Announcement

Collapse
No announcement yet.

ΔΟΥ Κατοίκων εξωτερικού

Collapse
X
 
  • Filter
  • Time
  • Show
Clear All
new posts

    ΔΟΥ Κατοίκων εξωτερικού

    Καταρχήν καλησπέρα!!

    Ρώτησα σε ΔΟΥ στην Ελλάδα, τι χρειάζεται για να μεταφερθω στην ΔΟΥ Κατοίκων Εξωτερικού.

    Μου είπαν οτι πρέπει να πάω στην Εφορία όπου ανοίκω (Εδώ στην Γερμανία) και να ζητήσω ένα "Πιστοποιητικό Φορολογικής Κατοικίας"

    Επειδή δεν ήξεραν πώς ονομάζεται αυτό το χαρτί στα Γερμανικά, μήπως το έχει κάνει κάποιος και ξέρει να μου πει, πώς πρέπει να ζητήσω το εν λόγω δικαιολογητικό?

    Επίσης οποιαδήποτε θα μου άρεσε πολύ εάν λέγατε οποιαδήποτε πληροφορία ή γνώμη επάνω στο θέμα.
    Versucht macht Glück

    #2
    Έψαξα και βρήκα στο ίντερνετ το παρακάτω.... Μπορεί κάποιος να το επιβεβαιώσει?

    "Αν σας ζητηθεί κάτι τέτοιο ζητήστε από την γερμανική εφορία μία Ansässigkeitsbescheinigung καλύτερα γνωστή ως „Bescheinigung in Steuersachen" στην οποία όμως στην τελευταία σειρά αναγράφεται, ότι ο φορολογούμενος δυνάμει DBA-Griechenland Art. ΙΙ Abs. 1 Satz. 4a έχει την φορολογική του κατοικία στην Γερμανία."
    Versucht macht Glück

    Comment


      #3
      Originally posted by AlexBez View Post
      Έψαξα και βρήκα στο ίντερνετ το παρακάτω.... Μπορεί κάποιος να το επιβεβαιώσει?

      "Αν σας ζητηθεί κάτι τέτοιο ζητήστε από την γερμανική εφορία μία Ansässigkeitsbescheinigung καλύτερα γνωστή ως „Bescheinigung in Steuersachen" στην οποία όμως στην τελευταία σειρά αναγράφεται, ότι ο φορολογούμενος δυνάμει DBA-Griechenland Art. ΙΙ Abs. 1 Satz. 4a έχει την φορολογική του κατοικία στην Γερμανία."
      ολα απο την αρχη εδω http://www.patriotaki.net/%CE%B4%CE%...B4%CE%B1-4431/

      Comment


        #4
        Originally posted by milu View Post
        ολα απο την αρχη εδω http://www.patriotaki.net/%CE%B4%CE%...B4%CE%B1-4431/
        Μένω στο εξωτερικό και έχω εισόδημα στην Ελλάδα - Capital.gr

        Comment


          #5
          Ο ΣΤΟΥΡΝΑΡΑΣ ΑΡΠΑΖΕΙ ΚΑΙ ΤΙΣ ΚΑΤΑΘΕΣΕΙΣ ΤΩΝ ΕΛΛΗΝΩΝ ΜΕΤΑΝΑΣΤΩΝ!

          Μετά και από αυτό, είναι βέβαιον ότι όλοι οι μετανάστες θα βγάλουν ως καταλληλότερο Πρωθυπουργό τον Σαμαρά!

          To... αθάνατο ελληνικό κράτος αποφάσισε μέσα στον εισπρακτικό ορυμαγδό να αρπάξει και τα χρήματα των Ελλήνων μεταναστών, δηλαδή αυτά που έβγαζαν με τον κόπο τους στο εξωτερικό και τα έφερναν πίσω στην πατρίδα και τα οποία έχουν ήδη φορολογηθεί.

          Σύμφωνα με δημοσίευμα του Πρώτου Θέματος, το υπουργείο Οικονομικών ζητά να πληρώσουν ως φόρο το 45% επί των χρημάτων που έφεραν, διαφορετικά να καταφύγουν στα διοικητικά δικαστήρια που θα κρίνουν επί της ουσίας τις υποθέσεις τους!

          Κι αυτό γιατί όπως προβλέπει η νομοθεσία θα έπρεπε να είχαν κάνει δήλωση αλλαγής τόπου φορολογικής κατοικίας προτού μετοικήσουν και να ζητήσουν να υπαχθούν είτε στη ΔΟΥ Κατοίκων Εξωτερικού, αν διέμεναν στην Αττική, είτε στη ΔΟΥ της πρωτεύουσας του νομού τους, αν ζούσαν στην επαρχία. Από τα εκατομμύρια Ελλήνων όμως σε όλο τον κόσμο οι περισσότεροι δεν το έχουν κάνει είτε επειδή δεν άφησαν τίποτα πίσω που να τους συνδέει με την πατρίδα, είτε από άγνοια ή και λοιπούς άλλους λόγους. Πολλοί, όμως εργαζόμενοι έστελναν επί χρόνια εκατομμύρια ευρώ στη χώρα μας, σε τραπεζικούς λογαριασμούς που έχουν κάποιες φορές από κοινού με συγγενείς τους.

          Έτσι, επειδή η Εφορία τους θεωρεί ακόμα κατοίκους Ελλάδας, με τις διασταυρώσεις καταθέσεων και εισοδημάτων βλέπει ότι καταθέτουν λεφτά σε τράπεζες ενώ δεν έχουν δηλώσει αντίστοιχα εισοδήματα στη χώρα μας. Ωστόσο τα λεφτά αυτά δεν κρύβονται και δίνουν «στόχο» στις ΔΟΥ και το ΣΔΟΕ να τους ελέγξουν ως φοροφυγάδες.

          Χαρακτηριστικό είναι το παράδειγμα ενός κατοίκου Αγγλίας, που έλαβε πρόσκληση ελέγχου από το ΣΔΟΕ επειδή από το 2006 έως το 2011 που ζει στο εξωτερικό είχε ελάχιστο ή μηδενικό εισόδημα στην Ελλάδα αλλά έστελνε σχεδόν ανελλιπώς κάθε μήνα εμβάσματα συνολικού ύψους άνω των 900.00 ευρώ σε ατομικούς ή κοινούς λογαριασμούς που τηρούσε σε ελληνικές τράπεζες.

          Οι λύσεις που δίνει πλέον το κράτος σε όλους αυτούς είναι δύο. Ή να προσφύγουν στα διοικητικά δικαστήρια ή αν προλαβαίνουν να πάρουν τα λεφτά από τη χώρα για να μη χάσουν τα μισά, καθώς, όπως ορίζει ο Κώδικας Φορολογίας Εισοδήματος, η Εφορία δεν μπορεί να δεχτεί την εκπρόθεσμη αλλαγή φορολογικής κατοικίας.

          Ο ΣΤΟΥΡΝΑΡΑΣ ΑΡΠΑΖΕΙ ΚΑΙ ΤΙΣ ΚΑΤΑΘΕΣΕΙΣ ΤΩΝ ΕΛΛΗΝΩΝ ΜΕΤΑΝΑΣΤΩΝ!

          Comment


            #6
            Originally posted by aneltzo View Post
            Ο ΣΤΟΥΡΝΑΡΑΣ ΑΡΠΑΖΕΙ ΚΑΙ ΤΙΣ ΚΑΤΑΘΕΣΕΙΣ ΤΩΝ ΕΛΛΗΝΩΝ ΜΕΤΑΝΑΣΤΩΝ!
            Εκανα κι εγω σχετικη αναρτηση σε άλλο θρεντ...οπου διατυπωσα και καποιες αποριες μου.. γιατι εχει διάφορα περιεργα αυτο το αρθρο απ το Πρωτο Θεμα....οπως οτι πρεπει να γινει η αλλαγη φορολογικης κατοικιας ,ΠΡΙΝ φυγει ο αλλος για μονιμα στο εξωτερικο...οταν ο νομος λεει οτι πρεπει να λειπει πανω απο 183 μερες απο Ελλαδα ,μεσα στο ετος που ζηταει την αλλαγη..Και διατυπωσα και καποιες άλλες αποριες που εχω..οποιος ξερει ,ας κανει εναν κοπο να διαβασει και την δικη μου αναρτηση κι ας δωσει απαντησεις,αν τις γνωριζει....Ενδιαφερει πολυ κοσμο το θεμα ''αλλαγη φορολογικης κατοικιας''..
            ''Minds are like parachutes... they only function when open.''

            Comment


              #7
              Αυτά είναι πράγματα που προτείνουν θα έπρεπε να έχουν γίνει χθές. Μακρία απο πολιτικές και άλλες πλευρές που δεν τα κρίνω, θα εξηγήσω και θα κρίνω την ουσία της υπόθεσης και γιατί αυτό που προωθούν είναι σωστό.
              Θα πρέπει να μάθουμε κάποια στιγμή να παίζουμε με κανόνες και με σωστούς νόμους. Το "δεν ήξερα και δεν έκανα μεταφορά στην σωστή ΔΟΥ" θα σου απαντήσουν "δεν ήξερες δεν ρώταγες" (τώρα ποιός θα σου δώσει σίγουρη απάντηση άλλο αυτό σε αυτό το κράτος).

              Ας πάρουμε το παράδειγμα τώρα που ένας ήταν άνεργος στην Ελλάδα και φεύγει για το εξωτερικό. Δεν δηλώνει σε κάποια υπηρεσία ότι θα φύγει ("βλάκας" είναι να κοπεί το επίδομα) δεν πειράζει τίποτα απο εφορίες κ.α και πιάνει εργασία στο εξωτερικό. Αυτός ο άνθρωπος για το Γερμανικό κράτος είναι ένας φορολογούμενος-εργαζόμενος και για την Ελλάδα ΑΝΕΡΓΟΣ και φτωχός. Αυτός ο άνθρωπος δηλαδή μπορεί να ζητήσει και επίδομα θέρμανσης στην Ελλάδα και να το δώσει στον ξάδερφο ή στην μανούλα του. Είναι ένας ΑΝΕΡΓΟΣ που στον τραπεζικό του λογαριασμό μπαινοβγαίνουν χρήματα χωρίς να δηλωθεί η προέλευση τους. Αυτό στην αγορά λέγετε ΜΑΥΡΟ ΧΡΗΜΑ. Το ΜΑΥΡΟ ΧΡΗΜΑ θα το φορολογίσει με 45% και πιστεύω είναι σωστό.

              Αν το άτομο έχει κάνει όλες τις ενέργειες σωστά και έχει εγγραφεί στις σωστές ΔΟΥ θα πληρώσει μόνο τον προβλεπόμενο φόρο απο τους τόκους που κερδίζει (αν κερδίζει).

              Το ότι κάποιοι δεν κάνουν τις απαραίτητες κινήσεις γιατί θέλουν να παίζουν σε διπλό ταμπλό (για περιουσιακούς κ.α λόγους) θα πρέπει να το πληρώσουν.

              "οι περισσότεροι δεν το έχουν κάνει είτε επειδή δεν άφησαν τίποτα πίσω που να τους συνδέει με την πατρίδα, είτε από άγνοια ή και λοιπούς άλλους λόγους."

              *Η αλλαγή φορολογικής κατοικίας αφορά το οικονομικό έτος και μόνο και όχι ημερολογιακό.

              **Επίσης μελετήστε αυτό

              Βεβαίωση κατοίκων εξωτερικού αλλαγές στην διαδικασία

              Απλούστερη η διαδικασία βεβαίωσης κατοίκων εξωτερικού για την απόδειξη της μονιμης κατοικίας τους, ενώπιον της ελληνικής φορολογικής αρχής, μετά από διορθωτική παρέμβαση του υπουργείου Οικονομικών

              Συγκεκριμένα η κυβέρνηση αναγνώρισε την ταλαιπωρία και έδωσε λύση στο πρόβλημα των ομογενών- μονίμων κατοίκων του εξωτερικού για τον τρόπο που θα βεβαιώνουν την μόνιμη κατοικίας τους στο εξωτερικό

              Όπως ανακοίνωσε ο παριστάμενος υφυπουργός Οικονομικών Γιώργος Μαυραγάνης, μετά από συναντήσεις που είχε με εκπροσώπους των ομογενών, το υπουργείο τροποποίησε τη διάταξη για το φορολογικό πιστοποιητικό μόνιμης κατοικίας και εφεξής θα είναι στη διακριτική ευχέρεια των ομογενών να βεβαιώσουν ότι έχουν μόνιμη κατοικία στο εξωτερικό, είτε επιλέγοντας το φορολογικό πιστοποιητικό κατοικίας, είτε εκκαθάριση της φορολογικής τους δήλωσης από τη φορολογική αρχή του εξωτερικού, είτε δήλωσή τους και μαζί μια βεβαίωση ότι είναι μόνιμοι κάτοικοι εξωτερικού από οποιαδήποτε αρχή εκεί, δημόσια ή δημοτική, ώστε να βεβαιωνεται ότι κάποιος είναι μόνιμος κάτοικος εξωτερικού.

              «Αυτό που ενδιαφέρει την Ελλάδα και τη φορολογική διοίκηση είναι να πιστοποιείται ότι κάποιος ομογενής είναι όντως κάτοικος εξωτερικού, οπότε το ελληνικό δημόσιο έχει αρμοδιότητα για τη φορολόγηση μόνο των εισοδημάτων που προκύπτουν μέσα στη χώρα μας», δήλωσε ο υφυπουργός Οικονομικών και πρόσθεσε ότι ήδη με τη νέα διάταξη που ψηφίστηκε στο πλαίσιο του Ν. 4141/2013, έχουν διευκολυνθεί πάρα πολύ οι ομογενείς και δεν δημιουργείται κανένα πρόβλημα με τη ελληνική φορολογική διοίκηση.

              «Η ταλαιπωρία τους δεν ήταν μόνιμη και είναι σημαντικό αυτό διότι πρόκειται για ένα κομμάτι του ελληνισμού που μας εκπροσωπεί επάξια σε αυτές τις δύσκολες ώρες, είτε μεταφέροντας τη φωνή της Ελλάδας στο εξωτερικό είτε εξετάζοντας και υλοποιώντας επενδύσεις στη χώρα μας. Είναι πολύ σημαντικό αυτό να επεκταθεί και οι επιτυχημένοι Έλληνες να έρθουν να επενδύσουν στην πατρίδα ώστε να μην λέμε μόνο ότι έχουμε επενδύσεις εξωτερικού αλλά να λέμε ότι έχουμε επενδύσεις ελληνικές», είπε ο κ. Μαυραγάνης.


              ΠΗΓΗ: www.dikaiologitika.gr
              It’s simple. When someone does something nice for you, you pay it forward and do an act of kindness for someone else.

              Comment


                #8
                Originally posted by kosofos View Post
                *Η αλλαγή φορολογικής κατοικίας αφορά το οικονομικό έτος και μόνο και όχι ημερολογιακό.

                Ας πάρουμε το παράδειγμα τώρα που ένας ήταν άνεργος στην Ελλάδα και φεύγει για το εξωτερικό. Δεν δηλώνει σε κάποια υπηρεσία ότι θα φύγει ("βλάκας" είναι να κοπεί το επίδομα) δεν πειράζει τίποτα απο εφορίες κ.α και πιάνει εργασία στο εξωτερικό.
                Τα καταλαβαινω αυτο τα παραδειγμα που ανεφερες οσον αφορα τον ΟΑΕΔ.Επισης ,ουτε ο γιος μου επαιρνε επιδομα ανεργιας πριν φυγει ,ουτε και η νυφη μου,οποτε εμενα άλλη ειναι η απορια μου.Σχετικα με την εφορια.

                Οταν ο νομος λεει οτι πρεπει να ειναι εκτος Ελλαδας πανω απο 183 μερες και πρακτικα πριν την 1η Ιουλιου του εκαστοτε ημερολογιακου ετους δεν μπορει να ζητησει ν αλλαξει φορολογικη κατοικια ,πώς γινεται το Πρωτο Θεμα να λεει οτι επρεπε πριν φυγουν ,να γραφτουν στην ΔΟΥ εξωτερικου;(στο λινκ που εβαλα ,κανει σχετικη αναφορα.Μπορει να μην αναφερονται οι πολυ προσφατες αλλαγες που αφορουν τα δικαιολογητικα που καλουνται να κατεθεσουν για να τεκμηριωθει η μονιμη κατοικια στο εξωτερικο,αλλά το λεει ξεκαθαρα στην παραγραφο 8.Αν δεν λειπεις μεσα στο ημερολογιακο ετος πανω απο 183 μερες ,να αλλαξεις φορολογικη κατοικια ,δεν μπορεις).Αλλα τωρα γραφεις κι εσυ οτι ''δεν πειραζει τιποτα απο εφοριες'' κι εχω μπερδευτει ,τελειως πια...Εννοεις οτι θα επρεπε να δηλωθουν στην ΔΟΥ κατοικων εξωτερικου ,πριν φυγουν;;;

                8.Διαδικασία και Χρόνος Αλλαγής της Φορολογικής Κατοικίας
                Υπό την προϋπόθεση ότι για την αλλαγή της συνήθους διαμονής απαιτείται η παραμονή στην αλλοδαπή άνω των 183 ημερών, πρακτικά, η αλλαγή της φορολογικής κατοικίας δεν μπορεί να πραγματοποιηθεί πριν την 1η Ιουλίου του εκάστοτε ημερολογιακού έτους. Για τη μεταβολή της φορολογικής κατοικίας το φυσικό πρόσωπο πρέπει να ορίσει ένα αντίκλητο που θα υποβάλει αίτηση μεταβολής (έντυποΜ7) στο μητρώο της αρμόδιας εφορίας, προκειμένου να μεταφερθεί στη ΔΟΥ Κατοίκων Εξωτερικού. Μαζί με το έντυπο Μ7 «Δήλωση Σχέσεων Φορολογούμενου» συνυποβάλλεται και το έντυπο Μ1 για τη «Μεταβολή Ατομικών Στοιχείων».

                Επειδη γραφεις οτι η αλλαγη κατοικιας ,αφορα το οικονομικο ετος κι οχι το ημερολογιακο ,τί εννοεις; Εξηγησε μου το σε παρακαλω. Εχει πονεσει το κεφαλι μου κι εμενα και των παιδιων ,μ αυτο το θεμα....Αν εννοεις οτι η αλλαγη φορολογικης κατοικιας ,αφορα το οικονομικο ετος π.χ 2013(χρηση 2012) ,θελοντας να πεις οτι εχουν τωρα π.χ θεμα οι μεταναστες που μεσα στο 2012 ,δεν αλλαξαν φορολογικη κατοικια και στειλαν χρηματα μεσα στο 2012 στην Ελλαδα ,το καταλαβαινω.

                Γραφεις στο παραδειγμα σου , οτι αυτος ο ανεργος δεν δηλωνει σε καμμια υπηρεσια οτι θα φυγει.Οσον αφορα τον ΟΑΕΔ και τα επιδοματα ,καταλαβαινω τί εννοεις. Ομως στην εφορια τί θα ελεγε πριν φυγει; οτι θελει να τον μεταφερουν στην ΔΟΥ κατοικων εξωτερικου ,πριν φυγει;;;Και τί δικαιολογητικα θα κατεθετε ,ΠΡΙΝ φυγει ,για να τεκμηριωθει οτι ειναι μονιμος κατοικος εξωτερικου;


                Και δεν καταλαβαινω,πώς γινεται να διαβαζω σημερα στην εφημεριδα Πρωτο Θεμα ,οτι επρεπε να δηλωθουν στην ΔΟΥ κατοικων εξωτερικου ,πριν φυγουν για το εξωτερικο.Και τί αποδειξεις θα ειχε να προσκομισει τοτε καποιος,οτι ελειπε πανω απο 183 μερες στο εξωτερικο; τιποτα... αφου δεν ελειπε...

                Αν καποιος εφυγε π.χ Νοεμβρη 2012 απο Ελλαδα και μεχρι σημερα δεν εχει κλεισει 183 μερες μεσα στο 2013 στο εξωτερικο ,πότε μπορει να ξεκινησει την διαδικασια για αλλαγη φορολογικης κατοικιας;Εμενα αυτο ειναι το ζητουμενο μου...Μπορει η εφοριακος-η διευθυντρια εισοδηματος ,ειναι- που ρωτησα τον Νοεμβρη ,να μου ειπε οτι αν δεν εχουν εισοδηματα,σπιτι ή αυτοκινητο στην Ελλαδα ,δεν χρειαζεται να γραφτουν στην ΔΟΥ κατοικων εξωτερικου ,(θυμαμαι πολυ καλά τί μου ειπε ,γιατι μου εκανε εντυπωση....)αλλά δεν επροκειτο να ακουληθησουν ο γιος κι η νυφη μου την συμβουλη της. Ξερουμε οτι μ αυτα ,δεν παιζουμε.Τωρα θα κανουν ηλεκτρονικα την δηλωση οικονομικου ετους 2013 (χρηση 2012 δλδ για τα εισοδηματα του 2012),σαν κατοικοι Ελλαδας.

                ● Το φυσικό πρόσωπο θεωρείται ότι διατηρεί τη συνήθη διαμονή τουστην Ελλάδα,εφόσον η παραμονή του υπερβαίνει συνολικά τις 183 ημέρες μέσα στο ίδιο έτος

                Ομως να δηλωθουν κατοικοι εξωτερικου πριν φυγουν τον Νοεμβρη,δεν γινοτανε..δεν ελειπαν πανω απο 183 μερες απ την Ελλαδα ,μεσα στο 2012.Ουτε μια μερα δλδ δεν ελειπαν..

                Αρα ,μολις κλεισουν 183 μερες μεσα στο 2013 στην εξωτερικο ,μπορουν να ξεκινησουν την διαδικασια για εγγραφη στην ΔΟΥ κατοικων εξωτερικου; Σωστα;Αυτο ψαχνω... κι ενας λογιστης που ρωτησα τον Απριλιο,με ''φωτισε''...

                Ξεραμε αυτο για τις 183 μερες εκτος Ελλαδας μεσα στο ημερολογιακο ετος ,προκειμενου να ζητησουν αλλαγη φορολογικης κατοικιας ....και διαβασα σημερα στο Πρωτο Θεμα ,αυτα που αναφερονται και στο ποστ # 5 εδω και στο ποστ απο αλλο site που ανεβασα σε αλλο θρεντ,σημερα...

                οτι δλδ εχουν θεμα τωρα οσοι ζουνε μονιμα εξω-χωρις να εχουν ομως κανει αλλαγη φορολογικης κατοικιας- και εστειλαν λεφτα στην Ελλαδα ''Κι αυτό γιατί όπως προβλέπει η νομοθεσία θα έπρεπε να είχαν κάνει δήλωση αλλαγής τόπου φορολογικής κατοικίας προτού μετοικήσουν και να ζητήσουν να υπαχθούν είτε στη ΔΟΥ Κατοίκων Εξωτερικού''.
                ''Minds are like parachutes... they only function when open.''

                Comment


                  #9
                  Originally posted by vertigo View Post
                  πώς γινεται το Πρωτο Θεμα να λεει οτι επρεπε πριν φυγουν ,να γραφτουν στην ΔΟΥ εξωτερικου;
                  Ξέρεις οι δημοσιογράφοι στο 99% των περιπτώσεων γράφουν άρθρα για κάτι που δεν ξέρουν και καμιά φορά (μην πώ πάντα) πετάνε και την σαλτσούλα τους. Πώς θα δηλώθείς σε ΔΟΥ κατοίκων εξωτερικού χωρίς να είσαι κάτοικος εξωτερικού (δηλαδή πάνω απο 183 ημέρες)? Με τι χαρτια? Οπότε πάρτο σαν αστοχία αυτό και πολύ σωστά γράφεις
                  Ομως δεν καταλαβαινω,πώς γινεται να διαβαζω σημερα στην εφημεριδα Πρωτο Θεμα ,οτι επρεπε να δηλωθουν στην ΔΟΥ κατοικων εξωτερικου ,πριν φυγουν για το εξωτερικο.Και τί αποδειξεις θα ειχε να προσκομισει τοτε καποιος; τιποτα...
                  Αν καποιος εφυγε π.χ Νοεμβρη απο Ελλαδα ....
                  Αν κάποιος έφυγε Νοέμβρη του 2012 για το παγκόσμιο εισόδημα φορολογείται στην Ελλάδα (ότι φόρος έχει παρακρατηθεί σε άλλο κράτος θα επιστραφεί - εννοώ κράτος που έχει υπογράψει αποφυγή διπλής φορολόγισης). Απο Ιανουάριο του 2013 μετράει το κοντέρ των 183 για του χρόνου πια 2014 (χρήση 2013)
                  It’s simple. When someone does something nice for you, you pay it forward and do an act of kindness for someone else.

                  Comment


                    #10
                    Originally posted by kosofos View Post



                    Αν κάποιος έφυγε Νοέμβρη του 2012 για το παγκόσμιο εισόδημα φορολογείται στην Ελλάδα (ότι φόρος έχει παρακρατηθεί σε άλλο κράτος θα επιστραφεί - εννοώ κράτος που έχει υπογράψει αποφυγή διπλής φορολόγισης). Απο Ιανουάριο του 2013 μετράει το κοντέρ των 183 για του χρόνου πια 2014 (χρήση 2013)
                    Ευχαριστω πολυ για την απαντηση!
                    ''Minds are like parachutes... they only function when open.''

                    Comment


                      #12
                      Παιδιά, έγινε το θαύμα… Επιτέλους είμαι στη ΔΟΥ Κάτοικοι Εξωτερικού…

                      Comment


                        #13
                        Παιδιά καλησπέρα σας, νεα στο φορουμ σας...
                        θα προσπαθησω να ειμαι συντομη
                        Νοεμβριο 2012 ο συζυγος εφυγε για Νυρεμβεργη ~ κανένας γνωστός, μόνοι μας να βρούμε τι χαρτιά χρειαζονται κτλ
                        Νοέμβριο Δεκέμβριο 2012 εφτιαξε τα χαρτιά του στη Γερμανια (αφου ταλαιπωρηθηκαμε αφανταστα στην Ελλάδα, χαθηκαν χαρτια απο υπηρεσίες, μας στελναν σε 3 διαφορετικούς νομούς για πιστοποιητικα κτλ κτλ) και φυσικά εγγραφή και στην εκει ΕΦΟΡΙΑ
                        Γενάρη Φλεβάρη εκανε εντατικα μαθήματα για το Β2 και απειρες αιτησεις για εργασία μέσω ΟΑΕΔ και διαφορων εταιριων
                        τέλος Φλεβάρη υπήρχαν ραντεβου με κάποιες εταιρίες και Μάρτιο ήρθε μια πολύ καλή δουλειά όπου έπρεπε να κάνει το probarbeit (αν το λέω σωστά) και μετακόμιση στο Erlangen οπου ειναι και η εργασία
                        Απρίλη ήρθε και το συμβόλαιο για τη δουλειά
                        Απρίλη Μάη πήγα και εγώ , γράφτηκα στην πόλη, στην Εφορια ώστε να αλλάξει και η class μας και όλα καλά
                        βρήκαμε σπίτι, νοικιάσαμε και μπαίνουμε 1 Ιούλη (οι υπομονετικοι και αυτοί που επιμένουν ανταμείβονται τελικά)
                        τώρα εγώ είμαι Ελλάδα γιατι πακετάρω τα πράγματα μας (όλα καλα και με μεταφορική), βρήκα πως θα πάρουμε και το αυτοκινητάκι μας (τον Νοέμβρη με το καλό) και τώρα έχω μπερδευτεί με τη ΔΟΥ
                        εννοείτε πως τώρα κάνουμε κανονικά την φορολογική μας δηλωση για το 2012, εννοείτε πως και του χρόνου πρέπει να κάνουμε του 2013 αφού το αυτοκίνητο είναι ακόμα εδώ και εγώ είμαι κληρονόμος του πατρικού μου κατα το 25%. η ερώτηση μου λοιπόν είναι πότε πρεπει να κάνω εγγραφη στη ΔΟΥ Εξωτερικού? μπορώ να την κάνω τον Νοεμβρη που θα έρθω για το αυτοκινητο? φορολογικη δηλωση κάνω κοινή με τον συζυγο μου. και μετα τι γινεται? θα κανω μονο μια φορολογικη δηλωση στη Γερμανια και θα δηλώνω εκεί το 25% του πατρικού μου η θα κάνω δευτερη φορολογική στην Ελλάδα μόνο για το σπίτι?

                        συγνωμη αν σας κούρασα
                        αν χρειαστειτε περισσότερες πληροφορίες πέστε μου παρακαλώ.

                        Comment


                          #14
                          εγω μιλησα παντως και με την εφορια και με δυο λογιστες
                          ακρη δεν βγηκε
                          καταρχην η μια λογιστρια μου ειπε οτι ΠΡΙΝ φυγεις πρεπει να κανεις φορολογικη δηλωση για τα εισοδηματα που ειχες ως τοτε στην ελλαδα
                          αυτο στην εφορια δεν μου το ειπανε
                          απο την αλλη δεν γινεται πριν φυγεις να γινει μεταφορα σε ΔΟΥ εξωτερικου
                          δεν εχεις ΚΑΝΕΝΑ δικαιολογητικο για να γινει δεκτη η μεταφορα. Για να παρεις πιστοποιητικο φορολογικης κατοικιας πρεπει να κανεις φορολογικη δηλωση στο εξωτερικο
                          Χωρις το πιστοποιητικο αυτο το Προξενειο (ετισ μου ειχανε πει) δεν δινει βεβαιωση οτι εισαι κατοικος εξωτερικου. Πως λοιπον να αιτηθεις μεταφορα σε ΔΟΥ εξωτερικου;
                          εδω μαλιστα η εφοριακος μου ειπε οτι η καθε περιπτωση εξεταζεται ξεχωριστα. Και θελουν να εχεις διαμονη στο εξωτερικο ΤΟΥΛΑΧΙΣΤΟΝ δυο χρονια για να γινεις δεκτος σε ΔΟΥ εξωτερικου

                          Εγω κατεληξα στο συμπερασμα
                          εχω υποβαλει στην Γερμανια το ΠΑΓΚΟΣΜΙΟ εισοδημα (γερμανια + ελλαδας) γιατι ετυχε να κανω εδω πρωτα την δηλωση
                          Συνεπως ΔΕΝ ΓΙΝΕΤΑΙ (οπως ειπανε ολοι) να ξαναυποβαλλω το παγκοσμιο στην ελλαδα (ετσι μου ειπανε οι λογιστες + εφορια)
                          οποτε στην ελλαδα θα υποβαλλω μονο τα της ελλαδας και θα προσκομισω εκ των υστερων τα δικαιολογητικα (εκτος αν προλαβω πριν)

                          Comment


                            #15
                            Originally posted by turms View Post
                            εγω μιλησα παντως και με την εφορια και με δυο λογιστες
                            ακρη δεν βγηκε
                            καταρχην η μια λογιστρια μου ειπε οτι ΠΡΙΝ φυγεις πρεπει να κανεις φορολογικη δηλωση για τα εισοδηματα που ειχες ως τοτε στην ελλαδα
                            αυτο στην εφορια δεν μου το ειπανε
                            Αυτο πρωτη φορα το ακουω.Και πώς μπορει να γινει αν ο εργοδοτης δεν εχει ετοιμασει ακομα τις βεβαιωσεις αποδοχων που δινει στον εργαζομενο για την φορολογικη δηλωση;Οταν ο γιος μου που εφυγε τον Νοεμβρη ,ζητησε μια βεβαιωση αποδοχων 1 μηνα πριν φυγει-την ηθελε οχι για την δηλωση αλλά για δικους του λογους- ,του ειπανε οτι ακομα δεν τις εχουν ετοιμασει.Του την στειλανε το 2013 .

                            Και πώς γινεται να κανει δηλωση π.χ κανονικα ,τον Ιουνη του 2012 (χρηση 2011) και να κανει ξανα μεσα στην ιδιο χρονο ,πριν φυγει,για τα εισοδηματα του 2012 ,που κανονικα δηλωνονται το επομενο οικονομικο ετος; εχω μπερδευτει τελειως με το θεμα αυτο...που δεν το χω ξανακουσει.


                            Originally posted by turms View Post
                            εδω μαλιστα η εφοριακος μου ειπε οτι η καθε περιπτωση εξεταζεται ξεχωριστα. Και θελουν να εχεις διαμονη στο εξωτερικο ΤΟΥΛΑΧΙΣΤΟΝ δυο χρονια για να γινεις δεκτος σε ΔΟΥ εξωτερικου
                            Η εφοριακος απ την ΔΟΥ σου στο ειπε αυτο; Κι αυτο πρωτη φορα το ακουω.Ηξερα οτι ο νομος λεει πώς πρεπει να λειπεις απο Ελλαδα πανω απο 183 μερες μεσα στο ημερολογικακο ετος που θελεις να ζητησεις μεταφορα φορολογικης κατοικιας στο εξωτερικο,ωστε να γραφτεις στην ΔΟΥ κατοικων εξωτερικου.
                            ''Minds are like parachutes... they only function when open.''

                            Comment

                            Working...
                            X