Announcement

Collapse
No announcement yet.

ΔΟΥ Κατοίκων εξωτερικού

Collapse
X
 
  • Filter
  • Time
  • Show
Clear All
new posts

    #16
    δεν εχω ιδεα
    η λογιστρια μου ειπε οτι αυτο για την δηλωση ΠΡΙΝ φυγεις ειναι καινουργια οδηγια

    η εφοριακος απο την ΔΟΥ μου ειπε για τα δυο χρονια κλπ. Εγω δεν το πολυπιστευω παντως.

    Οπως ειπα, και συφμωνησαν σε αυτο και οι δυο λογιστες και αυτη στην ΔΟΥ, εγω θα υποβαλλω στην Ελλαδα ΜΟΝΟ τα ελληνικα εισοδηματα. Ως κατικος εξωτερικου (ετσι θα δηλωσω στο Ε1) και τα αποδεικτικα θα τα υποβαλλω αργοτερα οταν τα εχω (πχ βεβαιωση απο γερμανια κλπ κλπ)

    Γιατι αφου δηλωσα το παγκοσμιο εισοδημα στην Γερμανια, δεν γινεται να δηλωσω παλι το παγκοσμιο στην ελλαδα. Γαιτι οπως λεει και ο νομος δεν γινεται να εχεις δυο φορολογικες κατοικιες.
    Επισης απο οτι καταλαβα, η γερμανια δεν θα μου φορολογησει τα λεφτα της ελλαδας. Απο οτι ειπε η λογιστρια στην γερμανια:
    δηλωνοντας το παγκοσμιο εισοδημα στην γερμανια αυτοματα αδικεισαι γιατι ανεβαινεις μεν σε κλιμακα, αλλα δεν φορολογεισει για το παγκοσμιο αλλα μονο για το γερμανικαο
    δηλαδη
    εχω 10.000 απο γερμανια
    και 10.000 απο ελλαδα
    ο συντελεστης φορολογησης στην γερμανια θα ειναι για 20.000 (δηλαδη το συνολο)...αν πχ ειναι για 5.000 στο 5% και για 10.000 ως 19.999 στα 10% και για 20.000 και πανω στο 15% εγω θα εχω το 15%...
    αλλα θα φορολογηθω μονο για τα 10.000 της γερμανιας. Οχι για τα 10.000 της ελλαδας
    αλλα με 15%. Ενω αν ειχα μονο τα 10.000 της γερμανιας θα ειχα συντελεστη 10%

    τελος παντων...να δουμε πως θα ξεμπερδεψουμε

    Comment


      #17
      Originally posted by turms View Post

      τελος παντων...να δουμε πως θα ξεμπερδεψουμε
      Οπως τα λες...σημερα που πηγα γι αλλο θεμα στην εφορια και ρωτησα την ιδια που ειχα ρωτησει πριν κατι μηνες -διευθυντρια εισοδηματος- μου ειπε οτι και βεβαια πρεπει να γραφτουν στην ΔΟΥ κατοικων εξωτερικου κι ας μην εχουν περιουσιακα στοιχεια ή εισοδηματα απο Ελλαδα. Οταν της ειπα οτι άλλα μου ελεγε πριν κατι μηνες ,οτι δλδ αφου δεν χρειαζεται να κανουν δηλωση εφ οσον δεν εχουν εισοδηματα/περιουσιακα στοιχεια στην Ελλαδα ,να μεινουν ως εχουν και να μην αλλαξουν ,δεν απαντησε παρά επεμενε οτι πρεπει να αλλαξουν φορολογικη κατοικια. Επεμενα ρωτωντας την ,αν αφου τωρα λεει αυτα και πιο παλια άλλα ,μηπως ειναι νεα οδηγια/νομοι και μου ειπε πως ναι...

      Μια χαρά αντιληψη εχω και μια χαρα καταλαβα τί μου ειχε πει πριν λιγους μηνες..που βεβαια δεν επροκειτο να γινει ετσι ,γιατι ειχα διαβασει τους νομους πριν παω ,τοτε......Πηγα να μου πει λεπτομερειες τοτε-γιατι ακρη δεν εβγαζα- και μου ειπε αυτο που μου ειπε.Και δεν ειναι νεες διαδικασιες & νομοι...Απλα τωρα ρυθμισαν τα σχετικα με τα δικαιολογητικα που αποδεικνυουν οτι καποιος ειναι μονιμος κατοικος εξωτερικου.
      Παρεθεσα την σημερινη στιχομυθια μου με εφορια ,ετσι για να πω οτι πρεπει να την ψαχνουμε και να μην βασιζομαστε σ αυτα που τυχον πει ενας εφορος..κι ας ειναι και διευθυντης.Αν την ακουγαμε ,δεν θα ψαχναμε τοσους μηνες να βγαλουμε ακρη με το θεμα μεταφορα στην ΔΟΥ εξωτερικου...που πρεπει να γινει ,εχει δεν εχει καποιος εισοδηματα/περιουσιακα στοιχεια στην Ελλαδα.
      ''Minds are like parachutes... they only function when open.''

      Comment


        #18
        Originally posted by vertigo View Post
        Οπως τα λες...σημερα που πηγα γι αλλο θεμα στην εφορια και ρωτησα την ιδια που ειχα ρωτησει πριν κατι μηνες -διευθυντρια εισοδηματος- μου ειπε οτι και βεβαια πρεπει να γραφτουν στην ΔΟΥ κατοικων εξωτερικου κι ας μην εχουν περιουσιακα στοιχεια ή εισοδηματα απο Ελλαδα. Οταν της ειπα οτι άλλα μου ελεγε πριν κατι μηνες ,οτι δλδ αφου δεν χρειαζεται να κανουν δηλωση εφ οσον δεν εχουν εισοδηματα/περιουσιακα στοιχεια στην Ελλαδα ,να μεινουν ως εχουν και να μην αλλαξουν ,δεν απαντησε παρά επεμενε οτι πρεπει να αλλαξουν φορολογικη κατοικια. Επεμενα ρωτωντας την ,αν αφου τωρα λεει αυτα και πιο παλια άλλα ,μηπως ειναι νεα οδηγια/νομοι και μου ειπε πως ναι...

        Μια χαρά αντιληψη εχω και μια χαρα καταλαβα τί μου ειχε πει πριν λιγους μηνες..που βεβαια δεν επροκειτο να γινει ετσι ,γιατι ειχα διαβασει τους νομους πριν παω ,τοτε......Πηγα να μου πει λεπτομερειες τοτε-γιατι ακρη δεν εβγαζα- και μου ειπε αυτο που μου ειπε.Και δεν ειναι νεες διαδικασιες & νομοι...Απλα τωρα ρυθμισαν τα σχετικα με τα δικαιολογητικα που αποδεικνυουν οτι καποιος ειναι μονιμος κατοικος εξωτερικου.
        Παρεθεσα την σημερινη στιχομυθια μου με εφορια ,ετσι για να πω οτι πρεπει να την ψαχνουμε και να μην βασιζομαστε σ αυτα που τυχον πει ενας εφορος..κι ας ειναι και διευθυντης.Αν την ακουγαμε ,δεν θα ψαχναμε τοσους μηνες να βγαλουμε ακρη με το θεμα μεταφορα στην ΔΟΥ εξωτερικου...που πρεπει να γινει ,εχει δεν εχει καποιος εισοδηματα/περιουσιακα στοιχεια στην Ελλαδα.
        xaxaxaxa i dikia mou pantos eforiakos ekane paratirisi stin fili mou pou den tin eixa EGO enimerosei gia to pia einai i diadikasia gia na grafto stin DOY katoikwn exwterikou...oi typoi einai geloioi

        Comment


          #19
          εγω παντως δεν βγαζω ακρη.
          Δεν μπορω να καταλαβω την λογικη τους

          Τελικα θα τα δηλωσω ολα και στην γερμανια και στην ελλαδα. Οπως τα υπολογισα δεν πληρωνω φορο στην ελλαδα γιατι ο φορος που πληρωσα στην γερμανια (για τους μισθους της γερμανιας) υπερκαλυπτει τις απαιτησεις του απιστευτου ελληνικου φορολογικου συστηματος

          Αλλα πραγματικα με βγαζουν απο τα ρουχα μου. Μου λενε καθε φορα τα ιδια, τους λεω πως εχουν τα πραγματα και μετα σηκωνουν τα χερια ψηλα.

          Comment


            #20
            Να ρωτήσω και εγώ κάτι βρε παιδιά? Αν κάποιος δεν έχει ΤΙΠΟΤΑ να δηλώσει στην φορολογική του δήλωση και μένει στο εξωτερικό, για ποιόν λόγο να κάνει φορολογική δήλωση? Δεν θα αναγκάζεται να πληρώνει φόρο μόνο και μόνο με τα αντικειμενικά κριτήρια? Δεν υπάρχει η δυνατότητα διαγραφής από το τις λίστες της εφορεία, ακόμα και διαγραφή του ΑΦΜ?
            A journey of a thousand miles begins with a single step.

            Comment


              #21
              καλημερα παιδια κι απο μενα...εγω παλι εχω καταμπερδευτει...και θα σας πω γιατι...

              γιατι λετε πως δινουν το "Πιστοποιητικο Φορολογικης Κατοικιας" μονο αν εχω κανει δηλωση στην Γερμανια?και θα σας πω γιατι ρωταω...τον 8/2011 ηρθα στην χωρα...μεχρι 1/2012 εργαζομουν 400€ basis...οταν ο λογιστης του εργοδοτη μου εδωσε το εκαθαριστικο μου ειπε ΔΕΝ υπαρχει λογος να κανεις δηλωση...δεν παρακρατειτε φορος σε τοσο χαμηλο εισοδημα...
              για 3 μηνες ημουν ανεργη-χωρις επιδομα-και απο 1/5 ξανα δουλεια εποχιακη αυτη την φορα...δηλωση ακομη δεν εχω κανει,διοτι μου ειπαν οτι μπορω να κανω και ανα 2 ή 3 χρονια...χαζα μου ειπαν????
              αυριο θελω να παω Finanzamt να ζητησω το "Steuerlicher Sitz Bescheinigung"...δεν θα το παρω λετε??????????????????

              Comment


                #22
                Παιδιά, το Ε230 θέλουν στην Ελλάδα, όχι κάτι άλλο (http://www.steuerliches-info-center....ublicationFile). Αυτό είχα πάρει εγώ, το πήγε η μαμά μου στην εφορία (μαζί με εξουσιοδότηση και Μ1, Μ7) και έγινε το θαύμα. Το Ε230 μου το σφραγίσανε εδώ στην Γερμανία χωρίς να έχω κάνει δήλωση ακόμη. Απλά βλέπουν πως ήμουν 183 ημέρες στην Γερμανία για να βγάλουν πιστοποιητικό.

                Comment


                  #23
                  Bρε λες να κανω τιποτε τετοιο? εγω απορω γιατι στον σχετικο νομο, υπουργικη αποφαση κλπ λεει οτι για να πας στην ΔΟΥ κατοικων εξωτερικου, θελει πιστοποιητικο φορολογικης κατοικιας που δεν ειναι αυτο που λες εσυ.
                  Ισως καθε εφορια κανει εντελως οτι της καπνισει.
                  Αλλα ΙΣΩΣ να εκτυπωσω και εγω αυτο, και να παω στην εφορια εδω στην γερμανια να μου το σφραγισουν και να δωσω αυτο στην ελλαδα με την φορολογικη δηλωση.
                  Δεν ξερω τι αλλο να κανω.
                  Εκει που λες "για να βγαλουν πιστοποιητικο" στο τελος εννοεις το χαρτι αυτο ετσι? το Ε230

                  Comment


                    #24
                    Περαιτέρω, με το άρθρο 43 του Ν.4141/2013 αντικαταστάθηκαν τα ανωτέρω δικαιολογητικά και επομένως το φυσικό πρόσωπο που δηλώνει κάτοικος εξωτερικού και αποκτά πραγματικό εισόδημα που προκύπτει στην Ελλάδα, υποχρεούται να υποβάλει μαζί με τη δήλωση φορολογίας του εισοδήματός του, στην Ελλάδα, βεβαίωση από την αρμόδια φορολογική αρχή του κράτους στο οποίο δηλώνει κάτοικος από την οποία να προκύπτει ότι είναι φορολογικός κάτοικος αυτού του άλλου κράτους ή αντίγραφο της εκκαθάρισης της δήλωσης φορολογίας εισοδήματος ή, ελλείψει εκκαθάρισης, αντίγραφο της δήλωσης που υπέβαλε στο άλλο κράτος.

                    ΜΟΥ ΦΑΙΝΕΤΑΙ ΜΑΣ ΔΟΥΛΕΥΟΥΝ ΣΤΙΣ ΕΦΟΡΙΕΣ...O KAΘΕ ΥΠΑΛΛΗΛΟΣ ΛΕΕΙ ΟΤΙ ΝΑ ΝΑΙ.
                    εδω το λεει ξεκαθαρα:βεβαίωση από την αρμόδια φορολογική αρχή του κράτους στο οποίο δηλώνει κάτοικος από την οποία να προκύπτει ότι είναι φορολογικός κάτοικος αυτού του άλλου κράτους ή αντίγραφο της εκκαθάρισης της δήλωσης φορολογίας εισοδήματος ή, ελλείψει εκκαθάρισης, αντίγραφο της δήλωσης που υπέβαλε στο άλλο κράτος.

                    και αντιγραφο δηλωσης κανει

                    Εμενα μου λενε για το πιστοποιητικο, εσενα για το Ε230, ο καθενας οτι να ναι
                    αθανατο ελληνικο δημοσιο

                    Comment


                      #25
                      Καλή τύχη σου εύχομαι μόνο.
                      Εγώ προσωπικά ξεμπέρδεψα και τώρα πλέων είμαι ΔΟΥ ΚΕ. Η δήλωση μου θα πάει μέσω Internet, εκεί βλέπω ήδη με έχουν βάλει ΔΟΥ ΚΕ και δεν χρειάζεται τίποτα παραπάνω να τους δηλώσω. Ευτυχώς, αυτή θα είναι και τελευταία μου δήλωση στην Ελλάδα, αφού για το 2013 δεν έχω κανένα απολύτως εισόδημα από την Ελλάδα.

                      Comment


                        #26
                        Originally posted by turms View Post
                        θελει πιστοποιητικο φορολογικης κατοικιας που δεν ειναι αυτο που λες εσυ.
                        Και για τι δεν είναι?

                        Comment


                          #27
                          καλημερα και πάλι!!!!
                          εμενα παντως απο την εφορια στην Θεσσαλονικη που ανοικω - δεν εχω εισοδημα στην Ελλαδα απο πουθενα,απλα ΙΧ με δανειο που πληρωνω και μισο σπιτι - μου ζητανε Πιστοποιητικο Φορολογικης κατοικιας....πηγα εδω στη FINANZAMT δεν μπορουν να μου το δωσουν γιατι οπως ηδη εχετε γραψει πρεπει να εχω κανει δηλωση εδω -ακομη δεν την εχω καταθεσει - ΑΛΛΑ μου εδωσαν ενα αλλο χαρτι (απλη επιστολη) που λεει οτι ειμαι εγγεγραμμενη στην εφορια της Γερμανιας απο τον 8/2011 και δεν ειμαι φορολογικα ενημερη...δεν ξερω αν θα βγαλουν ακρη στην Ελλαδα....εγω παντως θα το στειλω και ο Θεος βοηθος...

                          Comment


                            #28
                            εγω παντως σηκωνω τα χερια ψηλα...με κουρασε το θεμα
                            πηγα στην εφορια εδω στην Στουτγγαρδη και δεν βγηκε ακρη
                            Ειχα το Ε230 και αυτη μου τα κρατησε και ειπε θα τα εξετασοθν οι υπαλληλοι και θα σας ενημερωσουμε
                            Ποτε ??? αγνωστο

                            ΑΝΤΕ ΒΓΑΛΕ ΑΚΡΗ

                            ελεος πια
                            Και ολα ξεκινανε απο το μπερδεμα που γινεται στην ελλαδα.
                            Τελος παντων

                            Comment


                              #29
                              Originally posted by milu View Post
                              Και για τι δεν είναι?
                              το Ε230 ειναι βεβαιωση για την αποφυγη διπλης φορολογησης.
                              Το πιστοποιητικο φορολογικης κατοικιας ειναι αυτο που λεει το ονομα του.
                              Μια βεβαιωση οτι ζεις και φορολογεισαι στην γερμανια

                              Το Ε230 το συμπληρωνεις και λες πχ πηρα απο την Γερμανια τοσα λεφτα, απο την ταδε εταιρεια
                              Και το πας στην Ελλαδα για να μην στα φορολογησουν και εκει

                              Καονικα ο νομος ελεγε οτι για να πας στην ΔΟΥ ΚΕ θελει πιστοποιητικο φορολογικης κατοικιας + Μ1 + Μ7

                              Μια οδηγια του Υφυπουργου λεει οτι αποδεικνυεται οτι εισαι κατοικος εξωτερικου με :
                              βεβαίωση από την αρμόδια φορολογική αρχή του κράτους στο οποίο δηλώνει κάτοικος από την οποία να προκύπτει ότι είναι φορολογικός κάτοικος αυτού του άλλου κράτους (δηλαδη πιστοποιητικο φορολ. κατοικιας) ή αντίγραφο της εκκαθάρισης της δήλωσης φορολογίας εισοδήματος ή, ελλείψει εκκαθάρισης, αντίγραφο της δήλωσης που υπέβαλε στο άλλο κράτος.

                              Φυσικα και με το Ε230 αποδεικνυεται το παραπανω.

                              Γενικα δεν ξερω. Εγω ετσι καταλαβαινω. Ισως κανω λαθος

                              Comment


                                #30
                                Originally posted by manosK View Post
                                Να ρωτήσω και εγώ κάτι βρε παιδιά? Αν κάποιος δεν έχει ΤΙΠΟΤΑ να δηλώσει στην φορολογική του δήλωση και μένει στο εξωτερικό, για ποιόν λόγο να κάνει φορολογική δήλωση? Δεν θα αναγκάζεται να πληρώνει φόρο μόνο και μόνο με τα αντικειμενικά κριτήρια? Δεν υπάρχει η δυνατότητα διαγραφής από το τις λίστες της εφορεία, ακόμα και διαγραφή του ΑΦΜ?
                                Αυτο περιπου ,ρωτησα κι εγω προχθες στην εφορια ! Αν μπορει να διαγραφει αποιος που ζει μονιμα στο εξωτερικο και δεν εχει τιποτα στην Ελλαδα..Και μου ειπε μια υποδιευθυντρια , πως μονο οσοι μεταβαινουν '' «εν τοπω φωτεινώ, εν τοπω χλοερώ, εν τοπω αναψύξεως», ,διαγραφονται !(αλλιως το ειπε ,εγω το εγραψα πιο θρησκευτικοποιητικα !)
                                Αλλά θα ρωτησω και τον λογιστη απο βδομαδα!Μαλλον ομως ,δεν γινεται διαγραφη απ το μητρωο της εφοριας ,των εν ζωη φυσικων προσωπων....Και στο google που εκανα αναζητηση ,δεν βρηκα κατι...Αλλά εγω μιλαω για ατομα που δεν εχουν τιποτα στην Ελλαδα.Εσυ εννοεις να εχει περιουσιακα στοιχεια στην Ελλαδα-αρα γι αυτο μιλας για τεκμηρια- και να διαγραφει.Αυτο δεν γινεται σιγουρα!Αφου θα πρεπει να κανει καθε χρονο φορολογικη δηλωση στην Ελλαδα ,για τα περιουσιακα στοιχεια και εσοδα απο Ελλαδα.

                                υ.γ διαβαζοντας το 10β ,10γ ,10 δ ,εδω ,καταλαβαινω οτι απ το 2011 και μετα , αν δεν υπαρχει πραγματικο εισοδημα ,δεν θα φορολογηθει με βαση τα τεκμηρια ,αν εχει σπιτι και αυτοκινητο στην Ελλαδα.Δες το κι εσυ,να δεις αν καταλαβαινεις το ιδιο. Ουτε αποδειξεις πρεπει να δηλωσει ,ακομα και πραγματικο εισοδημα να εχει.
                                Βεβαια ,τα χαρατσια που πληρωνονται π.χ στον λογαριασμο της ΔΕΗ ,για το σπιτι του ,δεν νομιζω οτι τα γλυτωνει!
                                ''Minds are like parachutes... they only function when open.''

                                Comment

                                Working...
                                X