Announcement

Collapse
No announcement yet.

ΔΟΥ Κατοίκων εξωτερικού

Collapse
X
 
  • Filter
  • Time
  • Show
Clear All
new posts

    #31
    Kι όμως υπάρχει η λύση της "αυτοδιαγραφής"
    Κι εξηγώ: Tους "Γράφετε ΚΑΝΟΝΙΚΑ"
    Έτσι κι αλλιώς το "μαγαζί" έχει κλείσει,απλά δεν το ανακοινώνουν για να μη φύγουν όλοι οι "πελάτες"!

    Comment


      #32
      Originally posted by turms View Post
      εγω μιλησα παντως και με την εφορια και με δυο λογιστες
      ακρη δεν βγηκε
      καταρχην η μια λογιστρια μου ειπε οτι ΠΡΙΝ φυγεις πρεπει να κανεις φορολογικη δηλωση για τα εισοδηματα που ειχες ως τοτε στην ελλαδα
      αυτο στην εφορια δεν μου το ειπανε

      Στην εφορια και στον λογιστη που ρωτησα ,ειπανε οτι δεν κανει καποιος φορολογικη δηλωση πριν φυγει ,για το ετος που τρεχει.
      Και η εφοριακος και ο λογιστης ,μου ειπανε οτι οποιος εφυγε για εξωτερικο και εμεινε μεσα στο 2012 πανω απο 183 μερες Ελλαδα ,θα κανει τωρα δηλωση σαν κατοικος Ελλαδας.Για να ζητησει μετα να αλλαξει φορολογικη κατοικια ,θα πρεπει να λειπει απο Ελλαδα πανω απο 183 μερες ,μεσα στο 2013.Το 2012 ειχε φορολογικη κατοικια στην Ελλαδα και σαν κατοικος Ελλαδας θα φορολογηθει. ,με την δηλωση που θα κανει τωρα.
      ''Minds are like parachutes... they only function when open.''

      Comment


        #33
        Originally posted by australian View Post
        Kι όμως υπάρχει η λύση της "αυτοδιαγραφής"
        Κι εξηγώ: Tους "Γράφετε ΚΑΝΟΝΙΚΑ"
        Έτσι κι αλλιώς το "μαγαζί" έχει κλείσει,απλά δεν το ανακοινώνουν για να μη φύγουν όλοι οι "πελάτες"!
        ''Minds are like parachutes... they only function when open.''

        Comment


          #34
          Originally posted by australian View Post
          Kι όμως υπάρχει η λύση της "αυτοδιαγραφής"
          Κι εξηγώ: Tους "Γράφετε ΚΑΝΟΝΙΚΑ"
          Έτσι κι αλλιώς το "μαγαζί" έχει κλείσει,απλά δεν το ανακοινώνουν για να μη φύγουν όλοι οι "πελάτες"!
          ακριβως οτι εχει κανει αρκετος κοσμος με της τραπεζες δηλαδη, τους γραφει κανονικοτατα και δεν πληρωνει μια...

          Σταματήστε νομιμα καθε απαίτηση της τράπεζας εναντίον σας. ΔΙΑΔΩΣΤΕ ΤΟ | like24

          Comment


            #35
            Originally posted by australian View Post
            Kι όμως υπάρχει η λύση της "αυτοδιαγραφής"
            Κι εξηγώ: Tους "Γράφετε ΚΑΝΟΝΙΚΑ"
            Έτσι κι αλλιώς το "μαγαζί" έχει κλείσει,απλά δεν το ανακοινώνουν για να μη φύγουν όλοι οι "πελάτες"!
            Συμφωνώ απολύτως !
            "Η αρχή είναι το ήμισυ του παντός."

            Comment


              #36
              Εγώ συμπλήρωσα και την δήλωση και τώρα περιμένω την ευλογία μιας λογίστριας (πιστεύω πως είναι σωστή, όμως δεν θα΄ναι κακό να την δει και αυτή). Έχω μερικές ημερούλες ακόμη

              Comment


                #37
                Γιατί είναι παράλογο να πληρώνεις φόρους στην Ελλάδα :: fpress

                Comment


                  #38
                  Καλησπέρα, ήθελα να ρωτήσω το χαρτί που παίρνουμε από την εφορία της Γερμανίας για να το δωσουμε στην εφορία της Ελλάδας, για την αλλαγή της φορολογικής μας κατοικίας πρέπει να το μεταφράσουμε από απλό μεταφραστικό γραφείο ή από δικηγόρο ή από το προξενίο;

                  Comment


                    #39
                    Καλημέρα σε όλους,
                    Μήπως ξέρει κανένας όταν έχουμε χρέος στην Ελληνική εφορία και διαγραφούμε απο αυτή για να συνεχίσουμε μόνο στην εφορία της Γερμανίας το χρέος μας ακολουθεί στην Γερμανία ή μένει στην Ελληνική εφορία?

                    Comment


                      #40
                      Καλησπέρα croolcrool και καλως ήρθες

                      Τα χρέη απο την Ελλάδα όχι δεν σε ακολουθούν στο εξωτερικό (Δηλ δεν ενημερώνεται η Finanzamt της περιοχής σου). Με μετεγγραφή στην ΔΟΥ Εξωτερικού ΔΕΝ ΔΙΑΓΡΑΦΕΣΑΙ απο την Ελληνική εφορία απλά αλλάζεις αρμόδια ΔΟΥ και τίποτα άλλο. Σε περίπτωση βέβαια τεράστιων ληξιπρόθεσμων είναι πολύ πιθανών να μην επιτραπεί αυτή η μετεγγραφή ή η έξοδος απο την χώρα αν υπάρχουν δικαστικές αποφάσεις.
                      It’s simple. When someone does something nice for you, you pay it forward and do an act of kindness for someone else.

                      Comment


                        #41
                        Originally posted by kosofos View Post
                        Καλησπέρα croolcrool και καλως ήρθες

                        Τα χρέη απο την Ελλάδα όχι δεν σε ακολουθούν στο εξωτερικό (Δηλ δεν ενημερώνεται η Finanzamt της περιοχής σου). Με μετεγγραφή στην ΔΟΥ Εξωτερικού ΔΕΝ ΔΙΑΓΡΑΦΕΣΑΙ απο την Ελληνική εφορία απλά αλλάζεις αρμόδια ΔΟΥ και τίποτα άλλο. Σε περίπτωση βέβαια τεράστιων ληξιπρόθεσμων είναι πολύ πιθανών να μην επιτραπεί αυτή η μετεγγραφή ή η έξοδος απο την χώρα αν υπάρχουν δικαστικές αποφάσεις.
                        Ευχαριστώ πολύ για την άμεση απάντηση
                        Θα ενημερωθώ απο τον λογιστή μου το τι γίνεται αλλά μερικές φορές νομίζω ότι όσοι έχουν περάσει οι ίδιοι συγκεκριμένα προβλήματα ή λόγω της μετανάστευσης το έχουν ψαξει πολύ, είναι πολύ πολύ ενήμεροι και έγκυροι... Δυστυχώς δεν χρωστάω τόσα ώστε να μου απογορέψουν την έξοδο από την χώρα...και τα έχω ρυθμισμένα.
                        Απλά να πω οτι το forum και τα παιδια που βοηθούν είναι απλά "καταπληκτικά''

                        Comment


                          #42
                          Originally posted by croolcrool View Post
                          Απλά να πω οτι το forum και τα παιδια που βοηθούν είναι απλά "καταπληκτικά''
                          Όλοι όσοι είμαστε ήδη στο εξωτερικό, αλλά και όσοι ετοιμάζονται ή το σκέφτονται να φύγουν από την Ελλάδα, χρειαζόμαστε ο ένας τη βοήθεια του άλλου για να τα καταφέρουμε. Μια κουβέντα, μια κίνηση, μια πληροφορία μπορούν να συμβάλουν καθοριστικά στις προσπάθειές μας. Αυτό το forum έχει έτσι απλά ως σκοπό του την πληροφόρηση, την αλληλοϋποστήριξη και την αλληλεγγύη μεταξύ μας
                          It’s simple. When someone does something nice for you, you pay it forward and do an act of kindness for someone else.

                          Comment


                            #43
                            Originally posted by kosofos View Post
                            Όλοι όσοι είμαστε ήδη στο εξωτερικό, αλλά και όσοι ετοιμάζονται ή το σκέφτονται να φύγουν από την Ελλάδα, χρειαζόμαστε ο ένας τη βοήθεια του άλλου για να τα καταφέρουμε. Μια κουβέντα, μια κίνηση, μια πληροφορία μπορούν να συμβάλουν καθοριστικά στις προσπάθειές μας. Αυτό το forum έχει έτσι απλά ως σκοπό του την πληροφόρηση, την αλληλοϋποστήριξη και την αλληλεγγύη μεταξύ μας
                            Σωστά πολύ σωστά
                            Και εγω που το σκέφτομαι πολύ πολύ τώρα πιά έχω ρίξει πολύ πολύ διάβασμα στο forum και επεται και άλλο

                            Comment


                              #44
                              Καλησπέρα παιδιά, όσοι κάνατε τα χαρτιά σας στην εφορία της Ελλάδας για αλλαγή διεύθυνσης, σας την κάνανε αμέσως ή σας είπανε οτι θα κάνει μήνες.
                              Εμείς καταθέσαμε τα χαρτιά μας και μας είπανε οτι η επεξεργασία δεν γίνετε αμέσως θέλει τουλάχιστον 6 μήνες.

                              Comment


                                #45
                                μια συμβουλη απο εμενα
                                οσοι πατε γερμανια
                                αν ειστε παντρεμενοι και ο ενας απο τους δυο δουλευει γερμανια part time ή παιρνει αρκετα λιγοτερα απο τον αλλον ΜΗΝ ΔΙΑΛΕΞΤΕ steuerklasse 3 και 5
                                διαλεξτε 4 και 4
                                στην εφορια της γερμανιας μας ειπανε οτι συμφερει το 3 και 5 γιατι εγω δουλευα ημιαπασχοληση και επαιρνα αρκετα λιγοτερα. που να ηξερα ομως τι μας περιμενε με την ΔΟΥ στην ελλαδα
                                τουλαχιστον μεχρι να σας πανε ΔΟΥ κατοικων εξωτερικου μην κανετε το ιδιο λαθος με εμας

                                ΥΓ
                                επειδη αυτη την στιγμη προσπαθω να συνελθω και ψαχνω υπογλωσσια θα γραψω την ολη υποθεση μια αλλη μερα....

                                Comment

                                Working...
                                X