Announcement

Collapse
No announcement yet.

Σχετικά με την Visa 190 (Skilled Nominated)

Collapse
This is a sticky topic.
X
X
 
  • Filter
  • Time
  • Show
Clear All
new posts

    #31
    Originally posted by fgard View Post
    Αποφασίσαμε να προχωρήσουμε με την skilled Independent visa (subclass 189) πριν από δύο χρόνια. Παρακολουθήσαμε με την γυναίκα μου την περίφημη ημερίδα στο Hilton, όπου ενώ εγώ απογοητεύτηκα εντελώς (που ακούστηκε να κάνεις όλη την διαδικασία , να φύγεις για κάτω και να αρχίσεις να ψάχνεις για δουλειά!!! Εμείς μεγαλώσαμε με τον GREEK WAY!), η γυναίκα μου με έσπρωξε να το προσπαθήσουμε. Για να συμπληρώσουμε τους απαιτούμενους πόντους ή γυναίκα μου ήταν η κυρία αιτούσα και εγώ το "εξαρτώμενο μέλος" (the luggage boy). Εγώ είμαι Πολιτικός Μηχανικός και η γυναίκα μου Τεχνολόγος Πολιτικός Μηχανικός από την ΑΣΕΤΕΜ/ΣΕΛΕΤΕ (νυν ΑΣΠΑΙΤΕ). Πήραμε τα IELTS με 6,5 και 7,5 αντίστοιχα (1 και τρεις προσπάθειες) και η γυναίκα μου υπέβαλλε στους Engineers Australia τα δικαιολογητικά για αναγνώριση ως professional engineer. ΣΗΜΕΙΟ 1: H αναγνώριση βασίζεται στην περιγραφή που κάνεις για την προυπηρεσία σου ΜΟΝΟ. Μετά από 17 εβδομάδες ήρθε το assessment και υποβάλαμε το EOI. Σκεφτήκαμε ότι αφού η Δυτική Αυστραλία έχει τις πιο πολλές δουλείες στις κατασκευές να ζητήσουμε και σπονσοράρισμα. ΣΗΜΕΙΟ 2: H WA δέχτηκε να σπονσοράρει την γυναίκα μου σε ΤΕΣΣΕΡΙΣ (4) ΗΜΕΡΕΣ!!! Μετα ΔΥΟ ΗΜΕΡΕΣ (2) ήρθε και ή πρόσκληση για αίτηση για skilled Nominated visa (subclass 189). Σήμερα κάναμε την αίτηση.

    Lessons learned:
    Κόστος με το visa fees 20.000 Ευρώ (Περιλαμβάνονται αρκετά ποσά για πρόσθετες πιστοποιήσεις Project Managment, Office experts, Autocad experts κλπ. Επίσης 1500 Ευρώ για μια αποτυχημένη προσπάθεια πιστοποίησης ως διερμηνεία της συζύγου (ΝΑΑΤΙ) που θα της έδινε 5 πρόσθετους πόντους. Εννοείται ότι περιλαμβάνονται μαθήματα Αγγλικών για τους δύο μας, μεταφράσεις κλπ. Επίσης 2000 Ευρώ -περιττά- για υποστήριξη από ΜΑΡΑ agent στην προετοιμασία του CDR.).
    Χρόνος: Συνολικά 22 μήνες μέχρι την αίτηση. Αναλυτικοί ενδιάμεσοι χρόνοι θα αναφερθούν με την ολοκλήρωση της διαδικασίας στο ανάλογο θέμα.
    Είναι σίγουρο ότι οι skilled workers visas απευθύνονται σε περιορισμένο κοινό, λόγω προϋποθέσεων και περιορισμών. Είναι επίσης βέβαιο ότι είναι διαδικασία χρονοβόρα και δαπανηρή. ΔΕΝ ΕΙΝΑΙ ΣΙΓΟΥΡΑ Η ΕΥΚΟΛΗ ΛΥΣΗ.
    Προσφέρει όμως αυξημένη σιγουριά. Και πάνω από όλα δείχνει ότι υπάρχει και ένας άλλος δρόμος. THE RIGHT WAY!

    ΥΓ: ελπίζω τα πρόσθετα κιλά μου να μην μου στερήσουν την θέση του αναπληρωματικού στον πάγκο!!! Στην χειρότερη περίπτωση εκτός από lagguge boy να γίνω και ball boy!
    πολλα συνχαρητηρια και απο εμενα! τωρα πλεον να ξερετε πως σε 5 μηνες το πολυ θα λετε , AUSTRALIA IS A GOOD COUNTRY καθε φορα που θα μαθαινετε τι δικαιουστε απο το συγκεκριμενο κρατος λογω βιζας. αμα κατσεις και σκεφτεις πως η πατριδα σου την οποια υπηρετησες τοσα χρονια δουλευοντας και προσφεροντας σε αυτην δεν σου προσφερει τιποτα σε αντιθεση με ενα κρατος που δεν εχεις δουλεψει για αυτο ουτε μια μέρα, μάλλον ουτε μια ωρα και σου προσφερει τοσα πολλα!
    i don't do drugs, i am drugs!

    Comment


      #32
      Εγκρίθηκε λοιπόν και η δικιά μας SKILLED-NOMINATED 190 VISA (fgard ο σύζυγός μου). Στις 3 το πρωί ήρθε το mail και εκ τότε πετάμε σε πελάγη ευτυχίας και τρέχουμε σαν τρελοί. Ανήκουμε και εμείς πλέον στην ομάδα που από μπάσκετ μετατρέπεται σιγά-σιγά σε ποδοσφαίρου. Το τέλος του Οκτώβρη θα μας βρει στο Perth. θα είμαστε οι τοπικοί ανταποκριτές του patriotaki. Καλή τύχη σε όλους όσους ξεκινάνε ή έχουν ξεκινήσει αυτό τον δύσκολο αγώνα.

      Comment


        #33
        Μπραβο σας parisienne76 - fgard!!

        Ποιος μπορει να με βοηθησει σε εναν γρηγορο και προχειρο υπολογισμο για την 190 βιζα?

        Θα σας πω για την αρραβωνιαστικια μου που πιστευω βγαζει περισσοτερους ποντους απο εμενα.

        1) Age: Τωρα ειναι σε ηλικια 24 χρονων και σε μισο χρονο θα ειναι 25+ χρονων: 30 points

        2) English language ability: IELTS 7: 10 points

        3) Skilled employment: Για την ωρα δεν εχει καθολου εμπειρια, διοτι μολις τελειωσε απο το πανεπιστημιο: 0 Points

        4) Educational qualifications: Τελειωσε το πανεπιστημιο Αθηνων σαν Γεωπονος (5 χρονια σχολη), οπου υπαγεται στην λιστα SOL. Αυτο ειναι σαν Bachelor degree αλλα ειναι εκτος Αυστραλιας (μετραει ???): 15 Points ???

        5) Australian study requirements: Δεν εχει σπουδασει Αυστραλια: 0 Points

        6) Other factors: Partner skill qualifications - Δεν ειμαι σιγουρος για εδω.. i) Ειμαι 25 χρονων, ii) Εχω IELTS 6, iii) Εχω Higher Diploma of Civil Engineering ((υπο)μηχανικος πολιτικος, 2 χρονια η σχολη σε ενα κολεγιο αναγνωρισμενο απο την ευρωπαικη ενωση, και ειναι μεσα στην λιστα SOL). Δεν ξερω αν το αναγνωριζουν αυτο για την βιζα. 5 points ???

        Αυτα για την ωρα, ελπιζω να μην ξεχασα ή να μην καταλαβα κατι. Δηλαδη με αυτα τα προσοντα βγαζει 55 βαθμους.

        Εχω ακουσει κατι για επιπλεον 5 βαθμους αλλα δεν εχω καταλαβει τι ειναι αυτοι και αμα τους δικαιειται.

        Σας παρακαλω οποιος εχει φαει ωρες ψαξιματος πανω σε αυτην την βιζα ή οποιος εχει αρκετες γνωσεις ας μας διαφωτησει!!!!

        Ευχαριστω
        You Can Have Whatever You Like...

        Comment


          #34
          Originally posted by Diamond Spy View Post
          Μπραβο σας parisienne76 - fgard!!

          Ποιος μπορει να με βοηθησει σε εναν γρηγορο και προχειρο υπολογισμο για την 190 βιζα?

          Θα σας πω για την αρραβωνιαστικια μου που πιστευω βγαζει περισσοτερους ποντους απο εμενα.

          1) Age: Τωρα ειναι σε ηλικια 24 χρονων και σε μισο χρονο θα ειναι 25+ χρονων: 30 points

          2) English language ability: IELTS 7: 10 points

          3) Skilled employment: Για την ωρα δεν εχει καθολου εμπειρια, διοτι μολις τελειωσε απο το πανεπιστημιο: 0 Points

          4) Educational qualifications: Τελειωσε το πανεπιστημιο Αθηνων σαν Γεωπονος (5 χρονια σχολη), οπου υπαγεται στην λιστα SOL. Αυτο ειναι σαν Bachelor degree αλλα ειναι εκτος Αυστραλιας (μετραει ???): 15 Points ???

          5) Australian study requirements: Δεν εχει σπουδασει Αυστραλια: 0 Points

          6) Other factors: Partner skill qualifications - Δεν ειμαι σιγουρος για εδω.. i) Ειμαι 25 χρονων, ii) Εχω IELTS 6, iii) Εχω Higher Diploma of Civil Engineering ((υπο)μηχανικος πολιτικος, 2 χρονια η σχολη σε ενα κολεγιο αναγνωρισμενο απο την ευρωπαικη ενωση, και ειναι μεσα στην λιστα SOL). Δεν ξερω αν το αναγνωριζουν αυτο για την βιζα. 5 points ???

          Αυτα για την ωρα, ελπιζω να μην ξεχασα ή να μην καταλαβα κατι. Δηλαδη με αυτα τα προσοντα βγαζει 55 βαθμους.

          Εχω ακουσει κατι για επιπλεον 5 βαθμους αλλα δεν εχω καταλαβει τι ειναι αυτοι και αμα τους δικαιειται.

          Σας παρακαλω οποιος εχει φαει ωρες ψαξιματος πανω σε αυτην την βιζα ή οποιος εχει αρκετες γνωσεις ας μας διαφωτησει!!!!

          Ευχαριστω
          4) Εάν ο φορέας αναγνώρισης των γεωπόνων το αναγνωρίσει ( πιθανότατο) σαν bachelor παίρνει τους 15 πόντους
          6) Οι engineers Australia υπάρχει σοβαρή πιθανότητα να σε αναγνωρίσουν ως Engineer associate με 2 χρόνια σπουδές. Παίρνεις τους 5 πόντους του skilled partner.

          Γιατί δεν κάνετε αίτηση για skilled nominated (subclass 190) όπως σας πρότειναν άλλα μέλη; Αν σας δεχθεί μία πολιτεία έχετε απλά ως την υποχρέωση να ζήσετε και να δουλέψετε εκεί για δύο χρόνια. Αλλοι 5 πόντοι. Εάν δεχθείτε να εγκατασταθείτε στην επαρχία της πολιτείας για δύο χρόνια
          , άλλοι 5 πόντοι. Αρα σύνολο 70 πόντοι max.

          Πρόταση: εφόσον έχετε IELTS σε ισχύ με τους βαθμούς που αναφέρεις , ξεκινείστε την αναγνώριση των πτυχίων σας από τους αντίστοιχους φορείς αναγνώρισης. Εάν τα πτυχία σας αναγνωριστούν, (δεν μπορεί να σας το διαβεβαιώσει κανείς αυτό Ελλάδα των προτέρων), έχετε πάρα πολλές πιθανότητες να βάλετε την skilled visa.

          Comment


            #35
            Δηλαδη, πες που δεν αναγνωριζεται το πτυχιο μου και το δικο της αναγνωριζεται κανονικα, βγαζει 55 points. Αμα κανει αιτηση για skilled nominated (subclass 190) προσθετονται αλλοι 5 points και παει στους 60? Και μετα μπορει να γινει δεκτη η αιτηση βιζας? Αυτη η βιζα δεν ειναι για ολες τις πολιτειες? πως θα την δεχτει μονο μια πολιτεια και θα πρεπει να δουλεψει 2 χρονια εκει? Μετα απο αυτα τα 2 χρονια θα μπορει να δουλεψει κανονικα οπου θελει στην αυστραλια?

            Συγνωμη για τις πολλες ερωτησεις αλλα τωρα ξεκινησα να διαβαζω τι παιζει με βιζες και προσπαθω να βγαλω καποια ακρη.
            You Can Have Whatever You Like...

            Comment


              #36
              Originally posted by Diamond Spy View Post
              Δηλαδη, πες που δεν αναγνωριζεται το πτυχιο μου και το δικο της αναγνωριζεται κανονικα, βγαζει 55 points. Αμα κανει αιτηση για skilled nominated (subclass 190) προσθετονται αλλοι 5 points και παει στους 60? Και μετα μπορει να γινει δεκτη η αιτηση βιζας? Αυτη η βιζα δεν ειναι για ολες τις πολιτειες? πως θα την δεχτει μονο μια πολιτεια και θα πρεπει να δουλεψει 2 χρονια εκει? Μετα απο αυτα τα 2 χρονια θα μπορει να δουλεψει κανονικα οπου θελει στην αυστραλια?

              Συγνωμη για τις πολλες ερωτησεις αλλα τωρα ξεκινησα να διαβαζω τι παιζει με βιζες και προσπαθω να βγαλω καποια ακρη.
              Οταν καταθέσεις το EOI απαντάς από ποιές πολιτείες θα δεχόσουν nomination. Το βλέπουν αυτό οι πολιτείες και αποφασίζουν αν θέλουν να σου κάνουν πρόσκληση. Αν σε προσκαλέσουν υπογράφει μία συμφωνία μαζί τους ότι δέχεσαι να δουλέψεις στην πολιτεία για 2 χρόνια. Η διαδικασία τρέχει μαζί με την αίτηση για skilled independent (subclass 189).

              Comment


                #37
                diamond spy , γεια σου και καλως ηρθες στην παρεα μας!ειμαι κι εγω στη διαδικασια εκδοσης βιζας 190,εχω κανει assessment και τωρα ο αντρας μου ξαναδινει για 7αρια στο IELTS.εκτιμω οτι η αρραβωνιαστικια σου συγκεντρωνει περισσοτερους ποντους απο τη στιγμη που ειναι αποφοιτος αει και εχει 7αρια στο ielts και πως και οι δυο σας δεν εχετε προυπηρεσια.οσο αφορα τα 5 ποιντς που δινει το στειτ με την αιτηση που θα κανετε και αφου εχετε κανει το assessment θα πρεπει να δειτε λιγο το καθε στειτ ξεχωριστα τι εχει ως occupation list δηλαδη επαγγελματα τα οποια χρειαζεται η καθε πολιτεια και υπαρχει μεγαλη ζητηση σε αυτα ουτως ωστε να προσανατολιστειτε σε καποια πολιτεια που θα κανετε το εοι και να ζητησετε απο αυτη τα 5 ποιντς και επισης να εχετε περισσοτερες πιθανοτηες να σας μοριοδοτησει η συγκεκριμενη πολιτεια αλλα και αργοτερα πιο ευκολα να βρειτε δουλεια σε αυτη.(παραδειγμα για σιδνευ Visas Simply - New South Wales Occupation List )κανε το για καθε πολιτεια ξεχωριστα και σιγουρα θα προσανατολιστεις εφοσον βεβαια δεν εχεις και καποιο αλλο λογο να πας σε συγκεκριμενη πολιτεια.μπορειτε να βαλετε παραπανω απο μια πολιτεια στην αιτηση χωρις προβλημα.καποια ατομα που απεκτησαν την 190 (για τον patousi λεω) του ελεγε πανω στη βιζα οτι μπορει να εργαστει σε οποιοδηποτε στειτ αλλα δεν το ρισκαρε μην εχει κανενα μπερδεμα το ολο εγχειρημα.προσεξε λιγο με το ιελτς γιατι πρεπει η κοπελα σου να εχει σε ολα τα τεστς 7 και οχι μονο μεσο ορο γιατι αλλιως στο skills select θα το λογαριασουν με το μικροτερο βαθμο που πιθανον να εχει γραψει σε ενα απο τα 4 τεστς με αποτελεσμα να χασετε τα 10 ποιντς.αμα δηλαδη εχει γραψει παραπανω απο 7 σε ολα και στο σπικινγ 6.5 θεωρουν ολο το ιελτς με 6 και χανεις τους 10 ποντους(ετσι την εχουμε πατησει εμεις και ο αντρας μου ξαναδινει 4η φορα ιελτς παρολο που εχει προφισιενσυ) εισαι πολυ καλα ενημερωμενος και μπραβο σου ετσι αμα συνεχισεις θα τα καταφερετε εσυ και η αρραβωνιαστικια σου.πρεπει να σου πω πως ολες οι συμβουλες και εκτιμησεις που δινονται μεσα στο φορουμ ειναι προσωπικες και θα πρεπει παντα να τις αξιολογεις και να τις κρινεις γιατι μπορει να ειναι μερικες φορες και λανθασμενες.να παιρνεις τις αντικειμενικες πληροφοριες μονο μεσα απο τα επισημα σαιτς του αυστραλιανου κρατους και γρηγορα θα μπεις στο δρομο της μεταναστευσης παρολο που ειναι χρονοβορα διαδικασια κι επιπονη.σου ευχομαι καλη επιτυχια στα σχεδια σου,παντα να εχεις υγεια για να τα υλοποιησεις και για οποιαδηποτε πληροφορια θελεις μπορεις να μου στειλεις πμ μη διστασεις να ρωτας οτιδηποτε ειτε εδω μεσα ειτε στο τσατ μποξ ειτε με προσωπικο μηνυμα γιατι παντα ολο και καποιο καλο παιδι μεσα απο το φορουμ θα βρεθει να σου απαντησει.θα χαρω να σου απαντησω σε οποια ερωτηση μπορω.

                Comment


                  #38
                  Originally posted by Diamond Spy View Post

                  Θα σας πω για την αρραβωνιαστικια μου που πιστευω βγαζει περισσοτερους ποντους απο εμενα.


                  2) English language ability: IELTS 7: 10 points
                  δλδ ,απ τις 14/9/13 ,που εγραψες στο θρεντ για την μεταναστευση ,οτι εχει η κοπελα ''Proficiency στα αγγλικα (κρατικο) το οποιο το εβγαλε πριν απο 1 μηνα και αμα θελει δινει ανετα για το IELTS τωρα''

                  ηδη ,εδωσε για το IELTS; 'η εννοεις οτι θα τους πιασει ,οταν δωσει εξετασεις ,γιατι κι εδω , μετα απο 6 μερες ,εγραψες για 7-υποθετικα,προφανως - και λογικα , δεν ειχε ακομα δωσει εξετασεις,ωστε να ξερει και το αποτελεσμα,εφ οσον στις 21/9 ηταν η κοντινοτερη ημερομηνια εξετασεων.



                  Καλη επιτυχια σε οποια βιζα κανετε αιτηση-μην ξεχνας κι αυτο που σου εγραψε καποιο μελος για τους ποντους που μπορει να παρει απο region(επαρχια) , οπως κι ολα τα υπολοιπα που σου εγραψε ,στο θρεντ για την μεταναστευση ,οταν σου προτεινε να δεις την περιπτωση ,να ζητησει η συντροφος σου ,την βιζα. (προφανως ,λογω του δικου της πτυχιου,σε σχεση με το δικο σου.)Να μελετησεις πολυ καλα το κυβερνητικο site και να δεις τις λιστες καθε πολιτειας , με τα επαγγελματα που χρειαζεται η καθε πολιτεια και την ζητηση που εχουν-και βεβαια ,ολες οι συμβουλες οσων σου απαντησαν , θα αξιολογηθουν απο σενα ,αφου τις διασταυρωσεις με την επισημη ενημερωση .Και αναλογως ,θα δεις για ποια βιζα μπορειτε να κανετε αιτηση. Βεβαια ,ειναι πιο περιπλοκη και πιο ακριβη ,η βιζα για skilled worker ,αλλά δεν εχει καμμια σχεση με την εικονικη φοιτητικη ,για την οποια ενδιαφεροσουνα και ρωτησες ,στην αρχη και η οποια δεν θα σε οδηγουσε πουθενα.
                  ''Minds are like parachutes... they only function when open.''

                  Comment


                    #39
                    Originally posted by fgard View Post
                    Οταν καταθέσεις το EOI απαντάς από ποιές πολιτείες θα δεχόσουν nomination. Το βλέπουν αυτό οι πολιτείες και αποφασίζουν αν θέλουν να σου κάνουν πρόσκληση. Αν σε προσκαλέσουν υπογράφει μία συμφωνία μαζί τους ότι δέχεσαι να δουλέψεις στην πολιτεία για 2 χρόνια. Η διαδικασία τρέχει μαζί με την αίτηση για skilled independent (subclass 189).
                    Το ΕΟΙ τι ειναι? μπορει να δηλωσει σε ολες τις πολιτειες και οτι κατσει? ή εχει οριο? ή πληρωνεις παραπανω? 189 δεν θα μπορει να βγαλει γιατι μαζευει 55 αμα τελικα δεν αναγνωριστει το πτυχιο μου.

                    Originally posted by karmen1314 View Post
                    diamond spy , γεια σου και καλως ηρθες στην παρεα μας!ειμαι κι εγω στη διαδικασια εκδοσης βιζας 190,εχω κανει assessment και τωρα ο αντρας μου ξαναδινει για 7αρια στο IELTS.εκτιμω οτι η αρραβωνιαστικια σου συγκεντρωνει περισσοτερους ποντους απο τη στιγμη που ειναι αποφοιτος αει και εχει 7αρια στο ielts και πως και οι δυο σας δεν εχετε προυπηρεσια.οσο αφορα τα 5 ποιντς που δινει το στειτ με την αιτηση που θα κανετε και αφου εχετε κανει το assessment θα πρεπει να δειτε λιγο το καθε στειτ ξεχωριστα τι εχει ως occupation list δηλαδη επαγγελματα τα οποια χρειαζεται η καθε πολιτεια και υπαρχει μεγαλη ζητηση σε αυτα ουτως ωστε να προσανατολιστειτε σε καποια πολιτεια που θα κανετε το εοι και να ζητησετε απο αυτη τα 5 ποιντς και επισης να εχετε περισσοτερες πιθανοτηες να σας μοριοδοτησει η συγκεκριμενη πολιτεια αλλα και αργοτερα πιο ευκολα να βρειτε δουλεια σε αυτη.(παραδειγμα για σιδνευ Visas Simply - New South Wales Occupation List )κανε το για καθε πολιτεια ξεχωριστα και σιγουρα θα προσανατολιστεις εφοσον βεβαια δεν εχεις και καποιο αλλο λογο να πας σε συγκεκριμενη πολιτεια.μπορειτε να βαλετε παραπανω απο μια πολιτεια στην αιτηση χωρις προβλημα.καποια ατομα που απεκτησαν την 190 (για τον patousi λεω) του ελεγε πανω στη βιζα οτι μπορει να εργαστει σε οποιοδηποτε στειτ αλλα δεν το ρισκαρε μην εχει κανενα μπερδεμα το ολο εγχειρημα.προσεξε λιγο με το ιελτς γιατι πρεπει η κοπελα σου να εχει σε ολα τα τεστς 7 και οχι μονο μεσο ορο γιατι αλλιως στο skills select θα το λογαριασουν με το μικροτερο βαθμο που πιθανον να εχει γραψει σε ενα απο τα 4 τεστς με αποτελεσμα να χασετε τα 10 ποιντς.αμα δηλαδη εχει γραψει παραπανω απο 7 σε ολα και στο σπικινγ 6.5 θεωρουν ολο το ιελτς με 6 και χανεις τους 10 ποντους(ετσι την εχουμε πατησει εμεις και ο αντρας μου ξαναδινει 4η φορα ιελτς παρολο που εχει προφισιενσυ) εισαι πολυ καλα ενημερωμενος και μπραβο σου ετσι αμα συνεχισεις θα τα καταφερετε εσυ και η αρραβωνιαστικια σου.πρεπει να σου πω πως ολες οι συμβουλες και εκτιμησεις που δινονται μεσα στο φορουμ ειναι προσωπικες και θα πρεπει παντα να τις αξιολογεις και να τις κρινεις γιατι μπορει να ειναι μερικες φορες και λανθασμενες.να παιρνεις τις αντικειμενικες πληροφοριες μονο μεσα απο τα επισημα σαιτς του αυστραλιανου κρατους και γρηγορα θα μπεις στο δρομο της μεταναστευσης παρολο που ειναι χρονοβορα διαδικασια κι επιπονη.σου ευχομαι καλη επιτυχια στα σχεδια σου,παντα να εχεις υγεια για να τα υλοποιησεις και για οποιαδηποτε πληροφορια θελεις μπορεις να μου στειλεις πμ μη διστασεις να ρωτας οτιδηποτε ειτε εδω μεσα ειτε στο τσατ μποξ ειτε με προσωπικο μηνυμα γιατι παντα ολο και καποιο καλο παιδι μεσα απο το φορουμ θα βρεθει να σου απαντησει.θα χαρω να σου απαντησω σε οποια ερωτηση μπορω.
                    Απο οτι ειδα ολες οι πολιτειες ζητανε Γεωπονους (εκτος απο Western Australia που μπορει να ειναι κατι παρομοιο και να μην το καταλαβα) η καθε πολιτεια με διαφορετικα κρητηρια απο οτι ειδα. Πιο πολυ θα μας ενδιαφερε βεβαια για την πολιτεια της Βικτωριας οπου εχω εκει εναν καλο φιλο και μπορει να με φιλοξενισει για αρχη σε ενα δικο του μεγαλο σπιτι. Αλλα, φυσικα, δεν θα πουμε οχι αμα μας προσκαλεσει μια αλλη πολιτεια και οχι η Βικτωρια.

                    Originally posted by vertigo View Post
                    δλδ ,απ τις 14/9/13 ,που εγραψες στο θρεντ για την μεταναστευση ,οτι εχει η κοπελα ''Proficiency στα αγγλικα (κρατικο) το οποιο το εβγαλε πριν απο 1 μηνα και αμα θελει δινει ανετα για το IELTS τωρα''

                    ηδη ,εδωσε για το IELTS; 'η εννοεις οτι θα τους πιασει ,οταν δωσει εξετασεις ,γιατι κι εδω , μετα απο 6 μερες ,εγραψες για 7-υποθετικα,προφανως - και λογικα , δεν ειχε ακομα δωσει εξετασεις,ωστε να ξερει και το αποτελεσμα,εφ οσον στις 21/9 ηταν η κοντινοτερη ημερομηνια εξετασεων.



                    Καλη επιτυχια σε οποια βιζα κανετε αιτηση-μην ξεχνας κι αυτο που σου εγραψε καποιο μελος για τους ποντους που μπορει να παρει απο region(επαρχια) , οπως κι ολα τα υπολοιπα που σου εγραψε ,στο θρεντ για την μεταναστευση ,οταν σου προτεινε να δεις την περιπτωση ,να ζητησει η συντροφος σου ,την βιζα. (προφανως ,λογω του δικου της πτυχιου,σε σχεση με το δικο σου.)Να μελετησεις πολυ καλα το κυβερνητικο site -και βεβαια ,ολες οι συμβουλες οσων σου απαντησαν , θα αξιολογηθουν απο σενα ,αφου τις διασταυρωσεις με την επισημη ενημερωση .Και αναλογως ,θα δεις για ποια βιζα μπορειτε να κανετε αιτηση. Βεβαια ,ειναι πιο περιπλοκη και πιο ακριβη ,η βιζα για skilled worker ,αλλά δεν εχει καμμια σχεση με την εικονικη φοιτητικη ,για την οποια ενδιαφεροσουνα και ρωτησες ,στην αρχη και η οποια δεν θα σε οδηγουσε πουθενα.
                    Οντως δεν εχει παρει το IELTS ακομα, αλλα αυτο ειναι θεμα χρονου. Οπως επισης δεν εχει και το πτυχιο ακομα στα χερια της, οπου και αυτο ειναι θεμα χρονου. Απλα ψαχνω απο τωρα τι μπορουμε να κανουμε και τι εναλλακτικες υπαρχουν.

                    Το θεμα της βιζας ακομα δεν το γνωριζω και θελω πολυ ψαξιμο ακομα. Εφοσον μαζεψει και τους 5 ποντους που δινει απο το το Nomination by state or territory government τοτε θα εχει 60 ποντους, οποτε θα ειναι αξια για την 190 βιζα. Αλλα ακομα δεν εχω καταλαβει ποια βιζα εννοει η Kalli Gr-Aus και ποια ειναι αυτη με το designated regional area, δηλαδη σε επαρχια αμα το καταλαβα σωστα. Μηπως εννοειτε την visa subclass 489?

                    Ευχαριστω ολλους σας για το ενδιαφερoν.
                    You Can Have Whatever You Like...

                    Comment


                      #40
                      Originally posted by Diamond Spy View Post
                      Το ΕΟΙ τι ειναι? μπορει να δηλωσει σε ολες τις πολιτειες και οτι κατσει? ή εχει οριο? ή πληρωνεις παραπανω? 189 δεν θα μπορει να βγαλει γιατι μαζευει 55 αμα τελικα δεν αναγνωριστει το πτυχιο μου.
                      Αν έκανες google το keyword ΕΟΙ και επειδή είσαι ελλάδα άντε και να έβαζες και κανένα Australia ή visa θα έπερνες αμέσως την απάντηση. Δες παρακάτω.

                      SkillSelect

                      Επειδή πολλοί λένε πως το immi.gov είναι χαώδες και δεν βγάζω άκρη, δείτε το σαν μια εγκυκοπαίδεια. Δες τα περιεχόμενα και ψάξε το θέμα που σε ενδιαφέρει.Εκεί μέσα έχει πληροφορίες που αφορούν άπειρες κατηγορίες ανθρώπων. Εσένα σε αφορά ούτε το 5% από αυτά!
                      Ο Τολμών Νικά...Ονειρευτείτε, Σχεδιάστε, Πραγματοποιήστε!

                      Comment


                        #41
                        Originally posted by fgard View Post

                        Γιατί δεν κάνετε αίτηση για skilled nominated (subclass 190) όπως σας πρότειναν άλλα μέλη; Αν σας δεχθεί μία πολιτεία έχετε απλά ως την υποχρέωση να ζήσετε και να δουλέψετε εκεί για δύο .
                        Θελω να επισημανω εδω οτι η υποχρεωση παραμονης και εργασιας στην πολιτεια που εκανε το sponsoring ΔΕΝ ειναι προϋποθεσεις της 190 Visa. Αυτο ισχυε παλια, ΔΕΝ ισχυει τωρα
                        Των Φρονίμων τα παιδια ΠΡΙΝ πεινασουν βγαζουν .... VISA !!

                        Comment


                          #42
                          Originally posted by patousis View Post
                          Θελω να επισημανω εδω οτι η υποχρεωση παραμονης και εργασιας στην πολιτεια που εκανε το sponsoring ΔΕΝ ειναι προϋποθεσεις της 190 Visa. Αυτο ισχυε παλια, ΔΕΝ ισχυει τωρα
                          Ισχύει αυτό που είπε ο φίλτατος patousis. Η παραμονή στο state από το οποίο έγινε το nomination είναι ηθική υποχρέωση (moral obligation) και ΟΧΙ νομική. Νομικές επιπτώσεις δεν υπάρχουν, καθώς στη συγκεκριμένη visa δεν υπάρχει κανένα condition. Μπορείς ουσιαστικά να πας σε όποιο state θέλεις, είναι σαν την 189.

                          Comment


                            #43
                            Ακομα και για επαρχια?
                            You Can Have Whatever You Like...

                            Comment


                              #44
                              Originally posted by Diamond Spy View Post
                              Ακομα και για επαρχια?
                              Εννοείς για τη συγκεκριμένη visa ή για visa που είναι regional sponsored? Αν βγάλεις regional sponsored visa έχει νομίζω condition που πρέπει να τηρηθεί υποχρεωτικά.

                              Comment


                                #45
                                General Skilled Migration ως Οικονομολόγος -χωρίς συγγενείς και εργοδότη έτοιμο

                                Πατριώτες καλησπέρα από την βυθιζόμενη πρώτη πατρίδα μας,

                                Διαβάζω για αρκετές μέρες τον αξιόλογο τούτο ισότοπο και πάρα του λαβύρινθους και τις πρακτικές (δεν δουλεύει η εύρεση με το όρο του επαγγέλματος π.χ) δυσκολίες ανεύρεσης συγκεκριμένων βοηθητικών πληροφοριών είσαστε πολλαπλά άξιοι όχι μοναχά για ηθικά μπράβο αλλά και για υλική υποστήριξη από όποιον πραγματικά θέλει να βοηθήσει ομοεθνείς του να ξεφύγουν από μια δολοφονική φωτιά στο δάσος (χωρά) όπου μένει ο ίδιος και τα παιδιά του ΑΛΛΑ θέλει να επιβιώσει και να παλέψει για ένα καλύτερο αύριο ίσως όχι γι αυτόν (τα αγαθά κοπείς κτώνται γαρ) αλλά για τα παιδιά του σίγουρα μια και η ορθολογική ευημερία είναι πάντοτε μακροχρόνια και έπεται της σκληρής εργασίας.

                                Είμαι πτυχιούχος Οικονομικών επιστήμων από ελληνικό πανεπιστήμιο , και είχα την τύχη ή ατυχία να διοριστώ με ΑΣΕΠ στο ελληνικό δημόσιο και να εργάζομαι ακόμα εκεί ως Πανεπιστημιακής Εκπαίδευσης (ΠΕ) Διοικητικού – Οικονομικού υπάλληλος με ήδη 10 έτη πραγματικής υπηρεσίας σε πολλές διευθύνσεις άλλοτε διοικητικά (ως συνηθίζετε στο ελληνικό δημόσιο )και άλλοτε με οικονομολογικά εταιρικά θέματα.

                                Έπειτα της εδώ κατευθύνσεις και επίσημες ιστοσελίδες κατέληξα ότι η μόνη ορθή και ρεαλιστική προσέγγιση για να επιχειρήσουμε (+σύζυγος ιδίου πτυχίου και 2 τεκνά μικρής ηλικίας) το όνειρο μια καλύτερης ζωής είναι δια μέσου της skilled migration βιζας. Βοηθήστε με αν υπάρχει κι άλλη πιο βατή λύση περά της 489 και 190 βιζας.Points based Skilled Migration Visa (subclasses 190 or 489)

                                Οποιαδήποτε βοήθεια θα εκτιμηθεί δεόντως ειδικά για τον χρόνο που δαπανάται αφιλόκερδος να μας διαφωτίσετε. Ιδιαίτερα χαιρετίσματα στους εξερευνητές του παρελθόντος (τυφλά να έχει ο Αμέρικο Βεσπουκι και ο Βάσκο ντε Γκαμα, αχ βρε Ελλαδα μας…) leyteris77(ετοιμασε θέση βασικού στην ποδοσφαιρική ομάδα πλέον από ότι βλέπω διότι υπήρξα και επαγγελματιας-λολ-), Agoriani , Patousis,alkioni ,fgard, parisienne76, karmen1314 , vertigo , Kalli Gr-Aus.


                                1) Age: Τώρα είμαι σε ηλικία 35 χρονών: 25 points

                                2) English language ability: IELTS 7: 10 points υποθετικά (Μιλώ και καθημερινά αγγλικά για πολλές ώρες τα τελευταία 7 χρόνια) και είμαι κάτοχος Lower of Cambridge προ 10 ετιας.

                                3) Skilled employment: 10 έτη στο Δημόσιο ως ΠΕ Διοικητικού Οικονομικό, δεν γνωρίζω το Vetasses τι θα αναγνωρίσει και πόσο λόγο μη εξειδικευμένης εργασίας στο πτυχίο μου , αν μπορεί κανείς να βοηθήσει ας το πράξει παρακαλώ πολύ: 0-15 Points

                                4) Educational qualifications: Τέλειωσα το πανεπιστήμιο σαν Οικονομολόγος (4 χρόνια σχόλη), όπου υπάγεται στην λίστα CSOL από ότι πρόσεξα.
                                Consolidated Sponsored Occupation List (CSOL)
                                Economist 224311 VETASSESS
                                General Skilled Migration (GSM),
                                Program or the Regional Sponsored Migration Scheme (RSMS),

                                224311 Economist A ENS State/ Territory Sponsorship
                                I am applying for State or Territory Sponsorship
                                You can nominate any occupation on the SOL (Schedule 1) or CSOL (Schedule 1 and 2). You will need to ensure that you meet all the requirements for State or Territory nomination, as well as for the VETASSESS Skills Assessment.

                                Αυτό είναι πτυχίο από ελληνικό Πανεπιστήμιο αλλά είναι εκτός Αυστραλίας (μετρά ???): 0-15 Points

                                5) Australian study requirements: Δεν έχουμε σπουδάσει Αυστραλία αλλά αν απαιτείται για ένα καλύτερο και σταθερότερο αύριο έχω την διάθεση να το κάνω στοχευόμενα και μονό για καλύτερη αποκατάσταση αναλαμβάνοντας το όποιο αρχικό χρηματικό κόστος -δίδακτρα: 0 Points

                                6) Other factors: Partner skill qualifications - i) Η σύζυγος είναι 33 χρονών, οικονομολόγος με Proficiency αλλά 0 εργασιακή εμπειρία με ένσημα και ένα χρόνο μαύρη εργασία ασφαλιστικά σε λογιστικό γραφείο. Δεν ξέρω αν δύναται να βοηθήσει αυτό για την βίζα. 0-5 points ???

                                Αυτά για την ώρα, και αναμένω εμπειρικές βοήθειες ξεκαθαρίζοντας ότι δεν έχω πρόβλημα να πάω και στην ηπειρωτική Αυστραλία για να κτίσω ένα καλύτερο αύριο. Δηλαδή με αυτά τα προσόντα βγάζω κάποιους βαθμούς αλλά με πολλές μεταβλητές και καμιά σταθερότητα γι αυτό ψάχνω μπούσουλα από κάποιον που ίσως έχει προηγηθεί εμού στο ίδιο γνωστικό πεδίο και ίσως με παραπλήσια εργασιακή εμπειρία . Να επισημάνω εδώ ότι δεν χρειάζεται να παραιτηθείς άμεσα διότι οι εν ενεργεία δημόσιοι υπάλληλοι πλέον δικαιούνται έως 5 έτη άδεια άνευ αποδοχών για διερεύνηση άλλου επαγγελματικού προσανατολισμού.

                                Έχω διαβάσει κάτι για επιπλέον 5 βαθμούς αν πιάσεις χαι σκορ στο ιελτς κα θεωρηθείς ικανός να μεταφράζεις από ελληνικά αγγλικά και αντίστροφα και άλλους 5 πόντους αν δέχεσαι να πας επαρχία και επιλεχτείς ως ειδικότητα επάγγελμα.

                                Ακόμη διάβασα , από jim Athens αν θυμάμαι καλά, ότι ίσως δικαιούσαι βίζα αν δύνασαι να αγοράσεις μια μικρή η μεσαία επιχείρηση επιχείρηση αλλά ψάχνοντας είδα κάτι ποσά για 500κ εως 1,5 εκατομμύρια δολάρια. Παρανόησα κάτι η ο πήχης είναι όντως τόσο υψηλός πλέον?

                                Με απεριόριστη εκτίμηση ένας εν δυνάμει αποφασισμένος Έλληνας μετανάστης με προορισμό της έντιμη εργασία για ένα καλύτερο αύριο της οικογένειας του.

                                The Economist

                                ΥΓ: Δεν γνωρίζω που οφείλω να τοποθετήσω το νήμα μου για να βοηθηθούν ίσως και άλλοι μελλοντικά συνέλληνες οπότε ζητώ ευγενικά από τους διαχειριστές να το τοποθετήσουν όπου κρίνουν αυτοί καλυτέρα ώστε να μπορώ να κάνω ανανεώσεις πληροφοριών του ταξιδίου μου που μόλις άρχισε έπειτα από ώριμη σκέψη.

                                Comment

                                Working...
                                X