitoba
                Do not let your work permit expire. You must be prepared to apply for another work permit while CIC is processing your PR application. Find out how to extend your work permit. (The same applies to nominees in Manitoba on visitor or student visas.)
                If you have any changes to your job in Manitoba, such as being laid-off or working for a new employer, contact the MPNP immediately.

                If you are NOT yet in Manitoba

                Do not make arrangements to move to Manitoba until you have received your permanent resident visa. But you can start preparing for living here ― and finding a good job ― by using the MPNP Workbook.

                Γεια σε όλους . Από εβδομάδα θα ενημερώσω για όλα τα τελευταία νέα.

                Comment


                  Eστειλα τα απαραίτητα δικαιολογητικά στην Ελληνική κοινότητα της Manitoba στο Winnipeg, δεν απάντησαν καν!! Η όλη υπόθεση είναι «φούσκα» και «παραμύθι»...Αισθάνομαι εξαπατημένος.Κλειστές πόρτες, πάντως, θα βρουν οι επίδοξοι Έλληνες μετανάστες και στον Καναδά!!!

                  Comment


                    Γεια σας κι από εμένα νέο μέλος εδώ αν και παρακολουθώ το φόρουμ εδώ και αρκετό καιρό.
                    Έχω αρχίσει διαδικασίες για exploratory visit. Μου έστειλαν ένα αρχικό mail από hiic. Οπότε θα αρχίσω τώρα να μαζεύω χαρτιά. Αυτοί που είχαν ξεκινήσει τη διαδικασία και πόσταραν πριν τι έγινε? Τα κατάφεραν τελικά έφυγαν για exploratory visit? η όχι ακόμα?
                    Επίσης μου ζητούν μεταφρασμένο το πτυχίο μου και μου έχουν συστήσει το μεταφραστικό τμήμα του υπουργείου εξωτερικών. Μπορώ να το πάω κάπου αλλού να μην τρέχω Αθήνα? Αν γνωρίζει κάποιος παρακαλώ απαντήστε μου.

                    Comment


                      Μπορεις να μεταφρασεις σε μεταφραστικο που συνεργαζεται με δικηγορο για επικυρωση.Ακριβο αλλα γρηγορο.Εαν πληρεις τις προυποθεσεις της επιτροπης και εχεις υπομονη θα τα καταφερεις.Πολυ υπομονη γιατι μιλαμε για το 2015 σιγουρα.Μαξεψε ολα τα χαρτια κ στειλε τα ολα μαζι,αν θες τη συμβουλη μου,και το ielts παροτι δεν ειναι απαραιτητο για exploratory.Και σιγουρα,δεν τα καταφεραν ολοι να ερθουν αλλοι γιατι δεν πληρουσαν ολες τις προυποθεσεις κ αλλοι γιατι δεν μπορουσαν να περιμενουν για μηνες.

                      Comment


                        Αν παω κατευθειαν σε εναν δικηγορο που ειναι γνωστος μου γινεται?? Κανει μεταφρασεις αποτι ξερω και βαζει πανω τη σφραγιδα του. Δικηγορικο γραφειο ταδε. Επισης να ρωτησω και κατι αλλο. Θα πρεπει και η σύζυγος να κανει την ολη διαδικασια (ielts μεταφρασεις κλπ) η μονο εγω. Γιατι εγω αυτο που σκεφτομουν ηταν να κανω εγω πρωτα τα δικα μου χαρτια να τα στειλω για να κλεισουμε τη θεση, και μεχρι να παμε να κανουμε και της συζυγου. Θελω να πω δηλαδη στον φακελο που θα υποβαλω ως ενδιαφερομενος θα πρεπει να εχω τα χαρτια και των δυο μας για να ειναι πληρης? Η αρκουν τα δικα μου?

                        Comment


                          Αν θελεις να πατε μαζι πρεπει να βαλεις το πτυχιο της,το βιογραφικο κ την προυπηρεσια(5 τελευταια χρονια),αν εισαι εσυ ο κυριος υποψηφιος.IELTS κτλ χρειαζεται μονο ο κυριος υποψηφιος.Δε φτανει μονο η σφραγιδα του,πρεπει να κανει πληρη επικυρωση,ξερει αυτος.Αυτο που λες να κλεισω θεση δεν το καταλαβαινω.Δεν ειναι ρεζερβε κ κανεις δε μπορει να σου εγγυηθει οτι θα σε δεχτουν η οταν σε δεχτουν(2015 μετα τα μεσα) θα υπαρχει προγραμμα να κανεις αιτηση.

                          Comment


                            Αυτό που λένε ότι πλέον θέσεις υπάρχουν για μετά το 2015 δεν το ξέρεις από πιο νωρίς?
                            Δηλαδή απλώς στέλνεις χαρτιά και περιμένεις για αν η πότε θα σε καλέσουν για expl visit?
                            Δεν υπάρχει κάποιου είδους χρονοδιάγραμμα δηλαδή ότι από τη στιγμή που θα στείλεις όλα τα χαρτιά και τα δει η hiic να ξέρεις ότι η expl visit έχει προγραμματιστεί για τότε? Εγώ αυτό κατάλαβα δεν εννοούσα ότι θα είναι ρεζερβέ η θέση για άδεια εργασίας. Δηλαδή έστω ότι στέλνω τα χαρτιά σε ένα μήνα και τα δέχονται, δεν σου λένε ότι η expl visit έχει προγραμματιστεί ξέρω γω για Σεπτέμβριο του 15 απλώς περιμένεις και όταν σε καλέσουν πρέπει να φύγεις άμεσα???

                            Comment


                              Oxi βεβαια,οταν δουν τα χαρτια σου κ ειναι οκ σου λενε ποτε μπορεις κ το συμφωνειτε.Υπαρχει ο περιορισμος των 3 οικογ το μηνα κ υπαρχουν εκατονταδες υποψηφιοι πριν απο σενα.Η λογικη ειναι first come first serve,οποτε κ να ειναι οκ τα χαρτια πρεπει να περιμενεις τους υπολοιπους.Γιαυτο μιλαμε για 2015 κ για υπομονη...

                              Comment


                                Γεια σας παιδιά!
                                Το πρόγραμμα της Manitoba τρέχει ακόμη;
                                Έχω το IEC και σκέφτομαι να το συνδυάσω με αυτό της manitoba.
                                Το έχει κάνει κανένας, είναι εφικτό; Από χρόνους προλαβαίνω;
                                Επίσης κοιτούσα για δουλείες στο kijiji (construction) και βλέπω ότι δεν έχει και τόσες πολλές σε σχέσει με άλλες περιοχές...
                                Για να είμαι ειλικρινής θα μου αρέσει καλύτερα η ιδέα του να μετακομίσω προς Alberta μεριά αλλά ο λόγος που σκέφτομαι για Manitoba είναι μόνο για να συνδυάσω το πρόγραμμα...

                                Αυτή τη στιγμή βρίσκομαι στο Toronto...
                                Αν κάποιος έχει βρει κάτι άλλο έτσι ώστε να επιμηκύνει το work permit από Ontario θα παρακαλούσα να με ενημερώσει.
                                Σας ευχαριστώ εκ των προτέρων!

                                Comment

                                Working...
                                X