Announcement

Collapse
No announcement yet.

Σχετικά με την Visa 190 (Skilled Nominated)

Collapse
This is a sticky topic.
X
X
 
  • Filter
  • Time
  • Show
Clear All
new posts

    #16
    Originally posted by alkioni View Post
    να προσθεσω κατι που το θεωρω απαραιτητο να ειπωθει, το γεγονος πως ο πατουσης χρησιμοποίησε mara agent δεν σημαινει πως ειναι υποχρεωτικο. εγω εκανα μονη μου την ολη διαδικασια και πιστεψτε με δεν ειμαι και η πρωτη κομπιουτερας! !

    Αμα ειναι κανεις ποντιος και ξανθος, οπως η alkioni.. αυτα συμβαινουν :


    Originally posted by patousis View Post


    O MARA agent ΔΕΝ ειναι υποχρεωτικος, ειτε στο σταδιο 2 , ειτε στο 3, απλα εγω λογω οριου ηλικιας ηθελα να διασφαλισω οτι δεν θα γινει λαθος και δεν θα χανοταν χρονος
    Των Φρονίμων τα παιδια ΠΡΙΝ πεινασουν βγαζουν .... VISA !!

    Comment


      #17
      Αλκιονη, γραψε αν θες ποσο κοστισε σε εσενα που τα εκανες μονη σου, για να χει ο κοσμος ενα κοστος ..
      Των Φρονίμων τα παιδια ΠΡΙΝ πεινασουν βγαζουν .... VISA !!

      Comment


        #18
        Originally posted by patousis View Post
        Αμα ειναι κανεις ποντιος και ξανθος, οπως η alkioni.. αυτα συμβαινουν :
        Λίγα λόγια για τους πόντιους!

        Για τις ξανθιές δε με πειράζει!!!!
        Ο Τολμών Νικά...Ονειρευτείτε, Σχεδιάστε, Πραγματοποιήστε!

        Comment


          #19
          Η βιζα αυτη απευθυνεται σε ανθρωπους που εχουν τελειως διαφορετικες ειδικοτητες τελειως διαφορετικη προυπηρεσια και τελειως διαφορετικη ηλικια και γενικα ο καθε ενας ειναι πολυ διαφορετικη περιπτωση...Γι αυτο η αποψη μου ειναι πως το θεμα του agent ειναι καθαρα προσωπικη υποθεση αν λαβουμε υποψη μας πως ο καθενας μας βρισκεται και σε διαφορετικη οικονομικη και οικογενειακη κατασταση.Το κοστος αυτης της βιζας ειναι μια σημαντικη επενδυση για το μελλον και το υψος του εχει συνιστοσες τοσο οσο αφορα την σιγουρια αλλα και την συντομια της εκδοσης της σε συνδιασμο με την παρουσα επαγγελματικη - οικονομικη φαση του καθενα που τη θελει!
          Εμεις βρισκομαστε στη φαση του assessment και, οπως πολυ σωστα λεει και το αφεντικο, μας χρειαζεται μπολικη υπομονη και επιμονη!
          Καλη επιτυχια σε ολους μας και ενα μαγαλο ευχαριστω σε ολους σας που βοηθατε μεσα απο την προσωπικη του εμπειρια ο καθενας!

          Comment


            #20
            Πρακτικά όλες οι βίζες που ανήκουν στο μονοπάτι του General Skilled Migration έχουν κοινά χαρακτηριστικά και οποιοσδήποτε θέλει πληροφορίες και λεπτομέρειες για αυτές τις βίζας εμείς....η ομάδα μπάσκετ...μπορούμε να βοηθήσουμε.
            Ο Τολμών Νικά...Ονειρευτείτε, Σχεδιάστε, Πραγματοποιήστε!

            Comment


              #21
              Ο κύριος Λευτέρης....Σούμποτιτς!!!!! Πάντα πρόθυμος να βοηθήσει!!!! Γεια ρε σου φιλαράκι!!! Αν δεν ήσασταν εσύ, ο.... Γιαννάκης, ο.... Φιλίππου & τα άλλα παιδιά, εμείς δεν θα πέρναμε ποτέ..... διαβατήριο (ή assessment!!!) Να περνάς καλά!!!! Περιμένω νέα σου από δουλειά!!!!
              Don't ever mistake someone's silence for ignorance, calmness for acceptance and kindness for weakness!

              Comment


                #22
                Originally posted by patousis View Post
                Αμα ειναι κανεις ποντιος και ξανθος, οπως η alkioni.. αυτα συμβαινουν :
                συγνωμη που θα σε απογοητευσω αλλα ουτε ποντια ειμαι ουτε ξανθια! βεβαια μεγαλωσα σε ποντιακο χωριο και μπορει να πηρα απο εκει!
                i don't do drugs, i am drugs!

                Comment


                  #23
                  Originally posted by patousis View Post
                  Αλκιονη, γραψε αν θες ποσο κοστισε σε εσενα που τα εκανες μονη σου, για να χει ο κοσμος ενα κοστος ..
                  λοιπον κοστος: καθεστε? οκ τοτε!
                  ξεκιναμε!

                  ΑΓΓΛΙΚΑ= 2500, με μαθηματα, ιδιαιτερα,IELTS και βιβλια που αγορασα!
                  ASSESMENT=600
                  ΜΕΤΑΦΡΑΣΕΙς ΣΥΝΟΛΙΚΑ= 800
                  ΒΙΖΑ= 2400+3450=5850 ειναι η πρωτη και η δευτερη πληρωμη, ο συζυγος δεν ξερει γρι αγγλικα
                  ΑΔΕΙΑ ΑΣΚΗΣΗΣ ΕΠΑΓΓΕΛΜΑΤΟΣ=400
                  DOCTOR=650για 2 ενηλικες και 3 παιδιά, στην Θεσσαλονίκη με απόδειξη!

                  ΣΥΝΟΛΟ= 10800

                  ΣΥΜΠΕΡΑΣΜΑ? 1) δεν χρειαζεται να εχεις mara agent για να σου φαει τα λεφτα, τα τρως και μονος σου!
                  2) ταπι και ψυχραιμη που λενε
                  3) μεταναστευση =βιομηχανία για τους αυστραλους

                  εμεις το ειδαμε σαν επενδυση, γιατι ουτως ή άλλως τα λεφτά θα μας τα ετρωγε ο Αντωνάκης και οι ομοιοι του με τα χαρατσια!
                  i don't do drugs, i am drugs!

                  Comment


                    #24
                    Αλκιονη εχεις ξεχασει το κοστος του IELTS....Εκτος αμα το εχεις συμπεριλαβει στο γενικο κοστος των αγγλικων....
                    Λευτερη το μονο που μπορω να πω για σενα παιδι μου ειναι οτι πραγματικα θελω να αξιωθω να σε γνωρισω κι απο κοντα

                    Comment


                      #25
                      Originally posted by billy View Post
                      Ο κύριος Λευτέρης....Σούμποτιτς!!!!! Πάντα πρόθυμος να βοηθήσει!!!! Γεια ρε σου φιλαράκι!!! Αν δεν ήσασταν εσύ, ο.... Γιαννάκης, ο.... Φιλίππου & τα άλλα παιδιά, εμείς δεν θα πέρναμε ποτέ..... διαβατήριο (ή assessment!!!) Να περνάς καλά!!!! Περιμένω νέα σου από δουλειά!!!!
                      Billy είμαστε desperate για αναπληρωματικούς, και αμα εισαι καλός θα σε βάλουμε και βασικό!

                      Λεπτομέρειες για τη δουλειά έχω γράψει στην ανταπόκριση μου στο τέλος...ξεκινάω μάλλον την Τριτη 11/6!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!

                      Υ.Γ: Αρε Αριανάρα τι στιγές μας χάρισε!!!!
                      Ο Τολμών Νικά...Ονειρευτείτε, Σχεδιάστε, Πραγματοποιήστε!

                      Comment


                        #26
                        Αντέγραψα εδώ από την ανταπόκριση μου τα δικά μας κόστη. Είναι από Ιούνιο του 10 μέχρι Μάρτιο του 11.

                        ***Κόστος της όλης διαδικασίας

                        IELTS: 2 x 190 Euro Σημερινή τιμή: ?
                        Engineers Australia: 2 x 450 AUD -> 320 Euro Σημερινή τιμή: 600 AUD (Εκτός Αυστραλίας δεν πληρώνεις GST)
                        Μεταφράσεις: 100-120 Euro

                        Visa Application: 2575 AUD -> 1900 Euro Σημερινή τιμή: 3060 AUD
                        Μεταφράσεις: 150-200 Euro
                        Ιατρικές εξετάσεις : 400-500 Εuro (2 ενήλικες, 1 παιδί)

                        *Μεταφράσεις και εξετάσεις είναι κατ' εκτίμηση γιατι δε θυμάμαι τα ακριβη ποσά. Στις μεταφράσεις είχα κάνει και επιπλέον αντίγραφα ώστε να τα έχω αν τυχόν χρειαστούν.
                        Ο Τολμών Νικά...Ονειρευτείτε, Σχεδιάστε, Πραγματοποιήστε!

                        Comment


                          #27
                          Originally posted by karmen1314 View Post
                          Αλκιονη εχεις ξεχασει το κοστος του IELTS....Εκτος αμα το εχεις συμπεριλαβει στο γενικο κοστος των αγγλικων....
                          Λευτερη το μονο που μπορω να πω για σενα παιδι μου ειναι οτι πραγματικα θελω να αξιωθω να σε γνωρισω κι απο κοντα
                          Σ' ευχαριστώ Karmen και το εύχομαι να γίνει πραγματικά! Όλα τα παιδιά εδώ που παραμένουν ενεργά και βηθάνε είναι αξιόλογα!
                          Ο Τολμών Νικά...Ονειρευτείτε, Σχεδιάστε, Πραγματοποιήστε!

                          Comment


                            #28
                            Originally posted by alkioni View Post
                            ΣΥΜΠΕΡΑΣΜΑ?
                            3) μεταναστευση =βιομηχανία για τους αυστραλους
                            Πώς μπορεί ένα κράτος να βγάλει χρήματα από την μετανάστευση.
                            Η μετανάστευση είναι για την Australia & NZ : big business.

                            Originally posted by alkioni View Post
                            εμεις το ειδαμε σαν επενδυση, γιατι ουτως ή άλλως τα λεφτά θα μας τα ετρωγε ο Αντωνάκης και οι ομοιοι του με τα χαρατσια!
                            Σωστός ο παίκτης!
                            Καλή συνέχεια alkioni.

                            Comment


                              #29
                              Αποφασίσαμε να προχωρήσουμε με την skilled Independent visa (subclass 189) πριν από δύο χρόνια. Παρακολουθήσαμε με την γυναίκα μου την περίφημη ημερίδα στο Hilton, όπου ενώ εγώ απογοητεύτηκα εντελώς (που ακούστηκε να κάνεις όλη την διαδικασία , να φύγεις για κάτω και να αρχίσεις να ψάχνεις για δουλειά!!! Εμείς μεγαλώσαμε με τον GREEK WAY!), η γυναίκα μου με έσπρωξε να το προσπαθήσουμε. Για να συμπληρώσουμε τους απαιτούμενους πόντους ή γυναίκα μου ήταν η κυρία αιτούσα και εγώ το "εξαρτώμενο μέλος" (the luggage boy). Εγώ είμαι Πολιτικός Μηχανικός και η γυναίκα μου Τεχνολόγος Πολιτικός Μηχανικός από την ΑΣΕΤΕΜ/ΣΕΛΕΤΕ (νυν ΑΣΠΑΙΤΕ). Πήραμε τα IELTS με 6,5 και 7,5 αντίστοιχα (1 και τρεις προσπάθειες) και η γυναίκα μου υπέβαλλε στους Engineers Australia τα δικαιολογητικά για αναγνώριση ως professional engineer. ΣΗΜΕΙΟ 1: H αναγνώριση βασίζεται στην περιγραφή που κάνεις για την προυπηρεσία σου ΜΟΝΟ. Μετά από 17 εβδομάδες ήρθε το assessment και υποβάλαμε το EOI. Σκεφτήκαμε ότι αφού η Δυτική Αυστραλία έχει τις πιο πολλές δουλείες στις κατασκευές να ζητήσουμε και σπονσοράρισμα. ΣΗΜΕΙΟ 2: H WA δέχτηκε να σπονσοράρει την γυναίκα μου σε ΤΕΣΣΕΡΙΣ (4) ΗΜΕΡΕΣ!!! Μετα ΔΥΟ ΗΜΕΡΕΣ (2) ήρθε και ή πρόσκληση για αίτηση για skilled Nominated visa (subclass 189). Σήμερα κάναμε την αίτηση.

                              Lessons learned:
                              Κόστος με το visa fees 20.000 Ευρώ (Περιλαμβάνονται αρκετά ποσά για πρόσθετες πιστοποιήσεις Project Managment, Office experts, Autocad experts κλπ. Επίσης 1500 Ευρώ για μια αποτυχημένη προσπάθεια πιστοποίησης ως διερμηνεία της συζύγου (ΝΑΑΤΙ) που θα της έδινε 5 πρόσθετους πόντους. Εννοείται ότι περιλαμβάνονται μαθήματα Αγγλικών για τους δύο μας, μεταφράσεις κλπ. Επίσης 2000 Ευρώ -περιττά- για υποστήριξη από ΜΑΡΑ agent στην προετοιμασία του CDR.).
                              Χρόνος: Συνολικά 22 μήνες μέχρι την αίτηση. Αναλυτικοί ενδιάμεσοι χρόνοι θα αναφερθούν με την ολοκλήρωση της διαδικασίας στο ανάλογο θέμα.
                              Είναι σίγουρο ότι οι skilled workers visas απευθύνονται σε περιορισμένο κοινό, λόγω προϋποθέσεων και περιορισμών. Είναι επίσης βέβαιο ότι είναι διαδικασία χρονοβόρα και δαπανηρή. ΔΕΝ ΕΙΝΑΙ ΣΙΓΟΥΡΑ Η ΕΥΚΟΛΗ ΛΥΣΗ.
                              Προσφέρει όμως αυξημένη σιγουριά. Και πάνω από όλα δείχνει ότι υπάρχει και ένας άλλος δρόμος. THE RIGHT WAY!

                              ΥΓ: ελπίζω τα πρόσθετα κιλά μου να μην μου στερήσουν την θέση του αναπληρωματικού στον πάγκο!!! Στην χειρότερη περίπτωση εκτός από lagguge boy να γίνω και ball boy!

                              Comment


                                #30
                                Originally posted by fgard View Post

                                ΥΓ: ελπίζω τα πρόσθετα κιλά μου να μην μου στερήσουν την θέση του αναπληρωματικού στον πάγκο!!! Στην χειρότερη περίπτωση εκτός από lagguge boy να γίνω και ball boy!
                                Σε καμία περίπτωση...έχουμε ανάγκη από νέο αίμα!!! Με το καλό να βγει και η βίζα αν και είνα τυπικό πλέον. Συγχαρητήρια για ότι έχετε μέχρι τώρα καταφέρει!
                                Ο Τολμών Νικά...Ονειρευτείτε, Σχεδιάστε, Πραγματοποιήστε!

                                Comment

                                Working...
                                X